לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 27-07-2006, 00:04
  freedom_fighter freedom_fighter אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.01.06
הרהור על תו"ל.

יש לי תחושה (קצת מבוססת) שיש נטיה להמציא ולאלתר כל הזמן תו"ל, במקום ללכת בעקבות הניסיון המבצעי העשיר של צה"ל.

זה נורא סקסי והייטקי לדבר על ולהכניס "כוחות קטנים, גמישים, שצדים מחבלים".
מבחינה רטורית זה נותן מענה מצויין לטראומה הלבנונית של 82, עם טורי שיריון אינסופיים שתקועים בפקקים. נוח מאוד לשווק את זה לדרג הפוליטי.

אבל מבחינת לחימה, בשטח המוכר היטב לאויב, זה מתכון בטוח להסתבכות.
אני יכול לדבר רק ברמה הטנקאית. מחלקת טנקים בשטח רווי נ"ט היא מטרה קלה. תוקעים אחד, וכל מי שבא לחלץ או נחשף- תוקעים גם אותו. אבל פלוגת טנקים היא בעלת עוצמת אש הרבה יותר גדולה, ומסוגלת לתת מענה סביר על ידי חיפויים הדדיים, תוך איתור של אויב, ועבודה מסודרת עם כוחות אחרים, ומעטפת. טנק בודד, או שניים, או שלושה- מוטל עליהם עומס גדול מדי- גם לסייע לחי"ר, גם לתצפת 360 נגד נ"ט, גם לנוע בשטח ולא על צירים (קשה מאוד בלבנון).
פלוגה לעומת זאת יכולה להקצות מחלקה לטובת תצפית וחיפוי לנ"ט, מחלקה לטובת עבודה עם חי"ר בטווח קרוב, ומחלקה לטובת חיפוי וסיוע לחי"ר בטווח בינוני\רחוק.

אני חושב שמרוב שלא רוצים שיהיו לאויב "הרבה מטרות", אז מכניסים כוחות קטנים מדי, ואז ברור לאויב לאן לירות ואת מי להשמיד, ומסתבכים בחילוצים קשים ומורכבים תחת אש.
לצה"ל יש יתרון מספרי + יתרון בעוצמת האש, ואני חושש שאינו מביא אותו לידי ביטוי.

מה דעתכם?
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 27-07-2006, 13:05
  Uri Leizin Uri Leizin אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.12.03
לי דווקא יש מה להגיד על הפיקוד הזוטר (ופחות זוטר)
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי אליהו ר שמתחילה ב "דעתי היא שתמיד יש מקום לרעיונות שונים"

הם אנשים מדהימים, אבל קצינים די גרועים. ואין דוגמא יותר בולטת מסא"ל רואי קליין, שנהרג אתמול. פורסם שהוא נשכב על רימון, והציל במותו את החיילים שהוי סביבו. זה מדהים. זה דורש אומץ ונכונות להקרבה עצמית ברמה, שלרוב האנשים פשוט אין. זה.. טוב, יכתבו על זה עוד הרבה מילים יפות. אני אכתוב דבר אחר. זה מעשה טיפשות שגובל בפשע. סא"ל - זה לפחות סמג"ד, אם לא מג"ד. מותו פוגעת קשות גם ביכולת שליטה בגדוד, וגם במוראל חייליו. לא רק שללא פיקוד הגדוד לא מסוגל להמשיך בביצוע המשימה גם נגד אויב נחות בהרבה, הוא גם לא מסוגל לסגת או להגן על עצמו בצורה מסודרת. גדוד ללא פיקוד - זה 500 חיילים, שמתרוצצים בשטח ונתונים לחסדי האויב. ואבידות, בסופו של דברי, הרבה יותר כבדות מאלה שרימון אחד יכול לעשות. זה לא מקרה שבכל מלחמה תמיד מנסים לפגוע בשרשרת פיקוד של האויב - ללא שליטה היחידה לא יכולה להילחם ביעילות. ואצלינו, מתוך 9 הרוגים אתמול, 4 הם קצינים. וזה לא הצלחת החזבאללה - זה כישלון שלנו.
באשר לתו"ל - הבעיה יותר חמורה מחוסר אימונים. סך הכל, אם יש לך אפשרות לשים 100 לוחמים מול לוחם אויב אחד, לא צריך רמת אימון מיוחדת, כדי "לדרוס" את האויב ע"י כוח אש ולהשמידו כמעט ללא אבידות. או לפחות בפחות אבידות, מאשר אם שולחים חיילים אחד-אחד, ואין שום יתרון מספרי בכל רגע נתון. הבעיה היא שקציני צה"ל פשוט לא מסוגלים לחשוב על מאסות, תיאום בין-זרועי וכ"ה. אני ראיתי המחשה מצוינת של הנושא לפני שנתיים, ועכשיו כולנו רואים את זה בשטח.
ישן 27-07-2006, 10:47
צלמית המשתמש של עידו403
  משתמש זכר עידו403 מנהל עידו403 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.01.04
התו"ל הרלוונטי קיים, הבעיה היא שבמסגרת הקיצוצים בתקציב כמעט ולא התאמנו עליו
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי Lior_Co שמתחילה ב "מסכים לחלוטין."

לא היו הקצאות לימי מילואים, נסגרו יחידות, התפשרו על איכות חלק מהציוד וכו'.
עכשיו אנחנו משלמים על הכול. סגירת יחידות בחיל התותחנים היא הדבר הכי קרוב אליי והראשון שעולה לי לראש.
בנוסף, כל התו"לים והלקחים נמצאים בחוברות וחתקירים. בשטח אף אחד לא מיישם אותם כי משום מה לא הצליחו להטמיע אותם ביחידות הלוחמות. אומנם זה לא הזמן להאשמות, אבל מי לעזאזל שולח כח חילוץ שנע על כביש (לפני מספר ימים)? אז מתפלאים שהטנק חטף מטח של טילי נ"ט מתקדמים?
או עולה על מטען גחון שמפרק לו את הצורה?
הצבא לא החליף דיסקט, וכבר כתבו את זה כאן לא פעם ולא פעמיים. צה"ל נמצא עדיין במוד של לחימה ביהודה ושומרון. וצריך לחזור למוד הישן של לחימה בלבנון. רווחים, לא נוסעים על צירים, מחפים אחד על השני ולא הולכים עם הראש בקיר, ריכוך ארטילרי של היעד וחיפוי מהאויר. זה לא בית של מבוקש בכפר יעבד, זה לבנון.

לצערי, ככל שעובר הזמן אנחנו שוקעים יותר ויותר בביצה הזאת, זאת שלפני שש שנים חשבנו שנחלצנו ממנה.

ישן 27-07-2006, 11:38
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
תשמע
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי עידו403 שמתחילה ב "לך..."

אנחנו מסגרת גדולה יחסית שאת כל ימי המילואים האחרונים שלה הקדישה כדי להתמקצע על תו"ל חדש לקראת לחימה בלבנון. בדיוק לקראת הלחימה שמתנהלת עכשיו.
חלקנו פה יודע מה למדנו. אבל אי אפשר לדבר על כך כאן.
מה שמדהים זה ששום דבר מתוך מה שהתכוננו אליו לא מיושם בשטח ושבכלל לא גייסו אותנו למילואים.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 14:38

הדף נוצר ב 0.04 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר