לוגו אתר Fresh          
 
 
  אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה פורום זה מיועד להחלפת דעות בלבד. אין באמור בפורום זה משום תחליף לייעוץ מקצועי ואין להסתמך על הנכתב בו. economy.fresh.co.il החברים מוזמנים גם לפורום צרכנות ומשפטים. חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > כלכלה, עסקים ושוק ההון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה
 
כלי אשכול חפש באשכול זה  #1  
ישן 14-10-2005, 18:24
  pakpak pakpak אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 03.08.02
הודעות: 5,023
פסטיבל דרור שטרום מגיע לקיצו

הגיע שלב "חשבון הנפש" והביקורות. נראה לי שזו רק ההתחלה של מסע ארוך לחשיפות מעניינות. עובדי הרשות להגבלים עסקיים זועמים עליו. הם גם מתנגדים נחרצות למינוי של היועצת המשפטית החלשה, עו"ד מיכל הלפרין, תחתיו. נצ"מ מאיר גלבוע פותח את הפה. הוא משנה מצב צבירה מיקיר התקשורת לשק חבטות מול עינינו המשתאות. יש, להערכתי הצנועה, ממש בביקורת. טוב חלאס עם הצניעות: הוא חוטף לא רק מהעיתונאים []

חומרים מהימים האחרונים (שווה לקרוא את התגובות לכתבות באתרי המקור):

ביה"ד להגבלים עסקיים דחה בקשתו להעביר את ההחלטה על מיזוג סונול ודור לממונה הבא

כך נודע ל-TheMarker; מקורבים לעסקה מסרו כי השופטת מזרחי ביקרה את שטרום, קבעה שיש לו את הכלים לתת החלטה והוסיפה כי מהתצהירים עולה שהמיזוג אינו מעלה חששות המצדיקים את ביצועו

13:01 | 12.10.2005 אורה קורן


מאת אורה קורן ועומר שרביט


הממונה על ההגבלים העסקיים היוצא דרור שטרום, ספג היום מכה מבית הדין להגבלים עסקיים, אשר דחה את בקשתו להעביר את ההחלטה בנושא מיזוג חברות הדלק דור וסונול, עד להחלטתו של הממונה החדש שאמור להיכנס לתפקידו בחודש הבא. בית הדין להגבלים הורה לממונה לתת את החלטתו בדבר המיזוג בין דור אלון לסונול עד ה-30 באוקטובר - מועד תום כהונתו של הממונה.

מקורבים לעסקת אלון-דור וסונול מסרו כי בהחלטת בית הדין להגבלים עסקיים נקבע, כי בנסיבות המקרה אין מניעה שהממונה יקבל הכרעה למרות שהוא מסיים את תפקידו בסוך החודש. כמו כן קבע בית הדין שבמידה שיצטרך הממונה לקבוע תנאים למיזוג, הוא יכול להשלים זאת בתוך חודשיים. במסגרת הדיון, התבטאה השופטת מזרחי שעמדה בראש בית הדין וקבעה כי ענף הדלק ידוע ומוכר לבית הדין להגבלים ולממונה על ההגבלים, ומהתצהירים שהגיש דודי ויסמן, בעל השליטה בדור אלון וכן מתצהירים אחרים, עולה כי המיזוג אינו מעלה חששות אשר מצדיקים התנגדות לעריכתו. בין השאר ציין בית הדין להגבלים כי הוא תומך במיזוג לצורך הגברת התחרות, כאשר נתן אישור מוקדם להתקשרות בין דור אלון לסונול.

מזרחי ביקרה את הטענה של הממונה על ההגבלים, לפיה אם לא יקבל ארכה לדון במיזוג הוא ייאלץ לתת תשובה שלילית.

מקורבים לרשות ההגבלים העסקיים ציינו כי המחלקה הכלכלית של הרשות לא תצליח לסיים את בדיקתה עד סוף החודש ולפיכך לא תהיה ברירה לרשות ההגבלים העסקיים, אלא לדחות את בקשת המיזוג, הנחשב לקשה ובעייתי במיוחד.

מקורבים לקבוצת אלון-דור הביעו שביעות רצון מהחלטת השופטת. הם התעקשו כי ראשי שתי החברות קיבלו אישורים בעל פה לעסקה משטרום. על כך הגיבו המקורבים לרשות ההגבלים, כי "דודי ויסמן ודדי בורוביץ' יודעים כמו כל איש עסקים בארץ שהתייעצות ראשונית, טלפונית עם הממונה על ההגבלים העסקיים, אין דינה כאישור רשמי של הממונה, שמתקבל אחרי בדיקה מעמיקה של המחלקה הכלכלית ושל הוועדה המייעצת לרשות ההגבלים העסקיים.

הממונה על ההגבלים העסקיים, דרור שטרום, מסר בתגובה כי "בית המשפט לא התכוון שנחליט בעסקת המיזוג בלי מידע על השלכות העסקה. על פי הערכותינו ובהתחשב בתקופת החגים, לא תצליח המחלקה הכלכלית לקבל את כל המידע עד לסוף החודש. אם נקבל את המידע, נחליט בנוגע למיזוג ואם לא נקבל את מלוא המידע, נפנה שוב לבית הדין לקבלת ארכה סבירה".


http://www.themarker.co.il/tmc/arti...n&layer3=market


זהירות, מיזוגים

תחילה אישר דרור שטרום את המיזוג בין שופרסל לקלאבמרקט. כעת שוקל הממונה על ההגבלים בחיוב מיזוג גם בין סונול לדור אלון. האם מדובר במכירת סוף עונה בה כל איחוד כוחות בין שחקני ענק יכול לדלג בקלות מעל למכשולי הרגולציה?

07:31 | 11.10.2005 סמי פרץ

מה דעתכם על האפשרויות הבאות: מיזוג בין סלקום לבין פלאפון, מיזוג בין בנק הפועלים לבין בנק המזרחי, ומיזוג בין "ידיעות אחרונות" ל"הארץ"? קצת מפחיד, לא?

אווירת מיזוגים כללית פשטה בחודשים האחרונים על המשק הישראלי. המיזוג בין קלאבמרקט ושופרסל כבר אושר על ידי הממונה על ההגבלים העסקיים דרור שטרום, המיזוג בין חברות הדלק דור אלון וסונול "לא נפסל על הסף" על ידיו. לכן, אין זה פלא שכבר מתחילים לדבר על מיזוג בין חברות הביטוח מנורה והפניקס.

נראה כי המיזוגים שהממונה מאשר, חלקם בלית ברירה (קלאבמרקט), וההתבטאויות שלו על כך שמספר השחקנים לא קובע את רמת התחרות בענף, יוצרים תחושה מוטעית של מכירת סוף עונה שבה כל מיזוג כשר, וכל איחוד כוחות בין שחקני ענק יכול לדלג בקלות מעל מכשולי הרגולציה והביורוקרטיה.

מה שמשותף למיזוגים בשוק הדלק וברשתות השיווק הוא שמדובר בחברות גדולות, שנמנות עם ארבע השחקניות הגדולות בכל ענף. שופרסל היא הגדולה ברשתות השיווק, וקלאבמרקט מדורגת שלישית. סונול היא השלישית בשוק הדלק, דור אלון הרביעית. מיזוגן ייצור חברה ראשונה בנתח השוק שלה, שתהיה אף גדולה מפז - החברה הדומניננטית עד כה.


תקדים למיזוג בין חברות דומיננטיות ומתפקדות


לא מדובר כאן במיזוגים בין שחקן גדול לשחקן קיקיוני, כפי שראינו במערכת הבנקאות בשנים האחרונות, ואשר הובילה למחיקתם של עשרה בנקים קטנים. כאן מדובר במיזוגים שבהכרח יפגעו בתחרות, יצמצמו את מספר השחקנים המשמעותיים וסופם עליות מחירים וירידה בתחרות.

שטרום טוען כי זו טעות להסתכל על מספר השחקנים בענף כדי למדוד את עוצמת התחרות בענף. במקרים מסוימים ניתן לקבל את הגישה הזו, אך נראה כי היא אינה תופסת בשוק הדלק. אמנם דור אלון וסונול יכולות ליצור ענק שיתחרה היטב בחברת פז, אבל חשוב להסתכל גם על התפקיד של דור אלון כחברה מחוללת תחרות בשוק האנרגיה כיום. מדובר בחברה בעלת נתח שוק של 16%, שהוקמה רק לאחר פתיחת שוק הדלק לתחרות בתחילת שנות ה-90' וצומחת בהתמדה תוך כרסום בכוחן של הגדולות. כעת, כאשר חברה כזו חוברת לאחת הגדולות, לא יהיה מי שיזנב בגדולות, יביא חידושים, ישפר את השירות ויאלץ את כל האחרות להיות תחרותיות.

מה שברור הוא שאם המיזוג בין דור אלון לסונול יאושר, לא רק שהתחרות בענף הדלק תקטן, אלא גם תיסלל הדרך לשורה של מיזוגים בענפים אחרים, כי ייווצר תקדים למיזוג בין חברות דומיננטיות ומתפקדות. כאן כבר לא ניתן יהיה להיאחז ב"דוקטרינת החברה הכושלת" שבה נאחז שטרום כאשר החליט לאשר את המיזוג בין קלאבמרקט לשופרסל.


http://www.themarker.co.il/tmc/arti...&layer4=article

הממונה על הגבלים עסקיים לא למד את לקחו

נצ"מ ד"ר מאיר גלבוע

גם אחרי שמונה שנים ברשות ההגבלים העסקיים, הממונה אינו מכיר את ה"תרגילים" שעושים בעלי ההון הגדולים ונמנע מלהפעיל כלפיהם את סמכויותיו הרבות.

אני שונא לומר: "אמרתי לכם", אך כנראה במדינת ישראל אין מנוס מכך: שמענו אמירה זו כל כך הרבה פעמים בעבר ולצערי עוד נשמע אותה פעמים רבות מספור בעתיד. כשהייתי חבר בתנועת הצופים בשנות נערותי, נהגנו להקניט את חברינו מהנוער העובד והלומד כי הם "אובדי עצות ולומדי לקח". הלוואי והיום יכולתי לומר כי המנגנונים הציבוריים שלנו לומדים ומפיקים לקחים, אך אין זה המצב.

מעל "דפי" אתר זה, כתבתי בעבר כי התנאי, בו אישר הממונה על הגבלים עסקיים, את עיסקת קניית קלאבמרקט על ידי שופרסל, אינו מעשי וכי ניסיון העבר מצביע כי לא רק שתנאים כאלה לא קויימו, אלא אף המנגנון שהקים הממונה הקודם לאכיפת תנאים כאלה פורק על ידי הממונה הנוכחי. כזכור, הממונה התנה את מכירת קלאבמרקט לשופרסל במכירת מספר סניפים, כדי לא ליצור מונופולים מקומיים ואזוריים של שופרסל. והנה, אולי כדי לשפוך מים צוננים על פני הממונה ואישורו, קראנו היום בעיתון, כי עסקת מכירת חברת ארקיע התפוצצה בפניו של הממונה.

כאשר הממונה על הגבלים עסקיים אישר את קניית חברת אל על על לאחים בורוביץ (הם הם בעלי קלאבמרקט), הוא התנה את אישור המיזוג במכירת חברת ארקיע, שהייתה (ועדיין) בשליטת האחים הללו, כדי למנוע ריכוז של החזקות בחברות תעופה ישראליות ביד אחת. על פי הידיעה בעיתון, היו אלה האחים בורוביץ שהכשילו את עסקת מכירת ארקיע לאחים נקש ולתאגיד של עובדי ארקיע. דדי בורוביץ, "אבי העובדים" ומגינם, מצוטט כאומר: "חבל לי על הקומיסיון של 10% שעובדי ארקיע יפסידו אם לא תצא העסקה אל הפועל". אכן, בעל הרחמים ממש.

נחזור לעסקת קלאבמרקט – שופרסל. מעבר לעובדה כי באישור עסקה זו תרם הממונה להפחתה משמעותית בתחרות בין רשתות השיווק הגדולות ובין היצרנים הגדולים, ופגע ביצרנים הקטנים (שבדרך כלל, זולים יותר), ברשתות השיווק הפרטיות (שכמעט תמיד – זולות יותר) ובקהל הצרכנים (שבדרך כלל – נפגעים יותר), הוא היתנה תנאי שאין ביכולתו לאוכפו.

רשות ההגבלים העסקיים שונה מרשויות רגולטוריות אחרות. אין היא עוסקת בקביעת מחירים ובפיקוח עליהם, אין היא עוסקת בקביעת תקנים של מוצרים ובפיקוח על תקינות המוצרים, היא אינה נותנת רשיונות לעיסוקים (מלבד אישורי מיזוגים ומתן פטורים מהסדרים כובלים). עיקר עיסוקה של הרשות הוא ביצירת תנאים כלכליים ועסקיים להגברת התחרות במשק, על ידי מניעת יצירה של נתח שוק וכוח שוק רב בידי מעטים (כלומר – מניעת הסדרים כובלים/קרטלים, הצבת מכשולים בפני יצירת מונופולים או העמדת "קרטליסטים" ועבריינים אחרים על חוק ההגבלים העסקיים לדין), ואם קיימים כוח ונתח שוק בידי אדם בודד או פירמה בודדת (כלומר – קיים מונופול) – תפקידו למנוע ממנו מלהשתמש בכוחו על מנת לפגוע בתחרות. אם עשה בעל מונופולין שימוש לרעה בכוחו, תפקידו של הממונה הוא להעמיד את מנהליו לדין פלילי.

המחוקק נתן בידי הממונה שפע של סמכויות, אך במקרה זה הממונה ביכר שלא לעשות שימוש נאות בסמכויותיו, אלא העניק מתנה לבעלי כוח השוק, בעיקר לשופרסל, על חשבון הצרכן "הקטן" (שזה – אתה ואני). במקרה זה, חזר הממונה על שגיאות העבר ולא למד את לקחו, בכך שהתנה את קניית קלאבמרקט על ידי שופרסל במכירת חלק מהסניפים של קלאבמרקט – תנאי שבקלות אפשר לעקוף אותו, ל"מזמז" אותו או להביא לביטולו, כפי שאנו רואים שקורה בעסקת אל על. האם זה מקרה, שמדובר באותם האחים בורוביץ?

http://www.notes.co.il/meir/13862.asp


[]
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #2  
ישן 15-10-2005, 00:34
  pakpak pakpak אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 03.08.02
הודעות: 5,023
ניגוד העניינים של שטרום
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי pakpak שמתחילה ב "פסטיבל דרור שטרום מגיע לקיצו"

עתירה: למנוע משטרום להכריע במיזוג אלון-דור-סונול

ארגון הסוכנים ובעלי תחנות הדלק טוענים כי הממונה על ההגבלים העסקיים, דרור שטרום, נמצא בניגוד עניינים בתוכנית למיזוג חברות הדלק סונול ודור אלון מכיוון מששימש בעבר בתפקיד יועץ משפטי לחברת סונול

מאת: נוה יוסף | | www.Nfc.co.il

ארגון סוכנים ובעלי תחנות הדלק בישראל, עתר היום (ו', 14.10.05) לבג"צ כנגד התנהלותו של הממונה על הגבלים עסקיים, דרור שטרום, בעסקת המיזוג של סונול בדור-אלון אנרגיה.
בעתירה אשר הוגשה באמצעות עורכי הדין אליעד שרגא, הילה ויצמן וערן שפינדל, טוען ארגון הסוכנים ובעלי תחנות הדלק כי שטרום עוסק במיזוג על אף העובדה כי הוא מצוי בניגוד עניינים, לטענתם, זאת מכיוון ששימש בעבר בתפקיד יועץ משפטי לחברת סונול וייצג אותה במאבקה כנגד הרפורמה במשק הדלק לפתוח את הענף לכניסת חברות דלק ולתחרות חופשית.

לטענת העותרים, "התנהלותו של הממונה בקשר למיזוג לא מותירה כל מקום לספק, כי הטענות בדבר ניגוד עניינים אינן טענות בעלמא". כך למשל טוענים העותרים, כי שטרום החל לבדוק את המיזוג מבלי שהוגשה בקשה לחוות דעת מוקדמת וטרם הוגשה הודעת המיזוג, זאת בניגוד לנהוג ברשות ובניגוד להנחיות ולנהלים.

ביום ד' האחרון הורה בית הדין להגבלים עסקיים לממונה על ההגבלים העסקיים, עו"ד דרור שטרום, להכריע עד 30.10.05 - מועד סיום כהונתו בתפקיד זה, בבקשת אלון דור למיזוג עם חברת סונול. בית הדין קבע כי שטרום מכיר היטב את שוק הדלק וכי הוא כבר אישר למעשה עקרונית את הבקשה, יש ברשותו את המידע הרלוונטי לצורך קבלת החלטה, ויש ביכולתו לסיים עד סוף החודש את הטיפול בבקשת המיזוג.

בעתירה שהוגשה היום טוענים העותרים, כי שטרום נתן הבטחה מראש לאשר את המיזוג בניגוד מוחלט לדין, מקיים בדיקה מואצת של המיזוג, מתעלם מכך שמדובר במיזוג מורכב ובעייתי ביותר ונמנע להעניק להם זכות טיעון בטרם קבלת ההחלטה.

העותרים ממשיכים וגורסים, כי מתוקף תפקידו חתום שטרום על הסדר למניעת ניגוד עניינים שכולל את תחום משק הדלק, אלא שאת הסדר זה הוא נמנע לחשוף למרות דרישת העותרים וחשיבותו הציבורית.

במסגרת העתירה מבקשים העותרים מבג"צ להורות לשטרום להפסיק לטפל במיזוג חברות הדלק סונול בדור אלון ולהימנע מאישור המיזוג.

"בכך ימנע את הניגוד עניינים בו נמצא או מראית עין של ניגוד עניינים, זאת במיוחד לאור העובדה כי בסוף חודש אוקטובר הממונה אמור לסיים את תפקידו כממונה על הרשות להגבלים עסקיים ויכול הוא בקלות להעביר את טיפול במיזוג מורכב ומסובך זה לממונה החדש/ה" נכתב בעתירה.


http://www.nfc.co.il/archive/001-D-...tml?tag=1-31-50
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #3  
ישן 15-10-2005, 22:55
  pakpak pakpak אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 03.08.02
הודעות: 5,023
פורסם בדהמרקר
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי pakpak שמתחילה ב "פסטיבל דרור שטרום מגיע לקיצו"

באתר דהמרקר פורסם מכתב גלוי של עו"ד יאיר אולמרט וזה לשונו:

שלום לך אורה קורן,

מועדים לשמחה וגמר חתימה טובה,

במשך השנים האחרונות היללה העיתונות שני רגולטורים. העיתון "גלובס" הילל את המפקח על הבנקים יואב להמן. סטלה קורין - ליבר התפקחה וכתבה כמה מאמרי ביקורת נשכניים כאשר התברר לה שיואב רק השתמש בעיתונות כפלאטפורמה לניפוח תדמיתו אבל המרחק בין מה שמשתקף מהכותרות ובין המציאות הוא רב ועצום. הוא ומוטי פיין (מיודענו מפרשת מיליון השקלים) אחראים במידה רבה מאוד למצב האנוש של משקי הבית ולקוח הבנקים הקטן.

את, לעומת זאת, יחצנת כאן בהארץ/דהמרקר את דרור שטרום. היו הרבה מאוד אותות לגבי התנהלות בלתי מוסברת שלו לגבי מגוון רחב של נושאים. גם הוא "השיג" כותרות מרשימות וכאילו לוחמניות (למשל התבטאויותיו לגבי ריכוזיות הבנקים והתבטאויות בקשר לרשתות השיווק) וגם אצלו ניתן להבחין בפער אדיר בין הצהרות לביצוע.

חקירת הבנקים ממוזמזת ! הכרזת הבנקים כקבוצת ריכוז (הובטחה באוגוסט 2004 !) לא נעשתה (למרות שאני יודע שיש לדרור את כל החומר הדרוש לבצעה). כל נושא רשתות השיווק הפך מתיק עם ראיות להגשת כתבי אישום לפיאסקו אחד גדול. פרשת ארקיע מתפוצצת לו בפרצוף. וכעת, גם בית הדין מבין שכל מבוקשו הוא "לעבור את הקיץ בשלום" ולגלגל את התפוחים הלוהטים לפתחם של אחרים.

נצ"מ ד"ר מאיר גלבוע, שהיה ראש מחלקת החקירות ברשות, התראיין מספר פעמים (למשל במגזין G) ואמר - בלי מורא - שדרור נמנע מהפעלת סמכויותיו באופן תמוה. גם באתרו החדש :הרמת מסך" תוקף מאיר גלבוע את דרור בקשר לפרשת קלאבמרקט (תקראי).

גם לי יש ניסיון אישי מאוד מטריד לגבי התנהלותו. לפני כשנתיים העברתי למחלקת החקירות של הרשות להגבלים עסקיים חומרים מהם עולה חשד לפלילים בנושא מסוים. בשיתוף פעולה מופלא עם מאיר גלבוע נאספו ראיות במסגרת חקירה סמויה לאורך חודשים ארוכים. נתפסו מסמכים, ניגבו עדויות והחשד קרם עור וגידים. כאשר פניתי לראשונה ביקש מממני דרור שטרום להסתיר את הפרשה גם מדודי (השר אהוד אולמרט) על מנת - כך לדבריו שנאמרו לי שוב בארוחת צהריים בכנס במכללת ראשון לציון כדי שהשר אולמרט לא יתערב בחקירה ויחבל בה (ואני נאלצתי לנשוך שפתי ולספוג את העלבון שלי ואת עלבונו של אהוד).

וראי זה פלא - אהוד אולמרט לא יודע עד היום (!!!!) על החקירה ועל העובדה שהרשות להגבלים עסקיים אפילו השתמשה במשרדי הפרטי לצורך מפגשים עם עדים. ומי "מחבל" בחקירה ? (ולמעשה לא מוציא אותה אל הפועל אלא קובר אותה במגרה שלו או של עו"ד מיכל הלפרין) הוא עצמו !!!! כן, הוא עצמו.

יש תסיסה גדולה בקרב עובדי הרשות שסבורים ששטרום שיעבד את הרשות לצורכי תדמיתו הפרטית וקידומו האישי. ד"ר מאיר גלבוע לא מסתיר שכך הוא חושב ואני משוכנע שכדאי לך לנבור עמוק פנימה. כשנוברים מגלים דברים נוספים ומעניינים.

אז במקום להיות לוח מודעות לפירסומת של הממונה עו"ד שטרום כדאי שתתחילו לעשות עבודה עיתונאית ולהתחקות אחרי התנהלותו האישית כמנהל של מר דרור.

בברכה

יאיר אולמרט, עו"ד
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורוםכל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 21:20

הדף נוצר ב 0.04 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר