לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה עשרים פלוס 20plus.fresh.co.il I'll be back חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > 20 פלוס
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 30-10-2004, 09:46
צלמית המשתמש של stoned
  stoned stoned אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.11.02
לא רלוונטי!
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי קינג שמתחילה ב "מישהו יודע מאיפוא בא הביטוי פעם שלישית גלידה?"

http://www.info.org.il/irrelevant/i...570512776520753

המקור כפי שהוא מופץ ברשת

מישהו שאל את עצמו מהיכן בא הביטוי "פעם שלישית גלידה" ?
הנה התשובה: הרעיון הוא שבאנגלית אומרים בעת פגישה מקרית שניה: כשניפגש בשלישית אני אצרח
Third time I'll SCREAM אולם בתרגום העברי "העילג", I'll scream , נשמע כמו ice cream‏ ואז באו חכמי הדור שממש מבינים אנגלית ואמרו ice cream האא גלידה !!
ומכאן בשעה טובה ומוצלחת נולד לו ביטוי חדש: פעם שלישית גלידה ...
הסבר

לזה קוראים אטימולוגיה עממית. אטימולוגיה היא חקר מקורותיהן של מילים. אטימולוגיה עממית היא הסבר עממי (ולא מדעי) למקורות מילים וביטויים. ראשית, לא מצאתי בחיפוש את הביטוי באנגלית "Third time I'll SCREAM". לא הגיוני שהביטוי לא נמצא באף אחד ממיליארדי הדפים שבגוגל ולכן יש סיכוי שהוא בכלל לא קיים. אבל אין ספק שההסבר נחמד.
עדכון: קיבלתי מכתבים שמתייחסים לביטויים Third time's the charmו- third time lucky.
משמעות הביטויים הוא "אם לא הצליח בשתי הפעמים הראשונות, בפעם השלישית יהיה מזל". לא נראה לי שיש קשר בין הביטוי העברי ובין הביטוי האנגלי כי בביטוי העברי אין התייחסות (אפילו לא נסתרת) לפעמיים ראשונות לא מוצלחות.
עדכון 2: שלחתי שאלה לקבוצת הדיון sci.lang קיבלתי תשובה מעניינת שבגרמניה קיים הביטוי "n?chstes Mal gibst du mir einen aus" שפרושו "בפעם הבאה תצטרך לקנות לי משקה" כשהכוונה היא שצירוף מקרים כזה שחוזר, דורש חגיגה, כמובן על חשבון האדם השני. מכיוון שמקורם של צדדים רבים בתרבות הישראלית מקורם בגרמניה, נראה לי שהבירה הגרמנית הוחלפה בגלידה ישראלית. עד כה, הסבר זה נראה לי הסביר ביותר.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 04:58

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר