לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה    ברוכים הבאים לפורום צילום!!!       אוסף אתגרי הצילום של כל הזמנים   מצגת-סרטון ישראל 3 מוכנה כעת להפצה, לצפייה לחצו כאן חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > תרבות ואמנות > צילום סטילס ווידאו
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 10-06-2006, 03:29
צלמית המשתמש של Narxx
  משתמש זכר Narxx Narxx אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.12.04
בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי אודי אבן חיים שמתחילה ב "מתן אתה טועה בגדול! כמה שזה..."

לפני הכל, תלמד לשרשר.
עכשיו, אחרי שלמדנו, תמצא לי איפה כתוב שהזכויות היוצרים שייכים לבעל המדיה.
ומי קובע מיהו בעל המדיה? מי שקנה את המצלמה הדיגיטלית, או את הכרטיס הספציפי שהיה במצלמה?

למשל, במפגשי צילום אני נוהג להחליף כרטיסים עם אנשים כדי שאוכל לצלם במצלמות שלהם (כדי לא להחליף עדשות עם בינינו, או לחילופין אם אלו קנוניסטים ואז אפילו להחליף עדשות אי אפשר). אם אני מצלם בכרטיס של מישהו אחר, אזי חוקית התמונות שייכות לו וההיפך?
אני לא יודע איפה לחפש את זה בחוק, אבל נשמע שאתה בדקת את זה. אשמח ללינק ממקור מהימן שיחזק טענה זו.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 10-06-2006, 03:55
צלמית המשתמש של Narxx

בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי Narxx שמתחילה ב "לפני הכל,..."

יאללה, נו אודי... אני עשיתי את העבודה הקשה.
חיפוש אחר "חוק זכויות יוצרים" בגוגל הפנה אותי לוויקיפדיה.
משם מצאתי לינקים למליון אתרים הנוגעים בדבר זכויות יוצרים.
מהלינק השני לאתר "האתר הישראלי לדיני זכויות יוצרים ותקשורת" מצאתי את:
ציטוט:
4. זכות יוצרים נתונה ליוצר היצירה

כלל הוא שזכות יוצרים ביצירה שייכת למחבר, דהיינו ליוצר, ולא לכל אדם אחר, לרבות מי שהזמין את היצירה, מי שמימן אותה, ומי שהציע ליוצר רעיון ביחס אליה. לכלל זה מספר סייגים: זכות יוצרים ביצירה של עובד, שנוצרה במהלך ועקב עבודתו, שייכת למעביד. זכות יוצרים ביצירות אמנותיות מסוימות, הנוצרות על-פי הזמנה שייכת למזמין. הוא הדין בצילום, כאשר ההזמנה היא עבור הנגטיבה (הגדרה שקשה ליישום בעידן הדיגטלי).

אני ממשיך לעיין באתרי זכויות היוצרים. מקווה שעד הבוקר אסכם את החומר הרלוונטי לנו ואעלה אשכול מסודר עם כל הממצאים מגובים בציטוטים וקישורים.
עד אז - חלומות פז.

ישן 10-06-2006, 04:09
צלמית המשתמש של Narxx

בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי אודי אבן חיים שמתחילה ב ""כאשר ההזמנה היא עבור הנגטיבה..."

אם מישהו קונה ממני עבודה שאני ביצעתי, עבור שימוש באותה העבודה, דין הוא שאין הוא מפר זכויות יוצרים בשימוש בתמונה ובהעתקים שלה.
אני למשל, מוכר חלק מתמונותי. אני מקבל תשלום כספי עבור כל מכירה ומכירה, וזאת בתנאי שהלקוח רשאי להשתמש ביצירה שלי (שים לב! אני בעל זכויות היוצרים ולא הלקוח!) לצרכיו שלו, כפי שמסוכם ביננו בחוזה (פירסומת, שימוש אישי, טלויזיה, סרט, פוסטר, גלויה, רקע למחשב וכו').

כאשר מישהו שוכר אותי כצלם בשביל לצלם עבורו נושא מסויים, ואני עובד עבורו, דהיינו שהוא משלם בעבור העבודה שלי. הצילומים כמובן יעמדו לרשותו, אם כי אין זה המצב בתמונה כאן, שכן היוצרת בסך הכל השתמשה בציוד של טל.
כשאתה מצלם ומפרסם צילום שלך בעיתון - של מי זכויות היוצרים?

בנוגע למדיה, אני עדיין מחפש את זה באינטרנט אבל לא מוצא שום רמז לסוגיה. אשמח לקישורים מצידך, ואפילו לדיון בדי-ספוט, במידה והוא עצמו מקושר כראוי.

בינתיים, אני ממשיך לחפור (תרתי משמע)...

עריכה: הסעיף שאני ציטטתי אומר שהקניין הרוחני שייך אך ורק לצלם, למעט מספר סייגים:
1. יצירה שיצרתי כחלק מהעבודה שלי כשכיר (למשל, אם אני מתכנת שעובד בחברת תוכנה, אזי התוכנה שלי שייכת לחברה ולא לי בזכויות היוצרים. בעברי עבדתי בחברת היי-טק אשר תיכננה ובנתה מכונות לתעשייה. תפקידי היה ממדל Solidworks שזה אומר שאני בונה מודלים בתלת-מימד במחשב ומדמה את המכונה לפני ייצור. כל השרטוטים, והמידול עצמו היה שייך לחברה ולא לי. לעומת זאת, אם בהפסקת הקפה מידלתי להנאתי מודלים אשר לא מתוך עבודתי בחברה, אלא רק בשימוש בחומרה שלהם - אני בעל הקניין הבלעתי ובעל זכויות היוצרים המלאות).
2. אם מזמינים תמונה מיוחדת, ואני מצלם במיוחד את התמונה הזו עבור לקוח - אזי זכויות היוצרים שלו. אני רק הייתי כלי בביצוע התמונה, למשל צלמים של קולנוע אינם בעלי זכויות היוצרים לסרט, כמו העורכים. זה די מתחבר למה שנכתב קודם, נראה כמו תת-סעיף של...).
3. בנוגע לצילום וההזמנה של הנגטיב. בעיקרון גם אז בתקופה של הנגטיב היתה בעיה עם זה. נגטיב תיאורתית יש רק אחד, אבל אפשר לשכפל אותם בקלות. דבר שאפשר לעשות בקלות יתר בעולם הדיגיטלי. בכל מקרה, זכויות היוצרים ורוח זכויות היוצרים ברורות לכולנו.
כך או כך, לפי מה שקראתי עד עכשיו, טל הפרה את זכויות היוצרים ובלי קשר ישיר לזכויות היוצרים, היא הפרה את אחד הכללים של הפורום הספציפי הזה.

ואל דאגה - אני ממשיך לחפור

נערך לאחרונה ע"י Narxx בתאריך 10-06-2006 בשעה 04:16.
ישן 10-06-2006, 12:34
צלמית המשתמש של Narxx

בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי גודלן-ארז שמתחילה ב "מצטער מתן הפעם היא צודקת..."

לקחתם את הדיון הזה קשה מדי. הדיון רובו סבב סביב הגדרת החוקיות המשפטית בישראל, ולא באופן אישי נגד טל.
אמרתי כבר בהודעה הראשונה שזה בסדר ושהפעם אני 'מוכן לחרוג מהנורמה' ואני מחליק את השטות הזו כי באמת ברור שמדובר בתמונה שהועלתה בתום.
א - ב - ל
חוק זה חוק. החברה שלה לא קיבלה קרדיט (ולמי ששואל את עצמו מה הוא קרדיט - הנה דוגמא טובה לכך). אני עדיין לא יודע מה שמה של החברה הזו שלה.
שוב, זו קטנוניות ואני גם לא נכנסתי לסוגיה הספציפית הזו, אלא דיברתי באופן כללי בנוגע לחוק המשפטי בארץ.
אם תסתכלו למשל באשכול "צלמים מצלמים צלמים" ותראו את התמונות שהעליתי בעצמי, יש כרדיט לכל אחד ואחד מהצלמים בשם!
אגב, תוכלו לראות שם אפילו שנתתי קרדיט לאודי גילת עוד לפני שנרשם לפורום וידעתם מי הוא.
היום זה טריוויאלי. כולם מכירים אותו ויודעים מי צילם אותי, אבל גם בזמן שלא הכרתם אותו, הרגשתי צורך לכתוב את השם שלו בכרדיט.

האם ברור יותר למה הכוונה?
ומתוך החוק של הפורום, צריך לציין במפורש שהצלם אישר את העלאת התמונה לפורום.
שוב, אני לא קטנוני, אבל אם אתה כבר נכנס איתי בקטנות ומצטט לי את החוקים של הפורום, אז האשכול הזה חייב בדין נעילה ואזהרת המשתמש בכל מקרה.

ישן 10-06-2006, 13:57
צלמית המשתמש של RoseQuartz
  RoseQuartz RoseQuartz אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.02.06
בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי tal_assa שמתחילה ב "אז אני חוצפנית שנלחמת על..."

אני לא מבין מה הבעיה בלבקש חוות דעת על תמונות שמישהו אחר צילם, כל עוד הוא מסכים. עושים את זה הרבה בבמה (ג'ורג'), ראיתי שגם עשו את זה פה (בשם ההורים, הבן, ורוח הקודש).
בכלל, אין טעם להיות קטנוניים בלי סיבה- ברור שאף אחד לא ניסה לגנוב זכויות של מישהו, יהיה מי שזה יהיה, ואני בטוח שאם מישהו היה נהנה מהתמונות עד כדי כך כנראה שטל הייתה חושפת אותו לצלמת המדהימה בשמחה.

אבל בכל מקרה, לא נראה לי שמתן ניסה להיות קטנוני. הוא פשוט ציין את דעתו, איתה אני לא מסכים אבל זה לא ממש משנה. אני לא חושב שזאת חוצפה, או עבירה על החוקים בצורה אופנסיבית.

יאללה, תעשו סופ"ש שמח, אין טעם לריב...

ישן 10-06-2006, 14:35
צלמית המשתמש של Narxx

בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי RoseQuartz שמתחילה ב "אני דווקא חושב שהבעיה היא..."

"בכלל, אין טעם להיות קטנוניים בלי סיבה- ברור שאף אחד לא ניסה לגנוב זכויות של מישהו"
נשמע כמו מגננה ממני. איך אתה מפרש את המשפט הזה שונה ממני?

ובנוגע לג'ורג' בבמה חדשה, הוא מקבל קרדיט מלא לגמרי שם. איך אתה משווה בכלל?
קודם כל המשתמש שם (יוצר) קרוי על שמו. הוא אמנם לא מעלה את הצילומים בעצמו, אבל מקבל מליון אחוז כרדיט והכרזה שהוא הצייר המוכשר הזה.
אבל למה אתה הולך רחוק? אני מנהל לאודי גילת את הדפיוצר שלו בבמה כי אודי (לפחות בתקופה ההיא) ממש סלד ממחשבים ולא הבין איך העסק שם הולך. אז הוא היה שולח לי תמונות, הייתי עורך לו אותן במחשב בשביל שיתאימו לחוקי האתר ומעלה בשמו את התמונות.
וזה ממש לא מה שקרה כאן. פה הקרדיט לרבקה ניתן כעשרים הודעות מתחת להודעה הראשית.

ואני לא בקטע של המונדיאל בכלל. את מי זה מעניין?

ישן 10-06-2006, 14:41
צלמית המשתמש של RoseQuartz
  RoseQuartz RoseQuartz אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.02.06
בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי Narxx שמתחילה ב ""[b]בכלל, אין טעם להיות..."

נכון, ושורה מתחת רשמתי שאני לא חושב שאתה קטנוני או מנסה להיות קטנוני. הבנתי שרק הבעת דעה/עובדה, וגם את זה ציינתי.

סתם נתתי את הדוגמא של ג'ורג'. האינטרנט זה מקום להיות אנונימי אם רוצים, אני לא מבין מה הבעיה. כמו שאני יכול לא להזדהות, מישהו יכול לא להזדהות דרכי. ובטח שלא אנחנו צריכים להתעסק בבעיית זכויות קטנה שכזאת- היא אמרה שחברה שלה צילמה ולא היא. אולי מבחינה חוקית יש בעייה של הגדרת זכויות היוצרים, אישית אני לא חושב שבמקרה הזה יש סיבה להתעסק עם זה.

ובכל מקרה, בוא נעזוב את זה.. סתם ניסיתי לפייס ובמקום יצא שחושבים שאני גם רב. שיהיה, גם טל אמרה שאין סיבה להמשיך להתדיין על זה, אז אני מניח שזה מספיק.
שיהיה לך יום טוב, ולכל עם ישראל..

ישן 10-06-2006, 15:06
צלמית המשתמש של Narxx

בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי RoseQuartz שמתחילה ב "נכון, ושורה מתחת רשמתי שאני..."

הכי אני אוהב את אלו שאומרים את מה שבא להם, אבל אין להם כוח לקבל תגובה חזרה אז הם אומרים "אבל בוא נפסיק פה".
והחוק דן גם בסוגיה של כינויים בדויים. בחיי שאתמול קראתי על זה.
אדם יכול להזדהות בשמו האמיתי (מתן נרקיס) או בכינוי אשר מוכר ברבים (Narxx) וזה תופס מבחינת זכויות היוצרים במאה אחוז.
למעשה, זה לא משנה אם אני מזדהה בפורומים כמתן נרקיס או Narxx כמו שזה לא משנה אם אני מחתים את הצילומים שלי כמתן נרקיס או Narxx או גם לא מחתים בכלל.
זכויות יוצרים קיימים אוטומטית ברגע שאתה יצרת את הצילום. אם תרצה להוכיח זכויות יוצרים בבית-משפט זה כבר עניין אחר ופה יש עורכי דין ואפילו עסקים שעושים מזה לא מעט כסף (אחת הסיבור שאני לא שולח אף פעם תמונות מקור באינטרנט, אלא אם מדובר בצילום שאין לו כלל ערך אמנותי).

בטח שנעזוב את זה עכשיו.
אחרי שהבנתם כולם (וגם קרטר בהודעות פרטיות) שאני הייתי מלכתחילה בעד להשאיר את האשכול כפי שהוא לא לנעול אותו, ולמעשה הייתי בצד שלכם.
סטלנים.
ואני אבהיר את עצמי שוב למען לא יהיו ספקות - אף על פי שהתמונה הפרה את חוק הפורום כפי שכתוב נכון לשעה זו בתקנון הפורום, ועברה על חוק זכויות היוצרים בישראל, אני בעד להשאיר אותו כפי שהוא.

ואל תדאגו להספמה - אשכול זה יהיה אבן הפינה לדיונים נוספים בנושא זכויות יוצרים וגם תחילתנו של תהליך שאני מתכוון לחקור עד שאוכל לנסח אשכול אשר דן בדיוק בסוגיה הזו, ובעזרת השם יגיע לארכיון למען יוכלו כולם להינות ממנו.

שבת שלום. אני זז לת"א - תעשו חיים.

ישן 10-06-2006, 14:13
צלמית המשתמש של Narxx

בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי tal_assa שמתחילה ב "אז אני חוצפנית שנלחמת על..."

טל. לצערי את וקרטר לא הבנתם אותי אבל זו כבר בעיה שלכם.
כבר בהודעה הראשונה כתבתי שאני מוכן להחליק על המקרה הזה ולא להתייחס אליו כעל גניבת זכויות יוצרים. אבל אז אודי נכנס לדיון ואמר שמבחינה חוקית התמונה כן שייכת לך בפקודת חוק זכויות יוצרים.
בדקתי ברשת וגיליתי שהוא טועה (או כל בכל מקרה, אני יכול להסיק מהמידע שכן הצלחתי למצוא, והוא עדיין לא סתר את טענותי וממצאי) וכי למעשה בפועל כן התבצעה עבירת זכויות יוצרים.

שוב, התמונה הועלתה בתום אם כי אני אישית שונא לתת ביקורת כביכול לך כשלא את צילמת את התמונה.
בתגובה הראשונה שלי כתבתי שאהבתי את ההעמדה.
מי יקבל את ההערה הזו? מי ילמד ממנה? את או רבקה? האם רבקה מעוניינת בביקורת מקצועית לצילומים שלה? במידה וכן, היה רצוי לציין את שמה בהודעה הראשית ולא רק עכשיו (שימי לב!).
רצוי גם שרבקה תעשה לעצמה משתמש בפורום ותפרסם צילומים שלה תחת השם שלה, אבל זה כבר נתון לשיקולים שונים (אולי היא לא מבינה במחשבים או שאין לה אינטרנט?).

מקווה שהבנת לעומק את התגובה שלי.
פעם הבאה - לשים בהודעה הראשית את השם של הצלמת וזה הכל.

ישן 11-06-2006, 03:19
צלמית המשתמש של Narxx

בתגובה להודעה מספר 47 שנכתבה על ידי R17 שמתחילה ב ":)"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי R17
שלום לכולם, אני רבקה (חברה של טל, שצילמה את התמונות).
אז תודה למי שהגיב. והאמת לא הבנתי מה פתחתם כזה דיון על זכויות יוצרים?
טל ואני זה קודם כל אותו דבר.. ודבר שני, היא שאלה אותי לפני אם היא יכולה לפרסם את התמונות, וגם שלחה לי קישור כדי שאני אראה את התגובות. יותר מזה?

היי רבקה. ברוכה הבאה לפורום.
אין הרבה מה להבין. ככה זה בפורום צילום בפרש. מפתחים אשכולות בנושאים שונים ומשונים בלי קשר ישיר לנושא האשכול המקורי.
בנוגע לשורה האחרונה שלך, היא באמת מיותרת. עד שסגרנו יפה את הדיון את מתחילה אותו מחדש?
פורמאלית, היא היתה צריכה לכתוב את השורה הזו בהודעה הראשונה ולא בהודעה האחרונה, אבל כפי שאמרתי קודם, יחי ההבדל הקטן.

שבוע טוב.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 15:46

הדף נוצר ב 0.17 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר