לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 10-08-2006, 14:55
  offerd offerd אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.04.05
צודק בהחלט
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי 2liviu שמתחילה ב "קצה הקרחון נגלה היום"

מטבע הדברים עיקר תשומת הלב היא בצפון
אבל העבודה ממשיכה להעשות ובהצלחה רבה

מעניין שגם אני חשבתי הבוקר בעת פרסום הידיעה על מעצר המתאבדת ליד שכם איזו כותרת היתה בעיתון אם היתה מצליחה במשימתה.
הכבוד לגיבורים עלומי השם ולחיילי צה"ל במיוחד אלו השייכים לחטיבת כפיר (900) אשר מסכלים כמות נכבדת מהפיגועים ובראשם אנשי גדוד חרוב בגזרת שכם שבה נעצרה גם המתאבדת הנוכחית.

להצטרפות לרשימת התפוצה של עפר דרורי, שלח דוא"ל ל:
drori-post+subscribe@googlegroups.com

להצטרפות לרשימת התפוצה של אתר הגבורה, שלח דוא"ל:
gvura+subscribe@googlegroups.com

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 08-09-2006, 18:52
צלמית המשתמש של 2liviu
  2liviu 2liviu אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.04.06
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי 2liviu שמתחילה ב "ציון לשבח לעלומי-השם"

הפעם עדות מגבוהה, אל"מ יובל בזק :
ציטוט:
אחד הדברים שאנשים מהכיסא שלהם בתל אביב, בחיפה, בעפולה או בירושלים קשה להם להבין. אבל זה שבארבע השנים האחרונות יש שקט יחסי, בוודאי לא איום אסטרטגי מצד הטרור באיו"ש, הוא לא בגלל שהפוטנציאל של האיומים פסק, אלא מכיוון שיש פעילות בעומק השטח לילה לילה שמגיעה למתאבדים, שמגיעה לחוליות ולחגורות, שמסכלת בכירים בתשתיות והתוצאה המצטברת היא שקט יחסי ברמה האסטרטגית. אבל השקט הזה נבנה מהרבה אירועים, סיכולים קטנים שקורים לילה לילה בעומק השטח".

ציטוט:
אתה מעריך שצורת הפיגועים תשתנה ואמצעי הלחימה ישתנו?

"זה תלוי בנו. השאלה היא אחת – אם נניח לתשתיות הטרור ולא נרדוף אותם. אם נשאיר את הקאסבה שלושה עד ארבעה חודשים בלי מגע נקבל מטענים

ברמה אחרת, יכול להיות נשק תלול מסלול. כשחזרנו לפעילות

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3300862,00.html

אמנם יש אשכול חדש בקשר לראיון זה, אך בגלל חשיבות להחזיק בתודעה את פועלם של כוחות הביטחון למען השקט והש-י-ג-ר-ה היום יומית. שכל כך טבעי להתייחס אליהן כמובן-מאליו, מצאתי לנכון לקשור את התגובה דוקא באשכול זה!
כל הכבוד לגיבורים העלומים!

נערך לאחרונה ע"י סירפד בתאריך 10-09-2006 בשעה 15:10.
ישן 17-09-2006, 00:51
צלמית המשתמש של 2liviu
  2liviu 2liviu אינו מחובר  

מידע סיפור מחיים של זן אנושי מ-ד-ה-י-ם

הדבר היחיד שמפריע לי בתמצית חיים זו הוא שהמספר נשמע מתוסכל. יש סיפוק מן העבודה אך לא מן הקריירה! עבודה-זה מוסג לא הולם, גם לדבריו, אולי משימת-חיים יותר הולם.
לאחר שעזב, התחיל לחיות... מה ואיך אפשר לשפר את המצב? פז"ם קצר יותר לפנסיה? הטבות אחרות?

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3304042,00.html
ציטוט:
תא לחץ

המחבלים, התרגילים, החדרים, המשברים: מ' מהשב"כ, פעם חוקר ומדריך חוקרים והיום פנסיונר, מספר איך שוברים אנשים בלי להישבר
עומר ברק

לא בכוח

"עזבו אתכם מהדימוי המיליטנטי שיש לכם בראש על חוקרי שב"כ. כל הקטע המאצ'ואיסטי-כוחני הזה של מאבטחי אישים ובאדי גארדס זה ממש לא הסיפור. יש חוקרים עם רקורד מרשים, שהגובה שלהם, פיזית, לא עובר את השולחן. שרירים לא יעזרו פה. מה גם שמאז חוק השב"כ, אם אתה מרים יד אתה מסתכן בעבירה פלילית, וזה עלול לעלות לך בקריירה. פעם עשו את השטויות האלה, אבל היום, עם כל המגבלות שיש - צלב אדום, צלב כחול - אתה חייב להתעלות על עצמך ולהגיע לדרגת אמן.

"מה שמכריע היום חקירות הוא תחכום, לשון חדה, שפה עשירה, תרגילים. החקירה הפכה להיות התמודדות מילולית ומחשבתית, לא פיזית. שם המשחק הוא מודיעין - כמה חומר יש לך על הבנאדם, ולא כמה מאיים אתה. העניין הוא שאני לא מכיר נחקר אחד שהתחיל לדבר אחרי שלוש דקות של חקירה, וגם הודה בזה. הוא חייב לעשות חשבון לסביבה שלו, הוא לא יכול להגיד שעשו לו 'בו' והפחידו אותו. אז הוא בא לבית המשפט, ושם מתחילות האגדות על מכות. יש מקרים יוצאי דופן, אבל הרוב הדומם מסכים לפתוח את הפה רק אם תסובב אותו באף.

"יש עצורים שמגיעים אליך נעולים, שאומרים 'לא רוצה לדבר איתך'. ואז אתה צריך לשאול את עצמך אם הוא לא רוצה לדבר כי יש לו מה להסתיר, או כי הוא אידיוט. והתשובה היא שרוב הזמן אתה נופל על אידיוטים. הם משחקים אותה, מוציאים לך אנרגיות, ולכן צריך להיות כמה שיותר מתוחכם ולא כמה שיותר אלים. בסופו של דבר, המטרה שלך היא לא להוציא הודאה, אלא להוציא הודאה אמינה. אז כן, אתה יכול לתלות מישהו מהביצים והוא ישחרר הודאה, אבל כמה אמינה היא תהיה? החשש הגדול הוא שתפסת את הבן אדם הלא נכון, והמפגע האמיתי עוד מסתובב שם בחוץ.

"אלימות גם לא מפחידה את כולם. היה לי נחקר שהגיע עם שקית ניילון ובתוכה היו חתיכות עור. הוא סיפר שהוא ישב בכלא הירדני וחטף הצלפות. מאז הוא שומר את חתיכות העור, ואין דבר שנוכל לעשות כדי להפחיד אותו. עד שסיפרנו לו כמה דברים שידענו על אבא שלו, והבן אדם נשבר ובכה כמו תינוק. אתה חייב למצוא את נקודת התורפה אצל הנחקר שלך, אחרת בחיים לא תצליח.

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.ynet.co.il/PicServer2/20122005/802858/NY562_wa.jpg]

"אף פעם לא ניסיתי להבין את הנחקרים שלי. יש לי איזה מחסום". אילוסטרציה (צילום: איי פי)

"מעבר לכל המילים היפות, לפעמים אתה פשוט לא יודע מה יעבוד. היה לנו פעם זקן שבקושי ראה, בקושי ידע לקרוא ולכתוב, אבל כשהיינו שואלים אותו משהו הוא היה הולך, דופק לעצמו ראסיה בקיר, חוזר מדמם כולו ואומר: 'אני אגיד שאתה הרבצת לי'. מה שלא ניסינו, אי אפשר היה לתקשר איתו בכלל. יום אחד הכנסנו אליו איזה חניך שאמר לו 'תשמע, אני מהאולפן. אני בדיוק לומד ערבית ורציתי קצת לדבר איתך'. פתאום ההוא דיבר שעות. סיפר לו חלק מהסיפור, שחרר חצאי הודאות. ישבו איתו החוקרים הכי מתוחכמים ומנוסים ולא הצליחו להוציא כלום, והנה, הגיע ילד והצליח לדבר איתו.

"אני לא אומר שאין אצלנו סדיסטים. במקומות כאלה תמיד יש. ואתה יודע מתי רואים את זה? בתרגילים עם כוחותינו. אם בא לוחם מצה"ל ושב"כניק בא אליו ובמכה אחת קורע לו את עור התוף, אתה מבין שמשהו פה דפוק. ברגע שאני מזהה סדיזם אצל בן אדם אני ישר מזיז אותו הצידה.

"אז להגיד לך שאין חריגים? יש. אין שוטרים שלוקחים שוחד? יש, אבל הם לא הרוב. לא שאני מצדיק את המעשים, חלילה. להוריד סטירה לנחקר זה נגד החוק, והחוק לא מטומטם, הוא סתם יבש. אין חוק שמתחשב בעוצמה, בסיטואציה ובקונסטלציה של הקייס. ולפעמים יצא שאנשים שילמו מחיר לא פרופורציונלי, כולל הליכה הביתה.

"נוסף לכל הקשיים, תמיד יש דברים שאתה לא מביא בחשבון. חוקי מרפי, למשל. כשעוצרים עשרה אנשים ואחד מהם הוא המקור שלך, תמיד הוא יהיה זה שחטף את הקת בראש מהמג"בניק. וכאילו שזה לא מספיק, יבוא המג"בניק ויגיד: 'חבר'ה, עשיתי לכם שירות'. אין מה לעשות, כל פעם שאתה חושב שהעבודה הזאת קשה, אתה מגלה שהיא קשה עוד יותר".

במוח

"להיות חוקר זה קצת כמו להיות במאי. אתה משתמש בתחבולות, מזייף מסמכים, אומר לנחקר שכרגע הרגו מישהו בחדר השני - וזה לגיטימי. אני לא אומר לו 'תיזהר, אני אהרוג אותך', אבל אני אמור ליצור אפקט פסיכולוגי של פחד בלי שאני מרים עליו יד. כחוקר, אני הבמאי והשחקן הראשי בהצגה. הנחקר הוא הקהל, ואני צריך להעביר לו את המסר בצורה הכי חוקית, אבל גם הכי אפקטיבית.

"מצד שני, אפרופו במאים, תוציאו לכם מהראש את הדימוי הקולנועי של חדר חקירות. שלא תטעו, הכל שם - הקפה, הסיגריות, החוקר הטוב, החוקר הרע - אבל לא כל חקירה מתקיימת בחדר טחוב ואפלולי, עם נורה קטנה ומתנדנדת למעלה. חקירה בכלל לא חייבת להתנהל בחדר חקירות, וברוב המקרים באמת לא מתנהלת שם. חקירה יכול לעבוד מצוין בבית קפה, אצלך בבית, בשיחת חולין שבחיים לא תיתן לך רמז שנחקרת. קרה שניהלתי חקירה במלון מפואר, ותוך שעה הצלחתי להוציא הודאה ולגרום לנחקר לעבוד בשבילי. אתה יכול להגיד לי שזה פחות אפקטיבי מחדר חקירות?

"היה לנו פעם משת"פ שהחליט לברוח ללבנון. אחרי כמה שנים הבנאדם חזר, דיבר, אבל לא ממש שחרר חומר. בכל זאת הבאנו אנשים לפי מה שהוא אמר, אבל אף אחד מהם לא דיבר. מה עשינו? החלפנו לו בגדים, והלבשנו אותו במדי צה"ל עם דרגות וכומתה אדומה. הושבנו אותו בחדר חקירות בשולחן החוקר, וכל פעם שאחד מהם היה בדרך לחקירה, השוטר שלקח אותו נכנס כאילו בטעות לחדר שבו הוא ישב, אמר לו 'אופס, סליחה', ויצא. זה היה בדיוק חמש שניות, אבל המחשבה שעברה להם בראש היתה 'הבן זונה מכר אותי, הוא היה משלהם'. וזה בלי שאף גורם אמר מילה. מה שהם לא ידעו זה שמאחורי הדלת הפתוחה עמד מאבטח, ורק הקצין המדומה ידע שהוא יקבל כדור בראש אם הוא לא יהיה בסדר.

"יש הרבה משתנים שצריך להביא בחשבון בקשר לחקירה. מזל הוא לא אחד מהם. ברוב המקצועות יש למזל השפעה, אבל אי אפשר לסמוך עליו כשאתה מדבר על חיי אדם. לכן, כשאתה מתכסס תכסיסים, אסור שהם יהיו טוטאליים. יעבדו או לא, חייבים להשאיר מרחב תמרון להיכנס מכיוון אחר. חייבים לרוץ על כמה זירות. אם הימרת על כיוון אחד והצלחת, לא בטוח שזה בגלל מזל, אבל בטוח שזה לא בגלל שכל.

"אותו דבר לגבי תחושות בטן. זה לא תופס בחקירות. בכל מקום אנשים מספרים שהם עובדים לפי אינסטינקט, ובהתחלה גם אני עבדתי ככה. זה החזיק עד שהבוס הזקן שלי אמר לי שתחושת בטן זה טוב עד שאתה מפספס בפעם הראשונה. בתפקיד הזה, כל חקירה שונה בתכלית מהשנייה, ובסוף אתה מבין שהדבר היחיד שצריך לעבוד איתו זה הראש. לכן יש פה סכנה מסוימת לאנשים עם אישיות גבולית. הרי כל תחבולה שאתה עושה לנחקר היא סוג של נוכלות. אנחנו כמובן לא קוראים לזה ככה, כי זה למטרה חיובית, אבל מה בעצם אני עושה? לוקח בן אדם, מצייד אותו בנשק ומלמד אותו מקצוע: להיות נוכל. אני יכול רק לקוות שהוא ישתמש בזה למטרות חיוביות בלבד.

"חוץ משכל, ברור שמה שעושה חוקר טוב זה ניסיון. אבל לא פחות חשוב זה להכיר בצורה יסודית ומעמיקה את המנטליות של הנחקר. חוקרי שב"כ הם אלופים בכל מה שקשור לסקטור הערבי. אנחנו חיים את זה כל הזמן, זה לא משהו שאתה לומד באוניברסיטה. ולכן, בכלל לא בטוח שאם נחקור כושים זה ילך. לא בגלל שאנחנו פחות מתוחכמים, אלא מחוסר היכרות מספקת עם המנטליות.

"עוד דבר שלא לומדים באוניברסיטה זה איך לעבוד נגד השעון. כל חקירה לוקחת זמן, זה ידוע. הבעיה היא שזמן זה מותרות שאין לך כשאתה מדבר על חיי אדם".

בלי רגש

"אף פעם לא ניסיתי להבין את הנחקרים שלי. יש לי איזה מחסום. אבל אני לא חושב שזה הופך אותי לחוקר פחות טוב. אתה חייב ללמוד אותם, אתה חייב להכיר אותם. אתה לא חייב להבין אותם. לעומת זאת, אתה גם לא חייב לתעב אותם. היחידים שתיעבתי עד היום היו שני חבר'ה צעירים שביצעו פיגוע והיו סתם חולי נפש, פשוט פסיכופתים. אתה שואל אותו אם הוא הרג, והוא צוחק לך בפנים. זאת הרמה הכי אפסית שבן אדם יכול להגיע אליה.

"מעטים הדברים שהם יותר נוראים מלשבת מול אנשים כאלה. זה דורש שליטה עצמית מאוד גבוהה, ולא כל אחד מסוגל לזה. אם אתה לא שולט בעצמך, אין לך מה לחפש בשב"כ. אם הבוסים שלך לא זיהו על ההתחלה שאין לך שליטה עצמית, תגיע מהר מאוד לסעיף החריגים, שזה רגע לפני שאתה נבעט החוצה מהשירות בגלל אלימות מוגזמת.

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.ynet.co.il/PicServer2/20122005/755948/JER13D_Wa.jpg]

"אם אתה מרים יד אתה מסתכן בעבירה פלילית". מחבל בדרך לחקירה (צילום: רויטרס)

"אבל גם זה לא הדבר הקשה ביותר בתפקיד הזה. כשאתה טייס, אתה יודע מה לעשות כשיש לך תקלה. נדלקה לך הנורה השנייה מימין? תלחץ על הכפתור השלישי משמאל. אני אמנם מקצין את זה, אבל הנקודה היא שכאן אתה מתעסק עם הגורם האנושי, ואי אפשר לכתוב ספר הדרכה שיגיד לך מה נכון. יש מותר ואסור, אבל צריך לאלתר ולתמרן כל הזמן. זה החלק הקשה באמת של התפקיד.

"הרבה אנשים מבקשים להצטרף לשב"כ ולא מבינים למה הם נכנסים. אחוז התקפי הלב במערכות האלה הוא מהגבוהים ביותר, ו-90 אחוז מאלה שעברו את זה עוד חוזרים. למרות שאם צריך להיכנס להגדרות, אז המילה לחץ נורא מטעה פה. אתה יותר חדור מוטיבציה ומלא באדרנלין. אבל אתה גם מעשן כמו מטורף - ארבע, חמש קופסאות ביום. לפעמים בחדר החקירות לא רואים כלום מרוב עשן. אתה לא אוכל סדיר, אתה עובד בשעות מטורפות, סדרי העדיפויות שלך משתנים כל הזמן.

"היו לי חניכים שקינאתי בקריירה שלהם כשהם נפלטו החוצה לשוק הפרטי. אבל כשהייתי מעיף הביתה, הייתי תמיד מתנצל ואומר: 'חבר'ה, זה לא אתם, זה אנחנו. אנחנו פשוט דורשים דברים מטורפים'. אי אפשר להחזיק במקום כזה אם זאת סתם עבודה בשבילך. אין מצב שאתה יוצא מהחדר וחושב 'טוב, חקרנו אותו, לא קרה שום דבר, נמשיך הלאה'. חוקר בדם תמיד יגיד לעצמו 'אם פיספסתי, מחר מתפוצץ פה משהו'. חיי אדם בידיים שלך, איך תישן בלילה?

"כבר היו מקרים שחשבנו שמיצינו את הסיפור, ואחרי שנתיים עצרנו את אותם אנשים עם דם חדש על הידיים. זאת הרגשה נוראית. וכשאתה עובד כל כך הרבה, כשבקריירה שלך יש מאות ואלפי חקירות, אתה גם טועה. איך מרגישים? חרא, אבל זה תמיד הסיכון במקצוע הזה. השאלה שתמיד עולה וצריך להתמודד איתה היא אם אני נשבר פה, או תופס את עצמי בידיים וממשיך הלאה".

עם אגו

"כשאתה חוקר שב"כ, האגו אמור להיות מנוטרל לפחות כלפי חוץ. בתוך המערכת, מן הסתם, הוא חי ונושם. אני ארגיש מוחמא אם ראש השב"כ או ראש הממשלה יטפחו לי על השכם. לא ממש משנה לי אם השכן בבניין ממול יידע שאני זה שעשה אתמול את המבצע שהוא קורא עליו עכשיו בעיתון.

"איפה כן רואים את האגו? בעיקר במאבקים בין השב"כ למשטרה. אם המשטרה חקרה והגיעה למסקנה שזה בטחוני, ומגיע חוקר השב"כ ואומר: 'חבר'ה, זה לא' - אז מה, קצין המשטרה יגיד 'סליחה, אני טמבל, טעיתי'? לא, הוא יגיד שהשב"כ לא מבינים. זה די שכיח, וזה תמיד מתחיל מלחמה מתישה. לכן, ולא רק במלחמות האלה, סיגלתי לעצמי נוהל בחיים: לשתוק. רק שלפעמים זה קשה, במיוחד בשיחות סלון. אנשים יכולים לדבר על מבצע שעשית ושהודלף לעיתונות. הם יושבים ומפריחים שטויות - ואתה, בתגובה, סותם את הפה. לפעמים אתה קורא בעיתון את הקשקוש הכי טיפשי שאפשר לתאר, אבל אתה לא יכול להגיב, כי אתה איש שב"כ.

"מי מוציא את כל הדברים החוצה? מי שנפגע, מי שהיה לו אינטרס. התקשורת, בשבילה זה סקופ, זה רייטינג. עיתונאים אף פעם לא מבינים את הנזק שנגרם, את העובדה שלפעמים הם דופקים מבצעים של שנתיים-שלוש. כשהייתי בתוך המערכת זה קרה כל הזמן, ומתחשק לך להרים להם טלפון ולהגיד להם 'תשמעו, הפעם ליכלכתם'. אבל אתה לא עושה את זה. כי אתה איש שב"כ".

למרות התנאים

"אחרי שיצאתי לשוק הפרטי עשיתי פרויקט חקירות בחו"ל וקניתי לבת שלי דירה. פתאום אתה אומר: 'וואלה, עבדתי שלושה חודשים וקניתי דירה. כמה שנים הייתי צריך לעבוד בשירות המדינה כדי שזה יקרה? אז עם כל הכבוד לגאוות היחידה, ויש כבוד ויש גאווה, הקטע הזה בהחלט מתסכל. יש פה איזה כפיות טובה, גם בקטע הכלכלי.

"מי שמכיר את ההיסטוריה יודע שהיתה תקופה שלא היה אש"ל והמשכורות היו כל כך נמוכות, שנוצר מרד של עובדי השטח. מי חלם על דבר כזה? אחר כך התחיל שיפור במצב, המשכורות הפכו לסבירות ונכנסה גם פנסיה לא רעה, כמעט בגובה המשכורת. אבל בעבודה כזאת, כשאתה נותן כל כך הרבה, תמיד תרצה יותר ממה שנותנים לך. ותמיד תרגיש קצת דפוק.

"הדור של היום הוא דור אחר. כל ילד שבא להתגייס מדבר על סעיפים בחוזה. הדור שלי לא יודע עד היום לקרוא תלוש משכורת. אני לא יודע אם הייתי מעדיף עבודה אחרת, אבל כשאתה יוצא החוצה אתה פתאום קולט, שוואלה, יש עולם בחוץ. אנחנו נכנסנו לתוך העולם ההוא, נסגרנו שם והפסדנו את כל החגיגה. תראה מה קורה מסביב: כל זב חוטם עושה מיליונים, קונה בית. אצלנו לא מכירים את זה. נכון שיש גם כאלה שיצאו לשוק הפרטי ולא הצליחו לעשות כסף - זה לא שבחוץ הפרנסה מובטחת - אבל אני, שכן הצלחתי בייעוץ בטחוני אחרי שעזבתי, לא יכול שלא לחשוב לפעמים אם לא הייתי שם טיפה יותר מדי".

כל החיים

"מי שמסתכל עלינו מבחוץ, עם סדר היום המטורף והימים שלא נגמרים, יחשוב שהתפקיד אוכל אותנו חיים. יוצאים מהבית בשש-שבע בבוקר, חוזרים לפעמים ב-11 בלילה, ולפעמים אחרי יומיים, כי אם צריך להעיר עצור לחקירה בארבע בבוקר אתה כבר נשאר לישון במתקן הכליאה. סופי שבוע עם המשפחה? לא מכיר דבר כזה. אבל זה לגמרי לא מרגיש כמו להיות קבור בתפקיד שלך, זה פשוט הופך לדרך חיים.

"לפני שהגעתי לשב"כ הייתי קצין בצבא, וגם שם אתה חלק מהמערכת נון-סטופ. אבל מה שהרגיז אותי בצבא זה מושג הכוננות: שבת אחת אני נשארתי, שבת אחת המג"ד. למה? על מה, לכל הרוחות, כוננות? אם אתם רוצים לעשות פשיטה על ירדן בסוף שבוע, תרימו לי טלפון הביתה. בשב"כ אתה נשאר רק אם צריכים אותך. הבעיה היחידה היא, כמובן, שצריכים אותך כל הזמן.
"פעם, בשנות ה-80, אספו את כל העובדים ופקדו עלינו שלפחות יום אחד בשבוע אנחנו סוגרים את הבאסטה בארבע וחוזרים הביתה. לקח בדיוק שבועיים לגלות שהכוח של העבודה יותר חזק מהכל. אנשים פשוט מחקו את הבית וחזרו למשימות שלהם. היו כאלה שב-12 בלילה נזכרו שהם היו צריכים לאסוף את הילד מהגן בארבע.

"בשב"כ, בניגוד לעולם שבחוץ, המלחמה בין הבוסים לעובדים היא הפוכה - אתה רוצה להישאר, הבוסים מתעקשים לשלוח אותך הביתה. הבוס שלי היה נותן לי פקודה ללכת הביתה, ולא רק זה, הוא היה מתקשר לאשתי ואומר לה שאני בדרך, כדי שלא אעשה לו איזה תרגיל ואלך למתקן אחר.

"בסוף אתה יוצא לפנסיה, עמוק לתוך שנות ה-60 שלך ואחרי 30 שנה בשירות, כשבקושי ראו אותך בבית. אתה בא פתאום הביתה כמו חדש, דופק הופעת אורח, וקולט את הילדים שואלים את עצמם מי זה הזקן הזה ומה הוא רוצה. אולי היו צריכים לשגר אותנו החוצה מהמערכת כשהיינו צעירים ואטרקטיביים יותר".

ישן 11-10-2006, 15:23
צלמית המשתמש של 2liviu
  2liviu 2liviu אינו מחובר  

אין רגע דל, לא בגדה ולא ברצועה

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3313414,00.html
ציטוט:

סוכל נסיוןפיגוע נוסף - הפעם ליד ג'נין

שני פלסטינים שהתקרבו למעבר ריחן עוררו את חשד כוחות צה"ל במקום ובחיפוש על אחד מהם נמצאו שני מטענים במשקל שני ק"ג. בחקירתם הודו כי התכוונו להשליך את המטענים על החיילים
אפרתוייס

כוחות הביטחון סיכל ניסיון פיגוע שני בתוך יממה - הפעם במעבר ריחן ליד ג'נין. אחר הצהריים (ג') הגיעו שני פלסטינים למעבר ריחן ועוררו את חשדם של חיילי יחידת המעברים של המשטרה הצבאית, המאיישים את המקום. בחיפוש שערכו החיילים על גופו של אחד הפלסטינים נמצאו שני מטעני צינור במשקל קילוגרם אחד.

המעבר נסגר והמטענים פוצצו באופן מבוקר על ידי חבלני מג"ב. שני הפלסטינים הועברו לחקירה על ידי כוחות הביטחון ובחקירתם הראשונית סיפרו כי התכוונו להשליך את מטעני הצינור אל עבר הכוחות במעבר כדי לבצע פיגוע.

מפקדת פלוגה ביחידת המעברים של חטמ"ר מנשה, סרן אירית, סיפרה על השתלשלות האירועים ל-ynet: "בסביבות השעה 13:30 הגיעו שני נערים פלסטינים למעבר. אחד מהם עבר את בדיקת המגנומטר ללא בעיה, אך כאשר ביקש הנער השני לעבור המכשיר צפצף". לדבריה, חיילת במקום הורתה לנער לחזור אחורה ולהוציא חפצים מהכיסים.

"הוא הוציא את החגורה ולאחר מכן סיגריות וחזר שוב למגנומטר שצפצף בפעם השנייה. החיילת הורתה לו שוב להוציא הכל מהכיסים ואז הוא הוציא שני בקבוקים, הניח אותם על הקרקע והרים ידיים. החיילת שאלה אותו: 'מה זה?' והוא ענה: 'פיגוע,פיגוע'. בשלב הזה סגרנו את המעבר והזעקנו חבלנים של מג"ב", סיפרה סרן אירית וציינה כי מעבר ריחן נחשב למעבר שקט וכי בשלוש שנים האחרונות לא אירעה בו תקרית מסוג זה.

כאמור, מדובר בניסיון הפיגוע השני בתוך 24 שעות. אתמול סיכלו חיילי צה"ל פיגוע דקירה במחסום חווארה, שמדרום לשכם. פלסטיני שהתקרב למחסום שלף סכין והתקרב לשני חיילים שהיו במקום. אחד החיילים ירה שלושה כדורים לעבר פלג גופו התחתון של הפלסטיני ופצע אותו באורח קשה, כעבור זמן קצר הוא מת מפצעיו.

מחקירת כוחות הביטחון עלה כי הפלסטיני התקרב אל שני החיילים, מחטיבת הצנחנים ומיחידת המערבים, שבדקו רכבים פלסטינים שיצאו משכם. בשלב מסוים הבחין אחד החיילים בפלסטיני שהתקרב אליהם בצורה מחשידה. החייל צעק בערבית "מה אתה עושה?" בתגובה רץ הפלסטיני לעבר החיילים כשהסכין בידו.

יש לציין שבמחסום חווארה נרשמת כמעט מדי יום תקרית או ניסיון של פלסטינים לפגוע בחיילים. בנוסף סיכלו החיילים ניסיונות להעביר אמצעי לחימה במקום.

בשבת סוכל ניסיון פיגוע נוסף בצפון השומרון , לאחר שכוח צה"ל ירה ופגע בפלסטיני שניסה, ככל הנראה להניח מטען חבלה, סמוך לגדר ההפרדה ליד הכפר קפין, מערבית לג'נין. מצה"ל נמסר כי החיילים איתרו ארבעה פלסטינים שניסו להפעיל מטען במקום. כוח שהוזעק לאזור פתח לעברם באש וזיהה פגיעה באחד מהם. עוד נמסר כי בסריקות שערך הכוח התגלה מטען נוסף במשקל 25 קילוגרמים, שפוצץ באופן מבוקר

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3313678,00.html
ציטוט:

מחבל עם חגורתנפץ נורה ונהרג ליד מעבר קרני

כוחות הביטחון פתחו באש לעבר פלסטיני שניסה לחדור לארץ מדרום. גורמים צבאיים: החגורה כבר היתה מוכנה להפעלה, גופת המחבל הועברה בחזרה לרצועה
חנןגרינברג

כוחות הביטחון הרגו הלילה (יום ד') מחבל שנשא על גופו חגורת נפץ וניסה לחדור לישראל מצפון רצועת עזה. המחבל נורה זמן קצר לאחר שחצה את גדר המערכת מדרום למעבר קרני, וגופתו הועברה לאחר מכן בחזרה לרצועת עזה.

במערכת הביטחון ובצה"ל הטילו איפול מלא על הפרטים של האירוע ועל נסיבותיו, ולא מסרו פרטים על ההרוג והארגון אליו הוא שייך.

על פי גורמים צבאיים, האירוע ממחיש את המוטיבציה הרבה שקיימת בקרב ארגוני הטרור ברצועה לבצע פיגועים נגד יעדים ישראליים. לדבריהם, למרות שלאחרונה החלו בקרב ארגוני הטרור לכנות את גדר המערכת ברצועת עזה "קיר המוות", זאת נוכח מספר המחבלים הרבים שנהרגו שם מאז תוכנית ההתנתקות - עדיין ישנן ניסיונות לחצות את הגדר.

בצה"ל אומרים כי חגורת הנפץ שנמצאה על המחבל היתה מוכנה להפעלה, וככל הנראה המחבל התכוון לפוצץ את עצמו במקום הומה אדם.

מאז עליית ממשלת החמאס לשלטון פסק שיתוף הפעולה בין צה"ל לכוחות הביטחון הפלסטינים, וכוחות צה"ל מבצעים פעילות גם בתוך רצועת עזה במטרה לסכל פעילויות טרור בסמוך לגדר, ולמנוע ירי רקטות קסאם לעבר הנגב המערבי.

ישן 20-02-2007, 22:55
צלמית המשתמש של 2liviu
  2liviu 2liviu אינו מחובר  

השקט מדומה

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3367677,00.html
ציטוט:
"השקט מדומה, כלהזמן יש נסיונות לפיגועים"

בעקבות סיכול הפיגוע בתל אביב, מבהירים גורמים במערכת הביטחון כי ארגוני הטרור אינם חדלים מלנסות ולבצע פיגועים בתוך שטח המדינה. המחבלים שנתפסו, אומרים אותם גורמים, משתייכים לחוליה של הג'יהאד האילסאמי "עם דם של עשרות ישראלים על הידיים". מפקד מרחב איילון: "לשמחתנו הצלחנו למנוע את הפיגוע אבל לא תמיד נתפוס את המחבל ברגע האחרון"
אפרת וייס, אבי כהןועלי ואקד 23:06 , 20.02.07

סיכול פיגוע ההתאבדות הערב (ג') במרכז הארץ לא הפתיע גורמים במערכת הבטחון, גם אם לציבור הרחב נדמה שמדובר באירוע נדיר בתקופה האחרונה. אותם גורמים הבהירו כי "השקט שיש בחודשים האחרונים הוא שקט מדומה, ישנם כל הזמן ניסיונות להוציא פיגועים".

בשנה האחרונה, אחרי תקופה ארוכה של פיגועים במהלך אינתיפאדת אל-אקצה, חלה ירידה משמעותית במספר הפיגועים אבל מתחת לפני השטח ממשיכים ארגוני הטרור לפעול במטרה להוציא פעולות אל תוך שטח ישראל. כוחות הביטחון מסכלים פעמים רבות נסיונות אלו מבלי שהדברים מגיעים לידיעת הציבור, אולם סיכול שזוכה לסיקור נרחב - ועוד במרכב הארץ - יוצר הד של ממש בציבור.

"כוחות הביטחון פועלים כל הזמן לסיכול פיגועים", מציינים אותם גורמים. "ישנם כאלו שאפילו לא ידעו עליהם". על השאלה מדוע דווקא כעת היה נסיון לבצע פיגוע התאבדות השיבו הגורמים כי אין כל סיבה מיוחדת לכך וכי ברגע שלארגון יש את התשתית המתאימה והוא יכול להוציא את הפיגוע, הוא ינסה לעשות זאת ללא כל קשר לנקודת הזמן.

המחבל שהתכוון לבצע את פיגוע ההתאבדות בתל אביב הוא עומאר אחמד אבו אל-רוב, פלסטיני בן 24 מהכפר ג'ילבון שבאזור ג'נין בצפון השומרון. אל-רוב השתייך לארגון הג'יהאד האילסאמי ולחולייה שביצעה שורה של פיגועים המכוונת מסוריה.

במערכת הביטחון מסבירים כי הארגון שעומד מאחורי שליחת המתאבד הוא בעל מוניטין רב בפעולות טרור נגד ישראל. "מדובר בתשתית של הג'יהאד האיסלמי, שכל הזמן מייצרת התרעות. זו חוליה מסוכנת שאחראית לרוב פיגועי ההתאבדות הקשים שאירעו בשנתיים האחרונות, חוליה עם דם של עשרות ישראלים על הידיים. בזכות היערכות מהירה של כוחות הבטחון סוכל פיגוע קשה בתל אביב".

בכיר בפלוגות אל קודס, הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי, אמר ל-ynet כי גם אם הפיגוע הערב נכשל, הרי שצפויה סדרה נוספת של פיגועים בעתיד. לדבריו, המבצע היה חלק ממבצע "הפשרת השלג" שבמסגרתו היה גם הפיגוע באילת לפני מספר שבועות, במסגרת התגובות של הארגון על פשעי ישראל. "זהו מסר גם לממשל האמריקני ולתומכיו וסייעניו, כי כל פגיעה במנהיג הג'יהאד האיסלאמי, רמדאן שלח, תביא לפיצוץ מוחלט באזור". בניגוד לדברי המחבל שנתפס, לפיהם התכוון להתפוצץ בתל אביב, אומר הבכיר כי היעד לפיגוע היה מרכז מסחרי באזור השרון.

"לא תמיד תופסים את המחבל ברגע האחרון"

מפקד מרחב איילון, ניצב משנה אהרון אקסול, סיפר הלילה כי קיבל כבר בשעות אחר הצהריים את ההודעה מהשב"כ על כך שקיימת אפשרות כי באיזור בת ים מסתובב מחבל מתאבד. בתוך זמן קצר הצליחו שוטרי מרחב איילון לאתר את הבית בו שהה המפגע ביחד עם הסייענים ועצרו אותם. "לשמחתנו, הצלחנו למנוע את הפיגוע אבל בחיים צריך הרבה מזל והצלחה", אמר נצ"מ אקסול.

על התרגולת שמוכרת כל כך למשטרה סיפר נצ"מ אקסול: "עם קבלת ההתרעה הקפצנו כוחות ממרחבים אחרים למשטרת מרחב איילון וקיבלנו כוחות נוספים מהמחוז. הקמנו חפ"קים במספר נקודות בעיר והשוטרים החלו לבצע חסימות במרכז העיר וביציאות. תוך כדי עבודה הצלחנו להגיע למידע לפיו החשודים שפרטיהם היו בידינו נמצאים בדירה בעיר.

"הגענו לדירה, השוטרים פרצו ועצרו את החשודים, שאחד מהם היה המחבל שתכנן לבצע את הפיגוע בתל אביב. תוך כדי חקירתו הוא הוביל את החוקרים לראשון לציון ואל חגורת הנפץ, שם השאיר אותה מוקדם יותר".

נצ"מ אקסול מזכיר כי למרות העבודה המהירה של השוטרים, יש מקרים בהם המחבל מצליח להתפוצץ עוד לפני שנתפס. "לשמחתנו הצלחנו לעצור את המחבל אבל לצערנו לא תמיד אנחנו מצליחים לשים עליו את היד דקה לפני שהוא מפעיל את המטען", הוא אומר. "הפעם היתה הצלחה גדולה".

http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/546/602.html
ציטוט:
בת-ים: נלכדו מחבלים שתכננו פיגועבת"א

לאחר שעות ארוכות של מרדף במהלכו הועלתה הכוננותבמרכז, נלכדו המחבלים בדירה בבת-ים. משם הובילו את החוקרים אל ראשל"צ, שם הטמינומטען חבלה שתכננו להפעיל בתל-אביב

הדס שפר, מאירסוויסה ודורון נחום
עדכון אחרון : 20/2/2007 21:22

הדס שפר, מאירסוויסה ודורון נחום
עדכון אחרון : 20/2/2007 21:22

סוכל פיגוע תופת בתל-אביב: כוחות הביטחון סיכלו הערבפיגוע שתוכנן בלב תל-אביב, לאחר שבתום מרדף שהחל אחר הצהרייםבעקבותמחבלים פלשתינים שיצאו מאזור ג'נין,כשברשותם תיק נפץבמשקל רב, נלכדו בדירה בבת-ים. על-פי החשד, אחד מהמחבלים אמור היה להתפוצץ עםהמטען, ואילו חבריו סייעו לו. המחבלים הובילו את אנשי כוחות הביטחון אל המקום בוהוחבא המטען - בפח אשפה בראשון-לציון. חבלני מרחב שפלה נטרלו את המטען.

אחרי שעות ארוכות של פעילות מאומצתשל כוחות הביטחון, שהחלה לפני השעה 18:00, הוסרה בסביבות השעה 21:00 רמת הכוננותהגבוהה שהוכרזה בשרון, בגוש דן ובשפלה. כוננות שהביאה לפרישת מחסומים רבים, מה שיצרעומסי תנועה רבים.

סמוך לשעה 17:30 התקבלה במשטרה התרעה ממוקדת על כך שמחבלמתאבד חדר לשטח ישראל במטרה לבצע פיגוע במקום הומה אדם, והגיע לדרום תל-אביב, סמוךלגבול בת-ים. במשטרה נערכו בכוחות גדולים. הכוחות הגיעו לדירה ברחוב הרצל בבת-ים,ובמקביל, נחסם הרחוב לתנועה. בדירה נתפסו כמה חשודים תושבי השטחים, וביניהםהמחבל שאמור היה לבצע את הפיגוע.

"שמנו את הידעל מי שצריך"

המחבל סיפר לשוטרים כי התיק עם חומר הנפץ הוטמן באחד מפחי האשפהברחוב אשר לוין בראשון-לציון, סמוך למדרחוב. חוקרי משטרה בפיקודו של מפקד מרחבהשפלה, יפרח דוכובני, התלוו אל חוקרי השב"כ והלכו ברחובות העיר יחד עם המחבל ועםיתר החשודים שנתפסו.

כשהגיעו לרחוב אשר לוין, הצביע אחד המחבלים על פח אשפהשהיה במקום וסיפר כי הטמין בתוכו את המטען שהיה מיועד, לדבריו, לצורך ביצועהפיגוע. שוטרי מרחב שפלה פינו 10 בנייני מגורים באזור מדייריהם, וחסמו רחובות רביםבמרכז ראשון-לציון, כדי לאפשר את נטרולו של מטען הנפץ. חבלני המרחב החליטו שלאלפוצץ את המטען במרכז העיר מחשש כי הדבר עלול להביא להרס ולפגיעה בנפש, והעבירו אתהתיק למשאית ממוגנת המיועדת להובלה של חומרי נפץ, ונסעו לפוצץ אותו באזור חולותראשון-לציון.

לאחר תפיסתם של המחבלים, סיפר מפקד מחוז תל-אביב, ניצב דודצור, שההתרעה על חדירתם היתה התרעה ממוקדת שהעביר השב"כ. "קיבלנו התרעה ממוקדתוהצלחנו להתקדם איתה", אמר צור. "שמנו את היד על מי שצריך לשים".

עם הכוננותהגיעו הפקקים

ראש עיריית בת-ים, שלומי לחיאני הדגיש עם סיום האירוע והסרתהכוננות כי "באירוע היה שיתוף פעולה בין העירייה למשטרה. הקמנו חפ"ק משותף, ואנישמח שזה הסתיים במזל גדול".

עוד לפני תפיסתו של המחבל נפרשו כוחות משטרהגדולים בצירים ראשיים, ושוטרים סמויים וגלויים, סרקו את הרחובות. במקביל, הקימההמשטרה, יחד עם כוחות צה"ל ומשמר הגבול, מחסומים בצירים המובילים מאזור השרון לקוהתפר, ובמחסומים הקיימים הוגברה רמת הבידוק.

המחסומים הכבידו מאוד על עומסיהתנועה הקבועים של שעות הערב. פקקים גדולים נרשמו באזור דרום תל-אביב, לאחר שמחסוםמשטרתי הוצב בשדרות ירושלים ביפו. עומסי תנועה נרשמו גם בכניסות לערים ראשון-לציון,בת-ים ותל-אביב-יפו.

גם בצומת בית-דגן נוצר עומס בכל הכיוונים. פקקיםגדולים נוצרו גם בכביש 4, ממחלף גהה לגבעת-שמואל, וכן במחלפים השבעה וגנות. נתיביאיילון היו עמוסים בשני הכיוונים. "אנחנו פרושים במקום עם ארבעה צוותים של מד"אושני צוותי טיפול נמרץ למקרה שיהיה צורך בעזרתנו", אמר מוקדם יותר הערבל-nrg מעריבאיציק בן אהרון, מנהל מד"א אזור איילון, שהיה באחד מהמוקדים בהםנערכה פעילות ענפה של המשטרה.

פרסוםראשון : 20/2/2007 18:06

ישן 15-03-2007, 13:17
צלמית המשתמש של 2liviu
  2liviu 2liviu אינו מחובר  

גייס חמישי

http://www.omedia.co.il/Show_Articl...hreadID=1014010
ציטוט:

דאגה בשב"כ מטרור ערבי ישראלי

השב"כ מתריעעל עלייה בפעילות חבלנית בקרב ערביי ישראל ומגדיר את חוסר ההזדהות עם ישראל, הקייםבקרבם, כאיום אסטרטגי. כיום, פעילות חבלנית של ערבים ישראלים הינה בעיקר סייענית, אך קיים חשש שתהפוך לטרור יזום

רון מליח(14/3/2007)

על הכותבת:

ידידת המכון לחקר הטרור (ICT) במרכז הבינתחומי בהרצליה בעלת רקעבטחוני וחוקרת טרור ובטחון לאומי, בעלת תואר שני בלימודי דמוקרטיה ובטחוןלאומי

מגמת ההתבדלות של ערבייישראל

הכתב בן כספית חשף באחרונה בעיתון 'מעריב' (13 במרץ) כי השב"כ הזהירבדיון עם ראש הממשלה וראשי מערכת הביטחון כי מידת ההזדהות של המיעוט הערבי בישראלעם המדינה הולכת ופוחתת. עוד צוין בידיעה כי בקרב ערביי ישראל פועלים גורמיםחתרניים וכי גורמים בשב"כ הגדירו את המגזר כ"סכנה האסטרטגית האמיתית לטווח הארוך"לקיומה של ישראל כמדינה יהודית. ברקע להערכות הפסימיות, הנתונים (כפי שפורסמוב'מעריב') מראים כי ערביי ישראל מזדהים יותר ויותר עם הפלשתינים, עם ארגוני טרורועם איראן והחזבאללה ושאר הגורמים השוללים את קיומה של ישראל, באופן גלוי. בתוך כךהוזכרו גם "מסמכי החזון" של האליטות הערביות בארץ,שחלק מהם נותחו כאן ב"אומדיה", ותכליתם הקמת מדינה דו-לאומיתשתוביל בסופו של דבר לביטול צביונה היהודי של ישראל.

אין זו הפעם הראשונה שהבעיה מגיעה לתקשורת. שרון גל כתב ב"הארץ" כברלפני שנים מספר (1 במאי 2001, תחת הכותרת "ישנה הקצנה לאומנית בקרב ערביי ישראל"),כי מפקד המחוז הצפוני דאז במשטרה, אליק רון, התריע מפני הקצנה לאומנית שמוביליםומטפחיםח"כים ערביים, התקשורת, ראשי רשויות ואנשי התנועה האסלאמית.

דוגמא מוכרת לכך היא ביקורו של ח"כ בשארה בסוריה (במהלך יוני 2001). אזהדגיש הלה בנאומו, בין היתר, את הצורך ליצור אחדות בין המדינות הערביות "להרחבתההתנגדות לכיבוש ולתמיכה יותר רחבה בעם הפלשתיני הנאבק בכיבוש", תוך התייחסותלפעילות חיזבאללה נגד ישראל כ"גבורה של ההתנגדות האסלאמית". ח"כ בשארה וחבריולמפלגת בל"ד הגיעו בספטמבר 2006 לביקור נוסף בדמשק ושבו שם על קריאות בגנות ישראל.ח"כ גמ'אל זחאלקה אמר כי הביקור "נועד להביע סולידריות עם סוריה, וכן לדוןבהתפתחויות האחרונות באזור, ובמיוחד אחרי התוקפנות הישראלית הפרועה נגד לבנון". משםהמשיכו ללבנון כדי "להביע סולידריות עם קורבנות ההפצצות והמלחמה האחרונה". בנוסףלכך, במפגנים רבי המשתתפים אותם מארגנת התנועה האסלאמית באדיקות ובהתמדה, משמיעיםמנהיגי התנועה מסרים ברוח חמאס, כאשר מופעים תיאטרליים שלמתאבדים ומתאבדות מוסיפים לביסוס מסרים אלה.

אירגוני הטרור רואים בערביי ישראל גורם שניתן לפנות אליו ולזכות ממנולשיתוף פעולה. גיוס ערביי ישראל לפעילות בארגוני הטרור, נובע ברוב המקרים על רקעהיכרות קודמת, מתוך קשרי משפחה, מסחר וכד'. במקביל, ממשיכה להתקיים התופעה מעוררתהדאגה, במסגרתה בישובים ערביים ישראליים מתגוררים פלשתינים שוהים בלתי חוקיים (שב"חים), ביניהם (במקרים בודדים) מחבלים מתאבדים הממתינים להנחיות ושעת כושרלביצוע פיגוע בשטח ישראל. אלה מקבלים סיוע מתושבי המקום.

תהליכים אלו מובילים להתחזקות מגמת הפעילות החבלנית העוינת (פח"ע) בקרבערביי ישראל, יוצרים לגיטימציה גבוהה יותר למעורבות בביצוע פיגועים ולשימוש באלימותכלפי נציגי החוק הישראלי (למשל, נגד שוטרים וחיילים).

מעבר מסייענות ליוזמות עצמאיות ("ראשגדול")

מאפיין אחד של המתרחש בהקשר זה בקרב ערביי ישראל הוא מעבר מסייענותלגורמי טרור ליוזמות עצמאיות, נכונות ומוכנות לביצוע פיגועי התאבדות באופן יזום.שתי דוגמאות בולטות לכך הם מוחמד שאקר חביישמהכפר אבו-סנאן, החשוד בכך שהוא המחבל המתאבדבפיגוע בנהריה ב-9 בספטמבר 2001 והמקרה של סועאד אבו-חמד, ערבייה ישראלית מנצרת,שתכננה לבצע פיגוע התאבדות בישראל.

בנוסף, לפי עדויות שונות, בערים המעוֹרבות (יפו, לוד, רמלה ועוד) קיימתמעוּרבות של מספר תושבים ערביים-ישראליים בפח"ע, בעיקר בריגול ואיסוף מידע עבורגורמים עוינים, המבקשים לפגוע בישראל ובתושביה היהודיים והערביים. לפי הערכות,מעורבות זו נמוכה, לעומת המעורבות הגבוהה של ערבים ישראליים המתגוררים בעריםובכפרים ערביים באזור קו התפר, בשל סמיכותם לשטחי הרשות הפלשתינית.

מבחינת היעדים, בעקבות ניסיונות לבצע פיגועים במסילות ברזל, והדוגמא שלהנחת מטען במכלית שהתפוצצה במתקן פי גלילות, נראה כי מתקני תשתית הופכים מטרהלמתכננים ומבצעי פיגועים.

תשתיות תעשיית המזון ושירותי הסעדה חשופים אף הם לביצוע פיגועים.לדוגמא- החוליה שתכננה פיגוע בקפה "רימון" בירושלים. את החוליה המזרח-ירושלמיתהפעיל חמאס באמצעות האינטרנט. עות'מאן כיאניה, שעבד כטבח בבית הקפה, גויס לשירותחמאס והסכים לשים את הרעל במשקאות שיוגשו לסועדים. דוגמא נוספת- מעצרו של ערביישראלי מהגליל בפברואר 2005, בחשד לתכנון פיגוע במשכן הכנסת והפעלה ע"י גורמיםברשות הפלשתינית.

מכירים את השטח

לפי המחקרים, ערבים ישראליים מסייעים למאמץ הפח"עי במספר מתווים.

הראשון הוא בהלנת מפגעים, כפי שניתן לראות בפרשת בני משפחת בכרי מהכפרבענה, החשודים כי לקחו חלק מרכזי בביצוע הפיגוע בצומת מירון ב-4 באוגוסט 2002. עזרהאחרת נוגעת להסעת מפגעים מעבר לאזור החיץ, אל תוך שטחי הקו הירוק ולתוך מדינתישראל, תוך שימוש ברכב בעל לוחיות רישוי ישראליות, ברשיונות נהיגה ובתעודות זהותישראליות. כך למשל היה במקרה של הסייען שהסיע מחבל לפיגוע ההתאבדות בקניון בנתניהב-18 במאי 2001.

ערביי ישראל נוטלים חלק גם באיסוף מודיעין מבצעי. כך עשתה חולייתסילואן, שביצעה פיגועים בקפה "מומנט" בירושלים (9 למרץ 2002), במועדון "שפילד קלאב" (7 למאי 2002), במכלית דלק בפי גלילות (23 במאי 2002), ברכבת ליד לוד (30 ביוני 2002), ובקפיטריה באוניברסיטה העברית (31 ביולי 2002).

סוג אחר של פעילות הוא הברחה וגניבה של אמצעי לחימה כדוגמת הברחת מפותודיסקטים לחיזבאללה בתמורה לנשק וסמים, ומכירת תחמושת לפלשתינים. במהלך מרץ-אפריל 2004 נחשפה רשת הברחות של אמצעי לחימה ממצרים לישראל ולרשות הפלשתינית, בה מעורביםסוחרי נשק מצריים וישראליים. ביולי 2006 נעצר תושב בית זרזיר, ריאד מזאריב והודה כיהעביר במהלך המלחמה בצפון מידע על התנהלות כוחות צה"ל ומיקום נפילת טילים, לסוחרסמים לבנוני מטעם החיזבאללה. באוקטובר 2006 נעצרה ורוד קאסם, תושבת טירה, בעקבותמעורבותה בתכנון של פעילים מגדודי חללי אל-אקצה בטולכרם לבצע פיגוע במסעדת "ספגטים"ברעננה. משימתה היתה להבריח מטען חבלה לתחומי ישראל בסיוע בן דודה, תושב שכם השוההבאופן בלתי חוקי בישראל ועבד במסעדה בעבר.

בפרשת חוליית סילואן, כמו בפרשת בני משפחת בכרי ופרשת ורוד קאסם, ניצלוערבים ישראלים את חופש התנועה בישראל ונגישותם הגבוהה לערים ולמרכזים למטרת איסוףמידע ותכנון פיגועים.

עבור ארגוני הטרור, ערביי ישראל הינם גורם חיוני ונגיש היודע להצביע עליעדים עדיפים לפיגוע. כך היה גם בפרשת גניבה של אמבולנס מד"א בספטמבר 2005 ע"י תושבאיזור באר-שבע, המוכר למשטרה כמסיע שוהים בלתי חוקיים מן הרשות הפלשתינית לשטחישראל. המשטרה אף בדקה אם החשוד תכנן להעביר את האמבולנס הגנוב לשטח הרשות, תוךניצול היכרותו את השטח ואת המעברים. ארגוני הטרור ניסו בעבר להשתמש באמבולנסים כדילבצע פיגוע בבית-חולים בשטח ישראל ואף להבריח בתוכם אמצעי לחימה וחומרי נפץ.

מהפלילי לטרוריסטי

קיימים קשרים בין גורמי הטרור ובין גורמים פליליים במגזר הערבי-ישראלי.ארגוני הטרור ברצועת עזה מסתייעים בבדואים תושבי איזור הנגב העוסקים בפעילותפלילית, כדי להבריח מפגעים לתחומי ישראל ולעתים אף להובילם למקום הפיגוע.

הבדואים העוסקים בהברחות אלה, לא תמיד מודעים לכוונות הפיגוע שיש לאותםמוברחים. בנובמבר 2006 נחשפה רשת של סוחרים באמצעי לחימה שהבריחה כלי נשק ותחמושתבין ישראל לגדה המערבית. רשת זו כללה ערבים ישראליים, רובם מאום אל-פאחם, אשר שיתפופעולה עם תושבים מן הגדה המערבית, מאזור ג'נין.

ניתן לראות, כי קיים שימוש ביכולות שצברו ערבים ישראליים העוסקיםבפלילים, כדי לסייע למפגעים. סוגיה נפיצה אחרת נוגעת להימצאותו של נשק בלתי חוקיבידי ערביי ישראל, גם במישור הסדר הציבורי. במהלך אינתיפאדת אל אקצה (אירועי "גאותושפל"), נעשה לראשונה שימוש בנשק בלתי-חוקי נגד שוטרים בפיזור הפרות סדר. קיימתסכנה, כי יתבצע שימוש בנשק בלתי-חוקי זה באופן נרחב נגד כוחות הביטחון הישראליים.לא מן הנמנע, כי ייעשה שימוש באמצעי לחימה בלתי חוקיים שמצויים בידי ערבים ישראליםלטובת התארגנות עוינת עצמאית (מניעים אידיאולוגיים-לאומניים) וסיוע לגורמי טרורפלשתיניים (מניעים אישיים-כלכליים).

לסיכום

יש לציין, כי קיימת מגמת עלייה במספר הערבים הישראליים העוסקים בפעילותטרור, גם בתכנון וגם בביצוע. על פי דו"ח שב"כ עדכני, במהלך שנת 2006 נחשפו 21התארגנויות בהן לקחו חלק ערבים ישראליים, לעומת חשיפת 17 התארגנויות שנה קודםלכן.

הסקירה המובאת לעיל, פיגועים בהם מעורבים ערביי ישראל, קשרים של ערבייישראל עם ארגוני טרור, מקרים ונתונים, מדגישים את העובדה כי קיים גרעין של פעילותטרור בקרב ערביי ישראל. יש לתת לכך שימת לב מרבית, לבחון מגמה זו ולפעול על מנתלעצור את התפתחותה והתרחבותה.

ישן 11-04-2007, 00:52
צלמית המשתמש של 2liviu
  2liviu 2liviu אינו מחובר  

ניחוש פ"פ

ניחוש פראי-פרטי:
המטען לא התפוצץ הייכן שהמחבלים התכוונו(?), אך התפוצץ הייכן שמתאים לנו! לא נראה יותר ממקריות?
ציטוט:
מכונית התופתהגיעה לת"א, אך פוצצה בקלקיליה

מחבל מתאבד נושא תעודת זהות ישראלית הגיע לגוש דן ברכב עמוס ב-100 ק'"ג חומרי נפץ, אך מסיבה שאינה ברורה שב לקלקיליה, שם התפוצץ הרכב ב"תאונת עבודה". צה"ל ושב"כ עצרו 19 חברי תשתית חמאס שעומדים מאחורי הפעולה. מדובר בתשתית שתיכננה את הפיגוע הגדול בדולפינריום ביוני 2001
חנןגרינברג

נמנע פיגוע גדול שתוכנן להתבצע בתל אביב בימי החג. הבוקר (יום ג') הותר לפרסם כי 19 חברי תשתית חמאס בקלקיליה נעצרו באחרונה בפעילות משותפת של שב"כ וצה"ל. הם תיכננו לפוצץ בתל-אביב מכונית תופת מסחרית ובה 100 ק"ג חומר נפץ. מהחקירה עולה כי המחבל המתאבד, בעל תעודת זהות ישראלית שקיבל במסגרת איחוד משפחות, כבר היה בתוך ישראל עם הרכב – אך חזר לשטחים. גורמי ביטחון: "חשיפת התשתית מראה למעשה כי חמאס מתחיל לממש את ההתעצמות שלו בצורה של פיגועים".

במסגרת גל מעצרים שנעשה באחרונה בקרב פעילי חמאס בקלקיליה, התקבלה תמונה שלפיה הפעילים בעיר מתכוננים למימוש מיידי של פיגועים קשים, בהם גם פיגועים בעורף ישראל. זאת, לאחר תקופה של התעצמות ובניית יכולות. סיכול התשתית התבצעה לקראת חג הפסח במטרה לבלום את תוכניות חמאס לעשות פיגועים במשך ימי החג. בימים אלה ממשיכים בשב"כ ובצה"ל בחקירה ובמאמץ לסיכול פעילות התשתית.

בית המשפט הצבאי בשומרון האריך את מעצרם של 19 הפלסטינים ב-15 עד 20 ימים. חלקם חשודים במעורבות ישירה בניסיון הפיגוע ואחרים בחברות בתשתית הארגון.

מחקירות המתנהלות בימים אלה בשב"כ עולה כי כוונת חברי התשתית היתה לממש כמה פיגועים במתווים שונים. רכב התופת כבר הוכן וחומש בכמות אדירה של חומרי נפץ, ואף הוחדר לישראל כשהוא מלא במטענים רבי עוצמה וברסס רב. המחבל המתאבד הגיע עם רכב התופת למרכז גוש דן, אך הפיגוע לא התממש והרכב הוחזר לקלקיליה. הנסיבות לאי מימוש הפיגוע עדיין לא הובררו בחקירות עד כה. בד בבד עם גל המעצרים, התפוצץ רכב התופת ב"תאונת עבודה" באזור קלקיליה.

המחבל המתאבד שאמור היה לבצע את הפיגוע נושא תעודת זהות ישראלית, שקיבל הואיל והוא בן לתושב קלקיליה שהתחתן עם תושבת טייבה. במערכת הביטחון מסבירים כי תעודת הזהות הכחולה שבה אחז המחבל המתאבד איפשרה לו כניסה ויציאה חופשית מתחומי קלקיליה, כולל איסוף מודיעין באזור המרכז. כמו כן התעודה איפשרה לתשתית להשתמש ברכבו של המתאבד הנושא לוחיות זיהוי ישראליות.

אך גורמי חמאס בקלקיליה הכחישו כי אנשי הארגון בעיר היו מעורבים בתוכנית לבצע פיגוע בחג. גם גורמים במשטרה הפלסטינית בעיר אמרו כי 19 החשודים שנעצרו אינם קשורים לפיגוע כלשהו.

סיוע מאיראן ומסוריה

במערכת הביטחון אומרים כי החל בנובמבר 2006 התמקד חמאס בבניין הכוח - קרי, התעצמות והצטיידות באמצעי לחימה - תוך אימונים והכנות ל"פיגועי מדף" שניתן להוציא לפועל בהתרעה קצרה. כמו כן עסק הארגון בשדרוג יכולותיו ברחבי יהודה ושומרון תוך סיוע סורי ואיראני.

על פי התמונה שהתקבלה בחקירות העצורים, תשתית חמאס עברה משלב "בניין הכוח" לשלב הפעלת הכוח ומימוש פיגועים, כולל פיגועי התאבדות בעורף ישראל. על פי המידע, התשתית עוסקת עדיין בתכנון הוצאת פיגועים משמעותיים, כולל בטווח הזמן המיידי.

סמיכותה של קלקיליה לערים מרכזיות בישראל מאפשרת תנועת ישראלים ערה - הן על רקע עסקי, הן לצורכי פעילות פלילית. הניסיון להימנע מפגיעה במרקם החיים של תושבי קלקיליה והאזור מאפשר לבעלי תעודת זהות ישראלית להיכנס ולצאת באופן חופשי מהעיר. במערכת הביטחון מציינים כי מקרה זה נוסף למקרים אחרים שבהם תשתיות טרור מנצלות פעילים אשר קיבלו תעודת זהות ישראלית בתהליך איחוד משפחות לצורכי קידום פיגועים, איסוף מודיעין והסעת מפגעים.

תשתית חמאס בקלקיליה שאליה משתייכים הפעילים שנעצרו היתה מעורבת בעבר בפיגועים קשים ביותר, ובהם הפיגוע הקשה בדולפינריום בתל-אביב ביוני 2001. גל המעצרים האחרון ממחיש כי התשתית הצליחה לשקם עצמה ולהגיע לידי מוכנות מבצעית לביצוע פיגועי תופת קשים בעורף ישראל.

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3386069,00.html

ישן 07-10-2007, 23:22
צלמית המשתמש של 2liviu
  2liviu 2liviu אינו מחובר  

שה"שקט" לא יטעה אותנו...

היתכן שהסורים ניסו כבר להגיב כ7 פעמים?

ציטוט:

שב"כ: בחודש וחצי סוכלו 7 פיגועי התאבדות

ראשהשב"כ, יובל דיסקין, אמר לשרי הממשלה כי כוחות הביטחון סיכלו בתקופת החגיםשבעה פיגועים ועצרו שמונה מחבלים בדרכם לפיגועים. לדבריו, חלה ירידהבשיגור הקסאם, בגלל החלטת חמאס שלא לירות רקטות לעבר הנגב המערבי. ראשאמ"ן: יש פער בין רצונו של אבו מאזן לבין יכולתו. אם החמאס יזהה סיכוילהישגים בוועידת אנאפוליס - הוא יגביר את פעילות הטרור
אטילה שומפלבי

ראשהשב"כ, יובל דיסקין, גילה הבוקר (א') בישיבת הממשלה כי כוחות הביטחוןסיכלו בחודש וחצי האחרון שבעה פיגועי התאבדות בישראל. לדבריו, קיימת מראיתעין של החלשות הטרור, בגלל השקט שמושג עקב פעילות הסיכול של צה"ל, שב"כהמשטרה וגורמי הביטחון האחרים.

שרי הממשלה שמעו מדיסקין כי במסגרת המבצע שערך צה"לבכפר בית עילמא שליד שכם,

נמנעפיגוע גדול בתל אביב בתקופת החגים. לדבריו, השב"כ מאוד מוטרד שחגורת הנפץהגיעה עד למרכז העיר ואנשי החוליה הצליחו להעבירה בכמה מחסומים. במקרה זהנערכת כעת בדיקה יסודית כדי לבחון כיצד קרה הדבר.

בסמיכות זמניםלנפילת רקטת הקטיושה הבוקר ליד נתיבות, אמר ראש השב"כ כי חלה ירידה בכמות השיגורים של הרקטות. מ-110 שיגורים בחודש אוגוסט, ל-85 שיגורים בספטמבר. להערכת השב"כ - הירידהנובעת מכך שהחמאס קיבל החלטה שלא לבצע ירי. מנגד, חלה עלייה בהברחות אמצעיהלחימה לרצועה מאז עלה החמאס. "עזה היא חבית חומר נפץ. היא מחזקת את מעמדהכחבית חומר נפץ מאז שהחמאס השתלט", אמר דיסקין.

ראש אגף המודיעין בצה"ל, האלוף עמוסידלין, אמר בסקירתו בפני השרים כי הממשל האמריקני מגבה את הציר המתוןבעולם הערבי. לדבריו, הכוחות האיסלמים הרדיקליים מודעים לעובדה שהמשטרבארצות הברית בא לקראת סופו (בגלל סיום כהונת בוש, בעוד שנה וחצי - א.ש.), והוא מזהה את זה כחולשה. לדבריו, הכוחות הללו מעודדים מכך ומעדיפים להמתיןלהחלפת "הציר המתון".

ראש אמ"ן: פער בין רצונו של אבו מאזן ליכולתו

לדברי האלוף ידלין, אירן פועלת בשבועותהאחרונים בביטחון עצמי מוגבר, אך במקביל - מתחילה להיות ניכרת השפעתן שלהסנקציות בעולם נגדה. לדבריו, הנשיא האירני נחוש להשיג טכנולוגיה גרעיניתואירן משדרת מסר שמי שיתקוף אותה - לא יצליח בכך ויש כוונה אירנית להגיבבאופן כואב, כולל פגיעה בישראל. ידלין אמר כי המשטר באירן מעודד את כל מישפועל נגד ישראל במימון ובאספקת אמצעי לחימה.

בהתייחסו להכנות לוועידת אנאפוליס, אמר ראשאמ"ן כי יש פער בין הרצון והמוטיבציה של נשיא הרשות מחמוד עבאס (אבו מאזן) וראש ממשלתו, סלאם פיאד, להוביל תהליך משמעותי, ובין יכולת ההכלה שלהם עלהשטח הפלסטיני. לפי הערכת אמ"ן, אם החמאס יזהה סיכוי הצלחה לועידה - הואישאף להכשיל אותה, בין היתר בפעולות אלימות ובטרור.

על פי הערכת אמ"ן שנמסרה לשרים - חמאס מייצב את שלטונו בעזה. לדברי ראש אמ"ן, אין כעת משבר הומניטרי ברצועה.

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3457171,00.html

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 17:42

הדף נוצר ב 0.12 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר