לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 29-04-2006, 19:37
צלמית המשתמש של רועי AZ
  רועי AZ רועי AZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.01.05
האלוף (במיל.) זאב אלמוג, שכיהן כמפקד חיל הים, "להפעיל צוללות נגד משגרי קסאם"

"להפעיל צוללות נגד משגרי קסאם" הציע לנצל יכולות מיוחדות בקרב מול משגרי הקסאםאמיר בוחבוט

29/4/2006 16:56

www.nrg.co.il

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.nrg.co.il/images/nrg/gifs/t.gif]
למצעד המבקרים נגד דפוס הפעולה שנוקטת הממשלה בקרב מול חוליות שיגור הקסאם הצטרפה אישיות חדשה. האלוף במילואים זאב אלמוג, שכיהן כמפקד חיל הים בין השנים 1979 ל-1986, אמר היום כי "פעילויות רועשות, תוך שימוש בארטילריה ובחיל-האוויר, אינן עושות שירות חיובי בסוג מערכה שכזה". אלמוג, שנשא דברים במהלך "שבת תרבות" בבאר-שבע, ציין בנוסף כי "פעולות אפקטיביות הן שקטות וחשאיות. צריך להפעיל צוללות נגד המשגרים ואת שייטת 13 נגד החוליות".

אלמוג סיפר על תקדימים מוצלחים שנרשמו בעבר. "בשנת 1979 שיגרה צוללת של חיל הים טיל ממרחק של שמונה קילומטרים וחצי, והצליחה לחסל משגר קטיושה תוך 60 שניות מרגע השיגור. מדובר בהישג שחיל-האוויר, כמו גם ירי הארטילריה האינטנסיבי, לא הצליחו לשחזר מזה תקופה ארוכה.

"יסלחו לי אנשי חיל-האוויר והארטילריה" המשיך אלמוג, "אבל הגיע הזמן להפגין כוח, ולכן צריך לפגוע במחבלים בעצמם ולא במנהיגים. יעדים שכאלו ניתנים להשגה באמצעות צוללות, שייטת 13 וספינות-טילים".

למרות דברי אלמוג, מאמצי הסיכול נמשכים: שלשום נהרג פלשתיני כאשר כלי טייס של חיל-האוויר פגע במכונית סמוך לדיר אל-בלאח ברצועת עזה. בתקיפה נפצעו מספר פלשתינים נוספים, אחד מהם באורח אנוש.

גורמים ברשות דיווחו כי הרכב שנפגע היה רכב שטח מיוחד של הג'יהאד האיסלאמי, שנשא משגרי קסאם מרותכים. לפי הדיווחים הפלשתיניים, המשגרים הניידים נועדו לנוע ממקום למקום במהירות גבוהה כדי להימנע מפגיעה של חיל-האוויר.

נערך לאחרונה ע"י רועי AZ בתאריך 29-04-2006 בשעה 19:45.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 29-04-2006, 19:54
  רן אליהו רן אליהו אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.07.05
עוד פתרונות מחוץ לשבלונה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי רועי AZ שמתחילה ב "האלוף (במיל.) זאב אלמוג, שכיהן כמפקד חיל הים, "להפעיל צוללות נגד משגרי קסאם""

קיום תצפית קבועה מעל השטח - החל ממטוסים זעירים (ורחוקים) עבור לבלוני תצפית ועד לוויינים, כאשר תגובה חמושה מוכנה לצאת בזמן אמת ולחסל את החוליה עוד באיזור השיגור, או - במקרה הגרוע - בדרכה החוצה ממנו. "צירי גישה" ו"מרחבי שיגור" אפשר להפגיז ולהפציץ לא רק כשהם ריקים, אלא גם כשחוליות נעות עליהם, זאת בתנאי שיודעים על חוליות אלה בזמן אמת. איכשהו נראה לי, שהפתרונות המבצעיים והטכנולוגיים (לא מדובר פה בטכנולוגיה יוצאת דופן) מצויים, אבל שיקולים שונים (לא פוליטיים במובן המפלגתי של המילה) מעכבים את השימוש בהם. לא מדובר פה במלכודות הטילים הסובייטיים של ההתשה ויום כיפור, שנדרשו שנים למצוא להן תשובה.
ישן 30-04-2006, 07:52

אתם משהו
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "יש לנו זוכה!"

מגיע אדם עם קצת נסיון, ולאו דווקא כמפקד חיל הים (שזה לא תמיד יתרון גדול) אלא כלוחם ביחידה שחיה על התמודדות עם מצבים מתפתחים ומשתנים שלא לפי הספר, ומציע הצעה שהוא מעיד שהצליחה בעבר, אמנם לא בנסיבות זהות, אבל גם לא על הירח. במקרה שלנו, ככל הנראה, עדיין לא ניסו משהו כזה, ועד עכשיו - הצלחות גדולות בתחום לא ממש ראינו. אז יכול להיות שעבור חלק מכותבי הפורום המתגוררים במרכז, קסאם או שניים ביום לא עושים את ההבדל, אבל בעיני - וכנראה שלא רק בעיני - המצב הזה הוא לא פחות מאשר חרפה למדינה כישראל, שלא לדבר על הכסף שנשפך כמו מים בהפצצת "מרחבי השיגור" ו"דרכי הגישה" - שעות טיסה בעשרות אלפי דולרים, פצצות כנ"ל, פגזי תותחים באלפי דולרים.

אז דווקא לאור הכשלון המתמשך, ולאור העובדה שעד עכשיו אף אחד לא קיבל אצלנו פרס נובל בזכות איזה רעיון מדהים לעצירת הקסאמים - אולי אפשר להתייחס קצת יותר ברצינות לעניין. מה גם שסביר להניח שהאיש מבין דבר או שניים בהפעלת צוללות. 60 שניות מרגע שיגור הקסאם עד הפגיעה בחוליה זה די הרבה זמן, אולי, אבל לא ידוע לי על פתרון מהיר יותר, עד כה.
ישן 30-04-2006, 09:29
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי רן אליהו שמתחילה ב "אתם משהו"

אתה רוצה התייחסות רצינית? בבקשה:
1. גם הצוללות צריכות מודיעין בזמן אמת, ובסופו של דבר זהו צוואר הבקבוק. לא חסרים אמצעים קרקעיים או אוויריים שכבר נוצלו, שיוכלו לבצע את הירי המדוייק, במחיר זול בהרבה משימוש בצוללות.
המודיעין תלוי בעיקר בתצפיות אוויריות וקרקעיות, והמחבלים יודעים להתמודד עם זה.
חוץ מלומר "ואו, מגניב, גם הצוללות משתתפות בבט"ש" אין בהצעה זו כלום.

2. שימוש בכוחות קרקעיים הוא לא עניין של מה בכך. מעבר לפוטנציאל ההסתבכות הגבוה, היחס לגדר ההפרדה הוא כמו לגבול מדיני, שחצייתו דורשת החלטה מדינית.
מכיוון שאנחנו לא יודעים, אם אכן מנצלים כלי זה, אי אפשר להעיר בדבר. מה שכן אפשר לומר הוא, ששימוש בכוח שהסתנן והסתווה בעמל רב בשטח אויב צפוף אוכלוסין לשם חיסול רועש, שיחייב נסיגה מיידית, הוא איוולת שאין כמותה. כוח כזה עדיף ככוח מכווין, כוח המספק מודיעין בזמן אמת ומסוגל לסמן מטרות, וכך הוא גם בעל יכולת השארות גבוהה יותר, אבל זה כבר טקטיקה.

בקיצור, למי שלא הבין - הבעיה היא מודיעין, לא יכולת הפעלת האש.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 30-04-2006, 10:07

מסכים
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "אתה רוצה התייחסות רצינית?..."

נראה הגיוני שהבעיה היא מודיעינית דווקא. אבל גם עליה אפשר להתגבר - אם "שחר אדום" יודע לזהות יציאה בזמן אמת - מה עוד צריך כדי לאכן מאיפה היתה היציאה? ומה צריך כדי לבצע סינכרוניזציה בין האיכון לבין השיגור נגד החוליה? כשאני לעצמי ממש לא אכפת לי אם צוללת יורה עליהם, F16 או ספינת חלל, מצדי שירו עליהם בחץ וקשת, אם זה מה שיעצור את השערוריה המתמשכת הזו. שים לב שבכל מקרה לא מדובר על כניסה קרקעית בשלב זה - לא בהצעה של אלמוג ולא בתרחישים הנ"ל - למרות שגם כניסה כזו היא סופר לגיטימית, כשתוקפים אותך. שום שיקול בינלאומי לא צריך לעמוד מעל שיקול של שלום האזרחים שהממשלה מופקדת עליהם (לפחות במדינה מסודרת כמו ישראל), ואני אומר את זה כמי שהשיקול הבינלאומי אמור להיות נר לרגליו (ודווקא בשל כך אני אומר את זה). בכל מקרה, לא מדובר כרגע על שימוש בכח קרקעי - היות שלא ראינו הסבר מספק איזה יתרון ייודי יש לפתרון זה על פני הפתרונות שנכשלו.
ישן 30-04-2006, 17:08
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי רן אליהו שמתחילה ב "מסכים"

צריך לאכן בדיוק - לא מספיק לקלוט את השיגור בעודו באויר. יש משמעות לשאלה האם מדובר משיגור מחצר בית מאוכלסת או משטח פתוח. לאחר מכן צריך להיות מסוגל להעביר במהירות את המידע, לסמן את הנקודה במקרה של חמ"מולבצע ירי - כל זה במהירות רבה מאוד, ובהתחשב שהחבר'ה האלה בורחים מהר, שלא לדבר על שימוש באמצעי השהיה. הדרך הכי יעילה היא כמובן ירוט בתנועה ל- ומ- הנקודה, ומודיעין כזה הוא קשה מאוד להשגה וניצול נכון. מכיוון שאתה רוצה לשים את הנקודה על החוליה ולא "בערך" חשובה מאוד יכולת הזיהוי המדוייק.

בנוגע של כניסה - זה בדיוק מה שאלמוג הציע - שימוש בחוליות של ש13 (במקרה זה) לשם פגיעה במחבלים על הקרקע. זה יכול להצליח, וזה יכול להיות חזרה על פעולת אנצריה. לי אישית, כאיש סיור שזהו חוק לחמו, די לא נוח עם פעילות באיזור עזה - במיוחד בגלל צפיפות האוכלוסין. בין אם מדובר בפעולת קומנדו או מיקום תצפיות - הפעילות עצמה מסוג זה באיזור עזה היא קשה ומסובכת מאוד.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 30-04-2006, 18:49

עזוב כרגע את הקרקע
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "צריך לאכן בדיוק - לא מספיק..."

אינני מומחה, אבל נראה לי שנוכחות רציפה באויר אמורה לתת בדיוק את המענה הנכון - היא לא יכולה למנוע את השיגור, אבל יחד עם פעולת האיכון (שיודעת לאתר לא רק את העובדה שיש טיל באויר, אלא גם מאיפה נורה), היא אמורה לגלות את מיקום החוליה - גם תוך כדי מנוסה - ולפגוע בה. לא צריך יותר מזה. אף אחד לא מתכוון כרגע ליירט קסאם באויר, או אפילו להבטיח 100% (ולא קרוב לזה) של חיסול חוליות לפני הירי. אבל לא יתכן שיירו ויישארו בחיים כאילו כלום, רק בגלל שכרגע הם עדיין לא משיגים הרג רב.

זה בכל הנוגע לשטח הפתוח - חורבות היישובים הצפוניים וסביבתם. בכל הנוגע לשטח בנוי - ירי מחצר בית מאוכלס וכד' - זו בעיה נפרדת לחלוטין וקשה יותר. אבל בו נפתור קודם את מה שפתיר, ואחר כך נסתבך עם השאלות הקשות.

לגבי כניסה קרקעית - אני הולך איתך (למרות שתפיסתי גורסת שצריך לעשות הכל כדי לחסל את הירי והיורים) ובו נרד מזה. כמו שאמרתי - בו נעשה קודם את מה שאפשר בלי תסבוכות (רק עם צורך במחשבה שונה והשקעה), ואחר כך נסתבך עם מה שבאמת קשה.
ישן 30-04-2006, 17:00
צלמית המשתמש של avishon
  avishon avishon אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.08.05
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי רן אליהו שמתחילה ב "אתם משהו"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי רן אליהו
...מגיע אדם עם קצת נסיון, ולאו דווקא כמפקד חיל הים (שזה לא תמיד יתרון גדול)...
משפט "מחוזי" , אם כי לא כל כך ברור...
מה אתה רוצה לומר , שמפקד חה"י לא מבין בנושאים אלו ?

...אלא כלוחם ביחידה שחיה על התמודדות עם מצבים מתפתחים ומשתנים שלא לפי הספר...
זאב אלמוג היה לוחם לפני עשרות שנים , כאשר על ש/13 של אז ניתן לומר את המשפט
"כשהספינות היו מעץ והאנשים מברזל"...
רבים , וותיקים וטובים ממני , יאמרו לך שזאב אלמוג לא התפתח הרבה מאז...

הפעם האחרונה שבה זאב אלמוג "התמודד עם מצבים מתפתחים ומשתנים שלא לפי הספר"
היתה במלחמת יוה"כ , וגם אז ההתמודדות הצליחה בזכות קצינים טובים ממנו שהיו תחת פיקודו...

...ומציע הצעה שהוא מעיד שהצליחה בעבר, אמנם לא בנסיבות זהות, אבל גם לא על הירח...
כל קשר בין הדוגמא שהוא נתן בהרצאה לבין המצב בשטח כיום מקרי בהחלט .
מי שמשווה היבטים מבצעיים בין דרום לבנון של שנות ה-80 לבין רצועת עזה של היום ,
שכח ככל הנראה לעשות שעורי-בית השוואתיים בתחומי הגאוגרפיה , ההידרוגרפיה ,
הטופוגרפיה , האורבניזציה (עיור) ולא פחות חשוב - בפוליטיקה...
יתר על כן , אותו אחד ככל הנראה לא-כל-כך מכיר (וזאת בלשון ההמעטה...) את היכולות
הצה"ליות הנוכחיות באויר וביבשה , ואם יורשה לי - אני גם לא בטוח שהוא מכיר את חה"י
של היום...

...מה גם שסביר להניח שהאיש מבין דבר או שניים בהפעלת צוללות...
תתפלא , אבל הוא לא כל כך מומחה בתחום...
גם כשהיה מח"י , היו כמה החלטות שלו בתחום זה שעברו בשלום רק בזכות הגיון בריא
של גורמים שונים במערכת...

...60 שניות מרגע שיגור הקסאם עד הפגיעה בחוליה...
אפשר להשיג מטרה כזו (60 שניות) רק בשני אמצעים : אוירי ו/או קרקעי , ושניהם מותנים
במודיעין מתוזמן ומדוייק להפליא . למיטב ידיעתי , זה הכיוון המבצעי כיום...

ואוסיף עוד דבר :
קראתי את תגובתו המושכלת והרצינית של ביטיס , ואני מציע גם לך לקרוא אותה היטב .

ישן 30-04-2006, 19:00

תודה על הצעתך.
בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי avishon שמתחילה ב "[QUOTE=רן אליהו] ...מגיע אדם..."

את המשפט הראשון שלי הבנת הפוך - התכוונתי שהוא כנראה דווקא כן מבין בזה, למרות נסיונו כמפקד מערכת גדולה מדי לצורך העניין.

זה לא ממש משנה מתי הוא היה לוחם לצורך העניין - השאלה היא אם חינוכו מוביל אותו לחשיבה לא שבלונית, וחינוך כשה רלוונטי היום בדיוק כפי שהיה לפני 30 או 40 שנה, לדעתי. וביחס למלחמת יוה"כ - איני יודע מה היה אז תפקידו, אבל היות שאני משוכנע שאילו החיל היה נכשל במלחמה היו טורחים להאשים אותו - בהנחה שמילא תפקיד פיקודי רלוונטי - נראה לי אך הגון שהיות שהחיל הצליח מאוד במלחמה, הוא יקבל על זה את הקרדיט המקביל, אפילו אם השכלתו מוגבלת להשטת ספינות מפרש.

אני לא בדקתי את אותם תחומים שיש להשוות ביניהם (טופוגרפיה, הידרוגרפיה, עיור וכל מה שציינת) כמו שאני מניח שאתה לא בדקת, אבל זה לא רלוונטי. השאלה הרלוונטית היא אם היה מי שערך בעצמו את ההשוואות הנ"ל, לפני שהחליט לפסול את הצעת אלמוג - אם מישהו טרח בכלל לבדוק אותה.

בכל הנוגע לפוליטיקה - הייתי משאיר את השאלה הזו בצד כרגע, היא לא נוגעת לעניין. מדובר על פתרון צבאי, ואת הצבא לא אמורה לעניין כלל הסוגיה המדינית - למרות שיש לו נטיה להדחף אליה כל הזמן (אמ"ן, אג"ת וכו'). השאלה המדינית היא בעיה של אנשים אחרים.

אינני מכיר את ההסטוריה שלו בתחום הצוללות - אבל בכל זאת, האיש היה מפקד חיל הים וחזקה שמבין משהו בעניין. זה כמו להגיד שמפקד חיל האויר האמריקני שהיה טייס יירוט, לא מבין בהפעלת מפציצים בגלל זה.

ייתכן שזה הכיוון המבצעי כיום - אבל כרגע הוא לא ממש משיג תוצאות. 3-4 טילים ביום זה לא תוצאות. ואם נבדוק באחוזים - נסיונות ירי מול הצלחות - נראה לי שגם כאן מצבנו לא משהו.

בכל אופן - תודה על ההערות. גם אני מסתקרן תמיד לקרוא את התובנות של ביטיס, שכותב לעניין.
ישן 30-04-2006, 23:23
צלמית המשתמש של avishon

בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי רן אליהו שמתחילה ב "תודה על הצעתך."

ציטוט:

...כמו שאני מניח שאתה לא בדקת...
על סמך מה הגעת להנחה השגוייה הזאת ?!

...השאלה הרלוונטית היא אם היה מי שערך בעצמו את ההשוואות הנ"ל...
תתפלא , אבל כן... מערכת שלמה , לא אדם בודד , עשתה את הבדיקה הזאת...

בכל הנוגע לפוליטיקה - הייתי משאיר את השאלה הזו בצד כרגע, היא לא נוגעת לעניין. מדובר על פתרון צבאי, ואת הצבא לא אמורה לעניין כלל הסוגיה המדינית - למרות שיש לו נטיה להדחף אליה כל הזמן (אמ"ן, אג"ת וכו'). השאלה המדינית היא בעיה של אנשים אחרים.
זאת תגובה ילדותית של מי שלא מבין את יחסי-הגומלין הפוליטיים והמדיניים... איפה אתה חי ?!

...אינני מכיר את ההסטוריה שלו בתחום הצוללות - אבל בכל זאת, האיש היה מפקד חיל הים וחזקה שמבין משהו בעניין...
אין לו שום הסטוריה בתחום הצוללות , ועל אחת כמה וכמה גם לא מומחיות שאותה ייחסת לו...
העובדה שהוא היה מח"י לא עושה אותו למומחה בתחום הצוללות , ומי שמציע להפעיל נשק
אסטרטגי שעולה מאות מליוני דולארים לטובת פגיעה בחוליות משגרי קסאם רק מעיד על
"מומחיותו" בנושא...

...ייתכן שזה הכיוון המבצעי כיום - אבל כרגע הוא לא ממש משיג תוצאות...
יש לי מה לחדש לך - הוא משיג , אם כי עדיין לא מספיק , אבל זה הולך ומשתפר...
יחד עם זאת :
את רמת הציפיות שלך , לעניות דעתי , ניתן יהיה לספק רק לאחר השמדת מרבית
אוכלוסיית רצועת עזה...

...בכל אופן - תודה על ההערות...
You're welcome !

ישן 30-04-2006, 23:41
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי avishon שמתחילה ב "[QUOTE=רן אליהו] ...כמו..."

לאט, לאט. לא צריך להכנס לכינויים אוקיי? אפשר להעביר את המסר גם אחרת....

ישן 01-05-2006, 00:40

שוב, תודה על התייחסותך
בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי avishon שמתחילה ב "[QUOTE=רן אליהו] ...כמו..."

ראשית, אני מתנצל על שהאשמתי אותך שלא בדקת את הנתונים. יפה עשית שבדקת, ואני מניח שממצאיך העלו שלא ניתן להפעיל (מבצעית, לא תקציבית) צוללת במתאר שהעלה זאב אלמוג. אם אכן הדבר כך - הדיון כולו מיותר.

אם אכן מערכת שלמה בדקת את המשתנים שהעלית - סימן שהרעיון של אלמוג לא כל כך מופרך, שהרי הוא גרם והצדיק את הבדיקה הנ"ל. אני מניח שהתוצאות היו זהות לתוצאות שאליהן אתה הגעת, ועל סמך זה הוחלט לגנוז את הרעיון.

אני מכבד את הבנתך בנושא הפעלת הצוללות, ומתוך כך כולי תקווה שתכבד את הבנתי בנושאים המדיניים. לטוב ולרע - המדינה הפקידה בידי אנשים כמוני חלק מהאחריות לכך (אם כי זה לא אומר שאנחנו מבינים גדולים בתחום, או שאנו תמיד צודקים - בדיוק כפי שלא תמיד אנשי הצבא צודקים בניתוחיהם ודרכי פעולתם). כמו שאינני מתערב - מהותית, לא בדיונים מסוג זה - בתחומם של אנשי הצבא, כך אני בהחלט מצפה מהם שימשכו את ידיהם מתחומים לא להם, והתחום המדיני הוא אחד מהם. ייתכן שחשיבתי ילדותית לטעמך - אך אני סבור שכאשר חיי אזרחים ישראלים מוטלים בכף (ניסוח דרמטי במקצת, אך הולם את מצב הרוח ביד מרדכי, כרמיה, נתיב העשרה והסביבה), הרי השיקול המדיני הופך משני עד לא-קיים. זו רק דעתי הפרטית, כמובן, הנכתבת בירושלים הבטוחה ולא במערב הנגב המופצץ.

אם אתה אומר שאלמוג לא מבין כלום בהפעלת צוללות - לא אתווכח איתך, כי אין לי דרך לדעת ההיפך. אני מניח שאתה יודע על מה אתה מדבר. אני כן חולק עליך בכל הנוגע לצורך להפעיל את כל האמצעים כדי להפסיק ירי על אזרחים ישראליים. ירי בתותח על זבוב? אולי, אם כל האמצעים האחרים נוסו והזבוב מוסיף לסכן את חיי אזרחיך. שוב, זה עניין של השקפה אישית ולא חייבים לקבל זאת. לדעתי מדינה שלא עושה זאת מפירה חוזה בלתי כתוב עם אזרחיה.

התוצאות, בעיני, לא מספקות. מה לעשות. בדיוק כמו שלא הצליחו למנוע ירי של אלפי פגזי מרגמה על יישובי גוש קטיף - לאורך כמעט חמש שנים - מסתמן כרגע חדלון אונים דומה בסוגיית הקסאמים. ייתכן שיש שיפור - אבל כאן לא מדובר בתחרות אתלטיקה, שנועדה להביא את המתמודד לשיאו בזמן הנכון. כאן צריך להביא הידשגים מירביים כל הזמן, כיוון שחיי ילדים מוטלים בכף בבתי הספר, למשל. נחמד שמשתפרים, אבל זה ממש לא מספיק.

לגבי רמת הציפיות שלי והצורך להשמיד את מרבית אוכלוסיית עזה כדי לספק אותה - אני בטוח שאילו היתה לך עדיין אפשרות לערוך את ההודעה - היית מוותר על המשפט המיותר הזה, שלא תורם כלום לדיון המעניין הזה וסתם פוגע. אתה לא מכיר אותי - אז תשתדל לא להניח לגבי הנחות כאלה, סגרנו?

שוב תודה על התייחסותך (רובה, מכל מקום).

אליהו
ישן 01-05-2006, 11:31
צלמית המשתמש של avishon

בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי רן אליהו שמתחילה ב "שוב, תודה על התייחסותך"

ציטוט:

...הרעיון של אלמוג...
מכאן מתחיל עיקרו של הויכוח בינינו (ומה ש-"הדליק לי את הפיוז") :
מה פתאום "רעיון של אלמוג" ? !
הרעיון הספציפי הזה הועלה כבר מזמן במערכת הצבאית במסגרת "סיעור מוחות" , נבדק היטב
מכל הכיוונים ,הצדדים וההיבטים - ונפסל (מהרבה מאוד סיבות , לא רק מאחת...) .

...אני מכבד את הבנתך בנושא הפעלת הצוללות...
תודה . אני לא מבין גדול בהפעלת צוללות (ואולי אפילו פחות מאלמוג...) , אבל הייתי ממוקם שנים רבות בצמתי מידע וקבלת החלטות שאיפשרו לי להגיע לתובנות רבות , בתחומים רבים מאוד...

...כולי תקווה שתכבד את הבנתי בנושאים המדיניים...
איני יודע מי אתה ועל מה נשענת הבנתך בנושאים המדיניים , ומכאן -כמובן- שאיני מערער עליה .
יחד עם זאת , החשיבה שאפשר להגיע לפתרון צבאי מבלי להתחשב בהיבטים מדיניים/פוליטיים
היא (לעניות דעתי) תלושה מהמציאות...

לטוב ולרע - המדינה הפקידה בידי אנשים כמוני חלק מהאחריות לכך (אם כי זה לא אומר שאנחנו מבינים גדולים בתחום, או שאנו תמיד צודקים - בדיוק כפי שלא תמיד אנשי הצבא צודקים בניתוחיהם ודרכי פעולתם).
על כך אין לנו שום ויכוח (אפילו לא על הניסוח...) !

כמו שאינני מתערב - מהותית, לא בדיונים מסוג זה - בתחומם של אנשי הצבא, כך אני בהחלט מצפה מהם שימשכו את ידיהם מתחומים לא להם, והתחום המדיני הוא אחד מהם.
למיטב ידיעתי (אם כי איני בטוח ב-100%) , הגורמים הצבאיים הבכירים במדינה בדרך כלל
מ א ו ל צ י ם ע"י הדרגים המדיניים להכניס ידיהם לקדירה , ואינם עושים זאת ביוזמתם...
מעבר לכך , אני מסכים איתך שברוב המקרים אנשי הצבא לא צריכים לעסוק בתחום המדיני .
יחד עם זאת , אי אפשר להתעלם מהמציאות ב-"מדינת הקומבינה" שלנו , שבה לא מעט קצינים
בכירים חושבים על הפוליטיקה שאחרי הצבא מחד (או שפשוט רוצים להטביע חותמם על מהלכים) ,
ולא מעט "נערי משרד האוצר" או "נערי משרד החוץ" ששירתו כחפ"שים רוצים עכשיו "להראות מהיכן משתין הדג" לבכירים בצבא מאידך...

ייתכן שחשיבתי ילדותית לטעמך - אך אני סבור שכאשר חיי אזרחים ישראלים מוטלים בכף (ניסוח דרמטי במקצת, אך הולם את מצב הרוח ביד מרדכי, כרמיה, נתיב העשרה והסביבה), הרי השיקול המדיני הופך משני עד לא-קיים. זו רק דעתי הפרטית, כמובן, הנכתבת בירושלים הבטוחה ולא במערב הנגב המופצץ.
ייתכן ולא ניסחתי נכון , והמונח שהייתי צריך לעשות בו שימוש הוא "נאיביות" , אבל לגופו של עניין אני עדיין חושב (וגם אני , בדומה לך , כותב זאת מת"א ולא ממערב הנגב...) שבמציאות המזרח-תיכונית (ומההיבט הישראלי , כי אצל האחרים זה לא תמיד כך...) אי אפשר עם פתרון "זבנג וגמרנו" צבאי , מבלי להתחשב בהיבט המדיני והפוליטי .

...אני כן חולק עליך בכל הנוגע לצורך להפעיל את כל האמצעים כדי להפסיק ירי על אזרחים ישראליים. ירי בתותח על זבוב? אולי, אם כל האמצעים האחרים נוסו והזבוב מוסיף לסכן את חיי אזרחיך. שוב, זה עניין של השקפה אישית ולא חייבים לקבל זאת. לדעתי מדינה שלא עושה זאת מפירה חוזה בלתי כתוב עם אזרחיה.
אנו נכנסים כאן לשאלה של "המחיר" , וכידוע לך הוא לאו-דווקא תמיד נמדד בכסף .
אובדן חיי אדם בפעילות צבאית מחד והרתעה מול איומים קיומיים מאידך ,
הם -לדעתי- פרמטרים לא פחות חשובים (עם כל הכבוד , אנחנו לא במצב שבו אובדן עשרות
חיי חיילים בכניסה לרצועה הוא "מחיר הולם" לפגיעות -נכון להיום- מרקטות הקסאם...)

מילות המפתח שכתבת הן "אולי , אם כל האמצעים האחרים נוסו" ,
ולמיטב ידיעתי התשובה לכך היא שלילית .
נכון , קל לי לומר מת"א שצריך סבלנות , אבל אני גם יודע שאם תיגמר הסבלנות אז הבן שלי
(שהוא לוחם) יהיה שם בפנים...

...בדיוק כמו שלא הצליחו למנוע ירי של אלפי פגזי מרגמה על יישובי גוש קטיף - לאורך כמעט חמש שנים - מסתמן כרגע חדלון אונים דומה בסוגיית הקסאמים...
אנחנו חלוקים עמוקות , כולל פוליטית , אם הבנתי נכון את "בין השורות" ,
ולכן אסתפק בתגובה קצרה : בעיני , שהייתנו ברצועה היתה משולה ל- "עצם בגרון" .
(ואין לי כל כוונה להיכנס לוויכוח פוליטי , ובוודאי שלא כאן בפורום...)
יחד עם זאת , אין כל דמיון בין המצב הקודם (כשהיינו בפנים) לבין המצב הנוכחי ,
ולכן אני סבור שהמצב הנוכחי הוא בר-פתרון , אך מחייב סבלנות .

לגבי רמת הציפיות שלי והצורך להשמיד את מרבית אוכלוסיית עזה כדי לספק אותה - אני בטוח שאילו היתה לך עדיין אפשרות לערוך את ההודעה - היית מוותר על המשפט המיותר הזה, שלא תורם כלום לדיון המעניין הזה וסתם פוגע. אתה לא מכיר אותי - אז תשתדל לא להניח לגבי הנחות כאלה, סגרנו?
אני בהחלט מתנצל על הפגיעה בך .
התגובה , שאת ניסוחה -דרך אגב- לא הייתי משנה , היתה לדבריו של LookLook (ראה #7) -
ובטעות ייחסתי את דבריו לך .

שוב תודה על התייחסותך (רובה, מכל מקום).
העונג כולו שלי .

אליהו

ישן 01-05-2006, 13:23

נראה לי שאנו מתחילים להתכנס
בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי avishon שמתחילה ב "[QUOTE=רן אליהו] ...הרעיון..."

"הרעיון של אלמוג" - אל תהיה גנוב. פה זה הופיע בשמו, ואין לי כל דרך לדעת שמישהו אחר העלה את זה לפניו, אז התייחסתי לזה בתור הרעיון שלו. אל תבזבז את הפיוזים שלך על שטויות כאלה.

הבנה בצוללות - כל מה שרלוונטי לכאן כבר נאמר, ומעבר לזה לדעתי אין מה להוסיף. אנו מבינים זה את דעתו של זה וזה מספיק.

הבנתי בנושאים מדיניים - לא צריך להתרשם יותר מדי. נושאים מדיניים זה לא כמו רפואה - לכל מי שמתעניין ועוקב יכולה להתפתח תפיסה משלו. אלא שיש מקרים שבהם המדינה משלמת לך כדי שתעקוב, תפתח, תיישם ותנהל את הדברים בהתאם לתפיסה שלך, וזה מה שמגדיר אותך כבעל סמכות מסויימת (מוגבלת!)בנושא, לצורך העניין. באותה מידה שמפקד בגיזרה מסויימת הוא בעל הסמכות הצבאית מטעם המדינה באותה גזרה.

התערבות הגורמים הצבאיים במדיניות חוץ - חבל אפילו להכנס לזה. כל נושא המעורבות הצבאית או הפוסט-צבאית בחיים האזרחיים במדינת ישראל ראוי לא לאשכול נפרד, אלא לכרם שלם.

התחשבות בגורם המדיני - אומר זאת שוב: ככל שהדבר תלוי בי, ועם כל החלק שיש לי בתחום זה - הוא לא משתווה ולא קרוב אפילו להשתוות לחיי אדם. אין שיקול מדיני בהצלת חיי אדם, ואני אומר את זה לא רק כאן, אלא גם בפורומים הרבה יותר בעייתיים (מבחינתנו) ששם מודדים כל אמירה באמות מידה כפולות ומשולשות (למשל, אף אחד שם לא יתווכח איתך בקול רם אם אתה אומר דבר כזה, אבל מיד יקטלגו אותך כרוצח המונים וכפושע מלחמה בפוטנציה). כנ"ל בשאלת ה"מחיר". כל מי שהיה מפקד מכיר את ההרגשה הזו ביחס לחיילים שלו - על אחת כמה וכמה כשמדובר בקברניטי מדינה ביחס לאזרחיהם.

אין לך שום אפשרות לחלוק עלי עמוקות בנושא הפוליטי, כל זמן שאינך יודע איפה אני עומד מבחינה זו. אל תקרא בין השורות, כי אין כל כך מה לקרוא - אלה יותר הרהורי לב, במקרה הזה. שהייתנו ברצועת עזה לא עלתה ולא עולה בדברי ולוא פעם אחת - כיוון שאינה רלוונטית לדיון הטקטי הספציפי שאנו מנהלים כאן.

התנצלותך מתקבלת, כמובן - באמת לא הצלחתי להבין איפה ראית אצלי משהו שיכול היה להביא אותך להבנה כזו.

חג שמח.

אליהו
ישן 01-05-2006, 13:54
צלמית המשתמש של avishon

בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי רן אליהו שמתחילה ב "נראה לי שאנו מתחילים להתכנס"

ציטוט:

...אין שיקול מדיני בהצלת חיי אדם...
אתה ממש "מרים לי להנחתה" :
השנים האחרונות הוכיחו , לצערי , כי לא תמיד "נאה דורש = נאה מקיים" , והדוגמא
הישירה והבוטה ביותר היא הפקרתו למוות של לוחם מג"ב מדחת יוסף ב-"קבר יוסף" .

...שהייתנו ברצועת עזה לא עלתה ולא עולה בדברי ולוא פעם אחת - כיוון שאינה רלוונטית לדיון הטקטי הספציפי שאנו מנהלים כאן...
למיטב זכרוני היא עלתה כאשר ציינת את ירי הפצמ"רים על ישובי גוש קטיף דאז באותו משפט כמעט עם ירי הקסאמים דהיום...
אבל אם מבחינתך זה לא רלבנטי לדיון - אז כנראה שכישורי קריאת "בין השורות" שלי זקוקים
לשיפור כלשהו...

התנצלותך מתקבלת, כמובן - באמת לא הצלחתי להבין איפה ראית אצלי משהו שיכול היה להביא אותך להבנה כזו.
...

חג שמח.
אינשאללה לכולנו...

אליהו

ישן 20-09-2012, 22:43
  מייק אלדר מייק אלדר אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.06.04
כמה עובדות
בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי רן אליהו שמתחילה ב "נראה לי שאנו מתחילים להתכנס"

את אלמוג אני מכיר היטב ואת תגובתי לאשכול הכנסתי בהתחלה. ראיתי שהאשכול ממשיך, ולפיכךתזכורת כאן. מי שרוצה ללמוד דבר מה על ה"גאון" אלמוג, שבמו ידיו הקיםאת הפל"ים, חיל הים, שייטת 13, ועוד, ושאין שני לו בהבנה ימית ׁ(הרי הוא פיקד 4 חודשים על ספינת טורפדו) יכנס לאתר בוגרי בית הספר לקציני ים, בפרק על מורשת ועל משבר אמון, או לאתרי החדש mike-eldar.co.il
גילוי נאות - אני, כרבים אחרים, לא סובל את האיש, והוא מתעב אותי. אבל, אשתי אוהבת אותי, ועלי לא אמרו "הלך האנס הננס ובא האנס המנומס" (ציטוו עיזר וויצמן).
ולעניין - אין ספק שצוללות הן הפתרון הנכון לכל, כפי שכתב מישהו באשכול, אפילו כדי לחסל גמלים במדבר.....
קראו את ספריי ולמדו קצת על חיל הים
חגים שמחים
מייק
ישן 30-04-2006, 11:04
צלמית המשתמש של רועי AZ

בלתי ישים לחלוטין
בתגובה להודעה מספר 32 שנכתבה על ידי Nin_Modern שמתחילה ב "סתם משהו שקפץ לי לראש"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Nin_Modern

אפשר ליצור מיסוך אדיר (עם דלי עשן או אמצעי בעל אפקט דומה) במשך כל שעות היום שיגביל מאד את הראות של החוליה המשגרת לא רק בזמן השיגור, אלה גם בהגעה ליעד השיגור.

על בסיס יומיומי, איך בדיוק?? מיסוך לגובה? איך מכסים שטח של קילומטרים רבועים?

הקאסם אינו מונחה לייזר... הם יורים בערך לכיוון המשוער הם לא צריכים יותר מזה...

ישן 30-04-2006, 11:52
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי Nin_Modern שמתחילה ב "אני זוכר שפעם דובר על דלי עשן..."

מיסוך יזיק יותר ממה שהוא יעזור. הוא לחלוטין לא יפריע להם, ורק יסייע להתקרב בקלות יתרה לנקודה.

שימוש במכ"מ הוא בעייתי מאוד - באותה מידה שזה רכב מחבלים או חוליה, זו יכולה להיות משפחה שנוסעת לעבד קרקעות.

ישן 01-05-2006, 12:00
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי Nin_Modern שמתחילה ב "כמובן שמיסוך יגרום נזק ליכולת..."

1. מכיוון שהאמצעי הוא תלול מסלול, משתמשים בחישובים מתימטיים של מרחק, כוח מנוע, זוית שיגור וכו' בשביל לבצע ירי. אין כאן שום צורך בראות

2. בשביל הפעלה יעילה, צריך להיות די קרוב לנקודת השיגור - במצב כזה עדיף כבר לזהות את החוליה ולהפעיל עליה חימוש מדוייק.

ישן 03-05-2006, 20:14
צלמית המשתמש של רועי AZ

אתה מתבלבל עם סא"ל זאב אלמוג
בתגובה להודעה מספר 41 שנכתבה על ידי pougachman שמתחילה ב "תגובה"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי pougachman
מכיוון שאני לא מבין גדול בעניין אני לא רוצה להגיב ממש על תוכן הנושא אלא רק על כמה דברים שנאמרו פה.
זאב אלמוג ז"ל מבין גדול בתחום הצוללות, הרבה יותר מכל כותב פה בפורום.
לא ממליץ לדבר על בן אדם שאין ביכולתו לעמוד ולהסביר את דבריו ולהגן עליהם, למי שלא יודע "זאביק"
נרצח ע"י מחבלים בפיגוע במסעדת מקסים.

הוא זה שנרצח...האלמוג הנוכחי - אלוף במיל' (שיבדל"א)

ישן 20-09-2012, 22:56
  מייק אלדר מייק אלדר אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.06.04
שני אלמוגים
בתגובה להודעה מספר 42 שנכתבה על ידי רועי AZ שמתחילה ב "אתה מתבלבל עם סא"ל זאב אלמוג"

בחיל הים שרתו שני קציני ים בשם זאב אלמוג. זאביק אלמוג (אברוצקי) היה חובל, קצין ים מעולה, מקצוען, נעים הליכות, מפקד צוללת ולימים מנהל בית הספר לקציני ים בעכו. זאביק נרצח עם אשתו ובני משפחה נוספים בפיגוע בקפה מקסים בחיפה. זאביק, כמבין בצוללות, לא היה מציע צוללת ככלי אולטימטיבי להשמדת משגרים...
לעומתו, זאב אלמוג (ליכטנשטיין) הגיע לפיקוד על חילהים חרף העובדה שכל שירותו הימי הצטמצם בארבעה חודשי פיקוד ימי על ספינת טורפדו. לעומת זאביק, זאב טוען כי "מעולם לא טעה" וכי "המדינה זה הוא". חשוב לדעת מי הוא האלוף המציע רעיונות, ומי שרוצה ללמוד יותר, מוזמן לקרוא את ספריי או להכנס לאתר בוגרי בית הספר לקציני ים או לאתרי mike-eldar.co.il
חגים שמחים
מייק
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 07:44

הדף נוצר ב 0.20 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר