לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 11-10-2005, 16:00
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי Shmuel^2 שמתחילה ב "לא יודע לגבי הרוסים, אבל..."

משקל הכדור.
מה שאנחנו קוראים פגז זה בעצם כדור. מבחינת הגדרות התחמושת של נאט"ו פריט תחמושת הנורה מקנה שקוטרו עד 155 מ"מ ייקרא כדור ו155-203 מ"מ יקרא פגז.
שים לב שזה גם מה שכתוב על התחמושת שלנו (כדור מעיך 105 מ"מ לדוגמא).

עכשיו ליתרון של תחמושת חצי אחודה: לכאורה העבודה בתחמושת כזו קלה יותר, אמנם ישנה עבודה כפולה אולם כל פריט שהטען טוען הינו בעל משקל קטן יותר. צריך לזכור שהצ'יפטיין היה אחד הטנקים הראשונים, אם לא הראשון,בעל קנה בקוטר שנחשב אז (במערב) לאימתני. הקפיצה בקוטר הכתיבה גם את עליית משקלל הקליע והתחמיש (מטען האבש"ר) ולכן משקל הכדור כולו.
נשאלה השאלה האם הטען מסוגל להרים כדור כבד כל-כך? בנוסף לא רצו לוותר על כדורים מהכבדים יותר (מעיך, פלאשט) שמשקלם בקוטר הזה היה גדול מאד (עד היום, עד כמה שאני יודע, אין פגז מעיך ל120 מ"מ. פגז הפלאשט לקוטר הזה נוצר במיוחד והוא קליע 105 מ"מ עם התאמות ל120) לכן עברו לשימוש בתחמושת חצי אחודה (מי חשב על תרמילי קרטון? וגם כשהן נוצרו עדיין יש לתחמושת החצי אחודה יתרון משקל).

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 11-10-2005, 19:09
  לבני לבני אינו מחובר  
תחמושת בע"מ

חבר מתאריך: 09.03.04
במשרד???.....
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי ב.י.ר. שמתחילה ב "אתה יכול להרחיב בנושא? לצרף תמונה וכו'"

לגבי השניים:
ה - 105 מ"מ נראה כקלע סטנדרטי (מבנה המזכיר קלע נפיץ) עם טבעת מובילה נחרצת עקב הירי מקנה סלילי.
ה 120 מ"מ נראה אחרת לגמרי ולו זנב עם סנפירים נשלפים להקניית סחרור במעוף (לכל סנפיר פאזה משוייפת).
למיטב זכרוני קיימים הבדלים פנימיים קלים כגון מיקומה של השקית עם האבקה הצהובה שב 120 נמצאת קרוב יותר לבסיס הקלע לעומת ה 105 בו היא ממוקמת מתחת למרעום וכן ל 120 5 נפצים שגורמים להעפת האוגיב לעומת 4 שב 105 כשבסה"כ עקרון הפעולה של התחמושת נשאר זהה.
אני כמעט בטוח שבעבר התייחסתי כאן להבדלים ביניהם בצירוף של תמונות ....
אולי מישהו מההנהלה יודע היכן לחפש???....

לבני.

נערך לאחרונה ע"י לבני בתאריך 11-10-2005 בשעה 19:15.
ישן 12-10-2005, 00:21
  Tal53 Tal53 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.12.04
למה זה? בעיקר תאימות לאחור של הבריטים.
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Shmuel^2 שמתחילה ב "פגז לא אחוד לשריון"

הבריטים משתמשים באותה נוסחה מאז הצ'פטיין ועד הצ'לנג'ר 2: 120 מ"מ מחורק (סלילי) עם תחמושת לא אחודה.

הסיבה הראשונית לאמץ תחמושת כזאת היתה המשקל הרב של הכדור וסידור התחמושת בטנק. הבריטים האמינו בפיתוח של תחמושת מעיך 120מ"מ מה שיצר כדור שכמעט לא ניתן לטעינה ידנית בגלל המשקל. התחמושת הלא אחודה מאפשרת משקל ואורך קליע כמעט ללא מגבלה. משקל רב יותר משמעו תחמושת נפיצה יעילה יותר ואורך רב יותר משמעו תחמושת קינטית יעילה ותחל יעיל.

התחמושת הלא אחודה גם מאפשרת סידור יעיל יותר של התחמושת בבטן הטנק כך שניתן לשאת יותר פגזים הממוקמים בצורה פחות חשופה (מתחת לשינן הצריח בעיקר).

כאשר מדובר בתחמושת מודרנית, התחמושת הלא אחודה מאפשרת חודרן ארוך יותר בלי לוותר על אורך תחל אופטימלי.

החסרון העיקרי של התחמושת הלא אחודה הוא לא דווקא זמן הטעינה אלה הקושי להחליף סוג פגז לאחר שכבר נטען.
הדבקות בקנה המחורק ובתחמושת זאת נראה לי בעיקר בגלל הרצון לשמור על תאימות לאחור בתוך הצבא הבריטי אשר יותר חשוב להם מתאימות לנאטו.

גמר חתימה טובה
טל

נערך לאחרונה ע"י Tal53 בתאריך 12-10-2005 בשעה 00:42.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 17:16

הדף נוצר ב 0.07 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר