לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 22-03-2006, 15:22
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי zragon13 שמתחילה ב "OK I meant that I never..."

או... חטיבה 8 היוותה חלק חשוב ממאמץ ההטעיה מול המצרים בששת הימים, והיוותה את כוח ההבקעה במרכז רמת הגולן, ואלמנט השריון היחיד בגזרה.

(ולכל מי שיקפוץ - כן, גם גש"פ צפון היה קיים, אבל לא היה משמעותי במהלך העניינים הכולל.)

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 23-03-2006, 17:38
צלמית המשתמש של zragon13
  zragon13 zragon13 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.09.05
בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי offerd שמתחילה ב "שלום חטיבה 14 אכן חיה ונושמת"

Hi Offer,

I learned this from the page taped to the wall for directions for one of their units at the reserve mobilization center the same day my unit was recently called up. I was surprised since I never heard anything about them since 73.

Can you tell any more about Hativa 14 after 73?

I learned from a different thread in this forum that Hativa Harel did participate in 73
ציטוט:
במקור נכתב על ידי idithho@015
לעניין חטיבה 164 ( הראל) - חטיבה זו השתייכה יחד עם חטיבה 9 הממוכנת של אל"מ מוטקה בן פורת לאוגדה 210- האוגדה הצעירה ביותר שהוקמה במערך טרם פרוץ המלחמה. טנקיה להערכתי ואני מדגיש רק להערכתי הוקצו לגדודים 39 שכאמור נלחם במסגרת חטיבה 4 וכן ל96 של סא"ל ישראל לוין שנלחם בציר קצביה - צומת משתא וכן לטנקי גדודו של יוסי עמיר שנלחם בציר הישובים ולאחר מכן הצטרפה אליו חטיבה 9 ופקדה על הגדוד.

חטיבה 164 ליקטה למעשה טנקים - וזהו הנעלם הגדול שלי , למרות שיש כפי שראית מס' כיוונים אפשריים, והוכפפה למעשה לאוגדה 252 המדוללת כאשר היא מקבלת את גזרת האחריות אל מול הארמיה ה- 3 במרחב מוצא הג'ידי ולמעשה מבצעת הגנה בגזרתה. במארב הידוע שביצעה אוגדה 162 לחטיבה 25 המצרית לקח גדוד 183 בפיקודו של סא"ל חגי כהן חלק בהשמדת החטיבה המצרית. לאחר הצליחה ל'אפריקה' הועברה כידוע אוגדה 252 לגדה המערבית בשמשה מאמץ משני ואבטחת אגף מערבי לכוחות אשר התקדמו דרומה בואכה העיר סואץ ונמל עדביה. החטיבה עברה לגדה המערבית עם שניים מגדודיה כאשר השלישי נותר במסגרת כח 'גרנית' שנועד להגנה מול המרחב שנכבש ע"י הארמיה ה- 3 בגדה המזרחית בסיני.

Does anyone know what happenned with Harel later on, like in Lebanon

Or the history of Hativa 8 in 73 or 82?

It's a shame that these and many other units and their history, are not well recognized--not even their tags.
.
From the public's collective memory it seems that 73 was mostly fought by 35 at the Chinese Farm, Golani on the Hermon, 7 on the Golan while Arik crossed the canal and encircled the 3rd army.
ישן 23-03-2006, 21:47
  offerd offerd אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.04.05
בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי zragon13 שמתחילה ב "Hi Offer, I learned this..."

אכן הפרצוף הבוכה היה במקומו - הוא מתאר את העוול שנעשה למורשת הקרב של השריון במלחמה

הזיכרון הציבורי הקולקטיבי נוצר מתהליך אורך וממושך של מערכת יחסי ציבור משומנת להפליא, שיכתוב ההסטוריה ע"י בעלי אינטרסים. כאשר אני כותב את המשפט הזה אני מרגיש כאילו אני מתאר ארוע בברית המועצות של פעם אבל זה אכן תואם את המציאות.
כיצד חטיבה 14 לא נכנסה לזכרון הציבורי או חטיבה 401, כיצד בכלל חיל השריון נדחק לשוליים של ההסטוריה של מלחמת יום הכיפורים ?
איך קרה שהצנחנים והחווה הסינית נכסו לעצמם הכל ?
הסטורית זה שונה בתכלית, מי שכבש את החווה הסינית היתה חטיבה 14, מי שניצח במלחמה הקשה ההיא היו חטיבות וגדודי השריון. מי שנטל את התהילה היו אחרים, כבר כתבתי על זה באשכול אחר

להצטרפות לרשימת התפוצה של עפר דרורי, שלח דוא"ל ל:
drori-post+subscribe@googlegroups.com

להצטרפות לרשימת התפוצה של אתר הגבורה, שלח דוא"ל:
gvura+subscribe@googlegroups.com

ישן 23-03-2006, 21:53
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי offerd שמתחילה ב "אכן הפרצוף הבוכה היה במקומו -..."

עופר, שאלה לי אליך:

מה זוכרים מיום כיפור?
החרמון וחטיבת גולני, החווה הסינית, סרפאום, התקפת הנגד של ה-8.... כישלונות.
מה זוכרים מששת הימים?
רפיח? גבעת התחמושת?

מה שזוכרים אלו קרבות עתירי נפגעים ללא הצדקה. בשביל לטייח, מדגישים את סיפור הגבורה על מנת לכסות על ערוותם של המפקדים.
באותה מידה, צריך לשאול:
מישהו זוכר את תרומתה המכרעת של חטיבת צנחני המילואים לכיבוש החרמון? מישהו זוכר את גדוד 50 ממערב לאגם המר הגדול? מישהו זוכר את דורון רובין ועמידתו המופלאה בואדי מבעוק?
לא. למה? כי אין גבורה. אין צורך בגבורה כאשר העניינים נעשים כהלכה.
צרף הרבה אבידות, אוזלת יד של מפקדים בעלי שאיפות פוליטיות ומירמור של החיילים, והרי לך קרב עתיר עיטורים וסיפורי גבורה.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 23-03-2006, 22:02
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי offerd שמתחילה ב "גישה מעניינת"

תשמע, אני מסכים איתך, אבל זה צריך להתחיל בחינוך החיילים. אין אף צנחן שלא שמע על גבעת התחמושת - טוחנים להם את השכל על זה. מה אם היו מביאים אותם לחרמון?
מה שצריך זה להתחיל ולהביא חיילים למקומות בהם היו הצלחות עם מיעוט נפגעים, ולהראות קרבות עתירי נפגעים, ככאלה - כשלונות של המפקדים הבכירים יותר....

ישן 21-11-2006, 10:16
  Fox450 Fox450 אינו מחובר  
עוסק בהיסטוריה צבאית וגרמנית, ובתולדות הלוחמה האווירית

חבר מתאריך: 23.03.06
שאלה מרתקת ששווה אשכול נפרד
בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי zragon13 שמתחילה ב "Hi Offer, I learned this..."

בזמנו פרופ' אלון קדיש מהחוג להיסטוריה של האוניברסיטה העברית הקדיש חלקים ניכרים מהסמינרים שלו לדיון בשאלת עיצוב הזיכרון הקולקטיבי של מלחמות ישראל ובעיקר של 1948. השורה התחתונה היא שהרבה מאוד פוליטיקה מעשית מעורבת בכך. כמו כן, רוח התקופה קובעת מאוד. כך למשל היתה להסטוריונים החדשים בסוף שנות ה-80 ובשנות ה-90 השפעה רבה על עיצוב זכרון זה ועל שבירת מספר קונבנציות שהיו קיימות.
אני מסכים רק חלקית עם מה שביטיס כתב. קובע מאוד גם מי היה המפקד באותו קרב וכמה הוא היה מעורב במלחמות הגנרלים. שים לב, ברוב הקרבות או הכוחות הנשכחים לא היו מעורבים גנרלים פוליטיקאים. דוגמא קלאסית: אוגדות לנר ופלד, שגם להן היו קרבות כושלים ואבידות כבדות. גם פרסום זכרונות מיוחצ"נים תורם רבות לקליטתו של קרב או כוח בזכרון הציבור. "על שתי גדות הסואץ" או "עז 77" הם דוגמאות קלאסיות לכך.
לגבי תפקידה של הפוליטיקה אין הרבה שאלות פתוחות, אבל מה שתמיד סיקרן אותי זו השאלה כיצד נבחרים ונבנים המור"קים בתוך צה"ל ובעיקר בירוקים (לדעתי ח"א הרבה יותר מאוזן מבחינה זו).
לגבי זווית אלטרנטיבית על מלחמת יוה"כ, יש כאן בפורום מספר אשכולות יוצאים מן הכלל על הנושא. חוץ מהאשכול של עופר ומהאשכול המצויין על הסד"כ ממנו ציטטת, ראה גם כאן.
ישן 21-11-2006, 10:30
  offerd offerd אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.04.05
צודק ומעניין
בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי Fox450 שמתחילה ב "שאלה מרתקת ששווה אשכול נפרד"

שלום

אני חושב שאתה מאוד צודק בהערה שלך שמה שבונה את התודעה הציבורית זה לאו דוקא הארועים האובייקטיביים אלא נסיבות רבות ומגוונות.
אני גם מסכים שדמותו של המפקד ואישיותו יתרמו רבות להנצחת הקרב או הארוע בזכרון.
הייתי גם מוסיף את מיקומו בצבא בהמשך לאחר הקרב.
יש קרבות מפורסמים שנוהלו ע"י מפקדים מוכשרים אבל לאחר המלחמה הם עברו לעיסוקים אחרים ונושא המור"ק לא ממש בער להם בעצמות. יש גם דוגמאות של מפקדים דומים שנשארו בצבא אבל זמנם לא היה בידם לטפל בהיבטים האלו. מאידך יש מפקדים שנשארו בצבא, הנושא בער להם בעצמות והסביבה התומכת אפשרה להם להשקיע ולעסוק ולקדם את הנושא.

כמו בדברים אחרים בחיים - וואקום נוטה להתמלא. ואם אין לוקחי אחריות על מור"ק כזה או אחר מישהו שהיה בסביבה, ליד.... לוקח "אחריות" ומספח לעצמו קרבות, תהילה וכו'.
אני בהחלט חושב שזה מעניין אבל אני לא בטוח שאנו כאן בפורום מומחים לתחום (כולל עצמי כמובן) זה תחום ששייך למדעי ההתנהגות, הבנת תקשורת המונים ועוד.
אולי מישהו ירים את הכפפה שזרקת ?

להצטרפות לרשימת התפוצה של עפר דרורי, שלח דוא"ל ל:
drori-post+subscribe@googlegroups.com

להצטרפות לרשימת התפוצה של אתר הגבורה, שלח דוא"ל:
gvura+subscribe@googlegroups.com

ישן 21-11-2006, 10:57
  Fox450 Fox450 אינו מחובר  

מלחמה וזכרון
בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי offerd שמתחילה ב "צודק ומעניין"

שלום עופר,
לדעתי דוקא הפורום הזה מהווה פלטפורמה אידאלית לדיון בשאלת עיצוב הזכרון של מלחמות ישראל.
1) כותבים כאן מומחים רבים שחלקם או רובם מחוץ לממסד ושמסתמכים על שלל מקורות, כולל נסיון אישי ומחקר הסטורי המבוסס על הנסיון האישי. יש כאן ערוץ רציני מאוד של קבלת מידע אלטרנטיבי ועצמאי על מלחמות ישראל.
2) יש כאן מידע רב מאוד על מדיות שונות של עיצוב הזכרון. ראה למשל את האשכול על אנדרטאות המטוסים.
3) כותבים כאן מספר מעצבי זכרון, כולל אדוני הנכבד, אשר משתמשים בשלל מדיות לעיצוב מחדש של הזכרון ולפרסום הסטוריה חדשה ורעננה של מלחמות ישראל.

כתוצאה מכך ניתן לראות בפורום מעין מעבדה חיה של עיצוב הזכרון. אני מודה שמספר תפישות שהיו קיימות אצלי לגבי מלחמת יוה"כ השתנו בעקבות דברים שקראתי כאן או בעקבות הפניות שקיבלתי כאן.
עסקתי מעט בחקר עיצוב הזכרון הצבאי (אמנם לא בישראל) ואני יכול להבטיח לך שמדובר בפירוש בנושא הקבוע עמוק בתוך המחקר ההיסטורי.
ספר יסוד מרתק על הנושא הוא "הנופלים בקרב" של ג'ורג' מוסה. אם לא קראת, אני ממליץ מאוד. ייתכן ותלמד ממנו גם קצת על הפונקציה שלך כמעצב זכרון
ישן 21-11-2006, 22:47
  Fox450 Fox450 אינו מחובר  

אני לא לגמרי משוכנע לגבי
בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי zragon13 שמתחילה ב "sadir/miluim aspect"

ההבחנה בין סדיר ומילואים. אוגדה 143 היתה אוגדת מילואים, אבל מפקדה תרם תרומה מכרעת לצריבתה בתודעה הלאומית. גם ללא מפקד כמו שרון, למילואימניקים יש דוקא מספר יתרונות על פני סדירים, כמו גישה למדיה, רמת השכלה, יכולת הבעה כללית מפותחת יותר וכד'. זוכר למשל את הסרט שהפיקה בשנות ה-80 עמותת ותיקי חטיבת מט על פעולות החטיבה במלחמת יוה"כ?
יש דבר נוסף שמעצב זכרון: סקנדלים ציבוריים וועדות חקירה.
ד"א, יכול להיות גם מצב בו אירוע מסויים הופך להיות נכס תאן ברזל בתוך הצבא, אבל לציבור הרחב ידוע עליו מעט מאוד. הדוגמה הקלאסית הוא "דוגמן 5", שעיצב דור שלם של מפקדים ומתכננים בח"א, אבל שלציבור לא היה ידוע עליו כמעט כלום.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 10:08

הדף נוצר ב 0.12 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר