לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 15-05-2006, 13:58
צלמית המשתמש של רועי AZ
  רועי AZ רועי AZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.01.05
פרסום ראשון: איך נראה צבא שבו מפקד יחידה טוען שהפקידה צריכה לאבטח את הנשקייה?

הדו"ח על השערורייה: כך מפקיר צה"ל נשק

פרסום ראשון: איך נראה צבא שבו מפקד יחידה טוען שהפקידה צריכה לאבטח את הנשקייה? תאמינו או לא, אבל זהו אחד הממצאים שעולים מדו"ח ועדת החקירה שבדקה את גניבת הנשק הגדולה בתולדות צה"ל, שהתרחשה בינואר . הדו"ח, המתפרסם לראשונה ב-ynet, מגלה תמונה עגומה של אבטחת - או אי אבטחת - הנשק בצה"ל. אז מי רוצה M-16?
חנן גרינברג

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3251058,00.html

גניבת הנשק הגדולה בתולדות צה"ל התרחשה משום שהצבא אינו שומר על נשקו: נשקיית צה"ל בבסיס חצור, שנפרצה בינואר ונגנבו ממנה 40 כלי נשק, נמצאה בחודשים האחרונים במספר הזדמנויות ללא אבטחה במשך כל שעות היום.כך נחשף בדו"ח ועדת החקירה שבדקה את האירוע.

הדו"ח המלא הגיע לידי ynet וחלקים מתוכו מתפרסמים לראשונה. הוא מעלה כשלים חמורים ברמת האבטחה בבסיס ובאיכותה. "זה לא צבא", תיארו מפקדים בבסיס את המצב בפני אנשי הוועדה. אגב, למרות פענוח הפרשה, עדיין לא אותרו מרבית כלי הנשק שנגנבו.

44 ממצאים, 22 מסקנות ו-50 המלצות. אלה המספרים היבשים של דו"ח ועדת החקירה של צה"ל שמינה אלוף פיקוד המרכז יאיר נווה ובראשה עמד אלוף-משנה גיל ברק, ראש מטה "עוצבת האש". בפועל, הדו"ח חושף התנהלות רשלנית, על סף החובבנית של קצינים, נגדים וחיילים, שהביאה לגניבה מתוחכמת של 40 כלי נשק (שבעה מתוכם נושאים גם מטול רימונים) מתוך נשקייה המכילה יותר מ3,000 כלי נשק.

במצ"ח אמנם חקרו, חייל אחד אף הואשם במעורבות ישירה באירוע, נגד חייל אחר הוגש כתב אישום על כך שידע ולא דיווח ו-11 כלי נשק אותרו בסיוע סוכן משטרתי. אבל למרות שהדו"ח מעלה סימני שאלה רבים על מערכת האבטחה בבסיס בו מאוחסנים אלפי כלי נשק, רומז כי הכתובת הייתה על הקיר, וחושף את הקלות הבלתי נסבלת של גניבת האמצעי הרגיש ביותר מידי צה"ל - לא שילם אף גורם בכיר בצבא עד כה על הפשלה.

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.ynet.co.il/PicServer2/20122005/787492/1_wa.jpg]

קטע מדו"ח ועדת החקירה (צילום: אבי כהן)

וכך נראים הממצאים המרכזיים שגילתה ועדת החקירה:

• מפקד היחידה וקצין האג"מ בבסיס טענו כי סמלת המבצעים (חיילת בתפקיד פקידה הממלאת תורנות) בחמ"ל אמורה לאבטח את הנשקייה לאור צמידות המבנים. הוועדה מציינת לא מצאה תימוכין לנושא בחומר שבדקה.
  • מבנה הנשקייה ישן, מערכת האזעקה פשוטה, אין תאורה היקפית, שטח עם עצים ושיחים מפריד בינה לבין הגדר, דבר שמקשה על זיהוי תנועה בעיקר בלילה. אין עמדת שמירה ספציפית בנשקיה ומוגדרת בנשקיה, לא ביום ולא בלילה, למעט סיור מפקד/סמל תורן, וגם אלה מתבצעים בשעות קבועות בחשכה.
  • ביום הפריצה לנשקייה, הסמל התורן הנכנס לא עבר חפיפה, גם סמלת המבצעית התורנית לא קיבלה כל תדריך.
  • לאף בעל תפקיד לא היה פק"ל הגדרות תפקיד שעל פיהם פועל ומבצע את תפקידו.
  • ביום הפריצה לא ביצע הסמל התורן משימות המוגדרות במסגרת אחריותו כגון סיור לאורך הגדר ההיקפית, סגירת ונעילת המשרדים וכיבוי אורות.
  • קציני המטה ביחידה לא מעורבים במסגרת מנגנון בקרה, מעקב, אכיפה וביקורות אחר יישום ומימוש תוכנית הגנת מחנה.

וקובעת ועדת החקירה: "חוסר מעורבות יזומה ואיכפתיות של מרבית הקצינים והנגדים ביחידה נותנים תחושה בקרב החיילים, על פי התיחקור שבוצע, כי ניתן לעשות הכל - ולא יקרה כלום. רמת האבטחה נתפסת על ידי כל מי שתוחקר כנמוכה ולא רלוונטית. 'השם ישמור' או 'זה לא צבא', ענו החיילים".

במסגרת שורת ההמלצות, קובעים חברי הוועדה כי יש לתקן את כל הנדרש תיקון בהתאם לממצאים והמסקנות, הן ברמה הפיזית בשטח והן ברמת הכנת תיקים מתאימים ויישומם - כמו גם "להוציא באופן מיידי את בעלי התפקידים הלא כשירים, שאינם עומדים בפקודות הצבא". ועכשיו, כאב הראש הזה עובר לרמטכ"ל.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 15-05-2006, 23:53
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי atlantix שמתחילה ב "בגלל הצבא הזה כמעט התאבדתי"

לא בגלל הצבא, אלא בגללך. החלטת לקחת את הדברים לכיוון מסויים. ואגב, כמעט התאבדת אומר שלא התאבדת, כלומר, אתה מסוג האנשים שזקוקים לתשומת לב בלתי מוגבלת.
חבל שאתה לא מטפל בעצמך כי אתה עדיין חולה.
את תשומת הלב שלך לא תקבל פה. אני מפסיק להגיב להודעות שלך וממליץ לכל הגולשים לעשות כך.

ישן 15-05-2006, 14:48
צלמית המשתמש של avishon
  avishon avishon אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.08.05
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי רועי AZ שמתחילה ב "פרסום ראשון: איך נראה צבא שבו מפקד יחידה טוען שהפקידה צריכה לאבטח את הנשקייה?"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי רועי AZ

...מפקד היחידה וקצין האג"מ בבסיס טענו כי סמלת המבצעים (חיילת בתפקיד פקידה הממלאת תורנות) בחמ"ל אמורה לאבטח את הנשקייה לאור צמידות המבנים. הוועדה מציינת לא מצאה
תימוכין לנושא בחומר שבדקה...

קצינים בדרגתם ובמעמדם שמנסים "להפיל תיק" על חיילת , לא ראויים כלל לשאת דרגות
וצריכים "לעוף לכל הרוחות" (קרי - להיות מורדים בדרגה ומודחים בקלון מצה"ל) .

...לאף בעל תפקיד לא היה פק"ל הגדרות תפקיד שעל פיהם פועל ומבצע את תפקידו...

אני לא מצליח להבין :
מה , המציאו את הבסיס הזה יום קודם ? אף פעם לא היתה בו ביקורת-מטה כלשהי ?
איך זה יכול להיות שבסיס צה"לי קיים ומתפקד ללא פק"לים לבעלי-תפקידים ?!
איך מתפקדים בעלי-התפקידים בבסיס ללא פק"לים סדורים ?!
איך מבצעים "חפיפה" בין בעלי תפקידים שמתחלפים ?!
מי האידיוט שמקבל פיקוד על בסיס שכזה ? הוא צריך להיות אימבציל מושלם כדי לא לדעת
על מה הוא מקבל פיקוד , או לחלופין מטומטם מושלם כדי להחליט שהוא מקבל את הפיקוד...

...ביום הפריצה לא ביצע הסמל התורן משימות המוגדרות במסגרת אחריותו
כגון סיור לאורך הגדר ההיקפית, סגירת ונעילת המשרדים וכיבוי אורות...

אז תחליטו - יש פק"לים לבעלי תפקידים או אין ?!

...במסגרת שורת ההמלצות, קובעים חברי הוועדה כי יש לתקן את כל הנדרש תיקון בהתאם
לממצאים והמסקנות , הן ברמה הפיזית בשטח והן ברמת הכנת תיקים מתאימים ויישומם -
כמו גם "להוציא באופן מיידי את בעלי התפקידים הלא כשירים , שאינם עומדים בפקודות הצבא". ועכשיו, כאב הראש הזה עובר לרמטכ"ל...

מדוע זה "כאב ראש" ?!
ההחלטה שצריכה להתקבל ע"י הרמטכ"ל היא פשוטה ביותר :
יישום מלא ומיידי של מסקנות והמלצות הוועדה - כולל ההיבט הפרסונאלי ,
קרי - להעיף הביתה את כל בעלי התפקידים ב-"בסיס" הזה...
לכל החלטה שמסתכמת בפחות מכך , יהיה ריח חזק של "טאטוא מתחת לשטיח"...

ישן 15-05-2006, 15:32
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
לא ראיתי שהאשימו את הפקידה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי רועי AZ שמתחילה ב "פרסום ראשון: איך נראה צבא שבו מפקד יחידה טוען שהפקידה צריכה לאבטח את הנשקייה?"

כן נאמר שהנוהל שהפקידה היא המאבטחת של הנשקיה הוא לא תקין.
אבל, גם אם הנוהל אינו תקין, עדיין, פקידה שיושבת בחדר שצמוד לנשקיה ולא שומעת איך מרוקנים את המבנה הצמוד... לא ממש תפקוד מדהים.
לא פחות חשוב לבדוק כיצד הגיע התחקיר בסיווג שמור (אם לא למעלה מכך) לידיו של הכתב החרוץ. האם לעובדה שגרינברג שירת ביחידה הזאת יש קשר? חובה לחקור גם את הדלפת מסמכי התחקיר.
חוסר השמירה והדלפת התחקיר הם רק סימפטום...

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 10:29

הדף נוצר ב 0.07 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר