לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום פוליטיקה ואקטואליה, נא לשמור על שפה נאותה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > פוליטיקה ואקטואליה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 05-12-2004, 16:18
צלמית המשתמש של looklook
  משתמש זכר looklook looklook אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.01
הלם קרב והלם שלום .

הלם קרב הוא תופעה פסיכולוגית המתרחשת על רקע רצף של מראות , קולות ורגשות הנובעים מהקרב . רעש אדיר של תותחים , צווחות של פצועים , מראה דם הקורבנות הניגר על פני האדמה . כל זה עלול להביא את האדם למצב של הלם קרב .

הלם שלום זו תופעה נדירה הרבה יותר , שמתרחשת אך ורק במדינתנו הקטנה . הדעת נותנת שרצף של מראות קולות ורגשות הנובעים מאמירת שלום של מנהיג ערבי המופיעים במסך הקטן , בהעיתונות ובאינטרנט לא יובילו להלם כלל ועיקר , אבל העיתונאים שלנו ניחנו ברגישות מיוחדת .

יש סיכוי שאבו מאזן , מכחיש שואה מקצועי , האיש שנושא באחריות ישירה לטרור לא פחות מערפאת (בתוקף היותו מס' שניים בפתח ) יבקש מהחמאס הפסקת אש עם ישראל "עד הבחירות ברשות" ? מיד ששים העיתונאים לדווח על "עליית המתונים ברשות " הנה תראו, הם אומרים , אבו מאזן לא לובש כאפייה ומדים ויש לו אפילו חליפה של ארמאני ! וכבר מדברים על "עידן חדש במזרח התיכון" פרס מצידו , לא מפספס אף הזדמנות וכיאה למעופף שכמוהו הוא כבר מציע לפלסטינים רכבת מעזה לטול-כרם .

המנהיג המצרי משפיל אותנו בפעם האלף עם עסקת שבוים של מחבלים תמורת תייר מסכן שהמצרים התעמרו בו ? אתם מתקבשים לאטום את מוחותיכם ולהאזין לקילוסין שמשמיע הרודן הנאלח כלפי אריאל שרון ולשכוח גם את הסיוע של המצרים לטרור ברפיח , גם את הדרך שבה התנהגו בטאבה וגם את ההסתה האנטישמית בעיתונות המצרית (שנבלמה זמנית לצרגל עסקת הגז , עסקת הסטודנטים , ופריסת הצבא המצרי על הגבול שלנו) ...לשכוח הכל כי בעיתונות מדברים על שיא חדש ביחסי ישראל מצרים ....

הסורים עושים ספין תקשורתי ומבקשים הסכם שלום כדי להרגיע את האמריקאים ? מיד יופיעו בעיתון תצלומיו של אסד מחייך כשברקע נופיה עוצרי הנשימה של דמשק ורק תמונה של חומוס אחלה חסרה להשלמת האוירה ....

כי כשהעיתונאים שלנו רואים את השלום בעיניים ..הם שוכחים את השאלות החשובות . כשהם שומעים מנהיג ערבי מדבר על שלום , הם רוצים שישראל תמכור הכל כדי להשיג אותו , תנו להם לדבר על מזרח תיכון אחר (חדש זה פאסה ) , על אוירה , על הזדמנויות .. כי אסור להפריע לפסטיבל השלום המודפס , שעבורו , טובת אזרחי המדינה היא רק תרוץ . העיתונות שלנו איננה רק שמאלנית להכעיס , היא שטחית , היא רדודה , היא חד גונית , היא עדר של כותבים שכל אחד מהם מפליא בעברית מצוחצחת לתאר מציאות מצוצה מן האצבע .

לא שאי אפשר למצוא מדי פעם את האמת בעיתון , אבל מאוד קשה לחפש . בתוך ים "מלל השלום" בידיעות , הכותרות הכחולות והתמונות הגדולות מצאתי רק כתבה ביקורתית אחת . אני אפילו לא זוכר את שם הכותב . אני רק זוכר שהוא סיפר על פגישה בין מנהיגי מצרים למנהיגי סוריה . הסורים חוששים מהנורמליזציה עם ישראל , הם חוששים מאלפי תיירים ישראלים שישאירו קצת מטבע זר אצל האוכלוסיה הנחשלת שלהם וירוממו קצת את התל"ג השוקע שלהם , הם חוששים שהישראלים ינגבו להם את כל החומוס בדמשק . אז הם שאלו את המצרים איך לדחות את הנורמליזציה . פשוט מאוד ענו המצרים . תעשו מה שאנחנו עשינו , תחתמו על מה שישראל מבקשת ואח"כ תיישמו את מה שתרצו . אלה 4 מילים שמגלמות בתוכן את האמת , האמת על היחסים עם מצרים , האמת על הצעות השלום הסוריות והאמת הבסיסית על ערכם של הסכמי השלום עם כל הערבים כל הזמן . אבל מהן 4 מילים לעומת 4000 מילים של התלהבות חסרת מעצורים וחסרת פשר מכל היוצא מדל שפתותיהם של מנהיגי ערב .

זו הפרופורציה (או העדר הפרופורציה) בעיתונות , בטלויזיה , באינטרנט . לא פלא שעם ישראל מחזיק בעמדות כאלה , עושים לו שטיפת מוח , לא בזדון , שכן העיתונאים עצמם הם קצת שטופי מוח , חמומי הסכמים , לוקים ב"הלם שלום" . רוב אזרחי המדינה אינם מודעים לאקטואליה מספיק בשביל לדעת לצלוח את הר מלל השלום ולהגיע לאמת . לפחות לנו העוסקים מעט או יותר בנושא , יש את האפשרות לקריאה סלקטיבית .

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

נערך לאחרונה ע"י looklook בתאריך 05-12-2004 בשעה 16:20.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 06-12-2004, 01:20
  NOTA NOTA אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.11.01
אתה באמת חושב שאתה (ועוד כמה יחידי סגולה) היחידים המבינים את הפער?
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי looklook שמתחילה ב "הלם קרב והלם שלום ."

הפער בין מילים למעשים, בין נכונות להידבר על הסכמים לבין מימושם ע"י שני הצדדים?
אתם לבד שמתם לב כי מדובר במלכודת מסוכנת של זאב בעור ארמני, וכל השאר תכמני התקשורת המנסים להכחיד את ישראל או בורים ופותים הקונים את הסחורה המפוקפקת הזאת?

ואולי אנשים עובדים על MODE של "תקווה" במה שקשור לעתידם, לאו דווקא כתמימים/רשעים אלא כמי שמעדיפים להמר על סיכוי של 10% לשלווה מאשר לצפות לעתיד של 100% אלימות?!

תפקידם של העיתונאים למכור את עיתוניהם תוך הצגת המציאות דרך עיניהם - כמו גם עיני קוראיהם.
כנראה שיש אנשים הרוצים לשמוח בשחרורו של עזאם עזאם (כמו שהיו כאלו שחשבו כי המחיר עבור עסקת החיזבאללה היה ראוי לשם "הצלת 3 החיילים החטופים") או לקוות כי בחירתו של אבו מאזן מצביעה על כיוון חיובי ביחסי ישראל והפלשתינאים.
אז הבנו שאתה לא קונה את כל החינגה הזאת, שאתה חושב כי מדובר בטעויות נמשכות - זה לא הופך את כל השאר (מי? דנרוז? ביני אלפז?) לאווילים הנמשכים באפם ע"י תקשורת חתרנית.

עוד תגיע העת, ויהיו הפרשנים (אתה למשל) שיציגו גישה שונה, כך שגם מי שמקבל את דיעותיו בשלמותן מהתקשורת יזכה להזדמנות להסכים עם הספקנים הרואים שחורות ועוד שחורות (בצורה ריאלית לחלוטין ונטולת דעות קדומות - כמובן!). בכל מקרה, מה שבטוח: העם ימשיך להצביע ליכוד.
ישן 06-12-2004, 20:15
צלמית המשתמש של Jarvis
  Jarvis Jarvis אינו מחובר  

חבר מתאריך: 18.01.03
נכון, אין קבוצת ביקורת
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי looklook שמתחילה ב "אין בניסוי שלך קבוצת ביקורת ..."

אבל הייתי שמח לדוגמה של מדינה שבה העיתונות מאוזנת. בארה"ב למשל, העיתונים מכריזים על המועמד שלהם לנשיאות. זה נראה לך יותר מאוזן ?

לדעתי עיתון מעריב מאוזן. הטאבלואיד האחר, והעיתון לאנשים חושבים הם גועל נפש (למרות שאצל העיתון אפשר לפחות לקרוא כמה כתבות מדעיות מעניינות).

הטענה שלך היא למעשה לא כלפי העיתונים - שהם בסה"כ עסק שרוצה להרוויח - אלא לאספסוף שקורא אותם. לפחות תתנחם בדבר אחד - האספסוף לא ממש מבין מה הוא קורא, הוא ממילא עובר מהר לספורט (הוא מעדיף לקרוא על הישגי האדם לא על כשלונותיו ), שומר לאשתו את "זמנים מודרניים", מביט בכותרת הצעקנית, מביט בכוסית מאחורה, החתונה של פנינה רוזנבלום - ולפח.
ישן 06-12-2004, 14:21
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

צודק: אם פקדת אנשים מפרדב כץ לשינוי - אז היא שווה בכוחה לסיעות החרדיות בעיר כולה...
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי NOTA שמתחילה ב "LOL לא יודע על "פילוג מאוזן""

מצחיק לראות שבתוכן, לעומת זאת, אתה כבר נוקט בגידה של: "די להתבכיין - אם יש בעיות, תעשו
משהו", שעומדת בניגוד מוחלט לכותרת ולשתי השורות הראשונות (אגב, עצם המושג "סניף ר"ג-ב"ב",
מלמדת על כוחה בעצום של שינוי בעיר, עד כדי אי הקמת סניף נפרד עבורה...).
אתה טענת קודם שאין בעייה של איזון, ומה שנותר מהטענה שלך, זה הטפלות להתנסחות לא מוצלחת
שלי ("פילוג מאוזן"). אני במקומך הייתי מעדיף שהבעייה תישאר בניסוח (כמו שהיה כאן אצלי, פעם
אחת), לעומת הבעייה במהות (כפי שהיה אצלך פעמיים באשכול זה - פעם כשטענת שהתקשורת מאוזנת
ופעם כשבישרת לי ששינוי בב"ב חזקה...).
ישן 06-12-2004, 16:07
צלמית המשתמש של looklook
  משתמש זכר looklook looklook אינו מחובר  

nota , עיתונאים לא צריכים לעבוד ב mode של תקווה .
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי NOTA שמתחילה ב "אתה באמת חושב שאתה (ועוד כמה יחידי סגולה) היחידים המבינים את הפער?"

הם צריכים לעבוד על mode של דיווח האמת או על mode של חשיבה ביקורתית . זה תפקידם . אבל הם כמו שאמרת , או בורים , או רשעים או כמו שאני אמרתי אחוזי התלהבות בלתי מוסברת מכל בדל של הסכם ולכן הם הופכים עצמם לאוסף ססמאות

האנשים מסוגם של דרנוז וההוא , הם הבעייה השולית בסיפור הזה , אם התקשורת לא הייתה מקיימת mode של תקווה , אולי האנשים האלה היו מצטטים גם קצת ביקורת בתוך כלל הססמאות שלהם . אלה שהתקשורת עסוקה באמת ב mode שלה ומתעלמת מהמציאות , כל אנשי התקשורת (כמעט) כותבים את אותם דברים באותה צורה , עד כי לא ב mode מדובר כאן אלא במודה.

זכותם של האנשים לחשוב שאבו מאזן הוא סנטה קלאוס או אמא תרזה , התקשורת חייבת להביא לציבור את האמת האובייקטיבית על אבו מאזן , ההבדל בין הדימוי של אבו מאזן לדימוי של ערפאת הוא אבסורד . גרוע מכך , התקשורת לא מסתפקת בהעלמת ראיות , אלא גם בבידוי ראיות , כאילו אבו מאזן מתנגד לטרור נגד אזרחים , בעוד שהוא רק ביקש להפסיק אותו משום שהוא מזיק לאינטרס הפלסטיני . התקשורת צובעת עבורך את העולם בורוד ומצפה שתשתמש בצבע המאכל הזה ותתעלם מנזקיו לבריאותך.ואבו מאזן הוא רק דוגמא .

התקשורת איננה חנווני שצריך לסדר את התוצר שלו בצורה יפה על המדף כדי שכולם יקנו אותו בלי להסתכל על תג המחיר . בניגוד למה שאמרת , לתקשורת יש תפקיד חשוב שאינו מסחרי במדינה דמוקרטית והוא הפצת האמת . מדינה שבה התקשורת מעוניינת אך ורק במכירת עיתונים , היא מדינה שאין בה חופש מידע אמיתי . אני רק הצבעתי על הליקוי הזה בישראל . אני לא יכול להכריח את העיתונות לפרסם את האמת , או את לאופר ולבייב לפתוח עיתון ביחד , הדבר היחיד שאני יכול לעשות בתחום הזה , זה להצביע על הקילקולים ולהציע לאנשים לקרוא את העיתונות באור ביקורתי.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ישן 06-12-2004, 20:14
  NOTA NOTA אינו מחובר  

אתה מדבר על הכותרות - סנסציוניות כרגיל
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי looklook שמתחילה ב "nota , עיתונאים לא צריכים לעבוד ב mode של תקווה ."

וכטבען של כותרות, מדברות אל הרגש החזק ביותר שיוכלו לעורר אצל הקורא בהקשר הידיעה (במקרה הזה, אצל הרוב, תקווה).
בגוף הכתבות והמאמרים יש גם הרבה ביקורת, הסברים על האינטרס הפתאומי, הורדת הטון לגבי המשמעות האמיתית של הצעדים וכיוב' צעדים "מאזנים". חוששני שכמו שדנרוז מצליח בשמחה לראות רק את ההתלהבות המוגזמת, גם אתה עיוור לביקורות שהיו מחלישות את מנגנון הפאתוס אצלו.
זה כבר הבדל באישיות, ואני לא בטוח שלמען ההנאה מהחיים עדיף להיות נרגן תמיד מטמבל מאושר.

בחדשות המשודרות בטלוויזיה ממילא יש קצת מאוד זמן להרחיב מעבר לכמה CATCH PHRASES, ועדיין, כאשר מובאים ה"מומחים" (יערי, אלוף בן, ברנע וכיוב') לאולפן, לא ראיתי שום התלהבות מוגזמת בדבריהם. אני מסתכל על הכתבות והמאמרים בעיתונים היומיים ולא מוצא את פעמי השינוי (המזויף לחלוטין כמובן - לשיטתך) שכל כך החרידוך שולטים בהם.
מה שיש זה בעיקר תיאור של המצב החדש, תחת מטריית ביטוי כוללני. למשל: "התחממות ביחסים". מה לעשות, בהשוואה למה שהיה קודם זו באמת התחממות, ואם אתה מצפה לממטרות שיטנה על מובארק החתרני ומשטרו המושחת שרוקן מתוכן את הסכם השלום שאליו הובלנו על לא עוול בכפנו - כנראה שתיאלץ לחכות ליום שבו יקרה משהו רע (למשל - מחבלים יפוצצו מלון בסיני).

כמובן שראוי לחנך אנשים לחשיבה ביקורתית, להצביע על הקילקולים, אבל חוששני שמעבר למטלה הקשה (שהיא - יותר מהכל - "אחריות הורים"), גם אתה הצלחת להגזים באנטי-התלהבות.
ישן 07-12-2004, 00:23
  NOTA NOTA אינו מחובר  

עכשיו גם את יצחק קדמן הנודניק יהיה לי על הראש* :)
בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי looklook שמתחילה ב "אתה עושה לי עוול כפול ..."

לא רק ילדים מסתפקים בכותרת, אלא - כפי שציינת כאן - גם הרבה "בוגרים" (ו-לא, איני חושד שאתה אחד מאלו).

אני לא חושב שאפשר לכמת יחס כותרת:ידיעה:ביקורת מומחה:מאמר פובלציסטי, אני רק יודע שכל הכותרות מדברות על תקווה/פחד/שמחה וכיוב', הידיעות בד"כ מתארות את העובדות כהוויתן (לעיתים עם אקסטרא פאתוס), ביקורת המומחים מביאה את הטקסט היחיד שלדידי הוא בעל משמעות, והמאמרים ממלאים איזו מיכסה של איזון קדוש (דהיינו 9 כותבים המבטאים את דעתו של עורך המוסף מול איזה ימני/דתי/ערבי מחמד).

אישית אני צופה באדיקות בלונדון וקירשנבאום, לא ממש מאושיות הימין הישראלי, ואצלם יש ריאליסטיות מופלאה בכל מה שקשור לענייני דיומא מול הפלשתינאים ובוודאי לגבי פסטיבל עזאם-עזאם מובארק והשארם.
הנטייה תמיד לראות את הרע ולהרגיש כי אתה, דומיך או דיעותיך מקופחים חורגת לפעמים מאגף "העין הביקורתית".

* ואני בקושי עם ג'ינג'יות מסתדר - אז ג'ינג'ים?!
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 10:23

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר