לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 06-08-2006, 21:08
צלמית המשתמש של 2liviu
  2liviu 2liviu אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.04.06
מידע לוחמה פסיכולוגית (ל"פ) הוא כלי נשק לגיטימי ככל נשק אחר!

אני מתנצל מראש על שגיאות הכתיב, לצערי לא כתבתי מספיק בעברית בשנים האחרונות אנאהתייחסו לתוכן הדברים.

יש צורך בשינוי תודעתי אצלנו, יש להתחיל להתייחס לפן הפסיכולוגי של כל מקרה, ולייחס לו חשיבות עליונה, שניה רק לשיקול המבצעי. תמיד לשקול אם מתי מה ואיך לפרסם, לא רק משיקולים מבצעיים, האפקט הפסיכולוגי משפיע על אוכלוסייה הרבה יותר נרחבת מזו המושפעת פיזית. פנימית וחיצונית (לחזק אותנו ולהחליש את האויב באותה את).

אפשר לדמות זאת לשינוי הקליבר התיקני בנאט"ו של כדורי הרובים: המעבר מ 7.62 ל5.56 הלא היה משיקולים הומניטריים, אלה:
  • קליבר גדול משמע פגיעה קטלנית, חייל אחד יצא מן "המשחק".
  • קליבר קטן יותר גורם לפגיעה לא קטלנית, הפצוע מצריך טיפול ופינוי (ארבעה נושאי אלונקה), פגיעה אחת מוציאה מן "המשחק" 1+4=5 חיילים.
משיקול דומה יש לצרף למערכת השיקולים את ההיבט הפסיכולוגי: אתה משקיע דם יזע ודמעות אתה רוצה אפקט מכסימלי! פנימית כחיצונית - לחזק אותנו ולהחליש את האויב באותה עת!

לא שזה חדש לצה"ל, אבל זה לא מוטמע מספיק בכל מקבלי ההחלטות, ולראייה, כאשר עיתונאי שאל קצין בכיר לפני ימים ספורים: "צהל פועל נגד החיזבאללה מזה שבועות מן האויר, נלחם על הקרקע מזה ימים לא מועטים, אנו סופגים אבדות ונפגעים, והקטיושות ממשיכות כאילו דבר לא קרה. למה הצבא לא מציג את אבידות האויב: גופות ונשק שלל" ענה אותו קצין משהו מעין "אנחנו לא כאלה...". תשובה אצילה ומכובדת אך מאוד לא מספקת מבחינה פסיכולוגית פנימית וחיצונית. ברור שהוא לא שקל, או לא שקל נכון את ההיבט הפסיכולוגי.

בנושא זה ניתן וחשוב ללמוד מן האויב. בנושא זה, הם הרבה יותר מתקדמים מאיתנו:

לנסראללה יש 40% אמצעים ו60% ל"פ, אפשר להתווכח על האחוזים, אך אי אפשר שלא להתקנא בכישוריו התעמולתיים !

זה יחסית לא מפותח, לא רק אצלנו, אלא בתרבות המערבית בכלל. אנו רגילים ומצפים למבחן התוצאה - כמה: כמה תקיפות?, כמה ק"מ?, כמה מחבלים? בעוד שאצל אויבנו, צורת מחשבה שונה, אולי כדי לפצות על חוסר אמצעים ו/או גם חוסר תוצאות: "משלימים" תוצאות, מוסיפים מיתוס/דימוי הסטורי (כמו נתינת שם בעל משמעות הסטורית-ח'ייבר, לנשק בעל שם קיים ושונה). ואפילו אם בעוד זמן מה התרמית תתגלה, למי איכפת מי יזכור, היא כבר עשתה את שלה! ומה שנשאר הוא, פנימית, עם המרוצה מן ה"תוצאות" ועומד מאחורי מנהיגם! מוכן ונלהב לסיבוב הבא וחיצונית, לפחות חלק מן האויב וחלק מן העולם הושפעו. תעשה פרצוף מסכן, תוסיף לזה גם נשים הסטריות ברקע, מי לא יבלע את זה? והרי העולם יבלע וילקק את האצבעות.

אנחנו קוראים לזה שקר, מישהו אחר יקרא לזה ל"פ.

ושוב, אם כעבור זמן השקר יתגלה, למי איכפת מי יזכור, הוא כבר עשה את שלו! ול"עולם" בין כה וכה זכרון קצר ואינטרסים רבים... מישהו זוכר למשל, אילו עמדות היו לצרפת, גרמניה, לאו"ם בנושא העירקי? מישהו זוכר מה יצא מחקירת העסקאות "נפט תמורת אוכל" ?

כמובן שאינני ממליץ לנו לשקר, זה היה לשם הדגשה והקצנת פן של הל"פ שאל לנו להסחף אליו, לא ככלל. אך בזמן מלחמה... וצורך ל"פ, אם זה יקצר את המלחמה, יקל את הקרב ויחסוך בנפגעים לשני הצדדים! ...

אני תקווה שהמנהלים יבינו שזה הפורום הנכון ואת חשיבות הנושא. לא ימחקו, לא ינעלו ולא יעבירו. אנא הרשו דיון פתוח, זה בנפשנו בימים קשים אלו.

אוף, אולי קצת נסחפתי, אבל נהנתי, אני מקווה שגם אחרים

תודה על ההזדמנות,
ליביו

נערך לאחרונה ע"י עידו403 בתאריך 06-08-2006 בשעה 21:13. סיבה: תיקונים קלים
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 07-08-2006, 19:20
  YGH YGH אינו מחובר  
יגיל הנקין. ד"ר להיסטוריה צבאית, חוקר במחלקת היסטוריה של צה"ל

חבר מתאריך: 16.02.04
לא התבטאתי כי רוב מה שאני מכיר בנושא אני לא יכול לומר,
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי 2liviu שמתחילה ב "אות עניות לפורום"

אבל צה"ל מקדיש בינו לבין עצמו הרבה מאוד מקום ל'תודעה', קרי ל"פ.
הבעיה היא שלטעמי הוא לא עושה את זה נכון.
ולגבי אותו קצין - יש שתי אפשרויות:
1. יש לצה"ל עשרות גופות של חיזבאללה, "אנחנו לא כאלה" והוא טיפש,
2. אין לצה"ל הרבה גופות, והתשובה שלו היא ל"פ למהדרין - כלפי עצמנו.
אשמח לדבר הרבה יותר על העניין הזה, אבל פשוט כרגע אני לא יכול.

המדריך לשביל ישראל, מאת יגיל הנקין ויעקב סער. מהדורה רביעית, 2020
גלריית התמונות שלי

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 18:56

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר