לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום "סקופים וחדשות". להזכירכם, יש לתת כותרות ענייניות לאשכולות אותם אתם פותחים. אני רואה בפורום מעין "היד פארק" שבו יש מקום לכל הדעות. לדבר אחד לא אסכים - לחריגה מחוקי הפורום. חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > סקופים וחדשות
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 26-11-2004, 14:41
  משתמש זכר אלי זכרון יעקב אלי זכרון יעקב אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.04.02
המלצה במגזר הערבי מעודדים העתקה בבחינות

האם במגזר הערבי מעודדים העתקה בבחינות?

במשרד החינוך מודים כי התופעה מתרחבת: העתקה בבחינות הבגרות, בעידוד פעיל של ההנהלה וההורים. באחד המקרים פרץ אב לכיתה, כדי לסייע לבתו במהלך הבחינה. זה קורה במגזר הערבי יותר ויותר, עם פסילה של 8% ממחברות הבחינה ב-2003. ועדת המעקב העליונה שיגרה אזהרות למורים ולמנהלים
סלוא עלינאת

>עלי (שם בדוי) שימש כמשגיח בבחינות בגרות שנערכו בשנה החולפת בבתי ספר ערביים בדרום. הוא נדהם לגלות כיצד שוב ושוב, מול עיניו, מעתיקים התלמידים במרץ, בעידוד פעיל של ההנהלה. "מדובר בתופעה מאוד רצינית", הוא מספר, "נכחתי בכיתה בבחינת בגרות - שבה המורה פתר לתלמידים את המבחן. הוא טעה בשאלה אחת - וכל הכיתה נחשדה לאחר שנבדקו הבחינות. זו תופעה ידועה במגזר. מורים נותנים לתלמידים את הפתרונות, במיוחד במתמטיקה ובאנגלית. הרבה בתי ספר נחשדו. במקרים מסוימים, מנהל בית הספר בעצמו נכנס לכיתה בזמן המבחן - ועוזר למספר תלמידים שהוריהם 'המליצו' עליהם".
התופעה הזו, של העתקה בעידוד מלמעלה בבחינות הבגרות, הולכת ומתפשטת במגזר הערבי. עד כדי כך, שלאחרונה פנתה ועדת המעקב לענייני החינוך הערבי לראשי המועצות המקומיות הערביות, מנהלי מחלקות ומחוזות משרד החינוך ומנהלי בתי הספר הערביים, בקריאה נרגשת: "אנחנו רואים בחומרה רבה את עבירות החשד, המרמה, הזיופים וההעתקות בבחינות בכלל ובבחינות הבגרות בפרט - במיוחד בבתי הספר הערביים. אנחנו פונים אליכם כדי לעבוד ביחד ולעצור את התופעה המסוכנת הזו. זו תופעה שאינה הולמת את המוסר, החינוך שלנו והתנהגותנו".

עאטף מעדי, מנהל ועדת המעקב לענייני החינוך הערבי בארץ, מעריך: "התפשטות התופעה נובעת מכמה סיבות. רוב המנהלים רוצים להראות שיש להם הישגים גבוהים כדי לשמור על שם בית הספר ולכן הם מעודדים את ההעתקות בבתי הספר. כמו כן יש לחץ גדול מצד ההורים. הם מתעוררים רק בתקופת הבגרות ורוצים שהבנים שלהם יצליחו בכל מחיר".
עלי, הבוחן, מאשים את משרד החינוך בהתפשטות התופעה. לטענתו, "במשרד החינוך יודעים טוב מאוד על מקרי החשד, אבל לא עושים כלום. מדובר במדיניות מכוונת שמטרתה להצביע על הישגים גבוהים בבגרות - למרות התשתיות המפגרות שהתלמידים הערבים מקבלים".

האב נכנס לכיתה ועזר לבת בבחינה

ידידיה בן שמחון, סגן מנהלת אגף הבחינות במשרד החינוך, עומד לפרסם בקרוב את הדו"ח השנתי על טוהר הבחינות בבתי הספר בארץ. הוא מעריך כי "במגזר הערבי תופעת החשד חמורה בצורה מדאיגה".
לפי הנתונים של משרד החינוך לשנת 2003, מתוך 35 אלף הנבחנים הערבים, נפסלו מחברות הבחינות של 8% מהם לאחר בדיקה וערעור. במגזר היהודי, לעומת זאת, מתוך כ-200 אלף נבחנים נפסלו פחות מאחוז אחד של מחברות.

לדברי בן שמחון, יש החמרה ברורה במגזר הערבי. "לפי חומר הגלם שבידי על בחינות הבגרות השנה ובשנה שעברה, יש ירידה קלה באחוז הבחינות הנפסלות לעומת שנות התשעים בכל הארץ. זה בזכות החמרת הענישה של משרד החינוך. אבל מצד שני יש עלייה במידת חומרתה של העבירה במגזר הערבי. כך למשל, התלמידים מסתייעים בגורם חיצוני כדי לרמות בבחינה, כמו טלפון סלולרי. השנה הגשנו תלונה נגד מורה שפתרה לבתה שתי בחינות. כמו כן נעצר לחקירה מפקח במשרד החינוך שסייע לנבחן בזמן הבחינה".

והוא מזהיר: "מדובר בעבירה פלילית, בני הנוער לא יודעים שהונאה כזו תוכל לשבש את סיכוייהם ללמוד בעתיד, הם מפסידים שנה או יותר בגלל טעות כזו. אי קבלת תעודת בגרות יפגע בין היתר בסיכויי הבנות הערביות להתחתן. בשנה שעברה פרץ אחת ההורים לכיתה, ממש מול כולם כדי לעזור לבתו במבחן. הוא הכריז בפני כולם, 'אני רוצה שבתי תצליח כדי להתחתן'. כמובן פסלנו לבת את המבחן".
המורים עוזרים - וטועים בעצמם

לא כולם במגזר הערבי תמימי דעים באשר להיקף התופעה, או חשיבותה. בכפר שעב בגליל, למשל, התלוננו ההורים לאחר שאחוז שיא של תלמידים

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.ynet.co.il/images/article_add_corner_top.gif]
נחשדו בהעתקה בבחינות הבגרות. סעיד תורכי, מוועד ההורים בכפר, טוען: "זו לא הפעם הראשונה שיש חשד בבחינות הבגרות של תלמידי הכפר. אני מכיר את התופעה מזה שלוש שנים. במיוחד במקצועות המתמטיקה והמחשבים". זקי דרוויש, מנהל בית ספר התיכוני בכפר, טוען כי לא מדובר בתופעה: "זו הסתה, מה שקורה בין כותלי בית הספר אינו סיפור תקשורתי".

מועין ערמוש, ראש ועד ההורים הערביים הארצי מבהיר מצידו: "שלחנו מכתבים למשרד החינוך כדי לטפל בתופעה. צריך לאכוף את החוק. מצד שני, לא צריך עונש קולקטיבי לכל התלמידים. אם יש חשודים - אז צריך להעניש רק אותם ולא כל הכיתה. מי שמפסיד בסוף זה התלמיד. על משרד החינוך ומנהלי בתי הספר לקבל יותר אחריות ולא לסייע להעתקות".

לעלי, שימשיך כנראה לשמש כ"משגיח דמה" בבחינות הבגרות, יש מסקנות משלו. "מצב החינוך מתדרדר, וזה בגלל המורים. רובם סיימו בגרות בעל פה, לא יודעים לכתוב ומלמדים בבתי הספר. הם עוזרים בהעתקות - ולרוב הם נותנים תשובות שגויות".

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://leopard.50megs.com/SIGN.gif]

נערך לאחרונה ע"י אלי זכרון יעקב בתאריך 26-11-2004 בשעה 14:44.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 27-11-2004, 14:40
  asafn88 asafn88 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.01
שלח הודעה דרך MSN אל asafn88
בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי ישראל היפה שמתחילה ב "העתקות"

"האם לא התפרסם בכל כלי התקשורת אודות קניית תעודות בכסף מלא ו/או כשוחד סמוי של ראשי הסתדרות המורים ???"

אתה מערב שמחה בשמחה. קנייה של דיפלומה ע"י בעלי מקצוע בכלל לצורך העלאת השכר בכלל, והתופעה המקבילה לה אצל המורים בהקשר זה הן תופעות מגונות. על זה אין עיררון, אך לא בכך עסקינן.

הכתבה עוסקת בנושא אחר - במגזר הערבי מתקיימת תופעה ייחודית: מורים, הורים ומנהלים פותרים באופן אקטיבי את מבחני הבגרות של התלמידים. דהיינו, המורים\הורים הם הנבחנים, ולא התלמידים. הציון בבחינה שכתב לכאורה התלמיד משקף את יכולת ההורה\מורה באותו מקצוע, ולא את יכולת התלמיד. לא מדובר כאן בכלל בהעתקה, אלא פשוט בפתירה של המבחן שלא ע"י התלמיד.

במגזר היהודי מן הסתם לא מתקיימת התופעה הזו, ושוב אתה מבצע הטלת רפש "מתקנת" בעלמא על היהודים בשביל להוציא אותם נוכלים בדיוק כמו הערבים.

אפשר גם לגזור מסקנה מעניינת מההודעה שלך:

"אתה חושב שכל מעשה של יהודי הוא ראוי מעקרו ומעידה של ערבי - חיבים לנפנף בה בראש חוצות".

אתה, מסיבה פסיכוטית בלתי ברורה, חושב שכל מעשה של ערבי הוא ראוי מעיקרו, ומעידה של יהודי - יש לנפנף בה בראש חוצות. זהו ללא ספק קו המחשבה המנחה את כל ההודעות שלך, וניתן להוכיח זאת פשוט ע"י צפייה בהודעות המוץ שאתה מפזר בפורום בכל הזדמנות.
ישן 27-11-2004, 14:47
צלמית המשתמש של stoned
  stoned stoned אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.11.02
יש הבדל עצום בין תפיסת פרט זה או אחר בהעתקה
בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי ישראל היפה שמתחילה ב "העתקות"

ובין עידוד העתקה המתבצע ע"י המורים, המשגיחים והמפקחים.

תלמידים, ברור שיש להם "שכר" מתהליך ההעתקה (ונעזוב לרגע שיקולי מוסר אישיים של כל תלמיד ותלמיד בנוגע לכך) מכיוון שצהם נמדדים ע"י הציון.
בתי הספר, גם אצלם ניתן למצוא גמול כלשהו מהעתקות תלמידיהם, מכיוון שאז הממוצע הבית ספרי גדול יותר, יוקרתו עולה והדבר מתבטא לרוב, בסופו של דבר, בתקציבים וכספים.
אבל המפקחים?
אין להם שום אינטרס לעשות כך, אלא אם כן מדובר ברצון לקדם את המגזר אליו אתה שייך על חשבון מגזרים אחרים, ובמיוחד אם אפשר בצורה הזאת לדפוק את היהודים מה רע?

אתה מדבר על כך שהעתקות קיימות בכל מגזר, לא?
כיצד אתה מסביר את ההבדל העצום בין 8% מחברות בחינה פסולות במגזר הערבי ובין פחות מאחוז מחברות בחינה פסולות במגזר היהודי?
ישן 28-11-2004, 14:35
צלמית המשתמש של White-Night
  White-Night White-Night אינו מחובר  

חבר מתאריך: 09.04.04
יש העתקות אבל לא בכל מקום ,
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי אלי זכרון יעקב שמתחילה ב "במגזר הערבי מעודדים העתקה בבחינות"

יש כאלה שמעתיקים בכל מקום , באיזורי מצוקה ערביים יש העתקות באחוז גבוהה יותר מאזורים מפותחים יחסית .
האחוז דיי גבוהה ואני בטוח שרוב ההעתקות היו במבחן הבגרות באנגלית , אני לא ממש יודע את הסיבה אבל רוב הערבים מתקשים ושונאים בצורה זו או אחרת עם השפה האנגלית , הסיבה היחידה שיכולה לעלות על דעתי היא שזו היא שפת שלישית שלא כמו המגזר היהודי שלומד עברית ואנגלית ( אנגלית כשפה שנייה ) - ואם מישהו רוצה אז הוא יכול ללמוד ערבית ( שונה ממה שערבים לומדים אגב - בדקתי עם חברים שלמדו ) .

למרות זאת גם האחוז האחד במגזר היהודי נראה לי כמצוץ מהאצבע כי גם שמעתי על הרבה שהעתיקו ( בגאווה ! ) במבחנים .

דוגמא אחרת אני אביא לכולם ,

אני לומד בטכניון , תמיד יש העתקות הטכניון מנסה לתפוס אנשים .... מי נתפסים ?? הערבים !
למה ?
כי הם פשוט עושים יותר מידיי פשלות ובוטים ביותר וברור שהם באים לעזור לנבחנים בהעתקות ( אל תשאלו אותי איך אבל אני יודע את זה מקרוב ) .

לעומת זאת אני רואה איך היהודים מעתיקים ואיך הם מסדרים את העניינים ואני לא מתפלא שהם לא נתפסים .

אצל ערבים הכל "בלאגן אחד שלם " וזו הסיבה הישירה לאחוז הגבוהה של החשד .

פאדי

ישן 28-11-2004, 15:38

מי מדבר שטויות ? אני רציני גם המוסדות שמנהלות
בתגובה להודעה מספר 32 שנכתבה על ידי קופדנוטס שמתחילה ב "פאדי, עזוב שטויות"

ומעודדות העתקות ידועות כשמש !
והאנשים שמעודדים העתקות ידועים גם ( לפחות אני מכיר את כל מי שנמצא באזור נצרת המקום שחייתי בו )
וגם אצלם הכל בלאגן אחד שלם , הייתי שמעתי המון וראיתי הרבה יותר .

לפחות אם רוצים להעתיק אז לפחות בשקט בלי שאף אחד ידע בלי שיתגאו בזה התלמידים או הסטודנטים .
כן אני אומר לך בלאגן כי אני כן ראיתי ורואה לפעמים איך עושים את זה , מי שלא מכיר איך העניינים מתנהלים בבתי ספר ערביים לא יודע מה קורה .

יש כמה בתי ספר שידוע שהם מעתיקים ברוב המקצועות בנצרת , וההנהלה לא הכי אוהבת את זה וגם המורים שם .....
אבל שמעת על איומים ??
אני בכלל לא מוכן להתקרב לשני בתי ספר בנצרת כי אני יודע שאם אני אתקרב אפילו אז תהפוך שם מריבה !
למה ?
כך זה הולך שם ... יש מי שמפחד גם ממשפחות חזקות שיכולות לעשות לבן אדם בלאגן גדול בכל החיים .

אני לא רוצה לדמיין איך המצב במקומות מצוקה גבוהה יותר .

ישן 28-11-2004, 17:12

תשמע זה עצוב מבחינתי אבל זו האמת , .
בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי קופדנוטס שמתחילה ב "בקצב הזה רוזנצווייג יגיד שגם אתה חושב שערבים הם לא בני אדם :)"

זה לא כל הערבים , אבל יש כאלה שהם באמת כמו חיות בר .... יש כאלה שנטרפים ויש כאלה שפשוט בורחים כל הזמן .

אני מהסוג שכבר נמאס לו ולא ממש אוהב את המצב ובצורה זו או אחרת אני בורח מהם בצורה מסויימת !
שלא תבין אותי בצורה שגוייה , אין לי בעיה שאני ערבי ואני גאה בזה ( טוב אולי לא הכי גאה ) ... אבל המצב עצוב מבחינתי !

אם אני אגיד שאני ערבי אז הדבר הראשון שעולה לראש כל בן אדם זה שאתה מהחברה הגרועה , אם לא אז אני בכלל בורח מהזהות שלי .

בכל מקרה יש דברים שלא ממש מכירים , החברה הערבית שונה מהיהודית בצורה עצומה ולא רק אחוזים ומספרים יכולים להעיד על הכל .
אני מכיר בחור שהרים סכין בפני המורה באמצע שיעור כי הוא התעצבן עליו ונעץ אותו בשולחן המורה ( זה היה לפני דיי הרבה שנים כשהייתי בית ספר - אבל לא אותו אחד שאני מספר עליו את הסיפור ) , ומה הבן אדם קיבל ?
כלום ... הרחקה לשבוע מבית הספר !

למה ?

טוב אם פונים למשטרה אז העניין יגדל ואז המורה כבר לא בטוח בכלל .
וזה דווקא בבית ספר שהוא קצת יותר טוב מהחרות שיש , אז את בתי הספר הגרועים אתה יכול לדמיין לעצמך .

וכל זה בנצרת , אני לא רוצה לדעת מה מתהולל בג'סר אל זרקא או בלוד או באזורי מצוקה עם אוכלוסייה ערבית .

זה המצב הקיים לצערי .

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 09:34

הדף נוצר ב 0.08 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר