לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה עשרים פלוס 20plus.fresh.co.il I'll be back חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > 20 פלוס
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 04-03-2006, 19:03
צלמית המשתמש של Noa_A
  Noa_A Noa_A אינו מחובר  
מנהלת אמצע החיים | אני? אני מסיפור אחר...

חבר מתאריך: 01.11.03
הרי אתה מקודש לי, כדת משה וישראל...

יותר ויותר כלות לא מוכנות להיות עציץ בחתונתן, ובכל זאת מבקשות טקס דתי. על המדינה להכיר בשביל הביניים
דליה שרה מרקס

לשם מה צריך חתונה שיוויונית? השאלה דומה במהותה לתהיות נוסח, למה להן לנשים חינוך גבוה? לשם מה להן שיוויון זכויות? ומדוע הן בעלות זכות להחליט על גופן? שאלות אחרות צריכות לעלות: מדוע תרצה אשה צעירה להסכים להיכנס בברית נישואים בטקס אשר אינו נותן לה קול, ונוכחותה בו דומה לנוכחותו של סידור פרחים יפה על שולחן? מדוע יסכים חתן, העומד להקים בית על בסיס שיתוף והדדיות, לכך שזו שעמה הוא מבקש להקימו תהיה סבילה ונעדרת ביום כלולותיהם? למה ירצו בני-זוג לציין את יום התחייבותם זה לזו וזו לזה בטקס, שעצם התנהלותו מנוגד לערכים שעליהם מבקשים הם להשתית את יחסיהם ואת חייהם המשותפים?

יותר ויותר נשים, שחינוכן ודרכן בחיים מלמדים אותן שהן מסוגלות לכל אתגר, אינן מסכימות להיות נוכחות-נפקדות ביום שמחתן. אנו עדים לדרישה הולכת וגוברת של זוגות לערוך טקסי נישואים, שיהיה בהם חיבור אמיתי בין הרגע הפרטי והמרגש, בו הם מצהירים על מיסוד הקשר הזוגי, לבין הרצון להשתייך ביום כלולותיהם לכלל ישראל, על סמליו וטקסיו. אפילו ארגונים אורתודוקסיים כבר מבקשים לפתוח צוהר, דרכו יוכלו לאפשר לזוגות להינשא באופן שיהיה משמעותי יותר בעבורם. כל אלה מעידים על כך שהשאלה אינה האם נחוצות חתונות שיוויוניות, אלא כיצד ניתן לספק את האופציה הזו לזוגות הבאים בברית הנישואים.

חתונה שיוויונית היא חתונה שבה הכלה אומרת, בדיוק כמו החתן, את נוסח הקידושין ("הרי אתה מקודש לי..."). זו חתונה שאותה יכולה לערוך רבה אשה, ובה נשים יכולות לשמש כעדות החותמות על הכתובה. את הכתובה עצמה מנסחים בני-הזוג ביחד עם הרב/ה המחתנ/ת, והיא מעידה על ההתחייבות ההדדית ביניהם ועל הערכים עליהם הם מבקשים להשתית את הבית שאותו הם מקימים.

נפשן של כלות רבות קצה בשקר שעליהן לעשות בשיעור המביש עם הרבנית, במהלכו עליהן להנהן נוכח האיומים וההפחדות הקשורים בשמירת טהרת המשפחה. רבים מואסים בבדיחות הדלוחות, הנשמעות כשהרב מגיע בקריאת הכתובה ל"בתולתא שפירתא", וכשהוא מקריא את סכום קניינה; מואסים בכפייה ליישר קו עם ריטואל, שהוא משמעותי ורצוי כשלעצמו - אבל דורש עדכון. אילו המאיסה בכפייה הדתית הייתה העיקר, הרי שזוגות רבים היו מוותרים על נישואים דתיים בכלל. העובדה שצעירים רבים מבקשים חתונה יהודית דתית-שיוונית היא עדות למחויבות העמוקה לשושלת הדורות ולנצח ישראל.

רבנים אורתודוקסיים בעלי רצון טוב לקרב זוגות צעירים באמצעות טקס "ידידותי" יותר, אינם מספקים פיתרון לבעיה, מפני שאין הם נותנים מקום של ממש לכלה (הם מאפשרים לה להעניק "מתנת חיבה" לחתן לאחר שהקידושין עצמם הושלמו). מאידך, גם עורכי-דין ועורכי נישואים חילוניים, המעניקים לזוגות אפשרות לעקוף את השרירותיות והקיפאון של הממסד הדתי, אינם מעניקים פיתרון ממשי לאלה המבקשים שטקס הכלולות אמנם יותאם ליושרה הפנימית שלהם ולערכיהם החברתיים התרבותיים, אך בכל זאת יהווה חולייה במסורת ארוכה של טקסים יהודיים דתיים.

מי שמבקש להקים בית בישראל על יסוד שני האילנות האיתנים הללו, לא מוכן עוד להתפשר על האחד או על משנהו. אכן, בשנים האחרונות יותר ויותר זוגות בוחרים בחתונה שיוויונית. הם מוכנים לטרדה של רישום בחו"ל, כדי שנישואיהם יהיו מוכרים בארץ. בכך הם מכריזים שיש יותר מדרך אחת להיות יהודי. אם זוגות לא יוכלו לבוא בברית הנישואים באופן שמשקף את יהדותם ואת ערכיהם, יקרה אחד משניים: או שיוותרו על חתונה יהודית ויסתפקו ברישום אזרחי, או שיינשאו בנישואים אורתודוכסיים אבל מבחינתם, יהיו הטקס והמעמד החשוב ריקים מתוכן אמיתי. על כן, הצורך באפשרות להינשא נישואים יהודיים שיוויוניים, שבהם תכיר מדינת ישראל, הוא מהותי ודחוף.

הרבַּה ד"ר דליה שרה מרקס מלמדת בהיברו-יוניון קולג', בית המדרש להכשרת רבנים רפורמים בירושלים

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3222586,00.html

נערך לאחרונה ע"י Noa_A בתאריך 04-03-2006 בשעה 19:10.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 04-03-2006, 19:21
צלמית המשתמש של minimax
  משתמשת נקבה minimax minimax אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.01
שלח הודעה דרך MSN אל minimax Facebook profile
אני מנסה לדמיין את עצמי בסיטואציה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Noa_A שמתחילה ב "הרי אתה מקודש לי, כדת משה וישראל..."

אני מנסה לראות את עצמי מתכננת חתונה,וזה פשוט מעורר בי בחילה נוראית. ואני לא מדברת רק על רבנית שמנסה ללמד אותי את עובדות החיים ועל החוויה המשפילה של המקווה. כל הקטע של תספורות,איפור,שמלה,קייטרינג,רשימת מוזמנים,די.גיי וכו' פשוט נשמע מגעיל בטירוף. דווקא זוגיות יציבה לכל החיים נשמע לי הכי כיף בעולם,אבל בשביל מה צריך את הכאב ראש של מסיבה עם 200 מוזמנים? את העניינים החוקיים בשביל המשכנתא והילדים תמיד אפשר לסגור בחצר הרבנות עם ג'ינס וטי שירט. ובעצם,למה לא לעשות את זה במשרד הממוזג של עורך דין?

נערך לאחרונה ע"י minimax בתאריך 04-03-2006 בשעה 19:27.
ישן 04-03-2006, 20:34
צלמית המשתמש של u-367
  u-367 u-367 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.05.04
מי אמר שלא ..
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי minimax שמתחילה ב "אני מנסה לדמיין את עצמי בסיטואציה"

במדינת ישראל של היום אף אחד לא יכול בשום אופן ללכת למקווה או להתחתן ברבנות עם עדים וכול שאר הבולשיט הזה ..
באופן אישי אני מכיר לפחות 2 זוגות שעשו טקס אזרחי לחלוטין אצל עורך דין ומייד לאחר מכן מסיבה קטנה ומצומצמת לקרובים וחברים מדרגה ראשונה בלבד .. וזה לא נופל מאחלה אירוע באולם והם כיום חיים מצויין ובאושר
שאלה של בחירה .. אם עניין המסורת היהודית עומד בראש מעייניך או חשוב לבן זוגך לכי על זה .. אם לא זה בסה"כ עוד תרומה למשרדי הרבנות .. שמסתכמת במאות שקלים
לא מזמן חבר טוב התחתן .. זומנתי ביד עם עוד 2 עדים לרבנות { אין לי מושג מה רצו ממני שם }.. פשוט בדיחה מה שהולך שם

ישן 05-03-2006, 09:28
צלמית המשתמש של שמוליק
  שמוליק שמוליק אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.11.01
Facebook profile
הכלה עציץ?????
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Noa_A שמתחילה ב "הרי אתה מקודש לי, כדת משה וישראל..."

הכלה בדר"כ מחליטה על הכל בגלל זה קוראים לה כך.
כל החתונה נחלמת מתוכננת ומנוהלת ע"י הכלה. החתן הוא בסה"כ אורח מכובד.

החלק היחיד של החתן הוא לפני החופה שהוא תקוע עם הרב וחותם על הכתובה, בעוד הכלה מכייפת עם האורחים.

אם מנסים להפחיד אותכם/ן מבחינה דתית, אז כרגיל הבורות פה היא האויב שלכן לא ההלכה.
ע"פ ההלכה האשה חייבת להיות אקטיבית במהלך הקידושין ולקבל את הצעת הבעל. אחרת היא לא מקודשת.

בעניין הרבנות,נכון היא המוקש הגדול, אבל מי שרוצה היום מוזמן לפנות לארגון צהר ושם תקבלו כל מה שאתם צריכים בגובה העינים, מאנשים כמוכם.

וחוץ מזה, פעם אחרונה יש לגבר זכות דיבור בזוגיות. אתן רוצות לקחת לו גם את זה?

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 00:29

הדף נוצר ב 0.04 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר