לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה עשרים פלוס 20plus.fresh.co.il I'll be back חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > 20 פלוס
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 28-05-2006, 20:06
צלמית המשתמש של u-367
  u-367 u-367 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.05.04
מידע האפיפיור : " אלוהים, איפה היית " ?

האפיפיור באושוויץ: "אלוהים למה שתקת?"
בנדיקטוס ה-16, יליד גרמניה, ביקר במחנה ההשמדה והביע תקווה שאירוע כמו השואה לא יתרחש שוב בעתיד. קודם לכן התפלל בסמוך למקום בו ירו הנאצים באלפי אסירים
האפיפיור, בנדיקטוס ה-16, ביקר היום (א') במחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו שבפולין. האפיפיור התפלל לזכרם של יותר ממיליון וחצי קורבנות, רובם יהודים, שנרצחו במקום ולהאזין ל"קדיש". הביקור הוא חלק מביקורו של האפיפיור בפולין, שמרביתו הוקדש לביקור בתחנות חייו של קודמו בתפקיד, יוחנן פאולוס השני.
בנדיקטוס ה-16 נכנס לתוך מחנה ההשמדה ברדל וכשידיו משולבות. הוא עבר לבדו מתחת לשער בו הוכנסו היהודים למחנה. הוא צעד כ-200 מטרים עד לקיר המוות שלידו ירו הנאצים באלפי אסירים. האפיפיור עמד ליד הקיר מספר דקות ונשא תפילה כשפניו קודרות. בנאומו אמר האפיפיור: "במקום כזה המילים נעתקות, בסופו של דבר נשאר רק שקט. שקט שהוא בעצם בכי אמיתי לאלוהים - אלוהים, למה שתקת? איך איפשרת לזוועות האלו להתרחש? איפה היה אלוהים באותם ימים? איך הוא הרשה לטבח כזה להתרחש?".

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.ynet.co.il/PicServer2/20122005/797338/KOP100_wa.jpg]

בהמשך דבר אמר בנדיקטוס ה-16 כי "השקט שלנו מעורר תחינה למחילה ולהתפייסות. תפילה לאלוהים שדבר כזה לא יתרחש שוב". לאחר נאומו נפגש האפיפיור עם ניצולי שואה. האפיפיור יתייחס גם לביקורו של קודמו בתפקיד, יוחנן פאולוס השני, במחנה ההשמדה בשנת 1979. "יוחנן פאולוס השני היה בן העם הפולני. אני מגיע כאן היום כבן העם הגרמני. הייתי צריך לבוא לכאן, זוהי חובתי לפני האמת, בפני אלו שסבלו כאן ובפני האל".
הביקור טעון בסימליות מפני שהאפיפיור נולד בגרמניה בשם יוזף רצינגר, וצורף בנערותו לשורות תנועת הנוער ההיטלראית כמו שאר בני גילו באותה תקופה. בהמשך שירת בצבא הנאצי אך ערק, נשבה ונכלא. עובדות חייו אלה, שהוא אינו מסתירן, מעניקות לביקור של היום משמעות מיוחדת. ביקור של אפיפיור גרמני במקום נושא עימו מטען ברור, ומסר מכוון לעבר יהודי העולם.
בשל הרגישות הרבה, כל פרט ופרט בביקור נבחן בקפידה. כך למשל, הוחלט לשנות את התוכנית המקורית במסגרתה אמור היה בנדיקטוס להיכנס לאתר המחנה ברכב. הסיבה נעוצה בעובדה שדרך שער המחנה, מתחת לכתובת הנודעת לשמצה "העבודה משחררת" נכנסו הנאצים והיהודים - אלה ברכב ואלה ברגל. לפיכך הוחלט שגם בנדיקטוס יצעד על רגליו כשהוא חולף על פני שלט הברזל המפורסם.
זהו ביקורו השלישי של רצינגר במקום. הפעם הראשונה הייתה בעת ביקורו של יוחנן פאולוס באתר ב-1979, שהייתה גם הפעם הראשונה שאפיפיור מבקר במקום. שנה לאחר מכן ביקור רצינגר באתר פעם נוספת בראש משלחת בישופים. ביקורו היום כאפיפיור תהיה אם כן הפעם השניה בה מבקר ראש הכנסיה הקתולית באתר הידוע לשמצה. בעבר סיפר רצינגר שבעת שירותו הצבאי ראה עובדי כפיה סלאבים. הוא אמר שהברוטליות של המשטר הנאצי סייעה לו להגיע להחלטה להפוך לכומר.
הבוקר התאספו כ-900 אלף איש למיסת יום א' בפארק בלוניה שבפאתי קראקוב, האתר בו נשא יוחנן פאולוס השני דרשה בעת שביקור במולדתו פולין בשנת 1979. בנדיקטוס נופף לקהל הרב בעת שחצה את ההמונים בדרכו לבמה. רבים מהמאמינים בילו את הלילה בפארק חרף הגשם והקור, ואחרים זרמו לשם החל משעות הבוקר המוקדמות

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3256093,00.html

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 28-05-2006, 21:16
צלמית המשתמש של GrimReaper
  משתמש זכר GrimReaper GrimReaper אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.04.04
לפני כשבועיים
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי u-367 שמתחילה ב "האפיפיור : " אלוהים, איפה היית " ?"

שמעתי את קובי אריאלי בנושא הזה בדיוק, במשפט שסיכם את מה שאני מאמין בו:
מי קבע שהמשפט צריך להיות "איפה היה אלוהים בשואה?" אולי המשפט הוא " איפה היה אלוהים? בשואה!"
.הנקודה, שקובי אריאלי סיכם בצורה עוקצנית וחכמה, מופנית כלפי כל מי שמתיימר לדעת מה אותה ישות, בוראת והורסת עולמות וחיים, חושבת,מסוגלת וצריכה לעשות.
אנחנו מסוגלים להבין מה היה צריך להיות? למה זה קרה? אנחנו ברמה שמתקרבת להבין זאת?
אלוהי ישראל בתורת ישראל מסוגל לחסד והרס באותה רמה ואותה מהירות. אנו לא מסוגלים להבין את הרבדים העצומים והמיסתוריים ביקום. מי שמתיימר לעשות זאת בפומבי וביטחון, משלה את עצמו ואחרים. או שאפשר פשוט לא להאמין, ולהסתפק בבנאליות של הרוע האנושי.
לא מפתיע לשמוע אמירה זאת מהנצרות, עקב אמונתה באל רחמן ובעל חסד ש"מת" למען "חטאינו". אותי אישית זה מצחיק לשמוע את השאלה הזו מאנשים לא מאמינים כסיבה העיקרית לאי-אמונה

"When a true genius appears in the world, you may know him by this sign, that the dunces are all in confederacy against him."
John Kennedy Toole

נערך לאחרונה ע"י GrimReaper בתאריך 28-05-2006 בשעה 21:30.
ישן 28-05-2006, 23:36
צלמית המשתמש של snoopy22
  snoopy22 snoopy22 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 20.12.03
בטח ששאלנו
בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי u-367 שמתחילה ב "ואתם שאלתם .. אם שאלתם מה אמרו לכם ?"

ענו לנו תשובה מאוד ארוכה, שנראה לי אני אצטרך דף שלם כדי לכתוב אותה. אבל היא בטח לא
פשטנית ומתיימרת כמו התשובה שתיארת לעיל. גם אני לא הייתי מקבל אותה.
אני אענה לך בקווים כלליים שאולי זכורים לך מ"מחשבת ישראל". אנחנו בני אדם מוגבלים, הן בשכל
הן בחומר. אלוהים לא מוגבל. זה מה שעושה אותו כל יכול. אם אתה באמת מאמין באלוהים, זאת תהיה
שחצנות וגסות מצידך להאמין שאתה יכול להבין אותו, שהרי הוא כל יכול ואינסופי. אלוהים ברא את
העולם מסיבה מסוימת, ויש לו את התוכניות שלו בשביל העולם, רק הוא רואה את התמונה הכוללת.
השואה היא חלק מהתוכנית הזאת.
ולכן:

אם אתה מאמין באלוהים-> אתה חייב להאמין שהוא אחראי על כל מה שקורה בעולם
אם אתה מאמין באלוהים-> אתה חייב להאמין שיש דברים שלא תהיה מסוגל להבין

זאת התשובה בקווים מאוד גסים, אם אתה רוצה מחר אני אנסה לחפש לך מאמר רציני בנושא.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ישן 29-05-2006, 17:11
צלמית המשתמש של u-367
  u-367 u-367 אינו מחובר  

מזל שזכות הבחירה היא שלי
בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי snoopy22 שמתחילה ב "בטח ששאלנו"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי snoopy22

אם אתה מאמין באלוהים-> אתה חייב להאמין שהוא אחראי על כל מה שקורה בעולם
אם אתה מאמין באלוהים-> אתה חייב להאמין שיש דברים שלא תהיה מסוגל להבין
.

אז אם היה אחראי לכול זה , ואם העמיד אותנו במבחן ואם היכה בנו על שחטאנו בזמנו ואם בגלל זה מתו לנו 6 מיליון יהודים
אז שמע , אני דורש הסבר ..
בתנ"ך אם אני זוכר נכון היו "מקרים ותגובות" משמע :
עם ישראל חטא - בעקבות זה נענשנו
ומי שחטא חטף ..
חטא העגל
הסיפור עם קורח ועדתו
אלוהים אז ידע להעניש את האשמים ושוב את זה אני אומר בזכרון מעורפל מאוד
אז במילים אחרות בדרך זו או אחרת .. כול ה 6 מיליון חטאו ובגלל זה מתו .. או שחלקם חטאו והוא בחר להכות קולטיבית ע"מ שנראה ונירא לעתיד ?!

ישן 28-05-2006, 23:24

סליחה
בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי u-367 שמתחילה ב "אחלה שאלה .."

מי אמר לדוגמא שהם חטאו באותו זמן? שמי שמת, חטא בחייו? הרי תינוק לא מסוגל לחטוא בימי חייו, וכו'. ופה נכנס הסבר של גלגולי נשמות שהוא גם הסבר שבהחלט ראוי לדון עליו, אבל כמובן זוכה לגינויים ולגלוג. אז פשוט לא דנים אחרי קללות ונאצות תקשורתיות.
יש הרבה הסברים שניתן לדון בהם, ומי שפוסל זה בד"כ מי שבמילא לא היה מקבל את ההסברים הללו לגבי סוגיות אחרות מהשואה.

מהמעט שאני יודע על עיקרי היהדות, לכל דבר יש הסבר גשמי והסבר רוחני. את ההסבר הגשמי אני חושב שאנחנו מבינים, או לפחות בזה מתמחים כל אסכולות הפסיכולוגיה, האנתרופולוגיה, הסוציולוגיה ומדעי המדינה. לגבי ההסבר הרוחני, רובנו לא שולטים בחומר, לחלק גדול אין עניין לשלוט בחומר, ומי שכן שולט, נוטה לא לדון בכך בפומבי עם מי שנחשב הדיוט בנושא, ובצדק.

"When a true genius appears in the world, you may know him by this sign, that the dunces are all in confederacy against him."
John Kennedy Toole

ישן 28-05-2006, 23:41

בדיוק
בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי u-367 שמתחילה ב "לא אני קבעתי את זה , לא הייתי רב ..ואין לי מושג על מה מדובר"

יש הרבה רבדים להסברים. חלקם פשוטים, ובחלקם אפילו לא מתעסקים. אתה מתעסק בהצלה ורפואה, איך ניתן להסביר מות תינוק? פיזית זה ברור למה, אבל ברמות האחרות? אז אנו נשארים במחשבה שתינוק לא יכול לחטוא, לכן לא הייתה סיבה אלוהים למותו אז לפיכך הוא לא קיים? או לא ראוי שנאמין שהוא קיים?
זה דיון עמוק מידי ורדוד מידי לחברה החילונית ולתקשורת הרדודה. אפילו באקדמיה חילונית לא עוצרים בנקודה זו.

תראה את הלינק הזה: http://www.hofesh.org.il/papers/00/ovadia_shoa.html
האם הביקורת שלו היא ביקורת אפילו לוגית נכונה? האם באמת הרב עובדיה הוא זה שטועה? או מי שלא מוכן לקבל את הטיעון הזה כי הוא החליט מי היא הדמות האלוהית שאימץ לעצמו (אימץ כדי לא להאמין).

John Kennedy Toole

נערך לאחרונה ע"י GrimReaper בתאריך 28-05-2006 בשעה 23:49. סיבה: אני אחרי ניתוח :-)
ישן 29-05-2006, 00:24

הוכחת את טענתי
בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי cancer שמתחילה ב "עמוק מידיי לחברה החילונית?"

כשאני אומר עמוק לחברה (היה עדיף לומר הכללית ולא החילונית) אז כוונתי לאחוזי החברה שאליהם התקשורת מכוונת. חברה שברובה נטולה רצון וסבלנות לדון ולנתח סוגיות ומסתפקת בסיסמאות וכתבות שער. חברת ה- talk back וה- sound bite. לצערי רוב האוכלוסייה בארץ.

אתה בעצמך אומר שכל הסבר יזכה לבוז ובצדק?
למה???
ולמה שלא יזכה לדיון מעמיק? בטיעון עצמו, בסימוכין ובמקורות שעליהם הוא מתבסס ובמסקנות הסופיות?
מדוע יש בכלל צורך בהסבר הגיוני? אין שום הכרח לכך,אנו לא מחפשים הסבר הגיוני. ההסבר ההגיוני הוא בעיקר הגשמי, לא הרוחני.

John Kennedy Toole

ישן 29-05-2006, 14:34
צלמית המשתמש של אנג'י
  אנג'י אנג'י אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.04.05
שמעתי סיפור
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי u-367 שמתחילה ב "האפיפיור : " אלוהים, איפה היית " ?"

על ילד שראו אותו רץ בבהלה לאמא שלו וצועק:

אמא, ראיתי את אבא שוכב קשור על שולחן
ויש מסביבו המון אנשים עם בגדים מוכתמים בדם
ויש להם מסכות כדי שלא יגלו אותם
ויש להם בידיים סכינים חדות
והם פוצעים ודוקרים את אבא
ולא יכולתי לעשות כלום
והם ממשיכים וממשיכים לחתוך אותו
והם אפילו ניסרו לו את הידים והרגלים!

וניסיתי לעזור לאבא וצעקתי והתחננתי שיעזבו אותו
אבל הם זרקו אותי משם ונעלו את הדלת
והם אפילו קראו לשומר שישמור עליהם
כדי שהם יוכלו להמשיך!!!

אמא תגידי להם להפסיק!

לו רק ידע הילד שאבא שלו שרק היום בבוקר עוד שיחק איתו והיה נראה מאושר ושמח ובריא
היה חולה מאוד.
הריאות לא תפקדו והלב כבר לא פעל וזמנו היה קצוב
וברגליו נתגלה גידול ממאיר שמתפשט ועולה בגוף
וכל המשפחה היתה בסכנה כספית בגלל הטיפולים האינסופיים ועל החשש שיחיו ללא מפרנס
ויותר מכך על זה שיאלצו לראות אותו גווע ביסורים.

אבל את זה הילד הקטן לא הבין.

הרופאים שטפלו בו אכן גרמו לו סבל
והוא יסבול עוד תקופה ארוכה אחרי הניתוח
אבל הוא יחיה
והוא יצליח להתמודד עם זה
ומשם הוא יצא לדרך חדשה
יותר טובה ויותר בריאה ועם תקווה לעתיד

הקב"ה לא נותן לאדם נסיון שהוא לא יכול לעמוד בו.

(נ.ב. יש לי עוד משהו אבל בנתיים נסתפק בזה)

נערך לאחרונה ע"י אנג'י בתאריך 29-05-2006 בשעה 14:55.
ישן 31-05-2006, 11:40
צלמית המשתמש של אנג'י
  אנג'י אנג'י אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.04.05
אוקיי
בתגובה להודעה מספר 59 שנכתבה על ידי u-367 שמתחילה ב "מתנשא קטן .."

א.
ציטוט:
"וחמושים עלו בני ישראל"

זה רשי ידוע מאוד שאומר שרק 1 מ5 מישראל נגאלו
4/5 מהעם מתו במכת חושך (כדי שהמצרים לא יראו)

כנראה לא לכולם הגיע להיגאל ומי שנגאל במקום לשאול שאלות 50 יום אחרי זה אמר נעשה ונשמע
יכול להיות שהם הבינו דברים שאנחנו לא מסוגלים להבין

ב.
ציטוט:
למה פרעה סבל 10 מכות? הרי ה' אמר לאברהם "ועבדום ועינו אותם" אז פרעה הוא רק שליח?

התשובה איפה ה' היה כשפרעה השליך את הילדים ליאורהיא:
שה' אמר שפרעה יענה את עם ישראל (וזה לא המקום לסיבות כי יפתח ויכוח אחר)
אבל יש עינוי של עבדות ויש רצח עם (מה שפרעה עשה)
ובדיוק על זה הוא קיבל את העונש
כי זה כבר בגדר של הבחירה החופשית של האדם

זה גם מה שנקרא מעשה אבות סימן לבנים

יכול להיות שעם ישראל כדי לזכות בתחילת הגאולה (קרי:מדינת ישראל)
היו זקוקים לאיזה שהוא טלטול ע"י אומה אחרת כדי שהם יחפשו את המקום שלהם ואת בוראם
אבל התוצאה היתה קטסטרופלית בגלל זכות הבחירה של האומה הנאצית והעומד בראשה

ג. כפי ששמת לב אני משתדל לכתוב 'נראה לי' 'שמעתי' 'אני חושב'
ככה שהבנאדם האחרון שאפשר להגיד עליו מתנשא זה אני

ד. סליחה שקראתי לך בשמך הפרטי. אני אשתדל שזה לא יחזור ע"ע

ה. לאילן (ובעצם גם לך) אם אתם רוצים תשובה חילונית לזה: בחירה חופשית.

ישן 31-05-2006, 12:02
צלמית המשתמש של tallula
  tallula tallula אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.05.06
אני אחרוג ממנהגי...

אני עוד לא הגבתי בפורום הזה אף פעם, אני נוהגת רק לקרוא מידי פעם...
אך הפעם אני חייבת להגיב...

יש הסברים לשואה...הסברים פשוטים ומובנים...הסברים רוחניים וגשמיים...
העניין הוא שמי שבאמת מחפש את התשובות - גם ימצא אותם.
מי ששואל את השאלה רק כדי לשאול - כל תשובה שיתנו לו לא תספק אותו.
מי שתולה את חוסר האמונה שלו בשואה - לא יעזרו כל התשובות המלומדות בעולם לשכנע אותו.

אפשר לכתוב פה הסבר מפורט של 200 מילה על "למה קרתה השואה" "ואיפה היה אלוקים", אבל התוצאה תהיה אותה תוצאה - אלה שלא מאמינים לא ישתכנעו ואלה שמאמינים יקבלו את התשובה.

ישן 31-05-2006, 13:16
צלמית המשתמש של tallula

אוקיי...מודיעה מראש שזה ארוך....
בתגובה להודעה מספר 72 שנכתבה על ידי rubber_duck שמתחילה ב "OK מצטער שתקפתי"

כבר בספר דברים פרק כ"ח הקב"ה מזהיר את עם ישראל לבל ישכחו אותו ואת מצוותיו, העולם הוא לא איזה משחק שכל אחד עושה מה שבא לו, יש תכלית מסויימת שאליה העולם צריך להגיע. מי שלא עומד בדרישות צריך להבין שהקב"ה יביא את העולם לתכלית הזו בכל מחיר.
בתורה הקב"ה מציין את הדרכים (התורה והמצוות החוקים והמשפטים) להגיע לתכלית הזאת, ומזהיר שחוקי התורה אינם ניתנים לבחירה. אומנם הקב"ה נותן לאדם בחירה אבל הבחירה היא בין טוב לרע, אין שתי בחירות טובות זה או טוב או רע.
כתוב בדברים פרק ל' (פרק הברכה והקללה) "ראה נתתי לפניך היום, את-החיים ואת-הטוב, ואת-המוות, ואת-הרע" עוד כתוב באותו פרק "העידותי בכם היום, את-השמיים ואת-הארץ--החיים והמוות נתתי לפניך, הברכה והקללה; ובחרת, בחיים--למען תחיה, אתה וזרעך."
הקב"ה נותן לנו את הבחירה בין טוב לרע - בין חיים למוות - בין ברכה לקללה, ואפילו מצרף המלצה אישית - "ובחרת בחיים" ומתנה אפילו את החיים עצמם על האדמה בקיום מצוותיו. באותו פרק של הברכה והקללה הקב"ה מפרט בהרחבה את הקללה והתיאורים המזעזעים שם מתארים את זוועות השואה.
בקטע של הקללה הקב"ה כבר עונה לשאלה "איפה אלוקים היה בזמן השואה". הוא כותב "וחרה אפי בו ביום-ההוא ועזבתים והסתרתי פניי מהם, והיה לאכול, ומצאוהו רעות רבות, וצרות; ואמר, ביום ההוא, הלוא על כי-אין אלוהיי בקרבי, מצאוני הרעות האלה. ואנוכי, הסתר אסתיר פניי ביום ההוא, על כל-הרעה, אשר עשה: כי פנה, אל-אלוהים אחרים." (פרק ל"א)
יהיה הסתר פנים.
עשרות שנים לפני השואה צעקו והזהירו צדיקי אותו הדור על הרעה שעלולה לפקוד אותם אם לא ישובו מדרכם הרעה. בדברם על תנועת ההשכלה ששללה קיום אמונה בקב"ה, ההתבוללות הגדולה, הליכה בדרכי הגויים - התרחקות מהתורה והמצוות. החזון איש כתב כ10 שנים לפני השואה בספרו "הגרמנים עוד יכתבו שולחן ערוך איך להרוג יהודים".

לסיכום - השואה הייתה צפויה מה גם שהיא לא הייתה הראשונה. עם ישראל עבר כמה "שואות" בהיסטוריה, חלקן יותר חמורות ויותר מזעזעות (בבית"ר בחורבן הבית היו יותר מ8 מליון הרוגים, מתארים נהרות של דם עד הברכיים ברחובות).
השואה, כמו כל השואות, פרעות, רדיפות וצרות שפקדו את העם היהודי לאורך כל ההיסטוריה באה כתוצאה ישירה לבחירה שהעם בחר באותו דור. כשבחרו בטוב - קיבלו טוב. כשבחרו ברע - קיבלו רע. ואין לנו מה להתלונן ולומר "איפה הקב"ה היה?". משל:
אדם מגיע למקום, ומגישים לו שתי כוסות ומסבירים לו שבכוס השחורה יש משקה מר ומגעיל מאוד ובכוס הלבנה יש משקה מתוק טעים וערב לחיך. ממליצים לך קח את המשקה בכוס הלבנה, תיזהר לא לשתות את המשקה בכוס השחורה. למרות ההמלצות והאזהרות האדם לוקח את הכוס השחורה ושותה. עכשיו מר ומגעיל לו. הייתה לו בחירה, אין לו מה להתלונן.

נערך לאחרונה ע"י tallula בתאריך 31-05-2006 בשעה 13:20.
ישן 31-05-2006, 16:13
צלמית המשתמש של tallula

הסבר...
בתגובה להודעה מספר 74 שנכתבה על ידי cancer שמתחילה ב "ועדיין לא הסברת מדוע תינוקות ורבנים נרצחו בשואה"

השאלות האלו נשאלו....ויש הרבה דיונים. בחרתי להביא את התשובה מתוך מאמר.

לגבי תינוקות:
אלה באו בגלגול כדי לתקן את עברם. כמו שהיום עובר נפטר במעי אמו, או שהיא מבצעת הפלה, או כאלה ילדים שמתים במות עריסה, או מקרים אחרים ואסונות שונים. אין סתם ללא הצדקה. כי 'אין מיתה בלי עון'. הכל הולך עם חשבון מדוקדק, אבל לא תמיד על של עכשיו, כי ילד קטן עד גיל 13 לא חייב במצוות בכלל, אז על מה עונשים אותו? על הגלגול הקודם שלו.
למה גלגול? כי אם אדם לא חזר בתשובה ויצא חייב מן העולם והחליטו מן השמים לתת לו אפשרות נוספת, פעמים שהוא בא רק לצורך תקון קטן, ולכן אינו צריך הרבה שנים לחיות כדי לתקן.

לגבי רבנים:
כתוב שבשעה שיש גזירה מן השמים ומידת הדין מתוחה, 'כשניתנת רשות למשחית הוא אינו מבחין בין צדיק לרשע' כי ישראל ערבים זה לזה. כשנוסעים בספינה לכל אחד יש תא. אבל, אם אחד יחליט בתאו לעשות חור הרי כולם יטבעו. יש מצות ''הוכח תוכיח את עמיתך'' ואם לא?! ''תשא עליו חטא''. אדם שיש ביכולתו להוכיח ולא מוכיח את חברו, הוא מתעלם ממנו, נתפס בעון שלו. והכל נעשה בדין...!
בדור של השואה היו קהילות חרדיות באירופה. הם חיו כקהילות סגורות ומסוגרות. הם לא קיימו את מצות "הוכח תוכיח את עמיתיך". ולכן נענשו עם שאר עם ישראל.

נערך לאחרונה ע"י tallula בתאריך 31-05-2006 בשעה 16:18.
ישן 31-05-2006, 16:48
צלמית המשתמש של tallula

בוודאי שקיימים גלגולי נשמות...
בתגובה להודעה מספר 76 שנכתבה על ידי rubber_duck שמתחילה ב "לא ידעתי"

גלגול נשמות קורה כאשר אדם נפטר מהעולם ונשמתו עולה לבית הדין ואם יוצא שיש לו יותר עוונות מזכויות, הנשמה מתגלגלת בחזרה לעולם לתוך גוף אחר ובגוף הזה היא צריכה לגמור את התיקון שלה (הסיבה שבגללה הנשמה ירדה חזרה).

לא זוכרת איפה זה כתוב, שניתן להתגלגל לתוך גוף עד 3 גלגולים. זאת אומרת אם בפעם השלישית הנשמה לא תיקנה, היא חוזרת שוב לתוך חי צומח או דומם וכך בעל כורחה היא מתקנת את עצמה. לחי צומח או דומם אין זכות בחירה בין טוב לרע כמו לאדם, לכן בעל כורחה הנשמה מגיעה לתיקון שלה.

תראה...זה נושא מאוד גדול ועמוק...אני מקווה שהצלחתי להסביר על קצה המזלג.

יש גם הוכחות שיש גלגולי נשמות וחיים לאחר המוות...

ישן 31-05-2006, 16:56
צלמית המשתמש של tallula

תראה...
בתגובה להודעה מספר 78 שנכתבה על ידי rubber_duck שמתחילה ב "זה סוג של הסבר"

אין דבר כזה בלי סיבה...
כבר כתבתי בהסבר הגדול מהי הסיבה. כאשר עם ישראל לא הולך בדרך התורה והמצוות - באים אסונות.
תפתח ספר שופטים ותראה בכלליות את התהליך - עם ישראל חוטא, הקב"ה מביא עליו אסון (במקרה של ספר שופטים אומה שכובשת את א"י וממררת לעם ישראל את החיים), בא השופט של אותו דור ומתריע על כך שעם ישראל צריכים לתקן עצמם - לחזור בתשובה ולחזור לדרך התורה, עם ישראל עושה זאת, מנצחים את האומה הכובשת ויש שקט לתקופה מסויימת ואז חוזר חלילה...עם ישראל חוטא וכו'...

וכן...לפעמים הקב"ה צריך להפעיל מידה של דין וזאת כדי שעם ישראל יחזור לעצמו.

יש עניין של שכר ועונש. אתה עושה מצווה - מקבל שכר. עושה עברה - מקבל עונש.
פשוט ביותר.

ישן 31-05-2006, 17:55

אני לא מסכים עם טלולה
בתגובה להודעה מספר 82 שנכתבה על ידי rubber_duck שמתחילה ב "את סותרת את עצמך"

או לפחות כפי שמתפרש. העונש אולי נתפס כקולקטיבי, אבל החישוב לכל בן- אדם הוא פרטני.
בן-אדם לא נענש על חטאים של אחרים. את המבול בתורה אתה זוכר? את סדום? אלוהים רוצה למחות את הכל, אבל הוא מוצא שיש מישהו ראוי, או שיש את אברהם להזכיר ול"התמקח" על מידת החוטאים ביחס לצדיקים. הרי מרצון למחות מעל פני האדמה חברה של חוטאים, אנו מקבלים את ההסבר ואת ההסכמה האלוהים לוותר על הרס סדום אם רק יהיו בה אפילו עשרה צדיקים! אז עונש קולקטיבי? או הצלה קולקטיבית? "חָלִלָה לְּךָ מֵעֲשׂת כַּדָּבָר הַזֶּה לְהָמִית צַדִּיק עִם-רָשָׁע וְהָיָה כַצַּדִּיק כָּרָשָׁע חָלִלָה לָּךְ הֲשׁפֵט כָּל-הָאָרֶץ לֹא יַעֲשֶׂה מִשְׁפָּט'"

וזה אולי מתקשר למעגלי השפעה של מעשים טובים, אשר מזכים ונוגעים בכל הסובבים גם אם לא ביצעו אותם ישירות. (אפילו אחרי המוות).

John Kennedy Toole

ישן 31-05-2006, 18:25

איך?
בתגובה להודעה מספר 84 שנכתבה על ידי cancer שמתחילה ב "נו אז איך אתה מסביר את המוות של רבנים ותינוקות?"

להסביר אני לא יכול, אני בן 26 שפתח דף גמרא לראשונה בחיים שלו לפני שנה. יש עשרות, ומאות הוגים ביהדות,ואלפי טקסטים שעוסקים באמונה,שכר ועונש והתערבות אלוהית. אני יכול לא מתיימר לזרוק אמירות לאוויר. לגופו של עניין אני לא פוסל אמונה בגלגול נשמות ותיקונים, וזה הסבר אחד שאני מכיר. בנוסף, אף אדם, בלי קשר לתואר שלו כרב, אינו כליל השלמות (או שיש מעט מאד כאלו).

בנוסף, גדולי ישראל בשלב מסויים הפסיקו לדון דיני מיתה, למה? תחשוב שגם אם הייתה היום סנהדרין, אתה חושב שהיו מוציאים להורג על חילול שבת ? גדולי הדור הבינו שכבני אדם הם לא יכולים לדון כל כך הרבה חוטאים למוות , מעצם העובדה שהאזרחים לא יתנו לזה יד. בני אדם יכולים להטיל עונשים קיצוניים רק כאשר זהו המקרה יוצא דופן. אפשר בארה"ב להטיל עונש מוות על כמה מאות אנשים, ועוד עשרות אלפים למאסר עולם, אך המערכת תקרוס כאשר מדובר במיליונים.
אך על יישות אלוהית (בהנחה שקיימת) יש הרבה פחות שיקולי דעת קהל , ויותר שיקולי צדק ואמת מוחלטת. כאשר המצב המוסרי כל כך גרוע, יכולות להיות מספר דרכי פעולה. אפשר להרוג את כל החוטאים ללא רחמים, כולל החלת הרף על פשעים "קטנים" שבמצב רגיל יקבלו עונש פחות, ואפשר לוותר על הכל בכלל ותת לזה להמשך למצב סדומי לנצח.
בל לנו לשכוח (ובזה תמיד יש לי ניגוד עם האתנוצטריות שלנו) שלא נהרגו 6 מיליון אנשים בלבד, אלא עשרות מיליונים בכל המלחמה, מיליונים נרצחו בבריה"מ לפני ואחרי בטיהורי משטר, ואנו שוכחים את מלחמת העולם הראשונה עם עוד מיליוני הרוגים. תנסה לשפוט את המצב בעולם בעין אמונית על פי מימדי ההרג ב-50 שנים הראשונות של המאה העשרים בלבד!

יתכנו הרבה דברים, אני לא יכול לדעת עד שאלמד. לכן, אני גם לא פוסל דברים כשטויות.

John Kennedy Toole

ישן 31-05-2006, 16:56
צלמית המשתמש של u-367
  u-367 u-367 אינו מחובר  

ישבתי וקראתי מילה במילה את 2 התגובות ועם יד על הלב - אותי זה ריתק
בתגובה להודעה מספר 75 שנכתבה על ידי tallula שמתחילה ב "הסבר..."

עם כול זה שמידי פעם נחמד לחזור למה שהיינו פעם ולדבר קצת אמונה
יש לי שאלה נוספת אליך :
ברור מעל לכול ספק שהתרוץ של היהדות לשואה זה בעצם חטאי העם - הבנתי שבעצם אלוהים לא בחל בשום אמצעי , אמר, אני מכסח את כולם ומי שיהיה ראוי או ילמד את הלקח או חטא פחות יחזור בגילגול נשמות .
השאלה היא , העם בזמנו חטא עד כדי כך שככה נגזר גורלו ?
אלוהים ידע להעניש אשמים , ואני זוכר מצויין דוגמאות וסיפורים לזה ..
אחד שזחל מתוך בורות המוות של בירקנאו או טרבלינקה תוך כדי התחזות למת ובסופו של דבר ניצל - זכאי לדעתי לשאול עפ"י כול אמת מידה הגיונית ודתית .."אלוהים איפה היית " ?
על מה אנחנו מדברים - אי שמירת מצוות , אכילת טריפה , שמירת שבת או כיפור ?
כי אם בגלל זה זה קרה - ישראל של היום היא בדיוק כזאת ..כול אחד חי עפ"י האמונה שלו .. אז מה , צפוייה לנו שואה נוספת ?
או שבעצם מה שקורה עם הטרור בישראל זהו העונש
אם זה היה פרקטי , הייתי רוצה לומר לו שאם ככה בחר לנהוג אז ..אין שום סיבה שבעולם שלא ינהג ככה גם היום ,ואם אז בגלל זה מתו לנו 6 מיליון אז אולי הפעם מגיע שימותו 12 מיליון לא כן ?

ישן 31-05-2006, 17:09
צלמית המשתמש של tallula

קודם כל...
בתגובה להודעה מספר 96 שנכתבה על ידי u-367 שמתחילה ב "ישבתי וקראתי מילה במילה את 2 התגובות ועם יד על הלב - אותי זה ריתק"

לגבי "האם העם חטא עד כדי כך" - כנראה שכן...
באותה תקופה של לפני מלחמת העולם השניה קמה תנועת ההשכלה (ואני מדברת רק על היהודים שביניהם) שאמרה בפשטות שאין דבר כזה הקב"ה כלומר הם כפרו בעיקר.
בנוסף הייתה התבוללות עצומה - מדובר על מספרים כמו 60-70% התבוללות.
מעט היהודים שעוד נשארו יהודים (שרדו את ההתבוללות) לא קיימו בכלל תורה ומצוות.

וכן..אם אתה משווה להיום...זה פחות או יותר אותו דבר....רק שהיום יש פחות התבוללות בארץ...
אבל עדיין יש התבוללות. כדי לסבר את האוזן אתן לך קצת מספרים. אחרי השואה נספרו הכל העולם בערך 17 מליון יהודים. היום אחרי 61 שנה יש בערך 13 מליון יהודים. אם תחשוב בהיגיון תראה שדווקא ב60 שנה היה צריך לגדול מס' היהודים בעולם שכן יש ריבוי טיבעי.
אבל לצערנו המס' הולך וקטן וזאת בעקבות ההתבוללות.

וכן....היום יש מספיק גזירות רעות על עם ישראל. אז היום לא קוראים לזה שואה, קוראים לזה אינטיפאדה, תאונות דרכים וכו'.

ציטוט שלך:
"אחד שזחל מתוך בורות המוות של בירקנאו או טרבלינקה תוך כדי התחזות למת ובסופו של דבר ניצל - זכאי לדעתי לשאול עפ"י כול אמת מידה הגיונית ודתית .."אלוהים איפה היית " ?

ובכן לזה אני יכולה לומר שעפ"י אמת מידה דתית כל אדם צריך להבין שכל מה שקורה לו זה לטובה!
אפילו אסונות והדברים הכי גרועים...בסוף הם לטובה.
וגם על השואה צריך להגיד - "גם זה לטובה". עד כמה שזה נשמע חוסר התחשבות או חוסר היגיון...
אנחנו יכולים להעיד על כמה דברים טובים שצמחו מהשואה...

ישן 31-05-2006, 17:39
צלמית המשתמש של u-367
  u-367 u-367 אינו מחובר  

אי אפשר לקבל דברים כמובנים מאליהם .. לא את כולם וזה בעצם מה שאת אומרת
בתגובה להודעה מספר 97 שנכתבה על ידי tallula שמתחילה ב "קודם כל..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי tallula
ציטוט שלך:
"אחד שזחל מתוך בורות המוות של בירקנאו או טרבלינקה תוך כדי התחזות למת ובסופו של דבר ניצל - זכאי לדעתי לשאול עפ"י כול אמת מידה הגיונית ודתית .."אלוהים איפה היית " ?

ובכן לזה אני יכולה לומר שעפ"י אמת מידה דתית כל אדם צריך להבין שכל מה שקורה לו זה לטובה!
אפילו אסונות והדברים הכי גרועים...בסוף הם לטובה.
וגם על השואה צריך להגיד - "גם זה לטובה". עד כמה שזה נשמע חוסר התחשבות או חוסר היגיון...
אנחנו יכולים להעיד על כמה דברים טובים שצמחו מהשואה...

אז עם כול זה קרה לטובה .. ונועד ע"מ שנלמד לקח
אז למה אנחנו זוכרים אותם כול שנה ?
ממה שאת אומרת אלו יהודים רעים שחטאו ובגדו באל ובדת ישראל והגיע להם למות ..
אז אם ככה , שוב למה בכול שנה זוכרים ובוכים
ולמה נוסעים לשם כדי ללמוד ?
תראי , זה שנאמר כאן עלי ידך ואחרים שלאדם מאמין אסור לשאול "איפה היה אלוהים" זה מקומם כמעט שבעתיים
כי פה בעצם , מדברים איתנו בשיטה הצבאית הידועה - לא נתון לשיקול דעתנו פשוט נקבל ונסתום
ראוי לציין שאפילו בצה"ל יש לך זכות לבוא ולטעון למה נענשת אחרי שכבר ביצעת את העונש ..
כאן , בגלל שאנחנו דתיים ובגלל שאנחנו עם ישראל .. נקבל ונשתוק ..
זה בעיניי לפחות התשובה לזה שרוב ניצולי השואה שאני לפחות נתקלתי בהם היום חילונים גמורים יותר ממה שהיו לפני השואה

סיפור אישי שלי מעבר לכול הנסיעות לפולין במסגרת משלחות מהעבודה ומעבר לבגרויות ומעבר לכול שאר הדברים שנלמדים ביום הזה

לפני בערך חצי שנה נקראנו לאדם כזה ניצול שואה יליד רוסייה בסוף העשור השמיני
{ מסתבר בכלל שהיה פרטיזן - בישראל של היום ישנם אזרחים בוגרי התופת הזו שלחמו בנאצים שמחזיקים תעודות כאלו }
הנ"ל לקה באירוע מוחי קשה מאוד שנלווה לו דימום תוך מוחי
הקטע הלא ברור שלא ממש הצלחנו להבין את צורת הגוף שלנו מבחינה אנטומית .. ז"א ראש יחסית קטן בטן רזה ולא סמטרית מבחינת גודלה וצורתה , עמוד שידרה מעוות ולא מזקנה או פריצות דיסק
ידענו שמדובר בניצול שואה רק אחרי ששמנו לב למספר של המחנות שהיה ביד השמאלית שלו
משום מה קיבלנו מרץ כאילו נתנו לנו כמה זריקות של אנדרנלין..
כאשר הבן שלו שהיה נראה חילוני גמור כבר החל להפרד ממנו במקביל ..
איכשהו הצלחנו ..וזה עבד .. מניח שהצלחנו לאריך לו את החיים בכמה שנים
הבן שלו ואני מצטט
"אחרי כול מה שעבר מגיע לו למות ולא לסבול שוב "
אנחנו אמרנו
"רק בגלל מה שעבר - ואחרי שראה ועבר את הרוע במלוא מובן המילה מגיעות לו עוד כמה שנים לחיות "

בתור חברה חילונים גמורים - חייב לומר שהרגשנו ממש טוב
עכשיו שאנחנו מדברים על זה ועל איפה היה אלוהים אז
אני שוב דבק בטענה הזו אחרי שאני נזכר במקרה הזה
לאדם שכמותו יש את הזכות לשאול "אלוהים איפה היית" ולא משנה מה עבר לפני השואה

ישן 31-05-2006, 17:50
צלמית המשתמש של tallula

בתגובה להודעה מספר 98 שנכתבה על ידי u-367 שמתחילה ב "אי אפשר לקבל דברים כמובנים מאליהם .. לא את כולם וזה בעצם מה שאת אומרת"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי u-367
תראי , זה שנאמר כאן עלי ידך ואחרים שלאדם מאמין אסור לשאול "איפה היה אלוהים" זה מקומם כמעט שבעתיים
כי פה בעצם , מדברים איתנו בשיטה הצבאית הידועה - לא נתון לשיקול דעתנו פשוט נקבל ונסתום
ראוי לציין שאפילו בצה"ל יש לך זכות לבוא ולטעון למה נענשת אחרי שכבר ביצעת את העונש ..
כאן , בגלל שאנחנו דתיים ובגלל שאנחנו עם ישראל .. נקבל ונשתוק ..

אני לא אמרתי שאסור...איפה כתבתי שאסור?
וגם לא אמרתי לסתום או לשתוק...
אם תקרא את התגובה שכתב GrimReaper (ואני אקח ציטוט ממנו).
"אז אותו ניצול שואה יכל (וזה קרה) לאבד את האמונה עקב הנושא "איפה הוא היה?"," למה זה קרה לי/להם?" אבל ביהדות (ובעצם בכלל) אדם צריך קודם כל לפשפש במעשיו על כל דבר טוב ורע שקורה לו."

זאת התשובה - כשקורה לאדם איזה אסון הוא צריך לפשפש במעשיו ולהבין למה זה קרה לו וכך גם לתקן לעתיד.

ישן 31-05-2006, 18:25
צלמית המשתמש של tallula

....
בתגובה להודעה מספר 100 שנכתבה על ידי u-367 שמתחילה ב "את מדברת בלשון יחיד כול הזמן "כשלאדם קורה אסון ""

אני משתמשת ביחד רק כדי להעביר את הדוגמא...כמובן שזה תופס גם לכלל...
אתה צריך להבין שלא מדובר פה באיזה סאדיסט כמו שאתה מגדיר אותו, ששמח כשיש לו סיבה להעניש רק כי הוא יכול.
הקב"ה אוהב את עם ישראל ורוצה בטובתו. הטובה הזו היא לא העולם הזה החולף. הטובה הזו היא רק העולם הבא הנצחי ששם נקבל שכר על המצוות והמעשים.
הקב"ה רוצה שכמה שיותר מאיתנו יצטרפו לעולם הבא שהוא טוב נצחי רוחני. טוב שלעומתו כל יסורי העולם הזה אינם כלום כדי להרויח אותו. כולל השואה.

החשבון שהקב"ה מתחשבן איתנו לא נמדד בכזו פשטות כמו שאתם מציגים אותה. מדובר בחשבונות רבים ומורכבים שרק הקב"ה יכול "להחזיק ראש" בחישובם. מדובר בצדק אלוקי מוחלט. אין צדק יותר צדק מזה. מדובר בהתחשבנויות בפרט ובכלל והערבות שביניהם. יש התחשבנויות שנמשכות על גבי אלפי שנה ולאורך גילגולים רבים. בסופו של דבר כל אחד מקבל בדיוק את מה שמגיע לו. "בדרך שבה האדם מודד, בה מודדים לו"

תבינו העולם הזה הוא לא התכלית. לא היה שווה לברוא את כל היופי הזה כדי למות בסוף ולהאכל ע"י תולעים. למה האדם לומד כל השנים אם בסוף יאכלו את מוחו תולעים?...מה הטעם?...כל מי שלא ירמה את עצמו יבין שאין שום תכלית בחייו אם הם נמדדים עפ"י אמות המידה המאד זמניות של העולם הזה. העולם הבא הוא העיקר ולשם הקב"ה באהבתו מנסה להביא אותנו. ולשם כך כל האמצעים שבחר בהם הבורא טובים לנו אם הם מזכים אותנו לכך.

ישן 31-05-2006, 18:53
צלמית המשתמש של tallula

אבל יש הסבר הגיוני....
בתגובה להודעה מספר 103 שנכתבה על ידי cancer שמתחילה ב "אז אם החשבון כל כך מורכב, למה להתעקש ולנסות להסביר"

לא צריך להיבהל כשמדובר בשואה. צדיקי אותו הדור חזרו והתריעו שיקרו דברים מזעזעים אם לא נלמד את הלקח ונחזור בתשובה. לא צריך להיכנס לפרטי פרטים - למה בדיוק ככה או לא ככה. מדובר פה במשהו הרבה יותר גדול וחשוב מכדי להיכנס לחישובים קטנוניים שאין לנו נגיעה בהם.
הסבר לשואה יש, הפירוט המדוקדק הוא בהחלט מעבר להבנתינו.

אדם אחראי למעשיו ונותן דין וחשבון בעל כורחו. מי שרוצה לקבל ירוויח מי שלא רוצה לקבל ורוצה לחיות על פי שרירות ליבו ההפסד כולו שלו. רק שידע שיש דין ויש דיין ויש עולם הבא. כמו שכתוב בפרקי אבות: "העבודה רבה והשכר הרבה הפועלים עצלים ובעל הבית דוחק". העבודה רבה בעולם הזה, והשכר הרבה בעולם הבא, אנחנו הפועלים העצלים והקדוש ברוך הוא הוא בעל הבית שדוחק אותנו שנזכה לאותו הטוב הצפון לצדיקים בעולם הבא.
כמובן שיש מדרגות בעולם הבא והכל על פי המעשים. כל אחד יקבל את מדרגתו על פי רוב המעשה. כל שמעשיו רבים מחבירו יהיה גדול ממנו. כמובן שיהיו כאלה שיצטערו מאוד במקום שלא יוכלו יותר לתקן כמו שאומר שלמה המלך: "מי שלא התחכם עכשיו לא יתחכם בקבר". ויהיו גם כאלה שיפסידו את כל הקופה וחבל....

ישן 31-05-2006, 17:40

רציתי להוסיף לגבי ניצול ואמונה
בתגובה להודעה מספר 97 שנכתבה על ידי tallula שמתחילה ב "קודם כל..."

הרב צבי גוטמן, רבה הראשי של קהילת בוקרשט, שרד פוגרום ב-1941 בו נרצחו 120 אנשים, כולל בניו התאומים יעקב ויוסף, לאחרו שנורו ביער ומתו צמודים אליו בעוד הוא שרד. אמונתו באלוהים שרדה (לא מדובר באדם טיפש ואטום) כל משפחתו ששרדה ועלתה לארץ הם אנשים מאמינים, ברובם חרדים. ( בית הכנסת של יוצאי רומניה בתל-אביב נקרא על שמם).

אז אותו ניצול שואה יכל (וזה קרה) לאבד את האמונה עקב הנושא "איפה הוא היה?"," למה זה קרה לי/להם?" אבל ביהדות (ובעצם בכלל) אדם צריך קודם כל לפשפש במעשיו על כל דבר טוב ורע שקורה לו. והרי הוא ניצל! אז למה עצם ההישרדות לא מצריך מחשבה וניתוח אמוני? השורדים שנשארו מאמינים הצליחו למצוא תשובה, כנראה.
זה נושא קשה מאד, להבנה ודיון לאנשים שלא עוסקים בנושאים הללו כל החיים, או לפחות עשרות שנים. וזו הסיבה שאני (חילוני לעת עתה) מתרגז כשאני רואה את התשובות הרדודות שבהם מוצאים מפלט, כמו אין אלוהים בגלל אירוע X או Y, חמורים ככל שיהיו.
היינו מצפים לדיון רציני על פילוספיה,פיזיקה, היסטוריה או ספרות עם אנשים שלא עוסקים בזה יום,יום?

"הלגיונרים דחפו את הרב גוטמן ליער. הלך, עם שני בניו הרכים, אוחז בכפות ידיהם מזה ומזה. ציוו עליהם לשכב. שכבו על פניהם בשלג. הרב לא הרגיש כאב בגופו אבל הרגיש איך בכפות בניו אוזל הדופק. כשהסתלקו הלגיונרים קם ופסע מוכה הלם על הכביש. הלגיונרים מצאו אותו, גררו אותו למשטרה שלהם וחזרו איתו ליער. שוב שכב ופניו בשלג אבל כדורי הרובים לא קלעו. כשירד הלילה יצא מן היער. שוב לכדו אותו, הכו, מרטו את שערות הזקן, ואמרו: הפעם נחזיר אותך ליער ושום נס לא יעזור לך. מאוחר יותר הגיע איש צבא, קצין גבוה, ששחרר את הרב מידי הפורעים ויצא אתו ליער. שם זיהה הרב את בניו, ובעפרון כימי שהרטיב בפיו רשם על הגוויות הפעוטות את שמותיהם."

John Kennedy Toole

ישן 31-05-2006, 17:49
צלמית המשתמש של rubber_duck
  rubber_duck מנהל rubber_duck אינו מחובר  
מנהל פורומי מטיילים ותרמילאים, תעופה אזרחית ופורומי הלוחות

חבר מתאריך: 01.05.03
אני באמת לא מבין למה זה מעצבן אותך
בתגובה להודעה מספר 108 שנכתבה על ידי GrimReaper שמתחילה ב "רציתי להוסיף לגבי ניצול ואמונה"

לפעמים מגיעים לתובנות מאד מעניינות כשמדברים עם אנשים שלא עוסקים בצורה יום יומית בנושא מסויים, זה נותן נקודת מבט אחרת על הדברים.
תשובות רדודות יש גם לאנשים שמאמינים באלוהים, זה לא דבר שמייחד את החילוניים, אבל זה מה שיפה בדת לא? בגלל שזה דבר רוחני אין משהו שהוא לא הגיוני בדת. כל אחד ומה שהוא מאמין בו או לא מאמין בו, זה עובד לשני הכיוונים.

עריכה: ד"א אני יכול להביא לך גם דוגמאות של אנשים שהיו חרידים בשטעטלים של פולין ואחרי שניצלו משואה איבדו אמונה באלוהים והפכו לחילונים גמורים.

נערך לאחרונה ע"י rubber_duck בתאריך 31-05-2006 בשעה 17:53.
ישן 31-05-2006, 18:02

חו"ח
בתגובה להודעה מספר 109 שנכתבה על ידי rubber_duck שמתחילה ב "אני באמת לא מבין למה זה מעצבן אותך"

לא דיברתי על האשכול הזה, אלה יותר לתרבות השיח הציבורית בארץ.
אבל בסופו של דבר, במידה מסויימת מה שטוב באקדמיה וגם ביהדות שהם מסתמכים על פסיקות/תיאוריות קודמות בפרשנות. אמונה היא אולי פרטית, אבל היא אפשר סתם להמציא אמירות מכלום, או לעשות היקשים לוגיים רדודיים (ובעצם זה אפילו לא נושא לוגי). בגלל זה, אני מכבד יותר אמירה של גדול דור בהלכה, או מישהו שהתהמעק בקבלה כל חייו, וגם פרופסור שלמד לעומק משנות פילוסופיות שונות עשרות שנים, על פני תגובות שנזרקות לאוויר על ידי אנשים שלא מתעמקים בנושא שעות,ימים ושנים.

John Kennedy Toole

ישן 31-05-2006, 18:49

בהחלט יש זכות
בתגובה להודעה מספר 111 שנכתבה על ידי u-367 שמתחילה ב "לא ברור למה אתה מנסה כול הזמן להתעקש שלנו אין את הזכות לדון בנושא"

והאשכול הזה הוא מבין האיכותיים יותר בפורום, לא כיוונתי בביקורת בהכרח לאשכול אלא לסוג מסויים של אמירות. כל מה שאני אומר, שיש הבדל באיכות הדיון בין מי שמתעסק בזה כל חייו לבין מי שלא (וזה כולל אותי). לא שאין זכות לדון, חובה לדון! אני נגד קבלת דבר כמובן מאליו. אבל כשאומרים משהו זה לא יכול להיות סיסמאות ששוללות אמונה כלשהי "כי ככה" אלא רק לאחר שליטה בחומר.
אם מישהו מפריך גילגול נשמות, תיקונים וכו' מתוך היהדות ושליטה במקורת, מצויין, אני רק אלמד מזה, אבל ממש לא תעניין אותי אמירה כזו מאדם שבא שמבקר בנקודה לא תלויית אמונה.
תחשוב על ההבדל בין עבודה אקדמית שבה צריך לתת מראה מקום לכל אמירה, לבין כתבה בעיתון ערב. תחשוב על מחקר אקדמי בן מאות עמודים ומספרי סטטיסטיקןת, לתימצות שלו למשפט " אלכוהול מאריך חיים" בעמוד 14 של מעריבף על ידי כתב שלא קרא את המחקר בכלל.
זה כל מה שאני אומר, אל תעלבו, גם אני סה"כ הדיוט

John Kennedy Toole

ישן 01-06-2006, 09:13
צלמית המשתמש של u-367
  u-367 u-367 אינו מחובר  

הפנו אותי לאיזה מאמר ששייך לאחד הרבנים של מכללת איו"ש ..זה הסברו :
בתגובה להודעה מספר 108 שנכתבה על ידי GrimReaper שמתחילה ב "רציתי להוסיף לגבי ניצול ואמונה"

איפה היה אלוקים בשואה?

הרב יחזקאל פרנקל*

על שאלות

"איפה היה אלוקים בשואה" זו שאלה חשובה וטובה, לפחות מבחינת היהדות ובתנאי, שהיא עומדת בקריטריונים הנהוגים של עיון ומחקר: כדי לקבל תשובה, מוכנים לחיפוש, לחקר ולבקשת האמת. אם היא באה לשמש ראש חץ אנטי-אמוני או חדר אטום מפני האלוקים, זו אינה שאלה כלל, כי אינה באה ממקום של "לקבל" ו"לשמוע".

יתמות וגעגוע ליחס

בשואה אלוקים הסתיר פניו מאתנו. הוא הכה בנו וזה היה נורא. זה היה היחס אותו קיבלנו. ניתן לשאול לגבי כל מי שאביו או אמו נספו שניהם בשואה או, חלילה, בכל אירוע טראגי, כמה היו נותנים על מנת לשוב ולהיות בקשר חיים עם הוריהם ואפילו לקבל גערה או מכה? אנחנו קיבלנו יחס של הסתר פנים והפנית עורף. "וְאָנֹכִי הַסְתֵּר אַסְתִּיר פָּנַי בַּיּוֹם הַהוּא עַל כָּל הָרָעָה אֲשֶׁר עָשָׂה" (דברים פרק ל"א)ואיזה יחס נתנו אנו ? הרי מעט ביקורת עצמית מחויבת גם כן בדרך להבנה. אך מכל מקום יחס הוא ביטוי של חיים וקשר. ועם ישראל נקרא בפי הנביא "בני אל חי"(הושע פ"א). חיים הם מרקם של יחסים. עליות וירידות, כעסים ומתיקות, מתחים והפוגות קוצים ושושנים. עיקר הטרגדיה היא חוסר הקשר, חוסר המגע, אי הנוכחות. חיים מתים.

אלוקים היה באירופה בשנות הארבעים הראשונות של המאה הקודמת – ועוד איך היה! למעשה, הוא "קרע" אותנו – אך למשמעות הקריעה הזו נגיע מאוחר יותר. מוטב נתחיל קודם לשאול: "איפה היו היהודים לפני השואה"?

איפה היינו, אנחנו, לפני השואה?

מה השאלה? היינו בגלות! וגלות זה דברים רעים רבים. גלות זה אומר להיות מחוץ למקומך הטבעי. גלות זה בלי עצמאות. גלות זה האיום הקיומי החריף ביותר על עם. זה כמו חוסר חיים. ובעם כמו ישראל, זהו גם העונש הנורא מכל נורא. "ואתכם אזרה בגויים".

והנה הדבר הנורא הזה, החושך האפל - החל להתפוגג. הדבר התחיל בגלים מכיוונים שונים ונוצרה מערבולת, החלה תנועה, דינמיקה. החלה הסחיפה החוצה מן הים הדביק והמעיק של הגלות – הים שעתיד להטביע כה רבים. הקדוש ברוך הוא מתחיל להחזיר את הסדר על כנו – את העם לארצו. מן הקודש ומן החול החלה הדינמיקה לפעול: מחדגיסא, רבנים גדולים, אלקלעי, קלישר, מוהליבר, גריידיץ, ברלין, קוק ורבים וקדושים אחרים עמם, (והגאון מוילנא ותלמידיו, הבעל שם טוב וחסידיו) מפנים פנס קטן בערפל ומורים את הכיוון החוצה: לארץ ישראל. ומצד שני, שאיפות לעצמאות של עמים באירופה הכו בקדקודם של יהודים ערים לשאול – ומה אתנו? הס, פינסקר, ליליינבלום, נורדאו. אנטישמיות, משפט דרייפוס. הרצל מתעורר "מה יהיה בסופנו". ושם חדש מופיע באופק היהודי – ציונות. דיברו על קונגרסים, ועידות, כינוסים, ישיבות, עצרות, אספות, נאומים, כתבות ועיתונים, והחלו להישמע מילים כמו מושבות, עליה, מלריה, הברון.

וכאן בא האבל!

אבל לשווא צלצלו הפעמונים.

התגובות נעו בין ציניות לבוז. ה' רמז והחל בבניה אך הבונים המיועדים מאסו באבן. נצנוצי האורות הרחוקים בפתח תקווה, זיכרון יעקב, ראשון לציון, והמושבות בגליל לא קרצו להמונים. התעוררות הארץ לחיים, תוצאת שברי ההתיישבות והעלייה לא גרפה את העם בכלל: "למה קראתם לי, חופי הפלא? למה קרצתם לי אורות רחוקים?" מקשה רחל המשוררת. יותר משישים שנה קודם למלה"ע השניה, מ- 1881 ואף קודם, החלו גלים של התעוררות להתנער מקרקעית הגלות. התארגנויות פוליטיות ומאמרים של רבנים, חובבי ציון ובילויים, תימנים ואירופאים – מונעים בהנעה קדימה – לצאת מזה, לעלות לציון. לעומת הכמויות של יהודים שהיו קודם בארץ (כ-30,000 יהודים בעיקר ב"ארבע ערי הקודש": ירושלים, חברון, טבריה וצפת בין כ-250,000 ערבים. פיטרס, ג'. "מאז ומקדם", עמ' 238) נכרת מגמת התחזקות אבל עדיין הסך הכללי עלוב.

והעלבון כולו היה של העם היהודי. כי הסיכוי היה עצום – וההחמצה אדירה.

הגלות כהתמכרות

באין רצון לצאת מן הגלות מבחירה, החל תהליך של הוצאת היהודים ממקומם בעל כרחם, בכוח. החלו פרעות קשות ביותר שכתוצאה מהן התרחשה סוף סוף הגירה בממדים מדהימים באותן 35 שנה שמראשית הציונות ועד מלה"ע הראשונה. בין 2 ל-2.5 מליון יהודים עזבו את בתיהם ועקרו ממקומם. אך מכל אלו לארץ עלו כ-2% בלבד! לארה"ב, לדרום אפריקה, לאוסטרליה, לדרום אמריקה – רק לא לארץ ישראל. עם גלי הגירה זו זרמו לתוך ים הגלות גם ההון והכשרון היהודי, היזמים, והתעשיינים - ולכאן באו "ההרפתקנים", האידיאליסטים חסרי האמצעים היכולת והניסיון. ("כ- 90% שבו כלעומת שבאו" יאמר בן גוריון לימים על אנשי העלייה השניה).

היהודי העדיף לצאת מן הגלות – אך להחליפה באחרת.

רבנים ורפורמים, בונדיסטים וקומוניסטים, חרדים וחילוניים – (כמעט) כולם כולם נדבקו באהבת הגולה, והחצינו יחס צונן ומנוכר כלפי הציונות במובנה המעשי - עליה. את המסות הגדולות של יהודים הציונות לא הצליחה לנתק מן הגלות.

המשמעות הרוחנית של הכישלון

גם לריבונו של עולם כואב. הגלות כואבת בשמים. השכינה בוכה: "במסתרים תבכה נפשי מפני גוה – מפני גאוותן של ישראל שניטלה מהן" (מסכת חגיגה דף ה'). החטא החמור ביותר לפרט, ליחיד, החטא של חילול ה', מוכפל מאות מונים כשהוא נעשה חטא לאומי. כזו היא הגלות, חילול ה' בינלאומי: "ויהי דבר ה' אלי לאמור: בן אדם בית ישראל יושבים על אדמתם ויטמאו אותה בדרכם ובעלילותם... ואשפך חמתי עליהם... ואפיץ אתם בגויים... ויבוא אל הגויים אשר באו שם ויחללו את שם קדשי באמר להם עם ה' אלה ומארצו יצאו": (יחזקאל פרק ל"ו).

אם אחר דברי התנ"ך, אם אחר כל הקריאות לצאת לארץ ישראל, הרמוזות מן הציונות והמפורשות בפוגרומים, המדוברות בכיכרות ובעצרות אנטישמיות והנכתבות בעלוני הפרוטוקולים של זקני ציון– התשובה היא לא! משאירים את מצב חילול ה' מתמיד, אזי ממשיך הנביא, נצרכת פעולה קשה מאד.

הנה, כאן הופיע אלוקים בשואה

"והעלה על רוחכם היו לא תהיה אשר אתם אמרים נהיה כגויים... חי אני נאם ה' אם לא ביד חזקה ובזרוע נטויה ובחמה שפוכה אמלוך עליכם: והוצאתי אתכם מן העמים וקיבצתי אתכם מן הארצות אשר נפוצתם בם ביד חזקה ובזרוע נטויה ובחמה שפוכה:... וברותי מכם המרדים והפושעים בי מארץ מגוריהם אוציאאותם ואל אדמת ישראל לא יבוא... ואת שם קדשי לא תחללו עוד: וידעתם כי אני ה' בהביאי אתכם אל אדמת ישראל אל הארץ אשר נשאתי את ידי לתת אותה לאבותיכם: (יחזקאל פרק כ').

כאן אלוקים הופיע בשואה – בדיוק במצב שבו התריע שהוא יגיע ובדיוק – לאסוננו – באופן הנורא בו אמר שיתייחס אלינו, 2500 שנים מראש. אלא שאנו כולנו, מחרדים ועד מתבוללים "לא חשבנו שהתורה מתכונת ברצינות". ומאוחר יותר, בין שתי מלחמות העולם, גם הסימנים המובהקים על עליית היטלר לשלטון, אחר כישלונו בבחירות – לא הספיקו כדי למהר ולצאת.

בערב ראש השנה ה'תרצ"ה (34') עומד הרב קוק זצ"ל בחורבת רבי יהודה החסיד בעיר העתיקה, וצועק ובוכה ומתחנן – "היטלר יגרום לנו לעלות לארץ, לצאת מן הגלות, הקדימו אותו"! (מאמרי הראי"ה עמ' 268) ועדיין שערי אירופה היו פתוחים. אך המוחות של כולם היו סגורים.

המשמעויות

היו תמיד לאורך ההיסטוריה היהודית מצבים של התנהגות שלילית של העם, והקב"ה נהג עמנו בארך אפים, בסבלנות, בתזכורות ובצפייה. עד שנגמרו כל יכולות ההנהגה הרכה וננקטה הדרך הקשה –כדי להקדים רעה גדולה מזו: כך במצרים – כשרבים רבים לא רצו לצאת ולהיגאל מן הגלות, ונותרו שם. כך עד חורבן בתי המקדש – הכתובת הייתה על הקיר של פרשיות התורה ודברי הנביאים, ובכל זאת לא באה התפנית, עד חורבן. וכך בתקופת השואה הנוראה. הציונות, הרבנים בחלקם, המשורר אצ"ג, הרב קוק, ז'בוטינסקי ועוד – נותרו קול קורא במדבר העמים. ההשכלה, ההתבוללות, הרפורמה והקומוניזם סחפו החוצה מדרך היהדות המסורתית כבר יותר ממחצית העם!

קשה הדבר לאומרו, רק התהליך שקרה בלם היטמעות מוחלטת ואובדן העצמאות בארץ ישראל, אך הסמיכות המדהימה בין התפוגגות עשן המשרפות באירופה ועד הכרזת עצמאות בארץ ישראל מוליכה להבנה זהירה שכנראה, אחרת זה לא היה קורה. "תניא רבי שמעון בר יוחאי אומר שלוש מתנות טובות נתן הקב"ה לישראל, וכולן לא נתנן כי אלא ע"י יסורין ואלו הן תורה וארץ ישראל ועולם הבא". (מסכת ברכות דף ה'). אין מנצחים וצודקים בניתוח זה. כולם היו בגבם לאור, מי בפועל ומי בפסיביות. רק עשרות אלפים בודדים מבין המיליונים נהגו אחרת. כולנו נקרענו החוצה מן הגלות וכצמר האחוז בגדר תיל, בשרנו נקרע מעלינו ואנחנו יצאנו חבולים מוכים ומושפלים – לדרך ארוכה של הפקת לקחים בנין ותחיה.

*הרב יחזקאל פרנקל הוא ראש מדרשת אלומה הפועלת בקמפוס המכללה האקדמית יהודה ושומרון.

http://www.yosh.ac.il/heritage/2001_2002/tabat.doc

--------------------------

אז עלינו לקבל ולהבין ולא לשאול אחרת אנחנו ראש חץ אנטי אמוני ..

משנה לנשיא לעניינים אקדמיים

ישן 01-06-2006, 16:23

בתגובה להודעה מספר 113 שנכתבה על ידי u-367 שמתחילה ב "הפנו אותי לאיזה מאמר ששייך לאחד הרבנים של מכללת איו"ש ..זה הסברו :"

ציטוט:
אז עלינו לקבל ולהבין ולא לשאול אחרת אנחנו ראש חץ אנטי אמוני ..

יש בעיה רצינית עם הבנת הנקרא שלך אם זה מה שהבנת מדבריו.

ציטוט:
על שאלות

"איפה היה אלוקים בשואה" זו שאלה חשובה וטובה, לפחות מבחינת היהדות ובתנאי, שהיא עומדת בקריטריונים הנהוגים של עיון ומחקר: כדי לקבל תשובה, מוכנים לחיפוש, לחקר ולבקשת האמת. אם היא באה לשמש ראש חץ אנטי-אמוני או חדר אטום מפני האלוקים, זו אינה שאלה כלל, כי אינה באה ממקום של "לקבל" ו"לשמוע".

וזה מה שטענתי באשכול הזה מהתחלה. אתה חייב לבוא לפחות עם האפשרות המחשבתית שיש תשובה,אך איננו יודעים אותה. צריכים להיות להיות מוכנים לשמוע (אך גם לחקור!). הוא לא טוען שאסור לשאול, ההפך, אך לא שאלות שכל מטרתן ניגוח.

John Kennedy Toole

ישן 01-06-2006, 23:40
צלמית המשתמש של u-367
  u-367 u-367 אינו מחובר  

עלינו לקבל בעניין של לקבל ולשמוע אם נשאל ... מטרת השאלה תהיה ניגוח כמו שאתה אומר
בתגובה להודעה מספר 114 שנכתבה על ידי GrimReaper שמתחילה ב "[QUOTE][font=Arial..."

כותב המאמר מסביר מפורשות שאם לא תבוא השאלה באופן כזה אז מראש קבע כי אמר בעצמו כי תהיה ראש חץ אנטי אמוני
ככה אני הבנתי ,
הוא מצוטט באופן ברור פסוקים מהמקורות ומוכיח לנו שבעצם אלוהים הוא בעל מילת כבוד בכך שהופיע בסופו של דבר בשואה - וכילה בעמו את חמתו על כול חטאיו
ובדבר הכי מעניין שיש בסוף המאמר טענה שאומרת שאם לא הייתה שואה לא הייתה מדינה
אז בעצם שחט אותנו בשואה ואז נתן לנו מדינה ?!
שמע , אז הוא בעצם היה נוכח .. הכול היה מכוון ובא בעקבות העם שסר לדרך רעה
רצה מראש שכך יהיה ,וידע מה הוא עושה ובתמורה נתן לנו מדינה
נביא עוד מאמרים ונצליב בניהם

ישן 31-05-2006, 18:09

מי
בתגובה להודעה מספר 118 שנכתבה על ידי cancer שמתחילה ב "פתאום זו זכות למות בגלל שאתה יהודי.."

שמזלזל בדת ובמסורת בת אלפי שנים, זילזל בה הרבה לפני תגובות שלא מצאו חן בעיניו ונתפסו כמתחמקות. אחרת היה לומד ומעמיק, ומפריך בעצמו את הטענות בהסתמך על המסורת. אתה לא יכול לדון במסורת היהודית מבחוץ. כדי לבחון זאת אתה חייב לקבל את אקסיומת האמונה באלוהים ועיקריה כמסגרת העבודה לבחינת הנושא. אתה לא חייב להאמין בעצמך, אלא לפחות לקבל את אמיתותה צורך הניתוח.

ישבת פעם בעצמך, ללא תלות באחר, להעמיק קצת בנושאים הללו? ישבת, קראת וחקרת?

John Kennedy Toole

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 09:36

הדף נוצר ב 0.24 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר