לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 03-12-2004, 16:41
צלמית המשתמש של עידו403
  משתמש זכר עידו403 מנהל עידו403 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.01.04
צילום מילואים בצאלים- שבוע שעבר

בשבוע שעבר הייתי במילואים- אימון גדוד של 4 ימים במל"י (פעם קראו לזה באלי"ש).
למי שלא יודע/לא זוכר אני משרת בגדוד תותחנים שמורכב מתותחים נגררים M-71.

מזג האוויר היה סיוט- קור אימים וביומיים הראשונים לא הפסיק לרדת גשם, מה שעיכב את היציאה לשטח ביום.
בהמשך השבוע מזג האוויר השתפר וחוץ מקור בלילות היה די נעים.
הספקנו אפילו לירות קצת תאורות לטובת מרדף שהתנהל בגבול מצריים אחרי מסתננים.

הנה תמונות נבחרות מהמילואים:

כך הצוות נע בשטח- התותח רתום למשאית ריו, התחמושת מוצבת במרכז המשאית, החיילים יושבים מאחורה והמפקד יושב ליד הנהג מקדימה

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

אלו הם הג'פסים של קציני הסיור שלנו שתפקידם לסייר במרחבי הפריסה שלנו לפני שאנחנו מגיעים לשם

עוד תמונה של התותח רתום למשאית

כך הוא נראה מאחורה

האמרים מהמרכז לאימונים טקטיים, ההאמרים מדמים גדודי שריון, הם נראים מהאוויר בדיוק כמו טנקים

תומ"ת "דורס" על משטח הטיפולים

התותח פרוס ומוכן לירי

באחד הלילות הריו שנסעתי בה התחפרה בחול ולא יכלה לצאת, ולכן הביאו הגמ"ש שיגרור אותנו החוצה, בתמונה אפשר לראות את המפי"ק גורר את הריו עם כבל גרירה שמתוח ביניהם

אחת ההשכמות שלנו היתה מסוק הינשוף הזה, המנחת של מל"י צמוד למאהל שלנו...

זהמפי"ק שחילץ אותנו מההתחפרות

חלודה על הקנה בעקבות הגשמים...

לפני ירי- פגז נפיץ מונח על המגש

התותח על רקע השמיים המעוננים

זוכרים שאמרתי שהתחפרנו? אז הנה התותח שקוע בחול

ותמונות יפות של שמיים

עד כאן, להתראות במילואים הבאים

נערך לאחרונה ע"י עידו403 בתאריך 03-12-2004 בשעה 16:43.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 03-12-2004, 20:12
צלמית המשתמש של GrimReaper
  משתמש זכר GrimReaper GrimReaper אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.04.04
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי stealth שמתחילה ב "תשובה נכונה- R10"

צר לי לאכזב אותכם, זהו מיתוס צבאי וותיק אך שגוי שכדאי לנפצו ולא להפיצו.

חברת ריאו REO הייתה יצרנית משאיות שהוקמה בשנות העשרה של המאה עשרים ויצרה מגוון משאיות אזרחיות וצבאיות תחת שמה וגם כחלק מהקונצרנים שלקחו חלק במפעל הייצור המלחמתי במלחמת העולם השנייה.
הדגם המפורסם ביותר היה M35 (על שלל תת-דגמיו) שלאחר מלחמת העולם השנייה הגיע כמעט לכל מקום כולל ישראל והשם נדבק גם לאחר/ולמרות שיצרנים אחרים נכנסו לשטח ויצרו את אותו דגם ושאר הדגמים שהחליפו אותו.
החברה נספגה בתוך חברות שונות כאשר הגלגול האחרון שלה הוא כחלק של Diamond T REO trucks

"When a true genius appears in the world, you may know him by this sign, that the dunces are all in confederacy against him."
John Kennedy Toole

ישן 04-12-2004, 00:07
  strong11 strong11 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.11.04
אחלה תמונות עידו!
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי עידו403 שמתחילה ב "זה בלון חנקן, הוא משמש ל"נגיחת הפגז" מהסדן לתוך הקנה"

כמה נקודות ושאלות:

1. משאית הריאו יוצרה בכמות עצומות במספר משפחות עיקריות - ה M35/34 (משאית 2.5 טון),ה M44 (גם כן 2.5 טון משופרת), ה M39, ה M809 ו M939 (כולן משאיות 5 טון) – שכללית דומות מאוד בתצורה חיצונית וכולן בעלות הנעה 6*6 רק שמשאיות ה 5 טון גדולות בהרבה ממשאיות ה 2.5 טון (ראו תמונה). נתוני המשקל מתייחסים דרך אגב למטען שהמשאית יכולה לשאת בסיפון האחורי ולא למשקל הכלי עצמו או ליכולת הגרירה שלו, ששתיהן נעות סביב ה 10 טון.

המשפחות יוצרו לאורך השנים על ידי מגוון יצרנים (ריאו, וייט, קייזר, AMG), במגוון עצום של דגמים, עם מגוון מנועים (בנזין של ריאו עצמה, משולבים של קונטיננטל אבל בעיקר דיזלים נהדרים מתוצרת קמניס בנפח 8.3 ליטר), גיר (ידני, אוט'), אורכי בסיסי גלגלים (קצר, רגיל, ארוך וכו'), אורכי סיפון מטען (רגיל, ארוך), מספר צמיגים על הסרנים האחוריים (בודד או כפול), סוגי קבינות (פתוחה, סגורה, כפולה וכו'), סוגי דיגום ומתקון (ארגזי כלים, מטפים, גלגלים רזרבים וכו'), איבזורים שונים (מנופים, ווי גרירה, כננות וכו'). כללית, משאיות ה 2.5 טון יוצרו בין 1955 ואמצע שנות ה-70, ה M39 יוצרה גם כן עד לאמצע שנות השבעים, ה M809 עד לאמצע שנות ה 80 וה M939 מיוצרת גם היום.

למיטב זכרוני משאיות ה 2.5 טון הראשונות נקלטו בצה"ל החל מסוף שנות ה-60, עם הגידול ברכש הצבאי מארה"ב, והגיעו גם דגמים חדשים וגם משומשים מעודפי הצבא האמריקני. הרכש היה בהיקף קטן יחסית (מספר מאות?) בגלל השימוש המקביל שנעשה בכמויות גדולות של משאיות זיל מצוינות שנלקחו שלל במלחמת ששת הימים, בעיקר מהמצרים בסיני. מסיבה שלא ברורה או זכורה לי נרכשו בעיקר משאיות בעלות בסיס גלגלים קצר (יתכן שהאמריקנים פשוט רצו להיפטר מהדגם הזה והפרישו אותו לנו). בכל מקרה, עיקר הרכש התבצע אחרי מלחמת יוה"כ, אז כבר נרכשו בעיקר דגמי ה 5 טון החזקים יותר. משפחת ה M939 המאוחרת יותר לא נרכשה כלל. אם בתמונות ממלחמת יוה"כ אפשר לראות בעיקר את משפחת ה M35 לצד משאיות דודג'מתצורת וזיל, הרי שברוב התמונות ממלחמת לבנון כבר אפשר לראות שמשפחת ה M39 מהווה את הרוב. להערכתי בתקופת השיא של הריאו (שנות ה-80) היו בצה"ל יותר מ 5K משאיות כאלו אבל מאז הגעת "דנה" באמצע שנות ה-90 הן נגרטות בקצב של מספר מאות בודדות בשנה. לעניות דעתי, ייקח עוד 15 שנה פלוס עד שכולן יוחלפו - כך שהותיקות ביותר יהיו בוודאי בנות 50 שנה ויותר... דרך אגב, אם זכרוני אינו מטעה אותי סימון ה R10 התייחס בכלל לסוג הצמיגים של המשאית ולא לדגם המשאית עצמה. יש גם R15, R20

2. בכל מקרה, לא ברור לי מדוע גדודי חת"מ נגררים משתמשים במשאיות ריאו, שהן בעלות עבירות שטח נמוכה יחסית (כפי שגם התמונות מעידות), כגוררים ולא נגיד באלפות. ואז הצוות עצמו היה יכול לנסוע באביר או נ"נ מלווה. זה טוב גם לאחידות תחזוקתית עם כלי המפי"ק.

3. המשאיות שמשמשות את הגדוד על עידו הן מדגם M39 ממשפחת ה 5 טון על בסיס גלגלים ארוך עם סיפון ארוך ולא דגם M35. אני מקווה בשבילו שהברזנט מסתיר לא רק את הצוות אלא גם מנוף הידראולי מתוצרת אייל או אחרת, למרות שלא נראה שכך הדבר. או שיש להם ריאו אייל ייעודי?

4. עצוב לראות שרכבי הסיור הם עדיין ג'יפי הM151 המסוכנים ולא האמרים או לפחות סופות, משניהם יש לצה"ל בשפע. הכלי הזה גבה לאורך השנים לא מעט פצועים, נכים והרוגים בהתהפכויות! אני מניח שזה כלים אותנטיים שנמשכו מהימ"ח ולא בכלים שהונפקו במל"י.

5. עידו, האם הגדוד כולו מורכב מנגררים או שזה רק סוללה אחת (אני שואל בגלל תמונות הדורסים, אני מניח שגם הם מגיעים מגדוד מילואים כלשהו)?

6. מדוע בעצם עדיין משתמשים בתותחים נגררים? זה בגלל מחסור בתומ"תים או בגלל יכולות מיוחדות כלשהן של ה M-71 עצמו (טווח)? למיטב זכרוני תומ"תי ה "רועם", שהיו מצוידים ב M-71 (או אולי M-68?), וגם ה M50 הותיקים ("רוקע") הוצאו שניהם משירות בסביבות 1995 ו 2000 בהתאמה, בגלל חוסר היכולת והכדאיות לתמוך תחזוקתית בתובות השרמנים ומנועיהם העתיקים. לבטח מדובר בשילדות השרמן האחרונות בשימוש, לפחות בחצי הכדור המערבי.

7. אתה יודע האם הגדודים המטכ"ליים שהפעילו בזמנו נגררי 130 מ"מ / M-46 עדיין קיימים? או שאולי אחד מהם הוסב ל M-71 J
'.

סוף שבוע נעים

נערך לאחרונה ע"י יוסיפון בתאריך 05-12-2004 בשעה 17:25.
ישן 04-12-2004, 13:41
צלמית המשתמש של עידו403

תשובות לשאלותיך
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי strong11 שמתחילה ב "אחלה תמונות עידו!"

2. אלפות לא יכולות לגרור את התותח, משום שהוא כבד (כמה טונות טובים) מדי.
כיום האלפות גוררות רק מרגמות 160 מ"מ בסוללות הסיוע של שיבטה ומל"י כי המרגמות קטנות
יחסית.

3. הברזנט מסתיר רק את הצוות...
אין שם שום מנוף ואין שום ריאו אייל/חץ חוץ מלאנשי החימוש של הגדוד.

4. הג'פסים שייכים ליחידה ולא למל"י. לאחר האימון הם הועלו על מובילים והוחזרו לימ"ח בדרום
הארץ.

5. הדורסים שייכים לגדוד אחר שהתאמן סמוך אלינו. כל האגד שלי מורכב מ M-71.

6. סיפור קליטתם של ה M-71 בצה"ל הוא מוזר למדי, במקור יועדו התותחים לצבא אירן ...
אך לאחר נפילת שילטון השאח' בסוף שנות ה-70 ועליית המשטר הקיצוני לא סופקו התותחים
לאירן, וסולתם היצרנית "נתקעה" עם הכלים- וצה"ל הסכים לקבל אותם.
לתותחים יש יתרון אחד גדול על התותחים המתנייעים- הם מדוייקים יותר משום שאחרי הפגז
הראשון הם ננעצים בקרקע ולא זזים לשום כיוון אלא אם הכוון מזיז את הקנה, זאת בניגוד
למתנייעים שהנהג צריך ללחוץ חזק מאוד על דוושת הבלם בזמן הירי וגם זה לא עוזר ברוב
במקרים- הזכרתי פעם תרגיל שבו הצוות שלי ירה 20 פגזים בחולות של שיבטה ולאחר הירי
גילינו שזזנו אחורה 5 מטרים למרות שהנהג לחץ על הבלם בכל פגז שנורה.

ישנה תוכנית של סולתם להסב את כל תותחי ה M-71 למערכת "אטמוס 2000" שהיא תותח
M-71 שמורכב על משאית טטרה. המערכת נבחנה כבר במספר צבאות בעולם- דרום אפריקה
והודו למשל, וגם צה"ל יבחן אותה בקרוב.

7. בצה"ל לא נמצאים יותר D-30 או M-46 בשימוש, גם לא במילואים.
בעבר צה"ל השתמש בהם- כלים שנפלו שלל, אך הכלים היחידים שיש כיום במילואים הם
M-109 על דגמיו במערך המתנייע, M-71 במערך הנגרר, ו MLRS במערך הרקטות.

לגבי מספרי גדודים- אני מעדיף שלא להיכנס לזה, ורק אומר ששם הגדוד שלי הוא "קרדום"-
מחווה לתותח ששירת בו עד לכניסת ה M-71 באמצע שנות ה-80.

נערך לאחרונה ע"י סירפד בתאריך 05-12-2004 בשעה 11:50. סיבה: הסרת מידע מסווג
ישן 04-12-2004, 16:43
  strong11 strong11 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.11.04
תודה
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי עידו403 שמתחילה ב "תשובות לשאלותיך"

תודה על התשובות.
אתה רוצה להגיד לי שצה"ל משאיר מבחירה אגד שלם של תותחים נגררים, כאשר הוא יכול לקבל תומ"תים מעודפי הצבא האמריקני בעלות אפסית?
הצמצום המשמעותי במספר האוגדות שלהם לאורך 12 השנים האחרונות הותיר אותם עם מאות תומ"תים מיותרים, חלקם חדשים לגמרי.
זה נכון שהמארינס והדיבזיות יבילות האויר שלהם ממשיכות להשתמש בתותחים נגררים M-198 אבל זה כמובן משיקולי הובלה ומשקל ולא איכויות יוצאות דופן של הנשק עצמו.
מאחר ופסלת את נושא יבילות האויר אצלנו, לא ברור לי לחלוטין מדוע נותרו תותחי ה M-71 בשימוש.

בזמנו היה לחטיבות הצנחנים השונות בסדיר ובמילואים גדוד מכמ"ת 160 מ"מ אורגני והיה גם גדוד M-102 105 יביל אויר שהיה חלק מאגד קתמ"ר (אם אינני טועה) והשתתף במלחמת יוה"כ. מקור אחד אמר לי שתותחים אלו היו מעודפי הצבא האמריקני אבל מקור אחר אמר שהם בכלל נתפסו מהירדנים במלחמת ששת הימים.
ישן 04-12-2004, 18:11
צלמית המשתמש של עידו403

לגבי כמויות של תותחים בשימוש- רצוי שלא נרחיב בנושא
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי strong11 שמתחילה ב "תודה"

רוב הכסף שצה"ל מוציא על התומ"תים הוא על ההסבה שלהם לדגמים המתקדמים אשר כולה נערכת בארץ ללא שימוש בכספי הסיוע האמריקאי, זאת גם הסיבה שלא כל תותחי הרוכב שודרגו לרמת הדורס- בעיות תקציב.

למה התותחים נמצאים בצה"ל? כבר כתבתי מקודם- כי לא היה מה לעשות איתם אחרי עליית חומייני לשלטון באירן.

תותחי M-102 אכן שירתו בצה"ל אבל יצאו משירות לפני שנים רבות, כמו כן גם המכמ"ת 160 מ"מ שהיתה פיתוח ישראלי יצאה גם היא משירות לפני זמן רב.
המרגמה 160 מ"מ היחידה שעדיין בשימוש היא זאת שנמצאת בסוללות הסיוע של שיבטה ומל"י, היא נקשרת לנגמ"ש אלפא ומשמשת לתרגול קורסים שונים (טיווח, קש"א, קצינים...)

נערך לאחרונה ע"י סירפד בתאריך 05-12-2004 בשעה 11:34. סיבה: הסרת מידע מסווג
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 04:10

הדף נוצר ב 0.09 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר