לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה  ✡ ברוכים הבאים לפורום יהדות ✡  חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > יהדות והלכה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 23-05-2006, 19:05
צלמית המשתמש של KeyTekK
  KeyTekK KeyTekK אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.10.05
אוהב ה', עושה מצוות ה' - מי הוא? ואיך מגדירים אותו?

שלום לקוראי הפורום (ולכל מי שמחפץ בשלום הזה )

בהמשך לדיון שהולי פתחה,
אני רוצה לשאול שאלה ש..מעניינת אותי בזמן האחרון.

לפני שאני אשאל,
אז אני אצהיר ש..
אני לא דתי (מהמושג "לא שומר שבת")
יש לי את שלי עצמי של.."נשיקת מזוזות" (וזה אני עצמי - זה עושה לי טוב),
וכן, גם את האל שלי יש (יישות עליונה שבנתה אותי, שמחזקת ועוזרת לי)
הייתי רוצה לשאול שאלה שמעניינת אותי, בעקבות דיונים שקרו ביני לבין אנשים, וחשיבה פשוט..על הנושא.

אז מהו בעצם דתי?
מהמילון אני מקבל..
(ת'/ש"ע) מאמין, אדוק, מסור לדת, דבק בדת, קנאי, חרד, חסיד, אורתודוקסי

אבל אם בעצם מי ש..דתי הוא זה שמקיים את מצוות ה',
אז מי באמת דתי? האם מעטים מאד?

אני חייב לעלות נקודה שראיתי הרבה בחיים, ונכון - אנחנו בני-אדם, אבל האם אתה דתי וכדי להיות אחד כזה אתה צריך למלות את מצוות ה', אבל..כאשר אתה בעצם לא ממלא את עשרת הדברות? ואתה מתפלל - האם אתה באמת דתי? כלומר, למה דווקא מי שלובש כיפה ו..מתפלל בבוקר ושומר שבת הוא דתי?

האם זאת נורמה של החברה הישראלית?
ואם אנחנו צריכים למלא את מצוות ה', איך זה שאנחנו בני-אדם, טועים, ו..לפעמים גם לא ממלאים את עשרת הדברות?

אני לא מנסה לפגוע באף אחד,
אני מאד מחזק את "איש איש באמנותו יחייה"
אבל האם המסורת אומרת..מלא את מצוות ה'..
ואני בעצם בגלל שאני אנושי, לא ממלא אותם ( או לפחות את חלקם)..
האם אני דתי?

כן,
צריך להכתיב לחיים חוקים (אנחנו לא יכולים לעשות מה שבא לנו),
ו..התורה עושה זאת יופי.

שמעתי הרבה דיברות של רבים (מלשון רב) על כך ש"גם מי שלא לובש כיפה לפעמים דתי בנפשו", שמעתי גם הרבה על כך שדווקא לא "מי שלא לובש כיפה ולא מתפלל - לא דתי", ושמעתי גם סתירה אחרת "מי שלובש כיפה ומתפלל זה לא הופך אותו לדתי"

אם פיספסתם את שאלתי,
השאלה היא..מי הוא דתי ואיך מגדירים אותו? ואם אנחנו אנושיים (טועים לפעמים גם) איך זה ש..התורה נותנת את ההוראה של "מלא את מצוות ה'"?

אני לא בא לפגוע באף דת, מישהו או שחושב אחרת,
בטח שאשמח לקבל חליקה או סתירה על דעתי,
אך לא אכבד ולא אגיב לצורה של "אתה מטומטם איך שאתה חושב",
יש לי צורת דעה, והמקסימום היא שתכבד אותה (גם אם אתה לא חושב כמוני).

אלי.

חזרה לפורום
ישן 23-05-2006, 19:53
  ישראל K ישראל K אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.08.03
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי KeyTekK שמתחילה ב "אוהב ה', עושה מצוות ה' - מי הוא? ואיך מגדירים אותו?"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי KeyTekK
..."איש איש באמנותו יחייה"...

אל תתן לאנשים ללמד אותך דברים מעוותים.
במקור כתוב "צדיק באמונתו יחיה" !
מה זה איש באמונות ? ואם מישהו יחליט שהוא מאמין שכל אדם יכול לעשות משפט ללא צורך בטיפול משטרת ומשפטי ?
אם מישהו הרגיז אותי, אני שופט אותו למכות, רצח, קטיעת יד... זה האמונה שלו. אז איש באמונות יחיה ?
יסלחו לי (או לא יסלחו) כל מי שמרוויח מהמשפט הזה, אבל זה גובל באיוולות.

לא קראתי את כל הנאמר, די רפרפתי מלמעלה לכן אגיב רק בקצרה.
כיום אנו מכירים בעיקר שני מושגים המגדירים אם בן אדם הוא מאמין ופועל למען כח עליון או לא.
דתי וחילוני.
ביהדות אין כזה מושג חילוני, יש שומר תורה ומצוות ויש "פורק עול". ההגדרה "חילוני" התחילה כשאדם פורק עול ועז פנים הבין שאם הוא יתן הגדרה יפה למעשיו הם יהפכו למותרים, ומאז הוא לא אדם פושע הפורק עול, אלא "חילוני", ובתור "חילוני" הוא פטור ממצוות, מכיון שהוא חילוני... כאילו שזה נתון לבחירה (ברגע שאדם נולד יהודי זה כבר לא נתון לבחירתו אם עליו לשמור מצוות או לא, הוא רק יכול לבחור אם לעשות את המוטל עליו או לא, אבל לא לבחור את החוקים, אלא רק אם לקיים אותם - ולשלם בהתאם [ע"ע עונש ושכר]).

אמנם "אין צדיק בארץ אשר יעשה טוב ולא יחטא", ולכן ההגדרה "שומר תורה ומצוות" הוא לאו דווקא למי שאף פעם לא חוטא, כיון שכאלו אין בנמצא. אלא הכוונה הוא שמדובר באדם שקיבל על עצמו עול מלכות שמים, והוא משתדל לשמור תורה ומצוות כפי יכולתו, הוא נכשל לעיתים, אולי אפילו אלפי פעם ביום, אבל עדיין הוא בדעה שהמעשה שהוא עשה לא טוב, הוא לא היה רוצה בו לולאי היצר המסיתו, וברגע שהוא יכול הוא חוזר בתשובה ומתחרט על מעשיו.
ופורק עול הכוונה כמובן למי שבמצח נחושה עובר על איסור כשהוא נוקט בגישה שזה לא מענין אותו, והוא כלל לא מעונין לשמור מצוות, אין לו חרטה, הוא לא עובר עבירה מתוך כפיה, אלא במצח נחושה.
חזרה לפורום
ישן 23-05-2006, 21:16
צלמית המשתמש של KeyTekK
  KeyTekK KeyTekK אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.10.05
התשובה נמצאת בהודעה שלי - אבל אם כבר, מדובר על האל שלי
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי המהפכה הכתומה שמתחילה ב "לא קשור אבל לא הבנתי בחתימה שלך כתוב"

תודה על התגובות,
אשמח לעוד תגובות בנושא.

חשוב לי להבהיר - כאשר מישהו שהוא דתי (כן מתפלל, וכן שומר שבת) ועושה רק מצוות אלו? או יותר נכון, הוא פשוט ממלא את מצוות ה"דת" ו..את האחרים הוא פשוט מרפרף.

אפשר לתת את זה בדוגמא שרב או מישהו דתי עושה עוול למישהו, מישהו שמעביר ביקורת על בנאדם בצורה מאד רעה ששמעתי הרבה דתיים - התורה בעצם אומרת שאסור אבל (אני לא אומר שהוא לא בנאדם והוא טעה..אבל למה דווקא אותם להגדיר?)

ואם אתה מגדיר משהו "דתי" או "פורק עול" - איך אתה יכול להגדיר אותו? אני בטוח שידוע לכולנו שאנחנו לא יודעים את הנסתר ומה באמת צריך, כלומר: האם זה כתוב בתנך? או ש..זה פשוט נורמה שמוכתבת לחברה הישראלית כבר הרבה מאד זמן?

תודה לכולם על העזרה והתשובות שנותנים לי קצה חוט לנושא,
אני מקווה שהחוט ימשיך להתבהר.

חזרה לפורום
ישן 24-05-2006, 08:40
צלמית המשתמש של tallula
  tallula tallula אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.05.06
בכלליות...
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי KeyTekK שמתחילה ב "אוהב ה', עושה מצוות ה' - מי הוא? ואיך מגדירים אותו?"

אדם דתי זה אדם ששומר את חוקי התורה ומקיים מצוות. או לפחות משתדל בכל מאודו לקיים את המצוות.

לגבי שאר הדברים שאמרת זה נכון...
יכול להיות אדם שלובש כיפה והוא לא דתי - למשל אדם שרק מסתתר מאחורי הזהות הזאת כדי לעשות את מעשיו הלא טובים (על כאלה שמענו הרבה לצערי הרב).

אם אתה שואל את דעתי אני חושבת שיש בסיס מסויים של מצוות שאדם צריך לעשות לפני שהוא יכול להגדיר עצמו דתי (היום יש גם את ההגדרה "מסורתי").
הבסיס הזה כולל את הבסיס של היהדות שהוא: שמירת שבת, שמירת כשרות, 3 תפילות ביום (לגברים), שמירת טהרת המשפחה (לנשואים).

אולי שכחתי משהו...אבל זה העיקרון...

חזרה לפורום

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 17:53

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר