לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 04-10-2005, 00:11
  Tal53 Tal53 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.12.04
תשובה חלקית ומבולבלת, חבל שלא חיכית למחר.
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי UriSh שמתחילה ב "כן"

תחילת המלחמה תפסה את סיירת מטכ"ל בהפתעה כמו את כל הצבא. החיילים היו ממורמרים על שאינם עוזרים לצה"ל לבלום את הצבא המצרי והסורי והחלה התארגנות דיי ספונטנית לעלות לרמת הגולן.
אחד הקרבות הראשונים היה אכן באסור סינדיאנה ממזרח לנפאח שם נלחם כוח של מטכ"ל מול קומנדו סורי שהונחת ממסוקים.

קטע הבא לקוי מ"סיירת מטכ"ל" של משה זונדר, עמוד 125:

"במלחמת יום כיפור לחם יוני בקרבות נגד הסורים ברמת הגולן. הוא היה קצין אמיץ לב במיוחד, קשוח, עקשן, בטוח בעצמו ומהיר תפיסה. הדוגמה הבאה ממחישה זאת היטב: באחד מימי המלחמה הראשונים נחתו שני מסוקים סוריים עמוסים בחיילי קומנדו ליד מפקדת צה"ל בנפח. הם טסו באור יום בגובה נמוך. האוויר היה ערפילי, והחיילים בתצפית הישראלית חשבו בטעות שאלו מסוקים של צה"ל. רק אחרי הנחיתה התבררה הטעות. רשת הקשר החלה לטרטר, וכ-30 לוחמים של היחידה בפיקודו של יוני יצאו במהירות למקום הנחיתה, גבעה מסולעת ומגודלת קוצים.
הסורים הסתתרו היטב ופתחו באש לעבר לוחמי הסיירת החשופים. קצין מהיחידה, גדעון אבידוב מנהלל, נפגע ונהרג. אחרי מכת האש המפתיעה השתרר שקט. הלוחמים נצמדו לאדמה, והסורים המתינו לצעד הבא. זה היה רגע של אמת, וברגע זה הפגין יוני מנהיגות ואומץ. הוא קם על רגליו וסימן ללוחמי לקום אחריו. הוא הורה להם לאן לנוע וניהל את הקרב הצורה מבריקה.
שי אביטל, אחד הקצינים הצעירים בכוח, שהיה מפקד סיירת מטכ"ל בשנים 1984-1982, תיאר את מה שקרה באותם רגעים: "הסורים התחילו להלחם. הם תפסו אותנו כשהם מאחורי מחסה, ואילו אנחנו גלויים בשטח בצורה הטובה ביותר בשבילם ... ראיתי את הקצין שנהרג (גדעון אבידוב), שהיה רק מטרים ספורים ממני ... לא היה הרבה ירי אחרי מכת האש ההיא, והייתה מין הרגשה של ציפייה שמישהו יעשה משהו. אני זוכר שהתחלתי לפחד. פחדתי מאוד. ואת מה שראיתי אזכור כל חיי. פתאום אני רואה את יוני מתרומם בשקט גמור, כאילו לא מתחולל שם שום דבר. אני זוכר שהוא היה עם קסדה ירוקה לא מוסווית. בתנועות ידיים הוא סימן לאנשים לקום אתו והתחיל להתקדם, כאילו הוא משחק בתרגיל אש. הולך זקוף, מחלק פקודות ימינה ושמאלה, הולך ויורה ומדבר באותו קור רוח שאפיין אותו גם בפעולות אחרות. אני זוכר את המחשבה שלי בתור פקוד שלו, בתור לוחם: אם לכל הרוחות הוא עושה את זה, אני לא מוותר, אני קם ומתחיל להלחם".
41 לוחמים סורים נהרגו באותו קרב, ואחד נלקח בשבי. כעשרה מהסורים הסתתרו במחפורת לטנקים, ובראש שמונה לוחמים הסתער עליהם יוני וירה בהם למוות מטווח קצר. ליחידה היו הרוג נוסף בקרב, ברוך צור (צוקרמן) מחצבה, ופצוע, יוני מקיבוץ גבע שבעמק יזרעאל"

בהמשך המלחמה המשיכו הצוותים לחפש ג'ובים ברמה ולאחר ההתקפה הכושלת של יוסי בן-חנן על תל-חרה היה זה כוח של מטכ"ל שחילץ אותם מהטנקים הפגועים.

גם בחזית הדרום חיפשו חיילי מטכ"ל את המלחמה אך אין בידי את הפרטים.

הסיירת פעלה רבות באפריקה (השטח שנכבש לאחר חציית התעלה) ובסוריה בתקופה שבין הפסקת האש הראשונה לחתימת הסכמיי ההפרדה. באותה תקופה צה"ל התכונן לחידוש הקרבות ולסיירת מטכ"ל היה חלק חשוב אשר עדיין לא פורסם במלואו בהכנות האלו.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 04-10-2005, 05:05
צלמית המשתמש של רועי AZ
  רועי AZ רועי AZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.01.05
ספר נוסף שישמש לך כמקור טוב
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי nahem שמתחילה ב "שאלה למבינים על סיירת מטכ"ל"

הוא ספרו של אבנר שור "צוות איתמר" - שם הוא מספר על החיפושים אחרי מבצעים ועל איך שהם היו מובלים מהצפון לדרום במסוקים. הוא מספר על מארב, שהם היו אמורים לעשות לשיירה מסוימת בכביש לקהיר, כולל הנחת מטענים וירי מרגמות, אך הוא בוטל ברגע האחרון בהוראת דיין.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 14:46

הדף נוצר ב 0.08 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר