לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום פוליטיקה ואקטואליה, נא לשמור על שפה נאותה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > פוליטיקה ואקטואליה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 08-10-2005, 12:41
  ישראל היפה ישראל היפה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.10.04
לגאון הגאונים
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי אלכסנדר הגדול שמתחילה ב "לכל הגאונים הגדולים שטוענים שמוחמד לא שנא יהודים"

כל דת פעלה כנגד כל הדתות האחרות ודוקא היהודים התחילו בכך, כי הם היו הראשונים.
תקרא בתנ"ך מה עשו לעובדי האלילים הגויים ואפילו מבני ישראל שעבדו למולך ולכל האלים האחרים.

באותה המידה היונים, הרומאים ומי לא פעלו כנגד היהודים ובמיוחד כנגד אמונתם - עד שהרסו את בית המקדש והגלו את היהודים מארץ ישראל.

כאשר עלתה והתבססה הנצרות, היא החלה (המשיכה) ברדיפת היהודים ובהתנכלות להם.

כאשר נוסד האיסלם ע"י מוחמד, בתחילה הוא ניסה להיות חביב על היהודים (אפילו קידש את ירושלים בעבורם) אבל לאחר שהם הכזיבו אותו ולא הפכו חמוסלמים כעסו גבר ונלחם גם בהם.

בהסטוריה ידועות הרבה מלחמות דת - בין הנוצרים למוסלמים, במסעות הצלב השונים לשחרור ארץ הקודש. בין הנוצרים ליהודים בתקופת האינקויזיציה, בין הנוצרים לבין עצמם (קטולים-פרוטסטנטים, כנסיה מזרחית-הכנסיה הרומית וכו') ובין מוסלמים למוסלמים (סונים - שיעים).

לצערי דת = מאבק (הפורץ למלחמה).
דת וסובלנות זרים זה לזה.

לא אתה תקבע מהי אלאקצה ואם המוסלמים משייכים אותה לירושלים אז היא מבחינתם ירושלים!
ירושלים לכל המאמינים בקדושתה - מכה לכל המאמינים בקדושתה - רומא לכל המאמינים בקדושתה. קדושה נקבעת ע"י המקדש ולא ע"י אף אחד אחר ולבטח שלא אתה וגם לא אני.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 08-10-2005, 13:17
  אלכסנדר הגדול אלכסנדר הגדול אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.06.05
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי ישראל היפה שמתחילה ב "לגאון הגאונים"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ישראל היפה
כל דת פעלה כנגד כל הדתות האחרות ודוקא היהודים התחילו בכך, כי הם היו הראשונים.
תקרא בתנ"ך מה עשו לעובדי האלילים הגויים ואפילו מבני ישראל שעבדו למולך ולכל האלים האחרים.

באותה המידה היונים, הרומאים ומי לא פעלו כנגד היהודים ובמיוחד כנגד אמונתם - עד שהרסו את בית המקדש והגלו את היהודים מארץ ישראל.

כאשר עלתה והתבססה הנצרות, היא החלה (המשיכה) ברדיפת היהודים ובהתנכלות להם.

כאשר נוסד האיסלם ע"י מוחמד, בתחילה הוא ניסה להיות חביב על היהודים (אפילו קידש את ירושלים בעבורם) אבל לאחר שהם הכזיבו אותו ולא הפכו חמוסלמים כעסו גבר ונלחם גם בהם.

בהסטוריה ידועות הרבה מלחמות דת - בין הנוצרים למוסלמים, במסעות הצלב השונים לשחרור ארץ הקודש. בין הנוצרים ליהודים בתקופת האינקויזיציה, בין הנוצרים לבין עצמם (קטולים-פרוטסטנטים, כנסיה מזרחית-הכנסיה הרומית וכו') ובין מוסלמים למוסלמים (סונים - שיעים).

לצערי דת = מאבק (הפורץ למלחמה).
דת וסובלנות זרים זה לזה.

לא אתה תקבע מהי אלאקצה ואם המוסלמים משייכים אותה לירושלים אז היא מבחינתם ירושלים!
ירושלים לכל המאמינים בקדושתה - מכה לכל המאמינים בקדושתה - רומא לכל המאמינים בקדושתה. קדושה נקבעת ע"י המקדש ולא ע"י אף אחד אחר ולבטח שלא אתה וגם לא אני.

אתה יודע למה בכלל קידשו את ירושלים?
כיוון שרצו לאסלם את יהודי הארץ!
זה היה כלי פוליטי.
ויש לי שאלה, נכנסת לאתר בכלל?
תראה מה הולך שם ותאמר לי בדיוק למה זה דומה.

דבר שחשוב לדעת:

http://stage.co.il/Stories/537228429

ישן 08-10-2005, 13:29
צלמית המשתמש של flip_murray
  flip_murray flip_murray אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.09.05
שלח הודעה דרך ICQ אל flip_murray
נעשה את זה באופן מסודר:

1."כל דת פעלה כנגד כל הדתות האחרות ודוקא היהודים התחילו בכך, כי הם היו הראשונים.
תקרא בתנ"ך מה עשו לעובדי האלילים הגויים ואפילו מבני ישראל שעבדו למולך ולכל האלים האחרים."
בניגוד לאיסלאם,נצרות,ושאר דתות מיסיונריות,המטרה של היהדות הייתה להפוך את ארץ ישראל בלבד ליהודית,ולא להפוך גויים ליהודים...
2."בהסטוריה ידועות הרבה מלחמות דת - בין הנוצרים למוסלמים, במסעות הצלב השונים לשחרור ארץ הקודש. בין הנוצרים ליהודים בתקופת האינקויזיציה, בין הנוצרים לבין עצמם (קטולים-פרוטסטנטים, כנסיה מזרחית-הכנסיה הרומית וכו') ובין מוסלמים למוסלמים (סונים - שיעים)."
לקרוא לאינקוויזיציה מלחמה בין יהודים לנוצרים זה בדיוק כמו לכנות את השואה כמלחמה בין היהודים לנאצים...
3."לצערי דת = מאבק (הפורץ למלחמה).
דת וסובלנות זרים זה לזה."
אתה מכליל את כל הדתות כאחת,וכנראה שאתה באמת לא מבין את היהדות...
4."לא אתה תקבע מהי אלאקצה ואם המוסלמים משייכים אותה לירושלים אז היא מבחינתם ירושלים!
ירושלים לכל המאמינים בקדושתה - מכה לכל המאמינים בקדושתה - רומא לכל המאמינים בקדושתה. קדושה נקבעת ע"י המקדש ולא ע"י אף אחד אחר ולבטח שלא אתה וגם לא אני."

אתה רוצה להגיד לי,שאם אני יחליט היום שמכה היא קדושה ליהודים,אז אני יוכל ללכת לשם ולבנות בית כנסת?!?
הקשר של יהודים למכה,הוא בדיוק כמו הקשר של המוסלמים לירושלים...

ישן 08-10-2005, 16:53

תגובה
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי flip_murray שמתחילה ב "נעשה את זה באופן מסודר:"

1.
בניגוד לאיסלאם,נצרות,ושאר דתות מיסיונריות,המטרה של היהדות הייתה להפוך את ארץ ישראל בלבד ליהודית,ולא להפוך גויים ליהודים...
1ת. היהדות פעלה להפוך את כל יושבי ארץ ישראל ליהודים - כן להפוך את הגויים (הערב הרב) שישב בארץ ישראל לפני כיבוש הארץ בידי יהושע ליהודים ומי שלא רצה הושמד ולא נשאר לו זכר.
ישראל לא הייתה מדינה כובשת מחוץ לגבולות ההבטחה ולכן היא גם לא ניסתה להפוך גויים שמחוץ לשטחה ליהודים. הנוצרים והמוסלמים כבשו שטחים נרחבים ולכן הם גם ניסו לכפות את דתם על הנכבשים.

2. לקרוא לאינקוויזיציה מלחמה בין יהודים לנוצרים זה בדיוק כמו לכנות את השואה כמלחמה בין היהודים לנאצים...
2ת. העובדה שהיהודים לא יכלו להשיב מלחמה שערה איננה משנה את ההגדרה שהייתה מלחמת דת.
3. אתה מכליל את כל הדתות כאחת,וכנראה שאתה באמת לא מבין את היהדות...
3ת. היהדות כוללת גם את הרחמים ודרך ארץ לגויים וגם את השנאה התהומית. זכור מה עשה לך עמלק וכו'.
הרבה פנים ליהדות - לצערי היום נוקטים הבדרך השנאה ולא מנסים לקרב את האהבה.
4.אתה רוצה להגיד לי,שאם אני יחליט היום שמכה היא קדושה ליהודים,אז אני יוכל ללכת לשם ולבנות בית כנסת?!?
4ת. אתה סותר עצמךבתוך הסעיף. אתה כותב שאם תחליט ועדין לא החלטת וממשיך, שהקשר של היהודים למכה היא בדיוק כמו הקשר של המוסלמים לירושלים. בניגוד לך המוסלמים החליטו.
אם יוחלט וערב הסעודית תהיה שוממה כפי שמצאו המוסלמים את ארץ ישראל בעת כיבושיהם. תכבוש את ערב הסעודית תתמקם בה תוכל לבנות בה כל מה שתרצה - כפי שעשינו בשטחים הכבושים.

חבל על דיון היפוטתי מה היה אילו. אנחנו נמצאים היום במצב נתון וחייבים להתמודד איתו. אתה דוקא רוצה לקדש את מכה תתאסלם.
ישן 08-10-2005, 17:23

בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי ישראל היפה שמתחילה ב "תגובה"

ציטוט:
1.

1ת. היהדות פעלה להפוך את כל יושבי ארץ ישראל ליהודים - כן להפוך את הגויים (הערב הרב) שישב בארץ ישראל לפני כיבוש הארץ בידי יהושע ליהודים ומי שלא רצה הושמד ולא נשאר לו זכר.
ישראל לא הייתה מדינה כובשת מחוץ לגבולות ההבטחה ולכן היא גם לא ניסתה להפוך גויים שמחוץ לשטחה ליהודים. הנוצרים והמוסלמים כבשו שטחים נרחבים ולכן הם גם ניסו לכפות את דתם על הנכבשים.

2. לקרוא לאינקוויזיציה מלחמה בין יהודים לנוצרים זה בדיוק כמו לכנות את השואה כמלחמה בין היהודים לנאצים...
2ת. העובדה שהיהודים לא יכלו להשיב מלחמה שערה איננה משנה את ההגדרה שהייתה מלחמת דת.
3. אתה מכליל את כל הדתות כאחת,וכנראה שאתה באמת לא מבין את היהדות...
3ת. היהדות כוללת גם את הרחמים ודרך ארץ לגויים וגם את השנאה התהומית. זכור מה עשה לך עמלק וכו'.
הרבה פנים ליהדות - לצערי היום נוקטים הבדרך השנאה ולא מנסים לקרב את האהבה.
4.אתה רוצה להגיד לי,שאם אני יחליט היום שמכה היא קדושה ליהודים,אז אני יוכל ללכת לשם ולבנות בית כנסת?!?
4ת. אתה סותר עצמךבתוך הסעיף. אתה כותב שאם תחליט ועדין לא החלטת וממשיך, שהקשר של היהודים למכה היא בדיוק כמו הקשר של המוסלמים לירושלים. בניגוד לך המוסלמים החליטו.
אם יוחלט וערב הסעודית תהיה שוממה כפי שמצאו המוסלמים את ארץ ישראל בעת כיבושיהם. תכבוש את ערב הסעודית תתמקם בה תוכל לבנות בה כל מה שתרצה - כפי שעשינו בשטחים הכבושים.

חבל על דיון היפוטתי מה היה אילו. אנחנו נמצאים היום במצב נתון וחייבים להתמודד איתו. אתה דוקא רוצה לקדש את מכה תתאסלם.

ירושלים לא קדושה לאסלאם בגלל שהיא מסורת מאוחרת. כבר ממש נמאס לי להסביר ושאתה תתעלם.
כאשר המוסלמים כבשו את א"י היו כאן כ750000 יהודים, והמוסלמים רצו לאסלם אותם.
לשם כך הם בנו מסגד במכוון על הר הבית, וטענו שלא היה כאן שום דבר מעולם וכל שאר הבלהבלהבלה, במטרה לשכנע יהודים שהאסלאם היא דת האמת. כך הם עשו להרבה מקומות קדושים. דווקא במקומות קדושים נבנו מסגדים או הוסבו למסגדים ( ראה איה סופיה ומקדשים הינדים ).
זאת בדיוק הסיבה. הרעיון היה לאסלם וזאת הייתה השיטה. אם זאת השיטה, כמו שפליפ מוראי אמר, מהיום אני ממציא דת חדשה, ואני מכריז על כרבלא ( קדושה לשיעים ) כעיר הקודש, ואטען שלא היה מעולם נביא שיעי.
הבנת סוף כל סוף?

דבר שחשוב לדעת:

ישן 09-10-2005, 13:52
  האור מציון!! האור מציון!! אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.08.05
מוזר..
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי ישראל היפה שמתחילה ב "מוחמד קידש את ירושלים עוד טרם החלו הכיבושים"

זה נדמה לי שאתה מבין ומכבד יותר את האיסלאם מאשר את היהדות?

בהקשר לתגובה שלי : זה מזכיר לי שבכיתה ט' למדנו על "תרבות" האיסלאם בעוד שרוב חברי הכיתה שלי לא ידעו מהם שלושת הרגלים..מהו חג האסיף..מתי צום גדליה וכו'. התחילה ללמד אותנו איפה נמצאת מכה שמכה וכו'..
התחלתי להתעצבן ואמרתי לה " לעזעאל מה אנחנו לומדים על האיסלאם..יש פה חבר'ה שלא יודעים מתי התרחש חורבן בית שני..".
מאז למדנו רק על היהדות..מנהגים..מצוות..חגים וכו'..וממה שאני יודע זה עבר לכל השכבה וכך עד היום.

נערך לאחרונה ע"י האור מציון!! בתאריך 09-10-2005 בשעה 13:57. סיבה: הוספה.
ישן 09-10-2005, 18:25

דווקא ממש לא
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי ישראל היפה שמתחילה ב "מוחמד קידש את ירושלים עוד טרם החלו הכיבושים"

ציטוט:
מיד עם "גילויו" של אללה ע"י מוחמד, הוא רצה לשכנע את יהודי מדינה ללכת בעקבותיו ולכן ציווה על מאמיניו להתפלל לכוון ירושלים.

אני חושב שאתה מגזים במספר היהודים שהיו בארץ בשנת 634 (אם אינני טועה) - אין לי את המספר המדויק ולכן לא אדון בנושא. אבל, בכל מקרה, כאשר המוסלמים הגיעו להר הבית הוא היה הרוס, מוזנח וללא כל "סימן חיים". בפקודת הרומאים היה אסור לבנות שום מבנה על ההר וכך היה עד הכיבוש המוסלמי.

בקשר למספר אני מפנה אותך לספר דרך ארץ תחת המאמר:
" האמנם לפני אלפיים שנה? "
זה כבר נושא לגמרי אחר לוויכוח.
השם ירושלים לא מוזכר בקוראן, לא פעם אחת. מוזכרת אלאקצא וכמו שאמרתי, החליטו שזאת ירושלים במטרה לאסלם יהודים.

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%9E...7 %D7%A6%D7%94

וכאן הטענה היא שמוחמד הוסע למסגד עצמו, והר הבית היה שומם למיטב ידיעתי לפני הכיבוש הערבי. והפרשנות המסורתית היא שזאת ירושלים, לא שמוחמד אמר זאת. ירושלים לא נמצאת שם, נקודה.

דבר שחשוב לדעת:

ישן 24-10-2005, 17:52
  tamiborsook tamiborsook אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.10.05
או.קיי אלכסנדר - מה דעתך על זה
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי אלכסנדר הגדול שמתחילה ב "דווקא ממש לא"

מחלוקת בציון

פרק ראשון

הרמוניה היסטורית בין יהודים ומוסלמים

במאבק הפוליטי בין ציונות לערבים, הציונים ניצלו את הסכסוך של הנביא עם כמה מן השבטים היהודים שלמדינה ובאותה מידה כמה מן התלונות של היהודים בחלקים מסוימים של העולם הערבי. לכן אנחנו חייבים להתחיל את המחקר הזה בסקירה קצרה על ההיסטוריה של היהודים בתוך הקהילה האסלאמית.

הרמוניה ויחסי שכנות טובה שררו בקשרים שבין המוסלמים והיהודים (והנוצרים) בעולם האסלאמי מאז כיבושי האסלאם. אם היו התמרמרויות של קנאים, הם התרחשו רק בשולי העולם הערבי. בלתי אפשרי להעריך את סובלנות האסלאם כלפי "אנשי הספר" (היהודים והנוצרים) אלא אם כן אדם משווה את גורל היהודים תחת חסות האסלאם לזה של יהודי אשכנז תחת המדינות הנוצריות מימי הביניים ועד נפילת גרמניה הנאצית. למרות גאוות יהודי אשכנז על היותם אירופאים, אירופה הנוצרית התמודדה איתם בגסות, דיכאה אותם, גירשה אותם ממדינה אחת לשנייה, ולבסוף בנתה מחנות מוות עבורם. איבה זו לא הייתה רק דתית אלא גזענית, כי הנאצים הרגו אפילו יהודים שחבקו את הנצרות.

הנביא מוחמד והיהודים

למרות הכוונות הנסתרות הדתיות שלו, הסכסוך בין יהודי מדינה והנביא היה פוליטי וכלכלי, והיה מקומי יותר מאשר כללי; הוא היה מעורב רק ביהודי מדינה. הוא היה בעל אופי ארעי והסתיים עם תבוסת השבט היהודי בני קוריט'ה והגלייתם של השבטים היהודים של בני נצ'יר ואל-קינוקאע ממדינה. המנהיגות היהודית במדינה הייתה די עשירה, היו בבעלותה אדמות הולמים לחיטה, שעורה, ירקות ושזיפי תמרים. בנוסף, הייתה לה השפעה פוליטית רבה במאזן הכוחות בין שני השבטים המסוכסכים של מדינה, אוס וח'זרג'. מאחר שרוב היהודים נלחמו לצידם, האוס הביסו בעבר את הח'זרג'. וכך, כאשר הנביא הגיע למדינה מוקף במהגרים עניים (יתומים ואלמנות), המנהיגות היהודית חששה לעושרה וכוחה. זה היה בסיס הסכסוך שהסתיים בניצחונו של הנביא.

בשנת 628 הנביא כבש את חייבר, עשה שלום עם היהודים שם והציע להם הגנה. לאחר מכן לא ארעה מחלוקת בניהם. הוא הציע ביטחון גם ליהודי ואדי אל-קורה וטיימה. הם הצטרפו לקהילה האסלאמית עם זכויות וחובות שוות בהתאם לחוזה האומה, עאהד אל-אומה. ההיסטוריון אל-מאקדיסי שביקר באזור הזה במאה העשירית אומר לנו שרוב התושבים שלו היו עדיין יהודים.

באוקטובר שנת 630 התקדמו המוסלמים לעבר טאבוק כדי להתעמת עם הביזנטיים. איך שכוחות הכיבוש המוסלמי עברו בוואדי אל-קורה, קיבלו את פניהם היהודים בשמחה וסיפקו להם מים ואספקה. כתוצאה מכך הנביא הביע את תודתו אליהם והציע להם פריבילגיות מיוחדות, כולל קצבה שנתית. כשהגיע הנביא לטבוק הוא הסדיר הסכמים שונים עם התושבים היהודים והנוצרים של אל-ג'אוף, שכמה מהם אימצו את האסלאם. הנביא הציע ביטחון ליוהנה, המלך הנוצרי של איילאה, ולשלשה כפרים יהודים, אל-ג'רבה, אדהרו (במזרח ירדן) ומקנהלחוף ים סוף. אחרי זה הוא שלח מכתבים לתימן ועומן בהם הוא מעניק ביטחון ליהודים ויעץ לשליחים שלו לא לכפות אסלאם עליהם

עקרונית לא הייתה מחלוקת דתית, כי הקוראן מכיר בקדושת התורה ושוויון בין המוסלמים לעם הספר הואיל וכולם מאמינים בשם, עושים עבודה טובה ומקבלים את שכרם ממנו. הוא מכיר בזכות הקהילות המוגנות לביטחון: "אכן! המאמינים (במה שהתגלה לך, מוחמד), והיהודים והנוצרים והצאבאים, כל המאמין באללה וביום האחרון ויעש הישר, להם שכרם את אלוקיהם ולא עלינו הפחד ולא עליהם היגון" (סורה II, 62 ו-V,69 ). פסוק זה נתגלה פעמיים במונחים זהים כמעט בגלל חשיבותו במטרת הסובלנות כלפי הדתות הגלויות ובדחיית הקנאות העיוורת. בגלל סיבה זו הנביא והח'ליפים לא הכריחו את היהודים והנוצרים לאמץ את האסלאם.

נכון שמרבית היהודים בתחומי האסלאם לא אימצו את האסלאם, אך הם הכירו כביכול בשליחותו של הנביא. מבין המשכילים שתמכו בשליחות זו היה אבו עיסה אל-אספהאני, שהיה ידוע בעברית כיצחק בן יעקב. הוא חי בתקופת הח'ליף עאבד אל-מאלכ אבן מרואן. אבו עיסא אמר שמוחמד וישו היו הנביאים האמיתיים והוא דחק ביהודים ללמוד את הקוראן ואת ספרי הבשורה. רבי שמעון בר יוחאי שחי בסוף תקופת כליפות בית אומייה אמר "מוחמד הוא הנביא האמיתי של אלוקים. הוא נשלח מתוך רחמים בשביל הערבים."אותה עמדה נקטו פילוסופים יהודים כמו איבן קמונה ונתנאל איבן אל- פיומי.

הקראים (שדחו את התלמוד) כתבו את כל המדרשים שלהם בערבית, רעיונותיהם והבעותיהם הושפעו על ידי האסלאם. כל הפילוסופיה היהודית שנכתבה בעולם האסלאמי הייתה בערבית, והיא מהווה חלק בלתי נפרד מהפילוסופיה האסלאמית.

קבריהם של קדושים ונביאים יהודים עדיין מקודשים גם למוסלמים וגם ליהודי ערב. במרוקו זה דבר רגיל למצוא יהודים ילידי המקום מבקרים את קבריהם של צדיקים מוסלמים ומבקשים מהם חסדים, וההיפך. בעיראק אוניות עוצרות מתוך כבוד ליד קברו של עזרא בדרום.

היה זה הנביא בעצמו שהניח את אבני היסוד ביחסים הפוליטיים והכלכליים ב"חוזה האומה", שהפך לחוק בסיסי בכל מדינות האסלאם. בהתאם ל"ביוגרפיה של הנביא" של איבן הישאם,1 שם הוא מצטט את הטקסט של החוזה מתוך ה"ביוגרפיה של הנביא" של מוחמד איבן אישאק, היהודים המוסלמים ומאמיניהם מהווים קהילה אחת, כל חלק באשר הוא, יהיה חופשי לעסוק בדתו ויהנה מהגנה על חייו ורכושו. הפושעים הוצאו מן הכלל.

וכך, המדינה האסלאמית, שהבסיס שלה, מיום היווצרותה, לא היה דתי טהור אלא גם פוליטי, חבקה את המאמינים באל אחד. הוא הציע להם ביטחון פיסי וכלכלי ובאותה מידה חופש הדת, סוג של סובלנות שלא התרחש בארצות אירופה הנוצרית עד המאה התשע עשרה. הקטוליזם בימי הביניים האמין שגיהינום הוא גורלם של אלה שלא גדלו בכנסייה, ומסיבה זו המדינות הנוצריות לא העניקו זכויות אזרחיות לאנשי דתות אחרות. בחלקים מסוימים באירופה מצב עניינים זה נמשך עד המאה הנוכחית.

יש לציין שחוזה האומה אינו מאלץ את הטמעת השבטים המוסלמים והיהודים, אלא מאפשר לכל שבט לשמר את מהותו, מנהיגותו, ארגוניו וניהוליו. בדרך זו בוזרה המדינה האסלאמית עד 1918, כשהיא מציעה אוטונומיה לכל הקהילות שלה, אך מבפנים התאחדה נגד פשע, רצח ושוד ונגד עוינות אנטי-אסלאמית מבחוץ. בעת שהיהודים לא היו מחויבים להצטרף למלחמות הקודש (ג'יהאד), האסלאם כן הטיל את הג'יזייה, מס קהילתי, כדי לכסות חלק מההוצאות של הביטחון. יהודי ערב סרבו לסתור מס זה הואיל והוא סיפק להם זכויות וביטחון.

הקוראן אומר שהיהודים הפרו את החוזה. מוסלמים אחדים סוברים שחוזה זה היה חוזה האומה, אחרים אמרו שהיה זה חוזה שסוכם בין אלוקים ויהודי העבר. כבר ראינו קודם שכל ההסכמים שהושלמו בין הנביא לבין יהודי הערים השונות היו מבוססים על עקרונות חוזה האומה, ואין מקורות מוסלמים הטוענים שהיהודים (מחוץ לאל-מדינה) הפרו אותו. זה חל גם על יהודי עיראק, סוריה, פלסטין, מצרים, צפון אפריקה וספרד. כל יהודי האזורים האלה קידמו בברכה את המהפכה האסלאמית אשר שחררה אותם מהדיכוי של הסאסאנים והביזנטים ושל הויזיגוטים של ספרד.

היהודים וכיבושי האסלאם

בעיראק הקהילה היהודית הגדולה ייצגה את המרכז הרוחני של כל יהודי העולם במשך מאות שנים עד לנפילתה של בגדאד לידי חולאגו2 ב-1258. קהילה זו סייעה לצבאות הכיבוש האסלאמי. לאחר הכיבוש, השלטון האסלאמי ביטל את כל ההיטלים שנכפו על היהודים בידי הסאסאנים. שמו של ראש הגולה באותו זמן היה אל-בוסתנאי. יאזדאגריד ה-III, המלך הסאסאני, הוסר מתפקידו ודנו אותו למוות, אך הוא ניצל על ידי לוחמים מוסלמים ונשמר. הנכדים שלו נותרו בשלטון עד שהתפקיד בוטל לבסוף ארבע מאות שנה מאוחר יותר. כתוצאה מן הכיבושים, בתי מדרש כמו סורא ופומבדיטה נפתחו מחדש. סורא שוכנת לצפון בבל ופומבדיטה לדרום-מערב של בגדאד בת-זמננו, קרוב לנהר הפרת. הם היוו את המרכזים הדתיים והחינוכיים החשובים ביותר עבור יהודי העולם. מעמד הגאון, המנהיג הרוחני של יהדות העולם, גם כן התחזק. הוא הפעיל את סמכותו על יהדות העולם באמצעות הרספונסה" שבאמצעותה הקהילה היהודית הייתה שולחת אליו שאלות אודות בעיות דתיות, חברתיות וחינוכיות שונות והוא היה כותב תגובה ארוכה שבעצמה הפכה לספרות שלמה. הרספונסה בדרך כלל נכתבה בערבית לאחר כניסת האסלאם. ראש הגולה היה ראש מינהל אוטונומי שהוענק ליהודים בעיראק, ובעולם האסלאמי בכלל. סמכותו גברה לאחר שבגדאד הפכה לעיר הבירה של האימפריה האסלאמית, ושתי המדרשות הועברו לבגדאד, עיר הבירה של הדת היהודית בעולם האסלאמי.

למעשה מוזר שאף מילה לא יצאה מתוך מרכז רוחני אדיר זה אודות הסכסוך בין הנביא ובין יהודי מדינה. כל החומר שהגיע אלינו על כך בא ממקורות אסלאמיים. קרוב לוודאי שמשכילים יהודים בסהר הפורה לא נתנו לכך חשיבות. לקראת סוף המאה השמונה עשרה, הגניזה, מחסן חבוי, נתגלה בבית כנסת בפוסטאט (קהיר) שהכילה אלפי מסמכים יהודים, בעיקר בערבית. מהם התגלו כמה סיפורים אודות הנביא, כולל "חוזה ההגנה של הנביא" שבו הנביא אמר שהיהודים הם קרובים שלו הואיל והוא היה החתן שלהם. הנביא כן נשא אישה יהודייה יפיפייה מחייבר בשם ספייה. לפיכך, בהתאם לסיפור, "היהודים נלחמים לצד הנביא".

מסמכי הגניזה הראו שיהודי סוריה ופלסטין קידמו בשמחה את הכובשים המוסלמים. בחומס שבסוריה הם סייעו לצבא האסלאמי בגלוי ולאחר שחרור ירושלים 70 משפחות יהודיות הועברו אליה מטבריה, שאז הייתה המרכז של יהודי פלסטין. בפעם הראשונה במשך חמש מאות שנה, היו יהודים בירושלים. אותם מקורות אומרים, שעומר איבן אל-כיתאב, הח'ליף השני, ביקר בירושלים בליווי כמה רבנים. מעמד היהודים בפלסטין השתפר מיד לאחר הכיבוש. רבי יהודאי סיפר "כאשר הישמעאלים (קרי, המוסלמים) באו, הם הרשו ליהודים ללמוד תורה."4 האיש הקדוש המקובל היהודי, רבי שמעון בר-יוחאי בנסתרות שלו העיר "עומר איבן אל-חתאב אהב את היהודים. המלאך מטטרון הבטיח לו 'אל תרא, בן אדם, כי ריבונו של עולם ייסד את מדינת ישמעאל (קרי, של אסלאם), כדי לעזור לך נגד החוטאים'".5 אותם מקורות מצטטים פרקי דה רבי אליעזר "שמעון בר יוחאי מאשר את הדמיון באמונת היהודים והמוסלמים באלוקים ומתוך שבעים בני האדם שאלוקים ברא, הוא שם את שמו על שניים מהם והם בני ישראל וישמעאל" (קרי שני השמות מסתיימים באל). ישנם סיפורים אחרים המשבחים את עומר איבן אל-חתאב למרות העובדה שמקורות לא יהודיים מוסרים לנו שהוא הגלה את יהודי חייבאר. כבר הזכרנו קודם שיהודים נותרו בחייבאר עד המאה העשירית. בכל מקרה, עומר איבן אל חטאב הושיב כמה מיהודי חייבאר בכופא, כדי לקדם את התפתחות המסחר בעיר צבאית חדשה זו.6

בספרד היהודים סבלו כאלה מצוקות תחת שלטון הויזיגוטים שהם היגרו לצפון אפריקה. לכן הם שיתפו פעולה עם טאריק איבן זיאד.7 הסופר הספרדי פ.ט.ב דה קירוס ( עמוד 12), מעיר שטאריק איבן זיאד היה מוסלמי ממוצא יהודי, ויהודים רבים חזרו לספרד לאחר הכיבוש המוסלמי. שיתוף הפעולה בין יהודי ערב והמוסלמים הגיע לשיאו באנדלוסיה שם היו היהודים בולטים במשרדי הציבור הגבוהים ביותר, בשירה, פילוסופיה ומסחר. הם שילמו את המחיר על כך לאחר נפילת השלטון המוסלמי בספרד כשדיכוי המדינה , הכנסייה ועינויים גרמו להם לעזוב סופית עם אחיהם המוסלמים בשנת 1492 ולתפוס מחסה באימפריה המוסלמית העותומאנית (במיוחד הבלקן) וצפון אפריקה.

במאה הראשונה שלאחר מוחמד, כאשר צפון סוריה הייתה חשופה להתקפות על ידי הצי הביזנטיני, הח'ליפים העבירו יהודים רבים מפלסטין לסוריה והושיבו אותם שם תלוי בנאמנותם של היהודים נגד אויביהם הביזנטיים.

כאשר העיר קיירואן נוסדה בטוניסיה בשנת 670 לספירה, שליט מצרים קיבל הוראה לשלוח אלף משפחות יהודיות ונוצריות בתקווה להמריץ את התפתחותה הכלכלית שלה.

כאשר ירושלים נפלה לידי הצלבנים בשנת 1099, תושביה היהודים והמוסלמים נטבחו. מקורות הגניזה אומרים שסאלאדין היה מלווה בפמליה של יועצים יהודים כשהוא כבש את ירושלים ושהוא הורה לבנות מחדש את בית הכנסת של העיר על חשבונו. הם גם טוענים שריצ'רד לב הארי ביקש ממוסא איבן מיימון (מיימונידס), שהיה רופאו האישי של סאלאדין, ללכת איתו לאנגליה כרופאו. מיימונידס דחה את הצעתו.

בתקופת העותומנים, הרשויות היו מעבירים יהודים, במיוחד אלה שגלו מספרד, לערים הנוצריות של הבלקן בזמן שהם כבשו אותם, בתקווה להשתמש ביהודים בממשל שלהם.

בצורה זו, חיברו יהודי ערב באופן פוליטי את גורלם עם האסלאם, וכך הם שגשגו, דעכו ונעלמו יחד – כפי שהיה במקרה של ספרד.

בנוסף לרדיפות, לפני האסלאם, היהודים סבלו משסעים פוליטיים, תרבותיים וכלכליים. לאחר הכיבוש, המדינה האסלאמית איחדה כלכלית ותרבותית את כל הארצות האלה ובכך אפשרה לקהילות היהודיות שלהם להתאחד ולהרכיב קהילה אחת, זו של יהודי האסלאם, שעתה נקראים בשם " ספרדים ".

אוטונומיה יהודית

ליהודים בתחומי האסלאם הוענקה אוטונומיה בדת, בקהילה, בענייני תרבות וחוק ובאותה מידה בקביעת מיסים וגבייתם. ראש הגולה בבגדאד ייצג את עמו בבית המשפט, מינה נושאי משרה ציבורית, קבע מיסים ומינה שופטים. הוא הוציא לפועל את פסקי הדין של בתי המשפט נגד עוברי החוק והפושעים, קיבל שכר שבועי מתוך גביית המיסים על השווקים נוסף לכך מהקהילות היהודיות בתוך ומחוץ לעיראק. כשאימאם עלי איבן אבי טאליב קיבל את פניו של הגאון, הרב יצחק, ב-655, מנהיג רוחני שני זה היה בראש תהלוכה של 90,000 יהודים שבאו לקדם את פניו של האימאם.8 הכהונה גאון התקיימה משנת 589 עד 1038 כאשר ראש הגולה הפך אותה לחלק ממשרדו. עלייתו ונפילתו של מרכז רוחני יהודי זה התרחשו בו זמנית עם עלייתה ונפילתה של הח'ליפות העבאסית.

בשנת 1168, בנימין מטודלה ביקר בבגדאד והעיד שהאוכלוסייה היהודית בבגדאד הגיעה ל-40,000 ושהם ניהלו חיים שופעים ובטוחים תחת שלטונו של הח'ליף הגדול, אל-מוסטנג'יד. המוסלמים קראו לראש הגולה דניאל "אדונינו בן המלך דוד". הוא מונה על ידי הח'ליף כראש לכל הקהילות היהודיות.9 החליף העבאסי הפלה לטובה את ראש הגולה מעל נכבדים נוצרים, וסידר משרד מיוחד בשבילו בתוך חצר ארמונו. בספרו מסעות רבי בנימין (1173), נוסע ספרדי זה תאר כיצד הח'ליף היה מקבל את פני ראש הגולה " תהלוכת ראש הגולה הייתה מתפתלת בדרכה לאורך רחובותיה החגיגיים של בגדאד. מנהיג הקהילה לבש מלבושים רקומים במשי, עם טרבוש לבן משובץ באבני חן. הייתה לו פמליה של פרשים ובחזית התהלוכה היה כרוז שצעק " פנו את הדרך לאדון, בן דוד." כשהתהלוכה הגיעה לחצר הארמון, הח'ליף היה עומד כדי לקבל את פני ראש הגולה, והיה מושיב אותו על כס מול כיסאו של הח'ליף. הנסיכים נותרו בעמידה לאות כבוד."

כל מחוז אסלאמי היה לו ראש לענייני קהילה יהודית, הנגיד, או נסיך, כמו שכל קהילה יהודית הונהגה על ידי מוקאדם. בתקופת הצלבנים יהודי ערב אספו תרומות כדי לסייע לפליטים מפלסטין וסוריה אשר איבדו הכל. קרנות צדקה של יהודים בעולם האסלאמי אורגנו לרוחב כל האימפריה, לאורך שורות מוסדות הצדקה האסלאמיים.

השתתפות בממשלה

היהודים היו פעילים במערכת הממשלתית האסלאמית, במיוחד במשרדים אוצר, מסחר ודיפלומטיה, ובספרד, גם במנהיגות הצבאית. אחד היתרונות של העוצמה והשלטון האסלאמי היה שהכובשים האסלאמיים לא השמידו תרבויות ולא את מערכת המינהל והחברה בארצות שהם כבשו, אלא קלטו אותם ועיצבו אותם בתיאום עם התרבות והממסדים של עצמם. כך התרבות האסלאמית שגשגה. הח'ליפים הרשו לנוצרים וליהודים להמשיך בעבודתם והשתמשו בשפתם כמו יוונית, ורק בהדרגה עברה הביורוקרטיה תהליך של עבאסיזציה. סובלנות כזאת לא הייתה בכל אופן דתית בטהרתה, אלא ייצגה חזון פוליטי דגול, הואיל והשליטים המוסלמים עדיין היוו מיעוט בשלב זה.

בספרו, יהודים בחיי הכלכלה והפוליטיקה של האסלאם בימי הביניים,10 פישל כותב שח'ליף אחד במאה העשירית החליף את שריו חמש עשרה פעמים אבל שמר על אותם גזברים יהודים לאורך כל שלטונו. בזמן ההוא, מרבית הבנקאים בסוריה ובמצרים היו יהודי ערב. אחד השרים היהודים החשובים ביותר היה חסדאי איבן שפרוט שעבד באנדלוסיה כרופא ומפקח כללי של המכס בשירות עבד אל-רחמן ה-III (912-916) ואל-חכאם ה-II (961-976). הוא גם ניהל משאי מתן דיפלומטים חשאיים עבור הח'ליף, אחרי זה הפך למנהל המכס בקורדובה, שר החוץ ויועץ מיוחד לח'ליף. המשורר האנדלוסי היהודי, איבן-נגרילה ( או שמואל הנגיד ) (993-1056), גם כן היה מפורסם. הוא התחיל כמשגיח על דוכן תבלינים במאלאגה באנדלוסיה ונהג לכתוב את המכתבים של משרתת השר בשבילה. השר התרשם מאוד מהסגנון שלו ומינה אותו למזכירו. לפני מותו הוא המליץ שאיבן נגרילה ירש את מקומו, וכך איבן נגרילה משל על גראנאדה והוביל את צבאותיה במספר מלחמות. מאוחר יותר הוא כונה בעברית נגיד, זאת אומרת "נסיך", ועבד כראש המוסד לחינוך היהודי בגלל הידע הדתי והחילוני שלו. הוא היה אחד מהמשוררים היהודים הדגולים ביותר באנדלוסיה. הוא ניהל התכתבויות חשובות עם האישים המובילים בעיראק, סוריה, מצרים ומרוקו.

היהודים יכלו להפעיל את השפעתם על הממשלה על ידי הרופאים שלהם שעבדו בארמונות הח'ליפים, אשל השרים והסולטאנים. השלטון העותומאני היה נדיב ליהודים ילידי המקום, העניק להם תפקידים דיפלומטיים מחמת ידיעתם את השפות האירופאיות. הממשלה העותומאנית בטחה ביהודים ואכלסה אותם בקונסטנטינופול, סלוניקי, קפריסין ורודוס מתוך שיקולים כלכליים וביטחוניים.

ב-1733 היהודים הגנו על בגדאד נגד המצור האיראני. ב-1775 הם הגנו על בסרה כשהיא הייתה מכותרת במשך 13 חודשים. הבנקאי, יעקוב איבן הרון גבאי, סייע לממשלה העותומאנית לממן את מלחמת ההגנה שלה, ומאוחר יותר הפך לראש (נשיא) הקהילה היהודית של בסרה.

ב-1900, הממשלה העותומאנית שינתה את מס הג'יזייה ל"פטור משירות צבאי", אך זה בוטל ב-1909 ושירות צבאי נכפה על היהודים. במלחמת העולם הראשונה אלפי יהודים ילידי המקום נפלו עם אחיהם המוסלמים. הרשויות העותומאניות חיזקו את האוטונומיה היהודית בקונסטנטינופול תחת חסותו של הרב הראשי. סגנים יהודים מונו לפרלמנט (1876-1908) ולבתי המשפט. ליהודים הוענקה הזכות לפתוח בתי ספר צרפתיים אליאנס איזרעילית בכל חלקי האימפריה כדי ללמד תוכנית לימודים מודרנית ושפות זרות, שסייעו ליהודים לרכוש עבודה בממשלה ולקחת חלק בהתפתחויות הכלכליות.

בשירות הכלכלה האסלאמית

היהודים סיפקו שירותים חשובים מאוד עבור הכלכלה. הנביא והמוסלמים הראשונים חיו ממסחר, ולכן הוא היה אחד המקצועות ה"מכובדים". המדינה האסלאמית עודדה סחר במילים ובמעשה, על ידי ביטול הביקורת השרירותית, שליטה על הארגונים ועל הביטחון ומאבק פעיל נגד פשע – במיוחד על ידי התאחדות פוליטית וכלכלית של כל המחוזות האסלאמיים.

האחדות של האימפריה האסלאמית בשיאה סייעה ליהודים לקחת חלק פעיל במהפכה המסחרית הבורגנית שפרחה בתחומי האסלאם. וכך הם סייעו בחיזוק הבסיס הכלכלי של המדינה האסלאמית והציביליזציה האסלאמית, והקרוונים שלהם מאנדלוסיה להודו נשאו את היבוא והיצוא של העולם המוסלמי כשהעושר של המדינה ורמת החיים בכך עולים. מסמכי הגניזה מציינים שהפעילות המסחרית של הספרדים הסתייעה בבטיחות בדרכים, בחופש התנועה ובחיזוק הקשרים הדתיים, התרבותיים והמשפחתיים בין היהודים ממחוזות שונים. בכל עיר מוסלמית לסוחרים היהודים היה סוכן, אחראי לביטחונם של הקרוונים שלהם, אשר ייצג את האינטרסים שלהם ברשויות המקומיות והיה עוסק בעצמו בקבלת, אחסון ושיווק המוצרים שלהם. מבין תפקידיו העיקריים, הוא גם חלפן כספים ואחראי על הדואר. ביטחון רחב-אימפריה זה הוביל להתפתחות של בנקים מסחריים בו סוחר יכול היה לרשום צ'ק בבגדאד ולקבל את כספו באזורים המרוחקים ביותר של המערב הערבי. הוא גם עזר להפצת הלימוד, ואינטלקטואלים נהגו לעבור מאזור אחד לשני בחיפוש אחד לימודים. היהודים אימצו נוהג זה גם כן, דבר שגרם לבתי המדרש בבגדאד לפרוח. הצלחה כלכלית זו הדגישה את הפער הכלכלי ההולך ומעמיק בין המזרח למערב, כי לראשון הייתה כלכלה תעשייתית בורגנית בשעה שזו של אירופה הייתה פיאודלית-חקלאית.

את תוצאות העושר הכלכלי ניתן לראות בדיווח של הנוסע היהודי מנחם חיים מוולטרה. כשהוא ביקר בדמשק ב-1481, הוא מצא 400 משפחות יהודיות, כולם היו סוחרים עשירים ומכובדים וראש הקהילה היה רופא.11 חמישים שנה מאוחר יותר, עובדיה ברטינורו ביקר בדמשק וכתב על הבתים והגנים המקסימים של היהודים שם.12 בנימין מטודלה שהוזכר קודם תיאר את בית הכנסת הגדול של בגדאד כך: " בבית הכנסת ישנם עמודים של שיש מגוון משובצים בזהב ובכסף, ועליהם כתובים באותיות זהב פסוקים מספר תהילים. בקדמת הארון (שבו שמור ספר התורה) עשר מדרגות משיש, שעליהם כיסאו של ראש הגולה ומושבים עבור הנסיכים של בית דוד (כלומר, בניו)."13

בתקופת העידן העותומאנית, הספרדים הפכו לבעלי שם במסחר שלהם בין אירופה, האימפריה העותומאנית, הודו וסין. הם בלטו בייצור הבד, גביית מיסים ומיסי יבוא, בנקאות וחימוש. בנקים יהודים סייעו לממן את מערכת המדינה, ובאותה מידה לספק לצבא נשק.

במשך התקופה העותומאנית חוג'ה יעקב ואדון עבד אללה הפכו לידועי שם בבסרה כשני הבנקאים הראשיים ויועצי הממשלה. ששון איבן סאלי, ראש משפחת ששון לאחרונה מהודו, שגשג בבגדאד כמו הבנקאים יצחק ומנחם עיני.

פעילות יהודית זו צריכה להיות מודגשת, הואיל וכמה מנהיגים ערביים, כמו נורי סאעיד, לא היו מודעים לחשיבותם של היהודים בכלכלה הערבית כאשר הם שיתפו פעולה עם הציונים להעביר אותם לישראל לאחר 1948 (ראה פרק רביעי).

תהליך הערביזציה של היהודים תחת האסלאם

בעוד שיהודי הסהר הפורה וצפון אפריקה דיברו שפות שונות לפני הכיבוש האסלאמי, בעיקר ארמית ויוונית, הם עברו תהליך של ערביזיציה יחד עם שאר האוכלוסייה לאחר הכיבוש. הם השתמשו בערבית בדיבור, בכתיבה ואפילו בענייני דת. בדרך כלל הם כתבו ערבית באותיות עבריות. הם אימצו את תרבות אסלאמית באזור שידע את הציביליזציות הבבלית, הפרסית, ההלניסטית והרומאית בין היתר. השפעת האסלאם על היהדות הייתה ניכרת בפילוסופיה, בלשנות, רפואה ומתמטיקה, אסטרולוגיה, מיתולוגיה עממית ולימודים דתיים.

יהודי המזרח התיכון גם דחו באופן מוחלט את ההלניזם ואת הפילוסופיה ההלניסטית. רבים מהם מתו על קידוש השם בהתנגדם להלניזם. לאחר הכיבוש האסלאמי, על כל פנים, הם התחילו ללמוד את התרבות החדשה בנחישות עם מורים מוסלמים. את הסיבה לשינוי בעמדה זו ניתן לזקוף רק לטובת הסובלנות של האסלאם, שהובילה יהודים ונוצרים רבים לאמץ אותה.

החלוץ מבין המשכילים היהודים בתחום זה היה סעדיה גאון או סעיד יוסף אל-פיומי (882-942). הוא נולד במצרים, היגר לעיראק והפך להיות ראש האקדמיה של סורה. סעדיה כתב מספר ספרים בערבית, כמו "ספר התשובות לענן" (שהקים את כת הקראים), ספר הגילוי, ספר הירושות, וספר העדות והשטרות. הוא תרגם את התנ"ך לערבית נוסף לכך כתב פרשנות נרחבת, וחיבר מילון ערבי-עברי הנקרא האגרון. אך ספרו המפורסם ביותר הוא ספר אמונות ודעות שבו הוא מונה את סגולות השכל ביחס לזיכרון וחיזוי, איך לשלוט על חיות, כוחו של הטבע, בניית בניינים, עשיית בגדים, הכנת אוכל, ארגון מחנות צבאיים, שלטון פוליטי וארגון, תרבות ואסטרולוגיה. סעדיה התנגד להיפותזה שרנסנס מדעי יוביל לאי אמונה באל. הפילוסופיה שלו התיישבה עם הקוראן, מותאזילה (רציונליזם) והפילוסופיה ההלניסטית.14

שרירא גאון, ראש האקדמיה בפומבדיטה משנת 968-998, כתב את אגרת רב שרירא הנרחבת, אודות ההיסטוריה של ההלכה ( חוק ) היהודית לאחר התנ"ך. אותו ירש בנו, רבי האי גאון, שכתב מספר ספרים בערבית, המקח והממכר, ספר השבועות, ספר האחלמה וספר הדינים. רבי האי האמין לא באגדות ולא בניסים, וגם לא בשדים, והיה תחת ההשפעה של הפילוסופיה הרציונאלית שפותחה על ידי הפילוסופים של האסלאם. במאלאגה, אנדלוסיה, אחד הפילוסופים והמשוררים היהודים הניכר ביותר היה סולימאן איבן גבירול (1022-1070). הוא חיבר ספר פתגמים הנקרא מבחר הפנינים, ועבודות פילוסופיות בשם תיקון מידות הנפש, ומקור חיים. הוא היה מושפע מאל-מותאנאבי ואבו אל-עלע אל-מערי.

שמואל בן-חופני חי בתחילת המאה האחת-עשרה והפך להיות ראש האקדמיה של סורא. כל היצירות שלו היו בערבית, כולל מבוא לתלמוד, ספר הבגרות, ספר הגירושין וגילוי המקרא. הוא האמין בשכל, דחה תוספות חיצוניות אי רציונאליות, וביצע מחקר בתחומים שונים כמו מסחר, ירושות ונהרות, וכן בדת. פרופסור אסף, באחת ההרצאות שלו באוניברסיטת ירושלים אמר, יצירותיו של בן חפני היו רבות ומגוונות יותר מכל משכיל יהודי אחר.

מיימונידס ( מוסא איבן מיימון ) (1135-1204) היה המבריק ביותר מבין הפילוסופים של יהודי ערב. הוא נולד בקורדובה אך היגר למצרים שם הוא הפך להיות הרופא של סאלאדין. עבודותיו ברפואה תורגמו ונלמדו עד סוף המאה השש עשרה. הוא כתב את עבודתו הפילוסופית החשובה ביותר, מורה נבוכים, שבה היה מושפע מאריסטו ואיבן סינה (אביסה), בערבית. וכך הוא יצר את היסודות השכליים של היהדות. אחת מההוראות שלו הייתה שיהודי צריך לקבל את המוות מאשר לאמץ את הנצרות, אבל הוא יכול לאמץ את האסלאם במקום למות.

איבן קאמונה (במאה השלוש-עשרה) גם כן היה פילוסוף מצוין שחיבר עיונים על האסלאם, נצרות ויהדות, כפי שהיו אבו אבאראקאת איבן מלכה (במאה השתיים-עשרה), איבן גבירול אל-אנדלוסי, ובחיי בן פקודה שכתב את חובות הלבבות בערבית. ספר זה מייצג את את היצירה הראשונה על סגפנות אסלאמית שנכנסה ליהדות (1070). אברהם בן מיימון (בנו של מיימונידס), ראש הקהילה היהודית במצרים, חיבר יצירה חשובה הנקראת המספיק לעובדי השם, אשר תורגם לאנגלית על ידי פרופסור שמואל רוזנבלט בשם הדרכים הנעלות אל השלמות.15 המחבר הבחין שהסופים (סגפנים/מיסטיקנים) מוסלמים שימרו את רעיונותיו של הנביא יותר טוב מהיהודים עצמם. ואז הוא ניסה להכניס כמה נוהגים מוסלמיים לתוך עבודת האל היהודית, כמו נפילת אפיים, אך הוא נכשל. בכל אופן, ביום כיפור יהודי עיראק כן נופלים אפיים בתפילה. כך אנחנו רואים שהסופיזם, כמערכת פילוסופית ואתית מקיפה, השפיעה על פילוסופים ומשוררים יהודים, כפי שהמדעים ותהליכי החשיבה ההלניסטים חלחלו אל תוך חיי הרוח היהודיים דרך המורים המוסלמים אשר פיתחו חשיבה מדעית מתודית. פרופסור גויטיין, מנהל המחלקה ללימודי מזרחנות באוניברסיטת ירושלים, מציין ש"עוון" ההומוסקסואליות אצל הסופים "חלחל לעיתים לתוך חוגים יהודיים מזרחיים."16 זו אחת ההערות האנטי-ספרדית והאנטי-ערבית שמישהו יכול לשמוע מפרופסורים ציונים.

פיוט עברי לא היה קיים לפני האסלאם, חוץ מהתנ"ך וקצת פיוט דתי ללא חריזה בפלסטין. לכן פיוט בעל חריזה שחובר בימי הביניים היה חלק מהפיוט הערבי בתוכנו ובסגנונו. כל מי שלמד את השירה העברית והערבית של התקופה הזו אינו יכול שלא לראות שהעברית חיקתה את הערבית. משוררים יהודים דיברו ערבית, למדו ערבית, התרבות שלהם הייתה ערבית, הם כתבו חרוזים בערבית, והעריצו שירה ערבית במידה כזו שהם רצו לשבות את יופייה בעברית. הם התחילו לבנות חרוזים בעברית תנ"כית, מתרגמים מילה במילה מונחים והבעות ערביים רבים. הם השאילו את הרטוריקה וסגנונות הערבית כמו דימוי, השאלה, רמיזה, היקש וכו'. הם השתמשו גם במשקלים ובחומר הנושא של השירה הערבית, כמו השירה הנפלאה של גאזאלי, בהלל ובשירה ערבית. כשרגשות המשורר קלחו ממנו, הוא לעיתים קרובות היה מוסיף פסוקים בערבית. היו מספר רב של משוררים יהודי ערב, המפורסמים ביותר היו סולימן איבן גבירול, מוסא איבן עזרא, יהודה הלוי, שמואל איבן נגרילה, איברהים איבן עזרא, ויהודה אלחריזי, אשר השתמש בסגנון שנקבע על ידי המחבר הערבי הדגול, המקאמאט של אל-חרירי, בספרו תחכמוני.

המשורר דונאש היה הראשון שהציג את המשקלים הפיוטיים לתוך החריזה העברית במאה העשירית. יהודה הלוי (אבו אלחסן), נולד ב-1086, חי בטולדו ונחשב בין גדולי המשוררים של אנדלוסיה חרז גם בעברית וגם בערבית. היה רופא ופילוסוף. ספרו החשוב ביותר על פילוסופית הדת הוא ספר הכוזרי שנכתב בערבית בצורה של שאלות ותשובות. מן המשוררים שאימצו את האסלאם, הידוע ביותר הוא איברהים איבן סהל אל-אישבילי (נפטר ב-1260) אשר למד את הקוראן וחיבר אוסף מפורסם של שירים.

בחצי האי ערב בתקופה הפרה-אסלאמית, היהודים תמיד השתמשו בערבית כשפתם העיקרית, ודקלמו שירה כמו אחיהם הערבים. בהקשר זה עלינו להזכיר את אל-סמוואל איבן עדיעה (נפטר בשנת 560) שהיה בעל ארמון, אל-אבלאק. כאן הוא שימש דוגמא לכוונה טובה; הוא העדיף את מותו של בנו, כאשר הוא נלכד בשבי על ידי אויביו של אומרו אל-קייס מאשר לבגוד באמון שרכש לו אומרו אל-קאייס כשהוא ביקר בסוריה. פסוק הפתיחה של אחד השירים המפורסמים שלו מתחיל:

" אם כבודו של אדם אינו מטמא על ידי שפלות הבאה עליו אזי כל מלבוש שהוא לובש יפה עליו."

לפני עליית האסלאם, משכילים יהודים לא למדו בלשנות. אולם כשהם התחילו ללמוד ערבית לאחר עליית האסלאם הם למדו דקדוק ורטוריקה. אחר כך הם התחילו ללמוד בלשנות ביחס לעברית, כשהם מיישמים את השיטות שהם למדו ממוריהם, המדקדקנים הערביים. דאוד איבן איברהים אל-פסי חיבר מילון של עברית תנכית במאה העשירית. במאה השלוש עשרה, תנחום ירושלמי גם כן כתב מילון עברי על מקורות העברית שלאחר התנ"ך. איבן ג'ינה גילה שהמילים העבריות (כמו בערבית) נגזרו משורשים של שלוש אותיות. לאורך המאות העשירית עד השלוש עשרה, מדקדקנים בעברית יחד עם עמיתיהם המוסלמים המשיכו ללמוד את הדקדוק של הערבית, העברית והארמית, בהתחשב בכך ששלשת השפות האלו היו במקורן שפה אחת.

בעידן האומיה אנשי רוח מוסלמים, יהודים ונוצרים נטלו על עצמם מאמץ מרחיק לכת: את התרגום של קובץ הידע ההלניסטי מיוונית וסורית. מבין המתרגמים היה יהודי שחי בבסרה בזמנו של עומר ה-II בשם מאסארג'אווי שתרגם ספרי רפואה מסורית, אם כי המתרגם המפורסם ביותר היה הנוצרי הומאין איבן אישאק (809-877).

במאה השלוש-עשרה קבוצה גדולה של מלומדים יהודי ספרד, בעיקר אלה שהתיישבו בפרובנס, נטלו על עצמם את התרגום של הפילוסופיה והמדעים האסלאמיים מערבית לעברית, ואחר כך ללטינית ובכך אפשרו למורשת התרבותית האסלאמית לפעפע בכל רחבי אירופה שם היא הפכה לחלק מהבסיס של הציביליזציה המערבית. המצטיינים מבין מתרגמים אלה היו משפחת תבון וקימחי.

לפני שנעבור לתרבות העממית יהיה זה הולם לתת תיאור קצר על תכנית הלימודים במוסדות החינוך היהודיים בעולם האסלאמי של המאה השתיים-עשרה המבוססת על הספר רפואת נפשות של יוסף איבן יהודה עקנין. נוסף לתורה ולתלמוד, יהודי ערב למדו שירה, פילוסופיה, מתמטיקה, הנדסה, לוגיקה, אופטיקה, אסטרולוגיה, מדעי הטבע, מוזיקה, דת ופילוסופיה מופשטת ומכונאות. במאה השלוש-עשרה יהודה אבן שמואל איבן עבאס אמר שהחלק הראשון של תוכנית הלימודים הנזכרת ברפואת נפשות כללה תרגום של התורה לערבית, את החלקים ההיסטוריים של התנ"ך, חוקי הדקדוק העברי, תלמוד ואתיקה. בחלקה השני של תוכנית הלימודים, התלמידים היו לומדים רפואה, אריתמטיקה ומוזיקה. בחלקה השלישי היו לומדים אריסטו ואביסה (איבן רושד), ואחר כך בסוף מדעי הטבע ופילוסופיה מופשטת.17 נראה, שחוץ מהנושאים היהודים, תוכנית לימודים זו הייתה מבוססת על תוכנית בתי הספר האסלאמיים.

התרבות העממית, הכוונה כאן לסיפורים ומיתוסים עממים, בעולם האסלאמי הייתה משותפת לקהילות המוסלמית, הנוצרית והיהודית. מתוך ארבע מאות הסיפורים באלף לילה ולילה, ארבעים וחמישה מהם סיפורים יהודים. במאה האחת-עשרה, ניסים בן יעקב איבן שאהין ערך אוסף של סיפורים יהודים-ערבים שבדרך כלל נכתבו בערבית מדוברת ונתן להם אופי עברי. בחתונות ובמסיבות, זמרים יהודים היו שרים פיוט ערבי שבחלקו היה מורכב מחרוזים שהוחלפו לסירוגין בעברית ובערבית. כיום, בחתונות בישראל, הזמרים השמיטו את החרוזים של הערבית הקלאסית, הואיל והדור החדש אינו מבין את השפה בגלל הדיכוי התרבות שלו, אבל המוזיקה של יהודי ערב היא ערבית לחלוטין, אפילו בבתי הכנסת. בעולם האסלאמי לא היה הבדל בין אמנויות יהודית וערבית כמו בצורפות, כתיבה תמה או בכל מלאכות היד האחרות. במרץ 1987 בתיאטרון הקולנוע הלאומי של לונדון הוקרן סרט ציוני על האמנות העממית התימנית, שהציונים מתארים כ"תימנית-יהודית", והכירו בכך שאמנות זו נעלמה בקרב יהודי תימן מאז הגירתם לישראל.

כך, המורשת התרבותית היהודית מאז הכיבוש הערבי הייתה חלק אינטגראלי מהציביליזציה האסלאמית, ונכתבה בעיקר בערבית תחת הגמוניה אסלאמית. התרבות האשכנזית, מצד שני, לא באה לידי ביטוי עד המאה השמונה עשרה בגרמניה ומאוחר יותר במזרח אירופה. בשעה שיהודי ערב ייצגו את הרוב ביהדות העולם בתקופה האסלאמית, הם עתה 20 אחוז, אבל 70 אחוז מהאוכלוסייה היהודית בישראל.

סובלנות אסלאמית

אינטראקציה תרבותית זו בין המוסלמים הכובשים והיהודים והנוצרים התקיימה באטמוספרה של סובלנות ושכנות טובה. מקורות יהודים מספרים שעבד אל-מליק איבן מרואן (685-705) מינה יהודי לנקות את הר הבית בירושלים, וגם לעשות פנסים ולהדליק אותם. יהודי ירושלים באותה עת האמינו שזו הייתה תחילת הגאולה. קודם לאותה תקופה, מעאויה (661-680) בנה בית כנסת בירושלים.

יהודי ערב לא התעמתו עם האופציה של המרת דת או מוות, כמו יהודי אירופה הנוצרית, כי הקוראן מייעץ "אין כפייה בדת" וגם "לכם יש את הדת שלכם ולי יש את שלי". חוץ מזה, הגישה של האסלאם כלפי היהודים אינה יכולה להיות בעלת אופי של שנאה, פחד וגזענות כפי שהתקיימה ועדיין רווחת באירופה. בדעתם של הנוצרים האירופאים היהודים, השטן וכל הלא-נוצרים היו בחלקם אספקטים של אנטי-כרייסט. זה היה פחד אמיתי, והוא סיפק את הבסיס לאנטישמיות והגזענות בת זמננו. אולם, אם יהודי חובק את האסלאם, כל ההבדלים נמוגים והוא הופך להיות כמו כל מוסלמי אחר. באופן, האסלאם קלט את אנשי הסהר הפורה, אפריקה ואסיה.

בדרך כלל, האסלאם לא הציב מעצורים על היהודים והנוצרים לגבי סוג העבודה שלהם ומקום מגוריהם. כל האזרחים היו חופשיים לגור היכן שחשקה נפשם ולעבוד בכל מלאכה שבחרו. האסלאם לא העניק זכויות-יתר למעמד מסוים של אנשים, כפי שקרה באירופה הפיאודלית, או בתוך המערכת המסורתית של הכיתות בהודו.

באירופה בימי הביניים הכנסייה הייתה מסלקת כל מי שחרג נגד הנצרות. האסלאם, מצד שני, מאפשר חרטה לאלו מאנשי הספר אשר ביצעו פשע כמו השמצה נגד האסלאם והנביא, וכן מאפשרת להם להגן על הדת שלהם בעל פה ובכתב.

היהודים קיבלו בחפץ לב את מס הג'יזייה, הואיל והוא סיפק להם את הזכות לחסות אסלאמית. כאשר הכליף העבאסי, אל-מועאתאדיד (892-902), חפץ לבטל את הג'יזייה, הגזבר היהודי שלו התנגד לו.18

לנדסהוט כותב19 מתקופת האומייה (661-750) והעבאס (750-1258) אין דיווחים על תלונות של יהודים על דיכוי או התעללות.

המדינה האסלאמית פתחה את כל מקורות התמיכה שלה בפני היהודים והנוצרים, אפילו בעלות על קרקעות, שהייתה אסורה ליהודים באירופה. החל'יפים הפאטימים של צפון אפריקה ומצרים (909-1171), תרמו תמיכה כספית לאקדמיה היהודית בירושלים. בשנת 1020 הח'ליף אל-חאכים, הציל את חייהם של 200 יהודים מידי מוסלמים פנאטיים שרצו להרוג אותם. היסטוריונים מאמינים שהרודנות של החליף ב"עם הספר" מאוחר הייתה כתוצאה ממחלת נפש.

השר, אל-חאקאני, כתב לח'ליף העבאסי, אל- מועתאדיד, שהוא מעסיק יהודים ונוצרים במנגנון המדינה, והנאמנות שלהם לח'ליף העבאסי הייתה יותר גדולה מהמוסלמים עצמם. הגזמה זו מראה עד כמה בטחו בעם הספר. שני בנקאים יהודים מפורסמים של אז, הרון איבן עומראן ויוסוף איבן פינחס, סיפקו הלוואות כדי לצייד את צבאות האסלאם.

פקודת סולטאן שהוציא הסולטאן העותומאני, מוחמד ה- III במרץ 1602 קבעה שהגנת הדימים (האזרחים הלא-מוסלמים) היא חובתם של כל המוסלמים, מלכיהם ומושליהם. הגאון הנאמר לעיל, האי, כתב במאה האחת-עשרה שבתי המשפט האסלאמי לא היו מקבלים את עדותו של יהודי או נוצרי אלא אם כן הוא היה "בן-פלוגתא" כלומר ממלא את חובותיו הדתיות.20

גישתם של הכמרים המוסלמים וקהל המשתייכים לדת כלפי יהודי ערב הייתה מתונה וחיובית, כפי שמסופר בספר ההכנות של אל-באקילאני בבגדאד במאה העשירית. בחוגים האינטלקטואלי, הסופי והבורגני, בכולם הייתה אמפתיה ליהודים. סעד אל-אנדלוסי, לדוגמא, מהלל את יהודי ערב בלימודיהם השקדנים את החוק האלוהי ואת חייהם של הנביאים. איבן סאעד מונה בספרו סוגי האומות את שמות האומות שסייעו להפצת הידע בעולם: ההודים, האיראנים, הכשדים, היוונים, הביזנטיים, המצרים, ערבים ויהודים. איבן סעד טען שהיהדות היא ערש הנבואה ושמרבית הנביאים היו יהודים. אחרי זה הסופר דן על ההיסטוריה של משכילים יהודים בעולם האסלאמי, תחום שגם ראשיד אל-דין (1247-1318) ואיבן חאלדון (1332-1406) סיקרו. ישנו גם לימוד עוין יחיד ונדיר של איבן חאזם (994-1064) שנבע משנאתו ליהודי, איבן נגרילה, שהגיע לפסגת הפירמידה הממשלתית באנדלוסיה.

כאשר הסולטאן העותומאני, סולימאן אל-קאנוני החליט לבנות את מסגד סולימאניה, תוכניתו נתקלה בקשיים מידי יהודי שסירב למכור חלק מאדמתו. יועצי הסולטאן הציעו לו להחרים את האדמה או לקנות אותה בכפייה. הסולטאן בכל אופן, דחה הצעה זו על יסוד שהיא סותרת את החוקי האסלאם.

ישנם סיפורים דומים על הח'ליף השני, עומר איבן אל-כתאב, והרביעי עלי איבן אבי טאליב, האימאם הראשון של השיעים. נסיך אטאבג במאה השתיים-עשרה, עימאם אל-דין זאנגי, שמשל על עיראק וצפון סוריה אמר אפילו אם מבצע העבירה הוא יהודי או הנאשם הוא בנו של הנסיך עצמו, הצדק חייב להיעשות.

בדיוק כפי שהיהדות הספרדית הושפעה על ידי הסובלנות בתחומי האסלאם, כך שקולה מנגד האשכנזית שהושפעה מהפנאטיות ששררה באירופה של ימי הביניים. את זה ראו אלה שנתקלו בפנאטיות הדתית האשכנזית בישראל כמו הרב כהנא האמריקאי והרב לווינגר, חברי כנופיית טרור שביצעו פעולות איבה נגד ראשי העיריות בגדה המערבית, וחברי גוש אמונים ומתיישבים אחרים בגדה המערבית וברצועת עזה. אפילו ישראלים אשכנזים, אלה שהזניחו את דתם והפכו לחילוניים, או באופן ספציפי יותר לאתיאיסטים, הושפעו בדרך כלל מהפנאטיות הלאומנית האירופאית כמו אריאל שרון, רפאל איתן, מנחם בגין, יצחק שמיר, דוד בן גוריון, גולדה מאיר, יגאל אלון ויגאל ידין. מנהיגים אשכנזים, באם הם ממפלגת העבודה מהשמאל או מהליכוד בימין, הושפעו.

בכל אופן, ישנו דמיון בין המוסלמים הסונים ובין הכוהנים היהודים. שניהם מאמינים שכוהנים לא צריכים לפעול כמגשרים בין האל-כל-יכול לבין האדם, וכך גם המקרה בקטוליזם. לא היו קיימים ביהדות ובאסלאם טקסים פולחניים, ולא היו כל עיסוקים שמותר היה לכוהן למלא ושהיו אסורים על שאר המאמינים. הכוהנים המוסלמים והיהודים שניהם רוכשים את מעמדם על ידי לימוד מעמיק של הדת והתקבלות חברתית. תעודת הסמיכה של הרב דומה לאיג'אזה המוענקת לכומר המוסלמי על ידי המורה שלו. ישנו גם דמיון בין חוק השריעה המוסלמי ובין ההלכה היהודית – משמעות שתי המילים היא "דרכים". בשתי הדתות הבסיס הוא התורה או הקוראן והחאדית' (מסורות). התלמוד, שחובר בעיראק (בשנת 500 לספירה) הוא האקוויוולנט היהודי של הסונה (מנהגי הנביא) או חאדית' של מוסלמים.

תורת המשפט היהודי הייתה מושפעת בחלוקת משנה, גיבוש ומנוח על ידי האסלאם. ישנו דמיון בין הפאטואה האסלאמית (פסק דין דתי) וספרות הרספונסה שהתעוררה בעיראק תחת השלטון האסלאמי ושתועדה על ידי ראשי הקהילה היהודית העיראקית. האסלאם השפיע גם על חוקי הנישואים היהודים, בניית מקומות לעבודת השם, תמלילים של התפילות, דת ופילוסופיה, ואיסורי אכילה (איסור החזיר, למשל). עלינו לציין שהאסלאם הסוני מותיר למוסלמים לאכול בשר כשר. המוסלמים לא החשיבו את הדת היהודית כמסוכנת לאסלאם, הואיל והיהודים לא היוו מעמד פוליטי. הם היו מיעוט קטן, לעומת זאת הנצרות הייתה דת עם מעמד רב עוצמה אשר נלחם נגד מדינות ערביות ומוסלמיות מאז ומתמיד מכיבושי האסלאם. הנצרות סילקה את האסלאם מאנדלוסיה, דרום איטליה ומרוב הבלקן ולבסוף פירקה את האימפריה האסלאמית האחרונה ב-1918. 21 כל זה מראה שלעוינות הנוכחית בין יהודים וערבים אין לה שורשים בהיסטוריה של האסלאם, אלא היא התעוררה כתוצאה מציונות.

האנאליזה אינה מתכוונת שלא היו מעולם תלונות, מעשי אלימות או איסורים שרירותיים על היהודים, לדוגמא, בלבוש, או בבניית בתי כנסת ובתים. היסטוריונים ציונים מפיצים את הפרטים של המאורעות האלה, למרות שהם היו יוצאי דופן בעולם האסלאמי. במרכז האזורים הסוניים, הקהילה היהודית שגשגה. כל התקנות המפלות של המוסלמים היו לעיתים קרובות תיאורטיות ולא מומשו. הקונפליקטים בין הפלגים המוסלמיים היו הרבה יותר גרועים מאשר בין יהודים ומוסלמים.

העת החדשה

מרוקו

למרות שההרמוניה הכללית של היהודים באסלאם מיוסדת היטב, בתי ספר ישראלים ממשיכים להסית תלמידים נגד העולם הערבי ואסלאמי. מורים ציונים טוענים שהיהודים בארצות ערב סבלו מדיכוי, עוני ומחלות מידבקות, והושבתם בגטאות מיוחדים הייתה מחייבת ושהילדים שלהם קופחו מחינוך כללי. מחמת דיכוי פוליטי לא הייתה להם הזדמנות להיות פעילים כלכלית; הכריחו אותם ללכת יחפים וכל פעם שהם פגשו מוסלמי הם היו צריכים לזוז הצידה ולהשתחוות אליו והמוסלמים חשפו אותם ללעג ומכות.22 ציונים המתארים את מצב יהודי ערב בעולם האסלאמי בדרך זו הם כולם מתיישבים אשכנזים שהיגרו מאירופה ואמריקה. לא מאפשרים לספרדים לדבר על עצמם מאחר ואין להם גישה אל התקשורת.

במאמר בעיתון ידיעות אחרונות (23 ביולי 1976), העיתונאי הפרוגרסיבי, ברוך נאדל, השיב על טענות מופרכות אלו. "כל קהילה יהודית במרוקו", הוא כתב, "הייתה לה מנהיגות יהודית משל עצמה שהייתה מורכבת מהאליטה התרבותית והמבצעת שלה. לעיתים קרובות ביצעו היהודים שירותים עבור המדינה, כמו יועצים, רופאים, מתורגמנים, לבלרים, דיפלומטים ובנקאים. במרוקו היהודים עבדו במינהל הצי של המדינה, ויצרו משוררים מצוינים. המוסלמים עבדו במוסדות יהודיים וההיפך. טבח יהודים כמעט ולא היה מוכר. היהודים היו אחראים על המטבעה. מיסטרה מוסא היה מפורסם כרופאו הפרטי של המלך, וירש את מקומו יוסף ואלנסה. שמואל חלש היה חתום על הסדר האמנה הראשון בין מרוקו לבין מדינה נוצרית – הולנד – ומונה לשגריר מרוקו באמסטרדם (1619). חלש היה שר החוץ והיה יועץ פרטי לארבעה סולטאנים. סולטאן ראשיד מינה יהודי כיועצו וכשר האוצר. סולטאן סידי איבן עבד אללה העדיף את השתתפותם של היהודים בכל הפעילות המסחרית ובכל משאי המתן עם אירופה."

משנת 1610 עד שנת 1828 היהודים שירתו כשגרירים בבירות אירופה השונות. מתקופת מולאי עבד אל-רחמן (1822-1859) היהודים במרוקו הפכו להיות פעילים יותר בכלכלה ובתחום הדיפלומטיה. המשפחות אל-טראס, איבן חיימול ואיבן סור הפכו להיות מפורסמים מאוד. כמה מהמדינות המערביות העניקו אזרחות לחלק מן היהודים בתקווה לרכוש כניסה לתוך העניינים הפנימיים של מדינות מוסלמיות. מדיניות זו הובילה ללוחמניות נגד היהודים,

כמו הטבח של ב-30 במרץ 1912 בפז כששישים יהודים נהרגו וחמישים אחרים נפצעו.23

ב-23 ביולי 1986 ה-Financial Times כתב "הקהילה היהודית במרוקו מילאה תפקיד חשוב בחייה הפוליטיים, הכלכליים והתרבותיים של המדינה במשך מאות שנים. עד היום, בנו הבכור של המלך חסן, סידי מוחמד, הולך לבקר בבית הכנסת ברבאט בחג ערב יום הכיפור. החסות המסורתית שהעניק המלך לנושא היהודים אומצה עוד בתקופת מלחמת העולם השנייה כאשר סולטאן מוחמד ה-V, אביו של המלך חסן, אמר למושל הכללי הצרפתי שהוא לעולם לא ירשה לרשויות הקולוניאליות של וישי לכפות על היהודים לענוד את המגן דוד הצהוב אבל סיפק רשימות מפקד". העיתון הוסיף "הקהילה היהודית התדלדלה מ-300,000 כשמרוקו הפכה לעצמאית ב-1957, לסביבות 10,000, אבל רבים מאנשיה עדיין ממלאים תפקידים בולטים. ראש הקהילה, מר דוד עמר, פעם צעיר אנאלפביתי מעיירה קטנה שנקראת בראשיד, היום מנהל את Omnium Nord Africain, אחת החברות הגדולות ביותר של הממלכה, אשר בבעלותו המשותפת יחד עם המונרך. מר עמר, כמו יהודים אחרים ממרוקו הבולטים כיום בעסקים בצרפת, קנדה וארצות הברית, מילא תפקיד רחב יותר. הוא שוגר לארצות הברית לפעול בקרב שדולת אנשי קונגרס יהודים וקבוצות אחרות כדי לנסות להפחית את התנגדות היהודים למכירות כלי הנשק של ארצות הברית לארצות ערב."

לפרסום עובדות אלה הייתה משמעות רבה ליהודי מרוקו אשר סבלו הכי הרבה מהפלייה תחת השלטון הציוני אשכנזי.

תוניס

השגריר האמריקאי, מ. נח, כתב בשנת 1814 "עם כל הדיכוי שלכאורה, היהודים הם האנשים המובילים; בברבריה הם המכונאים הראשיים, הם בראשות בית המכס, הם ניהלו את משק ההכנסות; את היצוא של חפצים שונים, ואת המונופול על סחורות שונות הם השיגו על ידי רכישה; הם שולטים על המטבעה ומווסתים את מטבע הכסף; הם שומרים על התכשיטים וחפצי הערך של המושל, והם היועצים, המזכירים והמתורגמנים שלו; המעט הידוע באמנות, מדע ורפואה מוגבל היה ליהודים...הם תמיד בנוכחות המושל, לכל שר יש שניים שלשה סוכנים יהודים..."24 בשנת 1855 מוחמד פאשה ביטל את כל המגבלות האפשריות שנכפו על היהודים והעניק להם שוויון מוחלט.

אלג'יריה

אם כי היהודים במדינות המערביות והסוציאליסטיות נהנו משוויון מוחלט, הם לא נהנו מאוטונומיה כפי שהאסלאם העניק להם, כמו שהזכרנו קודם. בתוככי אוטונומיה זו, יהודי אלג'יר שימרו את זהותם מזמן כיבושי האסלאם ועד שנוסד שלטון ההתנחלות הצרפתי בין השנים 1834-1851. השפה והתרבות הצרפתית נכפו עליהם, בניגוד לבקשות המנהיגים שלהם. רק יהודי קונסטנטין והאואזיס הדרומי נותרו נאמנים ליהדותם. מספר משפחות היגרו לטוניס במטרה שלא לאבד את זהותם. צעירים שנשארו מאחור החלו להתבייש ברקע שלהם. דבר כזה לא קרה תחת השלטון האסלאמי.25 בזמנים של תסיסה, יהודי אלג'יריה היו נמלטים למסגדים להתגונן. בשנת 1902, העם האלג'ירי דחה הסתה אנטי-יהודית והמסיתים הובסו.26

ההתנחלות הצרפתית הצליחה לבסוף להפריד את יהודי אלג'יר ממולדתם ומעמם וכאשר היא הנחילה עצמאות על אלג'ריה ויהודי אלג'יריה בחרו לעזוב לצרפת. הם לא היגרו לישראל, בכל אופן, מתוך סלידה לא להיות "אזרחים סוג ג'". במשך מלחמת העולם השנייה, הנאצים ידעו שהערבים לא יסבלו השמדה המונית של שכניהם, ויהודי צפון אפריקה היו כמעט היהודים היחידים שחיו תחת כיבוש גרמני בלי ששלחו אותם לתאי הגזים. הילדים שלהם בישראל תולים על קירותיהם את תמונותיו של המלך חסן השני של מרוקו ואביו לאות הוקרה.

עיראק

ברוך נאדל כתב במאמר שהוזכר קודם "כשקהילה זו חיה בעיראק, שיעור הרופאים היה פי ארבע גבוה יותר מבין היהודים האשכנזים בפלסטין מלפני 1948. 36 אחוז מיהודי עיראק היו מעורבים במקצועות חופשיים. הם היו חלק מההנהלה הכלכלית הממשלתית, מנהלי רכבות ובנקאים, סוחרים, עורכי דין ורואי חשבון. היו גם העניים, אבל הם היו שיעור קטן יותר מאשר העניים האשכנזים בפולין. רמת החינוך הכללית בבתי ספר עיראקיים הייתה מצוינת, כשהיהודים לומדים אנגלית וצרפתית בחטיבות הביניים, כמו בתי הספר הצרפתים אליאנס. היהודים הצטיינו בשירה מודרנית וברומן ערבי." ערבית הייתה שפת ההוראה. בתי הספר לימדו תכנית לימודים לאומית עיראקית, אבל בשעורי החינוך הדתי, התלמידים קראו את התורה ותירגמו אותה לערבית.

בספרו יהודי המזרח התיכון,27 חיים י. כהן כותב שמספר בתי הספר היהודיים בבגדאד גדל משמונה ב-1920 לעשרים עם שנת 1948. ראש ארגון העיראקים בישראל מוסיף שהקהילה נטשה שלושים ושבעה מוסדות חינוך רק בבגדאד.28 נוסף לבתי ספר רגילים, ליהודים היו מוסדות מיוחדים לעיוורים וליתומים, קונסרבטוריון ובתי ספר מקצועיים, למרות שמרבית התלמידים היהודים היו רשומים בבתי ספר ממשלתיים בחינם (בתיכון). לאחר שסיימו את החינוך בבית ספר תיכון, התלמידים היהודים היו נרשמים במוסדות החינוך הגבוה יותר של המדינה, או באוניברסיטאות אירופאיות או ערביות). יצחקי אמר שמחצית הסטודנטים שלמדו בחוץ לארץ על מלגות ממשלת עיראק היו יהודים. במחצית הראשונה של המאה הזאת, 1,000 סטודנטים עיראקים יהודים סיימו השכלה גבוהה, למדו בעיקר משפטים ורפואה, אחריהם פרמקולוגיה, הנדסה וכלכלה. אחדים מספר למדו במכללה להכשרת מורים.29

כפי שכבר הוזכר, יהודי עיראק נהנו מאוטונומיה שהתגלמה בציבור בשני אסיפות: הציבור החילוני והציבור הרוחני שויסת את החיים הדתיים. הראשון דאג לענייני חינוך, בריאות, צדקה וממון. מינהל הקהילה גבה מיסים שונים, כמו מס על בשר, כדי לממן את פעילותה. היהודים היו פעילים בתחומי ספרות ועיתונאות, אנטי-ציונות, מוזיקה, אומנות ובכל מישורי החיים התרבותיים של עיראק יחד עם אחיהם המוסלמים והנוצרים (ראה פרק רביעי). דו"ח שוחט (1910) שהוגש לשגריר הבריטי בבגדאד קבע שליהודים יש מונופול על המסחר הפנימי, המוסלמים והנוצרים אינם יכולים להתחרות איתם.30 הוא חילק את הקהילה היהודית כדלקמן:

5% סוחרים ובנקאים עשירים

30% מעמד ביניים – סוחרים קטנים

60% עניים (קרי, בעלי-מלאכה)

5% קבצנים

בעקבות ההתפתחויות הכלכליות ובחינוך שהתרחשו תחת המנדט הבריטי, מספר הסוחרים האמידים בשנת 1938-1939 בלשכת המסחר של בגדאד הגיע ל-39, יותר מאוחר הוא עלה ל-43% מהסך הכל, מתוכם היו 10 חברי לשכה יהודים. יתרה מזאת היהודים היו מועסקים על ידי ממשלת המנדט בכל משרדיה, במיוחד במשרד האוצר. הם היו הרוב במנהלת הרכבות, נמל בסרה וחברת הנפט העיראקית. הידוע ביותר מכל אלה היה ששון חזקיאל, שר האוצר הראשון בממשלה העיראקית הראשונה (1921). הסיבה העיקרית להתקדמות זו הייתה רמת החינוך היהודית, ידיעתם את השפות הזרות, קשרי משפחה במדינות אחרות, העובדה שהם היו מרוכזים באזורי המטרופולין כמו בגדאד, בסרה ומוסול, האנרגיה וההתלהבות שלהם, כישוריהם המסחריים המסורתיים, ואחרון אך לא פחות, יחסי האחווה ששררו ביניהם ובין הקהילה המוסלמית בשתי הרמות הרשמית והעממית. המצב הוביל להתפתחות מעמד חדש של סוחרים מוסלמים ומשכילים אשר התחילו בשנות השלושים להתחרות עם היהודים בכל המישורים. תחרות זו הייתה אחת הסיבות לכיתתיות ולהגירה לאחר מכן בנוסף לעוד גורמים משמעותיים: הציונות, תעמולה נאצית והתערבות מערבית (ראה פרק רביעי). הופעת תחרות זו לא ציינה שנפח הסחר היהודי ירד, אדרבה, במשך שנות השלושים והארבעים, מספר הסוחרים היהודים גדל.31 הם המשיכו להוות נוכחות רבה באופן יחסי בפעילויות המסחר, עד שהם נעקרו ב-1950-1 (ראה פרק רביעי וחמישי).

תעמולה אנטי-ערבית

למרות הראיות של העובדות ההיסטוריות, התעמולה הציונית בתקשורת הפנימית והחוץ המשיכה להזין את האגדה שהמוסלמים דיכאו את היהודים בעולם האסלאמי. המטרות של ניסיון מוזר זה הם כדלקמן:

1. העם הישראלי הוא עם מפולג. מאחורי המסך של "אחדות לאומית יהודית", משכנות העוני ומה שמכנים "עיירות הפיתוח" הם במצב תמידי של תסיסה מתוקף התנאים המחפירים המתעוררים מניצול עדתי. הממסד השולט כיוון את ההתמרמרויות האלה נגד הערבים והעם האסלאמי, ואמר לספרדים "אתם צריכים להיות אסירי תודה. הצלנו אתכם מהדיכוי האסלאמי." כמה מן הספרדים האמינו לפיקציה זו, מספר ספרדים מאמינים לפיקציה זו, כי הם נולדו בפלסטין ולא חיו במדינה ערבית אחרת.

2. מאמץ בלתי מוצלח לשבש את זרם המחשבה הפרוגרסיבית אשר קוראת למאמץ משותף בין העם הפלסטיני והילידים היהודים נגד הציונות

3. להסית את כל הישראלים ולהכין אותם למלחמות של התפשטות.

4. בזמן בו ספרדים רבים נכספים לחזור לארצות מוצאם, הציונים מנסים לשכנע אותם ברעיון של "אין חזרה לארצות ערביות או אסלאמיות". יתר על כן, החוק הישראלי אוסר נסיעות לארצות ערביות, חוץ ממצרים וחוץ מלמטרות ריגול וטרור. כאשר ישראל קשרה קשר עם עיראק תחת נורי סעיד על הגירת היהודים, לדוגמא, הם ניסו לבטל את אזרחותם העיראקית לפני שהם עזבו כדי למנוע מהם לחזור אי פעם לארץ מולדתם.

5. להצדיק את הפשעים שהציונים ביצעו נגד יהודים אלה במהלך ההגירה ו"הקליטה" (ראה פרק רביעי וחמשי).

6. להביא הוכחה לשמו הרע של העם הערבי והעולם האסלאמי בעיני העולם המערבי. בהקשר זה, היסטוריונים ציוניים ועיתונאים פעלו בנמרצות.

7. מטרת הפלסטינים איננה רק מטרה פוליטית, לאומנית, זו היא מטרה של אנשים שאיבדו הכל, בתיהם ואדמתם, אכן הכל עד לבגדיהם. כך מנסה הממסד הציוני להצדיק את השדידה שלו מן הפלסטינים על ידי המצאת סיפורים על עושק היהודים בארצות ערב. הקפאת הנכסים של יהודי עיראק שעזבו את ארצם התרחשה רק על ידי הקשר החשאי של ישראל, כי הקליקה של נורי סעיד שמשל בעיראק באותו זמן הייתה פרו-מערבית ולא יכלה להקפיא את הנכסים של היהודים ללא הסכמת המערב. הקפאת הנכסים סיפקה לישראל תירוץ לחתור אל מדיניותה ארוכת הימים של החרמת רכוש וקרקע ערביים.

הערות

1. איבן הישאם, סורה, 119-123.

2. נכדו של ג'ינג'יס חאן.

3. מונח לטיני בדרך כלל בשימוש לתיאור סוגה ספרותית שמשמעותה "שאלות ותשובות".

4. רג'ואן (Rejwan), 121.

5. ברון (Baron), 93.

6. רג'ואן, 81-84.

7. עבד משוחרר ברברי של מוסא איבן נוסאייר*, מושל צפון אפריקה תחת האומייה. נחיתתו הראשונה בספרד הייתה על יד אפוא שהסלע הגדול היה ומאז הנציח את שמו, ג'אבל (הר של) טאריק (גיבראלטאר). היטי, ההיסטוריה של הערבים, 493.

8. מכתב לשרירא גאון.

9. אדלר, 39-42.

10. לונדון, 1937.

11. האנציקלופדיה היהודית, ניו - יורק 1925, כרך 4, 417-418.

12. ראה שם.

13. מסעות בנימין מטודלה.

14. אנציקלופדיה בריטניקה.

15. בלטימור, 1927 ו-1938.

16. יהודים וערבים, 153-154.

17. רג'ואן, 144.

18. רג'ואן, 88-89.

19.

20. ששון, דאוד, 7-15.

21. לוויס, 79-86.

22. ראה קירשנבאום, ש., ההיסטוריה היהודית בעת החדשה, משתמשים בו בבתי הספר התיכוניים.

23. שוראקי, 173.

24. מ. נח, 306.

25. זמנים מודרנים של סרטר, ריצ'אר עיון, 67-71.

26. שוראקי, 125-153.

27. כהן, חיים (Cohen, H.J.), יהודי המזרח התיכון, 1860-1972,1973,123.

28. טווינה, – (Twena, A.H.), (עריכה), פזורה ושחרור, כרך 5, חינוך יהודי בבגדאד, וועדת בית הכנסת גאולה, רמלה, 1975, 173.

29.כהן, אין להשיגו עוד מהוצאת הספרים, ציטוט, 124-125.

30. אלי כדורי "יהודי בגדאד בשנת 1910", לימודי המזרח התיכון, כרך 7, מס' 3, אוקטובר 1971, 355-361.

31. שיבלאק, 23-36.

ישן 24-10-2005, 22:31

בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי tamiborsook שמתחילה ב "או.קיי אלכסנדר - מה דעתך על זה"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי tamiborsook
מחלוקת בציון

פרק ראשון

הרמוניה היסטורית בין יהודים ומוסלמים

במאבק הפוליטי בין ציונות לערבים, הציונים ניצלו את הסכסוך של הנביא עם כמה מן השבטים היהודים שלמדינה ובאותה מידה כמה מן התלונות של היהודים בחלקים מסוימים של העולם הערבי. לכן אנחנו חייבים להתחיל את המחקר הזה בסקירה קצרה על ההיסטוריה של היהודים בתוך הקהילה האסלאמית.

הרמוניה ויחסי שכנות טובה שררו בקשרים שבין המוסלמים והיהודים (והנוצרים) בעולם האסלאמי מאז כיבושי האסלאם. אם היו התמרמרויות של קנאים, הם התרחשו רק בשולי העולם הערבי. בלתי אפשרי להעריך את סובלנות האסלאם כלפי "אנשי הספר" (היהודים והנוצרים) אלא אם כן אדם משווה את גורל היהודים תחת חסות האסלאם לזה של יהודי אשכנז תחת המדינות הנוצריות מימי הביניים ועד נפילת גרמניה הנאצית. למרות גאוות יהודי אשכנז על היותם אירופאים, אירופה הנוצרית התמודדה איתם בגסות, דיכאה אותם, גירשה אותם ממדינה אחת לשנייה, ולבסוף בנתה מחנות מוות עבורם. איבה זו לא הייתה רק דתית אלא גזענית, כי הנאצים הרגו אפילו יהודים שחבקו את הנצרות.

הנביא מוחמד והיהודים

למרות הכוונות הנסתרות הדתיות שלו, הסכסוך בין יהודי מדינה והנביא היה פוליטי וכלכלי, והיה מקומי יותר מאשר כללי; הוא היה מעורב רק ביהודי מדינה. הוא היה בעל אופי ארעי והסתיים עם תבוסת השבט היהודי בני קוריט'ה והגלייתם של השבטים היהודים של בני נצ'יר ואל-קינוקאע ממדינה. המנהיגות היהודית במדינה הייתה די עשירה, היו בבעלותה אדמות הולמים לחיטה, שעורה, ירקות ושזיפי תמרים. בנוסף, הייתה לה השפעה פוליטית רבה במאזן הכוחות בין שני השבטים המסוכסכים של מדינה, אוס וח'זרג'. מאחר שרוב היהודים נלחמו לצידם, האוס הביסו בעבר את הח'זרג'. וכך, כאשר הנביא הגיע למדינה מוקף במהגרים עניים (יתומים ואלמנות), המנהיגות היהודית חששה לעושרה וכוחה. זה היה בסיס הסכסוך שהסתיים בניצחונו של הנביא.

בשנת 628 הנביא כבש את חייבר, עשה שלום עם היהודים שם והציע להם הגנה. לאחר מכן לא ארעה מחלוקת בניהם. הוא הציע ביטחון גם ליהודי ואדי אל-קורה וטיימה. הם הצטרפו לקהילה האסלאמית עם זכויות וחובות שוות בהתאם לחוזה האומה, עאהד אל-אומה. ההיסטוריון אל-מאקדיסי שביקר באזור הזה במאה העשירית אומר לנו שרוב התושבים שלו היו עדיין יהודים.

באוקטובר שנת 630 התקדמו המוסלמים לעבר טאבוק כדי להתעמת עם הביזנטיים. איך שכוחות הכיבוש המוסלמי עברו בוואדי אל-קורה, קיבלו את פניהם היהודים בשמחה וסיפקו להם מים ואספקה. כתוצאה מכך הנביא הביע את תודתו אליהם והציע להם פריבילגיות מיוחדות, כולל קצבה שנתית. כשהגיע הנביא לטבוק הוא הסדיר הסכמים שונים עם התושבים היהודים והנוצרים של אל-ג'אוף, שכמה מהם אימצו את האסלאם. הנביא הציע ביטחון ליוהנה, המלך הנוצרי של איילאה, ולשלשה כפרים יהודים, אל-ג'רבה, אדהרו (במזרח ירדן) ומקנהלחוף ים סוף. אחרי זה הוא שלח מכתבים לתימן ועומן בהם הוא מעניק ביטחון ליהודים ויעץ לשליחים שלו לא לכפות אסלאם עליהם

עקרונית לא הייתה מחלוקת דתית, כי הקוראן מכיר בקדושת התורה ושוויון בין המוסלמים לעם הספר הואיל וכולם מאמינים בשם, עושים עבודה טובה ומקבלים את שכרם ממנו. הוא מכיר בזכות הקהילות המוגנות לביטחון: "אכן! המאמינים (במה שהתגלה לך, מוחמד), והיהודים והנוצרים והצאבאים, כל המאמין באללה וביום האחרון ויעש הישר, להם שכרם את אלוקיהם ולא עלינו הפחד ולא עליהם היגון" (סורה II, 62 ו-V,69 ). פסוק זה נתגלה פעמיים במונחים זהים כמעט בגלל חשיבותו במטרת הסובלנות כלפי הדתות הגלויות ובדחיית הקנאות העיוורת. בגלל סיבה זו הנביא והח'ליפים לא הכריחו את היהודים והנוצרים לאמץ את האסלאם.

נכון שמרבית היהודים בתחומי האסלאם לא אימצו את האסלאם, אך הם הכירו כביכול בשליחותו של הנביא. מבין המשכילים שתמכו בשליחות זו היה אבו עיסה אל-אספהאני, שהיה ידוע בעברית כיצחק בן יעקב. הוא חי בתקופת הח'ליף עאבד אל-מאלכ אבן מרואן. אבו עיסא אמר שמוחמד וישו היו הנביאים האמיתיים והוא דחק ביהודים ללמוד את הקוראן ואת ספרי הבשורה. רבי שמעון בר יוחאי שחי בסוף תקופת כליפות בית אומייה אמר "מוחמד הוא הנביא האמיתי של אלוקים. הוא נשלח מתוך רחמים בשביל הערבים."אותה עמדה נקטו פילוסופים יהודים כמו איבן קמונה ונתנאל איבן אל- פיומי.

הקראים (שדחו את התלמוד) כתבו את כל המדרשים שלהם בערבית, רעיונותיהם והבעותיהם הושפעו על ידי האסלאם. כל הפילוסופיה היהודית שנכתבה בעולם האסלאמי הייתה בערבית, והיא מהווה חלק בלתי נפרד מהפילוסופיה האסלאמית.

קבריהם של קדושים ונביאים יהודים עדיין מקודשים גם למוסלמים וגם ליהודי ערב. במרוקו זה דבר רגיל למצוא יהודים ילידי המקום מבקרים את קבריהם של צדיקים מוסלמים ומבקשים מהם חסדים, וההיפך. בעיראק אוניות עוצרות מתוך כבוד ליד קברו של עזרא בדרום.

היה זה הנביא בעצמו שהניח את אבני היסוד ביחסים הפוליטיים והכלכליים ב"חוזה האומה", שהפך לחוק בסיסי בכל מדינות האסלאם. בהתאם ל"ביוגרפיה של הנביא" של איבן הישאם,1 שם הוא מצטט את הטקסט של החוזה מתוך ה"ביוגרפיה של הנביא" של מוחמד איבן אישאק, היהודים המוסלמים ומאמיניהם מהווים קהילה אחת, כל חלק באשר הוא, יהיה חופשי לעסוק בדתו ויהנה מהגנה על חייו ורכושו. הפושעים הוצאו מן הכלל.

וכך, המדינה האסלאמית, שהבסיס שלה, מיום היווצרותה, לא היה דתי טהור אלא גם פוליטי, חבקה את המאמינים באל אחד. הוא הציע להם ביטחון פיסי וכלכלי ובאותה מידה חופש הדת, סוג של סובלנות שלא התרחש בארצות אירופה הנוצרית עד המאה התשע עשרה. הקטוליזם בימי הביניים האמין שגיהינום הוא גורלם של אלה שלא גדלו בכנסייה, ומסיבה זו המדינות הנוצריות לא העניקו זכויות אזרחיות לאנשי דתות אחרות. בחלקים מסוימים באירופה מצב עניינים זה נמשך עד המאה הנוכחית.

יש לציין שחוזה האומה אינו מאלץ את הטמעת השבטים המוסלמים והיהודים, אלא מאפשר לכל שבט לשמר את מהותו, מנהיגותו, ארגוניו וניהוליו. בדרך זו בוזרה המדינה האסלאמית עד 1918, כשהיא מציעה אוטונומיה לכל הקהילות שלה, אך מבפנים התאחדה נגד פשע, רצח ושוד ונגד עוינות אנטי-אסלאמית מבחוץ. בעת שהיהודים לא היו מחויבים להצטרף למלחמות הקודש (ג'יהאד), האסלאם כן הטיל את הג'יזייה, מס קהילתי, כדי לכסות חלק מההוצאות של הביטחון. יהודי ערב סרבו לסתור מס זה הואיל והוא סיפק להם זכויות וביטחון.

הקוראן אומר שהיהודים הפרו את החוזה. מוסלמים אחדים סוברים שחוזה זה היה חוזה האומה, אחרים אמרו שהיה זה חוזה שסוכם בין אלוקים ויהודי העבר. כבר ראינו קודם שכל ההסכמים שהושלמו בין הנביא לבין יהודי הערים השונות היו מבוססים על עקרונות חוזה האומה, ואין מקורות מוסלמים הטוענים שהיהודים (מחוץ לאל-מדינה) הפרו אותו. זה חל גם על יהודי עיראק, סוריה, פלסטין, מצרים, צפון אפריקה וספרד. כל יהודי האזורים האלה קידמו בברכה את המהפכה האסלאמית אשר שחררה אותם מהדיכוי של הסאסאנים והביזנטים ושל הויזיגוטים של ספרד.

היהודים וכיבושי האסלאם

בעיראק הקהילה היהודית הגדולה ייצגה את המרכז הרוחני של כל יהודי העולם במשך מאות שנים עד לנפילתה של בגדאד לידי חולאגו2 ב-1258. קהילה זו סייעה לצבאות הכיבוש האסלאמי. לאחר הכיבוש, השלטון האסלאמי ביטל את כל ההיטלים שנכפו על היהודים בידי הסאסאנים. שמו של ראש הגולה באותו זמן היה אל-בוסתנאי. יאזדאגריד ה-III, המלך הסאסאני, הוסר מתפקידו ודנו אותו למוות, אך הוא ניצל על ידי לוחמים מוסלמים ונשמר. הנכדים שלו נותרו בשלטון עד שהתפקיד בוטל לבסוף ארבע מאות שנה מאוחר יותר. כתוצאה מן הכיבושים, בתי מדרש כמו סורא ופומבדיטה נפתחו מחדש. סורא שוכנת לצפון בבל ופומבדיטה לדרום-מערב של בגדאד בת-זמננו, קרוב לנהר הפרת. הם היוו את המרכזים הדתיים והחינוכיים החשובים ביותר עבור יהודי העולם. מעמד הגאון, המנהיג הרוחני של יהדות העולם, גם כן התחזק. הוא הפעיל את סמכותו על יהדות העולם באמצעות הרספונסה" שבאמצעותה הקהילה היהודית הייתה שולחת אליו שאלות אודות בעיות דתיות, חברתיות וחינוכיות שונות והוא היה כותב תגובה ארוכה שבעצמה הפכה לספרות שלמה. הרספונסה בדרך כלל נכתבה בערבית לאחר כניסת האסלאם. ראש הגולה היה ראש מינהל אוטונומי שהוענק ליהודים בעיראק, ובעולם האסלאמי בכלל. סמכותו גברה לאחר שבגדאד הפכה לעיר הבירה של האימפריה האסלאמית, ושתי המדרשות הועברו לבגדאד, עיר הבירה של הדת היהודית בעולם האסלאמי.

למעשה מוזר שאף מילה לא יצאה מתוך מרכז רוחני אדיר זה אודות הסכסוך בין הנביא ובין יהודי מדינה. כל החומר שהגיע אלינו על כך בא ממקורות אסלאמיים. קרוב לוודאי שמשכילים יהודים בסהר הפורה לא נתנו לכך חשיבות. לקראת סוף המאה השמונה עשרה, הגניזה, מחסן חבוי, נתגלה בבית כנסת בפוסטאט (קהיר) שהכילה אלפי מסמכים יהודים, בעיקר בערבית. מהם התגלו כמה סיפורים אודות הנביא, כולל "חוזה ההגנה של הנביא" שבו הנביא אמר שהיהודים הם קרובים שלו הואיל והוא היה החתן שלהם. הנביא כן נשא אישה יהודייה יפיפייה מחייבר בשם ספייה. לפיכך, בהתאם לסיפור, "היהודים נלחמים לצד הנביא".

מסמכי הגניזה הראו שיהודי סוריה ופלסטין קידמו בשמחה את הכובשים המוסלמים. בחומס שבסוריה הם סייעו לצבא האסלאמי בגלוי ולאחר שחרור ירושלים 70 משפחות יהודיות הועברו אליה מטבריה, שאז הייתה המרכז של יהודי פלסטין. בפעם הראשונה במשך חמש מאות שנה, היו יהודים בירושלים. אותם מקורות אומרים, שעומר איבן אל-כיתאב, הח'ליף השני, ביקר בירושלים בליווי כמה רבנים. מעמד היהודים בפלסטין השתפר מיד לאחר הכיבוש. רבי יהודאי סיפר "כאשר הישמעאלים (קרי, המוסלמים) באו, הם הרשו ליהודים ללמוד תורה."4 האיש הקדוש המקובל היהודי, רבי שמעון בר-יוחאי בנסתרות שלו העיר "עומר איבן אל-חתאב אהב את היהודים. המלאך מטטרון הבטיח לו 'אל תרא, בן אדם, כי ריבונו של עולם ייסד את מדינת ישמעאל (קרי, של אסלאם), כדי לעזור לך נגד החוטאים'".5 אותם מקורות מצטטים פרקי דה רבי אליעזר "שמעון בר יוחאי מאשר את הדמיון באמונת היהודים והמוסלמים באלוקים ומתוך שבעים בני האדם שאלוקים ברא, הוא שם את שמו על שניים מהם והם בני ישראל וישמעאל" (קרי שני השמות מסתיימים באל). ישנם סיפורים אחרים המשבחים את עומר איבן אל-חתאב למרות העובדה שמקורות לא יהודיים מוסרים לנו שהוא הגלה את יהודי חייבאר. כבר הזכרנו קודם שיהודים נותרו בחייבאר עד המאה העשירית. בכל מקרה, עומר איבן אל חטאב הושיב כמה מיהודי חייבאר בכופא, כדי לקדם את התפתחות המסחר בעיר צבאית חדשה זו.6

בספרד היהודים סבלו כאלה מצוקות תחת שלטון הויזיגוטים שהם היגרו לצפון אפריקה. לכן הם שיתפו פעולה עם טאריק איבן זיאד.7 הסופר הספרדי פ.ט.ב דה קירוס ( עמוד 12), מעיר שטאריק איבן זיאד היה מוסלמי ממוצא יהודי, ויהודים רבים חזרו לספרד לאחר הכיבוש המוסלמי. שיתוף הפעולה בין יהודי ערב והמוסלמים הגיע לשיאו באנדלוסיה שם היו היהודים בולטים במשרדי הציבור הגבוהים ביותר, בשירה, פילוסופיה ומסחר. הם שילמו את המחיר על כך לאחר נפילת השלטון המוסלמי בספרד כשדיכוי המדינה , הכנסייה ועינויים גרמו להם לעזוב סופית עם אחיהם המוסלמים בשנת 1492 ולתפוס מחסה באימפריה המוסלמית העותומאנית (במיוחד הבלקן) וצפון אפריקה.

במאה הראשונה שלאחר מוחמד, כאשר צפון סוריה הייתה חשופה להתקפות על ידי הצי הביזנטיני, הח'ליפים העבירו יהודים רבים מפלסטין לסוריה והושיבו אותם שם תלוי בנאמנותם של היהודים נגד אויביהם הביזנטיים.

כאשר העיר קיירואן נוסדה בטוניסיה בשנת 670 לספירה, שליט מצרים קיבל הוראה לשלוח אלף משפחות יהודיות ונוצריות בתקווה להמריץ את התפתחותה הכלכלית שלה.

כאשר ירושלים נפלה לידי הצלבנים בשנת 1099, תושביה היהודים והמוסלמים נטבחו. מקורות הגניזה אומרים שסאלאדין היה מלווה בפמליה של יועצים יהודים כשהוא כבש את ירושלים ושהוא הורה לבנות מחדש את בית הכנסת של העיר על חשבונו. הם גם טוענים שריצ'רד לב הארי ביקש ממוסא איבן מיימון (מיימונידס), שהיה רופאו האישי של סאלאדין, ללכת איתו לאנגליה כרופאו. מיימונידס דחה את הצעתו.

בתקופת העותומנים, הרשויות היו מעבירים יהודים, במיוחד אלה שגלו מספרד, לערים הנוצריות של הבלקן בזמן שהם כבשו אותם, בתקווה להשתמש ביהודים בממשל שלהם.

בצורה זו, חיברו יהודי ערב באופן פוליטי את גורלם עם האסלאם, וכך הם שגשגו, דעכו ונעלמו יחד – כפי שהיה במקרה של ספרד.

בנוסף לרדיפות, לפני האסלאם, היהודים סבלו משסעים פוליטיים, תרבותיים וכלכליים. לאחר הכיבוש, המדינה האסלאמית איחדה כלכלית ותרבותית את כל הארצות האלה ובכך אפשרה לקהילות היהודיות שלהם להתאחד ולהרכיב קהילה אחת, זו של יהודי האסלאם, שעתה נקראים בשם " ספרדים ".

אוטונומיה יהודית

ליהודים בתחומי האסלאם הוענקה אוטונומיה בדת, בקהילה, בענייני תרבות וחוק ובאותה מידה בקביעת מיסים וגבייתם. ראש הגולה בבגדאד ייצג את עמו בבית המשפט, מינה נושאי משרה ציבורית, קבע מיסים ומינה שופטים. הוא הוציא לפועל את פסקי הדין של בתי המשפט נגד עוברי החוק והפושעים, קיבל שכר שבועי מתוך גביית המיסים על השווקים נוסף לכך מהקהילות היהודיות בתוך ומחוץ לעיראק. כשאימאם עלי איבן אבי טאליב קיבל את פניו של הגאון, הרב יצחק, ב-655, מנהיג רוחני שני זה היה בראש תהלוכה של 90,000 יהודים שבאו לקדם את פניו של האימאם.8 הכהונה גאון התקיימה משנת 589 עד 1038 כאשר ראש הגולה הפך אותה לחלק ממשרדו. עלייתו ונפילתו של מרכז רוחני יהודי זה התרחשו בו זמנית עם עלייתה ונפילתה של הח'ליפות העבאסית.

בשנת 1168, בנימין מטודלה ביקר בבגדאד והעיד שהאוכלוסייה היהודית בבגדאד הגיעה ל-40,000 ושהם ניהלו חיים שופעים ובטוחים תחת שלטונו של הח'ליף הגדול, אל-מוסטנג'יד. המוסלמים קראו לראש הגולה דניאל "אדונינו בן המלך דוד". הוא מונה על ידי הח'ליף כראש לכל הקהילות היהודיות.9 החליף העבאסי הפלה לטובה את ראש הגולה מעל נכבדים נוצרים, וסידר משרד מיוחד בשבילו בתוך חצר ארמונו. בספרו מסעות רבי בנימין (1173), נוסע ספרדי זה תאר כיצד הח'ליף היה מקבל את פני ראש הגולה " תהלוכת ראש הגולה הייתה מתפתלת בדרכה לאורך רחובותיה החגיגיים של בגדאד. מנהיג הקהילה לבש מלבושים רקומים במשי, עם טרבוש לבן משובץ באבני חן. הייתה לו פמליה של פרשים ובחזית התהלוכה היה כרוז שצעק " פנו את הדרך לאדון, בן דוד." כשהתהלוכה הגיעה לחצר הארמון, הח'ליף היה עומד כדי לקבל את פני ראש הגולה, והיה מושיב אותו על כס מול כיסאו של הח'ליף. הנסיכים נותרו בעמידה לאות כבוד."

כל מחוז אסלאמי היה לו ראש לענייני קהילה יהודית, הנגיד, או נסיך, כמו שכל קהילה יהודית הונהגה על ידי מוקאדם. בתקופת הצלבנים יהודי ערב אספו תרומות כדי לסייע לפליטים מפלסטין וסוריה אשר איבדו הכל. קרנות צדקה של יהודים בעולם האסלאמי אורגנו לרוחב כל האימפריה, לאורך שורות מוסדות הצדקה האסלאמיים.

השתתפות בממשלה

היהודים היו פעילים במערכת הממשלתית האסלאמית, במיוחד במשרדים אוצר, מסחר ודיפלומטיה, ובספרד, גם במנהיגות הצבאית. אחד היתרונות של העוצמה והשלטון האסלאמי היה שהכובשים האסלאמיים לא השמידו תרבויות ולא את מערכת המינהל והחברה בארצות שהם כבשו, אלא קלטו אותם ועיצבו אותם בתיאום עם התרבות והממסדים של עצמם. כך התרבות האסלאמית שגשגה. הח'ליפים הרשו לנוצרים וליהודים להמשיך בעבודתם והשתמשו בשפתם כמו יוונית, ורק בהדרגה עברה הביורוקרטיה תהליך של עבאסיזציה. סובלנות כזאת לא הייתה בכל אופן דתית בטהרתה, אלא ייצגה חזון פוליטי דגול, הואיל והשליטים המוסלמים עדיין היוו מיעוט בשלב זה.

בספרו, יהודים בחיי הכלכלה והפוליטיקה של האסלאם בימי הביניים,10 פישל כותב שח'ליף אחד במאה העשירית החליף את שריו חמש עשרה פעמים אבל שמר על אותם גזברים יהודים לאורך כל שלטונו. בזמן ההוא, מרבית הבנקאים בסוריה ובמצרים היו יהודי ערב. אחד השרים היהודים החשובים ביותר היה חסדאי איבן שפרוט שעבד באנדלוסיה כרופא ומפקח כללי של המכס בשירות עבד אל-רחמן ה-III (912-916) ואל-חכאם ה-II (961-976). הוא גם ניהל משאי מתן דיפלומטים חשאיים עבור הח'ליף, אחרי זה הפך למנהל המכס בקורדובה, שר החוץ ויועץ מיוחד לח'ליף. המשורר האנדלוסי היהודי, איבן-נגרילה ( או שמואל הנגיד ) (993-1056), גם כן היה מפורסם. הוא התחיל כמשגיח על דוכן תבלינים במאלאגה באנדלוסיה ונהג לכתוב את המכתבים של משרתת השר בשבילה. השר התרשם מאוד מהסגנון שלו ומינה אותו למזכירו. לפני מותו הוא המליץ שאיבן נגרילה ירש את מקומו, וכך איבן נגרילה משל על גראנאדה והוביל את צבאותיה במספר מלחמות. מאוחר יותר הוא כונה בעברית נגיד, זאת אומרת "נסיך", ועבד כראש המוסד לחינוך היהודי בגלל הידע הדתי והחילוני שלו. הוא היה אחד מהמשוררים היהודים הדגולים ביותר באנדלוסיה. הוא ניהל התכתבויות חשובות עם האישים המובילים בעיראק, סוריה, מצרים ומרוקו.

היהודים יכלו להפעיל את השפעתם על הממשלה על ידי הרופאים שלהם שעבדו בארמונות הח'ליפים, אשל השרים והסולטאנים. השלטון העותומאני היה נדיב ליהודים ילידי המקום, העניק להם תפקידים דיפלומטיים מחמת ידיעתם את השפות האירופאיות. הממשלה העותומאנית בטחה ביהודים ואכלסה אותם בקונסטנטינופול, סלוניקי, קפריסין ורודוס מתוך שיקולים כלכליים וביטחוניים.

ב-1733 היהודים הגנו על בגדאד נגד המצור האיראני. ב-1775 הם הגנו על בסרה כשהיא הייתה מכותרת במשך 13 חודשים. הבנקאי, יעקוב איבן הרון גבאי, סייע לממשלה העותומאנית לממן את מלחמת ההגנה שלה, ומאוחר יותר הפך לראש (נשיא) הקהילה היהודית של בסרה.

ב-1900, הממשלה העותומאנית שינתה את מס הג'יזייה ל"פטור משירות צבאי", אך זה בוטל ב-1909 ושירות צבאי נכפה על היהודים. במלחמת העולם הראשונה אלפי יהודים ילידי המקום נפלו עם אחיהם המוסלמים. הרשויות העותומאניות חיזקו את האוטונומיה היהודית בקונסטנטינופול תחת חסותו של הרב הראשי. סגנים יהודים מונו לפרלמנט (1876-1908) ולבתי המשפט. ליהודים הוענקה הזכות לפתוח בתי ספר צרפתיים אליאנס איזרעילית בכל חלקי האימפריה כדי ללמד תוכנית לימודים מודרנית ושפות זרות, שסייעו ליהודים לרכוש עבודה בממשלה ולקחת חלק בהתפתחויות הכלכליות.

בשירות הכלכלה האסלאמית

היהודים סיפקו שירותים חשובים מאוד עבור הכלכלה. הנביא והמוסלמים הראשונים חיו ממסחר, ולכן הוא היה אחד המקצועות ה"מכובדים". המדינה האסלאמית עודדה סחר במילים ובמעשה, על ידי ביטול הביקורת השרירותית, שליטה על הארגונים ועל הביטחון ומאבק פעיל נגד פשע – במיוחד על ידי התאחדות פוליטית וכלכלית של כל המחוזות האסלאמיים.

האחדות של האימפריה האסלאמית בשיאה סייעה ליהודים לקחת חלק פעיל במהפכה המסחרית הבורגנית שפרחה בתחומי האסלאם. וכך הם סייעו בחיזוק הבסיס הכלכלי של המדינה האסלאמית והציביליזציה האסלאמית, והקרוונים שלהם מאנדלוסיה להודו נשאו את היבוא והיצוא של העולם המוסלמי כשהעושר של המדינה ורמת החיים בכך עולים. מסמכי הגניזה מציינים שהפעילות המסחרית של הספרדים הסתייעה בבטיחות בדרכים, בחופש התנועה ובחיזוק הקשרים הדתיים, התרבותיים והמשפחתיים בין היהודים ממחוזות שונים. בכל עיר מוסלמית לסוחרים היהודים היה סוכן, אחראי לביטחונם של הקרוונים שלהם, אשר ייצג את האינטרסים שלהם ברשויות המקומיות והיה עוסק בעצמו בקבלת, אחסון ושיווק המוצרים שלהם. מבין תפקידיו העיקריים, הוא גם חלפן כספים ואחראי על הדואר. ביטחון רחב-אימפריה זה הוביל להתפתחות של בנקים מסחריים בו סוחר יכול היה לרשום צ'ק בבגדאד ולקבל את כספו באזורים המרוחקים ביותר של המערב הערבי. הוא גם עזר להפצת הלימוד, ואינטלקטואלים נהגו לעבור מאזור אחד לשני בחיפוש אחד לימודים. היהודים אימצו נוהג זה גם כן, דבר שגרם לבתי המדרש בבגדאד לפרוח. הצלחה כלכלית זו הדגישה את הפער הכלכלי ההולך ומעמיק בין המזרח למערב, כי לראשון הייתה כלכלה תעשייתית בורגנית בשעה שזו של אירופה הייתה פיאודלית-חקלאית.

את תוצאות העושר הכלכלי ניתן לראות בדיווח של הנוסע היהודי מנחם חיים מוולטרה. כשהוא ביקר בדמשק ב-1481, הוא מצא 400 משפחות יהודיות, כולם היו סוחרים עשירים ומכובדים וראש הקהילה היה רופא.11 חמישים שנה מאוחר יותר, עובדיה ברטינורו ביקר בדמשק וכתב על הבתים והגנים המקסימים של היהודים שם.12 בנימין מטודלה שהוזכר קודם תיאר את בית הכנסת הגדול של בגדאד כך: " בבית הכנסת ישנם עמודים של שיש מגוון משובצים בזהב ובכסף, ועליהם כתובים באותיות זהב פסוקים מספר תהילים. בקדמת הארון (שבו שמור ספר התורה) עשר מדרגות משיש, שעליהם כיסאו של ראש הגולה ומושבים עבור הנסיכים של בית דוד (כלומר, בניו)."13

בתקופת העידן העותומאנית, הספרדים הפכו לבעלי שם במסחר שלהם בין אירופה, האימפריה העותומאנית, הודו וסין. הם בלטו בייצור הבד, גביית מיסים ומיסי יבוא, בנקאות וחימוש. בנקים יהודים סייעו לממן את מערכת המדינה, ובאותה מידה לספק לצבא נשק.

במשך התקופה העותומאנית חוג'ה יעקב ואדון עבד אללה הפכו לידועי שם בבסרה כשני הבנקאים הראשיים ויועצי הממשלה. ששון איבן סאלי, ראש משפחת ששון לאחרונה מהודו, שגשג בבגדאד כמו הבנקאים יצחק ומנחם עיני.

פעילות יהודית זו צריכה להיות מודגשת, הואיל וכמה מנהיגים ערביים, כמו נורי סאעיד, לא היו מודעים לחשיבותם של היהודים בכלכלה הערבית כאשר הם שיתפו פעולה עם הציונים להעביר אותם לישראל לאחר 1948 (ראה פרק רביעי).

תהליך הערביזציה של היהודים תחת האסלאם

בעוד שיהודי הסהר הפורה וצפון אפריקה דיברו שפות שונות לפני הכיבוש האסלאמי, בעיקר ארמית ויוונית, הם עברו תהליך של ערביזיציה יחד עם שאר האוכלוסייה לאחר הכיבוש. הם השתמשו בערבית בדיבור, בכתיבה ואפילו בענייני דת. בדרך כלל הם כתבו ערבית באותיות עבריות. הם אימצו את תרבות אסלאמית באזור שידע את הציביליזציות הבבלית, הפרסית, ההלניסטית והרומאית בין היתר. השפעת האסלאם על היהדות הייתה ניכרת בפילוסופיה, בלשנות, רפואה ומתמטיקה, אסטרולוגיה, מיתולוגיה עממית ולימודים דתיים.

יהודי המזרח התיכון גם דחו באופן מוחלט את ההלניזם ואת הפילוסופיה ההלניסטית. רבים מהם מתו על קידוש השם בהתנגדם להלניזם. לאחר הכיבוש האסלאמי, על כל פנים, הם התחילו ללמוד את התרבות החדשה בנחישות עם מורים מוסלמים. את הסיבה לשינוי בעמדה זו ניתן לזקוף רק לטובת הסובלנות של האסלאם, שהובילה יהודים ונוצרים רבים לאמץ אותה.

החלוץ מבין המשכילים היהודים בתחום זה היה סעדיה גאון או סעיד יוסף אל-פיומי (882-942). הוא נולד במצרים, היגר לעיראק והפך להיות ראש האקדמיה של סורה. סעדיה כתב מספר ספרים בערבית, כמו "ספר התשובות לענן" (שהקים את כת הקראים), ספר הגילוי, ספר הירושות, וספר העדות והשטרות. הוא תרגם את התנ"ך לערבית נוסף לכך כתב פרשנות נרחבת, וחיבר מילון ערבי-עברי הנקרא האגרון. אך ספרו המפורסם ביותר הוא ספר אמונות ודעות שבו הוא מונה את סגולות השכל ביחס לזיכרון וחיזוי, איך לשלוט על חיות, כוחו של הטבע, בניית בניינים, עשיית בגדים, הכנת אוכל, ארגון מחנות צבאיים, שלטון פוליטי וארגון, תרבות ואסטרולוגיה. סעדיה התנגד להיפותזה שרנסנס מדעי יוביל לאי אמונה באל. הפילוסופיה שלו התיישבה עם הקוראן, מותאזילה (רציונליזם) והפילוסופיה ההלניסטית.14

שרירא גאון, ראש האקדמיה בפומבדיטה משנת 968-998, כתב את אגרת רב שרירא הנרחבת, אודות ההיסטוריה של ההלכה ( חוק ) היהודית לאחר התנ"ך. אותו ירש בנו, רבי האי גאון, שכתב מספר ספרים בערבית, המקח והממכר, ספר השבועות, ספר האחלמה וספר הדינים. רבי האי האמין לא באגדות ולא בניסים, וגם לא בשדים, והיה תחת ההשפעה של הפילוסופיה הרציונאלית שפותחה על ידי הפילוסופים של האסלאם. במאלאגה, אנדלוסיה, אחד הפילוסופים והמשוררים היהודים הניכר ביותר היה סולימאן איבן גבירול (1022-1070). הוא חיבר ספר פתגמים הנקרא מבחר הפנינים, ועבודות פילוסופיות בשם תיקון מידות הנפש, ומקור חיים. הוא היה מושפע מאל-מותאנאבי ואבו אל-עלע אל-מערי.

שמואל בן-חופני חי בתחילת המאה האחת-עשרה והפך להיות ראש האקדמיה של סורא. כל היצירות שלו היו בערבית, כולל מבוא לתלמוד, ספר הבגרות, ספר הגירושין וגילוי המקרא. הוא האמין בשכל, דחה תוספות חיצוניות אי רציונאליות, וביצע מחקר בתחומים שונים כמו מסחר, ירושות ונהרות, וכן בדת. פרופסור אסף, באחת ההרצאות שלו באוניברסיטת ירושלים אמר, יצירותיו של בן חפני היו רבות ומגוונות יותר מכל משכיל יהודי אחר.

מיימונידס ( מוסא איבן מיימון ) (1135-1204) היה המבריק ביותר מבין הפילוסופים של יהודי ערב. הוא נולד בקורדובה אך היגר למצרים שם הוא הפך להיות הרופא של סאלאדין. עבודותיו ברפואה תורגמו ונלמדו עד סוף המאה השש עשרה. הוא כתב את עבודתו הפילוסופית החשובה ביותר, מורה נבוכים, שבה היה מושפע מאריסטו ואיבן סינה (אביסה), בערבית. וכך הוא יצר את היסודות השכליים של היהדות. אחת מההוראות שלו הייתה שיהודי צריך לקבל את המוות מאשר לאמץ את הנצרות, אבל הוא יכול לאמץ את האסלאם במקום למות.

איבן קאמונה (במאה השלוש-עשרה) גם כן היה פילוסוף מצוין שחיבר עיונים על האסלאם, נצרות ויהדות, כפי שהיו אבו אבאראקאת איבן מלכה (במאה השתיים-עשרה), איבן גבירול אל-אנדלוסי, ובחיי בן פקודה שכתב את חובות הלבבות בערבית. ספר זה מייצג את את היצירה הראשונה על סגפנות אסלאמית שנכנסה ליהדות (1070). אברהם בן מיימון (בנו של מיימונידס), ראש הקהילה היהודית במצרים, חיבר יצירה חשובה הנקראת המספיק לעובדי השם, אשר תורגם לאנגלית על ידי פרופסור שמואל רוזנבלט בשם הדרכים הנעלות אל השלמות.15 המחבר הבחין שהסופים (סגפנים/מיסטיקנים) מוסלמים שימרו את רעיונותיו של הנביא יותר טוב מהיהודים עצמם. ואז הוא ניסה להכניס כמה נוהגים מוסלמיים לתוך עבודת האל היהודית, כמו נפילת אפיים, אך הוא נכשל. בכל אופן, ביום כיפור יהודי עיראק כן נופלים אפיים בתפילה. כך אנחנו רואים שהסופיזם, כמערכת פילוסופית ואתית מקיפה, השפיעה על פילוסופים ומשוררים יהודים, כפי שהמדעים ותהליכי החשיבה ההלניסטים חלחלו אל תוך חיי הרוח היהודיים דרך המורים המוסלמים אשר פיתחו חשיבה מדעית מתודית. פרופסור גויטיין, מנהל המחלקה ללימודי מזרחנות באוניברסיטת ירושלים, מציין ש"עוון" ההומוסקסואליות אצל הסופים "חלחל לעיתים לתוך חוגים יהודיים מזרחיים."16 זו אחת ההערות האנטי-ספרדית והאנטי-ערבית שמישהו יכול לשמוע מפרופסורים ציונים.

פיוט עברי לא היה קיים לפני האסלאם, חוץ מהתנ"ך וקצת פיוט דתי ללא חריזה בפלסטין. לכן פיוט בעל חריזה שחובר בימי הביניים היה חלק מהפיוט הערבי בתוכנו ובסגנונו. כל מי שלמד את השירה העברית והערבית של התקופה הזו אינו יכול שלא לראות שהעברית חיקתה את הערבית. משוררים יהודים דיברו ערבית, למדו ערבית, התרבות שלהם הייתה ערבית, הם כתבו חרוזים בערבית, והעריצו שירה ערבית במידה כזו שהם רצו לשבות את יופייה בעברית. הם התחילו לבנות חרוזים בעברית תנ"כית, מתרגמים מילה במילה מונחים והבעות ערביים רבים. הם השאילו את הרטוריקה וסגנונות הערבית כמו דימוי, השאלה, רמיזה, היקש וכו'. הם השתמשו גם במשקלים ובחומר הנושא של השירה הערבית, כמו השירה הנפלאה של גאזאלי, בהלל ובשירה ערבית. כשרגשות המשורר קלחו ממנו, הוא לעיתים קרובות היה מוסיף פסוקים בערבית. היו מספר רב של משוררים יהודי ערב, המפורסמים ביותר היו סולימן איבן גבירול, מוסא איבן עזרא, יהודה הלוי, שמואל איבן נגרילה, איברהים איבן עזרא, ויהודה אלחריזי, אשר השתמש בסגנון שנקבע על ידי המחבר הערבי הדגול, המקאמאט של אל-חרירי, בספרו תחכמוני.

המשורר דונאש היה הראשון שהציג את המשקלים הפיוטיים לתוך החריזה העברית במאה העשירית. יהודה הלוי (אבו אלחסן), נולד ב-1086, חי בטולדו ונחשב בין גדולי המשוררים של אנדלוסיה חרז גם בעברית וגם בערבית. היה רופא ופילוסוף. ספרו החשוב ביותר על פילוסופית הדת הוא ספר הכוזרי שנכתב בערבית בצורה של שאלות ותשובות. מן המשוררים שאימצו את האסלאם, הידוע ביותר הוא איברהים איבן סהל אל-אישבילי (נפטר ב-1260) אשר למד את הקוראן וחיבר אוסף מפורסם של שירים.

בחצי האי ערב בתקופה הפרה-אסלאמית, היהודים תמיד השתמשו בערבית כשפתם העיקרית, ודקלמו שירה כמו אחיהם הערבים. בהקשר זה עלינו להזכיר את אל-סמוואל איבן עדיעה (נפטר בשנת 560) שהיה בעל ארמון, אל-אבלאק. כאן הוא שימש דוגמא לכוונה טובה; הוא העדיף את מותו של בנו, כאשר הוא נלכד בשבי על ידי אויביו של אומרו אל-קייס מאשר לבגוד באמון שרכש לו אומרו אל-קאייס כשהוא ביקר בסוריה. פסוק הפתיחה של אחד השירים המפורסמים שלו מתחיל:

" אם כבודו של אדם אינו מטמא על ידי שפלות הבאה עליו אזי כל מלבוש שהוא לובש יפה עליו."

לפני עליית האסלאם, משכילים יהודים לא למדו בלשנות. אולם כשהם התחילו ללמוד ערבית לאחר עליית האסלאם הם למדו דקדוק ורטוריקה. אחר כך הם התחילו ללמוד בלשנות ביחס לעברית, כשהם מיישמים את השיטות שהם למדו ממוריהם, המדקדקנים הערביים. דאוד איבן איברהים אל-פסי חיבר מילון של עברית תנכית במאה העשירית. במאה השלוש עשרה, תנחום ירושלמי גם כן כתב מילון עברי על מקורות העברית שלאחר התנ"ך. איבן ג'ינה גילה שהמילים העבריות (כמו בערבית) נגזרו משורשים של שלוש אותיות. לאורך המאות העשירית עד השלוש עשרה, מדקדקנים בעברית יחד עם עמיתיהם המוסלמים המשיכו ללמוד את הדקדוק של הערבית, העברית והארמית, בהתחשב בכך ששלשת השפות האלו היו במקורן שפה אחת.

בעידן האומיה אנשי רוח מוסלמים, יהודים ונוצרים נטלו על עצמם מאמץ מרחיק לכת: את התרגום של קובץ הידע ההלניסטי מיוונית וסורית. מבין המתרגמים היה יהודי שחי בבסרה בזמנו של עומר ה-II בשם מאסארג'אווי שתרגם ספרי רפואה מסורית, אם כי המתרגם המפורסם ביותר היה הנוצרי הומאין איבן אישאק (809-877).

במאה השלוש-עשרה קבוצה גדולה של מלומדים יהודי ספרד, בעיקר אלה שהתיישבו בפרובנס, נטלו על עצמם את התרגום של הפילוסופיה והמדעים האסלאמיים מערבית לעברית, ואחר כך ללטינית ובכך אפשרו למורשת התרבותית האסלאמית לפעפע בכל רחבי אירופה שם היא הפכה לחלק מהבסיס של הציביליזציה המערבית. המצטיינים מבין מתרגמים אלה היו משפחת תבון וקימחי.

לפני שנעבור לתרבות העממית יהיה זה הולם לתת תיאור קצר על תכנית הלימודים במוסדות החינוך היהודיים בעולם האסלאמי של המאה השתיים-עשרה המבוססת על הספר רפואת נפשות של יוסף איבן יהודה עקנין. נוסף לתורה ולתלמוד, יהודי ערב למדו שירה, פילוסופיה, מתמטיקה, הנדסה, לוגיקה, אופטיקה, אסטרולוגיה, מדעי הטבע, מוזיקה, דת ופילוסופיה מופשטת ומכונאות. במאה השלוש-עשרה יהודה אבן שמואל איבן עבאס אמר שהחלק הראשון של תוכנית הלימודים הנזכרת ברפואת נפשות כללה תרגום של התורה לערבית, את החלקים ההיסטוריים של התנ"ך, חוקי הדקדוק העברי, תלמוד ואתיקה. בחלקה השני של תוכנית הלימודים, התלמידים היו לומדים רפואה, אריתמטיקה ומוזיקה. בחלקה השלישי היו לומדים אריסטו ואביסה (איבן רושד), ואחר כך בסוף מדעי הטבע ופילוסופיה מופשטת.17 נראה, שחוץ מהנושאים היהודים, תוכנית לימודים זו הייתה מבוססת על תוכנית בתי הספר האסלאמיים.

התרבות העממית, הכוונה כאן לסיפורים ומיתוסים עממים, בעולם האסלאמי הייתה משותפת לקהילות המוסלמית, הנוצרית והיהודית. מתוך ארבע מאות הסיפורים באלף לילה ולילה, ארבעים וחמישה מהם סיפורים יהודים. במאה האחת-עשרה, ניסים בן יעקב איבן שאהין ערך אוסף של סיפורים יהודים-ערבים שבדרך כלל נכתבו בערבית מדוברת ונתן להם אופי עברי. בחתונות ובמסיבות, זמרים יהודים היו שרים פיוט ערבי שבחלקו היה מורכב מחרוזים שהוחלפו לסירוגין בעברית ובערבית. כיום, בחתונות בישראל, הזמרים השמיטו את החרוזים של הערבית הקלאסית, הואיל והדור החדש אינו מבין את השפה בגלל הדיכוי התרבות שלו, אבל המוזיקה של יהודי ערב היא ערבית לחלוטין, אפילו בבתי הכנסת. בעולם האסלאמי לא היה הבדל בין אמנויות יהודית וערבית כמו בצורפות, כתיבה תמה או בכל מלאכות היד האחרות. במרץ 1987 בתיאטרון הקולנוע הלאומי של לונדון הוקרן סרט ציוני על האמנות העממית התימנית, שהציונים מתארים כ"תימנית-יהודית", והכירו בכך שאמנות זו נעלמה בקרב יהודי תימן מאז הגירתם לישראל.

כך, המורשת התרבותית היהודית מאז הכיבוש הערבי הייתה חלק אינטגראלי מהציביליזציה האסלאמית, ונכתבה בעיקר בערבית תחת הגמוניה אסלאמית. התרבות האשכנזית, מצד שני, לא באה לידי ביטוי עד המאה השמונה עשרה בגרמניה ומאוחר יותר במזרח אירופה. בשעה שיהודי ערב ייצגו את הרוב ביהדות העולם בתקופה האסלאמית, הם עתה 20 אחוז, אבל 70 אחוז מהאוכלוסייה היהודית בישראל.

סובלנות אסלאמית

אינטראקציה תרבותית זו בין המוסלמים הכובשים והיהודים והנוצרים התקיימה באטמוספרה של סובלנות ושכנות טובה. מקורות יהודים מספרים שעבד אל-מליק איבן מרואן (685-705) מינה יהודי לנקות את הר הבית בירושלים, וגם לעשות פנסים ולהדליק אותם. יהודי ירושלים באותה עת האמינו שזו הייתה תחילת הגאולה. קודם לאותה תקופה, מעאויה (661-680) בנה בית כנסת בירושלים.

יהודי ערב לא התעמתו עם האופציה של המרת דת או מוות, כמו יהודי אירופה הנוצרית, כי הקוראן מייעץ "אין כפייה בדת" וגם "לכם יש את הדת שלכם ולי יש את שלי". חוץ מזה, הגישה של האסלאם כלפי היהודים אינה יכולה להיות בעלת אופי של שנאה, פחד וגזענות כפי שהתקיימה ועדיין רווחת באירופה. בדעתם של הנוצרים האירופאים היהודים, השטן וכל הלא-נוצרים היו בחלקם אספקטים של אנטי-כרייסט. זה היה פחד אמיתי, והוא סיפק את הבסיס לאנטישמיות והגזענות בת זמננו. אולם, אם יהודי חובק את האסלאם, כל ההבדלים נמוגים והוא הופך להיות כמו כל מוסלמי אחר. באופן, האסלאם קלט את אנשי הסהר הפורה, אפריקה ואסיה.

בדרך כלל, האסלאם לא הציב מעצורים על היהודים והנוצרים לגבי סוג העבודה שלהם ומקום מגוריהם. כל האזרחים היו חופשיים לגור היכן שחשקה נפשם ולעבוד בכל מלאכה שבחרו. האסלאם לא העניק זכויות-יתר למעמד מסוים של אנשים, כפי שקרה באירופה הפיאודלית, או בתוך המערכת המסורתית של הכיתות בהודו.

באירופה בימי הביניים הכנסייה הייתה מסלקת כל מי שחרג נגד הנצרות. האסלאם, מצד שני, מאפשר חרטה לאלו מאנשי הספר אשר ביצעו פשע כמו השמצה נגד האסלאם והנביא, וכן מאפשרת להם להגן על הדת שלהם בעל פה ובכתב.

היהודים קיבלו בחפץ לב את מס הג'יזייה, הואיל והוא סיפק להם את הזכות לחסות אסלאמית. כאשר הכליף העבאסי, אל-מועאתאדיד (892-902), חפץ לבטל את הג'יזייה, הגזבר היהודי שלו התנגד לו.18

לנדסהוט כותב19 מתקופת האומייה (661-750) והעבאס (750-1258) אין דיווחים על תלונות של יהודים על דיכוי או התעללות.

המדינה האסלאמית פתחה את כל מקורות התמיכה שלה בפני היהודים והנוצרים, אפילו בעלות על קרקעות, שהייתה אסורה ליהודים באירופה. החל'יפים הפאטימים של צפון אפריקה ומצרים (909-1171), תרמו תמיכה כספית לאקדמיה היהודית בירושלים. בשנת 1020 הח'ליף אל-חאכים, הציל את חייהם של 200 יהודים מידי מוסלמים פנאטיים שרצו להרוג אותם. היסטוריונים מאמינים שהרודנות של החליף ב"עם הספר" מאוחר הייתה כתוצאה ממחלת נפש.

השר, אל-חאקאני, כתב לח'ליף העבאסי, אל- מועתאדיד, שהוא מעסיק יהודים ונוצרים במנגנון המדינה, והנאמנות שלהם לח'ליף העבאסי הייתה יותר גדולה מהמוסלמים עצמם. הגזמה זו מראה עד כמה בטחו בעם הספר. שני בנקאים יהודים מפורסמים של אז, הרון איבן עומראן ויוסוף איבן פינחס, סיפקו הלוואות כדי לצייד את צבאות האסלאם.

פקודת סולטאן שהוציא הסולטאן העותומאני, מוחמד ה- III במרץ 1602 קבעה שהגנת הדימים (האזרחים הלא-מוסלמים) היא חובתם של כל המוסלמים, מלכיהם ומושליהם. הגאון הנאמר לעיל, האי, כתב במאה האחת-עשרה שבתי המשפט האסלאמי לא היו מקבלים את עדותו של יהודי או נוצרי אלא אם כן הוא היה "בן-פלוגתא" כלומר ממלא את חובותיו הדתיות.20

גישתם של הכמרים המוסלמים וקהל המשתייכים לדת כלפי יהודי ערב הייתה מתונה וחיובית, כפי שמסופר בספר ההכנות של אל-באקילאני בבגדאד במאה העשירית. בחוגים האינטלקטואלי, הסופי והבורגני, בכולם הייתה אמפתיה ליהודים. סעד אל-אנדלוסי, לדוגמא, מהלל את יהודי ערב בלימודיהם השקדנים את החוק האלוהי ואת חייהם של הנביאים. איבן סאעד מונה בספרו סוגי האומות את שמות האומות שסייעו להפצת הידע בעולם: ההודים, האיראנים, הכשדים, היוונים, הביזנטיים, המצרים, ערבים ויהודים. איבן סעד טען שהיהדות היא ערש הנבואה ושמרבית הנביאים היו יהודים. אחרי זה הסופר דן על ההיסטוריה של משכילים יהודים בעולם האסלאמי, תחום שגם ראשיד אל-דין (1247-1318) ואיבן חאלדון (1332-1406) סיקרו. ישנו גם לימוד עוין יחיד ונדיר של איבן חאזם (994-1064) שנבע משנאתו ליהודי, איבן נגרילה, שהגיע לפסגת הפירמידה הממשלתית באנדלוסיה.

כאשר הסולטאן העותומאני, סולימאן אל-קאנוני החליט לבנות את מסגד סולימאניה, תוכניתו נתקלה בקשיים מידי יהודי שסירב למכור חלק מאדמתו. יועצי הסולטאן הציעו לו להחרים את האדמה או לקנות אותה בכפייה. הסולטאן בכל אופן, דחה הצעה זו על יסוד שהיא סותרת את החוקי האסלאם.

ישנם סיפורים דומים על הח'ליף השני, עומר איבן אל-כתאב, והרביעי עלי איבן אבי טאליב, האימאם הראשון של השיעים. נסיך אטאבג במאה השתיים-עשרה, עימאם אל-דין זאנגי, שמשל על עיראק וצפון סוריה אמר אפילו אם מבצע העבירה הוא יהודי או הנאשם הוא בנו של הנסיך עצמו, הצדק חייב להיעשות.

בדיוק כפי שהיהדות הספרדית הושפעה על ידי הסובלנות בתחומי האסלאם, כך שקולה מנגד האשכנזית שהושפעה מהפנאטיות ששררה באירופה של ימי הביניים. את זה ראו אלה שנתקלו בפנאטיות הדתית האשכנזית בישראל כמו הרב כהנא האמריקאי והרב לווינגר, חברי כנופיית טרור שביצעו פעולות איבה נגד ראשי העיריות בגדה המערבית, וחברי גוש אמונים ומתיישבים אחרים בגדה המערבית וברצועת עזה. אפילו ישראלים אשכנזים, אלה שהזניחו את דתם והפכו לחילוניים, או באופן ספציפי יותר לאתיאיסטים, הושפעו בדרך כלל מהפנאטיות הלאומנית האירופאית כמו אריאל שרון, רפאל איתן, מנחם בגין, יצחק שמיר, דוד בן גוריון, גולדה מאיר, יגאל אלון ויגאל ידין. מנהיגים אשכנזים, באם הם ממפלגת העבודה מהשמאל או מהליכוד בימין, הושפעו.

בכל אופן, ישנו דמיון בין המוסלמים הסונים ובין הכוהנים היהודים. שניהם מאמינים שכוהנים לא צריכים לפעול כמגשרים בין האל-כל-יכול לבין האדם, וכך גם המקרה בקטוליזם. לא היו קיימים ביהדות ובאסלאם טקסים פולחניים, ולא היו כל עיסוקים שמותר היה לכוהן למלא ושהיו אסורים על שאר המאמינים. הכוהנים המוסלמים והיהודים שניהם רוכשים את מעמדם על ידי לימוד מעמיק של הדת והתקבלות חברתית. תעודת הסמיכה של הרב דומה לאיג'אזה המוענקת לכומר המוסלמי על ידי המורה שלו. ישנו גם דמיון בין חוק השריעה המוסלמי ובין ההלכה היהודית – משמעות שתי המילים היא "דרכים". בשתי הדתות הבסיס הוא התורה או הקוראן והחאדית' (מסורות). התלמוד, שחובר בעיראק (בשנת 500 לספירה) הוא האקוויוולנט היהודי של הסונה (מנהגי הנביא) או חאדית' של מוסלמים.

תורת המשפט היהודי הייתה מושפעת בחלוקת משנה, גיבוש ומנוח על ידי האסלאם. ישנו דמיון בין הפאטואה האסלאמית (פסק דין דתי) וספרות הרספונסה שהתעוררה בעיראק תחת השלטון האסלאמי ושתועדה על ידי ראשי הקהילה היהודית העיראקית. האסלאם השפיע גם על חוקי הנישואים היהודים, בניית מקומות לעבודת השם, תמלילים של התפילות, דת ופילוסופיה, ואיסורי אכילה (איסור החזיר, למשל). עלינו לציין שהאסלאם הסוני מותיר למוסלמים לאכול בשר כשר. המוסלמים לא החשיבו את הדת היהודית כמסוכנת לאסלאם, הואיל והיהודים לא היוו מעמד פוליטי. הם היו מיעוט קטן, לעומת זאת הנצרות הייתה דת עם מעמד רב עוצמה אשר נלחם נגד מדינות ערביות ומוסלמיות מאז ומתמיד מכיבושי האסלאם. הנצרות סילקה את האסלאם מאנדלוסיה, דרום איטליה ומרוב הבלקן ולבסוף פירקה את האימפריה האסלאמית האחרונה ב-1918. 21 כל זה מראה שלעוינות הנוכחית בין יהודים וערבים אין לה שורשים בהיסטוריה של האסלאם, אלא היא התעוררה כתוצאה מציונות.

האנאליזה אינה מתכוונת שלא היו מעולם תלונות, מעשי אלימות או איסורים שרירותיים על היהודים, לדוגמא, בלבוש, או בבניית בתי כנסת ובתים. היסטוריונים ציונים מפיצים את הפרטים של המאורעות האלה, למרות שהם היו יוצאי דופן בעולם האסלאמי. במרכז האזורים הסוניים, הקהילה היהודית שגשגה. כל התקנות המפלות של המוסלמים היו לעיתים קרובות תיאורטיות ולא מומשו. הקונפליקטים בין הפלגים המוסלמיים היו הרבה יותר גרועים מאשר בין יהודים ומוסלמים.

העת החדשה

מרוקו

למרות שההרמוניה הכללית של היהודים באסלאם מיוסדת היטב, בתי ספר ישראלים ממשיכים להסית תלמידים נגד העולם הערבי ואסלאמי. מורים ציונים טוענים שהיהודים בארצות ערב סבלו מדיכוי, עוני ומחלות מידבקות, והושבתם בגטאות מיוחדים הייתה מחייבת ושהילדים שלהם קופחו מחינוך כללי. מחמת דיכוי פוליטי לא הייתה להם הזדמנות להיות פעילים כלכלית; הכריחו אותם ללכת יחפים וכל פעם שהם פגשו מוסלמי הם היו צריכים לזוז הצידה ולהשתחוות אליו והמוסלמים חשפו אותם ללעג ומכות.22 ציונים המתארים את מצב יהודי ערב בעולם האסלאמי בדרך זו הם כולם מתיישבים אשכנזים שהיגרו מאירופה ואמריקה. לא מאפשרים לספרדים לדבר על עצמם מאחר ואין להם גישה אל התקשורת.

במאמר בעיתון ידיעות אחרונות (23 ביולי 1976), העיתונאי הפרוגרסיבי, ברוך נאדל, השיב על טענות מופרכות אלו. "כל קהילה יהודית במרוקו", הוא כתב, "הייתה לה מנהיגות יהודית משל עצמה שהייתה מורכבת מהאליטה התרבותית והמבצעת שלה. לעיתים קרובות ביצעו היהודים שירותים עבור המדינה, כמו יועצים, רופאים, מתורגמנים, לבלרים, דיפלומטים ובנקאים. במרוקו היהודים עבדו במינהל הצי של המדינה, ויצרו משוררים מצוינים. המוסלמים עבדו במוסדות יהודיים וההיפך. טבח יהודים כמעט ולא היה מוכר. היהודים היו אחראים על המטבעה. מיסטרה מוסא היה מפורסם כרופאו הפרטי של המלך, וירש את מקומו יוסף ואלנסה. שמואל חלש היה חתום על הסדר האמנה הראשון בין מרוקו לבין מדינה נוצרית – הולנד – ומונה לשגריר מרוקו באמסטרדם (1619). חלש היה שר החוץ והיה יועץ פרטי לארבעה סולטאנים. סולטאן ראשיד מינה יהודי כיועצו וכשר האוצר. סולטאן סידי איבן עבד אללה העדיף את השתתפותם של היהודים בכל הפעילות המסחרית ובכל משאי המתן עם אירופה."

משנת 1610 עד שנת 1828 היהודים שירתו כשגרירים בבירות אירופה השונות. מתקופת מולאי עבד אל-רחמן (1822-1859) היהודים במרוקו הפכו להיות פעילים יותר בכלכלה ובתחום הדיפלומטיה. המשפחות אל-טראס, איבן חיימול ואיבן סור הפכו להיות מפורסמים מאוד. כמה מהמדינות המערביות העניקו אזרחות לחלק מן היהודים בתקווה לרכוש כניסה לתוך העניינים הפנימיים של מדינות מוסלמיות. מדיניות זו הובילה ללוחמניות נגד היהודים,

כמו הטבח של ב-30 במרץ 1912 בפז כששישים יהודים נהרגו וחמישים אחרים נפצעו.23

ב-23 ביולי 1986 ה-Financial Times כתב "הקהילה היהודית במרוקו מילאה תפקיד חשוב בחייה הפוליטיים, הכלכליים והתרבותיים של המדינה במשך מאות שנים. עד היום, בנו הבכור של המלך חסן, סידי מוחמד, הולך לבקר בבית הכנסת ברבאט בחג ערב יום הכיפור. החסות המסורתית שהעניק המלך לנושא היהודים אומצה עוד בתקופת מלחמת העולם השנייה כאשר סולטאן מוחמד ה-V, אביו של המלך חסן, אמר למושל הכללי הצרפתי שהוא לעולם לא ירשה לרשויות הקולוניאליות של וישי לכפות על היהודים לענוד את המגן דוד הצהוב אבל סיפק רשימות מפקד". העיתון הוסיף "הקהילה היהודית התדלדלה מ-300,000 כשמרוקו הפכה לעצמאית ב-1957, לסביבות 10,000, אבל רבים מאנשיה עדיין ממלאים תפקידים בולטים. ראש הקהילה, מר דוד עמר, פעם צעיר אנאלפביתי מעיירה קטנה שנקראת בראשיד, היום מנהל את Omnium Nord Africain, אחת החברות הגדולות ביותר של הממלכה, אשר בבעלותו המשותפת יחד עם המונרך. מר עמר, כמו יהודים אחרים ממרוקו הבולטים כיום בעסקים בצרפת, קנדה וארצות הברית, מילא תפקיד רחב יותר. הוא שוגר לארצות הברית לפעול בקרב שדולת אנשי קונגרס יהודים וקבוצות אחרות כדי לנסות להפחית את התנגדות היהודים למכירות כלי הנשק של ארצות הברית לארצות ערב."

לפרסום עובדות אלה הייתה משמעות רבה ליהודי מרוקו אשר סבלו הכי הרבה מהפלייה תחת השלטון הציוני אשכנזי.

תוניס

השגריר האמריקאי, מ. נח, כתב בשנת 1814 "עם כל הדיכוי שלכאורה, היהודים הם האנשים המובילים; בברבריה הם המכונאים הראשיים, הם בראשות בית המכס, הם ניהלו את משק ההכנסות; את היצוא של חפצים שונים, ואת המונופול על סחורות שונות הם השיגו על ידי רכישה; הם שולטים על המטבעה ומווסתים את מטבע הכסף; הם שומרים על התכשיטים וחפצי הערך של המושל, והם היועצים, המזכירים והמתורגמנים שלו; המעט הידוע באמנות, מדע ורפואה מוגבל היה ליהודים...הם תמיד בנוכחות המושל, לכל שר יש שניים שלשה סוכנים יהודים..."24 בשנת 1855 מוחמד פאשה ביטל את כל המגבלות האפשריות שנכפו על היהודים והעניק להם שוויון מוחלט.

אלג'יריה

אם כי היהודים במדינות המערביות והסוציאליסטיות נהנו משוויון מוחלט, הם לא נהנו מאוטונומיה כפי שהאסלאם העניק להם, כמו שהזכרנו קודם. בתוככי אוטונומיה זו, יהודי אלג'יר שימרו את זהותם מזמן כיבושי האסלאם ועד שנוסד שלטון ההתנחלות הצרפתי בין השנים 1834-1851. השפה והתרבות הצרפתית נכפו עליהם, בניגוד לבקשות המנהיגים שלהם. רק יהודי קונסטנטין והאואזיס הדרומי נותרו נאמנים ליהדותם. מספר משפחות היגרו לטוניס במטרה שלא לאבד את זהותם. צעירים שנשארו מאחור החלו להתבייש ברקע שלהם. דבר כזה לא קרה תחת השלטון האסלאמי.25 בזמנים של תסיסה, יהודי אלג'יריה היו נמלטים למסגדים להתגונן. בשנת 1902, העם האלג'ירי דחה הסתה אנטי-יהודית והמסיתים הובסו.26

ההתנחלות הצרפתית הצליחה לבסוף להפריד את יהודי אלג'יר ממולדתם ומעמם וכאשר היא הנחילה עצמאות על אלג'ריה ויהודי אלג'יריה בחרו לעזוב לצרפת. הם לא היגרו לישראל, בכל אופן, מתוך סלידה לא להיות "אזרחים סוג ג'". במשך מלחמת העולם השנייה, הנאצים ידעו שהערבים לא יסבלו השמדה המונית של שכניהם, ויהודי צפון אפריקה היו כמעט היהודים היחידים שחיו תחת כיבוש גרמני בלי ששלחו אותם לתאי הגזים. הילדים שלהם בישראל תולים על קירותיהם את תמונותיו של המלך חסן השני של מרוקו ואביו לאות הוקרה.

עיראק

ברוך נאדל כתב במאמר שהוזכר קודם "כשקהילה זו חיה בעיראק, שיעור הרופאים היה פי ארבע גבוה יותר מבין היהודים האשכנזים בפלסטין מלפני 1948. 36 אחוז מיהודי עיראק היו מעורבים במקצועות חופשיים. הם היו חלק מההנהלה הכלכלית הממשלתית, מנהלי רכבות ובנקאים, סוחרים, עורכי דין ורואי חשבון. היו גם העניים, אבל הם היו שיעור קטן יותר מאשר העניים האשכנזים בפולין. רמת החינוך הכללית בבתי ספר עיראקיים הייתה מצוינת, כשהיהודים לומדים אנגלית וצרפתית בחטיבות הביניים, כמו בתי הספר הצרפתים אליאנס. היהודים הצטיינו בשירה מודרנית וברומן ערבי." ערבית הייתה שפת ההוראה. בתי הספר לימדו תכנית לימודים לאומית עיראקית, אבל בשעורי החינוך הדתי, התלמידים קראו את התורה ותירגמו אותה לערבית.

בספרו יהודי המזרח התיכון,27 חיים י. כהן כותב שמספר בתי הספר היהודיים בבגדאד גדל משמונה ב-1920 לעשרים עם שנת 1948. ראש ארגון העיראקים בישראל מוסיף שהקהילה נטשה שלושים ושבעה מוסדות חינוך רק בבגדאד.28 נוסף לבתי ספר רגילים, ליהודים היו מוסדות מיוחדים לעיוורים וליתומים, קונסרבטוריון ובתי ספר מקצועיים, למרות שמרבית התלמידים היהודים היו רשומים בבתי ספר ממשלתיים בחינם (בתיכון). לאחר שסיימו את החינוך בבית ספר תיכון, התלמידים היהודים היו נרשמים במוסדות החינוך הגבוה יותר של המדינה, או באוניברסיטאות אירופאיות או ערביות). יצחקי אמר שמחצית הסטודנטים שלמדו בחוץ לארץ על מלגות ממשלת עיראק היו יהודים. במחצית הראשונה של המאה הזאת, 1,000 סטודנטים עיראקים יהודים סיימו השכלה גבוהה, למדו בעיקר משפטים ורפואה, אחריהם פרמקולוגיה, הנדסה וכלכלה. אחדים מספר למדו במכללה להכשרת מורים.29

כפי שכבר הוזכר, יהודי עיראק נהנו מאוטונומיה שהתגלמה בציבור בשני אסיפות: הציבור החילוני והציבור הרוחני שויסת את החיים הדתיים. הראשון דאג לענייני חינוך, בריאות, צדקה וממון. מינהל הקהילה גבה מיסים שונים, כמו מס על בשר, כדי לממן את פעילותה. היהודים היו פעילים בתחומי ספרות ועיתונאות, אנטי-ציונות, מוזיקה, אומנות ובכל מישורי החיים התרבותיים של עיראק יחד עם אחיהם המוסלמים והנוצרים (ראה פרק רביעי). דו"ח שוחט (1910) שהוגש לשגריר הבריטי בבגדאד קבע שליהודים יש מונופול על המסחר הפנימי, המוסלמים והנוצרים אינם יכולים להתחרות איתם.30 הוא חילק את הקהילה היהודית כדלקמן:

5% סוחרים ובנקאים עשירים

30% מעמד ביניים – סוחרים קטנים

60% עניים (קרי, בעלי-מלאכה)

5% קבצנים

בעקבות ההתפתחויות הכלכליות ובחינוך שהתרחשו תחת המנדט הבריטי, מספר הסוחרים האמידים בשנת 1938-1939 בלשכת המסחר של בגדאד הגיע ל-39, יותר מאוחר הוא עלה ל-43% מהסך הכל, מתוכם היו 10 חברי לשכה יהודים. יתרה מזאת היהודים היו מועסקים על ידי ממשלת המנדט בכל משרדיה, במיוחד במשרד האוצר. הם היו הרוב במנהלת הרכבות, נמל בסרה וחברת הנפט העיראקית. הידוע ביותר מכל אלה היה ששון חזקיאל, שר האוצר הראשון בממשלה העיראקית הראשונה (1921). הסיבה העיקרית להתקדמות זו הייתה רמת החינוך היהודית, ידיעתם את השפות הזרות, קשרי משפחה במדינות אחרות, העובדה שהם היו מרוכזים באזורי המטרופולין כמו בגדאד, בסרה ומוסול, האנרגיה וההתלהבות שלהם, כישוריהם המסחריים המסורתיים, ואחרון אך לא פחות, יחסי האחווה ששררו ביניהם ובין הקהילה המוסלמית בשתי הרמות הרשמית והעממית. המצב הוביל להתפתחות מעמד חדש של סוחרים מוסלמים ומשכילים אשר התחילו בשנות השלושים להתחרות עם היהודים בכל המישורים. תחרות זו הייתה אחת הסיבות לכיתתיות ולהגירה לאחר מכן בנוסף לעוד גורמים משמעותיים: הציונות, תעמולה נאצית והתערבות מערבית (ראה פרק רביעי). הופעת תחרות זו לא ציינה שנפח הסחר היהודי ירד, אדרבה, במשך שנות השלושים והארבעים, מספר הסוחרים היהודים גדל.31 הם המשיכו להוות נוכחות רבה באופן יחסי בפעילויות המסחר, עד שהם נעקרו ב-1950-1 (ראה פרק רביעי וחמישי).

תעמולה אנטי-ערבית

למרות הראיות של העובדות ההיסטוריות, התעמולה הציונית בתקשורת הפנימית והחוץ המשיכה להזין את האגדה שהמוסלמים דיכאו את היהודים בעולם האסלאמי. המטרות של ניסיון מוזר זה הם כדלקמן:

1. העם הישראלי הוא עם מפולג. מאחורי המסך של "אחדות לאומית יהודית", משכנות העוני ומה שמכנים "עיירות הפיתוח" הם במצב תמידי של תסיסה מתוקף התנאים המחפירים המתעוררים מניצול עדתי. הממסד השולט כיוון את ההתמרמרויות האלה נגד הערבים והעם האסלאמי, ואמר לספרדים "אתם צריכים להיות אסירי תודה. הצלנו אתכם מהדיכוי האסלאמי." כמה מן הספרדים האמינו לפיקציה זו, מספר ספרדים מאמינים לפיקציה זו, כי הם נולדו בפלסטין ולא חיו במדינה ערבית אחרת.

2. מאמץ בלתי מוצלח לשבש את זרם המחשבה הפרוגרסיבית אשר קוראת למאמץ משותף בין העם הפלסטיני והילידים היהודים נגד הציונות

3. להסית את כל הישראלים ולהכין אותם למלחמות של התפשטות.

4. בזמן בו ספרדים רבים נכספים לחזור לארצות מוצאם, הציונים מנסים לשכנע אותם ברעיון של "אין חזרה לארצות ערביות או אסלאמיות". יתר על כן, החוק הישראלי אוסר נסיעות לארצות ערביות, חוץ ממצרים וחוץ מלמטרות ריגול וטרור. כאשר ישראל קשרה קשר עם עיראק תחת נורי סעיד על הגירת היהודים, לדוגמא, הם ניסו לבטל את אזרחותם העיראקית לפני שהם עזבו כדי למנוע מהם לחזור אי פעם לארץ מולדתם.

5. להצדיק את הפשעים שהציונים ביצעו נגד יהודים אלה במהלך ההגירה ו"הקליטה" (ראה פרק רביעי וחמשי).

6. להביא הוכחה לשמו הרע של העם הערבי והעולם האסלאמי בעיני העולם המערבי. בהקשר זה, היסטוריונים ציוניים ועיתונאים פעלו בנמרצות.

7. מטרת הפלסטינים איננה רק מטרה פוליטית, לאומנית, זו היא מטרה של אנשים שאיבדו הכל, בתיהם ואדמתם, אכן הכל עד לבגדיהם. כך מנסה הממסד הציוני להצדיק את השדידה שלו מן הפלסטינים על ידי המצאת סיפורים על עושק היהודים בארצות ערב. הקפאת הנכסים של יהודי עיראק שעזבו את ארצם התרחשה רק על ידי הקשר החשאי של ישראל, כי הקליקה של נורי סעיד שמשל בעיראק באותו זמן הייתה פרו-מערבית ולא יכלה להקפיא את הנכסים של היהודים ללא הסכמת המערב. הקפאת הנכסים סיפקה לישראל תירוץ לחתור אל מדיניותה ארוכת הימים של החרמת רכוש וקרקע ערביים.

הערות

1. איבן הישאם, סורה, 119-123.

2. נכדו של ג'ינג'יס חאן.

3. מונח לטיני בדרך כלל בשימוש לתיאור סוגה ספרותית שמשמעותה "שאלות ותשובות".

4. רג'ואן (Rejwan), 121.

5. ברון (Baron), 93.

6. רג'ואן, 81-84.

7. עבד משוחרר ברברי של מוסא איבן נוסאייר*, מושל צפון אפריקה תחת האומייה. נחיתתו הראשונה בספרד הייתה על יד אפוא שהסלע הגדול היה ומאז הנציח את שמו, ג'אבל (הר של) טאריק (גיבראלטאר). היטי, ההיסטוריה של הערבים, 493.

8. מכתב לשרירא גאון.

9. אדלר, 39-42.

10. לונדון, 1937.

11. האנציקלופדיה היהודית, ניו - יורק 1925, כרך 4, 417-418.

12. ראה שם.

13. מסעות בנימין מטודלה.

14. אנציקלופדיה בריטניקה.

15. בלטימור, 1927 ו-1938.

16. יהודים וערבים, 153-154.

17. רג'ואן, 144.

18. רג'ואן, 88-89.

19.

20. ששון, דאוד, 7-15.

21. לוויס, 79-86.

22. ראה קירשנבאום, ש., ההיסטוריה היהודית בעת החדשה, משתמשים בו בבתי הספר התיכוניים.

23. שוראקי, 173.

24. מ. נח, 306.

25. זמנים מודרנים של סרטר, ריצ'אר עיון, 67-71.

26. שוראקי, 125-153.

27. כהן, חיים (Cohen, H.J.), יהודי המזרח התיכון, 1860-1972,1973,123.

28. טווינה, – (Twena, A.H.), (עריכה), פזורה ושחרור, כרך 5, חינוך יהודי בבגדאד, וועדת בית הכנסת גאולה, רמלה, 1975, 173.

29.כהן, אין להשיגו עוד מהוצאת הספרים, ציטוט, 124-125.

30. אלי כדורי "יהודי בגדאד בשנת 1910", לימודי המזרח התיכון, כרך 7, מס' 3, אוקטובר 1971, 355-361.

31. שיבלאק, 23-36.

מצטער לומר - אך זה לא נכון. מוחמד שנא יהודים, ואחרת דברים מסוג זה לא היו נכנסים לקוראן.
אין לי כוח כרגע לענות לך על זנאת מוחמד ליהודים - זה המקום:
http://www.prophetofdoom.net/

כאן תמצאי הכל.
לגבי השאר - זה נכון שלמרות האסלאם ליהודי המזרח היו חיים די טובים תחת שלטון האסלאם.

דבר שחשוב לדעת:

ישן 30-10-2005, 06:55
  פרשקו פרשקו אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.10.05
צר לי אבל העובדות אינן אמת
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי tamiborsook שמתחילה ב "או.קיי אלכסנדר - מה דעתך על זה"

לא ברור לי אם זו מגמה מכוונת או שאתה מכוון ע"י תעמולה מוסלמית או ערבית, אבל אתה מביא "עובדות" כביכול שאין בינן לבין המציאות דבר, למעט מוטיבציה להטעות בקשר ליחסי אסלאם יהדות.

היהודים באסלאם הם "סוג ב" והם זכאים להיות לכל היותר בני חסות "אהל א ד'מי" ובשום פנים אינם שווים למאמינים , על כל הנובע מכך.
גם העובדות המובאות במעטה של ידע הן בליל סילופים,עיוותים ושקרים ברורים ולדוגמא אציין את הפניתך לדברי ר' שמעון בר יוחאי שאף ייחסת לתקופת בית אומאיה. הרעיון להסתמך על דבריו הינו נחמד אלא שמה לעשות ובר יוחאי לא רק שלא אמר דבר ממה שייחסת לו אלא אף חי "רק" כ500 שנה (!) לפני ההג'רה, ימי מחמד (בר יוחאי חי בשנות מרד בר כוכבא, 132-135 לספירה הנוצרית, מחמד הגר ב622) לא כל שכן חליפיו של מחמד, מאות שנים אח"כ.

סגנון כתבתך מזכיר לי את השיטה המוסלמית לאסלם כל דבר. באופן הזה כל מה שקדוש לדת "מתחרה" מאוסלם, החל ממבנים ואתרים שנצבעים בקדושה מוסלמית וכלה בנביאים, מלכים ודמויות הסטוריות ודתיות. האסלאם אסלם את כולם, החל מאדם הראשון, עבור בדורות שאחריו, אברהם,יצחק יעקב,דוד, יוסף, משה, כולם אינם אלא נביאים מוסלמים, ח'ניפים (מוסלמים שמלפני מחמד) אפילו ישו הינו "נביא".

דבר זה הוביל אותי למסקנה שאתה תועמלן או קרבן תעמולה ערבית או מוסלמית.
ישן 10-10-2005, 04:37

אני כאן כדי להביא גם דעה אחרת ועובדות היסטוריות שונות/נוספות לאלו המקובלות על משתתפי
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי zokri_segal שמתחילה ב "אני לא מבין מה אתה עושה פה..."

הפורוס.

נכון שאתה חפץ ל"התבשל במיץ של עצמך" וקשה לך מאד להתעמת עם אמת אחרת/שונה משלך - בדיוק בשביל זה אני כאן. להביא חומרים בלתי מקובלים ובמיוחד אחרים, מהיבט רחב ולא תמיד כל חומר שאני מביא אני גם מסכים לו. אני מביא אותו כדי שאתה ואחרים יחשפו לחומר מגוון. אם זה "מעלה לך את הנרווים", אינך חייב לפתוח את מכתבי, לא להתייחס אליהם ולא להגיב עליהם - אינני כותב רק עבורך אלא עבור ציבור גדול יותר שמידע מקיף ורב גווני יוכל להוביל אותם לחשיבה שונה או דוקא לביסוס חשיבתם הקיימת.

אינני אוהב את האיסלם כמו שאינני אוהב כל דת אחרת. הדת בשבילי היא אנכרוניזם, משהו שאולי היה נחוץ בעבר היום היא רק מכשול לאחוות עמים לקרוב לבבות ולחיי שקט ורגיעה, בנוסף לעוד גורמים אחרים כמו: אגו, כלכלה וכו'.

לא מפריע לי שהפורום הזה מלא היהודים - על פי איזו הגדה ? למרות שהשנאה היוקדת באצבעותיהם, איננה מסימני האופי היהודי, במיוחד כאשר הם עוסקים, באחר, בשונה, במדוכא, בדל ובסובל.

שהאל יסייע לך בדרכך ובמיוחד שירגיע אותך ושלא יכניס אותך לתזזית.
עם הנצח לא מפחד מדרך ארוכה.. - והוא יעשה הכל על מנת להאריך אותה עד כמה שניתן.

עם הנצח גם איננו פוחד מחורבן ומגלות והוא הוכיח זאת לא פעם אחת. עם הנצח חייב לנצח את עצמו ולבחור דרך קצרה יותר שתביא אותו לחיים טובים ובריאים בגוף ובנפש. די לחיים על החרב ישנם גם חיים לאחריה.

"סוֹף דָּבָר, הַכֹּל נִשְׁמָע: אֶת-הָאֱלֹהִים יְרָא וְאֶת-מִצְו‍ֹתָיו שְׁמוֹר, כִּי-זֶה כָּל-הָאָדָם.." (קהלת יב') - את זה אומרים גם הנוצרים וגם המוסלמים כל אחד ואל הנקמות שלו. מי יתן וכל האלים יתאחדו ויורו למאמיניהם - חדל, חדל עם ההרג, השנאה והנקמה ויביאו למימוש דברי הנביא ישעיהו.

אשקלון-היכונו לביאת הקסאם! - כמה גדולה תהיה אכזבתך אם זה לא יקרה ואם יקרה גם לא זה שיחסל את מדינת ישראל היינו במצבים קשים יותר ויכולנו להם. רק דרכך הנואלת עשויה לחסל את המדינה בדרך הארוכה והמכאיבה שאתה מטיף אליה יומם ולילה.

תושבי הדרום השכירו שומרי ראש אתם לא יודעים מתי יבוא ערבי לשדוד אותם או לרצוח. - ואם השודד והרוצח יהיה יהודי כשר אז אין להשמר בפניו, לאפשר לו לבצע את זממו.

אני מניח שלא תקרא (לפחות בגלוי) את מה שכתבתי וחבל - בכל מקרה אינני כותב בעבורך אלא בעבור כלל המשתתפים והמעיינים בפורום.
ישן 30-10-2005, 07:17
  פרשקו פרשקו אינו מחובר  

לא כפה? השמיד את מרבית יהודי ערב, שאלי את בני ח'יבר
בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי tamiborsook שמתחילה ב "לא הייתה כפייה"

יהיה לך קצת קשה לשאול כי חילות מחמד רצחו את כולם. זה המקור לססמאות המפגינים הערבים בימינוהזועקים אותן גם בארצנו, שמשום מה אני חושב שאת מכירה היטב , האומרות " יא יהודי ח'יבר היכונו, חיל מחמד הנה זה מגיע".

ההבדל היחיד ביחס ליהודים בין גרמניה הנאצית לשליטים מוסלמים רבים היה ונשאר טכנולוגי.

למרות ציטוטייך, חלקם כביכול, אם לחליפים או לאמירים או לסולטנים או למלכים המוסלמיים לדורותיהם היו היכולות הטכנולוגיות של הארופאים, לא היה נשאר אפילו יהודי אחד ברחבי ארצות האסלם.

אגב, שמת לב למספרם הנמוך של יהודים בארצות האסלאם? איך תסבירי שאם כ"כ טוב שם ערב השואה ישבו 90% מהיהודים במה שמכונה "אשכנז" (ארופה אמריקה) וכמעט שלא היתה הגירה יהודית לארצות האסלאם, כפי שהיתה למשל למזרח ארופה? אולי זה בגלל שלא קראו את כתבותייך שמספרות כמה טוב ליהודים בקרב המוסלמים?

המוסלמים טבחו בכל אוכלוסיה יהודית גדולה, הם השמידו את מרבית יהודי ערב וקהילות שנותרו הפכו לכפופות תרתי משמע למוסלמים, ראי תימן.

המוסלמים טבחו ביהודי המגרב והשמידו את הברברים היהודים וכפו עליהם להתאסלם. במחזוריות של כ-4 דורות בממוצע (לפי שיטת ההסטוריון המוסלמי אבן ח'לדון) טבחו המוסלמים ביהודי המגרב.

ידוע לך מיהי "סוליקה הקדושה" אותה נערה יהודיה שסרבה להנשא לנסיך מוסלמי ומתה על קדוש השם? ידוע לך מפני מה נסו יהודי מקנס לטבריה שכונתה עקב כך "מקנס הקטנה"? ידוע לך מפני מה הושמדו יהדויות עמק הדרעא ודומותיהן? רק יהודים כנועים הסרים למשמעת המוסלמים יכולים לחיות, על פי האסלאם וראוי לציין שלא תמיד מקפידים המוסלמים על הוראות אלה, להחיות יהודים כפופים (אהל א ד'מי).
ישן 30-10-2005, 06:13
  פרשקו פרשקו אינו מחובר  

לצערי אתה נתפס לטעות נפוצה. ליהדות כדת לאומית יש קשר למקום יחיד (מולדת, א"י) ואין שאיפות אלא להיפך. לעומת זאת הן הנצרות והן האסלאם הן דתות מסיונריות שבבסיסן חובת התפשטותן והן אינן לאומיות ואינן קשורות לשום מולדת. קדושת ירושלים מקורה היהדות ומכאן לנצרות ולאסלאם.

לירושלים אין שום ערך ואף אינה מוזכרת בקוראן כלל. את ירושלים וזיהויה כמקום המסגד הקיצון (אל אקצא) קבעו חכמי דת מאוחרים בשרות בית אומאיה שמשלו מסוריה והיו מנותקים מקדשע האסלאם שבערב (ששם נמצא אכן אל אקצא, מסגד במכה ) והם ייחסו את ספור התרוממותו לרקיע השביעי של מוחמד מאל אקצא אליה הגיע על סוסו המפורסם אל בורק, דוקא לירושלים. לאסלאם "פטנט" לאסלם כל דבר קדוש , ראה כנסית איה סופיה , ראה אנדלוסיה וכו' ואפילו את נביאינו ומלכינו הם אסלמו (ידעת על אסלמיותו של דוד למשל?) כדי לסגור את הפער בזמנים הם הפכו את אבותינו, מלכינו ונביינו לח'ניפים, מן מוסלמים לפני מחמד ונכסו אותם לדתם.

לנצרות שקדמה לאסלאם פטנט דומה והיא מנכסת לעצמה את קדשי היהדות בטענה שהיא ממשיכתה האמיתית מאז ישו. מכאן קדושתה של ארץ הקדש והמקומות בהם התהלך חי פעל ומת ישו. אאת זה אפילו אין באסלאם.

לעומת זאת היהדות אינה קושרת עצמה לשום מקום אחר בעולם למרות שהיהודים נפוצו לכל העולם , שום מקום אינו קדוש (ואיני מתכוון לקדושת קברים או בית כנסת שקדושתם אינה קשורה במקומם כלל) ליהדות מלבד ארץ ישראל וירושלים.

גם מבחינת מצוות הדת, אמנם הנצרות מקיימת צליינות לארץ הקדש ואולם אין לה מצוות התלויות בארץ. לאסלאם בודאי שלא, כל הקדושה מצויה בערב ויש מצוות הח'אג', העליה לרגל למכה ואתריה השונים, שכן האסלאם קושר לערב גם מספורי התורה כגון באר המים שנגלתה להגר כמסופר בבראשית, שהיא בכלל מעין סמוך למכה וכו'. כל הקדושות בערב.
לעומת זאת חלק גדול ממצוות הדת היהודית הן מצוות הקשורות בארץ, כגון נטיעה,שמיטה ועוד. נוסחי התפילה תלויים בארץ וכן הברכות (ברכות על אותו פרי,מזון ויין שונות אם הוא מתוצרת הארץ או מתוצרת חוץ. כוון התפילה תמיד לארץ ישראל, לירושלים ולמקדש, בכל תפילה מוזכרת הארץ, וברב הברכות היומיומיות החל מתפילין ("והיה כי יביאך ...") ושמע ישראל("והיה אם שמוע...") ועד ברכת המזו ("על הארץ ה..."). אין את זה לא באסלאם ולא בנצרות.

החיים בארץ ישראל הם מצווה דתית כמו שמירת שבת, מילה וכו' וע"פ ההלכה אפילו נסיעה לטיול בחו"ל היא לפי האורתודוכסיה עבירה.

גם החגים קשורים לארץ ישראל , שלושה מהם הם חגי עליה לרגל למקדש . בעצם את החגים ניתן לחגוג "רק" בארץ משום שתאריכם הקובע הוא זה שבארץ "שעון ירושלים" ומטעם זה בגולה חוגגים יומיים, בגלל חוסר ההתאמה בין הזמנים.

אין באמור לעיל אלא מזעיר מן האבחנות הראויות שבין קדושת הארץ וירושלים ביהדות ובשאר דתות. לצערי בורות בענין אינה מוסיפה להבנת הסכסוך והויכוח ומומלץ מאד להרחיב ידיעות לפני כניסה.
ישן 22-10-2005, 19:22
  tamiborsook tamiborsook אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.10.05
IS MOHAMMED A DESCENDENT OF ISHMAEL
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי אלכסנדר הגדול שמתחילה ב "לכל הגאונים הגדולים שטוענים שמוחמד לא שנא יהודים"

תמר בורסוק

נכתב ב:2005-05-29 11:22:52

IS MOHAMMED A DESCENDENT OF ISHMAEL?

By Dr. Rafat Amari

Muslims believe that Mohammed is a descendant of Ishmael. As proof

of their position, Muslims refer to genealogies written around 770-

775 A.D. by Ibn Ishak.

What he has written is simply not true. Ishmaelite tribes,

especially the tribe of Nebaioth from which, according to Ibn

Ishak, Mohammed is said to have come, were nomadic tribes who

lived in the Sinai and Fertile Crescent deserts. These tribes

disappeared after the 7th century B.C.

Mohammed´s family was a Sabaean Yemeni family, while the

Ishmaelites, who lived in the deserts of the Fertile Crescent,

became extinct many centuries before Mohammed´s family left Yemen.

Historians say that the family of Mohammed was a family which

lived in Saba-Yemen. In the 5th century A.D., Qusayy Bin Kilab,

the 8th ancestor of Mohammed, gathered an alliance of many Yemeni

families forming Quraish, the tribe from which Mohammed later

came. These families only came to occupy Mecca in the 5th century

A.D. The city of Mecca was built by the tribe of Khuzaa´h in the

4th century A.D.

Mohammed’s family is not connected to any Ishmaelite tribe

because Mohammed’s family didn’t leave Yemen until the 5th

century A.D., and that’s about 1,100 years after the Ishmaelites

disappeared. Mohammed’s tribe could not have lived in the same

locations as the Ishmaelite tribes at any time throughout history.

The genealogy fabricated by Ibn-Ishak contradicts the sayings of

Mohammed, who expressed his ignorance about his ancestors prior to

his 17th ancestor.

Ibn Ishak was considered by the Muslim scholars of his time as

being guilty of forgery and fabricating false genealogies.[i]

Long before Ibn Ishak, Muslims who lived in Mohammed’s own time

also fabricated genealogies in an attempt to connect Mohammed to

the descendants of Ishmael. Mohammed, himself, rejected all of

these false genealogies, and he put limits regarding the genealogy

of his ancestors. Regarding Mohammed’s own rejection of the false

genealogies, Amru bin al-As wrote:

Mohammed genealogized himself regarding his ancestors until he

reached al-Nather bin Kinaneh, then he said, “anyone who claimed

otherwise or added further ancestors, has lied.”[ii]

By this, Mohammed confessed that neither he, nor anyone else, knew

about his ancestors beyond al-Nather bin Kinaneh. Nather bin

Kinaneh is the 17th ancestor in the genealogy which Mohammed

recognized as true. Other narrations of the customs, or sayings,

of Mohammed, called Hadiths, show Mohammed refused to be

genealogized prior to Maad, معدwho some suggested, was the 4th

ancestor prior to al-Nather bin Kinaneh.[iii]

When we look at the ancestors of Mohammed, it’s reasonable to

estimate 30 years for each generation of the 17 ancestors of

Mohammed. Therefore, we can conclude that Mohammed knew about the

genealogy of his tribe as far back as about 510 years. If we want

to add the other four ancestors that Mohammed listed, we would go

back 630 years. The truth is, nobody knew beyond such date. How,

then, could Ibn Ishak and his followers reliably document a

genealogy back to Ishmael, who lived in 2050 B.C.? This gives

approximately 2000 years between the 21st ancestor of Mohammed and

Ishmael. How could Ibn Ishak claim the Ishmaelites lived in Mecca

during this period and give details about their history when

Mohammed himself said that nobody knew about his relatives prior

to his 17th or 21st ancestor? Mecca was not even in existence

during this period, as we have clearly demonstrated. Ibn Ishak’s

genealogy contradicts Mohammed’s own claims that he did not know

his ancestors farther back than al-Nather bin Kinaneh, the 17th

ancestor before himself.

All the genealogies that appeared at the time of Mohammed were

considered by Mohammed and his close followers to be false.

Many versions of Hadith of Mohammed coming from the followers of

Mohammed all report that Mohammed opposed to be genelogized until

Ishmael. All his closest contemporaries and followers considered

the genealogies appearing at his time to be false. Among the

people who reported Mohammed’s opposition to such genealogies were

his wife, Aisheh, and his cousin, Ibn Abbas, one of the most

important reporters of Mohammed’s Hadith.[iv] Ibn Ishak went

against what all these people had said by creating genealogies

which connect the ancestors of Mohammed with Ishmael.

Ibn Ishak altered the genealogies listed by Moses in Genesis; he

inserted Arabic names from his time and contradicted the history

regarding Amalek.

The fabrication went beyond this. The genealogies created by Ibn

Ishak and others who came after him inserted Arabic names into the

genealogies which we find in Genesis. For example, Ibn Ishak

inserted the Arabic name “Ya’rab,” which comes from the

word “Arab,” listing him as the son of “ Khahtan.” Ibn Ishak then

replaced Khahtan for Joktan, mentioned in the book of Genesis as

the son of Eber, the son of Arphaxad, and the third son of Shem,

the son of Noah.[v] We know that the term “Arab” didn’t exist

until the 10th century B.C. How, then, could it be inserted into

history shortly following Noah, perhaps around 5500 B.C.?

Ibn Ishak went still farther. He changed the name of Lud, the

fourth son of Shem, to Luth. He then made Luth the father of

Amalek, who fathered the Amalekites. He also claimed that Amalek

and his tribe lived in Mecca, and he claimed that the ancient

Egyptians were also descendants of Amalek. He then made Amalek’s

original name “Arib,” just to connect him with the Arabs.[vi]

Indirectly, through these false genealogies, Ibn Ishak claimed

that Mecca existed at the time of Noah and his grandson, Lud. This

directly contradicts the historical facts we examined before,

showing that Mecca didn’t exist until the 4th century A.D.

Amalek is a descendant of Esau, the son of Isaac. Genesis 36:12

states that Timma was a concubine of Eliphaz, the first born of

Esau, and that she bore Amalek to Eliphaz. Amalek became the

father of the Amalekites, which was an Edomite tribe which

originally lived in southern Jordan, but moved to the eastern part

of the Sinai, as was attested at the time of Moses. The Amalekites

became extinct after the 10th century B.C. There’s no mention of

Amalek in any inscription or in the writings of any Greek

historian, which would indicate that the tribe lived in central,

western or northern Arabia.

Refuting the Claim About Jurhum

Ibn Ishak claimed that the tribe of Jurhum lived in Mecca as far

back as the time of Abraham. He also claimed that Jurhum was the

grandson of Joktan, the son of Eber. He further claimed that

Jurhum’s original name was “Hathrem.”[vii] The significance of the

name “Hathrem” is that it is characteristic of Arabic-style names

used at the time of Ibn Ishak, which was in the 8th century A.D.

The names given in the inscriptions of Yemen and northern Arabia

are totally different from the style of the names given in Ibn

Ishak’s genealogies, which reflect the names of his generation. It

is a fact that no inscription, no Greek or Roman historian, and no

geographer who visited Arabia, ever mentioned a tribe called

Jurhum. The first mention of Jurhum we find it in a poesy of

Ummyya bin Abi al-Salet, the maternal cousin of Mohammed, who also

claimed to be a prophet. The poem attributed to Ummyya says “the

Lord of Ad and Jurhum” [viii]. First of all, the poem most

probably was composed after the event of Islam, because we do not

have in Jahiliyah pre-Islam any mention about Jurhum. The idea

that many of the Jahiliyah poetry were added after Islam is

embraced by great scholars such as Tah Hussein, the famous

Egyptian scholar. Secondly, for the case of argument, if we want

to admit the originality of such verse, we could not build upon it

a history that a nation called Jurhum existed in Arabia since the

time of Abraham, because Ummyya was contemporary of Mohammed, and

he can´t be a source of documentation about a nation which would

have existed prior to his time by 2700 years. Because there were

no archiving methods and no printing like we have today, it’s

commonly accepted that tradition can be considered accurate only

if it was written within four centuries of the writers. If Jurhum

existed as tribe in Arabia, it could have been a small tribe that

appeared some time after the Christian era. Since no classical

writer mentioned this tribe, if existed, it should have been

insignificant. Ummyyia´s poems are full of myths: such as his

claim that the Queen of Saba, who visited king Solomon was his

aunt; he claimed this to justify his claim to the role of

prophecy. In addition, Ummyyia had relationship with a Jinn-devil,

who used to instruct him, which proves that he was a part of the

occult religion of Arabia. If we want to accept this poem as

composed by him, how can we rely on poems of such personality to

establish history dating back to 2700 years before his time?

Enormous historical mistakes exist in the Quran, and the

genealogies created after the rise of Islam, to support the

Quran. Some examples are the genealogies regarding Thamud and

Nimrod.

There are other serious historical mistakes in the Islamic

genealogies regarding the tribe of Thamud. Thamud is an Arabic

tribe which appeared in the 8th century B.C., as was attested at

the time of the Assyrian King Sargon II through his Inscriptions.

Thamud later lost its political power about the 5th century A.D.

The Islamic genealogies attempted to back statements made in the

Qur’an which placed Thamud and Ad – another Arabian tribe which

appeared after Thamud-as tribes which came right after Noah. So

they created a father for the tribe of Thamud and named

him “Thamud.” Then they claimed he was the grandson of Shem, the

son of Noah.[ix] All this was created just to fit the narration

of the Qur’an.

The Qur’an claims that the tribe of Thamud was the third

generation after Noah, ( The Qur´an made the Arabian tribe of Ad

to be second generation after Noah´s generation; then Thamud as

the third generation, See Surah 7:69; 23:31,32;14:8,9) and it was

condemned by Allah to be punished by a wind. (The wind was the god

who brought judgment in Zoroastrianism. We know this is also an

enormous historical mistake. Not only did Thamud not appear until

the 8th century B.C., but the official history, as shown by

Assyrian inscriptions, demonstrates that Thamud continued to exist

during the 7th century B.C. Also, writings by various Greek and

Roman geographers who wrote about Arabia, said Thamud continued

until the 5th century A.D. as a politically-organized tribe which

occupied a large part of northern Arabia. No wind destroyed the

tribe, as the Qur’an claims.

This should be enough to convince us, but there’s yet another

enormous historical mistake in the Islamic genealogies. This one

concerns Nimrod. According to Genesis 10:8-11, Nimrod was the

first builder of the old cities of Mesopotamia. He was the son of

Cush, the son of Ham, the son of Noah. We can date him to between

5000 and 4500 B.C. Islamic genealogies correctly state that

Nimrod was the son of Cush, but incorrectly state that he lived

around the time of Abraham.[x] This false claim about Nimrod was

made to conform to a mistake in the Qur’an, which made Nimrod

reign at the time of Abraham. The Qur’an says Nimrod persecuted

Abraham and cast him into a fire which did not harm him. We read

this in Surah al-Anbiya´ 21:51-70 and Surah al-Safat 37:95. The

narration of the Qur’an is taken from the Jewish book called

Midrash Rabbah, chapter 17.

We urge Muslims to study history, and to compare the facts to what

they have been told in the Qur’an and in Islamic tradition. The

claims of Mohammed, the Qur’an and Islam are clearly unfounded.

Even if such historical errors were accepted by the followers in

Mohammed’s time, we now have so much more evidence which proves

them in error. How can anyone embrace these enormous mistakes,

when a simple study of history demonstrates how wrong they are.

No one has the right to claim he descended from a specific man who

lived 2,000 years before him, unless he has written documents

which testify to his claim. In Mohammed’s case, those documents

simply do not exist. We have no proof that the ancestors of

Mohammed were the descendants of Ishmael.

I will continue to analyze the Islamic genealogies which began to

appear in the 8th century A.D., and which endeavor to connect

Mohammed with Ishmael. I already quoted the Hadith of Mohammed, in

which he prohibited any genealogy which described him any further

back than Nather bin Kinaneh, who lived 17 generations before him.

Other Hadith of Mohammed state that he didn’t want to be

genealogized prior to Maad معد , which some suggested to be the

fourth person prior to Nather bin Kinaneh. The many genealogies

which appeared since the 8th century A.D. confirm the same

information, that the genealogy of Mohammed is limited to probably

17 generations before him, but certainly not more than 21 ancestors

.

Why is this significant in our search for Mohammed’s genealogy?

In the first place, Mohammed himself confessed that he didn’t know

of any ancestor before his 17th ancestor. Secondly, after the

17th generation, we begin to notice the differences in these

genealogies. After Maad bin Adnan, number 21, the genealogies

begin to contradict themselves with big differences, reflecting

the fact that the authors of such genealogies couldn’t find

resources on which to build their genealogies. That’s because

Mohammed prohibited his contemporaries from going any further back

than his 17th ancestor. Thus, every one fabricated Mohammed’s

genealogy differently from the other.

Another interesting feature of their work is that all of the

biographers used Arabic-style names of the 8th and 9th centuries

A.D., but they applied the names to the generation in which

Ishmael lived. As an example, we find a genealogy mentioned by

Tabari, in which the author of the genealogy said Nebaioth, the

first-born of Ishmael, begot a son under the name of al-Awam

العوام , and al-Awam to beget al-Saboh الصابوح. Notice the Arabic

names. In the genealogy, designations of al-Awam, and al-Saboh,

respectively, follow the names.[xi] We don’t find this style even

in the inscriptions of North Arabia before the Christian era.

Instead, we see these names are of the same style as the Umayyad

and Abassid periods, after the 8th and 9th centuries A.D.( the

Abassid period began in the year 750 A.D.).

When we return to the genealogy fabricated by Ibn Ishak, on which

other Muslim writers built in more recent times, we notice his

Arabization of the genealogy. As I stated previously, he listed

the son of Nabaioth, first-born of Ishmael, as Yashjub يشجب, his

son is Yarob يعرب. Yarob is, in itself, a word derived from the

word Arab. Ibn Ishak did this in order to make Ishmael appear to

be an Arab. Though we know that the word “Arab” was not known

before the 10th century B.C., this style for names like Yarob and

Yashjub is characteristic of the 8th century A.D., in which Ibn

Ishak lived. A common characteristic to all these genealogies is

that they claim Mohammed was descended from Ishmael, and they all

give a limited number of ancestors between Mohammed and Ishmael.

There are 2,670 years between Ishmael and Mohammed; a large span

of time which cannot be covered with only 40 generations.

Ibn Ishak listed 40 ancestors. He wasn’t aware, when he fabricated

his genealogy, that 40 ancestors are not sufficient to cover the

great time span between Ishmael and Mohammed. Ishmael lived around

2050 B.C., while Mohammed emigrated to Medina around 620 A.D.

Therefore, there are about 2,670 years between Ishmael and

Mohammed. How can this great period be covered by only 40

ancestors?

By contrast, the Gospel of Matthew reports the genealogy of Jesus

Christ as far back as Abraham. We find 42 ancestors between

Abraham and Jesus, though it’s a period of only l,950 years. The

genealogy of Mohammed must account for another 720 years.

Another thing to consider is that a Jewish generation is longer

than an Arabian generation. Consider the ancestors of Isaac from

Abraham to King David. Many of these men fathered their first-born

when they were 40 or 50 years old. We see that between the

captivity in Babylon in 586 B.C., and the birth of Jesus, there

are 14 generations. This shows that the Jewish generation in that

period was around 41 years. But when we come to the Arabian

generations, we can’t allow 41 years for each generation. Scholars

consider an Arabian generation to have been about 20 years,

because Arabians married when they were about 17-20 years old, due

to weather and their cultural environment.

The Archaeology of Arabia Confirmed the Relative Brevity of an

Arabian Generation

Archaeology confirms the lower figures for the generations in

Arabia. If we study the series of kings in Arabia, both in

northern Arabia and Yemen, we come to verify the shortness of

Arabian generations when compared to generations in other places,

such as Israel. For example, the series of rulers in Saba and

Himyar of Yemen begin with the Karibil A. in the 9th century B.C.,

and run through Maadikarib III, King of Himyar, who was number

102, the last one in the series. He reigned between 575- 577 A.D.

[xii] We see 102 generations of kings in a span of about 1,400

years. Remembering that a few of these rulers were brothers of

other kings in the same generation, we find between 75 to 80

generations, and we conclude that the average Arabian generation

was about 17-20 years.

Considering the shortness of the Arabian generation, let’s suppose

that each generation in Mohammed’s genealogy is 20 years. Since

Mohammed is separated from Abraham and Ishmael by 2,670 years,

there must have been a little over 133 generations between them.

When we do the math, we have 2,670 years divided by 20 years,

which equals 133 and one-half generations, not 35 or 40, as

claimed by Ibn Ishak and the others who fabricated genealogies for

the ancestors of Mohammed. We see how unprepared and unwise they

were to claim Mohammed is descended from Abraham and his son,

Ishmael.

Except for the lineage of Jesus, which was documented by written

books of the Bible through the centuries, no other family in

history has ever accounted for their ancestors over a period of

2,000 years.

Let’s look at this another way. If we assume that the 21st

ancestor of Mohammed is known, and if we make a generation 25

years rather than 20 years, then ancestor number 21 would still be

525 years distant from Mohammed. This means that the 21st ancestor

of Mohammed lived between 50-70 A.D. This would make the gap

between him and Ishmael about 2,000 years.

Except for the linage of Jesus, no family in history had ever

verified their ancestors over a period of 2,000 years. The family

of Joseph, who was from the royal lineage of Judah, and the family

of Mary, who was from the same tribe, could account for their

ancestors as far back as Abraham. Because there have been

documented, written books of the Bible in each generation, the

facts are verified again and again. They give testimony to the

promise God made to Abraham and to Isaac, son of Abraham, which

God then confirmed to almost every member of the Messianic

genealogy. God’s divine promise accompanied others in the

Messianic line, such as Isaac, his son, Jacob, and Jacob’s son,

Judah, as it was recorded by Moses in the book of Genesis, the

first book of the Bible.

The genealogy continued to be recorded in many other books of

the Bible. For example, we see God confirming the continuity of

the Messianic line in the book of Ruth through Boaz, one of the

ancestors of King David. The promise of God concerning the birth

of a divine child as Savior was confirmed to David and his son,

Solomon, then to many other kings, until we reach the last king

who governed Judah at the time of Babylon’s captivity, around 586

B.C. The confirmation of God’s promise continued after the

captivity of Babylon. In fact, God renewed His promise to another

ruler in David’s royal line, Zerubbabel, who became governor of

Judah around 538 B.C.

Many prophets prophesied God’s incarnation in human form after

Zerubbabel was governor. The series of prophesies continue until

we reach the prophet Malachi, who wrote the last book of the Old

Testament around 436 B.C. The first chapter of Malachi begins with

these words:

Behold I send my messenger, and he will prepare the way before me.

And the Lord, whom you seek, will suddenly come to His temple.

It is clear that the God of the Old Testament, who spoke to

Malachi and to all the prophets, was the One who promised to come,

announcing the sending of a messenger to prepare the way for Him

as a sign of His coming. This messenger was John the Baptist, whom

God called in the same generation in which Christ was incarnated,

and who testified in John 1:26, 27 concerning Jesus. He said:

I baptize with water, but there stands one among you whom you do

not know. It is he who, coming after me, is preferred before me,

whose sandal strap I am not worthy to untie.

Later, when John was asked by the Jews if He was the Messiah, said

in Matthew 3:2 that he was “the voice of one crying in the

wilderness.” He was the one who came to prepare the way before

the Lord, fulfilling the prophecy of Isaiah 40:3. John the Baptist

pointed to Jesus as the Messiah, the Son of God, and the Lamb of

God who takes away the sin of the world.

There is a complete continuity of documented records and

historical testimonies regarding the Messianic genealogy of Jesus

.

The royal lineage continued to be well-known between the time of

Malachi and Jesus. In fact, rulers in Judah continued their rule

in Jerusalem at the time of the Maccabees during the 2nd century

B.C. This means that the period, which was covered only by oral

tradition until we reached Mary and Joseph, doesn’t exceed 120-140

years. That was a short time in which families would know about

the father of their grandfather who lived 140 years earlier.

When we consider John the Baptist, of whom there is a written

testimony, not just in the New Testament, but also in historical

literature, such as the writings of Josephus Flavius , the Jewish-

Roman historian, we have a complete continuity of documented

records and historical testimonies regarding the Messianic

genealogy of Jesus.

The absence of any record between Mohammed and Ishmael which would

support the Islamic claim that Mohammed is descended from Ishmael

.

On the other hand, when we come to the family of Mohammed, whose

oldest disputable ancestor was 21 people distant from him, and who

lived in Yemen in the first century A.D., how can we connect

Mohammed’s 21st ancestor with Ishmael who lived in Sinai 2,000

years before him? No Arabian documents written before Mohammed

even allude to such a claim.

Islam also claims that Abraham and Ishmael founded the city of

Mecca, but Mecca was not in existence prior to the 4th century

A.D. There’s no historical document written during the 2,000 years

between Mohammed’s 21st ancestor and the time of Ishmael, which

claims the 21st ancestor of Mohammed was a descendent of Ishmael.

And there is no credible document written between the time of

Mohammed’s 21st ancestor and his own time.

As if this were not enough evidence that Mohammed couldn’t have

descended from Ishmael, we have the testimony of thousands of

inscriptions, annals and archaeological records which speak about

hundreds of rulers in Arabia who belonged to many different

tribes, but no inscription or record includes material on any of

the ancestors of Mohammed. This can only confirm that Mohammed’s

family was an ordinary and unknown family like any other family in

Yemen, and that it never ruled in any city in western Arabia, even

though Islamic tradition claims it ruled in Mecca.

The Impossibility of the 21st Ancestor of Mohammed Claiming to be

Descended from Ishmael

Because Mohammed came from an average Yemeni family, how can his

21st ancestor possess information about ancestors who lived at the

time of Abraham? Although printing was invented in the 15th

century, and archiving and documentation has since become more

organized, and easier, than in previous centuries, none of the

families in our generation know the names of their ancestors who

lived 1,000 years ago. How, then, could an ordinary man, such as

the 21st ancestor of Mohammed, who lived around the 1st century

A.D., know anything about an ancestor who lived 2000 years before

him?

From Assyrian records dated between the 9th and 7th century B.C.,

we know that Ishmaelite tribes lived as nomads in Sinai and the

Fertile Crescent. But none of these records include the name

Ishmael. No inscription shows that they called any person by that

name. This demonstrates to us that they didn’t know their lineage

from Ishmael. Otherwise, they would certainly have been proud to

be his descendants, and they would have recorded Ishmael in each

subsequent generation, just as the Israelites recorded Isaac as

part of their Israelite religious heritage in every ancient book

they wrote.

Because Ishmael received no spiritual call from God, his only

historical descendants were the twelve tribes which descended from

his sons. In consequent generations, even his sons´ descendents

forgot about him, including his name, even though the time between

Ishmael and these tribes was only about 1,200 years (between the

7th and 9th century B.C.). Since this is the case for the true

descendants of Ishmael, how can a man who lived in Yemen, far from

where Ishmael lived, conclude he descended from Ishmael who lived

2,000 years before him? If the Ishmaelites themselves were not

aware of their ancestry from Ishmael, who would have told the 21st

ancestor of Mohammed that he was descended from Ishmael?

There is no proof that Mohammed’s ancestors, number 17 or number

21, ever claimed to be descendants from Ishmael. There’s no

written document before Mohammed that make such a claim. Even if

such document were to have existed, still this ancestor would have

no right to claim descendancy from a man who lived 2,000 years

before him, without written documents in each generation to prove

his case.

It is clear that the claim of Islam about Mohammed coming from

Ishmael progeny is farther from the truth than if I claimed that I

came from the line of Julius Cesar who lived 2,000 years before my

time. Though I would claim that my 21st ancestor was from Julius

Cesar, I have nothing to confirm my claim. Such a claim is

impossible to verify by anyone living in our generation. That’s

why no one today, even in Rome itself, claims descendancy from

Julius Cesar, nor did any Italian who lived 1,000 years ago dare

to make such a claim. It’s understood that even 1,000 years

without any documented testimony renders the claim ridiculous.

It was a common custom in Arabia at the time of Mohammed for many

who claimed to be prophets to claim that they were descended from

Biblical figures.

Such claim, if anyone would embrace it, would be considered as

transgressing honesty and logic. Yet, there were those people in

Arabia, specifically at the time of Mohammed, who knowingly held

to the claim that they were descendents of Biblical figures. Men

who claimed to be prophets often claimed to descend from known

figures in history, or from people mentioned in the Bible. Umayya

bin abi al-Salt, a maternal cousin of Mohammed, claimed to be a

prophet. He said the Queen of Sheba, who visited Solomon, was his

aunt.[xiii] He said this to establish that he was from the line

of her brother. Also Tubb´a (the Yemeni leader who ruled between

A.D. 410 and 435 and occupied Mecca) claimed to be a prophet and

claimed that the Queen of Sheba was his aunt.[xiv] Throughout

history we have had people like Umayya bin Abi al-Salt, who wanted

to be prophets over their people. They made their claims because

knew that many around them were naive and ignorant and wouldn’t

refute their claims.

Although false prophets in Arabia had the audacity to claim they

were offspring from a man who lived 1,000 years before them,

Mohammed claimed to descend from Ishmael who lived 2,700 years

before him, yet without any historical written document. My heart

goes out to our Muslims friends who continue to trust their

eternal destiny to a claim which is against logic and history.

Mohammed claimed to have ascended to heaven, met Abraham, and

learned that he was a true copy of Abraham, so as to convince his

followers that he was descended from Abraham.

We saw how Mohammed claimed that Ishmael was his ancestor. He

claimed this, even though the time between Mohammed and Ishmael

was about 2,700 years, and there were no written documents at any

time to support this claim.

But there is more involved than supporting an unhistorical claim.

Mohammed connected himself to Abraham by saying he was a

physically-true copy of Abraham, because he had ascended to heaven

where he encountered many Biblical figures – and among them was

Abraham.

He also claimed that heaven has seven layers, copying the idea

embraced by many religions and sects of his time, such as

Gnosticism, Manicheism and Zoroastrianism. Gnostic literature

makes man responsible for each of the sky’s seven layers. Mohammed

claimed the same. Mohammed placed Abraham in the sky’s seventh

layer,[xv] where he ruled over believers who did more works, and

performed more religious rites, than the inhabitants of the lower

layers.

In order to persuade his followers that he was the offspring of

Abraham, Mohammed claimed that he was a true copy of Abraham.

When his followers asked Mohammed what Abraham looked like, he

told them that Abraham was a copy of Mohammed himself. He told them

:

I did not see a man similar to him like your friend, nor is your

friend likened to any person like him.[xvi] (By “friend,” Mohammed

meant himself.)

Al-Bukhari, the authoritative book of Mohammed’s Hadith, quotes

Mohammed as saying, “I am the most likened son to Abraham.”[xvii]

Mohammed wanted to persuade his followers that he was the

offspring of Abraham, so he claimed that physically he was a copy

of Abraham. Isaac did not dare to make such a claim, though he was

Abraham’s son, and his mother was Abraham’s step sister. Neither

did Jacob, or any of his descendents who were close to Abraham’s

time, claim that they were a physical copy of Abraham. How could a

man who lived 2,700 years after Abraham make such claim?

ישן 23-10-2005, 09:53

הם מחליטים שלי אין זכות על הבית הלאומי שלי בגלל דת
בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי ישראל היפה שמתחילה ב "תפסיק לקבוע לאחרים מהם המקומות הקדושים להם"

ציטוט:
הרי אינך חפץ שמשהו אחר יחליט עבורך מה קדוש לך.
נכון יום הכיפור עבר והתחילה שנה חדשה לחוטאים. אבל הכלל של על תעשה לחברך כל מה ששנוא עליך נותר לדורות ואפילו יום הכיפורים איננו מכפר עליו, לידיעתך.

ולכן אני אשתמש בכל אמצעי להוכיח שלהם אין זכות.
אם זה היו נוצרים הייתי נגד נוצרים, אבל זה מוסלמים.
והמוסלמים טוענים שכל העולם צריך להיות בשליטתם וצריך להרוג את כל הכופרים ( מהדי? ).

דבר שחשוב לדעת:

ישן 23-10-2005, 22:04

בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי ישראל היפה שמתחילה ב "הם קובעים אנחנו קובעים אבל בסופו של דבר קובע מי שבידו הכוח"

ציטוט:
כאשר הכוח מורכב לא רק מכוח פיזי, ובכוח חייבים להשתמש בתבונה.

הקמנו ובססנו את מדינת ישראל למרות כל העוינות שהייתה סביבנו ונמשיך לקיימה גם כאשר העוינות הגלויה והפעילה נשארה בידי מחבלים פלסטינאים ועוזריהם בלבד.

ובכן, לכן צריך להוציא מחבלים להורג, שיראו בדיוק כמה זה משתלם להם, או לעשות להם עוד חודש שחור.
זאת תהיה החוכמה - לדכא את הכוח בכוח.

דבר שחשוב לדעת:

ישן 25-10-2005, 15:29

מה אתה יודע בנוסף לנגוב התחת ? -אתה תמשיך לנגב ואחרים יקדמו את המדינה
בתגובה להודעה מספר 42 שנכתבה על ידי zokri_segal שמתחילה ב "אהה באמת?"

כבר אסור לעשות הפגנות בעד גדר בטחון ונגד גדר פוליטית - הרי גדר בטחון הייתה מושלמת מזמן והייתה מונעת קרבנות רבים. כפי הנראה שזה היה מזיק לפרוגרמה שלך.

נלחמים בעד בטחונה וקיומה של מדינת ישראל - אי פגיעה מיותרת באזרחים "ללא דם על הידים" (כפי שיש האוהבים להגדיר זאת) רק תקדם את ההבנה ותביא לרגיעה ולהוקעת הטרור ובלימתו עד כמה שניתן. הסגר, הכתר, המחסום, הכבישים לערבים בלבד (ועוד איזה כבישים) פועלים כנגד זה.

בהחלט שאינני משתייך לאלו הפוגעים במדינה - עתידה של המדינה מובטח בתנאי שהיא תשכיל להכנס למימדים בה ישאר רוב ישראלי לדורות. אני מנסה לסייע לעם ישראל להשיג זאת.

אינני מכיר אותך ואת המעשה הציוני שלך אבל אם אני ועוד אנשים כמוך הצליחו להוציא ממך את החשק לציונות, כפי הניראה שאף פעם לא הייתה ציוני גדול. הציונות ידעה ויודעת להתגבר על אתגרים גדולים ועצומים ולא הניחה את פעילותה ועוד אתגרים רבים עומדים בפניה.

נערך לאחרונה ע"י ישראל היפה בתאריך 25-10-2005 בשעה 15:39.
ישן 25-10-2005, 15:41

והפלא ופלא
בתגובה להודעה מספר 43 שנכתבה על ידי ישראל היפה שמתחילה ב "מה אתה יודע בנוסף לנגוב התחת ? -אתה תמשיך לנגב ואחרים יקדמו את המדינה"

ציטוט:
כבר אסור לעשות הפגנות בעד גדר בטחון ונגד גדר פוליטית - הרי גדר בטחון הייתה מושלמת מזמן והייתה מונעת קרבנות רבים. כפי הנראה שזה היה מזיק לפרוגרמה שלך.

נלחמים בעד בטחונה וקיומה של מדינת ישראל - אי פגיעה מיותרת באזרחים "ללא דם על הידים" (כפי שיש האוהבים להגדיר זאת) רק תקדם את ההבנה ותביא לרגיעה ולהוקעת הטרור ובלימתו עד כמה שניתן. הסגר, הכתר, המחסום, הכבישים לערבים בלבד (ועוד איזה כבישים) פועלים כנגד זה.

בהחלט שאינני משתייך לאלו הפוגעים במדינה - עתידה של המדינה מובטח בתנאי שהיא תשכיל להכנס למימדים בה ישאר רוב ישראלי לדורות. אני מנסה לסייע לעם ישראל להשיג זאת.

אינני מכיר אותך ואת המעשה הציוני שלך אבל אם אני ועוד אנשים כמוך הצליחו להוציא ממך את החשק לציונות, כפי הניראה שאף פעם לא הייתה ציוני גדול. הציונות ידעה ויודעת להתגבר על אתגרים גדולים ועצומים ולא הניחה את פעילותה ועוד אתגרים רבים עומדים בפניה.

גדר ההפרדה והמחסומים ממש הורידו את אחוז הפיגועים, הפלא ופלא....

דבר שחשוב לדעת:

ישן 07-11-2005, 18:34

בתגובה להודעה מספר 47 שנכתבה על ידי ישראל היפה שמתחילה ב "עד היום היה נדמה לי שהיהדות היא הדת (ומי שמתיחס ליהדות כלאום-אז גם הוא) הגזענית ביותר"

ציטוט:
ראה כיצד קובעים את ההשתייכות - בעיקר על פי הדם הזורם בעורקים, למעט אלו המתגיירים ואז דמם נעשה "מתאים".

מספר ציטוטים מהחדית' והקוראן בשבילך - חרוץ גזר דין:
לחימה:

בתום עשרת החודשים הקדושים הרגו את כל המשתפים [ לא מוסלמים ] בכל מקום אשר תמצאום ( סורה 9, פס' 5 )

כל אימת שרגלם תדרוך במקום שירגיז את הכופרים, וכל אימת שיפגעו באויב ירשם לזכותם מעשה טוב

( סורה 9 פס' 120 )

הוי המאמינים, הילחמו בכופרים אשר על גבולכם, והקשו ידכם עליהם, ודעו כי אלוהים הוא עם היראים

( סורה 9 פס' 123 )

הילחמו בהם למען לא יתאנו לכם עוד, והדת כולה לאלוהים ( הכוונה לכיבוש העולם ).

( סורה 8 פס' 39 )

הוי הנביא, דרבן את המאמינים להילחם. אם יהיו בכם עשרים עזי רוח, יהיה עליהם לגבור על מאתיים, ואם יהיו בכם מאה, יהיה עליהם לגבור על אלף כופרים, כי הם עם אשר לא יבין

( סורה 8 פס' 65 )

טרור:

אני אטיל מורא בלב הכופרים, ואתם הכו על העורף והכו על כל איבר

( סורה 8 פס' 12 )

מעולם לא הותר לנביא לקחת שבויים בטרם יכה לפי חרב בארץ

( סורה 8 פס' 67 )

מה רבות הערים אשר השמדנו. חרון אפנו פקד אותן באישון לילה או בעת נוחם בצהריים

( סורה 7 פס' 4 )

אם המתחסדים ואלה אשר פשה הנגע בליבם לא יחדלו מעשיהם, נשסה אותך בהם, ועד מהרה לא יוסיפו עוד לגור בה בשכנותך

( סורה 33 פס' 60 )

מקוללים יהיו, ובכל מקום אשר בו ימצאו יומתו לפי חרב ( המשך לפס' 60 סורה 33 פס' 61 )

מלחמה:

ואולם אלוהים רצה לקיים את האמת בדבריו ולהכרית את הכופרים ( סורה 8 פס' 7 )

אל תחשוב כי הכופרים הספיקו להינצל. הם לא יחמקו ( סורה 8 פס' 59 )

ריבוננו, מדוע כתבת בספר כי מצווה עלינו להילחם ולא דחית זאת לזמן מה? ( סורה 4 פס' 77 )

המאמינים נלחמים למען האלוהים, ואילו הכופרים נלחמים למען השיקוצים, על כן הילחמו במגיני השטן, כי תחבולת השטן היא כושלת ( סורה 4 פס' 76 )

כל קל רגליים וכבד גוף, קומו להיאבק בהקריבכם את רכושכם ונפשותיכם למען אלוהים ( סורה 9 פס' 41 )

ג'יהאד:

נכתב בספר כי מצווה עליכם להילחם, אף כי מאוס עליכם הדבר ( סורה 3 פס' 216 )

הם ילחמו למען אלוהים, ויהרגו ויהרגו ( סורה 9 פס' 111 )

כאשר תיתקלו בכופרים, הכו בהם לפי חרב, ולאחר שתעשו בהם שפטים, כבלו בכבלים, ומעתה הברירה בידכם לחון או לחייב דמי כופר עד שוך המלחמה. אילו רצה אלוהים, היה גובר הוא עליהם, אך הוא חפץ להעמידכם במבחן זה מול זה. הנהרגים במלחמה למען אלוהים – הוא לעולם לא יוריד את מעשיהם לטמיון ( סורה 47 פס' 4 )

אל תושיטו יד לשלום, כי ידכם על העליונה ואלוהים עמכם ולא יגרע משכר מעשיכם ( סורה 47 פס' 35 )

רצח:

טאבארי IX : 69 : הריגת לא מוסלמים היא עניין פעוט בשבילנו

שלום נוסח אסלאמי ומוסלמים שוחרי שלום:

זוהי הצהרה כי אלוהים ושליחו לא מחוייבים עוד כלפי המשתפים אשר ערכתם עימם חוזה בשבועה

( סורה 9 פס' 1 )

ליל אלקדר טוב מאלף חודשים:

המלאכים והרוח מורידים בו ממרומים כל דבר שנגזר ברשות ריבונם. ישרור השלום בו עד עלות השחר

( סורה 97 פס' 3-5 )

המאמינים הם רק אלה המאמינים באלוהים ובשליחו, אשר לא עוד יפקפקו, והקמים להיאבק בהקריבם את רכושם ואת נפשותיהם למען אלוהים ( סורה 49 פס' 15 )

אם יפרו את שבועותיהם לאחר שהתחייבו לקיימן ויטילו דופי בדתכם, כי אז הילחמו בראשי הכפירה, כי אין הם מכבדים שבועות, למען יחדלו ( סורה 9 פס' 12 )

אמור לבדואים המושארים מאחור הניחו לנו לבוא בעקבותיכם. הם רוצים לשנות את דבר אלוהים. אמור, לא תבואו אחרינו – כך אמר אלוהים לפני כן. יאמרו, אין זאת כי עינכם צרה בנו. אולם ממעטים הם מלהבין. אמור לבדואים המושארים מאחור, עוד תיקראו אל אנשים גיבורי מלחמה. יהיה עליכם להילחם בהם, אלא אם יתמסרו. אם תישמעו, יגמול לכם אלוהים בעין יפה, ואם תפנו עורף כמו שפניתם לפנים, יענישכם עונש כבד ( סורה 48 פס' 16 )

הוי מאמינים, כאשר אומרים לכם, צאו למלחמה למען אלוהים, מדוע זה תכרעו תחתיכם בכבדות? האם ישביעו חיי העולם הזה את רצונכם במקום העולם הבא? הן תענוגות העולם הזה קצרי מועד הם לעומת העולם הבא. אם לא תצאו, יעניש אתכם עונש כבד, ויחליפכם באנשים אחרים ( סורה 9 פס' 38 – 39 )

המתחסדים והמתחסדות, טבע אחד להם: הם מצווים על עשיית המגונה ואוסרים לנהוג בדרך ארץ וקופצים את ידיהם. הם שכחו את אלוהים, על כן שכח הוא אותם. המתחסדים הם המופקרים. אלוהים הבטיח למתחסדים ולמתחסדות ולכופרים את אש הגיהינום ( סורה 9 פס' 67 – 68 )

יהודים:

מוכי השפלה ודלות הם, וניתכה עליהם חמת האלוהים. זאת כי כפרו באותו האלוהים והרגו את הנביאים בלא צדק. וזה גמולם על כי הימרו ועברו את גבול המותר. ( סורה 2 פס' 61 )

ובקוראכם לתפילה, ישימוה ללעג ולקלס כי הם עם אשר לא ישכיל להבין ( סורה 5 פס' 58 )

הבה ואודיעכם למי השכר הרע ביותר אצל אלוהים: לאלה אשר קיללם ושפך חמתו עליהם ועשה אותם קופים וחזירים ( סורה 5 פס' 60 )

זרענו איבה ושנאה ביניהם עד יום תחיית המתים. כל אימת שילבו את אש המלחמה, יכבנה אלוהים. הם מבקשים למלא את הארץ חמס, ואולם אלוהים אינו אוהב את החומסים ( סורה 5 פס' 64 )

אישק240: היהודים הם אומת שקרנים.... היהודים הם בוגדנים, שקרנים, ואנשים רשעים.

הם נמשלו לאלה שלפניהם טעמו לא מכבר את פרי מעלליהם. צפוי להם עונש כבד ( סורה 59 פס' 15 )

היראה בליבם של היהודים מפניכם גדולה יותר מיראתם את אלוהים, כי הם עם אשר לא ישכיל להבין ( סורה 59 פס' 13 )

הם מטים אוזן לכזב ומטים אוזן לאנשים אחרים אשר לא באו אליך ( סורה 5 פס' 41 )

הם הרעים שבברואים ( נאמר גם על כל שאר המונותיאיסטים שלא מקבלים את מוחמד ) ( סורה 98 פס' 7 )

נוצרים:

האומרים כי אלוהים הוא המשיח בן מרים כופרים הם ( סורה 5 פס' 17 )

הילחמו באנשים אשר אינם מאמינים באלוהים ולא ביום האחרון ואינם מקדשים את אשר קידשו אלוהים ושליחו, ואינם מחזיקים בדת האמת – אלה אשר ניתן להם הספר ( יהודים ונוצרים ) – עד אשר ישלמו את הג'יזיה במו ידיהם בעודם מושפלים ( סורה 9 פס' 29 )

גם עם האומרים נוצרים אנחנו כרתנו ברית, אולם הם שכחו מקצת הדברים אשר הזכירו להם, ואז זרענו איבה ושנאה ביניהם עד יום תחיית המתים. אז יודיע להם אלוהים את אשר עשו ( סורה 5 פס' 14 )

גזענות:

אישק243: שמעתי את השליח אומר: " מי שרוצה לראות את השטן צריך להסתכל על נבטל! הוא היה אדם שחור עם שיער שופע, עיניים בוערות, ולחיים שחורות.... אללה שלח לו שליח ואמר לו: " לאדם המטריד את הנביא צפוי גורל מר... "

אישק144: שמו סלע על חזה העבד. כאשר אבו בקר התלונן הם אמרו " אתה השחתת אותו, עכשיו תציל אותו מזה " אני אעשה זאת אמר בקר. " יש לי עבד שחור, חזק יותר מבילאל, שהוא בור ". ההחלפה בוצעה.

טאבארי 11 II: שם, בן נוח היה אב הערבים, הפרסים והיוונים. חם היה אב האפריקנים השחורים; ויפת היה אב הטורקים וגוג ומגוג שהיו בני דודים לטורקים. נוח התפלל שהנביאים והשליחים יבואו משם, והמלכים מיפת. הוא התפלל שצבע האפריקנים ישתנה בכדי שיהיו עבדים לטורקים ולערבים.

נשים:

טאבארי IX : 113 – אללה מרשה לך לסגור אותן בחדרים נפרדים, להכות אותם, אבל לא חזק.

לקחתי את הדברים הכי קיצוניים – וזה רק קצה הקרחון – לגבי הכל.

דבר שחשוב לדעת:

ישן 08-11-2005, 14:48

בפעם האחרונה שבדקתי
בתגובה להודעה מספר 50 שנכתבה על ידי ישראל היפה שמתחילה ב "אין כל בעיה לצטט דברים דומים גם מהתנ"ך"

ציטוט:
1. השמדת העמלקים - כנקמה
2. הרג קורח ועדתו - על מנת שיראו ויראו
3. מהפיכת סדום ועמורה - לחסל את אלו שאינם עובדים את עבודת הבורא
4. בכלל הרג כל מי, במיוחד מזרע ישראל, שאיננו עובד את עבודת השם וממשיך בעבודה זרה

בספר דברים היה כתוב לתת יחס שוויוני והוגן ולכבד את הגר. אך מי יודע......
סדום ועמורה נענשו בגלל שלא קיימו מצוות מוסריות.
לגבי הראשון, אני חייב לומר שאני מאוד מסכים עם הקם להורגך השכם להרגו.
ולגבי הרביעי, אפשר ציטוט?

דבר שחשוב לדעת:

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 03:26

הדף נוצר ב 0.21 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר