לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > הסטוריה ותיעוד
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 14-02-2006, 22:03
  אוהד שקד אוהד שקד אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.10.04
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Styled שמתחילה ב "אנציקלופדיית היסטוריה באינטרנט?"

אני מציע לך לא ללכת לדברים חינם. כל דבר זול עולה אח"כ ביוקר. ויקיפדיה היא טובה לידע כללי בלבד, אך לצערי גם שם וגם בוואלפדיה (שזה אותו דבר) יש הרבה טעויות היסטוריות שעלולות לעלות לך ב3-10 נקודות במבחן בלי לשים לב (מספיק שתכתוב במבחן שהיטלר עלה ב-1932 והלכו 4 נקודות - כך היה כתוב בויקיפדיה עד ששינו את זה).

מה שאני כן מציע לך זה לעשות מנוי לאינציקלופדיה של "ידיעות אחרונות" שהיא הרבה יותר מבוקרת ולא כל אחד כותב שם. למען האמת הייתי הרבה יותר מציע לך או להורים שלך להוציע כסף ולקנות לך אינציקלופדיה של ממש. אתה יודע - סדרה של ספרים כאלו. הטובה ביותר היא האנציקלופדיה העברית, אבל יש גם אחרות. אם אתה קונה תדאג לקנות אנציקלופדיה אקדמית כמעט בלי תמונות. מי שלומד לבגרות לא צריך תמונה בכל עמוד, אלא יותר מלל.

אם זה יקר מדי (וזה יקר) גש לספרייה הקרובה ותתחיל לצלם ערכים היסטוריים שאתה צריך לדעת. המידע שתקבל באנציקלופדיות האמיתיות מהימן פי 1000 מאשר בכל אתר שהוא באינטרנט.

אם אתה מחפש משהו שאינו מחייב, רמת ויקיפדיה מספיקה גם בנושא היסטוריה.

"אינני יודע באיזה נשק ישתמשו במלחמת העולם השלישית, אך אני בטוח שבמלחמת העולם הרביעית ישתמשו במקלות ובאבנים"
(אלברט איינשטיין)

יש לכם שאלות בהיסטוריה לבגרות? צריכים עזרה? מעוניינים להתייעץ?
צרו איתי קשר בדוא"ל ohad_sh@beitberl.ac.il ואשמח לעזור לכם.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 15-02-2006, 02:21
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

חבר מתאריך: 28.10.01
אני לא מצטרף להתקפה על ויקיפדיה (הגירסא האנגלית).
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Styled שמתחילה ב "אנציקלופדיית היסטוריה באינטרנט?"

ויקיפדיה נבדקה ע"י כתב עת מדעי מהדרגה הראשונה (נניצ'ר) ונמצאה כיריבה ראוייה לבריטניקה,
ובעוד שבאנצי' מודפסת אין עריכה לערכים שגויים, בויקיפדיה יש מעקב קבוע, במיוחד בערכים
חשובים, כמו למשל ההסטוריה הנאצית וכד'.
אין אנצי' בהיקף שלה, ואלה שמתגייסים להעשיר, הם בדר"כ חבר'ה שמעוניינים בהרחבת מאגר
הידע החופשי, ואין להם אינטרס להטעות. שגיאות שם הן נדירות יחסית.

הדבר עדיין לא נכון בהקשר לגרסא העברית, ולא באשמת הגולשים-הכותבים, אלא באשמת הכמות
המועטה של דוברי עברית בהשוואה לדוברי אנגלית...

בכל מקרה, עצה אישית לך: קריאת ערכים באנצי' לעולם אינה תחליף להעמקה והבנה. אנצי' זה
למושג כללי בנושא, ולא מעבר.
ישן 15-02-2006, 02:50
  AlexKarpman AlexKarpman אינו מחובר  

חבר מתאריך: 20.12.01
חשוב להעמיד דברים על דיוקם:
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "אני לא מצטרף להתקפה על ויקיפדיה (הגירסא האנגלית)."

Nature בדקו 50 ערכים מדעיים ובהם נמצאה שויקיפדיה טובה כמעט כמו בריטקניה.

זה לא מוכיח כלום לגבי נושאים קצת יותר שנויים במחלוקת כמו היסטוריה, מדעי המדינה
ואפילו מדעי החברה(שלא להזכיר פוליטיקה פרופר). בנושאים האלה, יכול להיות באותה
מידה שהכתוב בויקיפדיה קרוב יותר לדעת ההמון מאשר לאמת(בהנחה שניתן לקבוע מהי
אמת בנושאים הללו).

לגבי נושאים שיחסית אינם מוכרים(היסטוריה של אמריקה הדרומית לפני 4000 שנה לדוגמה,
בניגוד למלחמת העולם השניה ולנאצים) יש הרבה פחות כותבים שמכירים את הנושא, ולכן
גם הרבה פחות מידע שניתן להסתמך עליו, בהשוואה לכתב-עת מקצועי/ספר שעוסק בנושא,
ואולי גם בהשוואה לאנציקלופדיה "רגילה".
לדוגמה, הנה הערך על Caral. בתכנית של ה-BBC שראיתי בערוץ 8 היה יותר מידע מבערך.

חוץ מזה, ויקיפדיה באמת אחלה של פרוייקט. חוץ מ-אתה-יודע-מה...
ישן 15-02-2006, 03:14
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

הדיון לגבי "הסטוריה - מדע או לא", הוא בהחלט משהו מרתק...
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי AlexKarpman שמתחילה ב "חשוב להעמיד דברים על דיוקם:"

אבל האמת היא שגם בריטניקה אינה נקייה מהטיות הסטוריות, וההתפלגויות בין זרמים שונים במחקר
ההסטורי, אינם דבר שרק ה"המון" בוויקיפדיה חוטא בו...
תחום המזה"ת, למשל, כיום חצוי לכל אורכו בין ה"מזרחנים" (המכונים בעויינות בשם "אוריינטליסטים",
ע"י הזרם השני), לבין הפוסט מודרניסטים, אשר יצרו מחנה סביב ספרו של אדוארד סעיד (שבכלל
הוא חוקר ספרות אנגלית...), המבקר את שיטת העיסוק המזה"ת ותופס אותה כמתנשאת ושיפוטית.
אני מבטיח לך שערך אנציקלופדי של חוקר פוסט מודרניסט ייראה אחרת לחלוטין מזה של חוקר
"מזרחן". לא צריך דווקא את וויקי בשביל זה.

אני בדקת ערכים הסטוריים רבים בוויקיפדיה האנגלית, ובסה"כ היא לא נופלת מרוב האנצי' הרגילות.
ישן 15-02-2006, 05:34
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

מצטער לבשר לך, אבל אני לא אכנס איתך לעימות סמנטי...
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי AlexKarpman שמתחילה ב "בעליל, הכוונה הייתה למדעי הטבע ולא למדעי הרוח..."

אני לא טענתי שהיסטוריה היא אחד ממדעי הטבע, אלא ציינתי בדיקה של כתב עת מדעי את ההקפדה על דיוק בערכים של וויקיפדיה. אתה יכול לטעון שזה לא מוכיח כלום לגבי הסטוריה, אבל באותה מידה
יכול חוקר מאחד התחומים של מדעי הטבע, ש-ל-א נבדקו ע"י נייצ'ר, לטעון שהמחקר לא מוכיח כלום
לגבי התחום הספציפי שלו...
אני התבססתי על הכתבה הזו כדי לבסס טיעון לגבי הקפדה על דיוק - וההקפדה הזו מאפיינת כ-ל
ערך שיש מי שיתקן בו שגיאות, החל באסטרונומיה וכלה בספרות השוואתית (והדבר נגזר יותר
תעבורה, ופחות מ"דירוגו המדעי" של הערך...)...
הבדיקה שאני ערכתי בתחומים שלי בהחלט נותנת ציון גבוה לוויקיפדיה, אבל זה לא מבטל את ההתייחסות שבודקת את מכלול וויקיפדיה ואת הרעיון של "ערכים חופשיים לעריכה", שאותו בדק
נייצ'ר, ותקף לכל תחום שבו עוסקת וויקיפדיה.
ישן 15-02-2006, 17:34
  אוהד שקד אוהד שקד אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.10.04
כללי הוויכוח לא רלוונטי

לא ניתן לכתוב היסטוריה מבלי לערב את הפן האישי של הכותב. אין כזה דבר "היסטוריה אובייקטיבית". עם זאת ישנם דברים שאי אפשר לחלוק עליהם בהיסטוריה, כמו למשל האם הנאצים היו טובים או רעים. ניתן לחלוק אם הייתה שואה או לא (עובדה שיש מכחישי שואה), אבל אי אפשר לחלוק על העובדות ההיסטוריות שהיו 8 מיליון יהודים באירופה ב-1939 וב-1945 היו רק שני מיליון.

ויקיפדיה היא כלי אמין וטוב, ויש בו מידע נכון בד"כ, אך אם רוצים לדעת משהו ללא סייג, עם כל הכבוד לאנשים החכמים שכותבים בוויקיפדיה, זהו אינו המקום הנכון.
גם אני נעזר בעבודות המחקר שלי בויקיפדיה וכנ"ל גם המרצים שלי, אבל זה בשביל ידע כללי. לא תראה בעבודה שמישהו הסתמך על ויקיפדיה כמאמר מחקרי, אלא אם מי שפרסם את המאמר בויקיפדיה הוא היסטוריון ידוע.
באופן עקרוני עוברים על הערכים, אך בכל יום נכנסים לויקיפדיה העברית אלפי ערכים ואני מסופק אם עוברים על כולם. אני יכול להעיד שאני העליתי טעות לויקיפדיה (בטעות כמובן) ורק לאחר שלושה חודשים גילו את זה, וזה היה קשור למלה"ע השנייה, כך שלא תמיד עוברים על הכול.

חוץ מזה שוויקיפדיה נועדה לקצר את הזמן, אבל מי שבאמת רוצה ללמוד לא יכול ללמוד רק מויקיפדיה, אלא צריך לקרוא ספרים ומחקרים.

"אינני יודע באיזה נשק ישתמשו במלחמת העולם השלישית, אך אני בטוח שבמלחמת העולם הרביעית ישתמשו במקלות ובאבנים"
(אלברט איינשטיין)

יש לכם שאלות בהיסטוריה לבגרות? צריכים עזרה? מעוניינים להתייעץ?
צרו איתי קשר בדוא"ל ohad_sh@beitberl.ac.il ואשמח לעזור לכם.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 03:16

הדף נוצר ב 0.05 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר