לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 16-12-2005, 19:38
  עידו גנוט עידו גנוט אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.09.05
נשק EMP, יכולות ואמצעים

ערב טוב,
הנושא שעסקתי בו לפני מספר שנים חזר להעסיק אותי לאחרונה מסיבות שונות.

לפני כמה שנים קראתי לא מעט חומר בנושא בין השאר את המסמך המעניין והמקיף הזה ב-globalsecurity.
הבעיה היא שהמסמך ישן למדי (96 אם אני לא טועה), אינו כולל לקחים ממלחמת עירק ומידע רלוונטי יותר מהתקופה האחרונה. לאחרונה מצאתי גם את המסמך הנ"ל אשר נכתב בידי איש צבא אמריקני ב2002 אבל למרות שטרם עברתי על כולו נראה כי גם הוא לוקה בחסר במידה רבה.

מה בעצם מעניין אותי וטרם מצאתי:
1. האם מדינה כלשהי (ארה"ב, ברה"מ...) הודתה שברשותה נשק EMP ואם כן האם חשפה נתונים כלשהם אודות יכולותיו (משקל, עוצמה, חדירות וכו').
2. בהנחה שהתשובה ל-1 היא חיובית האם ידוע על שימוש כלשהו בניסוי או בקרב בנשק זה ומה היו תוצאותיו?
3. בשני המסמכים שהזכרתי ישנו ניתוח של אפקט הפגיעה של נשק EMP, בין השאר מדובר על הבדלים בפגיעות של מערכות שונות לאפקט EMP. מערכות ישנות יותר המבוססות על שפופרות ואקום פגיעות ככל הנראה לסוגים אחרים של קרינות מאשר מערכות מבוססות טרנזיסטורים. שאלתי - האם ישנן דרכים לשתק את שני סוגי האיומים באמצעות EMP? האם ניתן לשתק גם איומים תת קרקעיים מוגנים (בונקרים חפורים באדמה)?
4. ההגנה מפני נשק EMP היא עניין בפני עצמו - כבר שנים רבות מוכרות שיטות מיגון - עד כמה שיטות אלו (כלובי פראדי וכו') יעילות בפועל כנגד נשקים (האם בוצעו ניסויים?). עד כמה הקשחה של מערכות צבאיות היא עניין שבשגרה (האם לדוגמא מערכות נ"מ רוסיות מוקשחות "באופן טבעי")? האם עלויות הקשחה הן גבוהות ומכאן שהופכות את הסיפור לבלתי כדאי כלכלית? מה מצב ההקשחה במערב (וגם בארץ בהנחה שמותר לומר משהו בעניין במגבלות ב"ש).

יהיו לי עוד מספר שאלות נוספות ככל שיתפתח דיון.

עניין טכני לסיום - נקודה שאף פעם לא הייתי סגור לגביה - האם פצצת EMP פוגעת גם במכשירים אלקטרוניים שאינם פעילים (לדוגמא מחשב המנותק מהחשמל/רשת וכו' ואינו עובד)?
www.MegaPixel.co.il
http://lensvid.com/ - אתר סרטוני הוידאו לצלמים

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 16-12-2005, 20:58
  desertowl desertowl אינו מחובר  
מומחה טכנולוגיות צבאיות חיישנים ומערכות תצפית

חבר מתאריך: 18.10.03
הממ...
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "נשק EMP, יכולות ואמצעים"

לא מכיר כ"כ אמל"ח EMP אבל מה שבטוח הוא שמיגון אמצעים צבאיים מפני EMP וקרינה אחרת קבוע בתקנים צבאיים ובפירוש נותנים על כך את הדעת - כולל ניסויים מקיפים.
לגבי המעגלים עצמם - בהנתן קרינה חזקה מספיק כל מעגל יינזק.
מקור הקרינה לא חייב להיות EMP ואמצעי מסוכך היטב ידרוש השקעה של כמות גדולה מאד של אנרגיה ע"מ לשבש את פעולתו ובטח ע"מ להשמידו.

לא לשכוח שמרבית הרכיבים האלקטרוניים מסוככים גם כך , בשל אילוצי תאלמ"ג ו"חיים בצוותא" עם אמצעים אחרים.
That would be like the splendor of the mighty One…
I am became death,the shatter of Worlds.
.

ישן 16-12-2005, 21:13

בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי desertowl שמתחילה ב "הממ..."

תודה ינשוף. האם יש לך מידע לגבי האימפלמנציה של הנושא במערכות נ" סובייטיות (ישנות וחדשות)?

אגב מסתבר שהאירנים מודעים בהחלט לנושא ה-EMP. ראיתי גם שרשור שהזכיר אפשרות של ניסוי EMP אירני על טיל שיהאב למרות שאני לוקח זאת אם יותר מקורטוב של מלח.

בכל מקרה כפי שכבר כתבתי אשמח לחזור לנושא הנשק עצמו.

תוספת:
RP - אין לי גישה, אבל אני אסתכל כשזה יגיע גם אלינו האזרחים (אם זה נגיש לך בהמשך השבוע נשמח אם תוכל לגזור ולהדביק כאן).
www.MegaPixel.co.il

ישן 16-12-2005, 23:29

מעניין אבל...
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "נשק EMP, יכולות ואמצעים"

הצצתי בכל המאמרים שהבאת, הם מעניינים אבל, כולם עוסקים באותו נושא - האיום על ארה"ב מנשק EMP.

מה שמעניין אותי הוא פחות האיום ויותר השימוש בEMP כנשק התקפי ועוד יותר מכך עדויות לשימוש כזה ולתוצאותיו. אני מתקשה להאמין שלאמריקנים (ויש להניח שלמדינות נוספות) אין נשק EMP מוכן ברמה זו או אחרת ושהם לא עשו בו שימוש כלשהו במלחמה האחרונה בעירק (אשר רבים רואים בה שדה ניסויים גדול לעוצמה הצבאית האמריקנית ולפיתוחים שונים ומשונים). העניין הוא שקשה להסתיר פגיעה של נשק EMP ואם הייתה התקפה כזו סמוך לאזור מיושב האוכלוסיה הייתה מדווחת על תופעות מסוימות מאד שניתן לזהותן בנקל יחסית כתוצאות פגיעה של נשק EMP באזור.

אבל עוד לפני שנרחיק לכת לספקולציות - אני שואל שאלה כללית יותר - עליה טרם קיבלתי תשובה - האם האמריקנים הודו בקיום של נשק EMP בידיהם (נשק שנכנס לשימוש באופן רשמי). באחד המסמכים שהבאתי הופיע תוכנית מפורטת לפיתוח אמריקני של נשק EMP על פני השנים הבאות - אני מעוניין לדעת האם משהו כבר נכנס לשימוש והאם יש תוצאות של הניסויים בו (או טוב יותר - ניסיון מבצעי).
www.MegaPixel.co.il

ישן 16-12-2005, 23:42
צלמית המשתמש של nsdq160
  nsdq160 nsdq160 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.08.04
טוב, עכשיו אני מבין מה אתה מחפש
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "מעניין אבל..."

אתה מדבר על קטגוריית נשק שנקראת בעגה המקצועית HPM או High-Power Microwave ובעגה הפופולארית E-Bomb. יש אינספור פרסומים בנושא ואכן דובר על כך שהאמריקאים השלימו לפני מספר שנים פיתוח של, לפחות, שתי מערכות נשק כאלה. גירסה אחת בתצורת רש"ק עבור טילי AGM-86 וגירסה שנייה של פצצת גרביטציה. האמריקאים, מצדם, לא מרבים להרחיב על כך את הדיבור. לא ידוע על הפעלה מבצעית של מערוכת נשק כאלה או אחרות מסוג דומה.
אני מציע שבשלב ראשון תעשה חיפוש ב-GOOGLE לפי השמות שציינתי. אני אציץ מחר בארכיון ואנסה לאתר לך את החומר הגלוי הרלוונטי בנוגע לפיתוחים האמריקאים בנושא. יש ברשותי כמה מאמרים בנושא שעשויים לעניין אותי אבל אני אוכל לנסות ולהעלותם רק לקראת סופ"ש הבא.

בציור - סכמה תיאורטית של פצצת HPM על בסיס JDAM

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ישן 16-12-2005, 23:46

מצויין
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי nsdq160 שמתחילה ב "טוב, עכשיו אני מבין מה אתה מחפש"

או מצויין זה כבר יותר בכיוון - הערב כבר מאוחר אבל מחר אני אחפש קצת יותר לעומק.

נ.ב. האמת שלדעתי זה כבר היה קיים במסמך הראשון שהבאתי מגלובלסקיוריטי - מה שמלמד שלפעמים דווקא את מה שמול העיניים לא רואים.

תוספת:
טוב נו לא עמדתי בפיתוי - בסוף העמוד יש קצת מידע - בגלל השעה אני לא אשב לקרוא הכל אבל נראה שהם טוענים שהצבא האמריקני הודה שברשותו נשק HPM מזה כמה שנים.
www.MegaPixel.co.il

נערך לאחרונה ע"י עידו גנוט בתאריך 16-12-2005 בשעה 23:52.
ישן 18-12-2005, 18:06
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "מעניין אבל..."

עידו קבל קונספירציה של הדיוט גמור:
כאמור אני לא מבין כלום בתחום. מה שאני חושב שאני מבין זה שאתם מדברים על פצצות שגורמות להרס מעגלים חשמליים וכך משביתות מערכות טכנולוגיות של האוייב.
אתה תוהה האם האמר' השתמשו בנשק כזה בעירק. אני רוצה להפנות את המחשבה שלך לכיוון אחר: לאמר' יש שדה ניסויים אחר בתנאי אמת: אפגניסטן. אזורים רבים בהרים של אפגניסטן כמעט ואינם מיושבים ואם הם מיושבים לא זורם בהם חשמל או קווי טלפון, הטכנולוגיה כמעט ולא היגע לשם כלל. אם מישהו עושה שם שימוש במחשב או בטלפון לוויני, סביר להניח שהוא טרוריסט שמוצא שם מקלט. לכן שטח כזה הוא אופטימאלי לניסויי ויישום של נשק כזה, סביר להניח שתפגע רק באוייב ולא תפגע באזרחים. מצד שני, גם אם תפגע בציוד אזרחי לתושבים שם אין סיכוי להגיע לתקשורת העולמית ולהתלונן עליך.

ישן 17-12-2005, 10:46

חוזרים לעניינים
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי desertowl שמתחילה ב "זה מה שכתבתי בתגובה למעלה..."

בוקר טוב,

אז בוא נתחיל אחד אחד: ראשית קיבלנו את הרושם שבמערכות צבאיות יש מידה מסוימת של הקשחה מובנית - מה שכן מכיוון שברוב המקרים היא לא נועדה למנוע EMP (או HPM ועל כך מייד) יכול להיות שהיא תמנע פגיעה בחלקים מסוימים של המכשור אבל לא באחרים. למען האמת לדעתי הפגיעה עשויה להיות קשה בכל מקרה - חישבו על זה כך - נאמר שיש רכב עם ציוד קשר היושב במפקדה בשטח ופצצת EMP מתפוצצת בסמוך אליו (לא פוגעת בו פיזית אבל הקרינה האלקטרומגנטית מגיעה אליו), אפשר שהכבלים המסוככים ואולי עוד מספר צ'יפים מוקשחים לא יפגעו אבל מספיק שיש במערכת רכיב אחד לא ממוגן בכדי שכל מערכת הקשר תפסיק לעבוד (רכיב קריטי כמובן). קשה לי להאמין שבמרבית מערכות הקשר כל הרכיבים הקריטיים ממוגנים בלי יוצא מן הכלל - ממגנים לרוב מה שצריך בכדי למנוע הפרעות הדדיות כפי שציינתם. בקיצור קריסה של המערכת - ואני מניח שתיקון אפילו של רכיב אחד שנפגע הוא לרוב בלתי אפשרי בשטח, בוודאי לא בזמן קצר בעת מלחמה.

הלאה - לא ממש התייחסתם לקישור שמצאתי אתמול בלילה אז הינה ציטוט של החלקים הרלוונטיים (מאד):

The USAF also says they possess an "electromagnetic pulse (EMP)" or "high power microwave (HPM)" warhead that can, under optimum conditions, fry electronic equipment over an area the size of an athletic field. Details are unclear, but it appears this weapon was derived in the early 1990s from test devices developed by the US Los Alamos National Laboratories beginning in the late 1980s. The USAF refined the Los Alamos device into one that could fit into the nose of a cruise missile.

The USAF EMP / HPM weapon is described as consisting of a helical coil wrapped around a copper cylinder. A bank of capacitors supplies an initial current of a few hundred thousand amperes that creates a magnetic field in the gap between the coil and the cylinder. A conventional explosive charge explodes the coil assembly from the rear forward, compressing the magnetic field and generating a powerful electromagnetic pulse. The overall power of the pulse is not great. A simple antenna is used to focus it in a 30-degree cone to hit a target no more than a few hundred meters away. The weapon fires through a transparent window in the nose of the missile, with the window also used by targeting sensors.

This particular HPM munition appears to be only the tip of the iceberg, with a great deal of work in the field going on in secret. The Air Force has admitted to testing HPM warheads on AGM-86 Air Launched Cruise Missiles. British Aerospace (BAe) is also working on HPM munitions, with financial backing and technical support from the US; the program is rumored to be codenamed "Virus". A British HPM munition has tested in the US on Ryan BQM-145A drones. The British are also believed to have developed a "radio frequency munition" that operates at a lower and broader range of frequencies than an HPM. Germany, France, Israel, and Sweden are also working on HPM weapons.

Tests of such munitions have not only demonstrated the ability to disrupt or damage electronic and computing systems, even when they're turned off, but have also fried automotive ignition systems and small electric motors. Reports indicate that pulse power levels of up to 20 gigawatts have been produced, though only for a very short period of time. Although these have been single-shot munitions, over the long run the goal is to develop HPMs that would be able to engage up to a hundred separate targets during a sortie. While range is currently on the order of a hundred meters or so, researchers hope to get the range up to a kilometer or so at least.

The US Air Force hopes to field HPM warheads for cruise missiles as early as 2006. Follow-up efforts will design HPM munitions that can be loaded up into the weapons bay of robot strike aircraft, or "uninhabited combat aerial vehicles (UCAVs)", now in development, and miniaturized HPM munitions for the new Miniature Air-Launched Decoy (MALD). Although the Americans are focusing on unmanned delivery platforms, out of fears that the microwave pulse would damage the platform's electronic systems, the British believe that such a weapon could also be carried by a manned aircraft.

The HPM munition is regarded as attractive since it involves little "collateral damage" to structures and populations outside of the immediate target and even potentially little injury to personnel inside the target itself. It would also be able to produce selective effects, producing a "soft" pulse just to disrupt systems, or a "hard" pulse to wreck them permanently.

Although the Air Force sees the primary target of HPM munitions as air-defense sites, an HPM munition could also be used to disable biological or chemical weapons facilities, shutting down their systems without any release of agents. Another virtue of the HPM munition is that it might be very useful for an indirect attack on "hard" buried targets, with the pulse sending power surges through electrical connections into the site that fry electronic systems inside.
The military has also voiced ideas about a munition that could disperse a swarm of insect-sized robots, designed with very crude "smarts" to allow them to infiltrate "hard" targets and then sabotage them. The idea seems like science fiction, but prototypes of microrobots that could be capable of doing such things have been built. Besides, HPM weapons would have seemed like science fiction not so long ago.

זה המקור:
http://www.vectorsite.net/twbomb2.html#m7
אין לי שום וודאות בקשר למהימנותו - אשמח אם תעזרו לחפש סימוכין למה שנטען כאן אשר על פניו עונה על חלק גדול מן השאלות שהצגתי ובראש ובראשונה טוען באופן גלוי כי האמריקנים מודים בפיתוח נשק EMP (אגב הוא לא מבדיל בין EMP לHPM), ולא רק זה אלא שהם כבר ניסו נשק זה וצפויים להכניסו לשימוש בשנה הקרובה. בקיצור בוא ננסה לחפש עוד קצת ביסוס לטענות הללו (אם למישהו יש JANES נגיש אשמח אם יריץ חיפוש בנושא).

בקשר להבדל בין EMP ל-HMP ערכתי חיפוש קצר ולא מצאתי התייחסויות רציניות המסבירות את ההבדלים לעומת זאת מצאתי בויקפדיה כמה ערכים נפרדים (כן כן ויקפדיה איננה מקור מהימן תמיד ובכל זאת):
High-energy radio-frequency weapons - זה חדש לי בהנחה שזה קיים (מזכיר ברק?!).
Transient electromagnetic device - שם אחר לEMP?
Electromagnetic bomb - הקישור הרגיל - לא מוזכר HPM (מצד שני הוא גם לא רציני במיוחד).
בשורה התחתונה אשמח אם תעזרו למצוא חומר על ההבדלים ואני אפנה לשאול אצל העורך שלי שיספק קצת הסברים טכניים יותר (הוא פיזיקאי).
www.MegaPixel.co.il

נערך לאחרונה ע"י עידו גנוט בתאריך 17-12-2005 בשעה 10:49.
ישן 17-12-2005, 12:35

תוספת
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "חוזרים לעניינים"

תוספת קטנה:
בקישור הבא ניתן למצוא רשימת Q&A בנושא EMP:
http://www.globalsecurity.org/milit...003/hpm-faq.htm

אמנם מדובר בקישור מ-2003 ולכן בהקשר המבצעי יכול להיות שהיו מאז התפתחויות (כמו שהזכרתי למעלה) אבל מה שאני מבין בעיקר משני הקטעים הראשונים הוא זה: Electromagnetic Bomb הוא הגדרה רחבה הכוללת בין השאר גם את הHPM ולמעשה מכסה ספקטרום אלקטרומגנטי רחב יחסית ומספר שיטות הפעלה - חלקן קצרות (pulse) חלקן ארוכות יותר. מכיוון שאני מכוון כאן את הדיון פחות לאופן הפעולה של נשק זה או אחר ויותר לשאלה "איפה עומדים כיום פיתוחים כגון אלו" אני מציע שנשתמש במונח EMP כמונח גנרי שיכלול גם HPM וגם שיטות אחרות אם קיימות, אלא אם כן ישנה סיבה טובה להבדיל בניהם לצורך הבהרת נקודה ספציפית.

עידו
www.MegaPixel.co.il

ישן 18-12-2005, 19:14

בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "שבוע חדש"

זאת בהחלט אפשרות מעניינת (שימוש ניסיוני באפגניסטן) מה שצריך לזכור הוא שלמיטב הבנתי מדובר על כלים בעלי טווח לא מאד גדול (עשרות-מאות מטרים). אפגניסטן היא ארץ גדולה והאזור בהם עשויים תומכי אלקעידה להסתתר גם הוא נרחב. ללא מידע מודיעיני קשה להאמין שירי של פצצת EMP תשיג את האפקט הרצוי. מצד שני כאשר כבר קיים מידע מודיעיני אני מניח שפצצת EMP לא תהיה האופציה הראשונה של הכוחות האמריקניים (תקיפה רגילה מן האוויר/כוחות קומנדו וכו').

בקיצור לי נראה שעירק (ומי יודע אולי בעתיד אירן) הם מטרות מתאימות בהרבה לבחינת האפקט של נשק EMP.

בקשר לבקשתי לחיפוש בג'יינס - טרם קיבלתי התייחסות - אולי בגלל שכולם בכנס המיקרו לווינים?
www.MegaPixel.co.il

ישן 20-12-2005, 22:17
צלמית המשתמש של nsdq160

אני מסכים איתך לחלוטין
בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי desertowl שמתחילה ב "חורג מהאשכול אמנם..."

מצגת פשוטה היא כלי עזר נוח. אבל, הבעיה היא שמשקיעים כיום יותר ב"פירוטכניקה" ופחות בתוכן. נראה שיש כמעט דרישה למצגת שתכיל אינספור אפקטים גרפיים ויזואלים שבאים על חשבון התוכן. בנוסף, מצגת היא כלי טוב להעביר רעיונות מרכזיים או נקודות חשובות ולא כלי להצגת כמות גדולה של מידע. לכן, לא פעם, מתמצתים את המידע יתר על המידה רק כדי שייכנס בתוך שקף. ואז במסגרת ה"קיצור" מוותרים על ביטויים חשובים כמו "ייתכן", "יכול להיות", "קיימת האפשרות" וכדומה. התוצאה של קיצורים כאלה ברורה - מצגת יפה, אך שטחית ביותר ורצופת קביעות לא מבוססות.

ישן 20-12-2005, 23:32

מצגות ועוד
בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי nsdq160 שמתחילה ב "אני מסכים איתך לחלוטין"

ראשית תודה על השקפים nsdq160. אגב בנוגע למצגות אני דווקא מאד תומך (והכנתי לא מעט מצגות בזמנו לקצונה הבכירה של צה"ל). מה שכן המצגת לא צריכה להיות לב העניין אלא התוכן - היא נועדה לתמצות הרעיון. יש מקרים שמצגת יכולה להוביל אותך בצורה שגויה אבל זה מן הסתם תלוי באופן בו היא הוכנה. מצגת שהוכנה כראוי צריכה להוביל את המציג בדיוק להיכן שהוא רוצה. אבל בו לא נמשיך בדיון זה כאן.

באשר לתוכן השקפים, בגדול מעניין לדעת שהבחור טוען שזה cost-effective למגן מ-EMP אבל למען האמת אנחנו שוב חוזרים לנושא המיגון ואותי כפי שכתבתי דווקא מעניין ההיבט ההתקפי/מבצעי.

nsdq160 - אין לך נגישות לג'יינס במקרה? אם כן פשוט תריץ חיפוש על EMP ותראה מה אתה מקבל, אני רוצה לברר האם האמריקנים הודו בקיום נשק EMP בארסנל שלהם ואם כן האם ידועים פרטים טכניים על הנשק.
www.MegaPixel.co.il

ישן 21-12-2005, 00:00
צלמית המשתמש של nsdq160

אני זוכר שאתה מתעניין בצד ההתקפי
בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "מצגות ועוד"

ולא, עוד לא יצא לי להציץ בארכיון. אין לי גישה למאגר הממוחשב של Jane's אבל יש לי גישה למרבית הפירסומים שלהם. לא זכור לי אישור רשמי פורמלי להימצאות נשק HPM ברשותם. כפי שכתבתי, יש התבטאויות לא רשמיות על פיתוח מטעני HPM ל-AGM-86 וכפצצת גרביטציה. הטענה ערב מלחמת המפרץ השנייה הייתה שמערכות אלה נמצאות בניסוי וטרם השיגו IOC. יחד עם זאת דובר על האפשרות להכשירן לשימוש מבצעי אך לא נתקלתי באף עדות - רשמית או לא - להפעלה מבצעית שלהן. כיום מדובר על פיתוח HPM לפלטפורמות אחרות כולל כטב"מים מסוגים שונים. אבל, המכנה המשותף של כל הפרסומים הללו (שאת חלקם אני אשתדל לארגן לך לקראת תחילת שבוע הבא) הוא היעדר אישור רשמי אמריקאי בנושא. אני זוכר פרסום של חברה רוסית שמציעה למכירה מערכת HPM ניידת בדמות מזוודה. אני אבדוק את האפשרות להעלות פרטים על מערכת זו לפורום.

ישן 21-12-2005, 22:56

מו"פ בטחוני
בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי RP. שמתחילה ב "עידו, הנה הכתבה מלקט מו"פ של נובמבר"

תודה RP.

כרגע בדיוק סיימתי לדפדף בגליון דצמבר של לקט מו"פ. שם כתוב כפי שציין ינשוף כי האמריקנים כבר ערכו עוד במלחמת המפרץ הראשונה ניסוי בנשק HPM לצורך חדירת בונקרים.

נתחיל מכך שאם אנו מאמינים לג'יינס (וזה בדרך כלל המצב) אזי יש לנו סוף סוף מידע אמין ביד - נשק EMP/HPM קיים והוא בשימוש (אפילו מבצעי) מזה זמן רב למדי. מה שעדיין אין לנו הם פרטים טכניים על הנשק, ביצועיו ויכולותיו וזה מה שמעניין אותי כרגע - כפי שכבר כתבתי אשמח אם מישהו ינסה לחפש בג'יינס לראות אם יש מידע טכני אודות מערכת הנשק.

אגב מעניין לשמוע שלקוראנים יש אספירציות בתחום אבל ביננו אני מניח שלכל מדינה עם מו"פ צבאי רציני יש כוונות בתחום - רובן פשוט לא חושפות אותן מסיבות מובנות.
www.MegaPixel.co.il

ישן 22-12-2005, 21:43
צלמית המשתמש של nsdq160

מתחיל למלא הבטחות
בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "מ... אני אשמח אם תוכל לעשות..."

אז ככה, עידו. התחלתי לנבור בארכיון שלי ואני מתחיל לאתר פרטים שהבטחתי לך. ובכן, במחצית הראשונה של שנות ה-90 ערכו האמריקאים ניסויים ראשוניים במטען HPM עבור ה-AGM-86B. הניסויים נערכו, תחת מעטה כבד של חשאיות, בבסיס אגלין שבפלורידה. המטען יצר פעימת מיקרוגל על-ידי דחיסת שדה חשמלי באמצעות חומר נפץ קונבנציונאלי. אבל הניסויים נחשבו למאכזבים. התגלה קושי רב בחיזוי עוצמת הפעימה וכיוונה. הקושי הגדול ביותר היה בשליטה על כיוון הפעימה. מצאתי איזכורים לכך שהעבודה על הפרויקט נמשכה אך לא ברור האם הוא הבשיל לכדי מערכת מבצעית.
בנוגע למערכת הרוסית, הרי שב-1996 נתקל המודיעין האמריקאי בעלון פרסום של מערכת HPM ניידת מתוצרת רוסיה. המודיעין האמריקאי נתן למערכת, שצורתה כצורת פחית קטנה (או רימון יד) את שם-הקוד Beer Can ו-Six of Clubs (אני לא יודע אם אלה שמות-קוד רשמיים. אני צריך לבדוק). הגוף שמונה לבדוק את המערכת היה ה-DNA או Defense Nuclear Agency. הבחינה של ה-DNA קבעה כי המתקן נועד לשמש לפגיעה במערכות הגנה אווירית, מפקדות וכדומה אם כי הוצג הפוטנציאל שלו בידי ארגוני טרור. בעלון הפרסומת הופיעו מספר תרחישי שימוש: טרוריסטים שתוקפים מרכז מחשבים והתקפות על שדה תעופה ותחנת לווינים קרקעית. להערכת ה-DNA הרוסים פיתחו שלוש גירסאות לנשיאת המערכת - רימון-יד (שהופיע בעלון), פגז ארטילרי ומזוודה. המערכת כוללת מערכת בקרה שמאפשרת להזין את התדר הנדרש לצורך המשימה. כנראה שבקיץ 1996 הצליח המודיעין האמריקאי לשים את ידו על שני מתקנים בתצורת רימון-היד. לפי כמה דיווחים המערכת אכן התגלתה, בניסויים, כמאפשרת לבצע את מה שתוכננה לעשות.
עד כה איתרתי מידע על ה-Beer Can רק במקור אחד - לא רשמי כמובן - אבל, לפחות בדברים אחרים שבהם הוא עסק וטען לחשיפות ראשונות, הוא התגלה כאמין במידה רבה.

אני מבטיח להמשיך ולחפש חומר בנושא. מקווה שתוצרים נוספים יופיעו בסופ"ש

נערך לאחרונה ע"י nsdq160 בתאריך 22-12-2005 בשעה 21:45.
ישן 22-12-2005, 21:57

אכן מעניין
בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי nsdq160 שמתחילה ב "מתחיל למלא הבטחות"

נתחיל מהסוף. על ה-Beer Can שמעתי (או ליתר דיוק קראתי). לא הבאתי את המידע כי אני נזהר מאד בכל מה שקשור למערכות נשק סובייטיות בעיקר כאלו שאינן ידועות ומוכרות רשמית.

בנוגע למערכת האמריקנית הסיפור בהחלט מעניין - לפי המידע שמצאת נראה שישנם קשיים לא מבוטלים עם הטכנולוגיה - קשיים שנראה שהסובייטים דווקא הצליחו לפתור (למרות שיכול להיות שבדרכים שונות לחלוטין ובקני מידה שונים מאד - קשה לי להאמין שרימון יד יכול ליצור אפקט EMP לטווח משמעותי - מזוודה אולי יותר).

מה לגבי דברים עדכניים יותר? אנחנו מדברים כאן על טכנולוגיות מלפני 10-15 שנה לפחות האם פורסם משהו בנוגע ל-EMP לאחר המלחמה האחרונה בעירק?
www.MegaPixel.co.il

ישן 22-12-2005, 22:08
צלמית המשתמש של nsdq160

חדשות HPM
בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "אכן מעניין"

בנוכע ל-Beer Can, הרי שהמקור עליו אני מתבסס איננו מקור רוסי או מקור סנסציוני אחר אלא דווקא מקור שאני מחשיב כאמין. ואני הראשון שמסתייג מטענות רוסיות על כל מיני פיתוחים סופר-מתקדמים שאף אחד לא ראה וכנראה גם לא יראה אותם לעולם.

כפי שכבר כתבתי בראשית הדיון הרי שערב המלחמה האחרונה בעיראק דובר על כך שהאמריקאים מאיצים מספר תוכניות פיתוח של מערכות HPM למקרה שיתעורר הצורך בהן בעת הלחימה. חשוב לזכור שהאצת פיתוח אינה דבר חריג. גם ה-AGM-158 הואץ לשירות מבצעי למרות שהוא רחוק עדיין מהשלמת פיתוח ואפילו ה-AWS שהוא מדגים טכנולוגיות הוחש למפרץ. בזמנו גובר על מטען HPM ל-AGM-86, מה שגם מתיישב עם עובדת קיום הניסויים בעבר. אבל, לא זכורה לי כל התייחסות במקור אמין לכך שנשק HPM הופעל במפרץ (ואני אל מדבר על כל מיני משבשי IED שכמדומני "ינשוף" התייחס אליהם בעבר). עבר גם די זמן מהמלחמה כך שלו היה שימוש כזה אני מניח שהיינו שומעים עליו (זאת תוך הסתמכות על ניסיון עבר בחשיפת אמל"ח מסווג לאחר מלחמות, דוגמת ה-KIT2 אחרי המלחמה ב-1991). יחד עם זאת חשוב לזכור שהאמריקאים מצניעים מאוד את נושא ה-HPM מסיבה שלא נוטים להתייחס אליה והיא ש-HPM הוא כלי אידיאלי נגד מדינה מפותחת ומתקדמת. באפגניסטן, למשל, אין הרבה מה לעשות עם HPM. האמריקאים, באופן טבעי, פגיעים אולי יותר מכל מדינה אחרת לחימוש כזה. לכן, יש מדיניות (שמאפיינת גם תחומים אחרים ומדינות אחרות) למעט בדיבור על טכנולוגיה שדווקא אתה פגיע לה במיוחד.

נערך לאחרונה ע"י nsdq160 בתאריך 22-12-2005 בשעה 22:10.
ישן 22-12-2005, 23:37

פקפוקים
בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי nsdq160 שמתחילה ב "חדשות HPM"

לא פיקפקתי במקור שלך - פיקפקתי במקור שאני מצאתי (לא זוכר אפילו מהו כרגע) ובאופן כללי במידע על נשק רוסי מתקדם.

במלחמת המפרץ אכן הואץ פיתוחם של מספר מערכות נשק (אני זוכר את המקביל ל-AWACS עבור מטרות קרקע - שמו פרח מזכרוני בשעת לילה מאוחרת שכזו). בכל מקרה אני מסכים איתך לחלוטין בנוגע לרגישות של הנושא עבור האמריקנים - ואני לא אתפלא אם כשתחפש בשבוע הבא בג'יינס לא תמצא יותר מידי מידע למרות שבכל זאת יש לי תקווה שתמצא משהו.
www.MegaPixel.co.il

ישן 22-12-2005, 23:50
צלמית המשתמש של nsdq160

יש פרסומים במקורות אמריקאים
בתגובה להודעה מספר 41 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "פקפוקים"

מידי תקופה יש מאמרים ב-Jane's, AW&ST ואחרים על פיתוחים בתחום HPM אבל רוב המאמרים הללו עוסקים בנושא בכלליות, קרי הצגת ההיבטים הטכנולוגיים ומשמעות מבצעיות. אבל, אני זוכר מעט מאוד התייחסויות לתוצרים ספציפיים של המחקר ופיתוח בנושא זה. וכאן אנחנו מגיעים לוויכוח הפילוסופי עתיק היומין - האם זה שלא מדברים הרבה על נושא זה עדות להתקדמות חשאית שלו או לכך שלא קורה הרבה? במקרה הנ"ל אני מניח, מסיבות כאלה ואחרות, שהאמריקאים דווקא התקדמו בפיתוח HPM וסביר להניח שיש מערכות מבצעיות, גם אם כאלה מוגבלות או בגדר מערכת ניסיונית. ואני בהחלט מקבל את ההסבר שלא מדברים על כך רבות בייחוד בשל הפגיעות הגדולה של ארה"ב לנשק זה.

ואתה מתכוון ל-E-8A J-STARS מ-1991.

ישן 23-12-2005, 01:01
צלמית המשתמש של nsdq160

עוד מאמר מתקופת ערב המלחמה במפרץ שעשוי לעניין אותך (וגם מאזכר את ישראל)
בתגובה להודעה מספר 42 שנכתבה על ידי nsdq160 שמתחילה ב "יש פרסומים במקורות אמריקאים"

Friday, August 16, 2002 issue.

Directed-Energy Weapons: Possible U.S. Use Against Iraq Could Threaten International Regimes
By David Ruppe
Global Security Newswire
WASHINGTON — The U.S. Defense Department might use high-power microwave (HPM) technology, now under development, in an attack on Iraq, bypassing the traditional Pentagon approval process for using new technologies, Defense Secretary Donald Rumsfeld said earlier this month.
“You never know,” he said at a press briefing Aug. 9, adding that there is already precedent for deploying weapons still under development.
Some human rights and international legal experts have expressed concern that the weapons might cause unnecessary human suffering or destroy civilian infrastructure, which is prohibited by an international arms control agreement. The United States has faced international criticism in recent months for what some critics perceive as a U.S. pullback from multilateral arms control agreements.
A 1977 protocol to the Geneva Conventions on the laws of war prohibits weapons that cause superfluous injury or unnecessary suffering and that are indiscriminate in their effects. It requires countries to assess the legality of a new weapon in light of the protocol and other international conventions. While the United States has not signed the protocol, it has indicated that it recognizes those principles as customary law and legally binding.
Safety Concerns
High-power microwave systems are designed to produce high-density bursts of energy capable of damaging or destroying nearby electronics, including those in vehicles, weapons and air defense and communications systems. HPM weapons could provide U.S. forces with a unique advantage, enabling them to swiftly knock out Iraqi command and control systems and possibly prevent Iraqi leaders from communicating effectively with their forces, military analysts have said.
Analysts have expressed concern though that the weapons might, in addition to destroying military targets, destroy nearby hospital equipment, heart pacemakers, and possibly systems in airborne civilian aircraft causing them to crash. According to a story in Aviation Week & Space Technology last month citing an unidentified official, the Israeli military has largely put off development of such weapons — except for possible use in missile defense — out of concern they would be mired in internal, Israeli legal reviews over the prospect of unanticipated collateral damage.
William Arkin, a senior adviser on military matters to Human Rights Watch, has argued for a rigorous legal, political and humanitarian evaluation of HPM weapons before they are deployed.
“Like blinding lasers, like anti-personnel land mines, like cluster bombs, there are weapons out there which are on the edge of whether or not they cause unnecessary suffering or are indiscriminate or fail to comply with our obligations under international humanitarian law,” he told Government Executive magazine earlier this year. The U.S. military has indicated that it envisions high-power microwave and other directed-energy weapons to be a humane option for warfare.
“We will strike deep in the enemy’s territory at the speed of light, with little or no collateral damage or loss of life, crippling his ability to wage aggression,” the Air Force Research Laboratory’s Directed Energy Directorate Web site says, prominently describing its “vision of the future.”
“The dangers to people are less from laser, microwave or EMP [electromagnetic pulse] attacks than from conventional attacks,” a 1992 U.S. Army infantry field manual says. “Their terminal effects are less violent and destructive than those of conventional kinetic or chemical energy munitions.”
A similar Army manual advises U.S. forces about side effects of prolonged exposure to high-power microwaves, saying soldiers might experience symptoms of pain, erratic heartbeat, fatigue, weakness or dizziness, nose bleeds, headaches and disorientation. HPM weapons, however, tend to require only rapid, not prolonged, bursts of energy to destroy electronics.
Assessing an Army war simulation involving HPM weapons, a 2000 report by the RAND think tank advises the military to develop clear policy on how the weapons would be used.
“HPM [weapons] would certainly have damaged civilian infrastructure in the [simulated] city. Such use may be construed as violating international law and could cause adverse public opinion. The U.S. government needs to develop clear and comprehensive policy on the use of such weapons,” the report says.
U.S. Requirements
According to Defense Department regulations, the Pentagon’s general counsel is required to review new weapons to determine whether they are consistent with U.S. and international laws and treaties before putting them into the field.
“Before microwave weapons are incorporated into the operational community, the Air Force general counsel must first review the weapon system and make a recommendation, which includes considerations of the medical and biological effects as those relate to the ‘pain and suffering’ that the weapon system may inflict,” Air Force Colonel Eileen Walling wrote in a February 2000 paper.
“If approved after a rigorous review, the Air Force lawyers and program managers must prepare for a review that will be conducted at the Department of Defense,” she wrote. The process is time consuming and can last more than nine months “but it assures that programs are thoroughly investigated before the program is formally initiated,” she added.
How the Weapons Might Be Used
Some national security experts have said they see no fundamental legal problems with using HPM weapons.
“On first blush, I don’t think this is an inhumane form of conflict, though it could have, as all weaponry does, inhumane consequences,” said John Holum, undersecretary of state for arms control and international security during the Clinton administration.
Questions about collateral damage, Holum said, “are part of the broader difficulty of conducting a war where your principal adversary is hidden among the general population, making it very difficult to distinguish between targets.”
“You may be talking about a weapon here that is sort of the ultimate [for] saving people, that is, putting weapons systems out of operation while not killing the people,” said professor John Moore, who directs the Center for National Security Law at the University of Virginia.
The United States used a more passive form of electromagnetic warfare during the Kosovo conflict, when aircraft dropped special carbon fibers over a radio broadcast station, effectively shutting it down. That operation generated national and international criticism because it attacked a civilian target.
Moore said there should be no problem with developing and using such weapons, depending on how they are used. There is no international prohibition on developing HPM weapons, just as there is no international ban on producing nuclear weapons, he said.
“The only question with respect to any weapons system, whether it’s a rock, a knife, or a standard carbine, [is] how it’s used, so it would depend specifically on how it’s used and whether it’s used in a way that generates collateral damage that is excessive in relation to the military effectiveness of the weapon,” he said.
That question is usually addressed through extensive testing. For example, a different sort of electromagnetic weapon unveiled by the Marines last year for use in controlling crowds without killing them was tested extensively on goats and people to measure its safety.
When used briefly, the weapon causes a burning sensation on the skin but no long-term damage, a Marine official told the Marine Corps Times last year. Prolonged use could cause permanent damage or death, the Times suggested, reporting that the period of time defining prolonged use is classified.
Accelerated Deployment
Rumsfeld said high power microwave technologies are in very early stages of development, but he suggested officials might field them nevertheless.
“The unmanned aerial vehicles that were used in Afghanistan, were not, had not reached their full development. They had not been authorized for use. They were still in a development stage and experimental, and yet you use them,” he said.
Pentagon spokesman Marine Lt. Col. Dave Lapan said Rumsfeld was probably referring to the Global Hawk unmanned aerial vehicle, which is still under development but has seen action in Afghanistan. The United States also used a fighter jet reconnaissance pod still under development during the conflict over Kosovo, Lapan said.
Legal reviews to make sure weapons conform to U.S. and international law might be hastened in situations where they are pulled out of development and put into the field, Lapan said.
“There would still be that process, [but] now it might be speeded up. And ultimately, if the secretary felt this was something the commander needed, he’s got to weigh all of the risks and benefits. The general counsel’s inputs are just that — inputs,” Lapan said.
Weapons Possibly Ready
Like the Russian, Chinese and other militaries, the U.S. military has been pursuing HPM weapons technologies for decades, analysts have said.
HPM weapons could be deployed in variety of ways, including by unmanned aerial vehicle, land vehicle, bomb or missile, according to military experts. The Pentagon has been working on a loading a system on an unmanned aerial vehicle that could remain airborne for extended periods and stealthily focus the energy on numerous targets.
Another concept that developers have explored is deploying an HPM weapon on a cruise missile. Defense Systems Daily reported in June 1999 that Los Alamos National Laboratory had developed an HPM weapon that could be deployed by laser-guided bomb or cruise missile.
GlobalSecurity.orgdirector John Pike, who has extensively catalogued U.S. and foreign weapons capabilities, said the United States has had at least since the early 1980s a “highly classified” cruise missile-launched electromagnetic pulse weapon — which would cause an effect similar to an HPM but would not focus the energy in one specific direction.
Energy from HPM weapons can be directed at a particular area, but technical challenges remain on projecting high power levels over longer distances to a target, according to experts.
“Increasing the power levels, while simultaneously reducing the size of these microwave systems, will be extremely challenging and technically difficult,” Walling wrote in 2000.
Analysts also have noted difficulties in modulating power levels over distances so that a person close and in front of an HPM emission might suffer strong effects while a person moderately far away would be unfazed.
Walling concluded, however, that “several high-power microwave technologies have matured to the point where they are now ready for the transition from engineering and manufacturing development to deployment as operational weapons.”
The technology “is ready for the transition to active weapons in the U.S. military,” she wrote.

נערך לאחרונה ע"י nsdq160 בתאריך 23-12-2005 בשעה 01:26.
ישן 23-12-2005, 09:23

כובע
בתגובה להודעה מספר 45 שנכתבה על ידי desertowl שמתחילה ב "המממ..."

nsdq160 - אני מסיר בפניך את הכובע (ומכיון שאין לי אז פשוט אומר תודה).

אני לא יודע אם יהיה לי זמן לעבור על זה עד יום ראשון (מבחן התואר שלי יערך ביום ראשון), מה שכן המאמר הסרוק יצא ברזולוציה שקצת מקשה עלי לקרוא - אני אשלח לך הודעה בפרטי - תראה אם יש לך אפשרות לשלוח לי את זה בצורה שתאפשר הגדלה של הטקסט).

משהו אחד משעשע - הכתבה שאנחנו מפרסמים היום ב-IsraCast נקראת גם היא - The dawn of ...
היא לא קשורה לעניין (למרות שבהחלט שווה קריאה לדעתי הצנועה) אבל אולי אני אוסיף פה קישור בהמשך השרשור כהערה למי שמעוניין (היא תעלה רק אחר הצהריים).

נ.ב. וכמובן שאתה צודק - איך יכולתי לשכוח את ה-J-STARS מ1991
www.MegaPixel.co.il

ישן 23-12-2005, 10:03

בהחלט רעיון
בתגובה להודעה מספר 49 שנכתבה על ידי pbp שמתחילה ב "נראה לי שאנחנו חושבים קצת בגדול"

זה בהחלט כיוון פיתוח אפשרי. מטוסים מודרניים מכל הסוגים תלויים באופן כמעט מוחלט במכשור אלקטרוני. טיל סיידוונדר או אמראם עם ראש EMP יוכל לפגוע עשרות מטרים הרחק ממטוס ועדיין לגרום להפלתו.יחד עם זאת צריך לקחת כמה דברים בחשבון - ראשית מערכות מהסוג שציינתי לא יוכלו לפעול בטווחים קרובים מאד - מחשש שינטרלו גם את המערכות על המטוס המשגר. ולחילופין מידת היעילות שלהם לא ידועה לי. מטוסים למשל אינם פגיעים מאד לברקים (לפחות עד כמה שזכור לי) מצד שני ההתנהגות של מטען אלקטרומגנטי עשויה להיות שונה. היה מעניין לדעת עד כמה מערכות במטוסי קרב מוגנות מפני איומים כאלו אם בכלל. אבל בגדול מטוס הוא מטרה פגיעה מאד משום שהשבתת המערכות האלקטרוניות שלו תגרום כאמור לניטרולו.
www.MegaPixel.co.il

ישן 23-12-2005, 11:02

בתגובה להודעה מספר 51 שנכתבה על ידי desertowl שמתחילה ב "צריך לזכור..."

אתה בהחלט צודק ינשוף. ככתב לענייני מדע וטכנולוגיה וכמי שתחום העיסוק האקדמי שלו הוא הקשר בין השניים, אלו הן בהחלט סוגיות מרכזיות וחשובות. מה שכן אם המידע שנאסף פה עד כה מהימן לפחות בחלקו נראה שגם האמריקנים וגם הרוסים הצליחו להתגבר לפחות על חלק מן המכשלות בפיתוח נשק EMP.

אני מקווה לקרוא את המאמר שהעלה nsdq160 ולחזור עם משהו קונקרטי יותר להוסיף לדיון.

נ.ב. סרפד - בנוגע לג'יינס אין לי ספק שאתה צודק מצד שני חבל שהוא בכל זאת לא נגיש יותר (הייתי שמח אם למשל הייתה לאונ' העברית נגישות אלקטרונית - אבל למיטב ידיעתי אין. פעם היו מביאים חלק מג'יינס לספריה הלאומית אבל נדמה לי שגם זה פסק - האם בתל אביב המצב טוב יותר?).
www.MegaPixel.co.il

ישן 23-12-2005, 15:58

תגובות
בתגובה להודעה מספר 55 שנכתבה על ידי buzi שמתחילה ב "אבל הפרקטיקה בעייתית"

נתחיל לפי התור:
a1948 - תודה על ההצעה - מכיוון שלא הייתי קצין או נגד אני לא בטוח שיכניסו אותי וגם אם כן בשלב זה לפחות הדיון מבחינתי הוא ברמת העניין האישי ולא המקצועי וזה קצת חורג מבחינתי. בכל מקרה טוב לדעת שקיימת ספריה כזו.

pbp - לא ממש הבנתי מה מהות ההודעה...

buzi - למיטב הבנתי אנו אכן מדברים על התקנים בעלי עוצמה אדירה - זה הרעיון מאחורי פצצות ה-EMP (אולי אחרי שאקרא את המאמר ש-nsdq160 הביא אוכל לספק קצת מספרים). אני אחזור על מה שטענתי בראשית השרשור - גם מערכות מוקשחות עשויות להיות פגיעות לנשק EMP משום שלא כל החלקים בהם מוקשחים. מספיק (למיטב הבנתי) שחלק אחד נשאר פגיע בכדי שדרכו יעבור הפולס לשאר החלקים "וייטגן" אותם. האם אני מתאר כאן מה שיקרה בפועל? - אני לא יודע, וזה בהחלט תלוי בחימוש ובאמצעי נגדו הוא מופעל אבל אני חושב שפצצה יעילה וחזקה יכולה לפגוע גם במערכות מוגנות יחסית (הכוונה במוגנות היא למערכות שנבנו בכדי למנוע הפרעות פנימיות ולא במערכות שמוגנו בכדי לעמוד בהתקפה של נשק EMP - כאלו יש אם בכלל מעטות מאד).
www.MegaPixel.co.il

ישן 23-12-2005, 18:39

מ...
בתגובה להודעה מספר 57 שנכתבה על ידי desertowl שמתחילה ב "לא נכון..."

מ... אני מצטער אבל אני מתקשה להאמין בכך.

גם אני לא מומחה RF אבל אני אחזור שוב על התיאוריה שלי - מספיק שרכיב אחד במערכת אינו מוקשח בכדי שהוא יחשוף את כל שאר הרכיבים המחוברים אליו לפגיעה מצד נשק EMP. ושוב התקנים שאתה מדבר עליהם נועדו (אני אומר זאת כהשערה ולא מתוך ידע) להגן על מכשירים אלקטרוניים מפני הפרעות בעוצמות נמוכות - כאן אנו מדברים על קרינה אלקטרומגנטית אדירה (אמנם לפרק זמן קצר אך בכל זאת).

אני מאד מעוניין להיות מסוגל לבסס את דברי על עובדות מוצקות אבל את זה אוכל לעשות רק אחרי קריאת החומר שהביא (ויביא) nsdq160.
www.MegaPixel.co.il

ישן 23-12-2005, 19:23
  desertowl desertowl אינו מחובר  
מומחה טכנולוגיות צבאיות חיישנים ומערכות תצפית

חבר מתאריך: 18.10.03
לא...
בתגובה להודעה מספר 60 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "הפוך"

גם ספינות ומטוסים ממוגנים - וזאת ע"פ התקנים.
מכפילי כוח (והגנה אווירית היא דוגמא טובה) ניתן להקשיח באופן פרטני ע"י זיווד מיוחד הקיים לשם כך.
לגבי הקשחה של מערכות נ"מ רוסיות - אני לא מכיר את רמת המיגון (מטבע היות המערכות מערכות קורנות הן וודאי מסוככות וגם הרוסים היו מודעים לבעיית ה EMP מן הסתם) , אך ללא ספק אם ארה"ב תכננה נשק EMP שנועד למטרה זו - המהנדסים הביאו בחשבון את המיגון.
שוב - ה EMP הוא כנראה חלק מהארסנל האמריקאי לפתיחת מסדרונות אוויריים ושיבוש מרכזי תקשורת אך כיום יש כ"כ הרבה פתרונות נגד קורנים שנוצרו בדיוק ע"מ לתת את המענה הנ"ל שה EMP בוודאי לא מהווה את עמוד השדרה בתו"ל האמריקאי בנושא.
That would be like the splendor of the mighty One…
I am became death,the shatter of Worlds.
.

ישן 23-12-2005, 20:42

דברים תמיד יותר מורכבים
בתגובה להודעה מספר 61 שנכתבה על ידי desertowl שמתחילה ב "לא..."

הרגע חזרתי משיחה עם מישהו המכיר את הנושא מעבודתו (זה לא היה מתוכנן ואפילו לא ידעתי שלבחור קשר לעניין). הוא אכן מכיר את התקנים עליהם דיברת ומסתבר שגם בארץ ישנם כמה מומחים לא קטנים לנושא מיגון ה-EMP. מה שכן הוא ידע לומר שהנושא מורכב והגנה מפני EMP איננה פשוטה כלל וכלל.

אני אומר יותר מכך - רוב מערכות הנשק לא נבדקו כנגד פצצות EMP הן נבדקו (אולי) כנגד מקורות קורנים מסוגים שונים שאמורים לדמות איומים על המערכת (החל מברקים וקרינה קוסמית ועד קרינה ממערכות סמוכות) - מסיבה זו אני טוען שלא ברור כלל כיצד יעמדו כנגד העוצמה המרוכזת של נשק EMP.

למעשה אחד הדברים שאני מנסה לברר בשרשור הזה הוא מה היכולות של נשק ה-EMP שבידי האמריקנים ומה הסיכוי שלו להשמיד אמצעים שונים בשדה הקרב. נושא ההגנה מ-EMP הוא נושא משני בשלב זה.
www.MegaPixel.co.il

ישן 07-02-2006, 15:03

The E-Bomb

טוב כפי שכבר הודעתי אני מחזיר את השרשור הזה לאחר שסיימתי את קריאת ספרו של Doug Beason: The E-bomb.

אני אתחיל ממספר הערות (לא כל כך חיוביות) ביחס לספר בכללותו ואח"כ אעבור להתייחס לחלק מן התוכן.

הספר כתוב בצורה "אמריקנית" מאד, כמעט ילדותית, לא פחות חמור הוא קופץ מנושא לנושא ומעצבנת עוד יותר היא החזרה על נקודות שהוזכרו פעמים רבות בחלקים קודמים. הרמה הטכנית לא אחידה, בנקודות מסוימות הכותב מנסה להסביר את אופן פעולתו של הלייזר ובנקודות אחרות הכותב מניח הבנה בנושאים מורכבים הרבה יותר מבלי להסבירם כלל. למרות שהכותב מתייחס גם לחלק מן הבעיות הקשורות לנשק אנרגיה במהלך הספר קשה שלא לראות בספר sales pitch עבור חברי קונגרס המתנגדים להשקעות העצומות שאמריקה עושה בנשק אנרגיה.
ועבורי לפחות הבעיה הגדולה מכל - הספר לא עוסק כלל בפצצות EMP כפי שאמור להשתמע מכותרו אלא בפיתוח נשק אנרגיה בארה"ב על סוגיו השונים (בעיקר לייזר, אך גם מיקרו כאשר ההתייחסות למיקרו איננה כוללת פצצות).

לאחר שאמרנו כל זאת שווה בכל זאת להרחיב מעט על התוכן שבחלקו דווקא מעניין ועבורי היווה חידוש לפחות במספר נקודות:
1. הספר המעודכן עד לשנת 2005 ומתייחס ל-MHEL כמערכת הקרובה לשלב שימוש מבצעי. למיטב הבנתי המצב רחוק מאד מכך ולמעשה הפרויקט בוטל:
http://www.defensetech.org/archives/002078.html
אשמח לשמוע התייחסויות בנושא.

2. בנוגע ל-ABL המצב שונה - אמנם, אם להאמין למידע בקישור שהבאתי, הוא חורג בהרבה מן התקציב אבל הוא דווקא נראה כמתקדם בכיוון הנכון להפוך למבצעי. נתון מעניין שמוזכר בספר הוא הכמות שהאמריקנים עשויים לרכוש מה"צעצוע" החדיש - מדובר על תיכנון של כ-20 יחידות לערך - זה מערך מרשים מאד בעיקר בהתחשב בתג המחיר האסטרונומי של הטכנולוגיה.

3. אחת המערכות עליהן הרחיב הכותב את הדיבור היא ה-Active Denial או בשמה הפופולרי "קרן הכאב" - מדובר על טכנולוגיה מאד מעניינת המשתמשת בקרינת מיקרו בכדי לגרום כאב חד מאד (למעשה חימום של העור בעומק קטן) במטרה לפזר הפגנות. המערכת נוסתה על מאות אנשים עד כה (כולל הסופר, בכירים בקונגרס וקציני צבא רבים) ולאחר מחקרים רבים נמצאה כלא מזיקה (לפחות אם להאמין למחקרים שביצע הצבא האמריקני). בעיקרון הנשק הזה באמת קרוב ככל הנראה לשימוש מבצעי בעירק ויש לו טווח של כ-700 מטר לערך. בהקשר זה היה מעניין אותי לשמוע האם למישהו יש מושג האם בארץ מפותחת טכנולוגיה דומה (ואני לא מדבר פה על מערכות דוגמת "הצעקה" שפועלות בטכנולוגיה שונה לחלוטין). לחילופין האם נראה שיש סיכוי לרכוש את הטכנולוגיה מארה"ב בתקופה הקרובה (עימותים עם אזרחים - פלסטינים וישראלים לא חסרים פה).

4. פרויקט נוסף שלא הכרתי טוב הוא ה-ATL פרויקט לייזר נוסף העושה שימוש בלייזר COIL בדומה לABL אך קטן יותר ונועד למטרות טקטיות ולא ליירוט טילים. הכותב מדבר על שימוש ממטוס הרקולס אבל כאן דווקא יש התייחסות לגרסה חמושה של האוספרי. אשמח לקצת מידע בנוגע למצבו הנוכחי של הפרויקט.

5. הכותב מתייחס לסוגי לייזרים שונים ובאופן די מפתיע מקדיש מעט מאד לנושא הלייזרים במצב מוצק אשר רבים רואים באם את העתיד בפיתוח לייזרים בשל גודלם וחוסר הצורך להשתמש בחומרים מסוכנים להפעלתם (בניגוד ללייזרי גז/נוזל וכו'). לייזר לו מקדיש הכותב חלק שלם הוא לייזר ה-FEL או FREE ELECTRON LASER. גם כאן מעניין לדעת מה מצב המחקר כיום. עוד לייזר המוזכר בספר הוא fiber (optics) laser אני מודה שלא עשיתי חיפוש מסודר באינטרנט אבל ההסברים על הלייזר בספר היו חלשים מאד ויצאתי בהרגשה שאינני מבין את הנושא כל צורכו (האם לייזר סיב אופטי הוא לייזר מצב מוצק ומה יוצר למעשה את הלייזר?).

6. הכותב טוען במספר מקומות שנשק EMP (הוא לא מתייחס לפצצות אלא לקרן EMP) הוא עדיין רחוק מאד ממימוש. כפי שכתבתי קודם קשה שלא להתפלא איך המילה פצצת EMP לא מופיעה ולו פעם אחת בספר מלבד בכותרתו בעיקר לנוכח הטענות של מדענים רוסים כי פיתחו פצצות כאלו וכמובן הדיון שלנו כאן אשר העלה (לא מעבר לכל ספק לצערי) כי האמריקנים עצמם מפתחים פצצות כאלו (ואולי אף הודו בכך בחצי פה).

מספיק להפעם אני אשתדל להתייחס לנקודות נוספות בהמשך בהתאם להתפתחות הדיון.
www.MegaPixel.co.il

נערך לאחרונה ע"י עידו גנוט בתאריך 07-02-2006 בשעה 15:05.
ישן 30-03-2013, 13:27
  tec tec אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.06.07
נציג בית הנמבחרים של מדינת טנסי, טוען שפוצצה פצצת EMP בטנסי לפני שנתיים

האם פוצצה פצצת EMP בטנסי לפני כשנתיים? הסנטור ריק וומיק טוען כך (וידאו)

הרפובליקני ריק וומיק ממדינת טנסי בארה"ב טען בפני תת-ועדה של המדינה שפצצת פולס אלקטרומגנטי (EMP) התפוצצה בטנסי לפני כשנתיים.
ב-20 במרץ, בזמן שניסה להעביר חוק ביוזמתו, וומיק הסביר את האיום בפצצת EMP לחברי תת הועדה, ולאחר מכן אמר דבר מפתיע:

" היתה פצצה אחת שהתפוצצה סמוך ל"שלביוויל" לפני כשנתיים.

להמשך הכתבה:
http://www.scoopim.com/forums/showthread.php?tid=4547

ריק וומיק טוען בפני הוועדה על פיצוץ EMP לפני שנתיים, החל מדקה 6:15

http://www.examiner.com/article/was...nated-tennessee

2. בנוסף בואינג פיתחה לטענתה טיל שיוט או פצצת EMP וערכה בו ניסוי בסוף 2012, בסרטון באתרה ניתן לראות את ההשפעה על מחשבים (לא ראיתי שזה הופיע בפורום, אז אני מציין את זה למרות שזה כבר ישן)

http://www.nbcnews.com/technology/f...-them-1C6663618

http://www.boeing.com/Features/2012...p_10_22_12.html
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 03:06

הדף נוצר ב 0.22 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר