לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום כתיבה וספרות!!! והשורה הנעה - נוע תנוע! אוסף ביקורות הספרים של כל הזמנים אוסף אתגרי הכתיבהלכתיבה הציטוט הנבחר: 'הסופר, כמו הילד, אוהב לשחק משחקים, אבל יודע להציב את הגבול בין האמת לבדיון' מאת פרויד. חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > תרבות ואמנות > כתיבה וספרות
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 21-12-2004, 23:21
  לורנס סרנדיפיטי לורנס סרנדיפיטי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.11.04
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי AlexKarpman שמתחילה ב "לגבי "ש.ד.ר.ג":"

אדוני היקר, אני מכיר את הגישות, את הוויכוח, ואף את התשובה הנכונה...

פִּשְפֵּש, פטפט, גלגל, תקלט, פקסס, קרקף וכו' הם לא בבנין שפעל והם בהחלט פעלים תקניים.
ומה לגבי התאלמן (א.ל.מ.ן), התאכזב (א.כ.ז.ב) התקרקע (ק.ר.ק.ע)

לגבי שורש עם 5 אותיות, ייתכן ואין מילים פורמאליות אך האפשרות בשפה בהחלט קיימת. ואתה הרי משתמש בדוגמה ש(כביכול) אינה פורמאלית... שפעל איננו בניין פורמאלית.

ולדעתי, ולדעת רוב המחקרים האחרונים, הש' איננה חלק מהבניין ואף לא קיים באמת בניין.

ופועל עם 5 אותיות, תוך כדי שאני כותב את השורה האחרונה, מצאתי:
הזדנגף: ד.ז.נ.ג.ף
כביכול יש כאן רק ארבע: ז.נ.ג.ף אך לא: יש כאן שלוש תופעות - קודם בהידמות בקוליות והיבלעות ולאחר מכן סיכול עיצורים ז' בד' - בעברית עיצור שורק יגיע לפני אחרים - בעיקר לפני מכתשיים. מה עוד שאנו יודעים שהמילה המקורית היא דיזינגוף.

חזרה לפורום
ישן 22-12-2004, 01:58
  AlexKarpman AlexKarpman אינו מחובר  

חבר מתאריך: 20.12.01
וואו. אתה ממש עלוב...
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי לורנס סרנדיפיטי שמתחילה ב "אדוני היקר, אני מכיר את..."

שפעל, שופעל והשתפעל הם בניינים איך שלא תסתכל על זה.
לא טרחתי לכתוב "אם היית מפעיל את הראש" כי ברור שזו פעולה קשה בשבילך.
שורשים רבעיים מהצורה ש.פ.ע.ל הם שורשים רגילים שנוטים בשפעל, שופעל והשתפעל ולא בפיעל, פועל והתפעל.

אין פה עניין של "תשובה נכונה". אלה שתי גישות, ושתיהן לגיטימיות. אף אחד לא חי בקרב עם ישראל לפני 5000 שנה ויודע איך פעלה עברית במקור...
כל החוקים שיש לנו כיום הם חוקים ש"הולבשו" על העברית, כפי שהיא ידועה לנו.

לגבי "הזדנגף":
קודם כל, אני רוצה לדעת באיזה מילון מצאת את המילה הזו.
דבר שני, זו מילה עברית מקורית בערך כמו טילפן....
מלים רבות התקבלו ע"י גופים כאלה ואחרים(כן. איזו "אקדמיה" בהחלט יכולה להחליט מה זה עברית ומה לא. מגוחך), וזו בדיוק הסיבה שיש בעברית כל-כך הרבה יוצאים מן הכלל...
כנ"ל לגבי 2 הדוגמות שלך מלמטה.

אני יכול לקחת הרבה מלים לועזיות וליצור שורשים בני מליון אותיות, וגם אם האקדמיה או כבודו יקראו לזה עברית - זו תהיה איזו "עברית מודרנית", ולא עברית.
לדוגמה: אינדיבידואליזם.
הִתְאַנְדְבֶדָאֶל.
ספור כמה אותיות "שורש" יש פה...

נערך לאחרונה ע"י Alexkarpman בתאריך 22-12-2004 בשעה 02:05.
חזרה לפורום
ישן 22-12-2004, 03:48
  לורנס סרנדיפיטי לורנס סרנדיפיטי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.11.04
מעניין איך זה שחכם וגדול כמוך הוא גם כל כך נעים הליכות
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי AlexKarpman שמתחילה ב "וואו. אתה ממש עלוב..."

0. ההתלהמות שלך לא הולמת מישהו שמתיימר להיות מלומד.

00. עד כמה שאני זוכר, בהתחלה טענת כאן כי אין, באופן מוחלט, פעלים עם ארבע אותיות שוש. אמנם התקשת להודות בטעותך, אך נסוגת מעט מהעניין לאחר שהבאתי כדוגמה את הפעלים שפשף, גלגל, פשפש וכו' שגם אם אני טועה ואכן קיימים בניינים, אינם שייכים לאף אחד מהבניינים המוקרים (תחת ההנחה המוטעית שלך לפיה אין שורשים של ארבע אותיות).
אם טעית בזה, והוכחתי לך אחרת, אנסה להלן להוכיח אותך גם בסוגיות אחרות:

1. האם שתי גישות יכולות להיות קיימות זו לצד זו כאשר הן מנוגדות וסותרות אחת את השניה? כמובן שלא. עליך לבחור באחת מהן, שלדעתך תואמת יותר את המציאות. כשכתבתי תשובה נכונה כמובן שהייתי מודע לכך שזו התשובה הנכונה מבחינתי, ולכן השימוש בשלוש נקודות.

2. הם לא בניינים, משום שלדעתי, כמו שאמרתי, אין דבר כזה "בניין" מעבר למסורת הלימוד של העברית אך בדברי עברית כשפת אם ניתן למצוא תימוכין לכך שאנו לא "חושבים" על השפה באמצעות בניינים כשאנו מדברים. הצורה של פעלים מסוג שפעל היא תוצאה של הפעלת חוק פונולוגי.

3. אם אתה רוצה לדון עימי על עברית של לפני 5,000 שנה (דבר ראשון, נסה 2,000 שנה, ואח"כ נסה... לשתוק) אז אין לי ממש להתווכח איתך משום שאינני מתעניין בעברית הקדומה בדיוק משום שאי אפשר לחקור אותה, כפי שציינת. אני מתעניין בעברית המודרנית ובצורה שבה היא משומשת אף בחיי היומיום. שפה לתפיסתי היא דבר חי ונושם, מתפתח וזורם, משתנה ללא הרף. זה היופי של העברית - היא בעיצומו של תהליך האצה על-זמני, שבו היא עדיין מתפקדת כשפת קודש וכשפת יומיום, ומכאן האפשרות למשחקי מילים נפלאים בכתיבה.

4. קודם כל, מילונים אינם אבני היסוד של הלקסיקון של השפה, בדיוק כמו שספרי דקדוק אינם קובעים את דקדוק השפה: בדיוק להיפך - מילונים לוכדים מילים שהיו או הינם בשימוש ואינם יוצרים מילים חדשות ולכן עליהם להתעדכן באופן שוטף. כך גם לגבי התחביר: ספרי הדקדוק מהם למדת עברית אינם חוקים "קדושים" שהיו לפני 5,000 (...) שנה ונשמרו בצורתם. ספרי דקדוק הם הניסיון לתפוס את אותה עברית עתיקה ולפענח בה חוקים שיסבירו תופעות תחביריות. התחביר, כמו הלקסיקון, משתנה כל הזמן ואין בזה להריע עם העברית - להפך: התפתחות של שפה היא המאפשרת התפתחות של חשיבה אחרת ויציאה מפרדיגמות. ראה חומסקי, לוי-שטראוס, קון ועוד.
אם כן, המילה הזדנגף היא חלק מלקסיקון העברית. אני מניח כי שמעת אותה וכי היא מוכרת לאחוז לא מבוטל של הציבור. שאל דובר עברית מבוגר ורוב הסיכויים שתקבל תשובה כגון: "הזדנגף הוא פועל ששימש כדי לתאר הלך-רוח תל-אביבי של רחוב דיזינגוף."

5.המילה טילפן היא מילה בעברית. אינך יכול לומר לי אחרת. מה זו אותה עברית תקנית שאתה שואף אליה? האם המילה שח-רחוק היא יותר תקנית בעברית מאשר המילה טלפון? אינסטינקטיבית בוודאי אפילו אתה תוכל להסכים שלו, ואמפירית, בוודאי ובוודאי, תמצא שתפוצת השימוש במילה "טלפון" היא עצומה (בוודאי גבוהה יותר מ99.9% לעומת המילה שח-רחוק). האם אין המילה טלפון והפועל היוצא ממנה תוך שימוש בכללים "תקניים" מאוד, אפילו לדעתך, אינם שייכים לעברית התקנית?!

6. אתה צודק בהחלט. גוף כמו האקדמיה ללשון עברית אינו יכול לקבוע מהי עברית תקנית. מה שקובע הן ראיות אמפיריות. קבע לי אתה רמת וודאות מסוימת (נניח 5%, בתוך אוכלוסיה הומוגנית) לשימוש בתצורה מסוימת של מילה או בצורה תחבירית וצא עימי לבדוק את הראיות בשטח...

7. בדיוק מהסיבה האמפירית שהזכרתי בסעיף הקודם, ט.ל.ג.ר.ף ("טלגרפתי את המסמך") ופ.ל.ר.ט.ט ("הוא פלרטט עימה במסיבה") הן סבירות לדובר עברית כשפת-אם בשימוש יומיומי, ואף אולי בדיון אקדמאי, בניגוד למילה שכרגע המצאת, שאני בספק אם היא תתקבל או תובן ע"י 0.0005% מהאוכלוסיה ולכן איננה עברית תקנית. לגבי הטיעון שלך לגבי "זו תהיה איזו 'עברית מודרנית', ולא עברית" במין זלזול הלא עושה עמך טובה, אוכל רק שוב להדגיש ולומר: העברית מתפצלת לשניים - עברית עתיקה ועברית מודרנית. עברית מודרנית, כמו גם עברית עתיקה, יכולה להיות תקינה או בלתי תקינה.

8. ספרתי, 7 אותיות שורש. מעניין! הרי זה בדיוק כמספר הסעיפים שנדרשו לי כדי לענות לתגובה המאתגרת שלך.

חזרה לפורום
ישן 23-12-2004, 22:34
  AlexKarpman AlexKarpman אינו מחובר  

חבר מתאריך: 20.12.01
למה אתה משליך את כל הבעיות שלך עלי?
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי לורנס סרנדיפיטי שמתחילה ב "מעניין איך זה שחכם וגדול כמוך הוא גם כל כך נעים הליכות"

מעולם לא התיימרתי להיות חכם גדול, או מנומס במיוחד - שני דברים שאתה מתיימר להיות, ולא קרוב אף לא לאחד מהם.
בשום מקום לא טענתי כי אין פעלים עם ארבע אותיות שורש. כתבתי במפורש:
ציטוט:
במקור נכתב על ידי Alexkarpman
בעברית תקנית לא קיימים שורשים בני יותר מארבע אותיות
(הדגשה בשביל המתקשים בקריאה)
אני קורא עליך תיגר למצוא מקום שבו טענתי שאין בעברית שורשים בני ארבע אותיות!

יכולות להיות שתי תשובות נכונות. כל בר דעת יודע זאת.
כל אדם שיודע מעט פיסיקה יודע שיש הרבה דגמים, וכולם "נכונים" באותה מידה.
אותו הדבר קורה בפסיכולוגיה, כאשר יש גישות שונות, וכל גישה מוכיחה את עצמה במקרים אחרים.
ואותו הדבר קורה כשמנסים להלביש חוקים על שפה שנוצרה בלעדיהם. השפה קיימת, והחוקים הם רק נסיונות להפוך אותה למבנית. כל נסיון טוב באותה מידה, בתנאי שהוא מצליח להסביר את כל התופעות הלשוניות שקשורות בעניין.

מה שכתבת ב-2 הוא רצף מלים שאינן מהוות משפט. הן לא מתחברות למשמעות הגיונית. יש בנין, אין בניין, אומרים, חושבים...תחליט מה אתה רוצה להגיד!
אני מעולם לא שמעתי את הפועל הזדנגף, וזו לא עברית. זה מדוברת, או סלנג - אבל לא עברית.
זה שהמילה נמצאת בשימוש בשפה המדוברת לא הופך את המילה לקיימת בשפה התקנית.
בדיוק כמו שאפשר להגיד "איפה היית? -בלמטה", וזו לא תהיה עברית, כי זה לא נכון לפי חוקי הדקדוק העברי.
לגבי טילפן, ברור לי קשה לך להתמודד עם הטיעונים שלי, ולכן אתה ממציא טיעונים אחרים ומתווכח איתם - אבל למען הקוראים נזכיר שלגבי טילפן לא דיברתי על עברית תקנית או לא-תקנית - אלא אמרתי שזו אינה מילה מקורית בעברית, אלא מילה מלועזית שעוברתה. למה שלא תנסה להגיב למה שכתבתי, ולא למה שהמצאת וקל לך להתווכח איתו? אולי?...

סתם שאלה, אתה מוכן לנקד לי "טילגרף", ולהראות לי איך מבטאים את זה?
רק כדי שאני אהיה בטוח שזו עברית....
בוא נבדוק
חזרה לפורום

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 21:36

הדף נוצר ב 0.09 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר