לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 30-04-2006, 02:02
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
כתבה לקראת יום הזיכרון - קטע נוסף מהשרות שלי

אני מעלה את הקטע הבא שהוא חלק קטן מתוך סיפור השרות הבלתי נגמר שלי לקראת יום הזיכרון הקרוב.
בהמשך (כשיגיע זמנו הכרונולוגי) הוא יצורף לסיפור השרות (שכרגע תקוע ושנה וכמה חודשים קודם).
תסלחו לי על האורך, אני מאד מקצר בפרטים.

קו בדרום הר חברון חורף 1996-97
קו מסריח!
הטנקים נשארו בבסיס הגדוד ברמת הגולן ואנחנו נשלחנו לבצע משימות בגיזרת הגדוד בדרום הר חברון. הפלוגה שלי נפרדת משאר הגדוד: פלוגה ח' פלוגת המפקדה והמפג"ד יושבים בבסיס אדוריים (לשעבר בסיס הדרכה ענק שהיה בי"ס צבאי כבר בתקופת המנדט הבריטי) ואנחנו יושבים על גבעה ליד הישוב סוסיא. הם גרים במיבנים עם מקלחות וחדר אוכל, אנחנו זרוקים באוהלים, אוכלים באוהלים ומתקלחים במכולות.
הם מתחלקים בשמירות עם שאר החיילים שבבסיס אנחנו שומרים על עצמינו.
תחת אחריות הפלוגה שלי נתונים הישובים מגבול העיר חברון ועד לבקעת ערד: כרמל, מעון, סוסיא, בית יתיר, הר עמשא, שני ובטח עוד כמה ששכחתי.
אנחנו מחזיקים גל"בים (גלגלים בתנועה) על סופות ממוגנות שמבצעות סיורים על הכביש ובכפרים שבשטחי B ו-C:

1. שני גל"בים ע"י חיילי הפלוגה (שני חיילים, מט"ק ונהג מילואים).
  2. חפ"ק מ"פ (חייל, המ"פ נדב ל' הפסיכופט שהיה עד לא מזמן הסמ"פ, גשש או חובש ונהג מילואים).
  3. וסיור של חיילי מילואים שמתגוררים באזור "צוות טל".
בנוסף יש לנו מחסום תחת אחריותינו שאותו מחזיקים: קצין, מט"ק, חובש מילואימניק ושלושה חיילים.
וכן חמ"ל מאוייש 24 שעות 7 ימים בשבוע ע"י שני חיילים (בד"כ ותיקים).
אחד החיילים מהפלוגה שימש כטבח וכל יום צוות אליו תורן מטבח.
לבסיס (מוצב, אעלק) ארבע עמדות שמירה: שלושה מגדלים וש"ג. ארבעה חיילים שומרים, ארבעה במנוחה (באוויר), החיילים שבמנוחה הם כיתת כוננות ע"ג אביר שקופצת במקרה של אירוע עם מט"ק או קצין.
חייל אחד בכל יום היה לוקח רכב אחד, סופה ממוגנת או אביר, עם נהג מילואים ליום טיפול בחטיבה.
צוות, שלושה חיילים ומט"ק, שומרים על הבסיס והטנקים ברמת הגולן, בנוסף לשמירה הצוות גם תופס כוננות למקרה מלחמה ומבצע עבודות על הטנקים.
בסה"כ 24 חיילים במשימות שונות בלי לספור את פעילויות השיגרה כמו נקיונות, מסדרים, תדריכים, מד"סים, פעילות חינוך וכו'.
עשרים וארבעה חיילים שעובדים זה לא נורא בפלוגת חי"ר, אבל בפלוגת שריון ששבה משרתים 33 חיילים זה גרוע, רק תשעה חיילים יכולים 'לסתום חורים' או לצאת הבייתה.

זה אומר שעבדנו בקו הזה בשעות מטורפות, כעשרים שעות עבודה ביממה, ובקושי יצאנו הביתה.
בעיקרון חייל אמור לעבוד 8:8, שמונה שעות בפעילות שמונה מנוחה, בפועל נדב המ"פ רצה שנבצע גם פעילויות נוספות: מארבי בטן, מעצרים והצבעות אמל"ח יחד עם השב"כ, כניסות גדולות לתוך שטחי B, תוו"סים ושאר סיורים.
לכל פעילות כזאת נדרש זמן רב, חוץ מזמן הפעילות עצמה מבצעים לפניה תדריכים, תירגולים, תחקירים, נוהל קרב, עבודה על ציוד ושאר הכנות. אחרי הפעילות מתבצע תחקיר.
בנוסף, אירועי אמת שקרו בגיזרה (ניסיון חטיפת חייל, השלכות אבנים ובקת"בים, ירי וכו') ותירגולים של אירועים כאלה, הקפיצו כוחות אליהם. החיילים שקפצו לאירוע היו אמורים להיות במנוחה באותו הזמן, ובסופה להחליף מישהו במשימתו. החייל שקפץ לא נח כי היה בארוע, החייל ששמר לא הוחלף בשמירה.
נכון, כל מארב, אירוע ותוו"ס הזרימו לנו קצת אדרנלין ורעל בעורקים, אבל הם הפחיתו מאד את מהזמנים הפנויים שלנו, שהיו אמורים להיות מיועדים בעיקר לשינה.
תופעות לוואי לחוסר השינה לא איחרו לבא: שבירות שמירה עצבניות (עיתונים, פלאפונים, שינה ועוד), שברי מאמץ ונקעים ושאר חבלות גופניות, עצבנות ומריבות בין החיילים ועם הסגל על עניינים שטותיים וכו'.

8.1.97
שמירה במגדל. לא יודע כבר מה השעה בדיוק וכמה שעות שלא ישנתי, סיימתי מסדר בוקר, רז ג' מ"מ חדש בפלוגה, הגיע היישר משיזפון שם שימש כגנן קק"ש. הוא בן מחזור שלי ועדיין נתן לי 'שְנֶה' על נקיון הנשק. לפני הקו, כשהיינו ברמת הגולן הוא נתן לי שבת על התחצפות אליו.
כבר שלושה ימים שאני משלשל. הבטן כואבת... מתחיל בלאגן, אני רואה את כיתת הכוננות טסה החוצה. אף אחד כבר לא יחליף אותי בשמירה הזאת.
"מה קרה?" אני צועק אל האוהלים... אף אחד לא עונה לי, נראה שנשארתי פה לבד.
מחולל בנל"ן לחמ"ל. החמ"ל לא עונים.
הבטן מתפוצצת, עוד מעט ואני גולש...
מחולל שוב לחמ"ל. כנראה שגם המגדל השני חולל אליהם, הם חיברו אותנו זה לזה, לו לפחות יש מכשיר קשר, אולי הוא יודע מה קורה?
"מי זה?" שנינו שואלים.
"זה אני, יוסי, במגדל צפוני", אני עונה, " מי אתה?"
פלוני בדרומי משיב. הוא מספר שהיה ירי באיזור המחסום, כל הגיזרה קפצה, אח"כ אני מבין שנדב המ"פ החליט לתרגל את המחסום וירה עליהם קצת ח"קים, המחסום הקפיץ את כל הגיזרה.
אני מוציא את הטרנזיסטור מהאפוד, אם במילא נגזר עלי לעמוד פה במגדל לפחות נשמע מה חדש בעולם.
חדשות, יופי!
" בהיתקלות של חיילי הנח"ל אמש בלבנון נהרג סמל אורי ביטון מהישוב יקיר" מספר לי דן קנר "הלוייתו תצא..."
אורי?
אורי ביטון?
אני מכיר אורן ביטון מיקיר! בן גילי, חבר של ישי ושלה.
מתחיל להתקשר בפלאפון, הייתי אחד החיילים הראשונים בפלוגה עם מכשיר משלי, כמעט אף אחד לא עונה. משיג מישהו, הוא מאשר כן זה אורן הוא החליף את שמו לאורי בעצת איזה מקובל שהסביר לו שהנו"ן הסופית "מורידה אותו לגיהנום".
חרא!
אין אפילו טעם לבקש לצאת ללויה. אין מי שיחליף אותי.
הבטן מטריפה אותי.
שולף שקית מהאפוד, נייר טואלט.... מוציא את השרשיר של המא"ג מהארגז שלו.
'מלביש' את השקית על ארגז כדורי המא"ג.
מתפרק.
קושר את השקית היטב.
נעמד להסתכל שאף אחד לא שם לב.
זורק את השקית מה שיותר רחוק מחוץ לגדר.
-------
10.1.97
ערב שבת.
סוף סוף יצא לי להיות בגל"ב היום, התחלנו בתשע בבוקר, בשש בערב מסיימים.
נכנסים לסוסיא לתפילה.
וואו!
כשעוצמים את העיניים אפשר לחשוב שאני בבית.
התושבים, בחולצות השבת הלבנות והאור המיוחד של שבת בעינים, מזמינים אותנו להצטרף לארוחת שבת. אנחנו מסרבים בנימוס, אנחנו כבר מאחרים להחלפה.
חוזרים למוצב. פריקת נשקים, נכנסים לאוהל חדר אוכל. קידוש, עשירית שניצל מוכן ואורז עם אפונה (למוצב בלי מטבח קבוע אין עופות).
ערן הרשקו שהפך בנתיים לסרס"פ מבקש ממני לסתום חור במגדל הדרומי עד עשר,אין לו שומר אחר ואף אחד לא ישן כל היום. מחוסר ברירה אני מסכים.
לוקח את הציוד מהג'יפ למגדל.
החייל שבמגדל מודה לי ורץ החוצה. כנראה גם הוא חייב לשרותים. לא הצלחתי אפילו לשים לב מי זה היה.
השאיר את הזרקור דולק.
שבת, אני לא מתכוון לכבות את זה. אין שום הצדקה מבצעית לכך.
מידי פעם סורק את הסביבה באלומת האור.
המגדל מלא בעיתוני השבת.
אעלק שמר.
מוסף מעריב, בשער: הם היו חברים, כתבה על אורי ביטון וישי שכטר, אני לא יכול שלא לקרוא. חושב על א"ש ושִלֹה שגם הם חלק מהחבורה הזאת, אין לי מושג מה א"ש עושה, נדמה לי שגם הוא איפשהו בנח"ל, שלה בחה"ן נח"ל, אמור להשתחרר אוטוטו/ בנתיים הוא בדלעת.
כששמעתי את רעש הטיפוס היה מאוחר מידי, נדב הגיע לבדוק למה הזרקור דולק.
הוא תפס אותי שובר שמירה, קורא עיתון.
הוא עוזב, כועס, לא אומר לי כלום, אני שומע אותו מגיע לחמ"ל ומקפיץ את כל הפלוגה למסדר.
תוך דקה או שתיים כולם עומדים, ותיקים וצעירים, עם אפודים, קסדות, מוכנים לפעילות.
נדב נותן להם נאום, הוא מדבר בשקט, כמעט בלחש, אני לא מצליח לשמוע כלום.
קפלן התותחן שלי לשעבר מחולל אלי מהחמ"ל, "קיבלת ריתוק 42 יום!" הוא מודיע לי. ככה בלי משפט, בלי כלום 'ככה נדב רוצה וככה זה יהיה!'.
חרא!
נדב מפזר את הפלוגה לשינה ולמשימות ובא אלי.
במשך שתי דקות אני מקבל שטיפה בצעקות.
נדב פונה ללכת.
"לא מעניין אותך מה קראתי?" אני שואל.
"האמת שלא," משיב נדב "אבל בא נשמע".
אני מספר על ישי, איך אהבתי אותו, כמה שמחתי לפגוש אותו ואת אחיו בצבא, איך הוא נהרג, קראתי את כל התחקירים, תחקרתי גם את החיילים בעצמי. מספר על אורי, איך לא האמנתי שוא יגיע לפלס"ר, על החלפת השם, על קשרי החברות שלהם. על א"ש ובעיקר על שלה, כמה שאני אוהב את הציפלון הזה, איזה כח רצון יש לו, איך בכל קו יצא שפיספסתי אותו ואפילו שעבדתי עם היחידה שלו מעולם לא נפגשנו בצבא.
נדב מקשיב.
"אתה מפחד?" הוא שואל.
"אני מפחד," אני משיב "לא על עצמי, אני דואג לשלה".
----
המג"ד בא לבקר אצלנו, הוא מסתודד עם נדב ועם יואב סובול הסמ"פ.
שמועות מתחילות לזלוג אלינו: שי מאלי, מ"פ פלוגה מ', ברח מהבופור. גדוד רומח נמצא בקו, פלוגה כ' בעישייה-ריחן ומ' בבופור-דלעת. שי, עלה על מסוק שחזר לארץ מהבאת אספקה לבופור, הוא הסביר שהוא מפקד המוצב ושיש לו גימלים כי יש לו חום.
אחרי שהמסוק נחת גילו מוצב הבופור וכל פלוגה מ' שאין להם מ"פ (כנראה שגם תירוץ המחלה היה שקר).
אף אחד לא מתכוון לתת לו לפקד שוב (כן, בטח! היום הוא מ"פ אצלי בחטיבת המילואים) ופלוגה מ' זקוקה למ"פ חלופי.
מח"ט 7 רוצה את נדב. נדב הוא באמת קצין מזהיר, שדורש המון מהחיילים ומביא תוצאות. בנוסף הוא גם מכיר היטב את הגיזרה.
נדב יעלה צפונה. במקומו יפקד על הפלוגה קמב"ץ הגדוד, עמיחי יודנפרויד, שעד לא מזמן היה מ"מ 1.
גדוד רומח כבר חטף וחסרים לו חיילים אז נדב לוקח איתו צוות מהפלוגה. התאמצתי להיות בצוות הזה, אם כבר ריתוק לפחות שיהיה בלבנון.
הצוות שלי אכן נבחר למשימה גיורא סורקין המט"ק, מחזור מעלי, יצא לקמ"ט זימון שני, אחרי מחזור קו לבנון בעישייה במבצעית בפלוגה ח', כינוי בפלוגה ה"גמד" בגלל שהוא מגיע לי לפופיק או סלקום = קטן, שחור ולא קולט. אורן שמאי התותחן, צעיר חמוד מטירת הכרמל. גדי גולדברגר הטען, חובב מחשבים מושבע וחנון בלתי רגיל, במשטר טרור הצלחתי קצת להוציא אותו מההלם ולגרום לו לטעון קצת.
אנחנו מכינים את הציוד שלנו לנסיעה לצפון.
הרשקו קורא לגמד ולי להגיע למשרד מ"פ, נדב מבשר לנו שהוא החליט לא לקחת אותנו איתו "פצמ"ר רודף סמ"ר" אתם פז"מניקים מידי, כבר עשיתם קו אחד. שמאי וגדי עולים.

עוד על הארוע שבו נהרג (בין השאר) סגן ישי שכטר אפשר לקרוא כאן באשכול שפתח יעקב הרטום.

------
4.2.97
לילה, אני חוזר מגל"ב.
אפשר ללכת לישון, אני משום מה מחליט לחכות ולצפות בחדשות.
"שני מסוקים של צה"ל התנגשו והתרסקו ליד גבול הצפון".
חרא!
בתמונות המון אמבולנסים, אבל אף סירנה לא פועלת, האלונקות ריקות, אנחנו מבינים שאין ניצולים.
תמונות של רגלי ההרוגים.
נעליים אדומות... "אלו בטח מטכ"ל" אנחנו מנסים לנחש.
נעליים שחורות... "מטכ"ל בעבודה יחד עם יעל" עוד ניחוש.
אף אחד לא מדמיין את מימדי האסון.
אני הולך לישון.
מחר יש ברית לבן של בת הדודה שלי, למרות הריתוק ביקשתי לצאת.
לא מאמין שיש סיכוי.
חמש בבוקר, הרשקו מעיר אותי, "תעלה על א', מסדר יציאה עוד עשר דקות ליד החמ"ל".
נדב התקשר מהבופור וביקש שימצאו תירוץ כדי שאני אצא הביתה, הוא לא הסביר למה. הבקשה שלי ליציאה התאימה בול. אני נוסע לברית.
בנ.נ. עד קריית ארבע, אוטובוס לירושלים, אוטובוס לתל אביב.
בחדשות שמות ראשונים של ההרוגים משוחררים לפירסום אני מתחיל לזהות שמות מוכרים, זה עשה איתי צמ"פ, זה היה חימושניק אצלנו, זה מחה"ן נח"ל, גם זה, וגם זה.
אני מבין שהמסוקים היו לדלעת.
מי עוד נהרג? אני מנסה לא לחשוב על זה, כמעט חודש לא הייתי באזרחות. גם אם אני כבר כן חושב, אני לא מצליח להיזכר בשמות של האנשים, רק פרצופים. כשמזכירים שם ברדיו מיד נע פרצוף מוכר ומתייצב לידו, אני מזהה עוד בחור מוכר.
מי עוד בדלעת? לא מצליח להיזכר.
סעודת הברית כמעט נגמרה כשהגעתי, אוכל משהו. מחליף כביסה עם אימא, קצת צ'ופרים.
ו.. לאוטובוס חזרה.
מחכה לקו 480 ב'רכבת מרכז'.
אני עולה לאוטובוס.
יורדים לאיילון דרום.
מתחילות חדשות של 11:00 עוד שמות מותרים לפירסום.
ביד אחת אני סופר כמה הרוגים בסה"כ, על היד השניה אני סופר כמה מתוכם אני מכיר.
פתאום מכה בי ברק, סמ"ר שלה לוי מקרני שומרון!
"תעצור!" אני צועק לנהג, "תעצור כבר!".
כולי דומע, הנהג כמעט לא מתווכח, יורד לשוליים ליד מחלף השלום ומוריד אותי.
אני מטפס ומתיישב בתחנת האוטובוס לקרני שומרון.
מתקשר להורים של שלה.
לא שלום, לא מה נשמע, לא כלום. " מתי ההלויה?" אני שואל.
נדמה לי שענו בשתיים.
מתקשר לחמ"ל הפלוגה, "אני לא חוזר", אני מודיע.
"זה בסדר", אומר יפתח אבדר הרס"פ "נדב התקשר ואמר שאתה משוחרר עד מחר".

----
מסתבר שנדב זכר את השיחה שלי איתו.
כשהגיע לקו מיד פנה לחפש מי זה שילה.
הוא נפגש איתו והם שוחחו כמה פעמים.
המסוקים היו מיועדים אחד לבופור והשני לדלעת.
נדב שפיקד על הבופור קיבל את רשימת הטסים.
הוא שם לב ששלה ברשימה.
מיד כשהבין שאין ניצולים הוא דאג לי שאוכל לצאת ללויה.
תודה נדב.

-----

הקו ממשיך עם אותה שיגרה מגעילה.
מתוך קרוב לשלושים חבר'ה שהכרתי על המסוקים הספקתי ללכת רק להלוויה של שלה וחזרתי למוצב כדי לאפשר לחבר'ה אחרים לצאת להללוויות ולבקר משפחות בשיבעה. ההרגשה נוראית. הייתי צריך להיות בדלעת עכשיו, לא כאן.

28.2.97
שלושה שבועות עוברים. באחד הבקרים, בין שמירה, למסדר, לגל"ב גיורא פוגש אותי בין האוהלים, "שמעת שגולדברגר נהרג?" הוא שואל.
לא כל כך ברור לי מה הוא רוצה, "אתה מתכוון לגדי? גדי שלנו?"
התשובה שלו קצרה וברורה "כן". איך? מה? למה? עוד אין לו פרטים. ננסה לברר.
עולה לשמירה מתקשר לחבר בקריה. ההרוג הוא בכלל מישהו אחר. אחרי שאני מתעקש הוא מגלה לי שמדובר ב
ליאור שבתאי .
אנחת רווחה, לא מכיר אותו. יסלח לי ליאור ומשפחתו, אך באותו הרגע קצת שמחתי. אמנם עוד חייל הרוג המטרף לסטטיסטיקה המקוללת של הרוגי לבנון, אבל הוקל לי שזה רק "עוד חייל" ולא "עוד חבר".
אבל, דיווחים עקשניים ממפקדת הגדוד אומרים שהטען שלי נהרג. מבקשים שניסע לזהות אותו.
"למה לא הייתי על הטנק" אני חושב, "בטח הייתי יכול לעשות משהו"...

עולים על א' מחכים שאבדר יבוא לאסוף אותנו וניסע לתל השומר לזהות את הגופה של גדי. הרשקו בוכה שאין לו חיילים לשבץ במקומי.
אחרי שעתיים מגיעה הודעה סופית. לא צריך לנסוע לזהות, גדי חי.
בהמשך מתבררים פרטי התקרית: אורן שמאי וגדי גולדברג, התותחן והטען "שלי" צורפו אל צוות 4 א של פלוגה מ'. מפקד הצוות, סגן מרדכי עציון , והנהג, שחר יעקובי, הגיעו מגדוד 82. כך היה צוות שחציו מ77 וחציו מ82 בתוך פלוגה של גדוד 75.
כמה ימים לפני הארוע התחיל לגדי כאב שיניים נוראי והוא הוחלף עם ליאור שבתאי, טען שהצוות שלו היה בגלגלית, כדי שיוכל לצאת הביתה ולטפל בשיניים הכואבות. האורגניות של צוות 4א הפכה לוירטואלית.

אני אתאר את הארוע מאד סכמתית, אני מקווה שאורן או מרדכי יגיעו לפה ויתארו אותו מנקודת המבט שלהם.
בלילה זוהו מחבלים מצפון לדלעת (פיתחת ואדי דיפוס צפון וברחוקה). הצוות של עציון יצא לשם וסרק את ואדי דיפוס בפיצול אש משולש (משלושת המאגים) ובפלאשטים. אבל המחבלים המשיכו להופיע כל הלילה. טנקים אחרים של הגיזרה שהתקרבו פרסו או שהיו להם תקלות אחרות והם לא היו יעילים, כך שצוות 4א היה היחיד שנלחם בכארבעים מחבלים.
זו הייתה אחת מפעולות הקומנדו היותר נועזות שביצע החיזבאללה. מחבל אחד רץ אל הטנק והדביק עליו מטען או זרק רימון לתוך הזחל. המטען פוצץ את אחת מפלטות הבזוקה הקידמיות.
שני מחבלים אחרים ניסו לירות עליהם RPG מטווח קצר מאד. קצר מספיק בשביל ששחר יספיק לדרוס אותם.
הצוות נלחם כל הלילה ללא הפסקה ובלי סיוע של ממש. הם זרקו רימונים, ירו מגוון של פגזים,
חיסלו את כל תחמושת המאג הזמינה וירו גם מהגלילונים שלהם, רק לא לבזבז זמן יקר ולהוציא תחמושת פחות זמינה מתאים שיחייבו אותם לתת פחות תשומת לב לסביבה או להחשף אליה.
עם אור ראשון הם לא זיהו עוד מחבלים לידם. תצפית המודיעין זיהתה מחבל קרוב מאד לטנק, כשלושים מטר. וניסתה לכוון את הצוות אליו. המחבל הסתתר מאחורי בולדר (סלע גדול) שהסתיר אותו לגמרי. כשהטנק התקרב הוא פשוט עבר לצידו השני של הבולדר וכך הטנק הקיף את הבולדר והמחבל המשיך להתחמק.
הוחלט לעזוב אותו ולנסוע מעט אחורה להתחמש.
ליאור הטען עלה קצת מחוץ לתאו כדי למשוך ארגזי מאג מהתאים החיצוניים שעל הצריח. טיל פאגוט, שנורה, כנראה, ע"י אותו מחבל שבבולדר, פגע בדלת התא שאותה החזיק ליאור התפוצץ והרג אותו. הרסיסים פגעו במרדכי, קטעו חלקית את אחת מידיו ופצעו אותו גם ליד העיניים שכוסו בדם.
מרדכי וליאור נפלו לתוך הצריח.
אורן הגיבור ניסה לטפל בהם. הוא שם למרדכי שצעק עליו "אני עיוור! לא רואה!" תחבושות אישיות וחוסם עורקים על היד החצי קטועה. הוא ניסה לטפל בליאור אך לא היה טעם. הוא היה מת לגמרי (לא ניכנס לתאורים), אורן לא הצליח להוציא את הגופה של ליאור ממסלול הצידוד ולכן הטנק לא היה ממש כשיר ללחימה, כל ניסיון לצודד היה מועך את הגופה.
שמאי שם את מרדכי בתא תותחן במקומו וטיפס אל מדף המפקד. הוא לא מצא מי ירה עליהם, אך הבין שהוא חייב להעיף את הטנק בחזרה למוצב. הוא חייב לדווח על מצבו בקשר ולדבר עם הנהג שיושב בתא ולא ממש מבין מה קורה בצריח.
אורן שם את הג'נטקס (כובע שיריונאים המחובר לקשר) של עציון על הראש, הוא ניסה לדבר בקשר אבל הג'נטקס לא עבד. לקח לו כמה שניות להבין שגם הגנטקס חטף רסיסים.
הוא ירד אל תא התותחן ולקח את הג'נטקס שלו. אחרי שהתחבר לקשר הוא דיווח למוצב: "כאן צייד 4א, הטען הרוג ותקוע במסלול צידוד, המפקד פצוע ואני מחלץ לאחור".

אורן ושחר החזירו את הטנק למוצב.

על תפקודם בארוע קיבלו צוות הטנק צל"ש אלוף פצ"ן:
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

נערך לאחרונה ע"י יוסיפון בתאריך 20-08-2010 בשעה 12:04.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 30-04-2006, 11:21
צלמית המשתמש של יוסיפון

ועוד אחד
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "לקראת יום הזיכרון - קטע נוסף מהשרות שלי"

כשהייתי פחות מחצי שנה מהשיחרור הגדוד היה לפני עליה ללבנון, לפני עליה ללבנון הגדוד היה מקבל המון חבר'ה צעירים, לפעמים כאלו שאפילו לא סיימו את הצמ"פ ובוודאי חסרי ניסיון מבצעי.
כחלק מההכנה לקו כל החיילים בגדוד עוברים שיעורים מקצועיים ואימונים. הצעירים עוברים אפילו יותר. בגלל שהייתי בעל ניסיון רב בלבנון (קו של חמישה חודשים, קו של שלושה ושתי הקפצות של חודש וחצי במצטבר) ובעל ידע מקצועי רב ויכולת להעביר שיעורים נתנו לי לחנוך את הצעירים הללו משתי הפלוגות, בנוסף עשיתי בגדוד סמל תורן (בסיסית של פז"מניקים) ויצא לי לדבר הרבה עם הצעירים שעשו בסיסיות. כך קרה שמצד אחד הייתי גורם סמכות בגדוד ובוגר שהם יכולים לדבר איתו ומצד שני הייתי "לא מפקד" שהם יכלו להרגיש איתו קרוב.
שבוע לפני שעלינו לקו היה לגדוד תירגול "נכס לאומי", כל הגדוד מוקפץ טלפונית להגיע לבסיס בלילה. כך יצא שחיכיתי להסעה עם החייל ר'בטרפיאדה בגלילות במשך כמה שעות. הוא הרגיש חופשי כדי לדבר איתי על לבנון, על היחסים שלו עם ההורים ועם החברה.
אחרי שיחה ארוכה ר' אמר לי פתאום: "אני דופק נפקדות. נוסע עכשיו הביתה". לא הבנתי מה פתאום קרה והוא הסביר שהוא מפחד לעלות לקו ולההרג או להיפצע. הוא אמר שאם הוא לא ידפוק נפקדות עכשיו אז מחר הוא ישבור שמירה ככה שיהיו חייבים להכניס אותו לכלא והוא "יפסיד" את הקו הזה.
הסברתי לו שהוא עולה לעישייה מוצב פחות מסוכן ביחס לאחרים, שהוא יושב בתא נהג, שם הכי פחות מסוכן מכל הטנק ושעוד הוסיפו שם מיגון מיוחד לנהג ובקיצור שיכנעתי אותו לוותר על הרעיון ולעלות לקו.
יום לפני שהשתחררתי ר' נהרג מטיל שחדר לתוך תא הנהג דרך המיגון החדש והרג מאותו במקום.
להלויה שלו נסעתי ישר מהבקו"ם.

ישן 30-04-2006, 11:32
צלמית המשתמש של chatulim
  chatulim chatulim אינו מחובר  
מנהלת בע"ח, מטיילים ותרמילאים

חבר מתאריך: 01.01.06
יש בזה משהו.
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "מי מתמודד?!"

יש לי סיפור טיפה דומה- למרות שאני לא שירתתי במשהו אפילו קרוב לקרבי-

אח של חברה טובה שלי שירת במחשוב בבסיס פלמ"חים. הוא היה מדוכא מאוד מהשירות ורצה להשתחרר (כל המסגרת הצבאית לא התאימה לו).
כשהוא הגיע הביתה יצא לנו לדבר והוא אמר לי שהוא מבחינתו לא חוזר לבסיס, כי הוא יודע שהוא מסוגל לעשות לעצמו משהו. ניסיתי לשכנע אותו, אמרתי לו שיעביר את השירות, שזה לא כזה נורא. אמרתי לו שכולם מדוכאים, שלכולם אין יציאות מי יודע מה, ושיהיה בסדר, בטוח.
ארבעה ימים לאחר מכן ישנתי אצל חברה שלי, ובבוקר דפק קצין העיר בדלת.
הוא ירה לעצמו בראש.

ביום הלוויה שלו לאחותי היה טקס סיום קורס מ"כיות. לא יכולתי ללכת, הייתי בהלוויה.

יהי זכרו ברוך.

ישן 01-05-2006, 21:59
צלמית המשתמש של יוסיפון

כתבה קטע שכתבתי בערב יום הזיכרון 2001 . עבר שיכתוב עכשיו.
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "לקראת יום הזיכרון - קטע נוסף מהשרות שלי"

קטע שכתבתי בערב יום הזיכרון 2001 . עבר שיכתוב עכשיו.
איתמר העיר אותי ב4:30 ואני לא יכול לחזור לישון, כניראה שלא אשן עד מחר. חג ההרוגים הזה עושה לי רק רע. גם כך הם סובבים אותי כל הזמן. הטלוויזיה והמחשב הם לפעמים בריחה מהם. היום הם מופיעים גם שם.
אני מוטרד. עכשיו בבת אחת הם עוברים לפני במין טור עורפי כל הפנים והשמות אחד אחד, בני שמונה עשרה עד עשרים ו... לא השתנו בכלל. אני רוצה לעצור אותם לדבר עם גלעד, עם אייל לשאול אותו "מה חשבת לעצמך כשהחלטת לעלות לשם?" עם יוסי עם שילה עם בוק ועם ועם ועם...
אך הם לא עוצרים, לא מקשיבים לי בכלל, לא שומעים? אין קליטה? אצלי יש שמיעה עצמית, הבעיה אצלם? אני כלל יוצא לשידור?
אמיל רק שניה, חכה! אך גם הוא נושא את אפוד החובש ומתרחק...
יצחקי אתה יודע שבלילה לפני, זיהינו אותם הולכים להניח את המטען ש...? למה אתה לא מקשיב לי ? תבין ,אולי יכולנו להציל אותך... לא קיבלנו אישור אש מהחטיבה, "הולכי על ארבע". אולי, אם הייתי מתעקש יותר.
שילה עוד מעט יוולד בני השני ואני מתלבט אם לקרוא אותו על שם שמוליק או על שמך, מה לעשות? למה אתה לא עונה ??!! תדבר! תפסיק, אתה כבר לא צריך להיות ביישן!
על הלוח מולי תמונה של גלעד, ובאלבום הפתוח תמונה של אמיל, כבר יותר מארבע שנים מאז אסון המסוקים ועדיין לא מצאתי את העוז בנפשי ללכת למסור אותן, המשפחה של גלעד גרה ממש כאן במרחק כמה רחובות סך הכל הליכה קצרה.
קשה לי ללכת אל המשפחות, קשה בכלל, ובפרט אל אלו אשר דרכי ודרך בנם המת הצטלבה למספר צמתים ודי, שאין לנו חברים משותפים.
אל המשפחות של החבר'ה שהכרתי עוד לפני הצבא קל יותר לבוא אפשר בקלות להתחמק מהעיסוק במת ולדבר על היום או על אתמול לפגוש אצלן חבר קרוב או רחוק שיחלץ אותי מהמבוכה. אך לא בשביל זה באתי.

לקח שנה עד שהגעתי לאזכרה של יוסי ושנתיים עד שניגשתי לאביו גם זה רק כי הוא בער בי. סיפרו עליו המון, הוציאו ספר זיכרון, וכמעט שום דבר לא תאם את יוסי שאני הכרתי.
בערך חודש לפני שהטיל פגע בו בצרצר 19 שמרנו בסיסית יחד בבונקר בגדוד הוא משמרת שניה ואני שלישית. היה קר ויוסי החליט להישאר איתי קצת לפני שחזר להשלים שעות שינה בבסיס.
שני חיילים צעירים מיד אחרי צמ"פ (אני) או הדחה מקמ"ט (יוסי) שעולים עוד כמה ימים ללבנון משחקים אותה גברים בחוץ,אבל מתים מפחד מבפנים. הכרנו את הילל רזנר שנהרג באותו שבוע וזה לא עודד במיוחד.
זה התבטא אצל כל אחד בצורה שונה: אני חיזקתי את אחיזתי בדת ואילו הוא התחיל להתרחק.
רציתי להתפלל תפילת שחרית 'ותיקין', עם הץ החמה, תוך כדי שמירה וכעסתי שהסידור הצה"לי שסחבתי איתי עוד מהטירונות נעלם/נגנב ואין לי סידור.
יוסי הוריד את האפוד שלו והוציא ממנו את הסידור שלו. "קח" הוא אמר "לי אין עוד צורך בו" .
באוזניי ,ואני בטוח שגם עבורו ,זו הייתה אמירה מזעזעת!
התווכחנו קצת אבל בסוף הטיעון ששיכנע אותי לקחת את הסידור היה שאני עולה עוד יומיים ללבנון, והוא עוד יוצא לשבת בבית ויעלה רק בשבוע הבא, כך שיוכל להסתדר.
הסידור שלו מלווה אותי גם היום, מיד לאחר מותו קיבלתי הרגשה שעלי להתפלל עכשיו עבור שניים ושלזאת התכוון. לצערי אני לא מתמיד מספיק בתפילותיי, אך כשאני מתפלל אני משתמש בסידור של יוסי שכתב החרתומים שלו הטביע בו את שמו ומכוון שתפילה זו תהיה עבורו. וכשאיני מתפלל מצפוני מייסרני יותר על תפילתו של יוסי הי"ד מאשר על תפילתי שלי.

אני זוכר את זה קורה: אנחנו על הטנק בהדר בחיפוי לפתיחת ציר בקוקר עד לבופור. פתאום שלושה פיצוצים.
בוסו שואל את הסמב"צ בניהול אש גיזרתי על פסלים ממזרח ומקבל תשובה "תקין".
הצוות של עמיחי המ"מ מגיע ותופס לכיוון נ. גובה 669 אני יורד להשתין וצפריר שואל אותי אם שמענו. השבתי שכן אבל זה תקין.
ברשתות הפלוגתיות מתחחילה שמועה שיש הרוג מהגדוד, אני לא מאמין, הרי אמרו תקין.
השמועה אומרת שזה "עגלון 2 חרמון" (נהג טנק מ"מ 2 מפלוגה ח') אנחנו מנסים לפענח במי מדובר, להיזכר מי זה מ"מ 2 אולי פיש אולי מישהו אחר? ומי בצוות שלו.
הליחשושים משתנים: הברזלן 2 חרמון הרדוף (הרוג) העגלון פצוע קשה. אני סוקר בראש את רשימת האנשים שאני מכיר בפלוגה ח': קצין צעיר שהיה קצין תורן בשבת האחרונה שלי ברמה וכל השאר טענים.
רגע אולי יוסי עכשיו נהג ולא טען , ואביב? נהג ? וכפיר? חברי הטוב שבגללו באתי לגדוד? אי הודאות יכולה להרוג .

חוזרים למוצב אף אחד לא יודע על הרוגים מקסימום יש פצועים. ירו סאגר על צרצר 19. בוסו מתחיל לספר על העמדה הזאת ואני עייף מכדי להקשיב לפיטפוטיו הולך לישון. עוד קודם אני שומע חדשות "חילופי אש כבדים בין צה"ל למחבלים" ,אז עוד לא ידעתי שזה שם קוד לחייל הרוג.
בדימדומי שנתי שמעתי אחד מהחה"ן מספר שהורידו מעיישיה גופה בלי ראש לארץ .

קמתי בחמש בערב לקחתי ווקמן מאחד החי"רניקים, חבשתי קסדה ולבשתי שכפ"ץ ויצאתי מהחד"ב (אין קליטה) לשמוע חדשות , עדי טלמור הודיע בטון סמכותי: "בקרב שנערך בין כוחות צה"ל לחיזבאלה נהרג היום בבוקר סמל יוסי..." את השאר לא שמעתי כי הווקמן נשבר כשזרקתי אותו על הקיר.

צוות 2 של פלוגה ח' היה בעיישיה כבר שלושה שבועות וכמעט כל יום ארב או חיפה או גם וגם מצרצר 9 . העמדות סביב עישייה נקראות צרצרים וממוספרות. צרצר 19 היא העמדה הכי משומשת, היא מחפה על רוב הצירים חנף ונשיל שעולים לעיישיה מכיוון מארג'- עיון, על ריכוזי בתים נטושים ומאיימים ממזרח למוצב ועל המורדות הצפון מיזרחיים שעולים לרכס מארג'- עיון. רכס זה הוא הגבול האחרון לפני חדירה לישראל ועליו יושבת החטיבה וכמה מוצבים שהינם מטרה למחבלים.
מג"ד החי"ר שמפקד על עיישיה נוהג "לשכוח" את צוות הטנק שנשלח לעמדה כדי שיהיו לא עוד עיניים מחוץ למוצב ועוד עמדה.
הוראות השהיה בטנק במארב או בחיפוי מחמירות ביותר: המפקד יצפה לטווח הרחוק והטען יאבטח לקרוב בראיה ובאמצעות המא"ג שלו. בכל מיקרה לא יבלוט גופם (של המפקד או הטען ) יותרמגובה 'כיסים עליונים' . אין לשהות בעמדת אש /תצפית יותר מהדרוש לצורך החיפוי/מארב ויש לנקוט משנה זהירות בתנאי אור יום.
גם באותו בוקר הכל נראה שיגרתי. צוות 2 סיים מארב, ועלה לחיפוי לשיירה בצרצר 19. מסיבות שאינן ברורות הם לא ירדו מעמדת תצפית ,שחושפת אותם, לעמדת המתנה.
כפי הנראה יוסי -הטען- ישב על הצריח או שבלט החוצה מתאו מעל גובה המותניים.
נשמע פיצוץ קרוב לטנק, יונתן פיש המ"מ הכניס את הצוות לכוננות ספיגה כי חשב שיורים עליהם פצמ"רים. לא ברור אם יוסי החליט לסגור את המדף שלו כדי להיות מוגן יותר או שניסה להתגבהה כדי לראות טוב יותר. בכל מקרה, הפיצוץ הראשון היה של טיל סאגר שהחטיא אותם. המחבלים לא חיכו ומיד ירו טיל נוסף שפגע ליוסי בראש, הרג אותו במקום ופצע את פיש ביד ובעיניים.
פיש ויוסי צנחו לתוך הצריח .
דוד התותחן לא כל כך הבין מה קרה אבל ידע שהטיל הבא עלול להיות מדוייק עוד יותר הוא עלה למדף מפקד וצרח "נהג אחורה מהר"! הטיל השלישי באמת עבר מעליהם. דוד בהתרגשותו שכח לכוון את הנהג והם למזלם ניתקעו בעץ ולא נפלו לתהום .
דוד ניסה לטפל בפצועים ולא גילה לנהג מה קרה. יוסי בוודאי היה הרוג. הוא חבש את פיש הגביה תותח מקסימום, וידא פרוק כלים ודיווח למוצב "כאן צייד 2 מבקש פינוי דחוף יש לי הרדוף ופרח" הסמב"ץ המטומטם שבמוצב ניסה להתוכח איתו שאין לא סמכות לקבוע מוות ושימשיך לעשות החיאה לשני הפרחים.
דוד ענה שיש לא רק בעיה אחת לאחד הפרחים אין כלום מעל לכתפיים...

הרבה חברים נטשו אותי מעל אדמת לבנון הארורה אבל מבחינות רבות זו פעם ראשונה שהייתי כלכך קרוב פיזית ונפשית לארוע .
הרגשתי צורך בשינוי , שבירת שיגרה. בגלל סידור היציאות לא הגעתי להלוויה , לשבעה וגם לאזכרה בשלושים.

ישן 02-05-2006, 22:08
צלמית המשתמש של יוסיפון

תשובות
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי Elad E שמתחילה ב "..."

כעיקרון בקו לבנון מצבת הטנקים פחתה, בד"כ לשמונה טנקים. ואילו מצבת הצוותים גדלה לפחות לשניים-עשר צוותים (לפעמים גם 14או 15) כדי לאפשר סבב יציאות והחלפות במקרי מוות או פציעה. בכל מקרה התיגבור היה חייב לכלול קצין נוסף (4) כדי לאפשר סבב יציאות לקצינים: הסמ"פ והמ"פ עשו סבב בינהם וארבעת הקצינים סבב בינהם. היו מוצבים שהיו בהם שלושה טנקים ותמיד היה צריך להיות בהם קצין אחד. אז תעשה את החשבון (רק כדי לסבך יותר: בגזרות מסויימות למ"פ וסמ"פ הטנקים לא היו ממש תפקידי פיקוד על פלוגה והם שימשו כקצינים בפלוגה).
אני לא סגור על מה היה השילוט של עציון לכל אורך הקו, כאמור הייתי מאות קילומטרים משם. אך, המשפט "כאן צייד 4א..." הוא סוג של מיתולוגיה.
שילוט של צוות או צוות קצין ספר אינו מתחלף כשעל הטנק עובד צוות אחר. לא היינו רוצים שהחיזבאללה ידע מי עובד על איזה טנק. לכן יכול להיות מצב שקצין 4 עובד על טנק בשילוט 1א וכו'. בד"כ צוות קצין ספר היה מכונה צוות 4, צוות ספר אחד היה מכונה 2ג ועוד אחד 4א. אבל צריך לזכור שגם צוותים שבארץ יש להם טנק היו בלבנון ללא טנק ולכן יכולת למצוא מצב שצוות 2ב עובד בכלל על טנק 1.
בד"כ, השאיפה היא שכל צוות יעבוד רק על הטנק שלו והצוות ספר היה זה שנודד מטנק לטנק. אבל היו מצבים נדירים שהצוות ספר עובד על טנק מסויים ונמצא לכמה ימים במארב או במוצב צד"ל. הצוות שהטנק שלו נמצא עם הצוות הספר מחוץ למוצב חוזר מהבית ועולה על הטנק הפנוי. ככה שכמעט כל הצוותים במוצב עובדים על טנק לא שלהם.

מקווה שלא בילבלתי אותך יותר מידי.

ישן 03-05-2006, 12:12
  yoav_b yoav_b אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.02.06
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "תשובות"

ברשותך, יוספון, כמה הערות לפרק החדש של סיפור השירות שלך.

בדיוק שנה לפניך עשיתי את קו סוסיא (כמט"ק בפלוגה א') והרשמים שלי קצת שונים.

ציטוט:
פלוגה ח' פלוגת המפקדה והמפג"ד יושבים בבסיס אדוריים (לשעבר בסיס הדרכה ענק שהיה בי"ס צבאי כבר בתקופת המנדט הבריטי) ואנחנו יושבים עלגבעה ליד הישוב סוסיא. הם גרים במיבנים עם מקלחות וחדר אוכל, אנחנו זרוקים באוהלים, אוכלים באוהלים ומתקלחים במכולות.

בסדיר, כמו גם במילואים, תמיד העדפתי את הקווים בהם הפלוגה נמצאת לבד, בלי מפקדה ומפג"ד שיושבים על הראש. הרבה יותר בריא לטעמי, מתעסקים פחות בשטויות ויותר במה שחשוב (פעילות מבצעית ושיפור תנאי המחיה במוצב). כשהגענו לסוסיא, המוצב היה חדש. נכון שגרנו באוהלים, אבל הם היו חדשים לחלוטין, החימום פעל בטירוף, ולטעמי זה היה עדיף בהרבה על חדרים מעופשים באיזה חטמ"ר נידח. מה גם שאדוריים זכור לי כבסיס מדכא במיוחד, להוציא את החיילות של המ"צ שהוסיפו נופך מיוחד לימי הטיפול, אבל זה כבר קוריוז.

מבחינה מבצעית, המיקום של המוצב היה כמעט אידיאלי - על ראשהגבעה. קשה להפתיע את השומרים (למרות שאני לא משלה את עצמי שהם היו ערניים 24 שעות) ובעיקר רחוק מיישובים מקומיים, כלומר כל מי שמתקרב - בחזקת חשוד.

ציטוט:

נכון, כל מארב, אירוע ותוו"ס הזרימו לנו קצתאדרנלין ורעל בעורקים, אבל הם הפחיתו מאד את מהזמנים הפנויים שלנו, שהיו אמוריםלהיות מיועדים בעיקר לשינה.
תופעות לוואי לחוסר השינה לא איחרו לבא: שבירותשמירה עצבניות (עיתונים, פלאפונים, שינה ועוד), שברי מאמץ ונקעים ושאר חבלותגופניות, עצבנות ומריבות בין החיילים ועם הסגל על עניינים שטותיים וכו'

מבחינת עומס הפעילות, דומה כי מצבנו היה טוב בהרבה. תקופה מסוימת תוגברנו בפלוגת מילואים נוספת ששהתה עמנו במוצב, שבנוסף להקלה המובנת מאליה בעומס העבודה – הביאו איתם צ'ופר מיוחד: מסתבר שאחד הלוחמים בפלוגה עבד כשף במלון הילטון. ההצעה שלו – לרדת מסד"כ הלוחמים לטובת החלפת הטבח הסדיר התבררה כמשתלמת במיוחד. זקני סמוע יודעים לספר על ניחוחות אפיה של לחם בצל שפשו במוצב ובסביבתו החל מהשעה 05:00, כמעט מדי בוקר.

את המילואימניקים החביבים החליפו לוחמים של גדוד 101 (מחלקת צלפים ועוד כמה מחלקות). לא עשו עלי רושם מיוחד והרבה חיבה בין הפלוגות לא נרשמה שם, אבל המשוואה הייתה פשוטה: צנחן בעמדה = חייל שלנו בבית.

אבל בדיעבד, כל אלו – בחזקת זוטות.

היום האחרון של הקו – הרגשה מופלאה. כל קציני המטה של החטמ"ר מגיעים, מחתימים אותנו על מליוני טפסים. אני מוכן לחתום לקצין הקשר על ערבות בנקאית, ורק שיזכה אותי כבר על מיליוני הפתילים שישובים בארגז מתחת לשולחן העץ בחמ"ל.

לראשונה אני מבחין במ"פ הפלוגה המחליפה. חטיבה 188 אני מלמל לעצמי. יש לו חיוך ספק מבויש ומבט יוצא דופן בעיניים (וזו אינה קלישאה, אלא זיכרון חד וברור מאותן שעות). התמונה שלו מתיישב לראשונה בקצה השולחן שבמשרד המ"פ, כאילו מתרגל את עצמו בתפקידו החדש – חקוקה בזכרוני.

בדיעבד אני מגלה שלא רק אני קיבלתי את הרושם שמדובר במישהו מיוחד – אחת החיילות בגדוד הפכה מאוחר יותר לחברתו.

רב סרן ירמי כהן ז"ל נהרג באסון המסוקים, 4.2.1997.

עם ההרוגים באסון נמנו גם דביר לניר ושגיא ברקוביץ' זיכרונם לברכה. דביר עשה איתי מסלול ודרכנו הצטלבו שוב בקמ"ט. את שגיא הכרתי בקמ"ט.

יהי זכרם ברוך

נערך לאחרונה ע"י yoav_b בתאריך 03-05-2006 בשעה 12:26.
ישן 03-05-2006, 14:23
  yotam_l yotam_l אינו מחובר  
רס"ן מיל' יותם לוטן ז"ל

חבר מתאריך: 26.05.04
מחזק את הערותייך
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי yoav_b שמתחילה ב "[right][color=black]ברשותך,..."

גם אני זוכר את הקו בסוסיא שעשינו ביחד קצת יותר רגוע ממה שיוסיפון תיאר. אולי הבדלים של תקופות. אצלנו אכן לא היה כזה לחוץ ועוד היה זמן לסיורים באיזורים מעניינים וכו'. אני, באופן אישי, השתחררתי כשאתם עדיין הייתם בקו. בשבת האחרונה שלי (או אחת לפניה) זרקו על הג'יפ שלי בקת"ב בעיקול המסגד בסמוע. פיספסו. זו היתה מבחינתי מתנת השחרור של הפלשתינאים ממני. סה"כ אני זוכר את הקו הזה די "לטובה" מבחינת זה שהיה רגוע יחסית.
בהקשר לשכול: באותו קו קלטנו בפלוגה מט"קים חדשים. אחד מהם (שאיני זוכר את שמו הפרטי אך שם משפחתו היה שוורץ. אולי שמו היה אריאל? אתה זוכר אותו בוגי?) היה איתנו שבוע עד שאחיו הטייס נהרג בהתרסקות היסעור במדבר יהודה. אני זוכר שהייתי צריך לאסוף אותו מהמחסום (ל.ב.1) להסיע אותו לגדוד באדוריים, שם קיבל את הבשורה מגב"ח המג"ד ומשם ישר למשפחתו שחיכתה לו.
התחושה הזו, שאני יודע על האסון שקרה לו לפניו ושאני רואה אותו בדיוק במעבר שלו בחיים משיגרה לשכול מלווה אותי. גם בלבנון, כשהיה נהרג חייל חשבתי על זה שאני יודע על אותו חייל שנהרג אבל ההורים שלו עדיין ישנים בביתם במיטה החמה ולא יודעים שחייהם השתנו.
ישן 04-05-2006, 02:11
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי yoav_b שמתחילה ב "[right][color=black]ברשותך,..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי yoav_b
בסדיר, כמו גם במילואים, תמיד העדפתי את הקווים בהם הפלוגה נמצאת לבד, בלי מפקדה ומפג"ד שיושבים על הראש. הרבה יותר בריא לטעמי, מתעסקים פחות בשטויות ויותר במה שחשוב (פעילות מבצעית ושיפור תנאי המחיה במוצב). כשהגענו לסוסיא, המוצב היה חדש. נכון שגרנו באוהלים, אבל הם היו חדשים לחלוטין, החימום פעל בטירוף, ולטעמי זה היה עדיף בהרבה על חדרים מעופשים באיזה חטמ"ר נידח. מה גם שאדוריים זכור לי כבסיס מדכא במיוחד, להוציא את החיילות של המ"צ שהוסיפו נופך מיוחד לימי הטיפול, אבל זה כבר קוריוז.

שנה אחרי שאתה היית שם האוהלים כבר לא היו חדשים. אצלי באוהל התנור סולר לא עבד בכלל. בטח שלא בעמדות (פעם פוצצתי תנור באחד המגדלים כשניסיתי להדליק אותו, טוב שכמעט אף אחד לא היה במוצב ולא שמעו את זה).
גם אני העדפתי ומעדיף קווים שהפלוגה יושבת לבדה והמשימות, גם אם הן קשות, הן עדיין פלוגתיות ולא גדודיות. זה מגבש את הפלוגה ומרחיק את המג"ד, הרס"ג ועוג כמה ראשי תיבות שכוללים את האות ג'.
באדוריים היו עוד חיילות חוץ מהמ"צדיקיות. היו פקידות הגודו, למשל. היו גם אטרקציות, יחידות מיוחדות, מטווח ועוד. באיזשהו שלב בקו מוניתי לנסוע ליום טיפול כמעט כל יום. זו הייתה תקופת הפריחה של האקדח שלי. הצטרפתי לצוות 60 של דובדבן ויריתי כמויות אדירות. הייתי שוטף את הסופה במהירות וטס למטווח.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי yoav_b
מבחינת עומס הפעילות, דומה כי מצבנו היה טוב בהרבה. תקופה מסוימת תוגברנו בפלוגת מילואים נוספת ששהתה עמנו במוצב...

חלק ניכר מהעומס על הפלוגה שלנו נבע מהמ"פ ולא מהדרישות של הקו למרות ש24 חיילים במשימות זה די הרבה. נדב, המ"פ, ניסה להכניס בנו רעל ע"י המון תירגולים. כמעט כל יום הייתה הקפצת תירגול ופעם ב... הקפצת אמת. בנוסף עשינו המון פעילויות שלא היו חלק ממשימות השיגרה: מארבים, תוו"סים, הצבעות אמל"ח ומעצרים.
כמו-כן לא ויתרו לנו על מסדרי בוקר שהעמדנו בכל יום. העבודה עליהם גזלה שינה. גם מד"סים עשינו. לא פלוגת שריון נורמאלית.
אני רוצה להזכיר לך שעיקר העומס מוטל על החיילים, והסגל, בעיקר המט"קים, מרגיש אותו פחות:

1. שני גל"בים = שני מט"קים (אחד מהם יכול להיות קצין) ---- ארבעה חיילים
  2. חפ"ק מ"פ = המ"פ/ס' אין מט"קים ------ חייל אחד או שניים.
  3. מחסום ל.ג. 1 = קצין אחד, מט"ק אחד , ------ חובש מילואימניק ושלושה חיילים.
  4. חמ"ל = שני חיילים (לפעמים היה נכנס מט"ק).
  5. טבח ותורן מטבח = שני חיילים.
  6. ארבע עמדות שמירה = ארבעה חיילים.
  7. רס"פ סרס"פ = מט"ק וחייל
  8. יום טיפול = חייל.
  9. צוות שמירה ברמה = מט"ק ושלושה חיילים.

סה"כ מקסימום - שישה מט"קים וקצינים בעבודה (כולל רס"פ), ועשרים ואחד חיילים לפחות (לא כולל סמ"פ ומ"פ). כל הנ"ל מתוך תשעה מט"קים וקצינים ושלושים ושלושה חיילים.
כלומר מט"קים קצינים וחיילים עובדים בכשני שליש מהמצבה ושליש חופשי ליציאות. כל זה בלי להחשיב חיילים נפקדים, בכלא או בחופשות בגלל בעיות ת"ש.
אולי כדאי להוסיף לחשבון מט"ק תורן שהיה אחראי על מסדר בוקר, הקפצה ובשאר הזמן היה פשוט ישן. החיילים גם בזמן המנוחה שלהם היו צריכים להתעסק בניקיונות, מסדר, שיעורים וכו'.
נראה לי שניצחנו במבחן "העומס על מי יותר גדול".

ציטוט:
במקור נכתב על ידי yoav_b
בנוסף להקלה המובנת מאליה בעומס העבודה – הביאו איתם צ'ופר מיוחד: מסתבר שאחד הלוחמים בפלוגה עבד כשף במלון הילטון. ההצעה שלו – לרדת מסד"כ הלוחמים לטובת החלפת הטבח הסדיר התבררה כמשתלמת במיוחד. זקני סמוע יודעים לספר על ניחוחות אפיה של לחם בצל שפשו במוצב ובסביבתו החל מהשעה 05:00, כמעט מדי בוקר.

אנחנו קיבלנו חובש מילואים, שני נהגים ואת צוות טל (שלושה מתנחלים מהאזור). אפשר בהחלט לומר שלמדתי מהם היטב את פרק המבוא לקראת שירות המילואים, בעיקר את הקורס "בישול במילואים הכיצד?".
קיבלנו לכמה ימים גם פרחי טייס (בינהם גם רוני) שנהננו לטחון בעמדות. היה נפלא לראות שיש גם יותר מסכנים מאיתנו.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי yoav_b
היום האחרון של הקו – הרגשה מופלאה. כל קציני המטה של החטמ"ר מגיעים, מחתימים אותנו על מליוני טפסים. אני מוכן לחתום לקצין הקשר על ערבות בנקאית, ורק שיזכה אותי כבר על מיליוני הפתילים שישובים בארגז מתחת לשולחן העץ בחמ"ל.

אותנו החליפו בקו פלוגה ו' של 401 (ומפיר?) היה אצלם בניסוי אפוד החזיה החדש לשיריונרים, זה היה נראה בעיננו כפלא: הגבית, מימיות הויסקי וכו'.
בכל מקרה הגיע יום העזיבה. כבר שלחנו כמה תובלתיות עמוסות בחזרה לרמה (וגם הסונומה הפלוגתית עשתה כמה נאגלות). ארבל יש לנו עוד הרבה מה להעמיס... שני הרס"פים, זה שלנו וזה של הפלוגה הנכנסת עוברים עם נגד הקו על המוצב. האחד מזדכה ושני חותם. הם עוברים מאוהל לאוהל, בודקים סופרים מחליפים חתימות וממשיכים הלאה.
כשהם יוצאים מהאוהל ב' ואני ועוד כמה מהצעירים נכנסים לאוהל ומרוקנים אותו מכל מה שלא מחובר לקרקע. הכל עולה לתובלתית: מיטות צרפתיות, מזרונים, טלק, שתי סוכות תצפית, תרנים, בזנ"טים, אוהל, מוטות אוהל, בזנ"טים, שלטים, צבעים, מברשת, ציוד מטבח, מ.ק. 77, מטפי 20 ק"ג, תנור סולר, כמה שולחנות, דליים, מגב, מחבטי כיבוי, סליל של חבל, אלונקה, נורות חשמל, דגלים שונים, כוננית מדפים ועוד.
בכלל לא ברור לנו מה יש לנו לעשות עם הציוד הזה ואיך הם יסתדרו בקו בלעדיו אבל אנחנו לוקחים הכל.
לסוכות התצפית ולמיטות נמצא שימוש בתרגילים. הצבעים הצטרפו אל מחסן הרס"פ וכך גם פריטים נוספים. המחבטים והמטפים עמדו בעמדות ההג"ס וכן הלאה.

ישן 20-08-2010, 09:58
  משתמש זכר toben82 toben82 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 18.08.10
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "קטע שכתבתי בערב יום הזיכרון 2001 . עבר שיכתוב עכשיו."

יוסי וינשטוק היה חבר שלי. שנינו התגייסנו באוגוסט 94. יוסי היה ב 75 ואני היתי ב 82 אז לא ממש היינו קרובים במיוחד וחוץ מזה, יוסי היה אחד מהבני"שים ואני בכלל קיבוצניק חילוני לגמרי שכל פעם היה נעמד ליד כל החברה הדתיים בזמני תפילות ועושה כאילו אני "מתנדנד" איתם ותמיד גורם להם לצחוק באמצע התפילות. מורדכי עציון היה חבר קצת יותר קרוב שלי כי היינו שניינו ב 82. הוא גם סיפר לי מה קרה לליאור שבתאי.
אחרי שכל אחד מאיתנו עשה צמ"פ בגדוד שלו, שוב הייתי ביחד עם יוסי במהלך ההכנה לקמ"ט שחטיבה 7 הייתה עושה לפני הקמ"ט. בגלל שגם יוסי וגם אני היינו טענים, כל ההכנה לקמ"ט היינו ביחד ויוסי היה קורע אותי מצחוק כל הזמן. בשלב מסוים התחלתי להילחץ שאני לא עומד בקצב של כל מה שהיינו צריכים ללמוד שם אז התחלתי לקחת את הלימודים בצורה הרבה יותר רצינית. ליוסי לא הפריע כלום והוא פשוט המשיך בשלו עם כל הצחוקים. אני זוכר שהייתי מקנא בו שיש לו כל כך הרבה בטחון. בסוף אני המשכתי לקמ"ט ויוסי נפל מההכנה ושובץ לגדוד 77 שאח"כ עלה ללבנון.
אחרי שגמרתי את הקמ"ט עליתי לרמה להיות מט"ק בצמ"פ של 82. במהלך הצמ"פ שהעברתי יוסי נהרג. גם אני לא הצלחתי להגיע להלויה שלו כי ה מ"פ הבן זונה שלנו (דן קציר) לא נתן לי לצאת.
אחרי שהצמ"פ נגמר יצא לי להיצטרף לפלוגה ג שהיתה בלבנון והגעתי בעצמי לעיישיה ולצרצר 19 הארור. ממה שאני יודע הגרסה שלך לגבי איך שיוסי נהרג היא מדויקת. לגבי הסיבה שהם לא נכנסו לעמדה מוגנת - הם כן נכנסו מאחורי הרמפה ,או המחפורת שהיתה שם, וניסו לאתר מקורות ירי מהאזורים שלרוב היה מגיע מהם ירי. הביעיה היתה שירו אליהם מאזור אחר שהם לא ציפו לו ושהם היו חשופים אליו. את הסאגר שהרג את יוסי ירו ממין חירבה קטנטנה שהיתה מצפון מזרח בתוך העמק, בין השדות והעצי זית שהיו שם (אם אני זוכר נכון). כשאני הגעתי לשם לא הפסקתי להיסתכל לכיוון החירבה הארורה הזאת.
עד היום אני עדיין חושב לעצמי מה היה יכול לקרות אם אני היתי נופל בהכנה לקמ"ט ויוסי היה עובר. יכול מאוד להיות שהמקומות שלנו היו מתחלפים והוא היה כותב את כל זה עלי עכשיו.
ישן 23-03-2009, 09:44
  גפילטע גפילטע אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.03.09

ציטוט:
במקור נכתב על ידי יוסיפון
10.1.97
עם אור ראשון הם לא זיהו עוד מחבלים לידם. תצפית המודיעין זיהתה מחבל קרוב מאד לטנק, כשלושים מטר. וניסתה לכוון את הצוות אליו. המחבל הסתתר מאחורי בולדר (סלע גדול) שהסתיר אותו לגמרי. כשהטנק התקרב הוא פשוט עבר לצידו השני של הבולדר וכך הטנק הקיף את הבולדר והמחבל המשיך להתחמק.
הוחלט לעזוב אותו ולנסוע מעט אחורה להתחמש.
ליאור הטען עלה קצת מחוץ לתאו כדי למשוך ארגזי מאג מהתאים החיצוניים שעל הצריח. טיל פאגוט, שנורה, כנראה, ע"י אותו מחבל שבבולדר, פגע בדלת התא שאותה החזיק ליאור התפוצץ והרג אותו. הרסיסים פגעו במרדכי, קטעו חלקית את אחת מידיו ופצעו אותו גם ליד העיניים שכוסו בדם.
מרדכי וליאור נפלו לתוך הצריח.

אני בספק שמדובר באותו מחבל.
הטיל הגיע מכיוון כללי דרום-מערב, והמחבל המסתתר היה ממזרח לטנק באופן יחסי (כך בזיכרון המעורפל שלי). נראה לי שהירי על הטנק היה מתוכנן ולא אינסטינקטיבי, מכיוון שקדמה לו הרעשה של 120 מ"מ.

(וסליחה על הקפצת שירשורים עתיקים...אתמול נתקלתי בשרשורים האלו פתאום וכל הלילה רצו לי סרטים בראש)
ישן 23-03-2009, 10:12
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי גפילטע שמתחילה ב "..."

הקפצות כאלו הן מבורכות ואין שום בעיה איתן. תמשיך.
ברור שאני לא מכיר מספיק את הארוע. הייתי מרוחק קילומטרים רבים משם והידע שלי מתבסס על היכרות עמוקה מאד עם הגיזרה, קריאת התחקירים וניסונות לדובב את המשתתפים בארוע עצמו.
במקרה גם אני נתקלתי אתמול בצל"ש של ליאור באתר הגבורה (עלה בחיפוש בגוגל שלא קשור), גם אני נשאבתי לתוך הזיכרונות מאז ולמעשה המשכתי לחשוב עליהם הבוקר עוד לפני שקראתי את התגובות שלך.
הארוע הזה טראומטי לי קודם כל כטנקיסט בכלל, ובטח שתור מי שעשה ימים רבים בדלעת ושחלק מהצוות שלי השתתף בארוע (ואפילו אם לא כוללים את שמועת השוא על מותו של גדי).
האם היית במוצב באותו יום. בתור מה? יש לי הרגשה שאתה עטף ולא טנקיסט. אני צודק?

ישן 23-03-2009, 10:44
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי גפילטע שמתחילה ב "ההרגשה שלך נכונה. הייתי המפקד..."

רוצה עוד ביטויים?
אלמגור, "שינים", דהאר אל-ווזאני, בית הצלבים, ניקרס, צומת צירות פלטיאל, ועוד...
א במה
ב מיוערת
ג מנחת ישן
ד מזרחית...
ט רחבת רק"ם
י מטווחים
יא ישנה
יב הבננה (ככה קראו לשלוחה ששבין דלעת לגמבה?)
יג אלמגור
יד דב נחשון
אני רועד....

ישן 20-08-2010, 10:25
  משתמש זכר toben82 toben82 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 18.08.10

מורדכי עציון היה חבר שלי מהמסלול, ואח"כ בקמ"ט, וליאור שבתאי היה חיל שלי לתקופה קצרה כשהיתי מט"ק בסיירים. אני ממש בקושי זוכר את שבתאי, אבל הקצת שאני זוכר היה האימוני טען שעשיתי לו.
אחרי הארוע שבו שבתאי נהרג יצא לי לפגוש את מורדכי ולפי מה שאני זוכר מה שהוא אמר לי די תאם את מה שכתבת. אני זוכר שמורדכי אמר לי שבמהלך כל הקרב שהיה להם שם, שבתאי נלחם כמו אריה. הוא לא סתם אמר את זה בקטע של כבוד למי שמת, הוא אמר ששבתאי היה ממש פטיש ושהוא פרפר ונתן שם עבודה שחבל על הזמן.
אני כמעט מתבייש לכתוב את זה אבל רק לראות את התמונה של מורדכי מחייך זה מספיק כדי לגרום לי לצחוק. כל מי שהכיר או מכיר את מורדכי יודע למה. הוא אחד מהאנשים הכי מצחיקים שפגשתי בחיים. סיפור אחד דיי מטורף ששמעתי מידיד משותף שלנו היה שלא הרבה אחרי הקרב שהיה שם, מורדכי היה בחתונה של חבר שלו. הוא עדיין היה פצוע והיד השבורה שלו היתה עדיין בגבס אני חושב, אבל הוא כל כך התלהב במהלך החתונה והוא רקד והשתולל כל כך הרבה שהוא שבר לעצמו את היד עוד פעם והוא היה צריך ללכת לבית חולים אחרי החתונה.
סתם, סיפור מצחיק על בחור מצחיק, ואמיץ. חשבתי שאולי אני אסיים בנימה פחות עצובה.
ישן 23-10-2010, 09:06
  משתמש זכר shtrubelpeter shtrubelpeter אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.09.03
הגדודים של 7 - סוף שנות ה 90

איזו שגרה!!
אימון ברמה, קו דרום הר חברון, אימון רמה, קו בלבנון....
את פלוגת סוסיא אני דווקא זוכר לטובה לעומת אדוריים. הייתי אז לפני שחרור ותפסתי את החמ"ל כל הקו...

באסון המסוקים היינו (פלוגה א', 82) באימון באלייקים. אני זוכר את עצמי יושב בלילה בטנק, שמירה נגד גניבת ציוד של החי"רניקים, ושמע את כל שמות ההרוגים. יום או יומיים אחרי זה יצאתי לרגילה שעוד לא קיבלתי אחרי לבנון (נובמבר-ינואר). הספקתי להיות בבית יום אחד ואז הוקפצתי ללבנון, לריחן, במסגרת התגבור שהיה שם אחרי האסון לאיזה שבועיים. ככה יצא לי להיות בריחן וסוג'וד, כשבקו הייתי בעייישיה ןדמשקייה.
גדוד 82, עד כמה שיוצא לי לזכור, יצא נקי בקווים שהייתי בלבנון (סוף 96 וקיץ 98) ו 75 ו 77 שעלו אחרינו כן חטפו נפגעים, לצערנו.
לגבי מ"פ מ' שברח מהבופור, לנו סיפרו שהביאו קצין תותח מ 188 שיחליף אותו.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 03:08

הדף נוצר ב 0.08 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר