לוגו אתר Fresh          
 
 
  אפשרות תפריט  ראשי         אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום בעלי חיים בפרש- כרטיסי הזכייה בתחרות נשלחו לזוכים! חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > תחביבים > בעלי חיים
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה
 
כלי אשכול חפש באשכול זה  #1  
ישן 25-01-2006, 20:34
  eva_z eva_z אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 25.07.03
הודעות: 6,051
גידול גור כלבים

המאמר התפרסם באתר petnet/

גידול גורים - איך אנחנו רואים את זה?

מאת: דר' עופר שביט


כללי:

הכלים המרכזים מאחורי אילוף / חינוך גורים ,ללא קשר עם המטרה, הנם : עקביות וחיזוק חיובי.
אם תתמידו לתגמל התנהגות חיובית הגור שלכם מהר מאד ילמד את אשר המצפים ממנו.
חוסר עקביות , תגמול פסול של התנהגות שלילית עלולים להביאכם למסלול בעייתי עם כלבכם . בכל זמן שהוא רצוי לתגמל את הגור על ידי מחמאות נדיבות:
' כלב טוב ,גור מצוין'.
עונשים פיזיים כמכות אינן מומלצים כלל , כלב מוכה ילמד לפחד מבעליו או להיות תוקפן בעצמו.
כחלק מתגמול שלילי ניתן להכין פחית שתייה קלה ריקה לתוכה יש להכניס מספר מטבעות המרעישים בזמן טלטול. כשהכלב מפגין התנהגות בלתי רצויה ( עלה על הכורסה בסלון) יש לטלטל הרעשן מולו : הרעש מפחיד אותם וגורם להם להבין שהתנהגותם אינה רצויה . דרך נוספת הנה השימוש באקדח מים/מזרק : להשפריץ סילון מים בפניו של הגור ה"חוטא" העונש מובן ואינו משויך ישירות לבעלים . וכמובן הבעת אי שביעות רצון מופגנת כמו ב : אסור!!!

שיכון:

בקבלת גור חדש עליכם להחליט היכן הוא יבלה את זמנו . יש להיות החלטיים : סביר שגור קטן יבכה בלילותיו הראשונים ויבקש חברת אדם :רצוי לא להיענות ליללותיו אחרת הוא ילמד שהעסק משתלם. בבוא זמנו (במהרה ) הוא יבין כי כעת כבוגר הוא עצמאי וילמד לאהוב גם את מצבו זה , במיוחד עם תנעימו את זמנו בצעצועים נישכים : עצם גדולה , צעצועי גומי מיוחדים , דובי ישן שהוצאתם לו את העיניים והאף...
גורים שגדלים בחוץ יש לוודא שיש להם מחסה מגשם בחורף ואזור מוצל וקריר בקיץ.

האכלה:

רוב הגורים מעל גיל 6 שבועות יכולים לאכול מזון מסחרי יבש של גורים או בקופסאות בלי להרטיב אותו ( מאבד את טעמו הטוב ). אנו ממליצים על מזון גורים של סיינס דיאט . ( ניתן לרכוש במרפאה). גור עד גיל 9 חדשים צריך לאכול 3 פעמים ביום מזון מסחרי . על אף שהמזון המסחרי מכסה את כל צרכיו התזונתיים ניתן ואף נחמד לגוון פעם ביום עם תוספת של מוצר חלבי: גבינה , חלב או שאריות של מזון ביתי ברם באם הבחנתם כי תוספת חלבית גורמת לשלשול בגור יש להפסיק מוצרי חלב לחלוטין.
כמה לתת : בהאכלה לפי ארוחות יש לוודא שהגור מקבל בצלחת יותר ממה שהוא מסוגל לגמור מייד. ניתן גם להאכיל את הגור ללא תזמון דהיינו מזון חפשי תמיד בצלחת שהגור יחליט לעצמו מתי הוא רעב.
אין לתת לכלב לאכול בסמוך לשולחן האוכל המשפחתי ואין להרשות לו לגנוב מהשולחן , או ללקט פירורים על יד השולחן . זה נחמד לפעמים כשמדובר בגור ( הילדים מתים על זה ) אך יש לזכור שהגור יגדל לכלב גדול שינדנד וידרוש את שלו ליד השולחן שלכם.
לעולם יעמדו לרשות הכלב מים טריים ונקיים בכל זמן .

עצמות:

אין לתת לגורים עצמות אכילות. גורים נוטים לבלוס ולא ללעוס - סכנה . לעומת זאת אין אנו רואים בעיה במתן עצמות לכלבים בוגרים למעט בעיית כמות : אין להרשות לכלב לאכול בשבת את עצמות המנגל של כל המשפחה אחרת ביום ראשון צפויה בעיית עצירות קשה . רצוי לקנות לגור עצם בקר גדולה מהאטליז . גורים אוהבים לכרסם ולחדד את שיניהם.

גבולות:

כמו בכל חינוך חשוב להטיל גבולות של מה מותר ומה אסור לגור לעשות . רצוי לתחום את האזור החופשי של הגור, יש להחליט בהתחלה אם מותר או אסור להכניס למיטות ( אנו ממליצים שלא), אם מותר או אסור לעלות על הספות בסלון, וכו' וכו'. מרגע שהחלטתם יש לגייס לעניין את כל בני המשפחה ללא יוצא מן הכלל על מנת למנוע מסרים כפולים לגור המתפתח.

שליטה בעשיית צרכים: או מתי סוף סוף יפסקו ההשתנות בסלון.

חשוב מאד שכאשר אנחנו מלמדים גור צעיר התנהגות נאותה ושליטה בצרכיו לתת לו כמה שיותר הזדמנויות להציג התנהגות נכונה על מנת שאפשר יהיה לתגמל אותו במחמאות . זאת אומרת שיש להוציא את הגור כל שעה שעתיים במשך היום וככל הניתן יותר פעמים בשעות הלילה.
הגור יצטרך במיוחד לעשות את צרכיו אחרי השכמה משינה, אחרי משחק, ואחרי ארוחה. ( אחד היתרונות שבהאכלה בארוחות מסודרות הינו היכולת לצפות את מתן הצואה בסמיכות לארוחה)
רצוי לבחור אתר קבוע ליציאה לעשיית הצרכים וכן לבחור מילת קשר קבועה ליצירת אסוציאציה לעשיית צרכים : 'קדימה ג'והני' 'עשה כבר' . כאשר כלבך עושה את צרכיו בנקודה שבחרת עבורו יש להחמיא לו בנדיבות ולספר לו עד כמה הוא הגור החכם בעולם : הוא יבין בדיוק מה שאתם מנסים לומר לו.
חשוב מאד לעקוב אחרי הגור צמוד ככל האפשר בתקופת החינוך לניקיון הבית : חפשו את אותם סימנים שמציג הכלב לפני עשיית צרכיו , הרחת המקום , הליכה במעגל, יללה, או חיפוש אחר פינה מרוחקת. במהרה תכירו את ההתנהגות הטיפוסית של כלבכם ותוכלו לזהות את הסימנים המקדימים. אז כמובן יש לאסוף את הגור במהירות לקחתו למקום שבחרתם בחצר לעשיית הצרכים וכמובן להחמיא לגור אם הוא מצליח במשימה . אם הגור מצליח באופן שיטתי לחמוק ולעשות צרכיו בבית ללא השגחה יהיה יותר קשה לשכנעו לעשות בחוץ מפני שמבחינתו הפעילות הנה נכונה ( אין מי שיוכיח אותו אחרת) . אם תפשת את כלבך בשעת מעשה (עשיית צרכים בבית ) קטוף אותו מידית בתוספת קריאה : 'לא' 'אסור' והוציאו לפינה הנבחרת . אם יצליח במשימתו שם אל תשכחו להחמיא לו בנדיבות. לעולם אין לתחוב את אפו של גור בצואה או להכות אותו.
אל תיטרח/י לכעוס על הגור אם נתקלת בערמת צואה בבית , הגור אינו מסוגל לקשר בין הכעס ועשיית הצרכים הפסולה אפילו אם עברו רק כמה דקות . נקו את המקום היטב : חשוב שלא יישאר ריח צואה או שתן במקום כזה (השתמש/י בכלור ) והשגח על גורך צמוד יותר בהמשך.
אופציה אפשרית ל השבחת ההשגחה על הגור הנה שיטת חבל הטבור : קשור את גורך לרצועה ארוכה הקשורה לידך או מותניך : אתה מאפשר לו חופש נדידה מוגבל ושוב אין סיכוי שינדוד למקומות אסורים וישאיר שם "חבילות" .
השימוש בכלוב הטסה בתוך הבית הינו אולי המכשיר המאיץ ביותר של שליטה בעשיית צרכים בגור.
גורים אינם נוטים לעשות צרכים סמוך למקום השינה שלהם /ביתם. לכן בהתחלה הם יוצאים מהקופסה ועושים צורכיהם , אחר כך הם מבינים שכל החדר שלהם ויוצאים למשימתם לסלון. ולבסוף כשכל הבית שלהם , הם יצאו החוצה לעשיית הצרכים. לכן אם תחזיק /י את הגור בכלוב הטסה בזמני היעדרות מהבית או בלילות הגור מהר מאד ילמד להתאפק יותר ויותר.
גורים הגדלים בכלובי הטסה נהנים מתחושת הביטחון הביתית המעניק להם הכלוב ומהר מאד הם נכנסים לכלוב באופן עצמאי למנוחה והרגשת ביטחון.
אם בהתחלה הגור מייבב ורוצה לצאת יש להיות תקיפים ולא לוותר (כמו שלא תוותר ליילד שמייבב לסוכרייה אסורה ). אל תוציאו את הגור המייבב , אסור לו ללמוד שייבבה מתוגמלת אדרבא חכו שיירגע ורק אז תוציאו אותו ותחמיאו להתנהגותו הטובה .
כלוב בבית משמש גם למנוע נזק לגור (בליעת חפצים) וכן מניעת נזק לבית בשעת היעדרות הבעלים (כרסום).
אימון לעשיית צרכים על נייר עיתון : על אף שאנו יודעים ששיטה זאת נפוצה אנו חושבים שייש פה מסר כפול ומבלבל לגור הקטן : מותר לעשות בבית אך על עיתון !. מסר שעשוי לגרום בעיות בעתיד. זהו פתרון מהיר אך עם ראייה קצרת טווח.

התנהגות

על הגור ללמוד כללי התנהגות נאותים על מנת להתקבל לחברתנו. גם כאן חיזוקים חיוביים באופן עקבי של התנהגות ראויה הם המפתח להצלחה.

כרסום:

אם גורך מכרסם את השטיח אמור לו : 'לא' 'אסור' ותן לו צעצוע כרסום כתחליף (תחזיק כמה כאלה בהישג יד) ואז שבח אותו בנדיבות כשיכרסם את החפץ הנכון.

נשיכות:

כל הגורים עוברים שלב של נשיכות :זוהי הדרך שהם משחקים עם הגורים האחרים בשגר.
עליכם ללמדם שהתנהגות זאת אינה מקובלת ב"שגר" שלכם . כשהגור מנסה לשחק "נשיכות" אל תתגמלו אותו על ידי הצטרפות למשחק , או על ידי מתן תשומת לב , יש לומר " לא " "אסור" תקיף ולתת לו משחק לכרסם ולנשוך בו ואז יש לשבחו . לחלופין ניתן להגיב בחוסר תנועה ועצימת עיניים להראות לגור שאינך מעוניין להשתתף - לרוב הוא יבין ויפסיק . מומלץ לא לשחק משחקי מכות ומלחמה עם הגור משום ששוב יש פה מסר כפול ואתם עלולים לסיים עם כלב נשכן.

קפיצות:

הרגל מגונה שיש להימנע ממנו הינו כלב קפצן .על אף שזה נחמד בתקופת הגוריות, הנחמדות עוברת כשהקפצן מגיע ל 30 ק"ג משקל גוף וגובה 1.70 בעמידה על שתיים ובוץ על כפות רגליו. לעולם אל תהיה חברותי לכלב עם רק שתי רגליים על הקרקע : הסתובב לאחור והתעלם ממנו. כאשר כל רגליו ינוחו על הקרקע שוב התכופף אליו והחמיא לו, הוא רק רוצה לראות אותך בגובה עיניים!!! (מכיוון שחברת הכלבים עובדת לפי עקרון ההיררכיה לגובה יש משקל רב . כלב שקופץ הרבה לגובה הפנים גם מנסה להשתלט עליכם!!!.

אימוני משמעת:

כל גורי הכלבים ללא יוצא מן הכלל הופכים לחיות מחמד נעימות יותר אם הם מבינים וממלאים פקודות משמעת פשוטות כ: שב, רגלי , בוא , הישאר. אנו ממליצים כי כל הגורים בני 4-6 חדשים יעברו אילוף למשמעת בסיסית.
יש הרבה מאלפים טובים בשוק אנו נשמח להמליץ על אחדים מהם.


ד"ר עופר שביט - וטרינר Bvsc Mrcvs
מרפאת "אהבת החי" בנימין מטודלה 30 תל אביב
טל : 03-6472933
חרום איתורית 24 שעות : 03-6750750 מנוי 1173
ofervetzahav.net.il
_____________________________________
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #2  
ישן 28-01-2006, 16:40
צלמית המשתמש של רועי AZ
  רועי AZ רועי AZ אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 26.01.05
הודעות: 13,711
ארצה! איך תהפכו את הכלב שלכם לממושמע
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי eva_z שמתחילה ב "גידול גור כלבים"

18:04 , 26.01.06

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.ynet.co.il/images/whitespace.gif]

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.ynet.co.il/images/whitespace.gif]

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.ynet.co.il/images/whitespace.gif][התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.ynet.co.il/images/whitespace.gif]

בעלי מקצוע יקרים

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.ynet.co.il/PicServer2/20122005/703501/lazooz_a.jpg]
כלבים בשיעור. צריכים הכוונה וחינוךהכלב שלכם לא ממושמע ועושה צרכים בבית? זה הזמן לאלף אותו. למה זה חשוב, מתי צריך להתחיל, איך לבחור מאלף וכמה זה עולה
טלי חרותי-סובר ועידו אפרתי

תותי, כלבתנו שהלכה לא מזמן לעולם שכולו טוב, היתה משך שנים חלק בלתי נפרד מהמשפחה. אל מול עיני הקוקר ספניאל המקסימות הייתי נמסה כולי גם כשהשאירה על השטיח "מתנות" מהסוג הצהוב והחום, וכשכרסמה המון זוגות נעליים. מדי פעם היה עולה נושא האילוף על שולחן השבת. "זו כלבה, לא רובוט", הייתי מסננת וממשיכה לנגב.

"טעות!" נזעק ניר הרמן, מנכ"ל חברת היחידה המיוחדת לאילוף כלבים, "רבים חושבים, כי אילוף נוטל מהכלב את שמחת החיים אך ההיפך הוא הנכון: כלב צריך הכוונה וחינוך, בדיוק כמו ילדים קטנים. חשוב לזהות את הבעיות בהתחלה ולא לומר 'זה יעבור לו, הוא עוד גור', כיוון שלעיתים קרובות 'זה' לא עובר ואף מחמיר: לא טיפלתם בנשיכות? הכלב יתחיל לנשוך חזק יותר. לא לימדתם אותו לא לחדד שיניים על רגלי הספה? צפו לכך שהוא יתחיל לנהוג בספה כבשלו ופשוט יכרסם את כולה. אילוף הכלב הוא תהליך קצר ופשוט המונע בעיות רבות בהמשך".מתי להתחיל?

הגיל המועדף לתחילת תהליך האילוף הוא עד שלושה חודשים. למרות זאת רק 13% מבין הפונים אכן עושים זאת בגיל המתאים. לדברי הרמן, "מהנתונים שבידנו עולה כי כ-42% מכלל הפונים עושים זאת כשהכלב מגיע לגיל 6 חודשים וכ-30% נוספים יעשו זאת עד גיל שנה. כ-15% פונים כאשר הכלב כבר בן למעלה משנתיים. חשוב לדעת כי ככל שהכלב בוגר יותר כך יקשה לאלפו: אם גמילה מצרכים תיארך בגיל 3 חודשים רק 4 שיעורים, הרי שבגיל חצי שנה ידרשו שישה שיעורים, ובגיל שנתיים – כעשרה".איך בוחרים מאלף?

בשנים האחרונות גדל שוק המאלפים לאין שיעור והם צומחים כפטריות אחרי הגשם. "בתחום הזה, כמו בכל תחום" אומר אומר המאלף הרמן, "ניתן למצוא מספר קטן של מאלפים ותיקים בעלי ניסיון רב, ולצדם גם את המאלף ממין החאפר הישראלי המצוי. הוא מתאפיין ב'לסדר מחיר', 'בלי קבלה' ובידע וניסיון כמעט אפסיים. המחירים שלו הם מן הנמוכים בשוק, והוא מבטיח פלאים תוך זמן קצר".

"אל תשכחו כי זול הוא יקר", מזהיר הרמן, "וכי מאלף שמבטיח שיעור בחצי המחיר מהנהוג בשוק עושה זאת בשל חוסר ניסיונו. מי שייפגע מכך הוא הכיס שלך, שייאלץ לשלם על עוד ועוד שיעורים כיוון שהאילוף לא התקדם כמצופה, ובעיקר הכלב שלך, המשמש כשפן ניסיונות למאלף המתחיל, שעלול לגרום לו נזק על ידי הפיכתו לחרדתי או תוקפן בשל שיטות אילוף לא מתאימות".

מסתבר כי רבים המאלפים הנותנים שיעורי אילוף כעבודה נוספת: "מאלף שנותן שיעורי אילוף כעבודה מהצד הוא לא מאלף רציני", פוסק הרמן. "לא די שאינו צובר מספיק ניסיון, אלא שיש גם סיכוי גדול שיבטל שיעורים לעיתים קרובות כי "צץ לו משהו" בעבודה העיקרית".[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.ynet.co.il/PicServer2/20122005/703485/iloof_wa.jpg]


שיעור אילוף. מי אמר רגלי ולא קיבל?

פנייה לחברת אילוף ותיקה ומוכרת מומלצת, כיוון שהחברות שחוששות לשמן הטוב, מעדיפות להעסיק מאלפים בעלי ניסיון. כיוון שיש להן מספר מאלפים הן גם יכולות להתאים את המאלף לסוג הכלב, גילו, אופיו ואפילו אופי בעליו. הדרך הטובה ביותר לבחור מאלף היא כמובן בעזרת המלצה. זו יכולה לבוא מבעלי כלבים שאולפו או מוטרינרים מוסמכים.

שיעור פרטי, קבוצתי או פנסיון?

קיימות שלוש דרכי אילוף: שיעורים פרטיים בבית הלקוח, שיעורים בקבוצה ואילוף בתנאי פנסיון.
"בעיות נפוצות של גורים, כמו הרס וצרכים בבית, ניתן לפתור רק בשיעורים פרטיים", קובע הרמן, "כל מפגש אורך כשעה וכולל גם את בני הבית. התהליך דורש 3 עד 10 מפגשים.
בכל מקרה, אל תתפתו לשלוח את הכלב ל"חינוך גורים" בפנסיון. אולי הוא ילמד שם לא לעשות את צרכיו בתוך מבנה סגור, אך כשישוב הביתה יש סבירות גבוהה שיעשה אותם שוב, כיוון שלא למד את ההבדל בין המקומות.

פנסיונים רבים מציעים "דיל" לקנייה ואילוף. אל תאלפו את הגור במקום בו קניתם אותו רק בגלל המחיר הנמוך. יש לבדוק את איכות המאלפים וניסיונם – מקומות כגון אלו הם חממה לסטאז'רים שעושים "ניסוי כלים" על הכלב שלכם. חשוב גם לבדוק את התנאים במקום. לא תרצו להשאיר את כלבכם האהוב, בעיקר אם הוא עודנו גור רך בשנים, במבנה אפלולי על רצפה קרה עם עוד עשרות כלבים למשך שלושה שבועות.
חשוב לקחת בחשבון כי לעיתים תצטרכו להוסיף שיעור או שניים בבית כדי לתרגל עם הכלב וכדי שזה ילמד להקשיב גם לכם ולא רק למאלף.

אילוף בקבוצה מתקיים בכל רחבי הארץ, שם מלמדים את הכלבים, בצמוד לבעליהם, את כללי המשמעת. מספר המפגשים נע בין 5-10. זוהי הדרך הטובה ביותר ללימוד המשמעת כיוון שהכלב בא במגע עם כלבים אחרים, דבר המדמה את ה"חוץ" בו נמצא הכלב בטיולים, כאשר נמצאים סביבו גירויים כמו חתולים וכלבים אחרים, ובא לו דווקא לשחק עימם ולא להקשיב לך. ודאו כי הקבוצות קטנות, וכי המדריך יודע מהי הרמה בה נמצא הכלב שלך.בקבלנות או על פי שיעור?

רבים מהמאמנים מוכרים אילוף "בקבלנות", דהיינו - שלם היום וקח כמה שיעורים שתרצה. "אל תתפתו להצעה כזו שמשמעותה ברורה למאלף ופחות ידועה ללקוח", מזהיר הרמן. "מאלף בקבלנות לא בהכרח ייתן את השיעור בפול גז, שכן הוא יודע שאם לא תספיקו לעבור על נושא מסוים, תמיד תוכלו לעשות זאת בשיעור הבא, או בזה שאחריו. מה אכפת לו? אתם הרי כבר שילמתם! אילוף לא אפקטיבי הוא תהליך מייגע, מתסכל ובעיקר נטול תוצאות".
קחו רק מאלף הגובה תשלום על פי שיעור, כך תוכלו להחליט, כבר בשיעור הראשון, אם תרצו להמשיך או לא, מבלי להתחשב בעובדה שכבר שילמתם.כמה זה עולה?

שיעור פרטי: 150 שקל.

שיעור בקבוצה: 100 שקל.

אילוף בתנאי פנסיון: 150 שקל ליום.
http://www.ynet.co.il/Ext/Comp/Arti...3204456,00.html
חזרה

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורוםכל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 15:47

הדף נוצר ב 0.40 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2018 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר