לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה "רק שני דברים הם אינסופיים: היקום והטמטום האנושי, ואני עדיין לא בטוח לגבי הראשון." -- אלברט איינשטיין ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > מדע, טכנולוגיה וטבע
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 29-11-2004, 11:31
צלמית המשתמש של Rutasashi
  Rutasashi Rutasashi אינו מחובר  

חבר מתאריך: 20.10.04
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי ג_ב שמתחילה ב "המספרים לא יכולים לשקר?"

האיידס התחיל עם אנשים הומואים ובהתחלה הם היו גם הרוב החולה וזה היה כך עד לא מזמן

בזמן האחרון המספרים התאזנו, אבל כל האחיות שלוקחות דם מקבלות "הוראות מלמעלה" ולכן לייסם שינוי לוקח הרבה זמן.. (הלמעלה צריך להודיע ללמטה ויש בדרך הרבה בירוקרטיה)

בכל אופן אני לא מצדיק אותם אבל אני בטוח שהם לא רוצים להציג את עצמם כמפלים, ואני בטוח שלא איכפת להם להוסיף עוד קבוצה למתרימי הדם. פשוט כל שינוי מצריך זמן במיוחד בחברות גדולות.

(בקיצור הם לא הרעים בכל העסק הזה, לדעתי הם קורבן לבירוקרטיה)

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 29-11-2004, 18:16
צלמית המשתמש של המממ
  המממ המממ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.10.01
Follow me...
מספרים, ובעיקר סטטיסטיקה יכולים לשקר בהחלט

מישהו אפילו הוציא ספר על זה (נדמה לי ששמו "איך לשקר בעזרת סטטיסטיקה")

למשל במקרה שאתה מתאר....

המחקר אומר ש 50% מחולי האיידס הם נשים...
מכאן קל להסיק ש50% הנותרים הם גברים.

עד כאן זה פשוט.

אבל חסר נתון קריטי אחד: מהו אחוז ההומוסקסואלים מבין הגברים חולי האיידס ?

את זה אפשר למצוא מטבלה 2 בלינק שצרפת:
שם מצויין ש 417 מתוך 1893 חולי האיידס הגברים נדבקו ביחסי מין עם גברים אחרים. או בקיצור 22%

עכשיו, אם אנחנו יודעים שמתוך 6,199,008 תושבי מדינת ישראל 3,099,504 הם גברים (יחס גברים נשים בארץ הוא 0.99 אז עיגלתי לחצי/חצי )

ומתוכם 1893 חולי איידס (0.0006% מהאוכלוסיה)

מכאן שאם מגיע גבר ישראלי מהאוכלוסיה הכללית לתרום דם (ללא ציון ההעדפה המינית שלו)
הסבירות שהוא חולה איידס היא 0.0006%

הנתונים הדמוגרפיים מאתר ה CIA:
http://www.cia.gov/cia/publications.../is.html#People

אבל מה זה אומר לגבי הומוסקסואלים ?
כלום !
אני עדיין לא יודע מה שיעור ההומוסקסואלים באוכלוסיה
וחסרים לי נתונים עבור שיעור נשאי האיידס בקרבם

שימו לב ,
הנתון של 22% הוא לא הנתון הנכון !
כל מה שהוא אומר הוא שאם נתגלתה תרומת דם של גבר בעלת HIV חיובי יש 22% סבירות שהוא הומוסקסואל.

וכך גם לגבי היחס בין נשים לגברים.
כל שאנחנו יודעים הוא שאם הגיעה דגימת דם נגועה באיידס יש כ 50% סיכוי שהיא הגיעה מאישה.
מה זה אומר לגבי האישה הבאה שתבקש לתרום דם ? שום דבר !

אז אם מישהו יוכל למצוא את הנתונים הרלוונטיים, אולי נוכל לבדוק אם יש אפליה סתם.
תראו, אפילו החייזר נהיה ירוק מזה

ישן 03-12-2004, 03:47
  משתמש זכר ג_ב ג_ב אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.11.01
התשובה לשאלה טמונה בחישוב שהמממ התחיל

קודם כל, הנה הכתבה במעריב. לא שמתי אותה קודם, כדי לא לגרום ל"העתקות" מהתגובות שם.

ועכשיו לעניין:
גם אם 50% מנשאי האיידס הן נשים הטרוסקסואליות, יתכן מאד כי היחס בין מספר נשאיות האיידס לבין כלל הנשים הוא קטן, לעומת היחס בין נשאי האיידס בקבוצת ה"גברים המקיימים יחסי מין עם גברים" (הגדרה הלקוחה מהדו"ח התקופתי האחרון על HIV, של משרד הבריאות) לבין כלל אוכלוסית הקבוצה. הנתון החשוב הזה, שיכל לסווג אנשים בקבוצת סיכון, אינו נמצא בכתבה.

כפי שכתבתי, התשובה לשאלה תמונה בחישוב שהמממ התחיל, והנה החישוב, עפ"י הנתונים שאני מצאתי:

קודם כל נכנסתי לאתר משרד הבריאות , שם מצאתי את הדו"ח האפידמיולוגי האחרון בנושא האיידס (אותו כבר הזכרתי, עליו גם המממ הסתמך), המעודכן עפ"י נתוני יוני 2004. עפ"י הדו"ח, מספר נשאי נגיף האיידס הידועים בארץ, שידוע בוודאות שנדבקו בשל קיום יחסי מין בין גברים הוא 422, זאת מתוך 3195 נשאי איידס מוכרים. 13.2% מהנשאים.
הערכה המובעת בדו"ח היא שקיימים כ- 1100 נשאים נוספים, שאינם מודעים לכך. אם נניח התפלגות דומה, נקבל 145 נשאי נגיף נוספים שנדבקו באותה צורה.
בסה"כ, אפשר להניח שמדובר בכ- 567 איש.

באתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה , מצאתי שבחודש יוני 2004 חיו בישראל כ- 6,800,200 איש.

ועכשיו לחישוב הראשון:
מתוך כלל האוכלוסיה, של 6,800,200, משרד הבריאות מעריך שישנם כ- 4300 נשאים. בסה"כ נשא איידס אחד לכל 1580 איש. 0.0632 אחוזים מהאוכלוסיה.

את התפלגות האוכלוסיה עפ"י נטיה מינית, לא יכלתי למצא במסד הנתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, ולכן נעזרתי באחד משבועוני המדע הפופולרי הנפוצים והמכובדים: ה- NewScientist, שבכתבה שמפורסמת באינטרנט (ובאחד מגליונותיו האחרונים) הזכיר כי כיום מאמינים ששכיחות האוכלוסיה ההומוסקסואלית, היא כ- 3 אנשים מתוך מאה. אם נניח שכחצי מהם גברים, אחוז האוכלוסיה ההומוסקסואלית הגברית עומד על 1.5%.

החישוב השני:
אם נסתמך על הנתון הקודם, נקבל כי ישנם בסביבות ה- 102,000 גברים הומוסקסואלים בישראל. מתוכם, כפי שכבר צויין, כ- 567 איש נשאי איידס. בסה"כ, באוכלוסית ההומוסקסואלים הגברים, קיים נשא אחד על כל בערך 180 איש. כ- 0.556 אחוזים מאוכלוסית הגברים ההומוסקסואלים.

עכשיו נשלב את תוצאות שני החישובים:
חלוקה של המספרים שיצאו, תגלה כי הסיכוי להיות נשא איידס, באוכלוסית הגברים ההומוסקסואליים, גבוה כמעט פי 9 (8.8) מבאוכלוסיה הכללית בארץ.

צריך לציין כי יתכן מאד שחלקם של הגברים המוגדרים כהומוסקסואלים לצורך חישוב אוכלוסית ההומוסקסואליים, לא קיימו יחסי מין עם זכרים מעולם (למשל, כאלו שבחרו להסתיר את זהותם המינית), ולכן הקבוצה שנדחית ע"י מד"א, הגברים שקיימו יחסי מין עם גברים, היא למעשה קטנה יותר, ולכן בעלת סיכון גבוה יותר. כמו כן, לא השמטתי קבוצות סיכון אחרות שמד"א אינו מקבל מהם תרומות דם, ולכך תוצאה זהה על החישוב.
בנוסף, מתברר שדיוקו של הנתון היחיד שלא ניתן לוודא, אחוז ההומוסקסואלים באוכלוסיה, אינו קריטי למסקנות: למשל, אם אחוז ההומוסקסואלים באוכלוסיה גדול פי 3 מהמוזכר, הסיכוי להיות נשא איידס, באוכלוסית הגברים ההומוסקסואליים, עדיין יהיה גבוה פי 3 מבאוכלוסיה הכללית בארץ.

כדאי להזכיר שבשל העובדות שהוצגו כאן, ההסברה והידע בנושא האיידס, בקהילה ההומוסקסואלית, נחשב לגדול מהידע בכלל האוכלוסיה. סביר להניח שלכך קיים יתרון, כאשר אנו מדברים על הסכנה בתרומות הדם – שכן אנשים שמכירים את הסיכון, ויודעים להבדק במידת הצורך, ולהגן על עצמם, רב הסיכוי שיהיו מודעים לנשאותם וידעו שלא לתרום דם.
למרות זאת, אינני מכיר דרך לבחון ולהראות שדבר זה מספיק כדי להוציא את קבוצה זו מרשימת קבוצות הסיכון, מה גם שההשפעה של הנתון אינה נראית חד משמעית, בהתחשב בכך שהשוואה עם הדו"ח האפידמיולוגי הקודם , מגלה שבשנה שלפני כתיבת הדו"ח חלה עליה של 14% במספר נשאי האיידס ההומוסקסואלים, שידוע שנדבקו במגע מיני עם גבר. לכן אני לא הייתי קופץ ומגנה את מד"א כל כך מהר...

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://galbarak.co.il/for_other_uses/freshsignature2.png]

נערך לאחרונה ע"י ג_ב בתאריך 03-12-2004 בשעה 12:34. סיבה: תיקון שגיאת כתיב
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 11:17

הדף נוצר ב 0.05 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר