לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה __ ברוכים הבאים לפורום מתגייסים וסדירים__ חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > מתגייסים וסדירים
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
האשכול נעול

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 24-03-2006, 19:25
צלמית המשתמש של CJtheSecond
  CJtheSecond CJtheSecond אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.09.04
שלח הודעה דרך ICQ אל CJtheSecond
הם מקנאים!
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי ליאור וקנין שמתחילה ב "למה כולם שונאים את הצנחנים?!?!"

חח כי צנחנים נחשבים תכלס קצת יותר מכל חי"R אחר ...

כל הסיירות המובחרות (כמעט) יוצאות משם , זה כח אדם באמת איכותי...לא סתם הרב צהובים שם ...
זוהי חטיבה התנדבותית ואיכותית ..!

דובדבן,מטכ"ל ומגלן למשל אפשר להיכנס רק דרך צנחנים ...

זה שכולם שם צהובים תאמינו לי למרות הסטיגמה הרי זה קנאה וסתם שנאת שווא וגאוות יחידה...הרי צהובים הם הכי חכמים כביכול ואינטלגנטים רבים מהם אז בגלל זה ?
חח

קיצר לא הייתי ממליץ לגולני וכו' להרים את האף ...בטח לא מעל הצנחנים ...

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 25-03-2006, 01:33
  itaya itaya אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.02.06
שלח הודעה דרך ICQ אל itaya
תכל'ס
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי ליאור וקנין שמתחילה ב "למה כולם שונאים את הצנחנים?!?!"

תכלס אני אגיד לכם.

חבר שלי התגייס ממש בגיוס האחרון, השבוע.. שאלתי אותו כמה אשכנזים( =צהובים, בלי לפגוע) יש? הוא אמר שיש, יש מספיק... אבל הוא אמר שהם בסדר... אתם יודעים... לא אלה שבתיכון בא לך להרביץ להם מרוב שהם מלקקים למורה תחור של התחת אלא אנשים נורמלים, בראש שלך...

אז ככה שאני לא כזה מבואס... למרות שכל הזמן אומרים לי:"לך לגולני! מזרחים, אנשים טובים.... מה אתה צריך צהובים? לך תהיה עם תימנים מרוקאים...." ומצד שני, בן דוד שלי שהוא משו גבוה מאוד מאוד (אל"מ) בגולני אמר לי:"אני אומר לך בתור אחד שבא מגולני, לך לצנחנים!" אז כמובן שאני מקשיב לו וחוץ מזה אני אישית מעדיף צנחנים!

רק צנחנים!
ישן 25-03-2006, 08:55
  Ooree Ooree אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.04.05

מי שהולך לצנחנים כדי לו להתרגל לעובדה שחצי (לפחות חצי) מהצבא שונא אותו, ככה סתם - בלי שום סיבה אמיתית. בגלל הייחודיות של החטיבה אנשים שונאים אותה (ירכית, כנפ"ץ, כומתה אדומה) - וכמובן מכיוון שירכית, כנפ"ץ וכו' זאת לא סיבה מספיק טובה לשנוא צנחנים - אז הם ממציאים כל מיני שטויות כמו ת"ש מטורף (7 שעות שינה כל לילה בטירונות ובאימון המתקדם... לא יודע איפה המציאו את זה.), שחצנות (להרבה יחידות אחרות יש הרבה יותר גאוות יחידה מהצנחנים. כמובן, שהם משתחצנים אז זה "גאוות יחידה" - לא שחצנות.) וכל מיני שטויות אחרות שלא ברור לאף אחד מאיפה הן הגיעו.
בכ"א- לכל מי שרוצה להגיע לצנחנים - שיהיה לו בהצלחה - אל תשימו לב לכל ההערות שתשמעו ברכבת (ותשמעו הערות) ולזלזול שתקבלו מכל מיני אנשים בכל מיני קורסים. בסופו של דבר - מה שמשנה זה מה שאתה עושה, לא מה אנשים עם over גאוות יחידה חושבים עליך.
ישן 25-03-2006, 09:37
  sapirr sapirr אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.10.04

איזה מצחיקים אתם חחח....

כולם עושים אותה עבודה אבל יש גזרות שהם קצת יותר חמות וזה לא עקרוני.

ואם אתם שואלים אותי,כן בעיקרון יש הרבה צהובים אבל זה אנשים שחושבים לפני מה שהם עושים ולא כמו פלס"ר גבעתי אם אני לא טועה שמרוב הרעל צועקים " אש אש " במקום לירות במחבל (למי שמכיר את המיקרה).

בכל מיקרה מגלן ודודבן יחידות ברמה טובה מאד וניכנסים לשם דרך צנחנים.
ויש מזרחיים בצנחנים! תלוי באיזה גדוד אתה....אני למשל מזרחי ואני בגדוד 890 ששם חצי צהובים וחצי מזרחיים לעומת הגדודים האחרים שרובם צהובים במיוחד גדוד 101 .

זה סתם צחוקים כל ה"צנפים" וכו...הריי החצאית שלנו מצחיקה וכל שאר המדי א שלנו ...נו אז מה ?! ככה זה בצבא יש דברים שצוחקים עליהם שנים....

חוץ מזה שאת הכומתה שלנו לא מקבלים כולכך מהר כמו שאר הגדודים שמקבלים בסוף טירונות שזה בושה,אנחנו רק בסוף אימון מתקדם מקבלים את הכומתה אחרי שעברנו מספיק מסעות.

יאללה שיהיה לכם יום טוב...עזבו אתכם שטיות יום ראשון אני מתחיל קורס צניחה!!

ישן 25-03-2006, 09:52
  gixxer gixxer אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.12.05

דוגרי אני לא ממש מבין מה הקטע הרע שאתם כל כך שונאים באשכנזים...כמו שיש חננות אצל כל עדה אז יש גם אצל האשכנזים..

אני אשכנזי וכל המשפחה שלי אשכנזים אבל כל הדודים של מוסכניקים וכל הדברים שבחיים "אשכנזים" לא יעשו לפי דעתכם...
זה כמו שאומרים שכל המזרחיים הם ערסים,אז אם אתה מאמינים שכל האשכנזים הם חננות כאלה נשיים אז אתם אומרים בעצם שכל גולני ערסים...אז אני אומר לכם תכלס אני מעדיף לשרת עם האשכנזים...
יש את כל סוגי האנשים בכל מקום,זה שהוא אשכנזי יש אומר שהוא חננה??
אני אישית מכיר אנשים מהצנחנים והם לא אשכנזים ולא חננות...
לדעתי כולם שונאים את הצנחנים בגלל שיש להם כנפ"צ ולפי מה שהבנתי ההקצאות שלהם יותר טובות...(בין החטיבות).

דבר אחד שאני יכול להגיד שהוא הרבה יותר טוב אצל מזרחיים זה שהאוכל שלכם לדעתי הרבה יותר טעים מהאוכל של האשכנזים..

שיהיה לכם יום טוב..

נוב 07.

ישן 25-03-2006, 10:19
צלמית המשתמש של golani_2
  golani_2 מנהל golani_2 אינו מחובר  
מנהל 20+, מו"ס

חבר מתאריך: 27.07.05
בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי gixxer שמתחילה ב "דוגרי אני לא ממש מבין מה הקטע..."

נגררנו פה לדברים ממש לא רלוונטים.

דעתי האישית-השנאה נובעת פשוט מאוד מהיחסי ציבור המטורפים שהחטיבה הזאת מקבלת וכמובן ההעדפות כלפיה שנובעות מכך.

גורם נוסף הוא ההשתחצנות.
-מי זוכר בכלל שחטיבת ירושלים הייתה הדומיננטית יותר בקרב על הבירה בששת הימים ושהסיבה היחידה שהצנחנים הגיעו קודם לכותל היא בגלל שהמח"ט העדיף לשחרר קודם את הרובע היהודי, מסיבות סנטימנטליות?
-למה קרב הגבורה בחווה הסינית נזכר תמיד לטובת הצנחנים וכמעט איש לא זוכר את חטיבת השריון ואנשיה הגיבורים שחירפו נפשם כדי להציל את הצנחנים שהכניסו את עצמם למלכודת מוות?
-למה הצנחנים מקבלים "קרדיט" על כיבוש החרמון ביוה"כ כשהסיפור האמיתי הוא שהם הוסקו לחרמון הסורי הנטוש וכבשו אותו ללא קרב, בעוד שגדוד 51, 17 והסיירת של גולני נאחזו בשיניים בכל שעל אדמה כדי לכבוש מחדש את החרמון הישראלי ואיבדו בדרך המוני לוחמים ואנשים לתפארת?
-למה גבעת התחמושת הוא קרב מפואר ואדיר שהשאיר אחריו מור"ק לדורות ושכל ילד בבי"ס יסודי מכיר (שלא לדבר על השיר הקליט), בעוד שבפועל הוא לא היה נחוץ במיוחד (בהתחשב ב"דביקות במשימה לאור המטרה") ולעומת זאת כיבוש תל-פאח'ר, שפתח את הדרך לכיבוש צפון רמה"ג הוא קרב שמוכר רק לאנשים שמתעניינים בהיסטוריה צבאית ותו לא?
למה האתר בגבעת התחמושת מתוחזק ברמה גבוהה ביותר בעוד שעד לא מזמן תל-פאח'ר דמה יותר לחיריה מאשר אתר זיכרון והנצחה (למרות שכאן המקום לתת ח"ח למי שאחראי על המהפך המדהים באתר, כולם מוזמנים לקפוץ ולהתרשם).
לא חסרות עוד דוגמאות.
ולצטט מספרו של אביחי בקר, אינדיאנים על גבעה 16, ע"מ 77:
"המשימה הושלמה אך המפגש בין האדומים שבשיא החרמון לגולני היה טעון והתפתח במהירות לעימות חריף. 'אתם פישלתם בקרב על החרמון', קינטרו הצנחנים את הבאים למערה. אללוף ודהרי הסתערו על מוציאי דיבתם רעה: 'איך אתם לא מתביישים יא חארות בני זונות, הבגדים שלנו עוד ספוגים בדם של החברים שלנו שנהרגו שם'..."

הכל יחסי ציבור, אין מה לעשות.

נערך לאחרונה ע"י golani_2 בתאריך 25-03-2006 בשעה 10:22.
ישן 25-03-2006, 11:29
צלמית המשתמש של golani_2
מנהל 20+, מו"ס

בתגובה להודעה מספר 42 שנכתבה על ידי Ooree שמתחילה ב "נתת העדפות של קרדיט שניתנו..."

-הקרב על גבעת התחמושת לא היה הכרחי בכלל.
-הצנחנים לא מקבלים קרדיט על הצלחה בחוה הסינית, אלא קרדיט על הגבורה וכד', הגבורה האמיתית הייתה שייכת לשריונרים שחילצו אותם ומשום מה נשכחו ע"י ספרי ההיסטוריה הפופוליסטים.
-מבחינת העדפות, ממש לא דיברתי על הקצאות, אין לך מושג כמה הקצאות זה פינטס בעולם האמיתי, אבל אם אתה מתעקש וזה ממש לא הכרחי, דוגמא אחת היא כוונת הליאור שאותה הקלעים בצנחנים יקבלו במקום האקילות, אבל כמו שאמרתי, זה נמצא בדגים הגדולים יותר.
מעבר לכך, ממה שהבנתי היות ואני עדיין במסלול, לגולני יש הקצאות לא משהו בכלל. בחירמ"כ כמעט כל אחד שעולה לגדוד מקבל מארס, בגבעתי יש מטולונים כבר בטירונות, אצלנו זה רחוק מהמציאות.
ישן 25-03-2006, 11:50
  Ooree Ooree אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 43 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "-הקרב על גבעת התחמושת לא היה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי golani_2
-הצנחנים לא מקבלים קרדיט על הצלחה בחוה הסינית, אלא קרדיט על הגבורה וכד', הגבורה האמיתית הייתה שייכת לשריונרים שחילצו אותם ומשום מה נשכחו ע"י ספרי ההיסטוריה הפופוליסטים.

לא מסכים איתך על זה... אבל זה לא המקום להתווכח בנושא הזה.

-מבחינת העדפות, ממש לא דיברתי על הקצאות, אין לך מושג כמה הקצאות זה פינטס בעולם האמיתי, אבל אם אתה מתעקש וזה ממש לא הכרחי, דוגמא אחת היא כוונת הליאור שאותה הקלעים בצנחנים יקבלו במקום האקילות, אבל כמו שאמרתי, זה נמצא בדגים הגדולים יותר.

זה הכל חלק מעיסקה אחת גדולה. יש יחידות שיקבלו את התבור, ויש יחידות שיקבלו את הליאור. אתה מציג את זה באופן חד כיווני.

מעבר לכך, ממה שהבנתי היות ואני עדיין במסלול, לגולני יש הקצאות לא משהו בכלל. בחירמ"כ כמעט כל אחד שעולה לגדוד מקבל מארס, בגבעתי יש מטולונים כבר בטירונות, אצלנו זה רחוק מהמציאות.

כמו שאמרתי - כשאני משווה את המחזור+היחידה שאני נמצא בה ביחס למקבילות להן בגולני\גבעתי - אני לא רואה בצנחנים שום עדיפות תקציבית. חבר'ה מהיחידות האלה קיבלו ווסטים, M4, מפרולייט, מטולונים מקוצרים ומה-לא הרבה לפניי. חירמ"כ מקבלים מארס ישר שהם עולים לגדוד? נשמע לי די מונפץ...
ישן 25-03-2006, 13:11
צלמית המשתמש של golani_2
מנהל 20+, מו"ס

בתגובה להודעה מספר 44 שנכתבה על ידי Ooree שמתחילה ב "[QUOTE=golani_2]-הקרב על גבעת..."

-אתה מוזמן להתעניין קצת בנושא, אני בטוח שמהר מאוד תשנה את דעתך.
-מוזר. גולני לא מקבלים תבור וגם לא ליאור, איך זה בתור הסדר?
-אני לא יודע איזה מחזור ואיזה יחידה אתה, אני רק יכול להגיד ש:
1) ווסטים כל לוחם במסלול מקבל עכשיו.
2)M4 רק אצל קלעים, השאר "מסתפקים" במנסורים ומקוצרים לעיתים רחוקות מאוד.
3)המפרולייט-שוב, עסק חדש בצה"ל-כל הטירונים מקבלים מפרולייטים בנוסף לנשק הקצר, אישית אני חושב שזה טעות אבל זה לא קשור כרגע. אגב, המג"ד אצלנו אמר שהוא יהיה היחיד שיתן את המפרו רק לקראת הא"מ ואני באמת מקווה שכך יהיה בעתיד, אצלנו זה היה ככה פחות או יותר.
4)מטולונים-ממש לא אצלנו. טירונות+א"מ עם מטול, בסוף א"מ מטולון מהגדוד ובסוף מסלול, אולי, פלאטולון. בגבעתי לצורך העניין מקבלים מטולון בטירונות.
5)בקשר למארס-לא הנפצה, ממקור ישיר.

למען הסר ספק, מדובר במחזור שעכשיו עלה לא"מ.
ישן 25-03-2006, 13:47
  Ooree Ooree אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 45 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "-אתה מוזמן להתעניין קצת..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי golani_2
-אתה מוזמן להתעניין קצת בנושא, אני בטוח שמהר מאוד תשנה את דעתך.
-מוזר. גולני לא מקבלים תבור וגם לא ליאור, איך זה בתור הסדר?
לא הייתי בשום ישיבה של מז"י ככה שאני לא יודע מה כל אחד מקבל ומה לא. יכול להיות שגולני מקבלים משהו אחר, יכול להיות שלא. בכ"א - אין כאן שום דבר שקשור ישירות לצנחנים, איך לצ'פר אותם או משהו - זה הכל במסגרת הרבה יותר גדולה. יחידה X תקבל Y, יחידה Z תקבל W, וכו'.
-אני לא יודע איזה מחזור ואיזה יחידה אתה, אני רק יכול להגיד ש:
1) ווסטים כל לוחם במסלול מקבל עכשיו.
כשאני התגייסתי, ממש לא מזמן, הייתי עם אפוד.
2)M4 רק אצל קלעים, השאר "מסתפקים" במנסורים ומקוצרים לעיתים רחוקות מאוד.
אני מדבר גם על מחזורים שעברו את השלב של הבא"ח. לפלס"ר גולני אוג' 05 יש M4, לדוגמא. (למען הסר ספק - M4 = מקוצר עם קנה מעובה, משום מה בצה"ל קוראים לו A2.)
3)המפרולייט-שוב, עסק חדש בצה"ל-כל הטירונים מקבלים מפרולייטים בנוסף לנשק הקצר, אישית אני חושב שזה טעות אבל זה לא קשור כרגע. אגב, המג"ד אצלנו אמר שהוא יהיה היחיד שיתן את המפרו רק לקראת הא"מ ואני באמת מקווה שכך יהיה בעתיד, אצלנו זה היה ככה פחות או יותר.
זה כבר עניין של צעירות-ותיקות, ערך לציוד וכד'. לא ממש קשור להקצאות.
4)מטולונים-ממש לא אצלנו. טירונות+א"מ עם מטול, בסוף א"מ מטולון מהגדוד ובסוף מסלול, אולי, פלאטולון. בגבעתי לצורך העניין מקבלים מטולון בטירונות.
סבבה. אני לא בא בטענה שליחידה X יש הכי הרבה הקצאות.
5)בקשר למארס-לא הנפצה, ממקור ישיר.
אז כל אחד שמסיים אימון מתקדם בחירמ"כ מקבל פלאטופ עם מארס?

למען הסר ספק, מדובר במחזור שעכשיו עלה לא"מ.

אני לא אומר שצנחנים זה יחידה מסכנה בלי הקצאות שמפלים אותה לרעה. יש דברים שלגולני יש ולצנחנים אין, ולהיפך. כל הקטע של ההקצאות זאת אגדה אחת גדולה, שלא באמת מבוססת על איזשהו מידע.
ישן 25-03-2006, 15:27
  SOG SOG אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.03.06
בתגובה להודעה מספר 43 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "-הקרב על גבעת התחמושת לא היה..."

ציטוט:

וואלה יפה שאתה יוצא בהצהרות... אבל אולי כדי שתכתוב למה? אני לא טוען שאתה צודק או טועה. רק חושב שכאשר בנאדם מציג משהו כעובדה (אם הדבר נכון או לא זה לא משנה), המינימום שבמינימום זה להציג תימוכין.

ציטוט:
הצנחנים לא מקבלים קרדיט על הצלחה בחוה הסינית, אלא קרדיט על הגבורה וכד', הגבורה האמיתית הייתה שייכת לשריונרים שחילצו אותם ומשום מה נשכחו ע"י ספרי ההיסטוריה הפופוליסטים.

בשתי מילים ניתן לסכם את מה שכתבת פה... גועל נפש.

אז בגלל שהצנחנים נכנסו למלכודת אש בגלל מודיעין לקוי, זו אשמתם? וואלה, הם בטח מה זה רצו להיהרג שם... אתה בטח מכיר את המור"ק של גולני, תקרא קצת על הקרבות על החרמון ואתה תראה שיש שם דמיון בינם לבין החווה הסינית (בשניהם היה מחדל מבחינת מודיעין).

וכל הכבוד לשריונרים, יכול להיות שנעשתה להם עוול, אבל זו סיבה ללכלך על הצנחנים שנקלעו לתופת של החווה הסינית? אם אתה רוצה לבוא בטענות למישהו תבוא בטענות לצבא ולא רק לצנחנים.

נערך לאחרונה ע"י SOG בתאריך 25-03-2006 בשעה 15:43.
ישן 25-03-2006, 10:52
  משתמש זכר Black Mammmba Black Mammmba אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.10.05
שלח הודעה דרך ICQ אל Black Mammmba Facebook profile

למה שונאים את צנחנים.

הנה הסבר.

ראשית. לא משנה לאן תגיע, לאיזה אנדרטה. או חור. תמיד תשמע שבפעילות הזאת בוצעה על ידי כוח של צנחנים.
וזאת הטעות.

היו הרבה פעיליות של יחידות מובחרות כמו מגלן,דובדבן יהלום ועוד. שהם עשו את עיקר הפעולה. וה"צנחנים" היו כוח עתודה במקרה ויקרה משהו. אז בחדשות אומרים... כוח של צנחנים פעל במקום , ותפס מבוקשים.
לא מעט פעמים נפלטים פניני שטויות בחדשות או בעיתונות כמו . D9 של צנחנים הרס מבנה בשכם.-> מה הקשר ??.
הרבה פעמים צנחנים מקבלים קרדיט שלא מגיע להם. "כוח של צנחנים גילה מעבדת נפץ והרס אותה".
עד כמה שידוע לי לרוב ס"פ מפוצצים מעבדות.

לצנחנים יש גם את גאוות היחידה של המלחמות ישראל. כמו גבעת התחמושת צניחה במתלה (נראה מתי הם עוד יצנחו...)ועוד.
אבל מה לעשות ?? פעם כל הצבא שלנו היה צנחנים או גולני (אם אני לא טועה אלה שתי החטיבות הוותיקות בצה"ל ולפניו)

אחרי להנדסה.

"שאלוהים ירחם על אויבי,כי אני לא ארחם עליהם,,-גנרל ג'ורג' סמית' פטון

ישן 25-03-2006, 12:12
  שולה מוקשים שולה מוקשים אינו מחובר  

חבר מתאריך: 09.12.03
מה אתה מזיין בשכל?!
בתגובה להודעה מספר 54 שנכתבה על ידי CJtheSecond שמתחילה ב "קיצר צנחנים יותר טובים מכל חי"R אחר"

עפ"י מה קבעת שהם יותר טובים מכל חי"ר אחר בדיוק?!
מה נראה לכם שבגלל שקוראים לחטיבה צנחנים אז פתאום הלוחמים מקבלים כוחות מיוחדים מה בגלל שהם עוברים קורס צניחה אז הם נלחמים יותר טוב במחבלים חלאס עם החרטה הזאת..
הצנחנים חטיבה בדיוק כמו שגולני חטיבה וגבעתי וחטיבה 900 והנחל ההבדל היחיד בינהם זה הלבוש כל מחזור יש משו שונה..לא מזמן הרמטכ"ל דאז אמר שגולני היא חטיבה מספר אחת נו אז...
וגולני לקחו מקום ראשון בתחרות הכושר קרבי של צהל אז מה זה אומר שהלוחמים שם פוגעים יותר טוב עכשיו חלאס עם ויכוחים של ילדים מפגרים....
שונאים את הצנחנים בגלל שהסטיגמה עליהם שהם מתנשאים ובאמת פעם הם היו כאלה היום זה שטויות
האשכול נעול

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 14:03

הדף נוצר ב 0.14 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר