לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 02-07-2006, 10:53
צלמית המשתמש של סמבוסק
  סמבוסק סמבוסק אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.05.06
YNET: "מוטה אמר: יוני נהרג באשמתו. ביבי יצא נסער"

"מוטה אמר: יוני נהרג באשמתו. ביבי יצא נסער"

"אמרתי: יוני עזוב את האוגנדי, זו תרגולת. יוני היסס רגע. ואז אמר לעמיצור - שבור ימינה, מתקרבים אליו. הכל היה עניין של עשירית שניה. ואז הוא וגיורא זוסמן יורים על האוגנדי הזה בניגוד לכל מה שתוכנן... וזה הרגע הכי מחריד במבצע, כי ברור לכולנו שעקרון ההפתעה נשמט מהידיים". מוקי בצר ואליק רון מדברים על הרגע הקשה ביותר במבצע אנטבה - פרשת מותו של מפקד סיירת מטכ"ל, יוני נתניהו. על הפאשלה בשטח, ההתמודדות מול משפחת נתניהו והקרב על הזיכרון ההיסטורי. כתבה שנייה
שרון רופא-אופיר

זה נותר הפצע המדמם ביותר ממבצע אנטבה. שאלת חלקו של מפקד סיירת מטכ"ל, יוני נתניהו ז"ל, בפעולה כולה וכן בביצוע בשטח – שבסיומו מצא את מותו. השאלה הזו יצרה חזית קרה שנמשכת עשרות שנים בין משפחת נתניהו, שהפכה את זיכרון הבן המפקד למיתוס, לבין בכירי היחידה – שמעלים גם היום, 30 שנה אחרי, ספקות כבדים באשר לתיפקודו של נתניהו בשטח.

בשיחה עם ynet, מתייחסים מוקי בצר, אז האחראי על ההשתלטות בטרמינל, ואליק רון, שהשתתף במבצע כמ"פ במילואים ביחידה, בזהירות לנקודה הזו. הם מספרים את גרסתם לאירועים, ובמקביל מבהירים: "אנחנו יחידה אינטימית - ואחרי מות קדושים אמור".

התקלה בשטח: האם יוני הקדים לירות?

הכוח נוחת באנטבה כמתוכנן. על המרצדס נמצאים תשעה לוחמים, כולם לבושים במדים מנומרים, כמדי החיילים האוגנדים. בצר הוביל את הכוח: "ידענו שעוד שתיים שלוש דקות יהיה מגע. העיניים היו נשואות רק למקום אחד לפתחים של הטרמינל. בדקתי שכולם דרכו את הנשק ושהנצרה על בודדת. אני מקבל אישור ואנחנו מתקדמים".

ואז מתחולל האירוע המשמעותי במבצע. בצר מספר: "אנחנו מבחינים בשני חיילים אוגנדים, עומדים ומדברים אחד עם השני. ואז אחד עוזב - והשני מבחין

בנו, מרים את הנשק, מכוון וצועק 'אדוונס', כלומר תתקדמו אלי. יוני נבהל ואומר לאחד הקצינים: תחסל אותו. אני אומר ליוני: עזוב, זה תרגולת. אני יודע את זה בין היתר בגלל הרקע שלי באוגנדה. כשגרתי שם, שמרו על הבית שלי שני חיילים. שניהם הכירו אותי ולמרות זאת כשהייתי מגיע הם היו מרימים את הנשק וצועקים 'אדוונס'".

"חזרתי ואמרתי: יוני עזוב, זו תרגולת. יוני היסס רגע. ואז אמר לעמיצור - שבור ימינה, מתקרבים אליו. הכל היה עניין של עשירית שניה. ואז הוא וגיורא זוסמן יורים על האוגנדי הזה - בניגוד לכל מה שתוכנן. האוגנדי נפצע ומתרומם, מישהו מהלנדרובר מזהה מה קורה ופותח עליו באש רועשת עם קלצ'ניקוב. וזה הרגע הכי מחריד במבצע, כי ברור לכולנו שעקרון ההפתעה נשמט בשניה זו מהידיים, והסכנה שאסון מעלות יחזור הייתה מוחשית. כל אחד הבין שיכול לקרות אסון".

מרגע שההפתעה נעלמה, נפתחת אש מכל הכיוונים. במקום שמפקדי החוליות יגיעו לפתחים שנקבעו בתוכנית, כולם נעים אחרי בצר ונוצר "פקק" של לוחמים שאיבדו את החוליות שלהם.

מספר אליק רון: "היתה אנדרלמוסיה שלמה, אני מבין שאנחנו יורדים מהרכב, לא לפי התכנון. היינו צריכים לחלוף ליד מגדל הפיקוח עם הרכב, אבל יצא שכוח גדול רץ מתחת למגדל הפיקוח - ומשם נורית האש. אני רץ צמוד ליוני ופתאום רואה שהוא נפגע. אני זוכר שאמרתי לדוד חסין: טפל בו טוב, שלא ייעלם. ואז אני רץ פנימה למוקי להגיד לו שיוני נפגע. שם, בינתיים, כמעט מסתיים הקרב. אני יוצא חזרה החוצה ושוב אש מטורפת מכיוון מגדל הפיקוח - ואני אומר לעצמי אליק, אתה הולך לחטוף".

על אף חילופי האש מצליח הכוח בפיקודו של בצר לפרוץ לטרמינל ולשחרר את בני הערובה. החוטפים, שלא חשבו בכלל על האפשרות שמדובר בחיילי צה"ל אלא העריכו שמדובר בסיכסוך כלשהו בין החיילים האוגנדים, מופתעים ונהרגים.

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.ynet.co.il/PicServer2/20122005/820921/D388-049_wa.jpg]

בני הערובה בארץ. צילום: לע"ם

אבל זו רחוקה מלהיות הצלחה מושלמת. בשטח, נושם יוני נתניהו את נשימותיו האחרונות בידי חבריו. בטרמינל עצמו מוצאים את מותם שלושה בני ערובה: אידה בורוביץ', שנהרגה כנראה מאש המחבלים, וז'אן ז'ק מימוני ופסקו כהן שנהרגים מאש כוחותינו. בת ערובה נוספת, דורה בלוך הקשישה שפונתה כמה ימים קודם לכן לבית החולים, נורתה למוות לאחר המבצע בהוראתו של אידי אמין המתוסכל. בנוסף, נפצע באורח אנוש אחד מחיילי הכוח של הצנחנים, סורין הרשקו, שנותר משותק בכל חלקי גופו.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 02-07-2006, 11:59
  YGH YGH אינו מחובר  
יגיל הנקין. ד"ר להיסטוריה צבאית, חוקר במחלקת היסטוריה של צה"ל

חבר מתאריך: 16.02.04
אוי, כמה מחמם לבבות.
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי סמבוסק שמתחילה ב "YNET: "מוטה אמר: יוני נהרג באשמתו. ביבי יצא נסער""

לוחמי סיירת מטכ"ל מתראיינים ב'מעריב' ומדברים טובות על יונתן נתניהו - מיד בידיעות יביאו את גרסת בצר נגד נתניהו.
והכל כמובן בשם האמת, האמינות, וזכות הציבור לדעת.

מזכיר לי את "אפעס" של השבוע, ב'טורו של יאיר לפיד':
"כל ישראלי התלבט השבוע בשאלה הזאת: האם לראיין בתכנית שלך את איציק מרדכי או לא.
אלה רגעים שבהם כולנו שמים את הרייטינג בצד וחושבים רק על המתלוננות: מה הן יגידו ב'תיק תקשורת', מה יהיו הטוקבקים בוואלה-ברנז'ה ומה ליהיא תגיד. מצד שני, אסור לשכוח שהאיש עמד בגבורה בסינית וגם בעימ ות עם ביבי הוא חטף בשביל כולנו. זה אולי לא פופולרי לומר אבל הוא הכי אנחנו.

ודווקא אז שירלי המפיקה דופקת על הדלת ואומרת: יאיר, תחשוב על טור אחר, השמוק סגר עם אילנה".

ואגב, דורה בלוך כמדומני נרצחה בגרזן.
ישן 02-07-2006, 15:10
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
תיזהר איך שאתה מדבר על גיבור ישראל!
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי freedom_fighter שמתחילה ב "זה לא צו"ב, אבל קשה להתאפק..."

יאיר לפיד הוא תמצית הישראליות! (או שלא)
הוא נפצע בקרב על הבופור! ואולי הוא אפילו נכה צה"ל!

בתור כתב במחנה הוא עמד בתחתית ההר תוך כדי הקרב ולא ממש הבין מה קורה. כשהנחיתו שם מסוק הוא לא ידע מה לעשות ושאף את קילוח העשן ישירות מהרימון ופונה כפצוע בינוני (או קשה?). וכל השאר היסטוריה.
אז בבקשה, אל תפגע באגדות חיות!

נערך לאחרונה ע"י יוסיפון בתאריך 03-07-2006 בשעה 11:16. סיבה: תיקון שגיאת כתיב: רקב=קרב
ישן 02-07-2006, 15:04
צלמית המשתמש של gal perel
  gal perel gal perel אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.02.06
צודקים אנשי היחידה השואלים למה לא התבצע תחקיר מסודר
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי סמבוסק שמתחילה ב "YNET: "מוטה אמר: יוני נהרג באשמתו. ביבי יצא נסער""

אביגדור שחן שגירסתו בספר מבצע כדור רעם מקובלת על רוב משתתפי\מתכנני המבצע כולל ח"א מוקי בצר גולני והצנחנים טוען כי יוני תיכנן את הפריצה לטרמינל ועשה זאת מצוין. כמו כן בכתבה וממנה עולים הדברים הבאים:
רוב האנשים ברכב טוענים כי הירי על האוגנדים היה מוצדק
כמו כן לא ברור על מה בצר ירה שבעתיו היה צריך להליף מחסנית
את בני הערובה שמתו הרגו לצערנו חיילי צה"ל ככל הנראה ולא המחבלים עקב טעויות בזיהוי (הדבר לא בא לגרוע מתעוזתם של המחלצים וגבורתם כי רבה חלילה)
כמו כן כנראה שיוני סטה ממיקומו כדי לשבור את קפאון הכוח שנעצר מאחורי בצר
רוב החוליות לא נכנסו מהמקום המסומן להן
וכמו כן עמיצור כפרי נהג המרצדס טוען שבלבול כמו שהיה במעלות לא יכל להתרחש משום שהוא הביא את הכוח 50 מטר מהטרמינל והמחבלים לפי כל הספרים בנושא לא הבינו מה קורה.

ישן 03-07-2006, 08:41
  g.l.s.h g.l.s.h אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.12.05
זקנתם מביישת את בחרותם

וילנאי: "אנטבה לא היה שווה את מותו של יוני"

http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/443/671.html

כל הקשקשת המיותרת הזו מזכירה לי את המשפטים המחודשים שעושים עכשיו בבריטניה ואירלנד לחיילים שהוצאו להורג במלחמת העולם הראשונה על עבירות שונות, ולרוב "מזכים" אותם.

לא ברור לי איך שופטים אירוע שהתרחש לפני כ-30 שנה, לפני של"ג, אוסלו, הסקאדים, "אנחנו על המפה" והבום הכלכלי... כל ההתנהלות של זקני צה"ל מעידה לפעמים על מה שנראה כיבבות על כך שעולם כמנהגו נוהג והם כבר לא בעניינים.

זכור לי שבראיון עם לשעבר באחת היחידות המובחרות בבריטניה, הוא סיפר על השתתפותו בנבצע הגרמני לשחרור החטופים במוגדישו. אהבתי את פסקת הסיום שבה הוא סיפר כיצד באותו זמן שבו התקבלו הלוחמים הגרמנים בכבוד מלכים בגרמניה, הוא וחברו חזרו להאנגר של היחידה בבריטניה, ואחרי דקה של ברכות מנומסות, הם כבר חזרו להתאמן עם חבריהם ליחידה "כי ככה זה אצלינו, עבודה זו עבודה ולא מקבלים תודה על עבודה".

ישן 04-07-2006, 18:55
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  
מערכות מודיעין חוזי (IMINT), מערכות חישה גילוי והתרעה - חלל, אויר, ים ויבשה. התנהלות ביטחונית, תעשייתית וחוזית בינלאומית

חבר מתאריך: 08.03.05
עניין של ניסוח מעורפל....
בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי gal perel שמתחילה ב "[font=Verdana]האמת אין מה..."

• מה זה בדיוק "שווי" של פעולה ?
  • כיצד מעריכים "שווי" של פעולה ושל אדם ?
  • האם כוונת וילנאי הינה שלו הונח מראש שיוני ז"ל יהרג (הנחה אווילית לכשעצמה...!) , לא היה לדעתו צורך לבצע את פעולת החילוץ ?
  • והאם ערכו של יוני גדול מזה של הרוג אחר שהיה שם?
  • ומה הוא ערכו של אדם ? האם ערך קצין גדול מערך פיקודיו או אף מהאזרחים שהיו בני ערובה שם ?
אני מקבל את התחושה שולינאי השמיט משפט ועיתונאי תפס והעלה להנחתה (כדור-עף רבותי...) - ואנו כולנו קופצים לתפוס הכדור. כל הדיון הזה, כל ה"מישוואה" הזאת של חיי יוני לעומת ערכה של פעולת החילוץ נראית לי כתרגיל מילולי חסר משמעות. אין לאיש אפשרות לקבוע מה היה כדאי ומה שווה. לכל ארגומנט יהיה ארגומנט נגד.

לוילנאי רגש שהביע. אולי לא השכיל לברור את המילים. איננו עורך דין ואף לא מתפלפל מקצועי.

אני דוקא קורא תגר על העיתונאי שהרים את הכדור הזה.

ואם וילנאי התכוון למשמעות הזאת של דבריו - או אז יש לי דין עימו גם כן.

כוח הלשון - מי יידע.

נערך לאחרונה ע"י מיקיטל בתאריך 04-07-2006 בשעה 18:58.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 06:59

הדף נוצר ב 0.07 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר