לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 31-12-2004, 15:10
  JAVEHN JAVEHN אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.12.03
המקרה חזר על עצמו כמה פעמים
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי nimrodf שמתחילה ב "השומר בעמדה שמר עם הווסט לא עליו ונשק מונח בצד"

ולא עבר על אף אחד , אפילו לא על גולנצ'יקים "מפוארים" (אוטובוס שלם של טירוני גולני שהיה בדרך לבזק נעצר ע"י ג'יפ בודד משטרה פלסטינאית , הנשקים נאספו מהחיילים והקצין קיבל סטירה מצלצלת משוטר פלסטינאי . משום מה גולנציקים מתכחשים לאפיזודה הזאת ) . מתישהו ב2003 הגיע מחבל ליד מוצב צה"ל בדוגית , חמוש רק בסכין . באותו זמן החיילים יצאו ממוצב בשרשרת פחים , ואותו מחבל בודד רץ להתקיף אותם . כמובן , הוא גם הצליח לברוח בלא הרבה פגע אחרי "מגע" עם כמה חיילים חמושים , ובמזל לא דקר אף אחד .
אני זוכר שהחיילים בתחקיר אז בכו שהצה"ל לא מלמד אותם קרב מגע , שזה קישקוש . לדעתי התקלה היא שצה"ל אינו משנה את רוח חיילים כמו שמקובל בצבאות אחרים , וכתוצאה מזה החייל הוא לא יותר מאזרח חמוש , שלא יכול להתמודד כנגד איום מורכב - כמו פנים מול פנים (משהו שנקרא באנגלית MINDSET ) .
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 31-12-2004, 15:37
  JAVEHN JAVEHN אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.12.03
פשוט
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי זעמן שמתחילה ב "נו ?"

כשולחים חייל לצ'צ'ניה כשהוא יורה לפני זה 5 כדורים , זה לא בדיוק עוזר . אך בכל ירחון צבאי רוסי מאותו זמן יש לך סיפורי גבורה של חיילים שנלחמו ביידים חשופות והסכינים נגד הצ'צ'נים שהתקרבו עליהם . קראתי גם מקרה אירוע הזוי של חייל רוסי ולוחם צ'צ'ני שהסכימו לצאת אחד מול השני באמצע הקרב , לזרוק את הרובים ולהלחם אחד מול השני ביידים (אחד מהם היה מתאגרף ואלוף משהו) בגלל עילבון מילולי של חייל כנגד אותו צ'צ'ני .

מצד שני , אצלנו התחליף היה פעם תחשות שליחות וציונות . עכשיו בתקופה הפוסט ציונית כשלחייל שמתגייס לצה"ל אין לו הרבה תחושות שליחות למיניהם , אנחנו פשוט מנצחים בכוח האש שלנו העצום שלנו נגד אותם המחבלים (ואתה כבר יודע איך אני מרגיש לגבי זה) , שהמון פעמים זה גולש לעבר שימוש בירי ובכח בלתי רציונלי לאיום . אנחנו לא צריכים את האופי . וכזה מגיע לאירועים , כמו האירוע שהיה בחברון בציר מתפללים , אנחנו לא מתפקדים כמו שצריך . ואחרי זה בתחקירים יוצא שזה אשם , וזה פעל לא טוב , וזה עשה לא טוב ככה , וזה עשה לא טוב ככה ...
אצלנו , מבחינת חוסן רגשי , כל חייל מביא את שלו מהבית וזה נשאר איתו . אחד שיש לו אופי חזק אולי יתפקד טוב , אבל לא כולם כאלו ...
ישן 01-01-2005, 17:28
צלמית המשתמש של סירפד
  סירפד מנהל סירפד אינו מחובר  
מנהל פורום צבא ובטחון

חבר מתאריך: 04.05.02
אוטובוס הטירונים של גולני
בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי דוכיפת_כבוד שמתחילה ב "ולא עבר על אף אחד , אפילו לא..."

הטירונים היו של סיירת גולני. לפני שנה ישבתי עם א' המפק"צ שלהם, והוא סיפר לי את כל האירוע מתחילתו ועד סופו.
מסתבר שהוא תודרך בצורה שגויה על איזה ציר לנוע, ובגלל זה נכנסו לשטח A. הנהג ניסה למצוא מקום להסתובב, ולפני שהגיע למקום כזה הם נעצרו ע"י שו"פים. בנוסף, החלה התקהלות (כולל מספר חמושים) סביב הטיולית - השו"פים עלו על הטיולית ואספו את הרובים, ואנשי הסגל הורו להם לא להתנגד (יעקב, אתה באמת מצפה מחיילים בפז"מ של חודשיים ומוקפים בהמון פלסטיני להתחיל להתנגד? אתה גם מוכן להיות זה שיילך להסביר למשפחות למה האירוע נגמר כפי שנגמר ולא במשחטה?). כמה טירונים החלו להתנגד, ובאותו הזמן א' עמד למטה ודיבר עם הקצין הפלסטיני - אותו קצין היכה אותו בפנים והפיל אותו. בסוף נתנו לו לעלות על הטיולית ולצאת חזרה החוצה. אחרי שהם הסתובבו והחלו בנסיעה, נפתחה על הטיולית אש תופת וכל צידה האחורי נוקב כמו מסננת - בנס לא היו שם הרוגים.

לאחר האירוע צוטט המח"ט דאז שמואל זכאי בעיתונות כשאמר "הייתי מעדיף לראות 22 גופות מלשמוע על 22 רובים שהוחרמו" - לדברי א', זכאי הבין בדיעבד שזו היתה אמירה שגויה ומוגזמת ולראיה נתן לא' להמשיך בקריירה. הוא סיים את שירותו בתפקיד סגן מפקד הפלס"ר.

ישן 31-12-2004, 18:18
צלמית המשתמש של עידו403
  משתמש זכר עידו403 מנהל עידו403 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.01.04
טירוני אוג' 2000 של פלחה"ן גולני
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי JAVEHN שמתחילה ב "המקרה חזר על עצמו כמה פעמים"

האוטובוס שלהם טעה בדרך ונכנס בטעות לשטח A.
שוטרים פלסטינים החרימו את כלי הנשק שלהם (שהוחזרו מאוחר יותר לצה"ל)
אחד החיילים היה איתי בשכבה, הוא סיפר שכל המ"כים התגלו בשיא פחדנותם ונכנסו לפאניקה וחוץ מאותו חייל ועוד שניים שלושה טירונים כולם היו בפאניקה.
אותם מספר מצומצם מאוד של חיילים ניסו להתנגד בכוח לשוטרים הפלסטיניים והבחור שהיה איתי בשכבה נורה בכף ידו, הוא נפצע קל מאוד (זה היה ירי אזהרה לכיוון היד...).
מספר ימים לאחר שחזר מהפציעה הוא קיבל תעודת הערכה מהמח"ט על כך שלא איבד את העשתונות כאשר מפקדיו נכנסו להיסטריה.

נערך לאחרונה ע"י עידו403 בתאריך 31-12-2004 בשעה 18:22.
ישן 01-01-2005, 11:46
  משנה2 משנה2 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 20.11.04
JAVEHN,תדייק.
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי JAVEHN שמתחילה ב "המקרה חזר על עצמו כמה פעמים"

JAVEHN ,כתבת "גולנצ'יקים מפוארים"...כולה טירונים מושתנים שעד שהם לא עולים לגדוד ועוברים פעילות "אמיתית"והופכים ללוחמים,כן לוחמים אז אי אפשר לכנות אותם כך.
אני זוכר שהקאנו דם עד שקיבלנו הערכה...ובטח שעד שלא הגענו לגדוד הרגשנו אבל לא הבנו את ההבדל ה"אמיתי".
תאמין לי ואני אומר לך באחריות שאם זה היה אוטובוס של פלוגה רובאית גולנצ'יקית אמיתית זה היה נגמר לא טוב מבחינת הפלסטינאים ואני לא מדבר על"שלי יותר גדול"...פשוט כי אני זוכר את הפלוגות שבהם "ביליתי"(גדוד13) וד"א גם החבר'ה מפלוגת המילואים שלי היום היו פותחים באש אין לי ספק ולא מובלים כמו נמושות.
מה שלא יהיה זו היתה בושה ענקית והסגל שלהם היה חתיכת מתכופפים שהייתי מעיף מהצבא מיד אחרי המקרה.
ישן 07-01-2005, 21:51
  strong11 strong11 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.11.04
שאלה
בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "תבטיח עד מחר"

יתכן שזו קצת יומרנות מצידי לשפוט אותו אבל עדיין אקח סיכון

א. המפק"צ של סיירת גולני באוטובוס הזה קיבל תדרוך לנסוע על ציר לא נכון או שהוא ניווט בעצמו והתברבר? הרי כל מי שיודע איפה הבסיס הזה יודע שלא ניתן להתברבר סתם כך בדרך אליו אל אם כן נסעת בכוונה דרך שטח A כדי לקצר... ואם אכן קיבל תדרוך, לא יכול היה עצמאית ללמוד את הציר יותר טוב בעזרת מפה ולראות שיש איתו בעיה? מה הוא רובוט? משהו לא הגיוני.
ב. קצין + 4 מפקדים חמושים מצוות מסלול של סיירת גולני לא יכולים לגבור על ג'יפ של שו"פים? סיירת גולני? היו שנים בהם צירוף המילים סיירת גולני היו מספיקות כדי לעשות את המלאכה. נראה לי שמפקדי הסיירת שכבר מתים מתגלגלים בקברם ואלא שעוד לא, הולכים קצת יותר שפופים.
ג. קשר אלחוטי רציף עם הבסיס והחטמ"ר היה לו? הרי אין מקום בשומרון שהוא יותר מ 20 דקות נסיעה מבסיס ובו תגבורות משמעותיות, אלא אם כן אתה באמצע עיר ערבית. תמרח זמן, תעמיד פני טיפש, תשחק אותה בהלם אבל באותו זמן תסמן למש"ק לקרוא לעזרה או אפילו דרך סלולר של אחד החיילים.
ד. הוא חשש לחיי החיילים - הרי האוטובוס / טיולית שנוסע בקו שכזה בוודאי ממוגן בצורה כלשהי. עובדה שהירי המאוחר יותר על האוטובוס נגמר ללא נפגעים (באוטובוס לא ממוגן היו קורבנות)
ה. קור רוח ושיקול דעת - תאר לך שהשו"פים לא רק שהיו לוקחים להם את הנשקים אלא גם שניה לאחר מכן דווקא משסים בהם את ההמון מסביב כדי שיעשה בהם לינץ' סכינים המוני כמו בעירק. גם על זה הוא חשב שהורה למסור את הנשקים ללא מאבק? חס וחלילה עוד היו מוצאים אותם תלויים כמו תרנגולות שחוטות על עמודי חשמל בצומת קבטיה היה מביא המון כבוד לסיירת, לחטיבה ולמדינה
ו. לאור ההדחות שהיו במקרים הרבה פחות גרועים של אי חתירה למגע ונצחון, וודאי שלא הייתי מאפשר לקצין שכזה, שככל הנראה כשל הן בבחירת המסלול והן באופי התגובה לאירוע, לא שכן אחד המכהן בתפקיד הדרכתי ביחידה מובחרת, להמשיך בתפקידו. יש בזה מן הזילות בערך המפקד ובערך החתירה למגע.

כאמור, דעתי האישית בלבד.
ישן 12-01-2005, 01:41
צלמית המשתמש של סירפד
  סירפד מנהל סירפד אינו מחובר  
מנהל פורום צבא ובטחון

חבר מתאריך: 04.05.02
תשובות
בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי strong11 שמתחילה ב "שאלה"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי strong11

א. המפק"צ של סיירת גולני באוטובוס הזה קיבל תדרוך לנסוע על ציר לא נכון או שהוא ניווט בעצמו והתברבר? הרי כל מי שיודע איפה הבסיס הזה יודע שלא ניתן להתברבר סתם כך בדרך אליו אל אם כן נסעת בכוונה דרך שטח A כדי לקצר... ואם אכן קיבל תדרוך, לא יכול היה עצמאית ללמוד את הציר יותר טוב בעזרת מפה ולראות שיש איתו בעיה? מה הוא רובוט? משהו לא הגיוני.
המפק"צ תודרך לא נכון, חד וחלק. מכאן הכל התחיל. בצורה שבה הדברים הוסברו לו, הוא לא ראה שום צורך לעבור על מפות - מי שתדרך אותו פישל בענק.

ציטוט:

ב. קצין + 4 מפקדים חמושים מצוות מסלול של סיירת גולני לא יכולים לגבור על ג'יפ של שו"פים? סיירת גולני? היו שנים בהם צירוף המילים סיירת גולני היו מספיקות כדי לעשות את המלאכה. נראה לי שמפקדי הסיירת שכבר מתים מתגלגלים בקברם ואלא שעוד לא, הולכים קצת יותר שפופים.

מורשת קרב לחוד ומצב בשטח לחוד. זה התחיל במחסום של שו"פים ומצב רגוע, והתדרדר די מהר להתקהלות רועשת.

ציטוט:

ג. קשר אלחוטי רציף עם הבסיס והחטמ"ר היה לו? הרי אין מקום בשומרון שהוא יותר מ 20 דקות נסיעה מבסיס ובו תגבורות משמעותיות, אלא אם כן אתה באמצע עיר ערבית. תמרח זמן, תעמיד פני טיפש, תשחק אותה בהלם אבל באותו זמן תסמן למש"ק לקרוא לעזרה או אפילו דרך סלולר של אחד החיילים.

לא היה קשר, וכנראה לא היה מצב להתקשר בסלולרי - הפרטים המדוייקים לא נאמרו לי. ושוב, זכור שהם עשו מה שאפשר כדי לצאת מהצרה הזאת בצורה דיפלומטית ומסודרת - במצב של נחיתות רצינית ולמעשה מוחלטת ביחס לסביבה, גם צוות מלא של שייטת מטכ"ל היה בצרות.

ציטוט:

ד. הוא חשש לחיי החיילים - הרי האוטובוס / טיולית שנוסע בקו שכזה בוודאי ממוגן בצורה כלשהי. עובדה שהירי המאוחר יותר על האוטובוס נגמר ללא נפגעים (באוטובוס לא ממוגן היו קורבנות)

הטיולית לא היתה ממוגנת ירי, רק נגד אבנים (חלונות פרספקס, סורגים). החיילים נשכבו על הרצפה, ובנס לא נפגעו - המפק"צ ישב ליד הנהג וחטף כדור מעל המרפק.

ציטוט:

ה. קור רוח ושיקול דעת - תאר לך שהשו"פים לא רק שהיו לוקחים להם את הנשקים אלא גם שניה לאחר מכן דווקא משסים בהם את ההמון מסביב כדי שיעשה בהם לינץ' סכינים המוני כמו בעירק. גם על זה הוא חשב שהורה למסור את הנשקים ללא מאבק? חס וחלילה עוד היו מוצאים אותם תלויים כמו תרנגולות שחוטות על עמודי חשמל בצומת קבטיה היה מביא המון כבוד לסיירת, לחטיבה ולמדינה.

שוב פעם: נחיתות בשטח, ורצון לצאת החוצה ללא נפגעים. מה בדיוק היו השיקולים המודקדקים שלו, תצטרך לשאול אותו בעצמך. זה רק נדמה לי, או שגם אתה החלטת שהוא אשם ויהי מה?!

ציטוט:

ו. לאור ההדחות שהיו במקרים הרבה פחות גרועים של אי חתירה למגע ונצחון, וודאי שלא הייתי מאפשר לקצין שכזה, שככל הנראה כשל הן בבחירת המסלול והן באופי התגובה לאירוע, לא שכן אחד המכהן בתפקיד הדרכתי ביחידה מובחרת, להמשיך בתפקידו. יש בזה מן הזילות בערך המפקד ובערך החתירה למגע.

בולשיט. צריך לא מעט אומץ להחליט החלטה כזו, שברור מה תוצאותיה. תעמוד אתה במקומו, במצב שמתדרדר מהר מאוד לסכנת חיים ללא גיבוי וללא שום יכולת תגובה שהיא - ואז נשמע אותך שר. למרות שאני מבין שיש לך ידע והבנה, אתה חוטא בשיפוט חד-צדדי ולא ממש הוגן. עובדתית, אותו מח"ט שערך משפט פומבי למפק"צ מעל דפי העיתונים והוציא אותו אפס מוחלט - הבין בדיעבד שהמצב בפועל היה מסובך במיוחד, והמפק"צ עשה מה שראה לנכון כדי להוציא את חייליו החוצה בחיים.

ישן 14-01-2005, 21:22
  strong11 strong11 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.11.04
תגובה
בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "תשובות"

חברה, לא צריך להתלהם, כתבתי הרי בהתחלה שזו יומרנות מסויימת לשפוט מצבים כאלו...
בכל זאת כתבת שאתה "לא מבין איך קבעת במצב שמתדרדר מהר מאוד לסכנת חיים ללא גיבוי וללא שום יכולת תגובה שהיא - ואז נשמע אותך שר"
הבעיה שלי היא עם הקביעה שלך ש "אין לו שום יכולת תגובה שהיא".

לפי דעתי להגיד שלטיולית עם 5 אנשי סגל של סיירת מובחרת ו 15-20 טירונים "אין שום יכולת תגובה שהיא" מול ג'יפ שו"פ או ג'יפ שוופ + המון ערבי זו קביעה מאוד בעייתית מבחינה ערכית-פיקודית, שמעבירה מסר מאוד בעייתי הן ליריב והן בשורות הצבא וראויה לבדיקה מעמיקה ונוקבת.

זה שאתה אומר שהוא לא טרח לבדוק בעצמו לעומק את נתיב הנסיעה ושלמרות הנסיבות המבצעיות בשטחי איו"ש באותו זמן גם לא דאג שיהיה לו קשר רציף עם הבסיס או החטמ"ר רק מחזק את ההרגשה שלי שמדובר בבעיה ערכית-פיקודית. העדר תגובה פעילה מיידית מצידו כלפי האיום שוב מחזק את ההנחה שלי לפחות שהוא לא ביצע מול הסגל תרגולת התקלות מסוג כלשהו לפני קיום הנסיעה הנ"ל, בניגוד לפקודות.
קיצר, מקצין בסיירת גולני אני לפחות הייתי מצפה ליותר מזה.
סוף הסיפור.
ישן 11-01-2005, 21:47
צלמית המשתמש של George_S_Patton
  George_S_Patton George_S_Patton אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.07.04
שמע כל הסיפור הזה מסריח
בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "תבטיח עד מחר"

נראה לי שמעבר לעניין המפק"צ הזה ישנם כמה דברים המדיפים ריח רע.
בקשר להחלטות שהמפקד (המש"ק) בשטח קיבל אלו החלטות שנובעות וחוסר ניסיון ותו לא.
ולא כל הממהרים להגיב - לא, לא התכוונתי שהוא צריך לעבור קורס מפגש עם שו"פ.
אין מה לעשות הבחור נלחץ ובמקום לחלץ את עצמו מבלי ליצור מגע הוא בחר בדרך אחרת.
ואין לי מה לנסות שלפוט את מעשיו .
ולכל האלו אשר מתעניינים בפיקוד ובמשמעויות שלו ולצערם לא התנסו בו
אני ממליץ להם לקרוא את הספר " אנשי פאנפילוב" מאת אלכסנדר בק.
סיפור אמיתי על גבורת נפש של הלוחמים ומפקדים על רקע מלחמת העולם ה - 2 .
(הגנה על מוסקבה)
ספר על האסכולה הישנה של הצבא (טוב למורעלים )

ישן 02-01-2005, 15:54
  ofir_co ofir_co אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.03.03
המקרה לא חסוי ולא בטיח
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי דגנית שמתחילה ב "סווג'וד"

יש עליו תחקיר אירוע מקיף מאוד

מה שקרה שם זה שמחבל חדר למוצב דרך המטבח - נת"מ שלא היה ידוע (בזמנו לא היו גדרות מסביב למוצבים) המחבל נתקל בסמל המחלקה (מסייעת 202) שבמקום לנסות לעצור אותו רץ למגורים וניסה לשכנע את המ"מ שיש מחבל במוצב - היחסים בין הסמל והקצין לא היו טובים - הקצין לא האמין לסמל וסירב לצאת
בנתיים המחבל המשיך לחדר הבא ב"צוללת" ונתקל שם בחייל לא חמוש - התחילו להיאבק כשלבסוף החייל זרק מ"ק על המחבל - והמחבל נמלט מהמקום - תו"כ שהוא יוצא בריצה מהש"ג התחילו לירות עליו גם השומר וגם שאר החיילים שהיו במוצב - אף אחד לא פגע בו והוא הצליח להימלט ללא פגע

מופז שהיה רמטכ"ל הדיח את הסמל והמ"מ
וגם את החייל - בטענה ש"לא יכול להיות מצב שחייל צה"ל יוצא ממאבק עם מחבל כשידו על התחתונה" שאר הכוח ננזף אף הוא על כך שלא המשיך במרדף אחרי המחבל מחוץ למוצב (נעצרו בש"ג)
לקח חשוב שיושם מאז - גדרות מסביב למוצבים

בהיזדמנות אני אעלה תמונות מהתחקיר של המוצב והישתלשלות האירועים..
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 01:00

הדף נוצר ב 0.10 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר