לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה  ✡ ברוכים הבאים לפורום יהדות ✡  חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > יהדות והלכה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 15-07-2006, 22:46
  הולי הולי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.04
שמירת שבת - עוד דילמות ושאלות

הגעתי להחלטה שהגיע הזמן ממש לשמור שבת, מעין עוד צעד, אבל נתקלתי בכמה בעיות.. נתחיל בזה שעד היום תמיד בקרנו את ההורים של ההורים בימי שישי בערב\שבת בבוקר, כולם יחד, ועכשיו יהיה מעין ניתוק כזה.

יש לנו גם מנהג כזה לשבת כולם מול הטלוויזיה יחד ובעצם להעביר ככה את הזמן <מחשב/ טלוויזיה הכל ביחד>, רק אני מתחזקת במשפחה, לכן הבעיה רק מסתבכת.

בשבת בצהריים תמיד אוכלים יחד, מחממים אוכל בתנור/מקרוגל וכדומה.. מדיח כלים בסוף ונקיון של המטבח, כל אלה הם מנהגים שלנו מאז שנולדתי..

איך משלבים? מה בעצם עושים בשבת? הרי אי אפשר כל היום לקרוא, וכשכולם יושבים מול הטלוויזיה איפה אני אהיה? ואי אפשר לבקש מהם לא לראות טלוויזיה או לעשות את מה שהם רגילים כי חייבים להתחשב גם ברצונות ודרכי החיים של המשפחה <בנוסף לכבוד הברור שצריך לתת להורים>, האם אפשר פשוט לשבת איתם אבל לא לגעת בשלט עצמו וכאלה? ומה לגבי הארוחה עצמה? הרי רק בפתיחת המקרר אני מדליקה נורה.. וחייבים לערוך את השולחן, זה התפקיד שלנו <הילדים> ושלי בפרט.

ועוד נושא.. מה בדבר מקלחות? האם יש איסור כלשהו על משהו בנוגע למקלחות בנושא של שמירת שבת?

כבר הפרדנו את כל הבשר והחלב <במקרר, ארון כלים וסכום..> אין לי זכות לכפות על אף אחד את אורך החיים שלי וגם ככה המשפחה מנסה לעזור כמה שיותר <למרות שמתחיל מעין ניתוק שההורים כבר מודאגים ממנו>.

אשמח לקצת עזרה בנושאים האלה... בעיקר מאנשים שהיו במצב הזה..

תודה מראש, תמי.

נערך לאחרונה ע"י הולי בתאריך 15-07-2006 בשעה 22:48.
חזרה לפורום
ישן 16-07-2006, 01:42
צלמית המשתמש של Itamar_s
  Itamar_s Itamar_s אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.11.05
יקירתי....
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי הולי שמתחילה ב "שמירת שבת - עוד דילמות ושאלות"

אני לא רב.... ואפילו לא מתקרב לזה...
כדיי לקבל תשובות ברורות ואיטיות ומקלות לאט לאט תצטרכי ללכת לרב שיעזור לך לאט לאט...!

אבל הנה העצות שלי בנושאים שכתבת לפי דעתי מה שרב היה עונה לך...

בקשר ל"בשבת בצהריים תמיד אוכלים יחד, מחממים אוכל בתנור/מקרוגל וכדומה.. מדיח כלים בסוף ונקיון של המטבח, כל אלה הם מנהגים שלנו מאז שנולדתי.."

אסור לאכול אוכל שחומם בשבת... תצטרכי בשלב מסויים לחמם בפלטה למרות שאם את לא ביקשת מהם לחמם לך אני לא בטוח שאסור לך... בגלל זה אמרתי שתשאלי רב...
בקשר למדיח כלים זה פשוט ביותר!! תקחי על עצמך לעשות כלים עם ליפה של שבת (בלי לסחוט יש כאלה מיוחדות) תקבלי עלייך תוספת שכר מצווה של כל הבית....!

שכולם רואים טלויזיה את יכולה לקרוא עיתון... היה לי בן דוד במצב שלך בדיוק ובסוף הוא נכנע לאבא שלו שהיה יורד עליו כל הזמן סבתא שלי מאוד כעסה!! כולה יום אחד להשתחרר ולא לראות...!
מקסימום תשבי מול בלי להסתכלל ממש עם הזמן את תפסיקי לראות מהרגל כמו שהיה אצלי בבית...!

לבקש מהם לא לראות את לא יכולה אבל לא להתייחס לטמבלויזיה ולא לגעת בשלט את יכולה וחצי....

המקרר החלק הכי פשוט בשאלה המורכבת ביותר שלך... יש כפתור קטן שמכבה את הנורה לגמרי... חוסך חטאים וחוסך חשמל חח ותאמיני לי שרואים טוב מאוד תמקרר גם בלי זה!! מניסיון!
לערוך שולחן מותר לך וזה אפילו מצווה בשביל אישה!!

מקלחת בשבת.... אני לא ממש בקיא בחומר הנ"ל חח אבל לפי מה שאני זוכר...
מים שחוממו בשבת ע"י דוד חשמל או דו שמש אסורים בשימוש... דהיינו... רק מים קרים...
אם ביום שישי לא הספקת להתקלח לפני שבת והמים התחממ בשישי מותר להתקלח!
לגבי שמפו וסבון אני יודע שאסור... למה אני לא זוכר לצערי אבל אני יברר לך בעזה"י...

תמרוש כל הכבוד למשפחה שלך שעוזרים לך כמה שאפשר! את צריכה להעריך!
החלק שלדעתי הכי חשוב וככה חינכו אותי הוא שדרך ארץ קדמה לתורה...
ובן אדם לחברו חשוב עשרות מונים מבן אדם למקום (ה')!
דוגמה איש ואישה רבים ורוצים להתגרש בגלל דת עדיף שהגבר ימעיט בשמירה של השבת מאשר שיתגרשו!

אותו דבר עלייך הקשר עם המשפחה שלך חשוב יותר מהכל וחלילה לך מלקלקלו!

כמו שאמרתי בתחילה עשי לך רב ולא תהיי בספקות...!
יש את ערכים שיכולו לענות לך ולעזור!
http://www.arachim.co.il/

בברכה ידידך הקשוב (והחמוד ) איתמר!

דברי איתי במסן נשמאמיייי!
חזרה לפורום
ישן 16-07-2006, 02:10
צלמית המשתמש של NVJ
  NVJ NVJ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.02.06
אני אנסה לענות לך... עד כמה שאני יכול...
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי הולי שמתחילה ב "שמירת שבת - עוד דילמות ושאלות"

אז ככה...

בקשר לטלוויזיה/מחשב:
אסור להיות לידם אפילו כשלא נודעים בשלט (או עכבר...) מכיוון שאת במעשה הזה "נהנית" מפעולה של אדם אחר בשבת. זה קצת מבעס (ככה כותבים את זה?!) אבל לאט לאט מתרגלים ומבינים שאפשר להסתדר גם בלי.

בקשר למקלחות:
כמו שאמר איתמר, אסור במים חמים (אוווףףף) אלא רק בקרים.

בקשר לארוחות:
אין שום בעייה עם עריכת השולחן. אצלנו, שמים את הסירים על פלטה ששומרת על החום של המאכלים, ואנחנו שוטפים את הכלים עם סבון וספוג (למרות שיש לנו מדיח).

בקשר למקרר:
אני מבין שאת לא רוצה "לכפות" את הדת על בני משפחתך, אבל אפשר לבקש מהם לפני שהשבת נכנסת לסובב קצת את הנורה לכיוון הנגדי עד שהיא נכבית, וכך זה בסדר.

בקשר להעברת השבת:
שבת זו הזדמנות של פעם בשבוע להירגע מכל מה שעבר עלינו במהלך השבוע, להתנתק מהכל, להירגע, ובעיקר להיות עם המשפחה. אפשר לשחק משחקים (אצלנו מתים על "רמי").
ואפשר גם ללמוד (אם צריך) למבחנים, לפסיכומטרי ולכל מה שצריכים, ואפשר גם לתפוס איזה ספר טוב ולקרוא.

נסי להעביר את השבת בשמחה, ולא בהרגשה של נאחס כי את חושבת שאת מרחיקה את המשפחה ממך, כי אני חושב שיום אחד הם יבינו הכל.

ובקשר להורים:
הייתי מציע לך לפתוח אשכול במה שבלב, ולשאול שם מה הם חושבים שכדאי לעשות.

מקווה שעזרתי...

אם משהו לא מובן/מוסבר טוב, את מוזמנת לשאול.
חזרה לפורום
ישן 16-07-2006, 08:03
  Shay3434 Shay3434 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.07.05
היי תמי.

כאחד שהיה באותו המצב בדיוק (וכיום שומר שבת רק לעיתים רחוקות ומצר על כך), אנסה לענות על שאלותייך.

דבר ראשון, כל רצון להשתפר וללכת בדרך היהדות הוא רצון מבורך, במיוחד כשגדלים בשמפחה שהיא אינה דתית.
זכרי שאי אפשר להיות מושלמים תמיד, אך צריך לשאוף לכך. כמו כן, להתחיל ולשמור את השבת במכה אחת, למישהי שלא הייתה רגילה לשמור- יכול להיות מאוד מתסכל ולייאש.
עצה שלי, תנסי לקיים את מצוות שמירת השבת לאט לאט. אם בהתחלה קשה, הקלי על עצמך בכדי שבעתיד תוכלי לקיים את המצווה במלואה ולא להרגיש תסכול ושינוי של כל אורח החיים.
כהתחלה, קראי באתרים שונים (יש המון! כיפה, חב"ד וכו'...) ולמדי כיצד ראוי לנהוג ביום השבת. לאחר מכן פשוט תתחילי לקיים את המצווה צעד אחר צעד.

אני בטוח שה' יעריך זאת, וימצא את תשובתך שלמה.

בברכה, שי.

הירוק בכל זאת עולה

נערך לאחרונה ע"י Shay3434 בתאריך 16-07-2006 בשעה 08:13.
חזרה לפורום
ישן 16-07-2006, 08:17
  WeBit WeBit אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.02.05

שלום,

ראשית אענה על השאלות ההלכתיות, כמו-כן אצטרף פיתרון אפשרי לכל בעייה, ולבסוף(בסוף כל הבעיות ההלכתיות) אנסה לתת פיתרון קצת אחר שישנה את כל המצב.

ציטוט:
בשבת בצהריים תמיד אוכלים יחד, מחממים אוכל בתנור/מקרוגל וכדומה.. מדיח כלים בסוף ונקיון של המטבח, כל אלה הם מנהגים שלנו מאז שנולדתי..

א.אסור לאכול אוכל שחומם בשבת מפני שאסור להנות ממלאכת יהודי בשבת.
פיתרון אפשרי: להשים פלטה מיום שישי. לא יזיק לאף-אחד.(אם את לא רוצה ללחוץ אותם אז שהם ימשיכו לעשות הכל במיקרוגל, אך כשאת גם אוכלת שיכנו את האוכל בפלטה וכן הלאה זו הדרך)
ב.אסור להשים במדיח כלים. פיתרון אפשרי: במקום מדיח כלים ניתן לשטוף ביד.
ג.מותר לנקות את הבית(מטאטא וכו',מותר לשטוף את הבית בעזרת מגב ומים בלבד) משום גרף של רעי.

ציטוט:
ואי אפשר לבקש מהם לא לראות טלוויזיה או לעשות את מה שהם רגילים כי חייבים להתחשב גם ברצונות ודרכי החיים של המשפחה <בנוסף לכבוד הברור שצריך לתת להורים>, האם אפשר פשוט לשבת איתם אבל לא לגעת בשלט עצמו וכאלה? ומה לגבי הארוחה עצמה? הרי רק בפתיחת המקרר אני מדליקה נורה.. וחייבים לערוך את השולחן, זה התפקיד שלנו <הילדים> ושלי בפרט.

א.אסור לראות איתם טלוויזיה בכל-אופן שהוא. פיתרון אפשרי: כשהם רואים טלוויזיה, כנסי לחדרך וסיגרי אותו ולימדי תורה(או כל ספר מוסר, הלכה וכו' שאת אוהבת). בבוא הזמן הם יבינו אותך ויפסקו להדליק טלוויזיה.
ב.אמנם צריך לכבד הורים, אך למדים מהפסוק(ויקרא פרק י"ט פס' ג'): "אִישׁ אִמּוֹ וְאָבִיו תִּירָאוּ וְאֶת שַׁבְּתֹתַי תִּשְׁמֹרוּ אֲנִי ה' אֱלֹקֵיכֶם:" ש(רש"י שם)"סמך שמירת שבת למורא אב, לומר: אף על פי שהזהרתיך על מורא אב, אם יאמר לך חלל את השבת אל תשמע לו, וכן בשאר כל המצות".
ג.אסור לפתוח מקרר כשנדלקת המנורה. פיתרון אפשרי: לנתק את המנורה בטרם שבת.
ד.מותר לערוך שולחן בשבת, וניתן גם לסלק את הכלים בסוף הארוחה.

ציטוט:
ועוד נושא.. מה בדבר מקלחות? האם יש איסור כלשהו על משהו בנוגע למקלחות בנושא של שמירת שבת?

ובכן, עניין מקלחות הולך ככה:
מותר להתקלח כל הגוף במים קרים.(יש מתירים גם פושרים הנוטים באופן ברור לקרים)
לפי שיטת הרב עובדיה יוסף: ניתן להתקלח במים חמים בפניו,ידיו ורגליו(ולא בכל הגוף).
בתנאי שלכל אחד בבנין יש דוד שמש נפרד - ולא הדלקנו אותו חשמלית - כלומר שהתחמם רק מהשמש.
הפיתרון האפשרי: הוא להתקלח במים פושרים הנוטים לקרים.

"הפיתרון הסופי"(שלא כמו הרעיון של היטלר יש"ו):

ציטוט:

הגעתי להחלטה שהגיע הזמן ממש לשמור שבת, מעין עוד צעד, אבל נתקלתי בכמה בעיות.. נתחיל בזה שעד היום תמיד בקרנו את ההורים של ההורים בימי שישי בערב\שבת בבוקר, כולם יחד, ועכשיו יהיה מעין ניתוק כזה.

יש לנו גם מנהג כזה לשבת כולם מול הטלוויזיה יחד ובעצם להעביר ככה את הזמן <מחשב/ טלוויזיה הכל ביחד>, רק אני מתחזקת במשפחה, לכן הבעיה רק מסתבכת.

את מתארת מצב בו אתם עושים "מפגש משפחתי" כל שבת.
אולי תנסי לדבר איתם ולהעביר את המפגש לערב אחר בשבוע? או אולי לחלק אותו לשני ערבים בשבוע?
לדעתי זה יפתור לך את כל הבעיות.
ככה בשבת תוכלי לצאת לסימנרים, בתי-כנסת וכו' ובכך בקושי להיות בבית.
אם "אין סיכוי שהם יסכימו", נסי לשאול אותם בכל-זאת.
אם הם אמרו ש"אין סיכוי", נסי לעבוד לפי הפתרונות האפשריים שכתבתי.

המשך יום נעים,
חזרה לפורום
ישן 17-07-2006, 10:35
  הולי הולי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.04

קודם כל תודה לכולם <גם לאלה שעוזרים לי בפרטי>

מהבחינה של לקחת את הדברים לאט לאט - זה קשה ונותן לפעמים הרגשה שהדברים לא ממש זזים <להזכירכם אני בעליות וירידות מגיל נורא קטן> .

בקשר למשפחה עצמה, הדבר שהכי קשה זה בעצם לבקש מהם ליותר, כי אנחנו משפחה מאוד מלוכדת, כולם חיים קודם בשביל הבית <המשפחה> ורק אחר כך בשביל עצמנו, כבוד להורים זה אחד הדברים הכי חשובים כאן, אם ההורים אומרים או מבקשים משהו - פשוט עושים את זה, בלי לחשוב פעמיים, ולכן זה עושה את הכל קשה יותר, כי זה גורם להם למעין טרחה כזאת פתאום לשנות הכל מהקצה לקצה, ובכלל לא לאכול איתם בארוחות המשפחתיות <או לא לאכול את אותו האוכל> ממש יפגע בהם <וחייבים להתחשב בהם קודם>.

זה בנוסף לשינויים עצמם רק מקשים על הכל, אבל אני מניחה שעם הזמן אצליח להזיז דברים לאט לאט עם קבלה מלאה שלהם כלפי המצב ונצליח למצוא פתרונות.

ולגבי המקלחות, לא ממש הבנתי מה הרעיון שם.. האם זה באמת משהו כ"כ חמור? כמה אנשים כאן מקפידים על כך? הרי ברור שההיגיון עצמו הוא לא לחמם את המים <חשמל> אבל לא הבנתי למה אסור לחפוף ממש.. <מקלחת בלי חפיפה זה לא בדיוק מקלחת , בעיקר אם יש שיער ארוך>..

ולגבי המקרר והפלטה, העלתם פה בעבר משהו <באחת השאלות שלי בעבר> על כל הנושא של הפעלת דברים לפני כניסת השבת, והרי המקרר , הפלטה <אז זה היה על מכונת כביסה אם אני לא טועה> - עובדים על חשמל, ובפעולה של הפעלתם אני במכוון מפעילה משהו לפני כניסת השבת כדי שיעבוד לאורך כל השבת, זה נראה לי על אותו משקל של ממש להפעיל בשבת עצמה <התוצאה היא אותה תוצאה > , ואם כבר פלטה ומקרר.. אז למה לא גם מוזיקה ואור שהודלקו לפני כניסת השבת... ? זה ממש מבלבל..

לגבי כל האתרים הקיימים .. אני אכן מבקרת שם, אבל לא תמיד יש שם תשובות.. גם הייתי במעין פגישה כזאת <סמינר?> והרגשתי צורך לברוח משם, יותר מידי "לא" ו "אסור" , בלי התיחסות למה שמעבר, רק חוקים וכללים שאסור לשבור וזה גרם לי להתרחק, כל ההתנהלות הייתה כ"כ מיסיונרית.. ולא ענו לי על אף שאלה באמת, רק חזרו על עצמם כמו תקליט שבור <אני שואלת דבר אחד והם עונים לי את אותה התשובה רק במילים אחרות וחוזרים לאותו נושא - "אסור" - שוב בלי קשר לשאלות שלי>.

תודה על התמיכה והתשובות
תמי.

חזרה לפורום
ישן 17-07-2006, 17:24
  WeBit WeBit אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי הולי שמתחילה ב "[right]קודם כל תודה לכולם <גם..."

ציטוט:
בקשר למשפחה עצמה, הדבר שהכי קשה זה בעצם לבקש מהם ליותר, כי אנחנו משפחה מאוד מלוכדת, כולם חיים קודם בשביל הבית <המשפחה> ורק אחר כך בשביל עצמנו, כבוד להורים זה אחד הדברים הכי חשובים כאן, אם ההורים אומרים או מבקשים משהו - פשוט עושים את זה, בלי לחשוב פעמיים, ולכן זה עושה את הכל קשה יותר, כי זה גורם להם למעין טרחה כזאת פתאום לשנות הכל מהקצה לקצה, ובכלל לא לאכול איתם בארוחות המשפחתיות <או לא לאכול את אותו האוכל> ממש יפגע בהם <וחייבים להתחשב בהם קודם>.

אכן, זוהי מצוה גדולה מאוד לכבד את ההורים(ואת צריכה להיות שמחה שחונכת לכך מגיל קטן - רבים נכשלים בזה כל דקה ודקה...), אך לא על חשבון המצוות.

אין פה שינויים מהקצה לקצה. לדווגמה, העניין בין להשים סיר על הגז, לבין להשים אותו על הפלטה הוא עניין של 5-10 דקות חימום בד"כ - דבר שיגרום שתוכלו לאכול "את אותו אוכל".(ותמיד אפשר להשים לפני שבת...)

את חייבת גם ליידע את ההורים על זה. תסבירי להם שעפ"י ההלכה היהודית, אסור לך לאכול אוכל שבושל ע"י יהודי אחר בשבת. תסבירי להם שזה לא נגדם, אלא גזרה כללית.

ציטוט:
ולגבי המקלחות, לא ממש הבנתי מה הרעיון שם.. האם זה באמת משהו כ"כ חמור? כמה אנשים כאן מקפידים על כך? הרי ברור שההיגיון עצמו הוא לא לחמם את המים <חשמל> אבל לא הבנתי למה אסור לחפוף ממש.. <מקלחת בלי חפיפה זה לא בדיוק מקלחת , בעיקר אם יש שיער ארוך>..

העניין שאסור לחפוף הוא תלישת שערות(רק לשם הידע: בזמן חפיפה נופלות בין 200 ל-400 שערות).

מותר לקחת קצת שמפו בידיים, "לחפוף" אותו בידיים(כמו סבון נוזלי) ולהעביר על השיער בזהירות המרבית. כמו-כן יש-להזהר כשמעבירים את המגבת בסוף הרחיצה - רק להעביר, ולא בכֹח.
כל זה בלי קשר להלכות המקלחת שציינתי בהודעתי הקודמת.

ציטוט:
ולגבי המקרר והפלטה, העלתם פה בעבר משהו <באחת השאלות שלי בעבר> על כל הנושא של הפעלת דברים לפני כניסת השבת, והרי המקרר , הפלטה <אז זה היה על מכונת כביסה אם אני לא טועה> - עובדים על חשמל, ובפעולה של הפעלתם אני במכוון מפעילה משהו לפני כניסת השבת כדי שיעבוד לאורך כל השבת, זה נראה לי על אותו משקל של ממש להפעיל בשבת עצמה <התוצאה היא אותה תוצאה > , ואם כבר פלטה ומקרר.. אז למה לא גם מוזיקה ואור שהודלקו לפני כניסת השבת... ? זה ממש מבלבל..

האיסור בשבת הוא ההדלקה, כמו שכתוב: "לֹא תְבַעֲרוּ אֵשׁ בְּכֹל מֹשְׁבֹתֵיכֶם בְּיוֹם הַשַּׁבָּת:"(שמות פרק ל"ה פס' ג').
מאי כתיב? כתיב "תבערו" ולא "תשתמשו" משמע מפה - אין איסור להשתמש באש קיימת.
כל זאת בניגוד לדעת הקראים, ה'מפרשים' שאסור משום מקום ועניין גם להשתמש באש בשבת(בגללם תיקנו חז"ל, לפי אחד ההסברים, לומר כל ערב "במה מדליקין").

ציטוט:
לגבי כל האתרים הקיימים .. אני אכן מבקרת שם, אבל לא תמיד יש שם תשובות.. גם הייתי במעין פגישה כזאת <סמינר?> והרגשתי צורך לברוח משם, יותר מידי "לא" ו "אסור" , בלי התיחסות למה שמעבר, רק חוקים וכללים שאסור לשבור וזה גרם לי להתרחק, כל ההתנהלות הייתה כ"כ מיסיונרית.. ולא ענו לי על אף שאלה באמת, רק חזרו על עצמם כמו תקליט שבור <אני שואלת דבר אחד והם עונים לי את אותה התשובה רק במילים אחרות וחוזרים לאותו נושא - "אסור" - שוב בלי קשר לשאלות שלי>.

ניתן לשאול כל שאלה שיש לך פה בפורום.
מ"מ רצוי לקנות את הספר "שמירת שבת כהלכתה", ספר המסכם את כל הלכות שבת בצורה מבוארת ונינוחה.(המון שכבות משתמשות בו, כולל בכוללים וישיבות, מכוון שהוא מביא מספר מקורות לכל הלכה)
קיצור של ההלכות החשובות(לא הלך-רוח, אלא הלכתיות-מעשיות, כמו עניין תה בכלי ראשון וכו' וכו') - ניתן למצוא באתר דעת - פה.
הלכות בסיסיות(גם הלך רוח) ניתן למצוא באתר שופר - פה.
כל הלכות שבת מסוכמות בצורה מעולה - בספר "פניני הלכה" - פה.
הספר "פניני הלכה" רצוי לקנייה, מכוון שהוא מסכם בצורה עניינית וישירה את רוב(או כל) ואף מרחיב בכל נושא. המחיר הוא מחיר עלות(270 ש"ח לכל הסט - עשרה כרכים, כרך לכל נושא בהלכה, בין הכרכים ניתן למצוא גם את כרך בנושא שבת).
בהצלחה בשמירת השבת.
חזרה לפורום
ישן 18-07-2006, 20:27
  WeBit WeBit אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי Eran שמתחילה ב "אסור לחפוף מסחיטה לא?"

ציטוט:
תלישת שיערות שמעתי רק שמסתרקים ובזה די מקלים....

כפי שציינתי, כשיש זרם של מים(ומדובר על לחץ גדול על תאי השיער), יורדים בין 200 ל-400 שערות, ובכך יש למעשה תלישת סערות.
בעניין סחיטת השיער, כבר כתב הבא"ח: "השיער אין בסחיטתו איסור מהתורה מפני שהשיער קשה ואינו בולע המים בתוכו,אך סחיטת שיער אסורה מדברי סופרים,והטובל בשבת בין איש בין אשה לא יסחטו השערות שלהם,אלא יביאו מטפחת גדולה המיוחדת לניגוב ויתנגבו בה ויקנחו בה פניהם וראשם,ואע"ג דע"י הקינוח נסחט השיער הוי סחיטה כלאחר יד,וכיון דסחיטת שיער דרבנן,התירו בכה"ג דאי אפשר משום דהוי כלאחר יד והמים הנסחטים הולכים לאיבוד.ועכ"ז לא יקנח בכח אלא בנחת לאט לאט,עד שיבלעו המים שבשיער במטפחת"(פקודי ש"ש,ח) , כלומר יש להתנגב בדרך שציינתי בהודעתי הקודמת.

ציטוט:
על המים החמים מצאתי שזה
א. גזירה
ב. בעיה אם הוחם בצורה כשרה
ובשעת הדחק מותר.
מהקיצור גם ראיתי לספרדים מותר קרים וחמים רק ידים רגלים וראש אבל לא כל הגוף.
ובתנאי שהמים הוחמו בצורה כשרה כמובן

ובכן, כפי שציינתי בהודעתי הקודמת: רוב הפוסקים לא מתירים מים חמים בשבת, אעפ"י אם ברור לכולי עלמא שחומם רק מהשמש(דוד שמש שלכל דייר בבניין יש דוד פרטי) - ישנה גזירה שלא להשתמש במים מ"מ.
אך לפי הרב עובדיה יוסף, יש להתיר במקום שברור לגמרי שחומם רק ע"י השמש(כפי הסייגים שכתבתי בהודעתי הקודמת!) - רק בפניו, ידיו ורגליו.

המשך יום נעים,
חזרה לפורום
ישן 17-07-2006, 17:53
  Shay3434 Shay3434 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.07.05
אני חייב לאמר שההתחשבות שלך בשמפחתך מעוררת הערכה,
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי הולי שמתחילה ב "[right]קודם כל תודה לכולם <גם..."

ועל כן אני מאמין שאם היחסים כל כך טובים- הם גם יוכלו להשתדל ולעזור לך בדרכך החדשה.
בפירוש לא לשנות הכל מן הקצה אל הקצה, ובטח שלא להפסיק לאכול בארוחות משפחתיות.
אצלנו נהוג להכין את הארוחה לסעודת הקידוש בפלטה, אך אם אצלך לא נוהגים ככה- תוכלי להביא לעצמך אוכל משלך שהוכן בטרם כניסת השבת, או אפילו להביא סיר גדול לכל המשפחה שיתכבדו ושתאכלי עמהם את אותו האוכל.

לגבי המקלחת, אנסה להוסיף לדבריו של WeBIT ואומר שניתן להתקלח עם מים פושרים במהלך השבת- ולחפוף את הראש בצאתה, או לפני הכניסה. בעיקרון, אם מתקלחים לפני כניסת השבת, האם צריך להתקלח גם בבוקר המחרת, כולל "חפיפה"?

בדיוק כפי שאמרו מעליי, מותר להשתמש בפלטה, באור, במקרר לפני השבת. לא נהוג לשמוע מוזיקה בשבת, גם עם המוזיקה הופעלה לפני כניסת השבת.
אם זאת, לא כדאי שתסכלי על שמירת השבת אך ורק מבחינה של חוקים שבל יעברו, אלא באמת כחשיבות כלל אנושית ומוסרית.
ההלכה נוטה להסביר לנו את הכללים בצורה של "מותר ואסור", אך מעל הכל יש לשמירת המצווה מטרה חשובה! לשבת יש ערך של קדושה, התענגות מטוב והתרוממות הנפש. כדי באמת לאפשר את זכירת השבת וההתעלות שבה, לא מקיימים אף מלאכה במהלך היום, כל עוד אין פיקוח נפש.

נאמר ששבת הם בעצם ראשי תיבות- שינה בשבת תענוג. ויש להתייחס אל השבת בהתאם הזה.
בהצלחה.

הירוק בכל זאת עולה

חזרה לפורום
ישן 08-08-2006, 09:36
צלמית המשתמש של yishain11
  yishain11 yishain11 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.08.05
קצת עצות לאווירה
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי הולי שמתחילה ב "לקחתי כמה מהעצות שלכם והתחלתי ליישם כמה כבר עכשיו"

חשבתי על המקרה שלך ויש לי רעיון איך לתת לפחות לחלק מהשבת אוירה "שבתית"
אם לא קשה לך, תכיני את ארוחת שבת מיוחדת ומכובדת (מאכלי שבת- עוף, מרק רטבים וטיבולים מיוחדים וכד') ותפרסי מפה יפה על השולחן, ותשירו (לא חייב בתור התחלה שירי שבת, אפשר גם שירי א"י), תדברו על דברים מעניינים, אולי תכיני גם איזה משהו יפה לומר (פרשת שבוע, או סתם קטע הקראה מהספרות), וסתם תהנו מה"ביחד".
אני מניח שהמשפחה שלך רק תהנה לאכול ארוחה מיוחדת ביחד במקום סתם ארוחה רגילה. ומן הסתם גם לא יהיה אכפת להם אם היא תהיה עם תוכן.
בהצלחה..

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

חזרה לפורום
ישן 13-08-2006, 03:29
  amir_y amir_y אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.08.06
אשרייך!!

באמת כל הכבוד לך על ההתחזקות ומאחל לך בע"ה שתזכי להתחזק!

לגבי ההחלטות..כמה דעות/עצות קטנות שלי,מקווה שבע"ה יעזרו לך לשמור את שבת קודש!

(כל הכבוד לך על ההחלטה אשרייך צדיקה!!)

(תשתדלי כמה שפחות לראות טלוויזיה...עד שבסוף בכלל לא תראי ..)

(אוכל שרק חומם ולא בושל,את יכולה להחזיר אותו למקרר למצב שהוא היה (כלומר אם הוא היה קר ורק חומם אז לקרר אותו שוב ולאכול..אבל עם התנור נראה לי זה בעייה אחרת..אני אשאל את הרב שלי בע")

איך משלבים? מה בעצם עושים בשבת? הרי אי אפשר כל היום לקרוא, וכשכולם יושבים מול הטלוויזיה איפה אני אהיה? ואי אפשר לבקש מהם לא לראות טלוויזיה או לעשות את מה שהם רגילים כי חייבים להתחשב גם ברצונות ודרכי החיים של המשפחה <בנוסף לכבוד הברור שצריך לתת להורים>, האם אפשר פשוט לשבת איתם אבל לא לגעת בשלט עצמו וכאלה? ומה לגבי הארוחה עצמה? הרי רק בפתיחת המקרר אני מדליקה נורה.. וחייבים לערוך את השולחן, זה התפקיד שלנו <הילדים> ושלי בפרט.

(אל תקחי את השבת כטורח..שבת זה יום נפלא שניתן לנו מתנה מהבורא,יום רוחני מאוד שבו ניתן רק להתקרב ולהתקרב לבורא עולם! אני ממליץ לך ללכת לשיעור תורה לנשים באיזור שלך בשבת,או לפחות לתפילה אחת,עדיף שיעור...מאוד אפשר להנות ככה בשבת..כמו כן את יכולה לקרוא ספרי מוסר שבאמת מאוד מעניינים ועוזרים לנו להתגבר על מידות רעות כמו גאווה,עזות,חוצפה וכו' ועוזרים לנו עם מידות כמו ענווה,יראה מהשם,כיבוד אב ואם וכו' או ספר יפה על צצניעות וכדומה..נכון לעכשיו אני בכלל לא ממליץ לך להעיר להורים שלך על שום דבר שהם עושים אלא אלא רק שאת בעצמך תתחזקי בשמירת השבת,את לא צריכה לבקש מהם לא לראות טלוויזיה..גם אם את לא הדלקת את הטלווויזיה ולא נוגעת בשלט עדיין יש פה בעייה...לכן כמו שאמרתי אני ממליץ לראות כמה שפחות בע"ה...לגבי פתיחת המקרר..כמו שכבר ציינו פה זה לא בעייה לבקש מההורים שינתקו את האור לפני כניסת השבת..כמובן זה צריך להיות בצורה מכובדת כמו שהבנתי ממך שאכן את מכבדת את הורייך..ואם אין ברירה ואם לא כיבו את זה אז תגידי יפה שאת לא יכולה כי תידלק הנורה...
לערוך את השולחן אין בעייה אלא זו מצווה !! (:

(מקלחת זו אכן בעייה לפי מרן הרב עובדיה יוסף שליט"א(את ספרדייה אגב?) מותר רק קר אם אני זוכר נכון..לכן הפתרון הוא להתקלח בערב שבת ובמוצאי שבת)

כבר הפרדנו את כל הבשר והחלב <במקרר, ארון כלים וסכום..> אין לי זכות לכפות על אף אחד את אורך החיים שלי וגם ככה המשפחה מנסה לעזור כמה שיותר <למרות שמתחיל מעין ניתוק שההורים כבר מודאגים ממנו>.
(כמו שכבר אמרתי..אין צורך לבקש מההורים לכפות עליהם אורך חיים שונה מזו שהורגלו אליו..אבל יש דברים שקשורים עלייך שאותם אכן חייבים להסדיר איתם כגון כשרות(לפחות עבורך רק),האור במקרר לדוגמה וכו'

אשמח לקצת עזרה בנושאים האלה... בעיקר מאנשים שהיו במצב הזה..

תודה מראש, תמי.

אני באמת מאחל לך מכל הלב שתמשיכי להתחזק בשמירת השבת ובשאר מצוות השם!!!!!!בהצלחה!

נ.ב תזכרי: לא ללכת עם ההורים עם הראש בקיר,יש דברים שניתן להתפשר,הרבה פעמים לא אבל בפעמים שאכן אסור תזכרי שהשם תמיד יהיה איתך ואין צורך לאף מאף אחד!! מי שפוחד מהאחד אינו פוחד מאף אחד!!!

שמעעעעעעע ישראללללללללללללל ה' אלוקינווווווו ה' אחדדדדדדדדד!!!!!

נערך לאחרונה ע"י amir_y בתאריך 13-08-2006 בשעה 03:33.
חזרה לפורום

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 16:55

הדף נוצר ב 0.11 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר