לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה "רק שני דברים הם אינסופיים: היקום והטמטום האנושי, ואני עדיין לא בטוח לגבי הראשון." -- אלברט איינשטיין ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > מדע, טכנולוגיה וטבע
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 16-11-2005, 13:21
  WeBit WeBit אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.02.05
כמה שאלות בנוגע לאבולוציה...

שלום,
ברצוני להציג מספר שאלות בנוגע לאבולציה:
1.החוק השני של התרמודינמיקה אומר: "במערכת סגורה, בתהליך ספונטני, האנטרופיה יכולה רק לגדול".
האין זה סותר,כביכול, את האבולוציה שאומרת שדרך הברירה הטבעית אנחנו תמיד "נעלה" ברמה(מאב קדמון לטיפוס יותר חכם וכן הלאה זו הדרך)?
2.איך האבולוציה אומרת שתתכן מוטציה? הרי מוטציה לעולם לא תוכל להמשיך את עצמה.(אדם שהדנ"א שלו נפגע, לא יוריש זאת לילדים שלו! לדוגמא, אדם שיש לו שש אצבעות, בניו לא יהיו גם בעלי שש אצבעות.)
3.האם יש הוכחות בנוגע ליצירת מינים חדשים?(אני יודע שמבחינה הגדרתית לעולם לא ייתכנו מינים חדשים, מכוון שאם יש שינוי פיזיולוגי אז מה שיוצא נחשב לאותה המשפחה, אבל האם באמת קרו מספר שינויים פיזולגיים רציניים?)
אשמח לתשובות(אם אפשר להוסיף מידע נוסף לִקריאה).
תודה ראש,
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 16-11-2005, 14:57
  Cavalier Cavalier אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.06.02
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי WeBit שמתחילה ב "כמה שאלות בנוגע לאבולוציה..."

1. יצור לא נחשב למערכת סגורה
גם לא המקום בו הוא חיי.. ככה שיכול להיות שביצור תקטן האנטרופיה, אבל באוויר שמסביבו היא תגדל, ככה שאין פה שום סתירה
אחרת לא היה אפשר לבנות כלום בעולם :\

2. אתה בטוח שמוטציה לא יכולה לעבור לצאצאים?
לפי מה שאני חושב, כל שינוי בצאצא שלך ממך הוא בעצם סוג של מטוציה.. חלק מהמטוציות עוברות הלאה, חלק לא.. לפי דעתי מי שיש לו 6 אצבעות (ואם זה לא קרה לו בגלל שהוא נולד בכור גרעיני) יש לבנים שלו יותר סיכוי שגם להם יהיו 6 אצבעות

3. אממ.. לפי מה שאני חושב, רוב ה'מינים' שיש היום, התחילו להתפתח בשלב הרבה יותר מוקדם מבחינה אבולוציונית. כשהיצור הראשוני היה ממש פשוט וכל שינוי קטן בו גרם במשך הזמן לשינוי גדול יותר ויותר תוך כדי ההתפתחות ניסיון לשרידה במערכת אקולוגית מתפתחת. (כמו למשל שסטייה של מיליונית הזווית בתנועה של אסטרואיד רחוק תגרום לשינוי ענק במיקום שלו לאחר כמה מיליוני שנים, ככה אני חושב ששינוי קטן ביצור הראשוני גרמה לשינוי עצום במינים)

ישן 16-11-2005, 15:25
  משתמש זכר ג_ב ג_ב אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.11.01
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי WeBit שמתחילה ב "כמה שאלות בנוגע לאבולוציה..."

אני תכף יוצא לעבודה, אז לא יהיה לי זמן לכתוב מעבר לתשובות "טלגרפיות", כרגע לפחות, אבל בגלל שהשאלות עצמן מכילות מידע מטעה, אני מוצא צורך להעיר על כך:

1. משאלתך עולה רושם שאתה מניח שתהליך האבולוציה הוא תהליך אקראי. זוהי טעות מאד משמעותית שנפוצה בציבור. האבולוציה אינו תהליך אקראי כלל וכלל. קיים בו שלב אחד שמערב אקראיות... זה הכל.
האבולוציה גם לא אומרת ש"נעלה ברמה". במשך הזמן זה יכל להתאפשר, אבל במקרים לא מעטים בהיסטוריה, נכחדו בעלי חיים שהיו כביכול יותר מתקדמים מאחרים.

2. מוטציה אינה סתם פגיעה ב- DNA בתא של אדם חי. אם זה היה המצב, כמובן שלא היה ניתן להוריש אותה.

3. קודם כל, נקודה חשובה שאמרת שהיא נכונה, היא שהשינוי הגנטי הוא יחסית רציף, כך שלא נוצרים שני מינים משינוי גנטי אחד בודד (או לפחות, לא צפו במצב כזה, והוא לא סביר במיוחד). אולם במשך הזמן השינויים מצטברים עד שלפעמים נוצר מרחק כזה שבדור מסויים ההבדלים הגנטיים כ"כ גדולים, שלא ניתן יהיה לזווג בין בעלי חיים שנולדו מאותו אב (או אם) קדומים. זוהי, אגב, ההגדרה המסורתית של מינים. משום שכיום מבינים שהמעבר וההתפתחות הם רציפים (וניתן לראות זאת במעבדה ובטבע) ההגדרה המסורתית הזו מאבדת כיום יותר ויותר ממשמעותה, ומשמשת יותר לסיווג מאשר למחקר (במחקרים, מחליף הניתוח הגנטי את הגדרות המינים הישנות).

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://galbarak.co.il/for_other_uses/freshsignature2.png]

ישן 16-11-2005, 15:34
צלמית המשתמש של קורנסון
  קורנסון קורנסון אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.04.04

ציטוט:
במקור נכתב על ידי WeBit
1.החוק השני של התרמודינמיקה אומר: "במערכת סגורה, בתהליך ספונטני, האנטרופיה יכולה רק לגדול".
האין זה סותר,כביכול, את האבולוציה שאומרת שדרך הברירה הטבעית אנחנו תמיד "נעלה" ברמה(מאב קדמון לטיפוס יותר חכם וכן הלאה זו הדרך)?

האבולוציה לא אומרת שאנחנו "עולים" ברמה, היא אומרת שאנחנו משתנים ומתאימים את עצמינו לסביבה. "עליה", "התקדמות", "התפתחות" הם מושגים אנושיים סובייקטיבים, הנובע מהעובדה שאנחנו מסתכלים על עצמינו כשיא של תהליך כלשהו. האם אתה יותר "מתקדם" מכריש או דינוזאור? אם תגדיר "קדמה" ביכולת הדיבור אז כן, אם תגדיר קדמה בצורה אחרת אז התשובה יכולה להיות שונה.
וכמובן, כמו ש cavalier אמר, אתה לא מערכת סגורה.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי WeBit
2.איך האבולוציה אומרת שתתכן מוטציה? הרי מוטציה לעולם לא תוכל להמשיך את עצמה.(אדם שהדנ"א שלו נפגע, לא יוריש זאת לילדים שלו! לדוגמא, אדם שיש לו שש אצבעות, בניו לא יהיו גם בעלי שש אצבעות.)

אז זהו שמוטציה כן יכולה להמשיך את עצמה.
א. רוב רובן של המוטציות הוא הרסני, אבל לא כולן. חלקן דווקא תורם, מעלות את התאמתו של היצור הנושא אותן לסביבה או את יכולתו להעמיד צאצאים, ולכן ברירה הטבעית תעזור להפצתן. חלקן ניטראלי, לא הרסני ולא טוב, ולכן אין מניעה שיופץ. חלקן גם יכולות להיות הרסניות במקצת, ולהתפשט פשוט כי אינן קטלניות ואינן מונעות ממי שנושא אותן להעמיד צאצאים.
ב. אם המוטציה התרחשה בתא אחד הגוף, אז לא, היא לא תעבור לצאצאים. אבל אם היא התרחשה בתאי המין או לחלופין בשלב מוקדם בהתפתחות האדם (כולנו הרי מתחילים מביצית אחת מופרת) אז היא יכולה להימצא בכל תא ותא בגוף ובהתאם לעבור גם בתורשה.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי WeBit
3.האם יש הוכחות בנוגע ליצירת מינים חדשים?(אני יודע שמבחינה הגדרתית לעולם לא ייתכנו מינים חדשים, מכוון שאם יש שינוי פיזיולוגי אז מה שיוצא נחשב לאותה המשפחה, אבל האם באמת קרו מספר שינויים פיזולגיים רציניים?)
אשמח לתשובות(אם אפשר להוסיף מידע נוסף לִקריאה).
תודה ראש,

יש ויש הוכחות ליצירת מינים חדשים. אתה יכול לקרוא על זה למשל כאן:
http://www.talkorigins.org/faqs/speciation.html
או תבצע חיפוש על "speciation event"

ישן 17-11-2005, 16:16
צלמית המשתמש של קורנסון
  קורנסון קורנסון אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.04.04
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי WeBit שמתחילה ב "ובכן, מהו בדיוק שינוי גנטי..."

אני לא בטוח שאתה מבין בדיוק מהי מוטציה, ואתה גם טועה בקביעה שלך ש"זוג הורים בעלי שש אצבעות לא מורישים זאת גם לילדיהם". לפעמים כן ולפעמים לא, זה תלוי בטיב התופעה.
בגדול, מוטציה היא שינוי אקראי בDNA, הקוד הגנטי, שהוא גם התבנית על פיה נבנה הגוף שלך וגם החומר התורשתי שאתה מעביר לצאצאיך. האצבע השישית היא לא המוטציה עצמה, היא רק הביטוי החיצוני (הפנוטיפ) של השינוי הגנטי. אם השינוי הגנטי התרחש בשלב התפתחותי מוקדם של האדם, ולכן נפוץ בכל תאי הגוף, הוא יכול לעבור גם לצאצאים. לחלופין, הוא יכול למשל להופיע רק בעת התפתחות רקמת היד ולכן יתבטא באדם אחד אבל לא בצאצאיו מכיוון שהשינוי לא מופיע באותן רקמות המייצרות את תאי המין.

ישן 20-11-2005, 22:45
  ROKER :) ROKER :) אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.08.05
מידע אני חייב לתקן אותך...
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי קורנסון שמתחילה ב "אני לא בטוח שאתה מבין בדיוק..."

למדתי ביוטכנולוגיה בתיכון אז הסבירו לנו על זה בדיוק איך זה קורה.

ה-DNA שלנו נבנה משני אנשים אמא ואבא. השילוב של שני ה-DNA שלהם יוצר את שלחה זה מסובך קצת איך שזה קורה אז אני לא אפרט את הכל. מה שאתה צריך לדעת זה שאתה לא מקבל את כל ה-DNA של אמא ולא את כל ה-DNA של אבא.

מוטציה/טעות גנטית- שינוי/טעות גנטית שנגרמת עקב מספר גורמים: יש שיחלוף בסיסים התחברות לא נכונה ועוד....(לא זוכר את כולם) המוטציה קוראת כאשר אתה עדיין זרע רק אז המוטציה נמצאת בכל תאי הגוף.
הערה: מוטציה שקוראת לאחר שהזרע והבייצית התחברו (כלומר התחלת להיווצר) היא מוטציה אשר לא תיהיה בכל תאי הגוף שלך.
הערה2: סרטן היא מוטציה אשר גורמת לחילוק תאים מהיר והגוש שנוצר האו מצבור תאים אשר מפריע לתאים אחרים מסביבו לגדול לא כל טעות גנטית היא סרטן.

מה שאתה מתכוון היא שינוי ברצף ה-DNA בדרך שכך הוא לא הגיע מההורים. זה קורא כל הזמן רק שאתה לא יודע את זה ואפילו הבן אדם שזה קורה לו הוא לא מודע לזה. טעות גנטית זה אומר שחלבון אחר או עוד חלבון יווצר באדם שנוצר. דוגמא למוטציה שנשארה אצל משפחה שלמה הוא באוסטרליה גילו אצל משפחה שלמה חלבון אשר מפרק, אתה לא תאמין... שומן!!! כל המשפחה שחיפים אין טיפת שומן על כל הגוף והם אוכלים המון כל השומן שלהם מתפרק בגלל/בזכות האנזים הזה.

עכשיו אם האנזים הזה נותן להם יתרון על אנשים אחרים בסופו של דבר הם אלו שישרדו ויחיו יותר וכך לכל האנושות בסופו של דבר יהיה את האנזים הזה (לאפקט הזה קוראים אפקט הבררה הטבעית אפקט חשוב מאוד ובולט מאוד, שמדברים עליו הרבה בכל הקשור לאבולוציה). למרות שהדוגמא הזאת היא לא הכי טובה כי לפי דעתי הם לא ישרדו כי הרי שומן הוא חלק חשוב מאוד בגוף שלנו (הוא שומר על חום הגוף שלנו, והוא משמש כמאגר מזון בתוך גופנו) לכן לפי אפקט הבררה הטבעית הם אלו שבמשך הזמן לא ישרדו ולכן הטעות הגנטית שלהם תעלם. אבל כמו שאמרתי אם טעות גנטית כלשהי תתן אותו בן אדם יתרון על שאר בני האנוש אז צאיצאיו הם אלו שיחיו יותר ולבסוף לכל בני האדם יהיה את השינוי הגנטי הזה (כמובן דבר כזה לוקח עשרות אלפי שנים).

אל תשכח שהשינויים הם תמיד קטנים ולרוב לא מזהים אותם, אבל אם למשל למישהו תצמח אצבע נוספת יש סיכוי שהוא יעביר את החלק ב-DNA שמקודד לאותה אצבע שישית לצאצאיו ויש סיכוי שלא. נגיד שהוא העביר, זה עדיין לא אומר שה-DNA הזה יתבטה בגוף, ה-DNA הזה נקרא DNA רדום (זה לא השם המדעי אני לא זוכר אותו), ה-DNA הזה למרות שהוא לא התבטא אצל הצאצא הראשון של מי שעבר את המוטציה הוא עלול להתבטא אצל הצאצא השני או השלישי או רק הרביעי, משום שהוא עדיין הועבר מדור לדור למרות שהוא לא התבטה.

מקווה שעזרתי....... נהלל הכי הכי!!!!!
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 02:51

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר