לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 24-10-2005, 18:52
  מתן11 מתן11 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.10.05
סכנה של ירי נשק תלול מסלול על מרכז המדינה

הקדמות
לא מצאתי באתר דיון רציני בסוגיה שבנדון, אשר מתחילה להיות רלוונטית ומאיימת יותר ויותר.

אמנם, זה נושא שמשולבים בו פוליטיקה וטקטיקה צבאית, אבל מטבעם של האנשים המתבטאים בפורום הנוכחי - ההעדפה שלי היא להעלות אותו כאן.

הבעייה
מזה זמן רב שמרחפת באוויר האפשרות שהפלסטינים ירכשו יכולת לירות על מרכז המדינה, ולמעשה להפעיל טרור על מדינה שלמה. אחרי היכרות קצרה עם המשתתפים כאן - נראה לי מיותר להסביר את המשמעויות של ירי יומיומי כזה לכיוון כפ"ס, נתניה, בואכה צומת גלילות....
מאז ההתנתקות פועלים הפלסטינים במשנה מרץ במאמץ להעביר את המידע והציוד הנחוצים להשגת האמל"ח ולהפעלתו מהרצועה אל הגדה.
לפי הפרסומים בימים האחרונים - כנראה שיש למערכת הבטחון סיבות ממשיות להתחיל לחשוש מכך - ובקרוב.

ככל הנראה, אין בידי ישראל כרגע אמצעים להתריע בזמן בפני ירי תלול מסלול, לבלום אותו, או להגיב עליו בצורה קשה כל-כך, עד כדי שהפלסטינים ירסנו את היורים בעצמם.
אבו מאזן איננו מסתמן כמי שיעשה את העבודה עבורנו, לא מבחינת דעותיו ולא מבחינת יכולות המנהיגות שלו.
התוצאה עלולה להיות (להבנתי, תוך זמן קצר של שבועות עד חודשים בודדים) - קושי לנהל חיים שגרתיים במרחב גיאוגרפי שיתחיל קרוב לקו הירוק בגזרת לוד ועד ג'נין.
כמה חודשים אחר-כך תתרחב הבעייה ללב האיזור המאוכלס בצפיפות, וזהו רק עניין של זמן עד שהטווחים והמיומנות הטקטית של המפעילים יאיימו ממש על רצועת החול של החוף.

פתרונות אפשריים
אינני רואה פתרון הגיוני מבחינת מחירו ומבחינת פרק הזמן שהאוכלוסיה האזרחית תוכל לעמוד בו.

סביר שיוזכרו בפרק זה אמצעים קרקעיים ואוויריים וגם זמני השהות באוויר של כטב"מים ואז"מים.

אני מזמין את חברי הפורום, ובמיוחד את המנוסים (מה שהיה נקרא בימי מלחמת ההתשה בקו ברלב "הנמרים"), להציע רעיונות לפתרונות צבאיים וטקטיים לסוגיה. אין הכוונה לדברים ששמע מישהו במילואים או לשמועות על נשק-יום-הדין החדש.

בנושא שכזה, לא ניתן להפריד את האמצעים הפוליטיים מהצבאים, ואני מציע להשאיר לחברים את הזכות להצביע על שילובים של שני הסוגים.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 25-10-2005, 02:19
  end__game end__game אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.06.05
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי מתן11 שמתחילה ב "סכנה של ירי נשק תלול מסלול על מרכז המדינה"

קיימת סוגיה מאוד מוזרה מה צבאי ומה פוליטי.
מה בכלל תפקידו של הצבא. דעתי היא שקודם כול היא פוליטית.
ולמה? הצבא תפקידו להגן על ישות מדינית - פוליטית במקרה שלנו מדינת ישראל.
כמובן שהצבא או יותר נכון מפקדיו לא צריכים להתערבב בסוגיות פוליטיות של הרשיות האזרחיות.
אבל בסוגיות של ביטחון וטקטיקה צבאית חובתו להתערב.במדינת ישראל ישנה בעיה גדולה במה פוליטי אזרחי ומה ביטחוני. זאת כיוון שהפוליטקה אצלינו מאוד רקובה.
עכשיו לסוגיה הספציפית שעלית. דעתי היא שצריך להרביץ לאויב עם אלה כבדה שעושה נזקים סיבתיים רבים מאשר פינצטה שיעלותה בספק.(סיקולים ממקודים.)
אויב שמטווח את אזרחיו של הצד היריב צריך לסבול מאותה מטבע ואזרחיו לא צריכים להיות מחוסנים מפני פגיעה.
פוגעים באנשי צבא זה לחימה ואפשר וצריך לפגוע בחייליו או יותר נכון בטרוריסטים עצמם.
פוגעים באזרחים אזרחיו צריכים לשלם מחיר גבוה.
ופשוט יותר זה לקחת 20 תותחים ולהפגיז עיר ערבית במשך שעה רצופה ונראה מה יקרה.
ישן 25-10-2005, 09:32
צלמית המשתמש של spritz
  spritz spritz אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.11.04
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי מתן11 שמתחילה ב "סכנה של ירי נשק תלול מסלול על מרכז המדינה"

אני אישית לא חושב שישנו פתרון שנקרא "תגובה בדיעבד", כמו שקורה עכשיו בעזה למשל-ירי תותחים על "מקורות ירי" שאין בהם מזמן שום דבר חוץ מחול וסלעים.

הפתרון צריך להיות במניעה של התופעה:
א.מיפוי השטח בצד השני של הגדר וגילוי מקורות ירי אפשריים.
ב.הפעלת יותר כוחות מיוחדים במארבים מתוכננים מראש, ז"א חיסול חוליות השיגור בזמן השיגור או בזמן ההכנה.
ג.סיורים אויריים ע"י מסוקים\מטוסים\מזל"טים חמושים.
כדי לאפשר פעולה רצינית של סעיפים ב' וג' יש צורך בהוראות פתיחה באש המאפשרות תגובה מיידת לכיוון מקורות הירי, ללא הצורך לערב את כל שרשרת הפיקוד הצה"לית- שכוללת להעיר את אלוף הפיקוד באמצע הלילה למשל, להסביר לו את מה שקורה בשטח ולחכות להחלטה שלו. ההחלטה צריכה להיות בדרגים הרבה יותר נמוכים, ז"א ,תצפיתן או אמצעי מודיעין כזה או אחר שמזהה ירי מפנה לעברו ישירות הפגזה אוירית\ארטילרית, ללא גורמים מתווכים באמצע.
ד.הפתרון הכי פשוט צבאית אך הכי מורכב פוליטית הוא פשוט למקש את כל האזורים שנמצאו כמקורות ירי פוטנציאליים . ואז אין צורך בסעיפים ב' וג'.
ישן 25-10-2005, 10:17
  עידו גנוט עידו גנוט אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.09.05
הנאוטילוס
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי spritz שמתחילה ב "אני אישית לא חושב שישנו פתרון..."

אני יוצא מנקודת הנחה שלעולם לא ניתן יהיה למנוע כל שיגור (אלא אם כמובן נגיע לשלום כולל ואירגוני הטרור יפורקו מנשקם - ועוד חזון למועד).

בהנחה שלא ניתן למנוע כל שיגור למרות פעילות יזומה/התקפית/מונעת שלנו (כולל מזל"טים, כוחות מיוחדים ואפילו פעילות כלשהי של הרשות) יש צורך לפחות בנדבך אחד נוסף של הגנה וכאן אנחנו חוזרים לנושא השמדת הרקטה במעופה.

היה לנו כבר דיון ארוך בנושא ושמעתי את דעותיהם של כמה מומחים (כולל אנשים בכירים במערכת הביטחון איתם שוחחתי במקביל) אשר טענו בתוקף (לצערי מבלי לפרט) כי בשלב זה מערכת הנאוטילוס איננה כשירה לבצע את המשימה. אני מצטער לומר שללא הסברים מפורטים יותר אני לא השתכנעתי שאכן כך פני הדברים ושלא עומדת מאחורי ההחלטה הזאת איזושהי אג'נדה פוליטית/כלכלית אחרת (למשל של גורמים בתעשיה הצבאית אשר רוצים לקדם פרויקטים אחרים שלהם במקום) והדבר בא על חשבון ביטחון תושבי שדרות.

אשמח לשמוע מאנשים נוספים את דעתם בנושא [ואגב שימו לב שאני מתייחס לנאוטילוס כנדבך נוסף ולא כמרכיב היחידי בהגנה מפני נשק תלול מסלול כשם שהגדר איננה הנדבך היחיד בהגנה מפני חדירות מחבלים].
www.MegaPixel.co.il
http://lensvid.com/ - אתר סרטוני הוידאו לצלמים

ישן 25-10-2005, 10:50
  משתמש זכר Soloavia Soloavia אינו מחובר  
צחי בן עמי לתחום התעופה הצבאית, חיל האויר ותולדותיו

חבר מתאריך: 17.10.04
מדע בדיוני
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "הנאוטילוס"

במקום בו אין כדאיות כלכלית להפעיל כלי טייס "טס", תמיד ניתן לשקול הפעלת אווירוסטאט - כלומר בלון המעוגן אל הקרקע.

כדאי לחשוב אולי על יישום טכנולוגיות קיימות, ומידת הרלוונטיות של העניין למטרה הזו (למשל עלות מערכת מול עלות הנזק האפשרי ועלות תחזוקה).

האם אנו מגדירים נשק תלול מסלול כרקטת קסאם (ליבני, כתבתי טיל ותיקנתי מיראתך) או גם פצמ"ר?

הפצמ"רים שאני חוויתי (תושב גילה) לא היו תענוג גדול, אבל כדייר בקומה העליונה, שמחתי מאד לגלות שבכל המקרים שבהם גילה היתה המטרה - אף אחד לא חדר את הגג, והנזק היה מוראלי בעיקרו - אז בוא נתמקד בקסאם שהמווה איום גדול יותר.

האם ניתן לאתר קסאם באמצעות מערכות כגון MAWS שעל השרף\סופה?

האם ניתן להתקין כזו על בלון? האם המערכת, שיכולה לעקוב אחרי הנתיב ולחשב בליסטיקה, יכולה גם לאתר נקודת מוצא?

האם ניתן לחמש בלון כזה בטילים (הלפייר, טאו, SPIKE וכאלה) על מנת להשיב אש אוטומטית?
אם לא - האם ניתן ליצור אש מדוייקת מסוללה ארטילרית אל נקודות ציון שתנפק מערכת כזו?

אם ניקח בחשבון שייצור מענה מיידי לתקיפה בקסאם עשוי לגבות מחיר, גם אם אינו מיירט את הטיל, ושיכולת ייצור אש ארטילרית יכול להיעשות למרחוק (כך שכושר כיסוי של סוללה יכול להיות אל מעבר לכפר מולו היא מוצבת) - יתכן שיהיה בכך פתרון יעיל.

ישן 25-10-2005, 15:43
  ofin ofin אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.10.04
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי RP. שמתחילה ב "יש בעיה גדולה במיקום בלון תצפית מעל שטח פלסטיני"

אני יודע שהיום האיכות תמונה של הבלוני תצפית היא נמוכה, אבל זה לא בגלל שלא קיימת איכות טובה יותר אלא בגלל שלא מתאמצים מספיק בכיוון.

להציב בלון בגובה 2 אלף רגל עם מצלמה מהסוג שמשתמשים בה במל"טים? איכות התמונה תהיה, ללא ספק, מדהימה. ותקנו אותי אם אני טועה, אבל הבלון בגובה הזה נמצא מתחת רוב העננים.

עוד רעיון שעלה לי כרגע, הוא בנוגע לבעית ההסתרות.
קרוב לודאי שחוליות השיגור לא ישגרו משטחים פתוחים, ולכן יש בעיה מסוימת של הסתרות בשל הגובה הנמוך יחסית של הבלון תצפית.
איני יודע מה הוא המסלול הבליסטי של רקטת קסאם, אבל אם יציבו בלון במסלול הבליסטי המשוער של הרקטה, תהיה תצפית חלקה וללא הסתרות לאזור השיגור ולסביבתו.
ישן 25-10-2005, 12:11
צלמית המשתמש של ArmouredDov_D9
  ArmouredDov_D9 ArmouredDov_D9 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.10.03
הפתרון הוא התקפי

אפשר לפרוש מערכות "שחר אדום" ואפילו מערכת THEL ("נאוטילוס"), אבל בפועל אי-אפשר להגן על כל מבנה וכל כביש.

הפתרון צריך להיות או הפצצת נגד בסוללת תותחים (ואפילו בסוללת MLRS, לא רק נזק רב - אלא גם פיקוטכניקה שתעשה את האפקט הפסיכולוגי). מנגד, אפשר להודיע שכל שטח שנורה ממנו קסאם או פצמ"רים - יחושף. אפילו אם זו עיר. כרגע, מאחר שצה"ל פועל ביו"ש הוא יכול לחדור לטול-כרם ולחפש מעבדות נפץ. בתור טיפול מונע צה"ל צריך להגביר את המאמצים הללו ולשלב בהם לוחמה פסיכולוגית (למשל: לפוצץ מעבדת נפץ פלסטינית באמצע הלילה בעוצמה חזקה ביותר ואז להפיץ כרוזים בגנות מעבדות הנפץ והסבר לתושבים שמעבדות הנפץ של החמאס והג'יהאד יביעו למה שקרה בג'בליה).

ובקשר לפוליטיקה, או: מתי צה"ל יקבל את ההוראה לפעול בנחישות וברצינות כנגד הקאסמים: לצערי, זה יקרה רק אחרי ההרוגים הראשונים. רק אחרי שרקטה תיפול בלב גן ילדים ותהרוג 5 פעוטות, הממשלה תסיר כל מעצור ותתרחש פעולה גדולה ("חומת מגן 2") כנגד הקסאם.
דף ה-D9 של MathKnight

ישן 25-10-2005, 15:11
  ofin ofin אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.10.04
להזכירך..
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי spritz שמתחילה ב "ה-MLRS לא יקר מדי להפעלה נגד..."

אלה ממש לא פתרונות זולים יותר. אתה יודע איזה אמצעים צריך כדי להוציא מארב? כמה עולה שעת טיסה? והפתרון הכי פשוט - כמה עולה למקש קמ"ר בודד??
וכמעט שכחתי את הבעיות המוסריות במיקוש נ"א של (ה)שטחים

ציטוט:
במקור נכתב על ידי spritz
הפתרון צריך להיות במניעה של התופעה:

א.מיפוי השטח בצד השני של הגדר וגילוי מקורות ירי אפשריים.
ב.הפעלת יותר כוחות מיוחדים במארבים מתוכננים מראש, ז"א חיסול חוליות השיגור בזמן השיגור או בזמן ההכנה.
ג.סיורים אויריים ע"י מסוקים\מטוסים\מזל"טים חמושים.
ד.הפתרון הכי פשוט צבאית אך הכי מורכב פוליטית הוא פשוט למקש את כל האזורים שנמצאו כמקורות ירי פוטנציאליים . ואז אין צורך בסעיפים ב' וג'.

נערך לאחרונה ע"י ofin בתאריך 25-10-2005 בשעה 15:19.
ישן 25-10-2005, 15:36
צלמית המשתמש של RP.
  משתמש זכר RP. RP. אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.11.04
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי spritz שמתחילה ב "באמת שאני לא יודע כמה בדיוק..."

מיקוש - בעייתי מכמה בחינות: א. מוסרי - ברור שמיקוש שטח שמיושב ע"י אזרחים (ולא משנה אם נעשים משם שיגורים) לא יתקבל באהדה, לא ע"י שאר העולם ולדעתי גם לא ע"י הרוב המכריע של האנשים בישראל.
ב. לפלסטינאים יש יכולות ס"פ לא רעות בכלל, והם יוכלו לפרק את שדות המוקשים האלה.
ג. מארב - הבעייתיות במארב זה המורכבות שבכניסת כוח רגלי לתוך עומק השטח הפלסינאי. והסיכון שבכניסת כוח כזה לדעתי לא תצדיק את האפשרות המאוד בלתי סבירה שהם יצליחו לפגוע בחולית משגרים.
תזכרו, להעמיד עמדת קסאם לוקח מקסימום 5דק', ולשגר עוד דקה. ככה שחלון ההזדמנויות של אותה יחידה הוא אפסי. מה גם שבד"כ ירי קסאם הוא די ספונטני, ואין צורך בהתארגנות מוקדמת, ולכן גם היכולת להשיג מידע מוקדם מהיכן יתבצע השיגור ומתי הוא מאוד קטן.
ישן 25-10-2005, 18:25
  משתמש זכר Soloavia Soloavia אינו מחובר  
צחי בן עמי לתחום התעופה הצבאית, חיל האויר ותולדותיו

חבר מתאריך: 17.10.04
חזרה לרעיון המקורי

בלון תצפית יכול להיות ממוקם באזור שולט, ממש כמו רעיון פרישת הבלונים לאורך גבול מצרים או בסמוך לדימונה.

בלון גבוה יהיה פחות נגיש לפלסטינאים, יוכל לשאת מגוון אמצעים ויכסה שטח גדול יותר.

ניתן להתקין עליו גם מערכת SAR (ושלום לעננים) ומכ"מ ארטילרי (קוראים לזה נורית?) - ומכאן הדרך סלולה לאיתור נקודות השיגור.

אינני בקיא במפרט הטכני של מערכת MAWS, ולכן איני יודע מה טווח הגילוי שלה, אבל גם זו נקודה למחשבה.

לגבי ארטילריה - איני רואה בעייה מהותית בהפעלה שלה. ניתן לפרוש סוללות בבקעת הירדן, ביו"ש, בעמק יזרעאל או בנגב באופן שיכסו את פוטנציאל הירי.

סביר להניח (כמו שכבר ראינו) שקסאם על רעננה או הרצליה תגרור תגובה חריפה יותר מאש על אלקנה או טלמון, ולא בגלל שללבני יש קשרים טובים יותר מליוסיפון, אלא בגלל הצחנה המלווה את ערך חיי האדם בקרב הנהגת האומה, אבל זו כבר פוליטיקה.

ישן 25-10-2005, 22:08
  מתן11 מתן11 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.10.05
יורים ?

מודה לכל המתייחסים.
הנושא רציני, ואני מניח שמכיוון שלחלק ניכר מאיתנו יש קשר לאיזור הנדון (לבני ?, הבת דודה של שולה-מוקשים ?) ואולי גם מכיוון שלחלקנו יש ילדים שצריכים לגדול בסביבה הזו - אפשר לזהות גם מעט התייחסויות מאיזור הבטן, ולא רק מהראש.

א'נ'ל'יודע מה הפתרון המעשי והיעיל.
אני מאד חושש שהצבא - בשעה שייתקל בבעייה הזו ויילחץ כהוגן מהדרג המדיני - ינסה לעשות את כל האפשרויות כולן באותו זמן, וזה יהיה יקר להחריד במונחים של כל סוגי המשאבים: כסף, ימי מילואים או זמן תעסוקה של הסדיר, חלילה גם חיי חיילים (המארבים שהוזכרו), אובדן גדול מאד של מעמד בינלאומי, ועוד כהנה וכהנה 'שמחות'.

אני רק מקווה שחוץ מלשגר לחלל אזהרות ואיומים, מישהו באמת יושב ומתכנן באופן רציונלי.
ישן 26-10-2005, 13:56
  unccle SAM unccle SAM אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.10.05
לצערי מדינת ישראל היא מדינה כ"כ חלשה שהתגובה תיהיה כפי שנאמר ירי בודד...

לצערי מדינת ישראל היא מדינה חלשה...לא הצבא חלש,יש לנו צבא מעולה אולם ההנהגה חלשה וכפי שנאמר פה כבר אם ינקטו בפעולה רצינית אז מיד יצאו להפגנות בעולם, יופעל עלינו לחץ דיפלומטי קל והופה מדינת ישראל ה"""""חזקה""""" מתקפלת האפסיות והתרפסות אל מול אירגוני הטרור אשר רואים בכך ניצחון שלהם מה שמעלה מוטיבציה ואומץ לנקוט פעולות נועזות יותר.

עוד נקודה עד כמה מדינתנו עלובה-- מדי יום משוגרים פצמ"רים לעבר שטח ישראל להזכירכם הדרג המגיני והצבאי אמר שירי של קאסמים על מדינת ישראל לא יעבור בשקט, אולם ירי כזה מבוצע באופן יומיומי וכולכם עדים שלא זוכה לתג' רצינית מצד מדינת ישראל.
להזכירכם זה מה שהיה ברצועת עזה כאשר התרגלו לספוג מטחי קאסמים עצומים (יותר מ 20 ביום) עד שמדי פעם היו הרוגים ואז צה"ל הגיב תג' עלובה ששוב העלתה מוטבציה...עד שלבסוף צה"ל יצא מרצועת עזה (תוכנית ההנתקות) כמובן שזה מורכב יותר אבל אני לא רוצה להכנס לפוליטיקה ושאר החלטות אסטראטגיות שגיות (לטעמי).
מה שקרה בעזה יקרה בשטח ישראל הם יתרגלו לספוג קאסמים כל יום עד שיהיו הרוגים צה"ל יצא לפעולה "גדולה" שגם ממנה הוא יתקפל ושוב עלית מוטיבציה והחמרת המצב...

שוב לכל ההסטוריה של מדינת ישראל לא הקדמנו תרופה למכה אלא קיבלנו מכות קטנות בלחי אחת ואז הפננו את השניה קיבלנו מהלומה ואז נלחמנו (חוץ מתקיפת הכור הגרעיני בעירק ומלחמת ששת הימים).

עד נקודה איזה מדינה-- שימו לב איך אנו אזרחי המדינה והדרג המדיני סובלים ירי של רקטות לתוך שטח ישראל!!!!!!!!!!! איזה מדינה שמכבדת את עצמה תרשה דבר כזה?? שום מדינה מכובדת רק מדינה כלומניכית כמו ישראל שתעדיף שדעת הקהל הבינ"ל תיהיה חיובית על חשבון חיי אזרחיה.

ועוד נק' - דמם של המתנחלים מותר???יש ענין שאם נהרגים אזרחי ישראל תושבי שטחי יו"ש זה בסדר-- זה מה שהיה בעזה!!!

לנק' שאליה חתרתי- הפתרון הוא כמו שאמר D9-התקפי בלבד מי שמכיר את האופי הערבי יודע שהם מבינים רק כוח ודם. לא ניתן לשבור אותם באמצעות "זבנגים" אלא באמצעות ריסוק טוטאלי של כל מי שקשור לטרור--מי שהולך עם דגלי חמאס גם אם הוא לא עוסק בטרור הוא טרוריסט ועל כן ירוסק. ואני לא אומר את זה מתוך זענות חלילה, את זה אמר לי ערבי שהיה ממקימי האינטפאדה הראשונה בכבודו ובעצמו. אגב לאחר פרשת קבר יוסף ומדחת יוסוף ז"ל הוא התקשר אלינו (דיבר עם אבא שלי) ואמר כי" אם עכשיו, עוד היום אתם(ישראל) לא תיכנסו בנו עם אלות ותרסקו אותנו אתם תסבלו שנים רבות וקשות ודם רב של יהודים ישפך" עכשיו אני שואל אתכם מתי היה התקרית???והאם הוא צדק???
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 21:13

הדף נוצר ב 0.10 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר