לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום בעלי חיים בפרש- כרטיסי הזכייה בתחרות נשלחו לזוכים! חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > תחביבים > בעלי חיים
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 09-02-2006, 15:48
  syst3m syst3m אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.12.05
איזה באסה?

אני ממש עצוב.
היום קמתי בבוקר וגיליתי שהקוקטלית שלי (שדוגרת על ביצים) יושבת מחוץ לתא כשהיא שמוטת כנפיים ונפוחה,התקרבתי אליה וראיתי שהיא לא זזה אז הכנסתי יד אל הכלוב ואז היא נפלה לריצפה
משהו היה נראה לי חשוד וכשבדקתי אותה ראיתי את הביב שלה מלוכלך ונפוח
אז מיד לקחתי אותה לבית החולים הוטרינרי בבית דגן ושם עשו לה צילום וגילו שיש לה ביצה כלואה שנמצאת שם המון זמן( היא לא הראתה שום סימן עד היום)
אז הכניסו אותה לניתוח ושם שאבו לה את מה שנשאר מהביצה והכל שם הזדהם לה
עכשיו היא מאושפזת ללא ידיעה מה יעלה בגורלה
אני אדע רק בלילה וממש לא בא לי שהיא תמות
תחזיקו אצבעות בשבילי ושהכל יעבור בשלום
נ.ב
אני חייב לציין שהטיפול שם ממש עלוב ואיטי והעליות שם ממש מוגזמות עד כדי גיחוח
אבל שמדובר בחיים או מוות אל תעשו חשבון
אני שילמתי המון וזה שווה את זה כשהיא תבריא
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 09-02-2006, 16:55
  syst3m syst3m אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.12.05
תודה רבה לכולם על ה עידוד
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי syst3m שמתחילה ב "איזה באסה?"

אז לשאלה של אווה- לא ראיתי שנפוח לה שם כי היא היית רוב הזמן בתא הטלה ולכן לא הצקתי להם כמו שאמרת
ול M- לא רק שאני נותן להם תוספי סידן אלא אני משקיע בהם הרבה יותר מכל מה שנדמה לכם
אני נותן להם את כל סוגי המזון הנדרשים שזה: ירקות שאני קונה להם פעם בשבוע ואגוזים מכל הסוגים ומזון ביצים וביצים וקליפות ביצים וסידן וכל מה שקיים לתוכים אני קונה
את כל זמני וכספי אני משקיע בהם וכולם מוזמנים לראות כמה סוגי אוכל יש להם ואת החיים שהם חיים
אז לא להאשים אותי על משהו שלא עשיתי
יש מקרים וקרו שגם למגדלים גדולים וחכמים מאיתנו זה קרה.
לבנתיים הזכר דוגר על הביצים שצריכות לבקוע כל יום

נערך לאחרונה ע"י syst3m בתאריך 09-02-2006 בשעה 16:58.
ישן 09-02-2006, 16:55
צלמית המשתמש של charly
  charly charly אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.04.02
זה עצוב ... אבל....
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי syst3m שמתחילה ב "איזה באסה?"

מי שמגדל בעלי חיים ובמיוחד בעלי כנף צריך להיות מוכן לטרגדיות מהסוג שקורה לך.
יפה שתפסת בזמן.
אצלי נפטרה קוקטלית לפני שנה אחרי שכבר הביאה הרבה צאצאים לעולם בדיוק מאותה סיבה, ביצה לכודה.
מאותה סיבה הלכו לי כבר כמה ציפורים.
הבעיה היא שאתה אף פעם לא יודע מה קורה בתא ההטלה מאחר ולפעמים הן לא מוכנות לזוז אפילו כשאתה מציץ פנימה בצורה מאיימת (דבר שלא רצוי לעשות).
אני למדתי שכמה שפחות מתרבים ככה יש פחות נזקים.
במקרה ואני תופס מקרים כאלה אני נוהג לסוך את המקום בשמן צמחי ובדרך כלל זה עוזר.
אם המקום מזוהם אפשר לתת אנטיביוטיקה במים במינון נמוך מאוד (רק על ידי בעלי ניסיון כי זה מסוכן לפעמים יותר מאשר בלי טיפול).

נקווה שהקוקטלית תתאושש.

אנחנו עושים היום את המחר
מחר אנחנו נעשה את האתמול

ישן 09-02-2006, 22:36
  eva_z eva_z אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.07.03
אתה לא אשם, ואינך יכול למנוע את התופעה
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי charly שמתחילה ב "זה עצוב ... אבל...."

רק לנסות לתפוס בזמן.
הנה מאמר לתוספת מידע

בריאות ופיסיולוגיה מדובר בתופעה מאוד שכיחה אצל ציפורים ובעיקר ממינים קטנים, במרפאה נתקלתי במספר הגדול ביותר של מקרים אצל תוכונים אוסטרלים. במחלה זו הנקבה אינה מצליחה להטיל את כל הביצים שנמצאות ברחמה ובד"כ נותרת ביצה אחת "תקועה" מצידו הפנימי של צואר הרחם. בעלי הציפור בד"כ מבחינים בבעיתיות כארבה ימים עד שבוע לאחר שהנקבה הטילה מספר ביצים. זהו מצב מסוכן ביותר ושיכול לגרום, בחוסר טיפול רפואי, למות הציפור.

מינים בהם התופעה שכיחה יותר:
1. תוכונים אוסטרליים (BUDGERIGARS);
2. פרושים (FINCHES);
3. כנרים;
4. קוקטילים.
גורמי המחלה
כמו הרבה מחלות ובעיות רפואיות של בעלי חיים אקזוטיים, התנאים הסביבתיים הם אלו שמעודדים את התפתחות הבעייה ובעצם, ניסיתי לומר בדרך עדינה, מדובר באשמתנו. ישנן מספר סיבות ספציפיות אותן מניתי להלן:

1. תזונה לקויה וחוסר סידן* בעיקר בציפורים שניזונות מזרעונים בלבד ומתוצרת גרועה (ALL-SEED DIET);
2. גודל מוגזם של הביצה/ים או מיקום שגוי;
3. ניוון (ATROPHY) של השרירים האחראיים על ההטלה;
4. הטלות תכופות מדי;
5. זיהום ברחם (METRITIS);
6. חוסר לחות באויר;
7. ירידה פתאומית בטמפרטורה (כלוב שנמצא קרוב למזגן שהחל לפעול);
8. עודף משקל;
9. גיל מבוגר של הנקבה;
10. נטייה גנטית;
11. סטרס מוגבר בסביבת הכלוב

*חשיבות הסידן: הסידן חשוב לא רק ליצירת קליפת הביצה, אלא גם כמינרל המשתתף בפעילות השרירים וגורם לכיווצם. ברור אם כן, שכאשר חסר סידן בדיאטה, לא רק שקליפת הביצים שברחם "גונבת" ומורידה את רמתו בדם לאפסית ומתפתחת באופן לקוי, אלא ששרירי הרחם כבר לא יכולים להתכווץ כדי לדחוף את הביצה החוצה.

סימפטומים
הסימנים מופיעים לפתע פתאום וציפור ששרה והתרוצצה בכלוב בבוקר, בערב יכולה להראות חולה. בד"כ רואים את התוכה שוכבת על קרקעית הכלוב עם רגליים מפושקות, חולשה, רעידות, נוצות זקורות (מראה "קיפודי"), חוסר תאבון וצמא, חוסר יכולת להתנועע, נשימות מהירות, ובמקרים קשים במיוחד או שלא טופלו בזמן, שכיבה על הגב וגסיסה. חומרת המצב תלויה במיקום הביצה הכלואה, ככל שהמיקום גבוה יותר כך המצב מסובך יותר ויהיה קשה יותר להוציא את הביצה.

הסיבוכים העלולים לגרום למות הציפור הם:
1. תשישות;
2. פגיעה בכליות;
3. חסימת מעי ו/או צינור השתן;
4. בעיות בזרימת דם שיכולות לגרום לשוק ושיתוק;
5. קריעה של הרחםן ושפיכת תוכנו לחלל הבטן שעלולה להסתיים בצפקת קטלנית (PERITONITIS).

ככל שהציפור קטנה יותר, כך הזמן שהביצה יכולה להישאר כלואה ברחם קצר יותר. ציפור במשקל של עד 12 גרם, טווח הזמן שבו יש להתערב הוא עד שעה בעוד, שלציפורים במשקל שעולה על 500 גרם, הטווח יכול לנוע עד 12 שעות. ככל שמאחרים בנתינת הטיפול, גם בתוך טווח הזמן לעיל, סיכויי ההחלמה יורדים.

אבחנה
בנוסף לסימנים שציינתי למעלה והאינפורמציה שנאספת מהבעלים, במישוש ניתן להרגיש נוכחות עגלגלה בחלל הבטן ובמרים קיצוניים, יש צורך בצילום רנטגן.

טיפול
המחלה זו הטיפול חייב להעשות במרפאה ע"י רופא מנוסה והציפור תישאר לאישפוז למספר שעות כדי לבדוק את קצב ההתאוששות. עם הופעת סימנים המחשידים כי התוכה איננה מרגישה טוב, יש להתקשר לוטירנר ולתאר את מה שקורה ולקבל הנחיות לגבי מה לעשות עד להגעה למרפאה.

ההנחיות הראשונות, לטיפול בבית, יהיו:
1. העלאת החום והלחות;
2. נתינה, בטיפטוף למקור התחתון, ויטמין D3 וסידן;
3. טבילה של הציפור באמבט מים חמים (להזהר מטביעה!!).

טיפול במרפאה:
1. נתינת סידן מרוכז בזריקות לחלל הבטן או בסירופ לפה;
2. נתינת זריקה ל"זרוז" ההטלה (OXYTOCIN);
3. במידה והביצה במיקום נמוך, הכנסה של שמן לחוקן לתעלה ועיסוי עדין להוצאת הביצה;
4. במקרה ובו הביצה נמצאת במיקום גבוה, יש לדקר בנקודה ספציפית את דופן הבטן ולשאוב את תוכן הביצה. לאחר מכן יש לנסות ולהוציא את הקליפה, שלמה (!), בשיטה שתוארה קודם;
5. במידה ונחשדת שפיכה של תוכן הביצה לחלל הבטן יש להתחיל במתן אנטיביוטיקה;
6. נתינת נוזלים ודקסטרוז לחיזוק;
7. נתינת תוספת ויטמינים בריכוז גבוה.

פרוגנוזה
במידה ולא היו סיבוכים, ההתאוששות מהירה מאוד, והתוכיה מסוגלת לעמוד עצמאית על המקלות כעבור שעה-שעתיים ולחזור הביתה עוד באותו היום. מקרים מסובכים יותר יכולים לדרוש טיפול ממושך של כמה ימים.

מסקנות:
ביצה כלואה היא בהחלט מקרה חרום הדורש התערבות רפואית מיידית וערנות של הבעלים. בגלל המספר הרב של סיבוכים של המצב והטיפול, שהוא לא תמיד פשוט, המסקנה העיקרית היא, שהטיפול הטוב ביותר הוא מניעה. מניעה פשוטה כוללת תזונה נכונה ומתאימה, מיקום הכלוב במקום רגוע ורחוק ממקור חום / קור ישיר, תוספת ויטמינים וסידן בתקופת ההריון והפסקת הרבייה בפרטים שהמצב חוזר אצלן יותר מפעם אחת.

נכתב ונערך ע"י ד"ר נאור קטלן, רופא וטרינר. המאמר מאתר parrots.co.il

נערך לאחרונה ע"י eva_z בתאריך 09-02-2006 בשעה 22:50.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 19:58

הדף נוצר ב 0.08 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר