לוגו אתר Fresh          
 
 
  אפשרות תפריט  ראשי         אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה
 
כלי אשכול חפש באשכול זה  #1  
ישן 07-12-2004, 14:33
צלמית המשתמש של סירפד
  סירפד מנהל סירפד אינו מחובר  
מנהל פורום צבא ובטחון
 
חבר מתאריך: 04.05.02
הודעות: 21,272
כתבה הכלביה - יחידת עוקץ

נכתב במקור ע"י יוסיפון

כללי
יחידת 'עוקץ' של צה"ל, או בכינויה העממי 'הכלביה', מהווה את הגוף היחיד שמפעיל כלבים במסגרת הצבא בישראל למשימות ייעודיות שאינן משימות שמירה ושיטור. הכלבים ב'עוקץ' עוסקים רק במשימות ייעודיות כמו: חיפוש והצלה ולוט"ר, שלא כמו יחידות כלבנים אחרות בישראל ומסביב לעולם, שמטפלות במשימות שיגרה כגון שמירה במיתקנים חיוניים, איתור סמים או בדיקת מיזוודות בגבולות.
היחידה הינה עצמאית ומקבלת את פקודותיה ישירות מהפיקוד הבכיר של צה"ל. אולם, בתחום המינהלתי, כח אדם והקצאות היחידה היא תחת פיקוד מתקן אדם, בסיס האימונים של היחידות המיוחדות של צה"ל. החל מסוף שנת 2002 אוחדה האחריות המנהלתית של 'עוקץ' עם גדודי החי"ר הקל.
כל אחד מהכלבים של היחידה נבחר אישית ומאולף לתכלית אחת ויחידה.
רוב הכלבים מיובאים מהולנד בגיל 12- 18 חודשים ואז עוברים אימונים אינטנסיביים ביחידה. החיילים עונדים סיכה של היחידה וחובשים כומתה אדומה עם סמל חי"ר לגבי תג אני בודק.

היסטוריה
בישראל, שסבלה מהתקפות טרור חמורות ורבות במשך השנים, ניסו תמיד בצה"ל למצוא שיטות חדשות ללחימה בטרור בכלל, לחילוץ בני ערובה בפרט, בכל דרך וצורה אפשרית ובלתי אפשרית.
בשנת 1939 עלו זוג הוטרינרים ומאלפי הכלבים רודולף ורודולפינה מנצל לישראל, הזוג מנצל הקים את המכון שלהם לחקר ולאילוף כלבים בקרית מוצקין ואת 'ארגון נוהגי כלבי כשירות' – יחידת הכלבים של 'ההגנה', הכלבים שאולפו על ידם פעלו במגוון משימות כמו: איתור מטענים, גישוש ואבטחה.
בשנת 1948 עם הקמת המדינה וצה"ל עברה היחידה לצה"ל ובסיסה נקבע בקריית חיים.
לאחר נצחון צה"ל במלחמת העצמאות, הותקפה ישראל באורח לא סדיר ע"י חוליות 'פאדיוניים' שהיו חודרים אליה דרך גבולתיה הארוכים עם מדינות ערב השכנות למסעות הרג וגניבה.
כתגובה להתקפות חשבו בישראל להתקיף את הצבאות השכנים מהאויר. אריק שרון מפקד יחידה 101 השתמש בכלבים להדגמת חוסר היעילות של התקפות אויריות לצורך תגמול. חיילי היחידה אספו עשרות כלבים וקשרו אותם בתוך מתחם ששימש בעבר כמוצב מצרי בנגב. מטוסי חיל האויר הפציצו את המוצב כמיטב יכולתם.
לאחר ההפצצה הזמין שרון את צמרת צה"ל להיכנס להצצה בנזקי ההפצצה האוירית על המוצב.
אף אחד מהכלבים לא נפגע!
ראש הממשלה ושר הביטחון באותה תקופה, דוד בן גוריון, החליט על פעלות תגמול שיבוצעו ע"י כוחות קרקעיים מיחידה 101. הכלבים התלוו ללוחמי יחידה 101 בפעולות התגמול ושימשו בעיקר להתקפה ולהפחדה.
בשנת 1954 הוחלט לפרק את היחידה כיחידת כלבים מרכזית. כלבים בודדים המשיכו לסייע לצה"ל בעיקר במשימות שמירה ואבטחה של מחנות ומתקנים בטחוניים. היו יחידות שגידלו כלבים באופן עצמאי לשמירה וסיוע במרדפים.
בשנת 1974 הוקמה יחידת כלבים ללוחמה בטרור שכל תפקידה היה לאמן כלבים לתקיפת חוטפים בפיגועי מיקוח. היחידה הוצבה תחת פיקוד קצין חי"ר וצנחנים ראשי. באותה תקופה לא היו קיימות ביחידה פונקציות נוספות מלבד התקיפה שקיימות היום, כמו: חילוץ והצלה ואיתור אמל"ח וחומרי נפץ. בתחילה שירתו ביחידה רק אחד עשר כלבנים וכלביהם וכמה אנשי לוגיסטיקה ואנשי צוות מנהלה. כל היחידה מנתה אז פחות מעשרים איש. היחידה היתה סודית ביותר, ורק קומץ אנשים ידעו על קיומה, כל שכן מה התפקיד שלה. היחידה קיבלה תשומת לב וחשיפה ראשונה במבצע שיחרור בני הערובה בקיבוץ משגב עם בשנת 1980. זו הייתה הפעם הראשונה שהיחידה הפעילה כלבי לוט"ר בפעילות נגד חוטפים. המבצע שהפנה את תשומת לב הציבור בישראל ליחידה היה מבצע "כחול וחום" בשנת 1988. במבצע לא מוצלח זה השתתפו כוחות חיל אויר ושייטת (כחול) וגולני (חום) וכן הכלביה. כלבים שנהרגו במבצע הוצגו בכתבת טלויזיה. הכלביה ספגה ביקורת מהציבור וכלי התקשורת בישראל. הביקורת והחשיפה הובילו לארגון מחדש של היחידה, ניתן היה לאמן כלבים בגלוי וכך נרכשו יכולות חדשות נוספות מלבד תפקיד הלוט"ר המסורתי. הכלביה שזוהתה עד אז רק במספרה הרשמי, זכתה לשם רשמי יחידת 'עוקץ'. החל משנת 2002 שייכת היחידה, מנהלתית, לפיקוד על של כל גדודי החי"ר הקל והממוכן ומהווה את ה"סיירת" של גדודים אלה.

חשיפה מעוכבת
אף על פי שרוב המשימות שביצעה היחידה לא היו מסוווגות, היא נחשפה לציבור לראשונה רק בשנת 1988 אחרי מבצע כחול וחום, בצורה חלקית, וחשיפה מלאה רק באמצע שנות ה-90. הסיבה בשלה היחידה נחשפה מאוחר כל כך אינה משיקולי ביטחון שדה אלא מתוך התחשבות ברגישות לזכרונות מהשואה. רבים מהישראלים הינם בעלי קרובי משפחה וידידים קרובים ששכלו בני משפחה בשואה, וחלקם שרדו את מחנות המוות הנאציים בעצמם. הנצאים השתמשו בכלבים (רועים גרמניים במיוחד) לשמירה ולאבטחת מחנות המוות. הרבה יהודים שניסו להמלט מהמחנות נקטלו באכזריות על ידי כלבים אלה. לכן היתה רגישות גדולה בחברה הישראלית להפעלת כלבים נגד בני אנוש, אפילו אם בני אדם אלה הם מחבלים. לראות כלב מצמיד מישהו לאדמה ותוקף אותו, הוא משהו שלהרבה יהודים קשה לדמיין. לכן היחידה שמרה על פרופיל נמוך. זו, אגב, גם הסיבה שבגבולות של ישראל לא משתמשים בכלבי תקיפה לשמירת הגבול ולחיפוש חדירות בלתי חוקיות, על אף שכלבים זו השיטה היעילה לצורך כך.

ארגון פנימי
מפאת המבנה המאוד מורכב שלה, מבוצע ביחידת עוקץ ארגון מחדש בכל כמה שנים, היחידה מאוד דינמית, גודלה משתנה בהתאם להערכת הבטחון ולדרישות צה"ל. יכולות חדשות מתווספות ויכולות אחרות, שאין בהן צרוך עוד, מבוטלות. עד למבצע "כחול וחום" בשנת 1988, הייתה ליחידה יכולת לוט”ר בלבד ללא יכולות נוספות. כנראה שאחד הגורמים לכשלון המבצע היה חוסר מיומנות בהפעלת חומרי נפץ ומטענים, לכן התחילו להתאמן בעוקץ גם בתחום זה. הכשרה זו הובילה ליצירת צוות לטיפול בחומרי נפץ בתחילת שנות ה-90 ויצירת פלגת המיטענים בשנת 1997. כמו בכמה יחידות מיוחדות אחרות שהתרחבו במהירות, גם בעוקץ, המעבר לא עבר בקלות. כאשר היחידה היתה יחידה קטנה, לא היתה הקפדה על קוד לבוש ואלמנטים אחרים של משמעת צבאית (למשל, היא הייתה אחת מקומץ יחידות שלא נדרש מהחיילים לענוד תג יחידה על הכתף). כדי לשמור על יכולת מבצעית גבוהה גם אחרי שהיחידה גדלה, הוגברה המשמעת, זה גרם לכעס בקרב חלק מהחיילים הותיקים. יתר על כן, מפאת ההתרחבות של היחידה, נגרעה הרגשת האינטימיות החשובה כל כך ביחידה קטנה. כיום לכלבים של יחידת עוקץ חמש יכולות, לכל כלב יכולת וייעוד משלו:
 • כלבי תקיפה.
 • כלבים לזיהוי חומרי נפץ.
 • כלבי גישוש, עקיבות ומרדף.
 • כלבי חילוץ והצלה.
 • כלבים לחיפוש נשק ותחמושת.
ניתן היה להקנות לכל כלב יותר מיכולת אחת, אולם כדי למנוע בילבולים ולנצל את היכולת המסויימת ניצול מייטבי, הפעילויות מותאמות לזנים שונים של כלבים, כלב נבחר ומאומן באופן ספציפי ליעוד המוגדר לו. כל כלב מבצע תפקיד אחד בלבד. עד לשנת 2000 חולקה עוקץ לחמש יחידות משנה כל אחת מתמחה באחת מהיכולות הספציפיות. כל היחידה הייתה בסדר גודל של גדוד בצה"ל, ויחידות המשנה היו בגודל פלוגה ונקראו, כל אחת "פַּלְגָה" (ברבים: פלגות) מלבד צוות המרדף שהיה בגודל מחלקה (צוות). בסיסי יחידות המשנה פוזרו במקומות שונים בכל רחבי ישראל, תלויים באזור הפעולה בו היו אמורות לפעול.
 • פלגת התקיפה – נחלקה בין צוותי כוננות לוט"ר בסיס סירקין שבמרכז הארץ, ולצוות לוחמה בגרילה שנלווה ליחידת 'אגוז' ושכן בבסיס 'שרגא' ליד נהריה.
 • צוות המרדפים – נחלק בין בית הילל ומצפה עדי בצפון, לניסנית שבדרום כדי שיוכל שם לפעול לאורך הגבול.
 • פלגת האמל"ח –הפלגה שוכנה בבסיס ליד ההתנחלות ניסנית שליד רצועת עזה, לא רחוק מהגבול המצרי -ישראלי. מיקום זה נבחר כך שהפלגה יכולה להועיל בחיפושים ברצועת עזה ובסביבתה. וכן לאיתור מחבואי חומרי נפץ ומנהרות ליד הגבול המצרי- הישראלי, שמהווה אתר הברחות עיקרי של אמל"ח לרצועה.
 • פלגת החבלה – נחלקה לצפון בבסיסים בית הילל ומצפה עדי, ולדרום בבסיס ניסנית.
 • פלגת החילוץ וההצלה – ישבה בבסיס סירקין (גם כיום).
בתקופת שהיית צה"ל בדרום לבנון (1982 - 2000) המשימה העיקרית הוטלה על פלגת המיטענים. מפאת הגידול המהיר של הצורך בכלבי איתור מיטענים, פלגת המטענים צמחה לגודל של גדוד חי"ר. לאחר הנסיגה מלבנון, עבר מוקד הפעילות לשטחים. עקב ההרגשה שישראל נחלה תבוסה בלבנון, ארגוני הטרור בשטחים הגבירו את פעילותם כנגד ישראל. לפיכך, הוגדלו פלגת חומרי הנפץ ֹופלגת הנשק בכלבנים ובכלבים נוספים. החל משנת 2000 שונה שוב המבנה הפנימי של 'עוקץ'. היחידה נחלקת לשלוש פלוגות, על פי מיקום גאוגרפי, כל פלגה משתייכת לפיקוד מרחבי בצה"ל:
 • פלגת צפון – ת"פ פיקוד צפון. מיקום בסיס בית הילל.
 • פלגת מרכז – ת"פ פיקוד מרכז. מיקום, ליד מטה היחידה, בסירקין.
 • פלגת דרום – ת"פ אוגדת עזה. מיקום בבסיס ניסנית.
 • ופלגת הצלה וחילוץ ארצית.
בכל פלגה פיקודית ארבעה צוותים כשכל צוות מוכשר לבצע את אחד מהייעודים הספצייפיים בתחום הפעילות של הפלגה שלו:
 • צוות תקיפה – מבצע פעילות תקיפה נגד מחבלים וחוטפים ופעילות לוט"ר אחרת וכן שיחרור בני ערובה באמצעות כלבי תקיפה. השימוש העקרי בכלבי תקיפה הוא לסריקת בתים ומקומות מסתור אחרים שיש חשש שמחבלים מסתתרים בהם לפני כניסת כוחות, הכלב נכנס לבית ואם הוא מזהה גורם עויין הוא תוקף אותו ומנטרל אותו.
 • צוות מרדפים – יכולת הגישוש והמרדף התפתחה בעוקץ בתחילת שנות ה-90. כלבים אלה מבצעים מירדפים אחרי אנשים שחודרים לישראל דרך גבולותיה ומקיימים סיורים בכדי למנוע חדירות שכאלה ובנוסף מסייעים במבצעים ללכידת מבוקשים.
 • צוות אמל"ח (מכונה גם צוות הנשק) – היכולת לאיתור אמל"ח נוספה לעוקץ באמצע שנות ה-90, זו היכולת החדשה ביותר מבין היעודים הקיימים היום ביחידה.
 • בתחילה שימשה פלגת האמל"ח לחיפושים אחר נשק ומבוקשים בשטחים.
  בשנת 1999 הוקם צוות חדש בפלגת התקיפה שלקח על עצמו את המצוד אחר מבוקשים. תפקיד פלגת הנשק השתנה: הפלגה הקצתה כלבים ונוהגים שהסתפחו לכוחות אחרים קונבנציונליים ויחידות מיוחדות בחיפושים אחר נשק וחומרי נפץ המוטמנים במחבואים כמו :מערות, מכוניות, מנהרות וכו'. כיום משמשים שוב כלבי אמל"ח במצוד אחר מבוקשים, כלב אמל"ח מסוגל לזהות את הנשק והתחמושת של המבוקש גם דרך קיר ולסייע לחשיפת מקום המחבוא שלו. לכלבי איתור אמל"ח משתמשים בכלבי רועה גרמני ורועה בלגי.
 • צוות החבלה (מכונה גם צוות חנ"מ – חומר נפץ) - כלבי החבלה מסוגלים להריח ולזהות חומרי נפץ מסוגים שונים. אחד השימושים בכלבי החבלה הוא ל'פתיחת ציר'. לפני שמישהו עובר בציר (כביש) סורקים אותו ואת שוליו לגילוי מטענים, אנשים חשודים ומילכודים. הרעיון הוא שהכוח בפתיחת הציר מוכן יותר ומיומן יותר למקרה של היתקלות. כלבי החבלה גם סורקים מבנים לקראת כניסה של כוחות לתוכם כדי לוודא שהמבנה נקי ממלכודים ומטענים. שימוש נוסף הוא לאיתור מעבדות נפץ.
פלגת ההצלה - החלק היחיד שאינו קרבי ביחידת עוקץ. הפלגה נבנתה סביב גרעין עודפי כח אדם מהפלגות האחרות ביחידה. כלבנים ששירתו בפלגות האחרות ביחידה בשרות החובה שלהם, עברו לקבע והוצבו מחדש לפלגת החילוץ והצלה. הפלגה משתתפת רק בביצועים בעלי אופי אזרחי כמו איתור נעדרים ביחוד באסונות טבע, תוך שיתוף פעולה עם יחידת החילוץ והצלה של צה"ל. בעבר כלבי החילוץ וההצלה השתייכו ליחידות החילוץ וההצלה של פיקוד העורף. בתחילת שנות ה-90 הועברה הפלגה והכלבים לעוקץ והופעלה רבות לאחר ההפצצות שגרירויות ארה"ב ב1998. כמו שמעיד עליה שמה, פלגה זו מסייעת במבצעי חילוץ והצלה. שלא כמו הפלגות האחרות בפלגת ההצלה עוסקים רק בפעילות אזרחית. היא אינה נחשבת לקרבית אך עדיין נקראת יחידה מיוחדת. פלגת ההצלה עוזרת לאתר אנשים בהריסות שנגרמו באסון טבע או על ידי פיגוע טרור. למשל, בהריסות שגרמו טילי הסקאד שירתה עיראק על ישראל במהלך מלחמת המפרץ ,הופעלו כלבנים לאיתור אנשים בין ההריסות. משימה נוספת היא איתור נעדרים. מאחר שהפלגה לא צפויה להיות מעורבת בקרב, אנשי הצוות שלה הם, יחסית , הפחות קרביים ביחידה. אלו הם בעיקר חיילים שנשרו מפלגות אחרות ומשרתות שם גם כלבניות בנות. לאורך השנים בפלגת ההצלה הצליחו להציל את חיי עשרות ישראליים ואזרחים זרים. הפלגה לקחה חלק בכל משלחות ההצלה הישראליות מסיבות לאזורים מוכי אסונות טבע סביב העולם. למשל,פלגת ההצלה השתתפה במשלחת הסיוע הישראלית לשתי שגרירויות ארה"ב באפריקה שפוצצו בשנת 1998. בסיס פלגת ההצלה בכפר סירקין והיא משתמשת בעיקר בכלבי רועה גרמני ובלגי. בפלגה זו משרתים גם אנשי וכלבי מילואים, הכלבים ומפעיליהם מבצעים יום אימון מילואים אחת לשבוע ועומדים בכוננות בבית איש המילואים שמגדל אותם ומטפל בהם. בנוסף, יחידת עוקץ משמשת ככלביה הראשית של צה"ל ומטפלת בכל הכלבים האחרים בצה"ל, גם כאלה שאינם מופעלים על ידה: כלבי שמירה ואבטחה – בדרך כלל אלו כלבים שנירכשו ואולפו להיות כלבי תקיפה בעוקץ אולם התגלו כאלימים מידי, ברמה כזו שאי אפשר להשתלט עליהם והם אינם יכולים לעבוד עם חיילים. כלבים אלו מועברים למשימות שמירה, בעיקר במתקנים בטחוניים. כלבי הרחת סמים – אלו כלבים ששייכים למצ"ח (משטרה צבאית חוקרת), הכלבים נרכשים על ידי עוקץ בחו"ל לאחר שכבר אולפו למטרה זו. הכלבים מטופלים ומתגוררים במכלאות של היחידה.

פעילויות וסוגי הכלבים ביחידת עוקץ
תקיפה: לחימה כנגד טרור וגרילה. בעיקר רועה בלגי ומעט רועה גרמני, כלבים מעורבים חזקים וספורטיביים. בעבר גם כלבי רוטויילר.
מרדפים וגישוש: מצוד אחר מבצעי חדירות גבול לישראל, אבטחה וסיורי גבולות "כלב דם" ורועה גרמני
אמל"ח (נשק): איתור נשק, חומרי חבלה ואמצעי לחימה. רועה בלגי, רועה הולנדי, רועה גרמני ומעט כלבי ג'ק ראסל.
חבלה (מטענים/חנ"מ): איתור חומרי נפץ ומיטענים ופתיחת צירים. רועה בלגי, לברדור שחור.
חילוץ והצלה: חילוץ, הצלה ואיתור ניפגעים בהריסות פיגועי טרור או אסונות טבעבעיקר רועה גרמני, אך גם כל סוגי הכלבים האחרים

איתור
בעבר כל אנשי יחידת עוקץ היו חיילים שנשרו מיחידות אחרות, רובם מיחידות מיוחדות, בעיקר מהשייטת. לא היתה אפשרות להגיע ישירות ליחידה, הדרך הייתה לנשור מיחידה אחרת ולקבל הצבה מחדש לכלביה.
דרישת המינימום מהמגויסים החדשים הייתה הסמכה כרובאי 05 אותה מקבל כל מי שסיים טירונות חיל רגלים, מאחר שמרוב היחידות המיוחדות לא נושרים חיילים לפני סוף שלב הטירונות, דרישה זו לא היוותה בעיה.
שיטה זו השתנתה, ומאז 1997 רוב החיילים ביחידה מאותרים ומגוייסים ישירות אליה. בכדי להגיע ליחידה היה המלש"ב צריך לעבור גיבוש צנחנים, ולסיימו בהצלחה.
החל מגיוס נובמבר 2002 עוברים חיילים העתידים לשרת בעוקץ גיבוש פנימי של היחידה, אלו חיילים שבחרו לסמן את עוקץ בעדיפות בשאלון ההעדפות 'מנילה' ושהינם בעלי נתונים מתאימים לשרות ביחידה. בגיבוש הראשון על כל מקום ביחידה התחרו 50 איש (!), היום עומד היחס בין הניגשים לגיבוש לבין המתקבלים ליחידה על 1:12 בממוצע. מי שלא עובר את הגיבוש נשלח לשרת בגדודי החי"ר הקל או הממוכן (דוכיפת, חרוב, שמשון, נחשון ולביא).
אמנם, לא נדרש מהמועמדים נסיון קודם עם כלבים, אולם מסיימי הגיבוש עוברים ראיון שבו נסיון בגידול ואילוף כלבים יכול לתת נקודות וכן מוכנסים למבחן בו עליהם לבצע משימות שונות עם כלב בתוך שטח מגודר. המבחן בודק יכול מינימאלית לתקשורת בין המועמד לכלב ואי רתיעה ממנו.
על אף שכעת צה"ל מגייס חיילים ישירות לכלביה, היחידה עדיין מאפשרת להרבה חיילים שנשרו מיחידות מיוחדות אחרות להסתפח אליה, לכן יש ב"עוקץ" כוח-אדם איכותי ביותר.

המסלול
אורך המסלול של כל הכלבנים הוא 12 חודשים. מלבד אלו שמיועדים לנהוג את כלבי התקיפה שהכשרתם אורכת 13 חודשים. הרכב המסלול:
 • שישה חודשי חי"ר שמתחלקים:
 • חודשים טירונות חיל רגלים בסיסית.
 • 2 חודשים אימון חיל רגלים מתקדם.
לאחר ששת החודשים האלה, במיתקן אדם, הלוחמים מחולקים,כמחצית למגמת התקיפה והשאר יחולקו למגמות השונות לאחר אימון הלוחם, החלוקה מתבצעת בהתאם למומחיויות שהחייל הפגין עד כה וההעדפתו האישית:
'אימון לוחם' - קורס לוט"ר קצר (שלושה שבועות) בביה"ס ללוט"ר של צה"ל במתקן אדם, לש"ב, שדאות וניווטים. חיילי מגמת כלבי התקיפה הם היחידים בעוקץ שעוברים קורס לוט"ר ארוך (חמישה שבועות) בגלל שהמבצעים שלהם כוללים שת"פ עם יחידות המתמחות בלוט"ר כמו: שיחרור בני ערובה, השתלטות ובמשימות נגד גרילה. מסיבה זו ההכשרה של מגמת התקיפה ארוכה במעט מזו של שאר החיילים. [*]אימון ייעודי - החיילים מקבלים כלב והופכים לצוות 'כלב ונוהג'. מרגע זה, כל חייל מתאמן לתפקיד הספציפי שלו. רוב החיילים מגיעים למגמת המטענים. השאר מיועדים לאיתור אמל"ח ומעטים מגיעים לצוותי המרדף. אנשי הצוות הפחות טובים, נשלחים לצוותי פלגת ההצלה הלא קרבית.[/list]רוב האימון מבוצע בבסיס הבית של היחידה בסירקין חלק קטן מתבצע בבסיסי הפלגות ברחבי הארץ. בסירקין, יש ליחידה סוגים שונים של מכשולים לכלבנים ולכלבים שלהם. הלוחמים והכלביהם עוברים השתלמויות על מכשולים אלה כחלק אינטגראלי משיגרת היום-יום שלהם.

שיגרת יום ביחידה
 • היום של הכלבן מתחיל בשעה 5:30 בניקוי הכלוב של כלבו האישי.
 • אימון כושר לכלב: ריצת בוקר של כמה קילומטרים, הכלבן מריץ את הכלב על הליכון או בשטח כשהוא רוכב לידו על אופניים.
 • אימון ייעודי לכלב: מסלול מכשולים, תקיפה וניטרול, זיהוי חומרים/אמל"ח/עקיבות וכו'.
 • הכלב מקבל ארוחה אחת ביום של מזון מוצק.
 • החיילים עוסקים גם, כמובן, בפעילות חיילית רגילה.
כלי נשק
כמו כל היחידות המיוחדות האחרות בצה"ל הנשק התיקני בעוקץ הוא M16 המקוצר, לרוב עם כוונת רפלקס אלביט/מפרולייט. חלק מחיילי התקיפה והמיטענים מקבלים M16 מקוצרר.
בפלגת התקיפה הצורך בנשק קצר הוא גדול בגלל שעבודתם כולל מבצעי לוחמה בטירור כמו השתלטות ושיחרור בני ערובה. הכלבנים לפעמים צריכים להציב את עצמם יחד עם צוות הפריצה, וגם לטפל בכלב תוקפני תוך כדי כך. לכן הם הזדקקו לנשק קטן מאוד, ויחד עם זאת בעל עוצמת אש חזקה (לכן אקדח לא התאים). למארבים נגד גרילה שמבוצעים ע"י צוות של אגוז מצורפים חיילים וכלבים מפלגת הנשק ופלגת המטענים. כלבנים אלו נזקקו לנשק קצר מאד בגלל שהמארבים האלה מתבצעים לעיתים קרובות בסביבה של שיחים סבוכים או בניה צפופה. היות שהחיילים בפלגת התקיפה הם היחידים ביחידה עוקץ, שעברו קורס לוט"ר, הם גם היחידים שיכולים לשאת אקדח. האקדח הכי נפוץ בעוקץ הוא הSIG SAUER P226. הבדל נוסף, בין חיילי פלגת התקיפה וחיילי שאר הפלגות, הוא שלוחמי פלגת התקיפה עלולים להיות מוקפצים לפעילות לעיתים קרובות ולכן הם נושאים עליהם מכשירי איתורית כל הזמן וכך הם יכולים להיות זמינים בכל מקום ובכל עת.

מבצעים
לאורך השנים היחידה ביצעה אלפי משימות , רובן בהצלחה. חלק זה יתמקד רק בשני מבצעים שכבר פורסמו: חילוץ בני הערובה במשגב עם - מבצע זה הוא ציון דרך בהיסטוריה של לוחמת הטרור הישראלית, זו הפעם הראשונה שהכלביה משתתפת בחילוץ בני ערובה. בשבעה באפריל 1980 חמשה מחבלים השתלטו על חדר הילדים בקיבוץ משגב עם , לקחו שבעה תינוקות ומבוגר אחד כבני ערובה, והרגו אזרח ותינוק. לסיירת גולני היה צוותכוננות לוט"ר ליד קרית שמונה, שהיה הראשון להגיע לזירה וביצע פריצה כושלת שבה אחד החיילים נהרג. כמה שעות אחר כך, צוות של סיירת מטכ"ל מגיע למקום וביחד עם כלבים וכלבנים מהיחידה פרצו פנימה, הפריצה מצליחה וכל מחבלים נהרגים. שניים מהכלבים הראשונים של היחידה - סטיב וטומי - השתתפו בפעולה ונהרגו. סטיב וטומי היו הכלבים הראשונים של יחידת הכלביה שנהרגו בעת מילוי תפקידם. באופן אירוני, כמה מהילדים נבהלו כל כך מהכלבים נזדקקו לאחר מכן לשנים של טיפול פסיכולוגי. מבצע " כחול וחום" - הפעם הראשונה שהיחידה נחשפה בפומבי שאמרה יותר מוקדם, היתה במבצע הזה החזיקה ב9 בדצמבר 1988. המבצע נקרא על שם צבעי הכומתה של היחידות הפועלות: חום - סיירת גולני , וכחול - השייטת. ההתקפה על מפקדת אירגון הטרור של אחמד ג'יבריל. המבצע שהיה אמור להיות המשך ראוי למבצע "אביב נעורים" (פעולה מדהימה של צה"ל בביירות,1972) הפך לכישלון גדול שנעשו בו הרבה טעויות. חלק מהמחבלים היו במערות גדולות, שנתנו להם מחסות מצויינים כך שזה היה בלתי-אפשרי לתקוף אותם בגיחות מהאוויר. לכן היה צורך לתקוף אותם קרקעית. בשל הבעייתיות של תקיפה קרקעית שעלולה לעלות בחיי חיילים רבים , הוחלט שכמה כלבים ימולכדו במטעני נפץ מופעלים-רחוק , ישלחו לתוך המערות ויתפוצצו בתוכן וכך יהרגו כל מחבל שיתחבא בתוכן. אולם, במבצע עצמו, הכלבים לא עשו את מה שהיו אמורים לעשות. חלק מהכלבים לא ציית לפקודות ולא הלך לאן שהורו להם המפעילים ללכת חלק ממטעני הנפץ שהיו על הכלבים התפוצצו לפני הזמן וחלקם לא התפוצצו בכלל. ארבעה מכלבי הרוטווילר נתפסו ונהרגו על ידי המחבלים. כתוצאה, היה צורך לטהר את המערות ע"י החיילים עצמם, דבר זה גרם לנפגעים ופצועים מיותרים. והחמור ביותר- מפקד סיירת גולני לשעבר רס"ן עמיר מיטל, נהרג. מפאת הבלאגן בנסיגה , אבדו מפות ואמצעי קשר סודיים ביותר, ונתפסו מאוחר על ידי המחבלים. הכישלון תואר בהרחבה בתקשורת הישראלית, ובכלל זה גם הביצוע הלא טוב של הכלבים. מאז היות שכלבים הינם בסך הכל בעלי חיים, שעושים מה שאולפו לעשות, האצבעות המאשימות הופנו כלפי יחידת עוקץ והכלבנים שאילפו והפעילו את הכלבים. אחד הדברים שהגבירו מאד את הביקורת הציבורית בישראל היה השימוש בכלבים כפצצות חיות, למשימת התאבדות.

הקשרים בין הכלבים ללוחמים
בדרך כלל כלבן יעבור את כל השרות שלו ביחידה עם כלב אחד בלבד. העבודה של הכלבנים והכלבים שלהם כל כך אינטנסיבית יחד , שהם נעשים כמעט מנגנון אינטגראלי אחד. בגלל שהכלבנים והכלבים כמעט שנתיים וחצי ביחד, הם נעשים מאוד קרובים. בהרבה מקרים לאחר שהכלבן גמר את שלוש שנות שרות החובה שלו בצה"ל, הוא רוצה לקחת את הכלב איתו לחיים האזרחיים . אם הכלב בן 5-7 שנים, שנחשב לגיל זקן מאוד לעבודות צבאיות, הכלבן יכול לקחת את הכלב איתו לחיים האזרחיים. זה נכון ביחוד לכלבים בפלגת התקיפה. הכלבים הללו כל כך אגרסיביים שהם נוטים לתת רק לכלבנים הישירים שלהם לגעת בהם ולהאכיל אותם. אחרי שנתיים עם אותו כלבן, זה מאוד קשה, ולפעמים אפילו בלתי-אפשרי להרגיל את הכלב לכלבן חדש. לכן לעיתים קרובות לוקח כלבן את כלבו איתו אחרי תום שרותו. סמל נוסף לקשרים החזקים בין הלוחמים והכלבים שלהם הם שני בתי הקברות לכלבים שהקימה יחידת עוקץ, כדי לכבד את הזכרון של הכלבים, שנפלו על משמרתם. עד 1997 היה ליחידה רק בית קברות אחד שנמצא בבסיס היחידה בסירקין. בשני בפברואר 1997 התנגשו שני מסוקי יסעור של חיל האויר בדרכם למוצבי צה"ל בדרום לבנון. כל 73 החיילים שבמסוקים נהרגו. בין הנוסעים היה שני כלבנים מפלגת חומרי נפץ והכלבים שלהם. לאחר האסון נבנה בית קברות חדש במושב בית הילל ומאז כל הכלבים המתים מפלגת חומרי הנפץ, צוות אגוז וצוות המירדפים נקבר שם????. באסון המסוקים נהרגו שני כלבנים ושני כלבים: הרן פרנס וכלבתו לסלי ומיכה גוטליב וכלבתו אמבר. אלו הנפגעים האנושיים היחידים ביחידת עוקץ אי פעם. מאז שהיחידה הוקמה ב1974 עשרות כלבים מהיחידה נהרגו. חלקם בזמן חשיפת חומרי נפץ, אחרים תוך כדי הצלת בני ערובה או בתאונות .
_____________________________________
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
גם כשלא היה הרבה, היה לנו הכל


נערך לאחרונה ע"י סירפד בתאריך 30-12-2004 בשעה 21:07. סיבה: די כבר - הכלב לא מפסיק לנבוח!
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #15  
ישן 10-12-2004, 11:46
  strong11 strong11 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 26.11.04
הודעות: 2,109
בסך הכל סקירה טובה מאוד!
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "הכלביה - יחידת עוקץ"

אמנם אינני ידוע אם נכתב כולו במקור על ידי סירפד עצמו אבל בסה"כ סקירה טובה מאוד - כן ירבו! אבל גם כמה טעויות, שמחקר מינימאלי מצד הכותב היה מתקן:"פלגת האמל"ח –הפלגה שוכנה בבסיס ליד ההתנחלות ניסנית שליד רצועת עזה, לא רחוקמהגבול המצרי –ישראלי"

סירפד, ניסנית יושבת בתוך רצועת עזה (בצפונה) ורחוקה עשרות קילומטרים מהגבול עם מצרים."בעבר כלבי החילוץ וההצלה השתייכו ליחידות החילוץ וההצלה של פיקוד העורף. בתחילת שנות ה-90 הועברה הפלגה."

פיקוד העורף הוקם רק ב 1.1.92 כחלק מהפקת לקחי מלחמת המפרץ ולכן התאריכים לא כל-כך מסתדרים. על מנת לדייק, בוא רק נגיד שבסוף שנת 1983, כחלק מהפקת לקחי אסונות צור 1 + 2, הוקמה במסגרת הג"א (שקדם לפיקוד העורף) יחידת ההצלה ארצית מקצועית, ובה הוקם בין השאר גם תחום של כלבנות חיפוש והצלה."הסיבה בשלה היחידה נחשפה מאוחר כל כך אינה משיקולי ביטחון שדה אלא מתוך התחשבותברגישות לזכרונות מהשואה."

לא מדויק. הסיבה העיקרית שיחידה זו כמו גם יחידות מובחרות אחרות לא התפרסמו הייתה תפיסת עולם אנכרוניסטית ופרנואידית של הצנזור הראשי בצה"ל באותם הימים, שאת שמו אינני זוכר כרגע. מאותן הסיבות הוא גם מנע ועיכב גם את פרסומם של מאמרים וספרים רבים ושיבש ועיוות פרטים ושמות של בעלי תפקידים ויחידות. למזלנו הוא נזרק מצה"ל על ידי שאול מופז בשנת 2000 לערך אם זכרוני אינו מטעה אותי, אחרי שכיהן לא פחות מ 25 שנים בתפקיד. תרומתו היחידה לצה"ל הייתה פגיעה קשה וממושכת ביכולתן של יחידות מובחרות לגייס לשורותיהן מתנדבים איכותיים מקרב המתגייסים."בנוסף, יחידת עוקץ משמשת ככלביה הראשית של צה"ל ומטפלת בכל הכלבים האחרים בצה"ל, גםכאלה שאינם מופעלים על ידה: כלבי שמירה ואבטחה – בדרך כלל אלו כלבים שנירכשו ואולפולהיות כלבי תקיפה בעוקץ אולם התגלו כאלימים מידי, ברמה כזו שאי אפשר להשתלט עליהםוהם אינם יכולים לעבוד עם חיילים. כלבים אלו מועברים למשימות שמירה, בעיקר במתקניםביטחוניים."

לא מדויק. נעשה שימוש נרחב בכלבי שמירה גם ובעיקר בבסיסי ח"א השונים ובהם פלמחים, חצרים, תל-נוף ואחרים. למיטב זכרוני, לח"א יש כלביות גדולות משלו ויתכן מאוד שיש שם איזה שת"פ עם עוקץ. הייתה על זה כתבה נרחבת בביטאון ח"א לפני כשנה."בעבר כל אנשי יחידת עוקץ היו חיילים שנשרו מיחידות אחרות, רובם מיחידות מיוחדות, בעיקר מהשייטת. לא היתה אפשרות להגיע ישירות ליחידה, הדרך הייתה לנשור מיחידה אחרתולקבל הצבה מחדש לכלביה"

למיטב ידיעתי מדי פעם התקבלו ליחידה גם חובבי כלבים מושבעים שעסקו בתחום בצורה מקצועית טרם גיוסם לצבא אולם הם בדרך כלל לא שובצו כלוחמים. היה על זה אפילו כתבה בבמחנה בזמנו. יתכן שמדובר במתנדבים בלבד."על אף שכעת צה"ל מגייס חיילים ישירות לכלביה, היחידה עדיין מאפשרת להרבה חייליםשנשרו מיחידות מיוחדות אחרות להסתפח אליה, לכן יש ב"עוקץ" כוח-אדם איכותי ביותר."

כ"א שנושר מיחידות מיוחדות הוא בהכרח איכותי ביותר? ואולי בכלל זה חיילים שעפו בגלל בעיות אמינות, הסתגלות ואי עמידה בתנאי לחץ?"לאורך השנים היחידה ביצעה אלפי משימות , רובן בהצלחה"

בין השאר לקחה חלק במבצעי גולני והצנחנים הגדולים בלבנון כמו מנורה, שריר, צריח ודגל, מיידון 1 ומיידון 2" המבצע שהיה אמור להיות המשך ראוי למבצע "אביב נעורים" (פעולה מדהימה של צה"לבביירות,1972)"

סלח לי אבל מה הקשר בין אביב נעורים, שבוצע בחשאי ובהסתערבות על ידי מטכ"ל ושייטת בלב בירה ערבית, ובין כחול וחום, שהייתה מבצע צבאי טקטי גלוי? מה עוד שאביב נעורים נערך באפריל 1973 ולא בשנת 1972." המבצע נקרא על שם צבעי הכומתה של היחידות הפועלות: חום - סיירת גולני , וכחול - השייטת."

לשייטת יש כומתה כחולה? אתה יודע, שתמצא עבודה בעולם הגדול תגלה שעושים CUT AND PASTE ממקור אחר עדיין צריך לקרוא לפני שמפרסמים."חלק מהמחבלים היו במערות גדולות, שנתנו להם מחסות מצויינים כך שזה היה בלתי-אפשרילתקוף אותם בגיחות מהאוויר"

גם אז כמו היום היו דרכים לתקוף מערות ומתקנים תת-קרקעיים מהאוויר אבל המטכ"ל המצ'ואיסטי של אותם הימים, שהיה מורכב רובו ככולו מאנשי חי"ר, רצה פעולה קרקעית גדולה עם מיש מש של כוחות מחצי תריסר יחידות נפרדות, שתראה למחבלים למי יש יותר גדול. ואכן ראינו."הוחלט שכמה כלבים ימולכדו במטעני נפץ מופעלים-רחוק , ישלחו לתוך המערות ויתפוצצובתוכן וכך יהרגו כל מחבל שיתחבא בתוכן"

במערות היה בעיקר אמל"ח ולא רק מחבלים. הפיצוץ לא היה אמור להרוג את המחבלים אלא לפוצץ את האמל"ח ו/או להביא לקריסת פתח המנהרה ונטרל אותה בדרך זו. מה שכאמור היה אפשר להשיג בקלות גם עם פצצת לייזר פשוטה ולחסוך בחיי אדם."והחמור ביותר- מפקד סיירת גולני לשעבר רס"ן עמיר מיטל, נהרג"

א. אמיר מי-טל ולא עמיר מיטל, ב. היה כבר סגן אלוף ולא רס"ן, ג. היה מג"ד 13 ופיקד על הכוח הקרקעי"מפאת הבלאגן בנסיגה , אבדו מפות ואמצעי קשר סודיים ביותר, ונתפסו מאוחר על ידיהמחבלים"

ברגע שהמפקד בשטח נהרג, הכוח עצמו, שכבר היה מפוצל גם ככה, החל להתפורר וחדל לתפקד מבחינה מבצעית. האלוף דורון רובין, שפיקד על הפעולה מלב ים, לא הבין את חומרת המצב ולכן הוראת הנסיגה שלו תורגמה חיש מהר למשהו לא רחוק ממנוסה המונית של הכוחות (שהיו פזורים כאמור גם באזור המערות וגם בקרבת העיירה נועיימה עצמה) לעבר החוף.

חיילי החפ"ק של אמיר הורידו מהגופה שלו המ"ק שנשא על גבו כדי שיהיה להם יותר קל לסחוב אותו (מאותה סיבה גם זרקו את תיק המפות ודפי התדרים, טוב זה גולני לא לשכוח). הם חשבו שמדובר בסתם עוד מ"ק 77 ולא ידעו שמדובר דווקא באחד מאבות הטיפוס של מ"ק בית היוצר נישא כולל מצפין. שהתגלה הדבר היו כבר כולם בחזרה על הספינות ואז הורידו מבנה שלם של פנטומים על כל האזור בניסיון להשמיד את המכשיר (לא עזר מאחר וכבר נלקח משם על ידי המחבלים). כתוצאה מאובדן המכשיר (וזה לא משנה ממש בין אם נפל בידי המחבלים או שלא) היה צורך לשנות חלק מתחום התדרים ולעדכן את הדפים (מה שדחה את כניסת בית היוצר לשימוש בשנה לפחות). למיטב זכרוני המ"ק המקולל הזה עוד שימש את המחבלים במשך שנים על גבי שנים ונעשו ניסיונות לאתר אותו באמצעות משת"פים וכו'. למיטב זכרוני גם טלפון לווייני הופקר שם.בכל מקרה, לא רק מפות ומ"קים נשכחו מאחור אלא גם פרט הרבה יותר מהותי - 4 חיילים מגדוד 13, שהיוו כוח אבטחה אגפי !!! הם אותרו וחולצו לאחר מספר שעות מתוך שטח שורץ במחבלים על ידי מסוקי קוברה של ח"א, על בסיס תרגולת חירום שפותחה אחרי סיפור רון ארד (שדרך אגב, נפל בשבי ממש לא רחוק משם)."הפך לכישלון גדול שנעשו בו הרבה טעויות"

זו גם הייתה הפעולה הקרקעית הגדולה האחרונה אי פעם של צה"ל בלבנון (בסדר כוחות של גדוד ומעלה) וגם האחרונה שנעשה בה שימוש בחי"ר רגיל. הכישלון הזה סיפק את ההוכחה הסופית (או יותר נכון המסמר האחרון...) לכך שעם כל הרצון פשוט לא ניתן להוציא לפועל מבצע מורכב כזה על בסיס גדודי החי"ר הסדירים הלא מיומנים, אפילו לא נגד כוחות לא סדירים ולא מיומנים כמו מחבלים מארגון איזוטרי יחסית.

"אלו הנפגעים האנושיים היחידים ביחידת עוקץ אי פעם."

לא נכון. קודם כל, ביום שפרסת את הסקירה נפל סמ"ר נדב קודינסקי מקרית-גת כעלה עם כלבו על זירת מטען גדול בשכונת סג'איה בעזה. שנית, ליחידה היו לא מעט פצועים עד היום בפעילות מבצעית ואימונים.

למשל, בספטמבר שנה שעברה נפצע קשה לוחם ביחידה במהלך מבצע משולב עם השייטת בשכם לתפיסת מבוקשים בכירים, במהלכו גם נהרג רענן קוממי מהשייטת.

ממליץ לקרוא גם את זה

http://www.my-dog.co.il/new/articles.php?id=413

יש פה לא מעט הרחבות לסקירה
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #20  
ישן 18-05-2005, 23:35
  שבע קטן שבע קטן אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 06.03.05
הודעות: 166
לא מדויק כחול חום
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי strong11 שמתחילה ב "בסך הכל סקירה טובה מאוד!"

לא היתה הפעולה הגדולה האחרונה . מידון היה חלק ממבצע בשם חוק וסדרבשנת 1988 שהכוח הגדול היה של ח"ט 35 . כוחות שריון, הנדסה ,ח"א, וכ"ו . ובכלל מבצע כחול חום לא היה בגודל גדוד אלה נהל ע"י מג"ד .
ועם מדברים על המבצע היה בבסיסו מערב צלפים . הכשלון היה בעיקרו מודעיני מה שגרם ללוחמי סיירת גולני לבזבז זמן על פתחים כדי לשלשל גז כדי שמחבלים יצאו לשטח הפתוח .ולמעשה לא היו כאלה .
למעשה הכוח התגלה ומפקד הכוח רץ על שויל לבן מה שגרם לריכוז אש לכיונו .
הלוחמים שנשארו בשטח לא יכלו ליצור קשר בגלל ששרפו את את אנטנה ע"י רש"פ לאו .
ורק מסוק שחג ממש מעליהם יצר איתם קשר .
_____________________________________
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה


נערך לאחרונה ע"י שבע קטן בתאריך 18-05-2005 בשעה 23:39.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #22  
ישן 03-01-2005, 11:37
  נרויאיר נרויאיר אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 11.08.04
הודעות: 438
חצי האמת היא לפעמים יותר גרועה משקר
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "הכלביה - יחידת עוקץ"

לצערי עם כל חיבתי לעבודת הקודש שעושים מנהלי הפורום, אין לי הרבה שבחים לסקירה הזו. זאת בגלל שהיא חוטאת לאמת בגדול. משום מה הסקירה לא נותנת את הקרדיט למי שהקים לראשונה יחידת כלבנים בצה"ל בסוף שנות השישים. הארגון הראשוני כלל גם תג יחידה, מסלול אימונים משותף לכלבנים ולכלבים וקבע תקנים מקצועיים לכלבנים. היה זה הרמטכ"ל דאז חיים ברלב (לאחר מלחמת ששת הימים) שהיה חובב בעלי חיים ידוע.
דבר נוסף את השימוש בכלבים להראות נזקי הפצצה מהאויר הייתי מוציא מהסקירה משתי סיבות:
1. זה שימוש מגעיל ביותר שנעשה בכלבים להדגמת נזקי הפצצה. ולדעתי צה"ל לא בדיוק גאה (ובצדק) במקרה כזה.
2.זה לא שייך ליחידת עוקץ בה יש שותפות אימונים וגורל בין לוחמים וכלבים.

אגב חיים ברלב- הייתי פותח פורום שמשוה בין הכשל הרשלני בביצוע קו ברלב (לעומת התכנון) והקמת גדר בטחון או גדר ההפרדה ביננו לבין הפלסתינאים.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #23  
ישן 13-01-2005, 21:18
  Lior-DoD Lior-DoD אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 13.01.05
הודעות: 2
אני חייל ביחידת עוקץ. תשובות אצלי!
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "הכלביה - יחידת עוקץ"

הרבה ממה שרשמת, סרפד, זה חארטה..
"כל אחד מהכלבים של היחידה נבחר אישית ומאולף לתכלית אחת ויחידה.
רוב הכלבים מיובאים מהולנד בגיל 12- 18 חודשים ואז עוברים אימונים אינטנסיביים ביחידה. החיילים עונדים סיכה של היחידה וחובשים כומתה אדומה עם סמל חי"ר לגבי תג אני בודק"
נכון, הכלבים נבחרים אישית על ידי המאלף הראשי.. לא יודע בנוגע לגילאי הכלבים.
הלוחמים עונדים סיכה. לכולם יש כומתא אדומה ואין לנו תג יחידה...

כלבים לזיהוי חומרי נפץ נקראים כלבי חנ"מ. ובנוגע לנשק - אמל"ח
אגב.. לא מזמן נפתחו קורסים חדשים של חנ"מ תקיפה.

"פלגת התקיפה – נחלקה בין צוותי כוננות לוט"ר בסיס סירקין שבמרכז הארץ, ולצוות לוחמה בגרילה שנלווה ליחידת 'אגוז' ושכן בבסיס 'שרגא' ליד נהריה.
צוות המרדפים – נחלק בין בית הילל ומצפה עדי בצפון, לניסנית שבדרום כדי שיוכל שם לפעול לאורך הגבול.
פלגת האמל"ח –הפלגה שוכנה בבסיס ליד ההתנחלות ניסנית שליד רצועת עזה, לא רחוק מהגבול המצרי -ישראלי. מיקום זה נבחר כך שהפלגה יכולה להועיל בחיפושים ברצועת עזה ובסביבתה. וכן לאיתור מחבואי חומרי נפץ ומנהרות ליד הגבול המצרי- הישראלי, שמהווה אתר הברחות עיקרי של אמל"ח לרצועה.
פלגת החבלה – נחלקה לצפון בבסיסים בית הילל ומצפה עדי, ולדרום בבסיס ניסנית.
פלגת החילוץ וההצלה – ישבה בבסיס סירקין (גם כיום)."
כל זה - חארטה ! יש ארבע פלגות ביחידה והם :
דרום,(ניסנית - צפון עזה) צפון, מרכז, ומפקדה
לדרום ולמרכז יש את כל סוגי הכלבים: חנ"מ, מרדפים, הצלה( לא בטוח ב100%), וכמובן תקיפה!

יש עוד הרבה שינויים אין לי כח להמשיך.. אם אתם רוצים תשאלו שאלות
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #30  
ישן 19-04-2005, 11:08
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות
 
חבר מתאריך: 07.04.02
הודעות: 23,839
Facebook profile Follow me...
לכלבה שלך יש גזים בגלל האוכל שאתה נותן לה ולא בגלל לוף
בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי the_nezek שמתחילה ב "כלבה שלי היא גימלאית"

אני משער שאתה נותן מסונות לא ממש בשריים כמו "בית יצחק" בונזו ודוגלי (יש גם יבוא). תעבור למזונות פרימיום או סופר פרימיום (עדיף מזון ספציפי לכלבים קשישים, או לפחות מזון שכולל כבש, אפשרי מתוצרת יוקונובה או דייאט סיינס) ותראה שיפור משמעותי (גם באיכות החיים שלה).
_____________________________________
אני כותב רק מה שאני יודע, או שאני חושב שאני יודע ואם אין לי מה להוסיף - אני שותק, מקשיב ולומד!
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
© יוסיפון - על כל האמור בהודעה זו חלים כל כללי זכויות היוצרים הקבועים בחוק. לשם קבלת הרשאה להעתקה או לשימוש במידע יש לפנות אלי לדוא"ל yossifoon@fresh.co.il

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #57  
ישן 18-11-2005, 20:14
  שלמה רוזן שלמה רוזן אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 21.04.05
הודעות: 565
בתגובה להודעה מספר 56 שנכתבה על ידי טולקו שמתחילה ב "לא אמרתי בושה..."

כיוון שהמחשבה שלך מגיעה מחוסר הבנה בסיסית נסלח לך על המשך דבריך,חשוב על סיטואציה בה הכלבן נתקל לפני ששלח את כלבו. לי לא ידוע על תו"ל צהלית שמלמדת שימוש בנשק ארוך ביד אחת (גם אם מדובר במקוצרר)
strong 11 ברוך גולדנברג אכן היה מפקד יח' עוקץ ואכן נותן בהתנדבות מס' רב של ימי מילואים,ואולם ביחידה קיימים עוד מספר אנשי מילואים שנותנים לא פחות ימים, ודבר נוסף, ברוך אינו ממיסדי יח' עוקץ אלא הגיע מס' שנים אחרינו.
bunker buster אני הייתי שם בשנים 1974 1975 שאז הוקמה היחידה במתכונתה הנוכחית, כמובן שזה לא ממש דמה למה שקורה אצלינו היום אבל כל מה שהיה קודם והוקם ע"י בר לב (בה"ד 17) לא שייך ליח' עוקץ.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #65  
ישן 09-12-2005, 13:11
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה
 
חבר מתאריך: 06.12.04
הודעות: 20,527
השאלה היא - מה יותר גרוע: הצבאיות או הפלדיום.
בתגובה להודעה מספר 63 שנכתבה על ידי wise grip שמתחילה ב "על הסיבה האחרונה הייתי מוותר"

אני יודע שבתקופת נעלי הקרפ, הפלדיום היו להיט...
_____________________________________
There are three kinds of lies: lies, damned lies, and statistics

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #69  
ישן 21-01-2006, 20:39
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות
 
חבר מתאריך: 07.04.02
הודעות: 23,839
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 68 שנכתבה על ידי צ'ופי שמתחילה ב "שאלה..."

א. מקומה של השאלה בפורום מתגייסים וסדירים ולא כאן (היות והיא אינה עוסקת במידע על היחידה אלא בעינייני פרט). לכן אחרי שתודיעי שקראת את התגובה אני אפריד את השאלה מתוך האשכול ואפתח עבורה אשכול נפרד בפורום המתאים.
ב. אני מאמין שהסיכויים הם זעירים. תצטרכי לשאול את מש"קית הת"ש של היחידה שלך.
_____________________________________
אני כותב רק מה שאני יודע, או שאני חושב שאני יודע ואם אין לי מה להוסיף - אני שותק, מקשיב ולומד!
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
© יוסיפון - על כל האמור בהודעה זו חלים כל כללי זכויות היוצרים הקבועים בחוק. לשם קבלת הרשאה להעתקה או לשימוש במידע יש לפנות אלי לדוא"ל yossifoon@fresh.co.il

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #87  
ישן 21-02-2007, 12:21
  sterling27 sterling27 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 03.09.06
הודעות: 208
כמובן שאין ביכולתי להתמודד עם החלטיות שכזאת
בתגובה להודעה מספר 86 שנכתבה על ידי haplo שמתחילה ב "[QUOTE=sterling27]לאחרונה..."

אבל את הקצינה הנ"ל פגשתי בתפקידה הקודם כקה"ד והיא סיפרה לי על כך
שמעתי אותה לגמרי במקרה בשירותרום של השנה מדברת מחופשה כשבוע לפני כניסה לתפקיד ושם דובר במפורש על כך שהיא נכנסת לפלגת התקיפה
הראיון בוצע במעמד לוחמי היחידה במסגרת ביקור של ניידת השידור של גל"צ בעוקץ
(לא הייתי כלבן אך אני מכיר יחידה די טובה של צה"ל שנמצאת איתם בקשר קבוע ולכן יש לי מידע והיכרות גם אם אין לי הבנה בכל המתרחש בתוך היחידה כמו האם יש פלגת תקיפה או אין?)
חשבתי ששתי הצלבות מספיקות אני מציע שאולי שלמה רוזן שנשמע מעודכן בנעשה ביחידה יאיר את עינינו
בתודה מראש לכל הרציניים
_____________________________________
ציידי הלילה אינם מרפים


נערך לאחרונה ע"י sterling27 בתאריך 21-02-2007 בשעה 12:24.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #89  
ישן 20-02-2007, 01:06
צלמית המשתמש של RP.
  משתמש זכר RP. RP. אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 04.11.04
הודעות: 6,986
מתוך אשכול שעסק בנושא הזה:
בתגובה להודעה מספר 82 שנכתבה על ידי 2liviu שמתחילה ב "כלבים נגד טנקים"

http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...ad.php?t=180027
ציטוט:
במקור נכתב על ידי RP.
http://en.wikipedia.org/wiki/Anti-tank_dog
זה מוויקפדיה ונראה הרבה יותר מהימן.
בקיצור מה שהוא אומר זה שהכלבים אולפו למצוא אוכל מתחת לטנקים ולאחר מכן שוחררו לשטח רווי טנקים.
במציאות זה עבד פחות טוב, מכיוון שהכלבים אומנו לחפש מתחת לטנקים רוסיים מדי פעם במקום לרוץ לטנקים גרמנים הם רצו מתחת לרוסיים, מדי פעם הם פחדו מהרעש ולפעמים סתם לא רצו ללכת.
למרות כל הבעיות הדיווחים מדברים על כך שלא פחות מ-300 טנקים גרמניים הושמדו ע"י כלבים.
הדבר זרע בהלה כל כך גדולה בקרב הגרמנים כך שהמקלענים קיבלו הוראות לירות בכל כלב שנמצא בשדה הקרב, אבל בגלל שהכלבים נמוכים ומהירים הם התקשו מאוד לפגוע בהם עם המקלעים.
בסופו של דבר הגרמנים עברו להשתמש בלהביורים שהיו הרבה יותר יעילים בלעקב ולהפחיד את הכלבים.
סופה של יחידת הכלבים המתאבדים היתה ב-1942 כאשר באחד הקרבות יחידה שלמה של כלבים מתאבדים נכנסה לטירוף והתחילה לתקוף את כל מי שהיה בשטח ואילצה דיווזיה סובייטית שלמה לסגת.


תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה


ועוד אתר שעוסק בהיסטוריה של כלבי לחימה:
http://community-2.webtv.net/Hahn-50thAP-K9/K9History/

נערך לאחרונה ע"י RP. בתאריך 20-02-2007 בשעה 01:09.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #105  
ישן 08-03-2008, 02:13
  strong11 strong11 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 26.11.04
הודעות: 2,109
כתבה מידיעות אחרונות
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "הכלביה - יחידת עוקץ"

בשנה שעברה (לרגע?) היה נדמה שהרמטכ"ל ודובר צה"ל החדשים והשתקנים ישימו סוף לכתבות התדמית הפתטיות האלו אבל נראה שהקצב שלהם רק הולך גובר... נשים לרגע לצד את הגברת הזאת, שהיא לבטח שאקלית עולמית שולטתתתת כמו שהילדים פה בפורום אומרים, עדיין הרצון לשאת חן בעיניי הכתבים בערוצים השונים כנראה מעביר אנשים רציניים על דעתם אחרת איך אפשר להסביר את שטפון הכתבות והחשיפות... שבוע אחד זה עלילות מגלן בעיר הגדולה באתר X, שבוע שני זה מערך החץ בערוץ Y, שבוע שלישי זה יחידת הלווינים בעיתון Z והשד יודע מה... לפעמים נדמה שצה"ל ממציא יחידות ותתי-יחידות רק כדי להשביע את התאבון הבלתי נדלה של הערוצים השונים לסקופים ושסא"לים מיח"צנים את היחידות שלהם ללא בושה בקרב העיתונאים ובעלי הון (שבד"כ הולכים ביחד) כדי לזכות בבדל חשיפה... כאמור בסתירה גמורה לכל הקשקושים הנוקשים והרציניים של אשכנזי צ'ייני וכו' על זה שאסור להכניס סלולרים דור 3 לישיבות אסור להדליף לכתבים נו נו נו בלה בלה בלה

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

נערך לאחרונה ע"י strong11 בתאריך 08-03-2008 בשעה 02:16.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #114  
ישן 02-11-2008, 16:10
צלמית המשתמש של Golden Paths
  Golden Paths Golden Paths אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 25.01.07
הודעות: 630
בתגובה להודעה מספר 113 שנכתבה על ידי gza שמתחילה ב "אחלה של בן אדם אתה"

לא הבנתי את מטרת ההערה שלך.

התכוונתי לומר (למקרה שלא הייתי מספיק ברור) שלוחם בעוקץ לעיתים קרובות מתמודד עם קשיים ששונים מקשיים "סטנדרטיים" של לוחם באותה הפעילות. המרכזית, לענ"ד, היא שהוא לבד מבחינה חברתית. חודשים ושנים של פעילות מבצעית ענפה ללא גיבוי של חברי צוות מגובשים תחת לחץ מקצועי ואישי גבוה זה קושי ברמת הלוחם וקושי פיקודי משמעותי. צריך להעריך אותם רבות על כך ואני חושב שאחת הסיבות שהם נקשרים לכלבים היא שחלק מהלחצים שהם מתמודדים איתם בשטח הם מצליחים לפרוק דרך דאגה רבה לכלב. מספיק שתראה פעם אחת את הבעת הפנים של כלבן כשהכלב מאתר מטען ואז הוא מקבל פקודה לבצע סריקה נוספת במרחב ואח"כ איך הוא קולט חזרה את הכלב, מעודד ומתעודד מסיום שלב הסריקה.

מצד שני, לעיתים, הכלבן (בעיקר חנ"מ. לא ראיתי את זה בצורה כ"כ אופיינית אצל תקיפה או מרדף) מסכן את עצמו בצורה מיותרת ללא מחשבה דווקא בגלל החיבור המיוחד הזה. באירוע הנ"ל (וכאן אני אסתור את עצמי כי מדובר בכלב מרדף) הלוחם נלחץ מאי הוודאות של שליחת הכלב אחרי המחבלים. במיוחד כשהוא שמע את היללה של הכלב הפגוע ואת היריות כנגד המחבלים. הוא החל לנוע לכיוון הכלב (שלא הגיב לקריאות שלו עקב הפציעה והמרחק) ונאלצנו להפעיל קצת צעקות עליו כדי למנוע שטות קולוסאלית. בהמשך הלחימה (אני כבר לא זוכר האם דובר על אותו הכלבן) במגע מטווח אפס מול מחבל הוא התנהג בצורה הראויה לשבח.

זה מספיק ברור לך?
_____________________________________
The Chrismas Truce

המשכיל בעת ההיא, ידום. (ספר עמוס, פרק ה' פסוק יג')

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #115  
ישן 02-11-2008, 14:59
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות
 
חבר מתאריך: 07.04.02
הודעות: 23,839
Facebook profile Follow me...
כתבה
בתגובה להודעה מספר 109 שנכתבה על ידי Henk שמתחילה ב "יחידת הכלבנים עוקץ בפעולה - כתבה בערוץ 10"

מבצע איש המערות (שמוזכר בכתבה ואף נראה סירטון) מתוך אתר חטיבת הנח"ל:
שם המבצע: "איש המערות"
תאריך: 4.12.2002
אזור: כפר תפוח
מטרה: איתור חוליית מחבלים והשמדתה
יחידות משתתפות: סיירת נח"ל, יחידת דובדבן, יחידת 'עוקץ'

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.nahal.org.il/vf/ib_items/49/map.jpg]


רקע
בתאריך 2.12.02 בעקבות מידע מודיעיני של השב"כ מוציאה יח' דובדבן תצפית על מערה מדרום לכפר תפוח בגזרת יהודה.
עוד בשלב ההתמקמות מזהה התצפית חמוש ודאי ואדם נוסף. עקב יכולת יירוט נמוכה אין פתיחה באש. אחד הצוותים של הסיירת, שסיים מעצר בגזרה מוזנק לאזור.

המבצע
ביום רביעי, ה-4.12.2002, בשעה 05:30 לפנות בוקר יצא כוח של סיירת נח"ל ממערב חברון.
משימתו היתה: ניטרול שני בכירי ארגון הג'יהאד האיסלאמי.

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.nahal.org.il/view_files/HeapItem_pic/034996/HP_034996_10.jpg]
^ פתח המערה

באמצעות תצפית הממוקמת על הר מול מקום מסתורם, זוהו שני המחבלים. מיקום מסתורם היה בשטח סבוך אשר אינו נוח לגישה. בשעה 06:30 בבוקר, הגיע הכוח לפתח המערה. הכוח זיהה את המחבלים ופתח לעברם באש. במקום התפתח קרב יריות מטווח קרוב. המחבלים זרקו שני רימונים שהתפוצצו מטרים ספורים מהכח - תוך כדי שהם נמלטים מהמסתור. הכוח זיהה את בריחת שני המחבלים ופתח לעברם באש. שני המחבלים חוסלו.

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.nahal.org.il/view_files/HeapItem_pic/034996/HP_034996_11.jpg]

^תצ"א

תוצאות
המבצע הסתיים בהצלחה, 2 מחבלים הרוגים ו-0 נפגעים לכוחותינו.


[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.nahal.org.il/view_files/HeapItem_pic/034996/HP_034996_12.jpg]
^פנים המערה


[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין:
http://www.fresh.co.il/vBulletin/images/freshicons/new_icon_seret.gif]
סירטון (אני לא הצלחתי להפעיל)
_____________________________________
אני כותב רק מה שאני יודע, או שאני חושב שאני יודע ואם אין לי מה להוסיף - אני שותק, מקשיב ולומד!
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
© יוסיפון - על כל האמור בהודעה זו חלים כל כללי זכויות היוצרים הקבועים בחוק. לשם קבלת הרשאה להעתקה או לשימוש במידע יש לפנות אלי לדוא"ל yossifoon@fresh.co.il

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #138  
ישן 26-08-2011, 22:41
  strong1 strong1 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 13.11.04
הודעות: 15,891
מחקרים על שימושים צבאיים בכלבים בזרועות השונות בארה"ב
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "הכלביה - יחידת עוקץ"

מרתק במיוחד הוא ה BATTLEFIELD REPORT על קורותיה של המחלקה הניסיונית שהוקמה בצבא ארה"ב עם כלבים לאיתור מוקשים ומנהרות ונשלחה לויאטנם לחצי שנה במהלך 1969. שימו לב לממצאים הרבים והמעניינים ובהם בין היתר פירוט האבדות שספגו המפעילים האמריקנים (שאינן קשורות בהכרח לפעילותם כמפעילי כלבים), רגישותם הרבה של הכלבים לתנאי הלחימה הקשים בויאנטם (לעומת סביבת האימונים הנוחה בארה"ב), הכשרת הלקויה של המפעילים (העדר ניסיון חי"ר), הצלחה וכשלון של הכלבים מ 2 הסוגים באיתור מטענים ומנהרות, חוות דעתם של הכוחות החבירים על אפקטיביות הכלבים ועוד. גם לחהא"א (כלבי שמירה וסיור) ולמארינס (כלבי גישוש וזיהוי) היו הכשרות וניסויים דומים שרצו במקביל. כמו כן המשטרה הצבאית האמריקנית עשתה שימוש בכלבי סיור ושמירה לאבטחת מתקנים.

http://www.dtic.mil/cgi-bin/GetTRDo...oc=GetTRDoc.pdf

מחקרים נוספים, כולל אחד על עירק, מצביעים בין היתר על כך שאין שימור ידע בנושא הכלבים בצבא ובחהא"א, (קרי ידע שנצבר בקוריאה אבד עד לויאטנם, ידע שנצבר בויאטנם אבד עד לעירק), יש ליקויים משמעותיים בתהליכי הרכש וההפעלה שלהם (למשל נרכשים כלבים חלשים וקטנים מדי) וכן ליקויים בתהליכי ההכשרה של המפעילים (למשל העדר הכשרת חי"ר מספקת). יש פה גם אזכור לשימוש בכלבים בפנמה ובמלחמת המפרץ, אם כי בעיקר לפיטרול באזורי עורף ולא בחזית כפי שנעשה בויאטנם ובעירק.

http://www.dtic.mil/cgi-bin/GetTRDo...oc=GetTRDoc.pdf

http://www.dtic.mil/cgi-bin/GetTRDo...oc=GetTRDoc.pdf

http://www.k9writer.com/MWD_THESIS.pdf
(במאמר זה מוזכר גם המאמר הראשון על ויאטנם וגם פעילות אחרת לדוגמא זו של המארינס והמשטרה הצבאית)

אפרופו מבצע כחול-חום וכשלון כלבי התקיפה בו, מצ"ב גם מאמר מעניין על השליטה מרחוק באמצעות רדיו בכלבים בשדה הקרב. שימו לב לשימוש במ"ק 77 כמשדר לצד מקלט קומפקטי המוצמד לקולר הכלב לטובת שליחת פקודות שליטה שונות לכלבים!
http://www.dtic.mil/dtic/tr/fulltext/u2/785508.pdf
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #139  
ישן 06-09-2011, 16:07
  strong1 strong1 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 13.11.04
הודעות: 15,891
הכלב שנפצע בפעילות צה"ל גויס למשטרה - כתבה ממעריב
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "הכלביה - יחידת עוקץ"

http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/...&cat=875&loc=11

ב-2006 נהרג סמ"ר קיריל גולנשיין מיחידת עוקץ בעזה. כלבו מאקו נפגע כשהסתער על המחבלים. 5 שנים אחרי, הוא חוזר אל השטח. הכלב מאקו הוא השתתף בקרב בעזה שבמהלכו נהרג חברו הטוב, סמ"ר קיריל גולנשין. אבל אז סבל מטראומה, פיזית ונפשית, והתקשה להתאושש מהתקרית. עכשיו, כמעט חמש שנים לאחר הקרב הקשה בעזה, ישוב הכלב מאקו לשירות, הפעם בשורות המשטרה.

ראש אגף המבצעים במשטרה, ניצב ניסים מור, החליט בסוף השבוע להחזיר לשירות את הכלב מאקו. הכלב, בן תשע וחצי, שירת ביחידת עוקץ של צה"ל והשתתף בנובמבר 2006 במבצע המורכב "ענני סתיו‭"‬ בעיירה בית חנון שבצפון רצועת עזה. בפעילות, שהייתה הגדולה ביותר בתקופה שבין מלחמת לבנון השנייה למבצע עופרת יצוקה, פשטו לוחמי הסיירת של חטיבת גבעתי על כמה בתים בניסיון ללכוד ולפגוע באנשי חמאס, אשר השתתפו בירי המאסיבי לעבר יישובי עוטף עזה.

אלא שבלחימה הקשה נהרג סמ"ר גולנשין, מפעילו הצמוד של הכלב מאקו, שנע יחד איתו בראש הכוח. גולנשין (21) ממושב שקף שבדרום הר חברון, נפצע קשה ברגלו. הכלב מאקו, שנפצע אף הוא, הסתער על המחבלים ונטרל אותם. לאחר הפציעה טופל מאקו וחייו ניצלו, ואילו מפעילו גולנשין נפטר מפצעיו. אלא שלאחר התקרית נדרש הכלב לעבור תהליך שיקומי ארוך בטרם הוחזר ליחידת עוקץ.

אחד הלוחמים ביחידה, רס"ר אורי שרבי, פרס את חסותו על הכלב שסבל לא רק מפציעה פיזית, אלא גם מטראומה בעקבות הקרב שבו איבד את מפעילו. "הכלב היה במעין פוסט-טראומה, ולקח זמן רב עד שהלוחם הצליח לשקם אותו ולהחזירו לפעילות מבצעית‭,"‬ הסביר גורם במשטרת מחוז ש"י. לאחר שרס"ר שרבי השתחרר, הוחלט לשחרר גם את הכלב מאקו משירות צבאי. אלא שאז, אביו של רס"ר שרבי, המשמש כשוטר קהילתי באלפי מנשה, החליט לקחת את הכלב ששוקם על ידי בנו ביחידת עוקץ ולאמץ אותו. במסגרת ימי קהילה-משטרה הובא הכלב מאקו להרצאות, שם

בשבוע שעבר שמע ראש אגף המבצעים במשטרה, ניצב ניסים מור, את סיפורו של הכלב וכיצד השוטרים במחוז ש"י מעבירים את מורשתו של החייל שנפל באמצעות הכלב, ומיהר לקבל החלטה - הכלב מאקו יגויס למשטרה ככלב משטרה מן המניין, יעבור הכשרה השמורה לכלבי משטרה ויוכל לענוד את מדי כלבי המשטרה, וסט משטרתי צהוב וסמל המשטרה על החזה. "מבחינתי, זהו מהלך אנושי ממדרגה ראשונה. כך מורשתו של הלוחם תועבר בעזרת כלבו במסגרת הדרכות שאנחנו עושים לבני נוער בבתי ספר‭,"‬ אמר ניצב ניסים מור. כבר בתחילת השבוע יועבר מאקו לכלבייה המשטרתית, שבה יעבור הליך הכשרה מהיר אשר ישלים את גיוסו לשורות המשטרה.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #140  
ישן 31-12-2011, 22:18
  strong1 strong1 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 13.11.04
הודעות: 15,891
לוחמים על ארבע
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "הכלביה - יחידת עוקץ"

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4169154,00.html


לוחמים על ארבע
שלוש שנים אחרי מבצע "עופרת יצוקה" בו נהרגו שלושה כלבי תקיפה של יחידת עוקץ, מספרים שני לוחמים מהיחידה על הקשר החזק עם כלביהם, קרלוס וסטיל, שהצילו את חיי החיילים בלחימה מול המחבלים. "בלעדיהם לא היינו פה", הם אומרים

הכלב קרלוס והלוחם יאיר
קרלוס היה בן שנתיים כשנכנסו לעזה. אני איתו מאז תחילת הקורס שעברנו ביחד ביחידה. הוא היה כלב מצחיק וגור לא ממושמע. רק אחרי סוף מסלול ההכשרה הוא קיבל אופי של לוחם והיה מוכן לפעילות. יש לו מוטיבציה בשמיים וכוח נשיכה חזק שמפיל כל מחבל.

לעזה נכנסנו ביחד עם יחידת אגוז ואחרי מספר שעות, כבר היינו בפנים והתחלנו לטהר את השכונות ממחבלים. קרלוס היה ראשון בכל סריקה, לפני שהכוח היה נכנס פנימה. הוא בדק עשרות בתים ביום הראשון. זה לא קל לשלוח אותו למקום בו שאתה יודע שהוא יכול לחטוף אש ממחבל, אבל זה חלק מההכשרה של שנינו.

ביום השני לפעילות, כוח אחר של אגוז נתקל בהתנגדות וספג אבידות. אחד המחבלים אותר מתבצר בבית וירה עלינו. היינו חייבים לאתר את המיקום המדוייק שלו לפני שניכנס פנימה.

הכלב קרלוס והלוחם יאיר
קרלוס היה בן שנתיים כשנכנסו לעזה. אני איתו מאז תחילת הקורס שעברנו ביחד ביחידה. הוא היה כלב מצחיק וגור לא ממושמע. רק אחרי סוף מסלול ההכשרה הוא קיבל אופי של לוחם והיה מוכן לפעילות. יש לו מוטיבציה בשמיים וכוח נשיכה חזק שמפיל כל מחבל.

לעזה נכנסנו ביחד עם יחידת אגוז ואחרי מספר שעות, כבר היינו בפנים והתחלנו לטהר את השכונות ממחבלים. קרלוס היה ראשון בכל סריקה, לפני שהכוח היה נכנס פנימה. הוא בדק עשרות בתים ביום הראשון. זה לא קל לשלוח אותו למקום בו שאתה יודע שהוא יכול לחטוף אש ממחבל, אבל זה חלק מההכשרה של שנינו.

ביום השני לפעילות, כוח אחר של אגוז נתקל בהתנגדות וספג אבידות. אחד המחבלים אותר מתבצר בבית וירה עלינו. היינו חייבים לאתר את המיקום המדוייק שלו לפני שניכנס פנימה.

קרלוס חשף את המחבל ונורה
קרלוס נשלח לבית, חיפש והפך אותו בפעם הראשונה אבל לא מצא את המחבל. בפעם השנייה, הוא הצליח למצוא את המחבל באחד החדרים, אבל המחבל התחבא וירה בו איך שנכנס לחדר.

היה לי ברור שקרלוס נפגע מהאש. הזיהוי שלו חשף את מיקום המחבל והחיילים הצליחו להרוג אותו. בהתחלה אתה לא מבין מה קרה ולא מעכל שאולי הוא מת. היו כמה שניות שחיכיתי שקרלוס יצא החוצה. קיוויתי שאולי המחבל החטיא וקרלוס סובל מפציעות שאפשר לטפל בהן בשטח.

מפקד הכוח הסתכל עלי בשתיקה. הבנו מה קרה ולקחתי כמה צעדים לאחור. אני לא יודע איזה מחשבות עברו באותו הרגע בראש. כל הכוח היה שבור מזה שקרלוס נהרג והאווירה היתה קשה, אבל אנחנו חייבים להמשיך הלאה. לי כבר היה ברור שאני לא יכול להישאר בעזה, כי בלי הכלב שלי, אני לא יכול לעזור לחיילים.

רצינו להיכנס פנימה כדי להוציא את הגופה של קרלוס, אבל היה חשש שהמחבל ממולכד. כל הבניין עלה באש רבע שעה אחרי התקרית. יצאתי מעזה באותו הלילה, אבל רק למחרת, הראש כבר התחיל להבין שקרלוס לא פה. הוא היה איתי בכל האימונים, צמוד אלי בכל מקום. טיילתי איתו, ניקיתי לו את התא אין ספור פעמים בכלבייה, טיפלתי בו והייתי איתו כל כך הרבה שעות. הוא הפך לחלק ממני.

סְטִיל הכלב והלוחם רועי
רק ממבט אחד הוא היה מבין מה אני רוצה ממנו. היינו מתואמים ביחד בכל צעד והיה לי איתו קשר טוב מאוד. עברנו מסלול הכשרה קשה ביחד וכשמחברים לוחם עם כלב, מנסים להתאים את האופי של החייל לצרכים ולאופי של הכלב, כדי שיהיו ביחד זוג מושלם.

נכנסנו לעזה עם הלוחמים של אגוז במוצאי שבת, דצמבר 2008. הגענו לפאתי עזה בסביבות שמונה בבוקר וכבר בכניסה לעיר חטפנו מבול של טילי לאו וטילים נגד טנקים. במשך שעה וחצי שכבנו על הקרקע עד שנגמרה להם התחמושת והתחלנו להתקדם מפאתי העיר אל שכונת סג'עייה.

סטיל מאומן להתמודד עם קולות פיצוצים ותפקוד תחת אש. אנחנו הולכים עם הכוח קדימה וחוטפים ירי בלי הפסקה. פיצוצים סביבנו ברחוב. הטנק שמוביל אותנו חוטף פגז ומשיב אש לבית ריק ממנו נורתה אלינו האש.

המטרה שלנו היתה לטהר את המחבלים באזור. הנוכחות של סטיל נותנת הרבה כוח וביטחון ללוחמים. בערב מוצאים מחסה בבית נטוש. בשמירות על הבית בלילה אנחנו מתחלפים כל שעה וחצי. סטיל ישן לידי, אני מעיר אותו לשמירה, הוא היה שבוז מעייפות והרגשתי שאני מעיר חבר לשמירה שרוצה לגנוב עוד כמה דקות שינה.

למחרת בבוקר, ממשיכים בסריקות. אני שולח את סטיל לסריקה בבתים. הוא מסמן לי שהכל כשורה והבית ריק ממחבלים. אנחנו עוברים מבנים רבים.

בכניסה לאחד הבתים, הכוח נכנס להתארגנות ומנוחה קצרה. רגע לפני שאנחנו מתקדמים לבית הבא, סטיל נשלח לבדוק את הכניסה. הוא מזהה מטען חבלה. אם היינו פותחים את הדלת כנראה שכולנו היינו מתפוצצים לחתיכות.
אנחנו עוקפים את הבית ונכנסים למבנה הבא דרך חור ששברנו בקיר. סטיל נכנס ראשון, מוודא שהבית נקי. אנחנו יוצאים החוצה לרחוב ומתקדמים לעיקול הבא. עשר בבוקר, הבלגן מתחיל.

פיצוץ אדיר נשמע סביבנו. יורים עלינו מכל עבר בצורה אינטנסיבית, מפקד הכוח חוטף רסיס ברגל ואנחנו משיבים באש למקורות הירי. לוקח זמן להתאפס מה קרה ובהתחלה יש אפילו חשש לאש כוחותינו. יש לנו שלושה פצועים שמפונים לאחור וזוכים לטיפול רפואי. סטיל צמוד אלי, כולו באדרנלין מטורף.

בבית לידינו מתבצרים ארבעה חמושים. סגרנו עליהם מכמה נקודות ובמשך שעות ארוכות אנחנו נלחמים איתם, גם בשעות הלילה, טילים, נשק קל, רימונים. אנחנו מבינים שחייבים להיכנס פנימה.

המחבל זרק רימון, סטיל זינק לעברו
חלק מהמבנה כבר הרוס מאש. למקום מגיע D9 ומתחיל לקרוע אותו. הבית התמוטט על כל שלושה המפלסים שלו. מפקד הכוח רוצה להיכנס פנימה. סטיל ואני נכנסים לפעולה בכל הכוח. אני מאתר נקודה מתאימה לשלוח אותו אל הבניין. הוא רץ כמו טיל פנימה, סורק את הקומה התחתונה ואין שם מחבל בחיים. אנחנו מתכווננים לקומה השנייה שהתמוטטה, אבל הוא לא מצליח.

דלת ברזל מפריעה לו להיכנס והוא מחליק עליה. מפקד הפלוגה מעיף את הדלת אחורה וסטיל טס למעלה. אני שומע אותו רץ בין ההריסות והחדרים ומסוגל לזהות משמיעה מה הוא עושה. יש בפנים מחבל שעדיין שרד את הירי. אני שומע זעקת כאב עמומה מבפנים ומבין שסטיל נושך אותו.

אנחנו מתארגנים לתזוזה פנימה כדי לראות מה קורה מקרוב. אנחנו לא מספיקים לעלות שתי מדרגות ומפקד הכוח מושך אותי אחורה. רעש של סיכת רימון נשמע ברקע ואז פיצוץ חזק.

באותו הרגע אני מבין שהמחבל ניסה לזרוק עלינו רימון לכיוון גרם המדרגות, סטיל שמאומן לזהות תנועות חשודות מצד אויב, ראה את היד שלו ונשך אותו. הרימון התפוצץ עליהם.

אלוהים ישמור, אני אומר לעצמי. סטיל הציל את ארבענו ממוות ודאי. לא היה סיכוי שהיינו יודעים שיש למחבל רימון. אנחנו בחיים רק בגלל סטיל.

אש חזקה שוב נפתחת עלינו. מכינים אותך בקורס ובאימונים על הרגע בו אתה מאבד את הכלב שלך, אבל באותו רגע זה עוד לא נתפס שהכלב שלך מת. כמה שעות מאוחר יותר, הצלחנו להוציא את סטיל מהבית וחזרנו איתו בחזרה לישראל. הוא איתי במחשבות שלי עד היום
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #145  
ישן 07-03-2013, 21:04
  strong1 strong1 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 13.11.04
הודעות: 15,891
עוד על השימוש האמריקני בכלבים למטרות צבאיות במלחמת העולם השנייה
בתגובה להודעה מספר 144 שנכתבה על ידי strong1 שמתחילה ב "מידע נוסף על הכשרת כלבים וכלבנים אצל היאנקיס"

Parachuting Dogs
http://www.defensemedianetwork.com/...rachuting-dogs/

By the end of the war, the Army had acquired about 20,000 dogs through donation and purchase, but only about half actually completed training; the remainder were “disqualified” for a variety of reasons, such as disease, inferior scenting powers, and extreme excitability when exposed to loud noises like explosions and gunfire.

ראו גם את חלקם של הכלבים במבצע להצלת 25 טייסי ה LOST SQUADRON שאבדה בצפון הרחוק של קנדה, ושאחד ממטוסי הלייטנינג שלה חולץ לפני 20 שנה ממעמקי הקרחונים (ראו באשכול אחר)

On one occasion, in a drama recounted in the Army’s Quartermaster Journal (but without names and dates), a sled dog driver and team were parachuted into Canada to rescue 25 airmen who’d been stranded on a glacier after they ran into bad weather, ran out of fuel, and were forced to land their two B-17 Flying Fortress bombers and five P-38 Lightning fighters on the ice. The sled dogs reached the crews and guided them to the coast, where a boat rendezvoused with the airmen and took them to safety.

In the excitement of the rescue, a Norden bombsight had been left on one of the B-17s. Unaware that the Axis powers had gained access to plenty of Nordens and studied them inside and out, the AAF treated them as top secret (even requiring bombardiers to swear an oath of secrecy before learning to use them). Under established procedures, the Norden should have been recovered or destroyed in place. So a sled dog driver had to be put ashore from the boat to return overland to the aircraft to retrieve it.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #169  
ישן 12-10-2014, 11:11
  strong1 strong1 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 13.11.04
הודעות: 15,891
"הלוחם שהכלב שלו נהרג נקשר אליו כמו אל אח קטן"
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "הכלביה - יחידת עוקץ"

לא סורקים מבנה בלי "עוקץ": מבצע צוק איתן סימן את ההתרחבות הדרמטית בפעילות יחידת הכלבנים של צה"ל. כלבי היחידה איתרו מנהרות ומטעני חבלה והצילו חיים. ארבעה מהם נפלו בקרבות. "זה כאב לב ענק"

http://news.walla.co.il/item/2791641

באירוע אחר, סרקה יחידת רימון של חטיבת גבעתי מבנה בכפר חירבת אחזעה בדרום רצועת עזה, מבנה ששימש מפקדת טרור. מפקד חוליה מיחידת עוקץ ששמע בקשר על הכוונה לסרוק ללא כלב הציע מהר מאוד את עזרתו והגיע עם הכלב סולו לפתח המבנה. הוא נשלח פנימה לבצע סריקה. לפתע הופעל מטען חבלה ונפתחה לעברם אש. סולו נהרג במקום. מפקד חטיבת גבעתי אל"מ עופר וינטר שמע בקשר שהכלב נהרג במרתף במבנה ואין כוונה להוציאו בשל האש במרחב ובגלל הצורך למלא משימות נוספות. וינטר פקד על הכוחות: "תביאו את הכלב לקבורה בישראל". סרן עמית, מפקד פלוגת תקיפה ביחידת עוקץ שפיקד על הכוחות בשטח הפלסטיני, אומר כי הרגע שבו מח"ט גבעתי דיבר בקשר גרם ללוחמי היחידה להתרגשות רבה. "זה עשה לי משהו. לנו ברור מה המשמעות של כלב, מה החשיבות שלו בשדה הקרב ובטח שברורה לנו הקרבה בינו לבין הלוחמים, אבל כשמח"ט גבעתי מתערב זה מראה על היחס שלו לכלבי יחידת עוקץ בצה"ל".

הקשר הקרוב בין החיילים לכלבים בא לידי ביטוי כשבאחד מימי הלחימה התמוטט קיר על לוחם ביחידה ועל כלבו. הלוחם הציל את חברו ההולך על ארבע. "סרקנו מבנה עם כלב חנ"מ (כלב שתפקידו לגלות חומר נפץ, א.ב) ואני המתנתי עם כלב תקיפה לסריקה נוספת", מספר סמל בן, מדריך בעוקץ. "כל הדלתות של המבנה היו סגורות, אז הניחו מטען חבלה ליד אחת הדלתות. כתוצאה מהפיצוץ פשוט קרס עליי קיר. בהתחלה לא היה ברור מה קרה. אחרי כמה שניות הבנתי שנשברו לי שיניים קדמיות, שהכתף תקועה ופרוקה וששני מכוסה אבנים ובטון. כשזה קרה פעלתי מתוך אינסטינקט להגן על החבר הכי טוב שלי. לא קרה לכלב כלום. היד שהגנה על הכלב נפרקה והוא בתזוזות שלו החזיר לי אותה למקום".
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #172  
ישן 21-07-2015, 12:26
צלמית המשתמש של סירפד
  סירפד מנהל סירפד אינו מחובר  
מנהל פורום צבא ובטחון
 
חבר מתאריך: 04.05.02
הודעות: 21,272
מתה הכלבה שלחמה ונפצעה בעזה (ע' 2)
בתגובה להודעה מספר 170 שנכתבה על ידי strong1 שמתחילה ב "כתבה מישראל היום - יחד באש ובמים"

קימבה, כלבה מסוג רועה בלגי, נלחמה עם לוחמי צה"ל בעזה, ספגה כדורים, נפצעה והצילה חיים. אלא שהחודש, לאחר שהשתקמה כבר, היא מצאה את מותה באימון של היחידה. תחקיר צה"ל: הסיבה למותה - מאמץ יתר. ביחידת הכלבנים אבלים
מתן חצרוני כתב חדשות 2 באינטרנט | פורסם 21/07/15 10:50

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

סוף טרגי לכלבה האמיצה שלחמה ונפצעה במבצע "צוק איתן" בעזה: קימבה, כלבה מסוג רעה בלגי בת 5, מתה החודש בפתאומיות במהלך אימון של לוחמי היחידה עם הכלבים. כך נודע לחדשות 2 Online.

בצה"ל קבעו כי הכלבה מתה ככל הנראה כתוצאה ממאמץ יתר. בתחקיר שנפתח בעקבות מותה נקבע כי ביום האירוע לא היה עומס חום חריג, וכי הטיפול בה היה ללא דופי. גורם צבאי אישר את הפרטים ומסר כי קימבה מתה לפני כשבועיים לאחר אימון והיא נקברה כמקובל בבית הקברות ביחידה.

את מסלולה האחרון החלה קימבה בנובמבר 2013, יחד עם סמל בן שקיבל אותה ככלבת תקיפה מלוחם אחר שהשתחרר משירות. במהלך שירותם המשותף הלך הקשר בין השניים והתהדק. הם השתתפו יחד בשורת פעילויות מבצעיות, שבמהלכן הפגינה קיבמה יכולות מבצעיות מרשימות - בין השאר סימון מבוקשים דרך מבנים.

במהלך הלחימה במבצע "צוק איתן" נפצעו קימבה ובן מאש צלפים שנפתחה לעברם מאחד הגגות ברצועה. סמל בן פונה לקבלת טיפול רפואי בבית החולים הדסה, בזמן שקימבה פונתה בידי וטרינר "עוקץ" לבית החולים הווטרינרי שבבית דגן. זו הייתה פרידתם הראשונה מאז החלו את שירותם המשותף. בשיחה עם חדשות 2 Online סיפרה אז אמו של בן על הדאגה הרבה שהוא מגלה לשלומה של כלבתו. "הוא גונן עליה בגופו כדי לשמור עליה, אנחנו מקווים שהיא תתאושש כמה שיותר מהר".

ביחידת עוקץ תיארו את קימבה ככלבה מובילה ונמרצת שהייתה קשורה מאוד ללוחם שצוותה אליו, וכי הקירבה בין השניים נראתה היטב בשטחי הכינוס ובמהלך לינת הלילה כשהשניים ישנו צמודים. במהלך שירותה סייעה קימבה בפעולות מצילות חיים, כשגם חייה ניצלו מספר פעמים לאחר שנכנסה למבנים ממולכדים.

עם סיום שירותם המשותף היה אמור בן לאמץ את קימבה בהליך אזרחי, כנהוג, אך הסוף הטראגי גדע את התכנון.

http://www.mako.co.il/news-military...66bfae41004.htm
_____________________________________
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
גם כשלא היה הרבה, היה לנו הכל

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #190  
ישן 23-11-2017, 08:58
צלמית המשתמש של סירפד
  סירפד מנהל סירפד אינו מחובר  
מנהל פורום צבא ובטחון
 
חבר מתאריך: 04.05.02
הודעות: 21,272
שבוע מלחמה בהפתעה ליחידת עוקץ
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "הכלביה - יחידת עוקץ"

תרגול ראשון של היערכות מורכבת ללחימה בתוך 12 שעות, חבירה מוסקת לכוחות והפעלת צוותי קיצון. כך נראה רק חלק קטן משבוע המלחמה של "עוקץ"/
אלון תשובה, מערכת אתר צה"ל


במהלך השבוע תורגלה לראשונה היערכות ללחימה בתוך 12 שעות הכוללת גיוס מילואים נרחב, תרגול הפעלה מבצעית יחידתית בצורה עצמאית וחבירה משותפת עם כוחות במקביל. התרגיל כלל ביצוע אימונים אופרטייבים, חבירה מוסקת לכוחות, הפעלת צוותי קיצון וכל זאת במהלך חמישה ימים - דבר מאתגר ולא רגיל ביחידה כלבנית.

בנוסף, תורגל לראשונה מבנה הקרב החדש לגזרת איו"ש - צוות קרב משולב איו"ש - לפעילות בגזרה בתחום חיפושי אמצעי הלחימה. בסוף השבוע היחידה כולה, כולל מערך המילואים, הוקפצה לתרגיל והחלה בתהליך המעבר משגרה לחירום. לאחר מכן, ביום ראשון, החל שבוע לחימה שהתרחש בדרום הארץ וכלל הטסה מוסקת של הכוחות לתרגיל באזור אוגדת עזה.

https://www.idf.il/%D7%90%D7%AA%D7%...95%D7%A7%D7%A5/

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
_____________________________________
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
גם כשלא היה הרבה, היה לנו הכל

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #192  
ישן 03-04-2018, 19:42
  strong1 strong1 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 13.11.04
הודעות: 15,891
מקים יחידת הכלבנים בצה"ל כועס
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "הכלביה - יחידת עוקץ"

http://mynetpetahtikva.co.il/article/4263


כשיוסף לאון שכולם קוראים לו פיקו התגייס לצהל הוא רצה להיות בלהקה צבאית הלהקות היו באותם ימים אמצע שנות ה האבן השואבת של הכישרונות התרבותיים בארץ אולם פיקו כפי שתבינו מהר מאוד הוא לא אחד שהולך בתלם הוא לא ניסה להתקבל ללהקה אלא ביקש להקים אחת כזאת בעצמו הוא אסף כמה מוזיקאים לקח על עצמו את תפקיד הסולן והבדרן והחבורה הגיעה לפיקוד ההדרכה והחלה בחזרות
הניסיון לא צלח ופיקו נשלח לשמור על בסיס סירקין שם בישר לו השג שיש שעות ארוכות של מנוחה בין המשמרות פיקו הבין שזהו תפקיד חלומותיו שבו יוכל להמשיך ולעסוק בדבר היחיד שבאמת מעניין אותו בעלי חיים אלא שהתחביב הפך מהר מאוד לקריירה צבאית ייחודית פיקו הפך לאחד ממקימי יחידת עוקץ יחידת הכלבנים של צהל והיה מהראשונים שזיהו את היכולת של ההולכים על ארבע להשתתף במשימות צבאיות ואזרחיות הקשורות בביטחון המדינה אני אוהב כלבים אהבת אמת אבל מעדיף שכלב יקריב את חייו ובלבד שלא ייפגע חייל הוא מסביר את הקונפליקט שעולה מעבודתו.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #193  
ישן 23-05-2018, 12:55
צלמית המשתמש של סירפד
  סירפד מנהל סירפד אינו מחובר  
מנהל פורום צבא ובטחון
 
חבר מתאריך: 04.05.02
הודעות: 21,272
רפואת חירום בצה"ל – גם עבור ההולכים על ארבע
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "הכלביה - יחידת עוקץ"

הכשרת הצוותים הרפואיים של צה"ל לא כוללת רק הקניית ידע לטיפול חירום בבני אדם, אלא גם בכלבים. המטרה – הצלת חייהם של כלבי יחידת עוקץ, שמצטרפים אל כוח הלוחמים במבצעים
איתי עמיקם


חברו הטוב ביותר של החייל: רפואת החירום בצה"ל היא מהמתקדמות בעולם – חיל הרפואה משקיע מאמצים רבים בהכשרת צוותי הרפואה של צה"ל במתן טיפול ראשוני מציל חיים. כיום, אין כמעט פעילות צבאית שבה לא מסופחת אל הכוח חוליית רפואה הכוללת חובשים, פראמדיקים ובמקרים רבים גם רופא צה"לי.

הטיפול הראשוני שמעניקה חוליית הרפואה ללוחמים יכולה להוות לעיתים ההבדל בין חיים ומוות, אך צה"ל לא משקיע משאבים רק בהכשרת צוותי הרפואה בהצלת חיי אדם, אלא גם בהצלת חיי בעלי חיים, או ליתר דיוק כלבים.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
אימון על בובת הדרכה המדמה כלב פצוע(צילום: דובר צה"ל)

https://www.ynet.co.il/articles/0,7...5266988,00.html
_____________________________________
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
גם כשלא היה הרבה, היה לנו הכל

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #194  
ישן 20-04-2019, 19:15
  strong1 strong1 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 13.11.04
הודעות: 15,891
טקס הזיכרון לכלבים שנפלו ביחידת עוקץ
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "הכלביה - יחידת עוקץ"

https://www.idf.il/%D7%90%D7%AA%D7%...95%D7%A7%D7%A5/

"בחרנו לציין את טקס הזיכרון לכלבי היחידה דווקא ביום זה", מגלה מפקד היחידה, "עקב המשמעות האדירה שיש למבצע זה על היחידה, וההוכחה הלכה למעשה את היתרון שכלבי היחידה מביאים לשדה הקרב. לכל הכלבים שקבורים כאן קיים מכנה משותף אחד: כולם לוחמים על ארבע שביצעו את עבודתם נאמנה וחירפו נפשם על מנת לסכל טרור".

"נמשיך להיות ההולכים בראש עם ההולכים על ארבע, בכל גזרה ובכל זמן", הוא הצהיר, "ונביא את היתרון המשמעותי עם יכולות הכלבים הייחודיות שיש רק להם שעושים אותנו למי שאנחנו ומייחדים אותנו מכל לוחם אחר. שהופכים אותנו לוחמים ולוחמות עוקץ".
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום