לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה    ברוכים הבאים לפורום צילום!!!       אוסף אתגרי הצילום של כל הזמנים   מצגת-סרטון ישראל 3 מוכנה כעת להפצה, לצפייה לחצו כאן חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > תרבות ואמנות > צילום סטילס ווידאו
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 07-06-2006, 13:16
צלמית המשתמש של Olegis
  Olegis Olegis אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.07.02
מידע DNG - Digital Negative

משהו שאני חושב להתחיל להיכנס אליו בעתיד המאוד קרוב - להמיר את אוסף קבצי ה-RAW שלי לפורמט DNG, ואני אסביר למה. משום מה לא מייחסים חשיבות רבה לנושא של שמירת הקבצים שלנו (אני מדבר על אלה שמצלמים ב-RAW) לאורך זמן, אני מדבר על שנים קדימה. למה פשוט לא לשמור את קבצי ה-RAW שלנו כמו שהם יצאו מהמצלמה ?

התשובה פשוטה - הקבצים האלה הם פורמטים מיוחדים של יצרני המצלמות (ניקון, קנון, אולימפוס וכד') והם undocumented, כלומר היצרנים לא מוכנים לגלות לציבור איך בדיוק בנוי פורמט כזה או אחר. זה גורם ללא מעט בעיות כבר היום - למשל, בכל פעם שיוצאת המצלמה החדשה של קנון או ניקון, לוקח לספקיות של תוכנות ה-RAW זמן מסויים כדי לצאת עם תוכנה שתומכת במצלמה החדשה (וזה כולל גם את Adobe Camera RAW). אם היצרניות היו משחררות את המסמכים שמסבירים איך בנוי פורמט ה-RAW שלהן, זה היה חוסך הרבה בעיות למפתחי התוכנות.

זה מביא אותי לנקודה שלי - למעשה, כשאנחנו שומרים את הקבצים שלנו בפורנט המקורי, אנחנו נשארים "נעולים" בפורמטים המוגנים האלה שאף אחד לא באמת יודע אין הם בנויים וממה בדיוק מורכבים הקבצים. אף אחד חוץ מהיצרניות עצמן, כמובן. למה זה חשוב ? כי הכל יכול לקרות ואפילו יצרניות המצלמות החזקות ביותר עלולות להיעלם מן העולם (מישהו זוכר את KM ?) ו \ או להפסיק לתמוך בפורמט RAW שצילמנו בו לפני 10 שנים ? מי מבטיח לי שהתוכנות בעוד 10-20 שנה ידעו לתמוך בקבצי ה-RAW שלי שצילמתי עם המצלמה הפרה-היסטורית שלי ?

כאן בדיוק נכנס כל נושא ה-DNG. זהו פורמט חדש שהציעה חברת אדובי - גם הוא פורמט שמתייחס לשמירת נתוני ה-RAW המקורי, אך ההבדל בינו לבין ה-RAW המקורי שה-10D שלי מפיקה הוא מהותי מאוד. אדובי שיחררה לציבור את המפרטים והמסמכים המלאים אודות DNG, ככה שכל מי שיודע קצת תיכנות, יכול לכתוב תוכנה שיודעת לעבוד עם הקבצים האלה. פתרון חינמי, ציבורי ופתוח, אם תרצו. אדובי עדיין שולטת במפרט הרשמי של DNG בצורה בלעדית - אבל כל שינוי בו יהיה גלוי לציבור. גם מבחינת מפתחי התוכנות ל-RAW - הרבה יותר פשוט וזול לקחת מפרט פתוח ולהתאים את הקוד למפרט הזה, מאשר לשבת ולשבור את הראש בלפענח את קבצי ה-RAW הנעולים של יצרנית המצלמה.

DNG מציע מספר יתרונות נוספים, כגון קבצים קטנים יותר (במיוחד בהמרה מ-NEF של ניקון), קבצי preview מובנים מתוקנים, יכולת להכיל ולערוך metadata מובנה ועוד, לא אכנס לנושא הזה כי זה באמת נושא בפני עצמו והוא רחב מאוד. מי שרוצה - שיריץ חיפוש בגוגל.

הפורמט הזה מתחיל להיכנס חזק מאוד בתחום חובבי הצילום וגם אצל המקצוענים (ראיתי נתון שכ-18% מכלל הצלמים המקצועיים בעולם משתמשים ב-DNG כבר כיום), ויותר ויותר תוכנות תומכות בו - תוכנות לפיתוח RAW, תוכנות לקטלוג התמונות ועוד. זה מבטיח אורך חיים לפורמט הפתוח הזה - לדעתי הרבה מעבר לפורמט ה-RAW של ה-10D שלי.

מי שרוצה לנסות - יכול להוריד תוכנה (חינמית) להמרת RAW ל-DNG מהאתר של אדובי. בשלב הזה, בגלל ש-DNG עדיין פורמט יחסית חדש, אדובי ממליצה לשמור גם את הקבצים המקוריים - אבל ראיתי לא מעט צלמים מקצועיים שבחרו כבר היום להישאר רק עם DNG (ואני מדבר על צלמים שמצלמים מאות אלפי פריימים בשנה ומגלגלים עבודות רציניות בסכומים גבוהים מאוד).

זהו פחות או יותר, רק רציתי שתדעו

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 07-06-2006, 14:08
  jecky666 jecky666 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.07.05
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Olegis שמתחילה ב "DNG - Digital Negative"

נשמע מעניין מאד
אני אישית כמו שאני מכיר התגלגלות של פיתוחים בעולם הזה, חושב שעדיף לחכות עד שהעניין יהיה בשלב מספיק מתקדם שזה יהיה ברור ובטוח לגמרי להשתמש בו. ושיהיה אפשר להיפטר מקבצי הraw המקוריים.

מבחינת היתרונות גודל הקובץ הוא לדעתי היתרון הבולט ביותר. העובדה שקבצי הRAW הם קבצים שרק מתפתחיהם יודעים את המבנה המדוייק שלהם לא באמל מטרידה אותי. מכיוון שנכון להיום הם מאפשרים לך, לדעתי לפחות, להוציא את המירב מתוך קובץ כזה ולא מסתירים שום דבר. אחרי הכל גם אם היה ידוע לנו מבנה הקובץ ומתכנתים היו יודעים איך לעבוד איתו. זה רק אומר שהיו יוצאות תוכנות חינמיות לעריכת תמונה מסוג זה, דבר שלדעתי לא יועיל בכלל. בגלל שעל זה אין וויכוח, שתוכנות חינמיות לעולם לא יהיו מקצועיות כמו האלה שעולות כסף.

it has to be time to leave it all behinde
what a perfect time for me to make you mine
i know i can make everything just perfect

ישן 07-06-2006, 15:05
צלמית המשתמש של Olegis
  Olegis Olegis אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי jecky666 שמתחילה ב "נשמע מעניין מאד אני אישית כמו..."

דווקא הגודל פחות מדאיג אותי (ההרדיסקים של היום לא יקרים יחסית ותמיד אפשר להוסיף עוד אחד). מעבר לזה, ב-DNG יש יתרונות חשובים נוספים כגון - ה-preview שכלול בו משקף את העריכה שנעשתה ב-ACR ולא ה-preview שהמצלמה הכניסה. כמו כן, יש אפשרות לכתוב metadata לתוך שדות ה-IPTC הפנימיים בקובץ - בקובצי RAW רגילים זה לא אפשרי בגלל שלא יודעים את המבנה המדוייק של הקובץ. מה שהתוכנות עושות זה - יוצרות קובץ נפרד ל-metadata עבור כל קובץ RAW, וזה כמובן מגביר את הבלגן ומסבך את העניינים.

אתה רושם -
ציטוט:
הם מאפשרים לך, לדעתי לפחות, להוציא את המירב מתוך קובץ כזה ולא מסתירים שום דבר
, אבל זה בדיוק העניין - המפתחים של המצלמות לא מאפשרים לך לדעת מה בדיוק נמצא בקובץ ולכן אתה צריך לגלות בעצמך (זה מה שמפתחי התוכנות ל-RAW עושים פחות או יותר). קנון, ניקון, אולימפוס ועוד מסתירות את המידע הזה ולכן אתה למעשה נשאר "שבוי" בידיהן, אם יורשה לי להשתמש בדימוי הזה. ניקון אף נוהגת להצפין חלק ממידע ה-EXIF (המידע שאמור להיות גלוי לכל) כדי לגרום לבעיות בעבודה עם תוכנות RAW צד שלישי - כך היה עם D2X שלה אם זיכרוני אינו מטעה אותי ...

ישן 07-06-2006, 18:08

בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי Olegis שמתחילה ב "דווקא הגודל פחות מדאיג אותי..."

אני לא בטוח, בכל תוכנות העריכה לקבצי RAW שקיימות היום אני רואה מגוון רחב ומספק של אפשרויות למניפולציה של התמונה.

בקשר לבלגן שזה יוצר כשנוצר קובץ נוסף ששומר את נתוני העריכה. פה אתה צודק במא אחוז. זה סתמי.
זה דבר דיי לגיטימי כיום שחברות משאירות פיתוחים שלהם מוצפנים, מהרבה מאד סיבות. אבל אני לא רואה שום סיבה ניראת לעין שבגללה החברות השונות שמספקות לנו את תוכנות העריכה השונות ימנעו מאיתנו מלהוציא את המירב מהתמונה הקיימת. פאילו אם אין לנו את הידע המדוייק של מבנה הקובץ

ישן 07-06-2006, 16:21
צלמית המשתמש של nir-vana
  nir-vana nir-vana אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.05.03
שלח הודעה דרך ICQ אל nir-vana שלח הודעה דרך MSN אל nir-vana Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Olegis שמתחילה ב "DNG - Digital Negative"

אם ניתן להריץ היום משחקים של קומודור 64 ושל אטארי על פי סי עם אמולטור, או להריץ תוכניות בשפת אסמבלר של מחשבים משנות ה70 כמו הPDP11 שלומדים עליו בטכניון. בכלל כמעט לכל פורמט יש תוכנה שמפענחת. אז אני בטוח שגם בתחום הזה התוכנות העתידיות ידעו לפתוח קבצי RAW, על אחת כמה וכמה כשמדובר במוצרים שנמכרים בסדרי גודל של מאות אלפים או יותר.
ההמרה נראית לי טרחה מיותרת כרגע, כי היא לא מוסיפה יתרונות. ללא קשר טוב לשמור את קבצי ההתקנה של התוכנות שמפענחות את הפורמטים שמשתמשים בהם. כמובן שהדיסקים יכולים לדהות אבל כאן עברנו לדיון שהיה כבר לפני כמה ימים

נערך לאחרונה ע"י nir-vana בתאריך 07-06-2006 בשעה 16:23.
ישן 07-06-2006, 16:39
צלמית המשתמש של Olegis
  Olegis Olegis אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי nir-vana שמתחילה ב "אם ניתן להריץ היום משחקים של..."

אין קשר בין הרצת התוכנות הישנות שנכתבו באסמבלר (סטנדרט פתוח) או בשפה דומה לבין תמיכה עתידים בפורמטים סגורים שאף אחד חוץ מיצרניות הפורמטים האלה, לא יודע מה קורה בפנים. כבר היום יש מצבים בהן אי אפשר לקרוא את קבצי ה-RAW של חלק מהמצלמות הישנות - מי מבטיח לי שבעוד כמה שנים התמיכה בקבצים של ה-10D שלי תמשיך להתקיים ?

תהליך ההמרה ל-DNG עורך מספר שניות לתמונה ומספר דקות לתיקייה עמוסה - לא נראה לי שזה סיפור גדול. לגבי היתרונות כבר רשמתי - יכול להיות שעדיין לא יצא לך לראות את התועלת של היתרונות האלה, אבל לדעתי בעתיד זה כן יבוא לידי ביטוי. למשל, אני הולך בעתיד הקרוב להכיל אצלי תהליך מסודר של ניהול וקטלוג תמונות - ושם היתרונות של DNG יהיו מאוד משמעותיים.

ישן 07-06-2006, 20:53
צלמית המשתמש של Olegis
  Olegis Olegis אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי jecky666 שמתחילה ב "זה כבר נשמע לי דיי מופרח. לא..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי jecky666
לא בעוד עשר שנים ולדעתי גם לא בעוד 20 הם פשוט "יזנחו" פורמט מסויים. וישאירו אותך עם קבצים שלא יהיה לך כל שימוש בהם
הרי כל קובץ שאי פעם נוצר, ובמיוחד בעולם הגרפיקה תמיד נשאר שימושי גם אחרי המון שנים. פשוט נוספים אליו עוד סוגי קבצים.
ובמקרה ויגיע היום הזה ויזנחו את הRAW אני בטוח שבאותו יום הם גם יביאו תחלופה רצינית ומושקעת לשינוי פורמט הקובץ.

אתה רוצה לחשוב שזה נכון. הידעת שהגרסה האחרונה של DPP (תוכנת RAW מבית היוצר של קנון) לא יודעת לעבוד עם קבצי RAW של D30, המצלמה שקנון עצמה ייצרה לפני מספר שנים (6 ליתר דיוק) ? נניח שהיית פעם הבעלים המאושר של המצלמה הזאת - מה היית עושה היום עם התמונות שלה ? מחכה שצד שלישי יפתח תוכנה שתתמוך בתמונות האלה ? דוגמא נוספת - Digital N של קונטקס שננטשה לחלוטין ע"י היצרן וגם ע"י חברות התוכנה צד שלישי (גם היא משנת 2000).

"כל קובץ שאי פעם נוצר, ובמיוחד בעולם הגרפיקה תמיד נשאר שימושי גם אחרי המון שנים" - זה נכון כי רוב הפורמטים הגרפיים הנפוצים (JPEG, TIFF, GIFF וכד') הם פורמטים פתוחים לכל. לעומת זאת, וזה מה שאני מנסה להסביר כאן, RAW הוא פורמט סגור שהמפרטים שלו נעולים עמוק בתוך מרתפי יצרניות המצלמות. הידעת שלקראת סוף שנת 2005 היו בעולם כ-100 פורמטים שונים של RAW, שרובם המכריע שונה לחלוטין האחד מהשני ?

ישן 07-06-2006, 22:47

בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי Olegis שמתחילה ב "[QUOTE=jecky666]לא בעוד עשר..."

פשוט ממשיך להשתמש באותה תוכנה שהיתה לי שעבדה בשש שנים האחרונות ?

ועוד משהו, אולי זה פשוט לא מפריע למספיק אנשים. או לא לאנשים הנכונים.
כי יש אלפי אנשים שכל הכיף שלהם הוא לפרוץ דברים שנועדו להיות בלי פרוצים או מובנים. וככה פורצים כל תוכנה וכל פורמט וכל דבר שקיים. כמובן כשיש צורך בכך.

ואני לא בא לפתוח וויכוח או לראות מי מבין יותר. אני פשוט חושב שזה מוקדם מידי להפיק מסקנות ולבזבז זמן על קונברט לקבצים שלך.
בינתיים יש לך קבצי RAW ויש לך מספר תוכנות שבהם אתה יכול לשחק עם הקבצים האלו בצורה נוחה וטובה. אני לא רואה סיבה מספקת עדיין לעבור הלאה.

נערך לאחרונה ע"י jecky666 בתאריך 07-06-2006 בשעה 22:50.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 20:39

הדף נוצר ב 0.08 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר