לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה    ברוכים הבאים לפורום צילום!!!       אוסף אתגרי הצילום של כל הזמנים   מצגת-סרטון ישראל 3 מוכנה כעת להפצה, לצפייה לחצו כאן חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > תרבות ואמנות > צילום סטילס ווידאו
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 07-08-2006, 19:34
צלמית המשתמש של שחף דרור
  משתמשת נקבה שחף דרור מנהל שחף דרור אינו מחובר  
מנהלת פורומי הצילום

חבר מתאריך: 12.04.05
שלח הודעה דרך ICQ אל שחף דרור
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי Skunki שמתחילה ב "תודה רבה :) אבל לא הבנתי..."

עומק השדה הוא החלק שבו התמונה חדה. אם אני מפקסת את המצלמה על מרחק מטר ממני, לא רק מה שיעמוד במרחק הזה יהיה חד. גם מה שקצת קרוב יותר (נניח במרחק 90 ס"מ) יהיה חד, וגם מה שקצת רחוק יותר (120 ס"מ). 30 הס"מ האלה הם עומק השדה שלי. במקרה הזה - עומק השדה הוא בינוני. לפעמים עומק השדה הוא ס"מ אחד (בצילומי מאקרו = תקריב, למשל), ולפעמים הוא כמה מטרים. בכל מקרה, תמיד הנקודה החדה ביותר תהיה הנקודה שעליה פיקסתי, ועומק השדה יתחלק כך: שליש לפני נקודת הפוקוס ושני שליש אחריה.

בדוגמא שאת נתת (ילד חד ורקע מטושטש) יש שתי אפשרויות - אם הילד קרוב לרקע, השדה צריך להיות רדוד (כדי שרק נקודת הפוקוס, וטיפה לפניה ואחריה, יהיו חדים, וכל מה שקצת רחוק יותר <כמו הרקע> יהיה מטושטש). אם הילד נורא רחוק מהרקע, השדה יכול להיות די עמוק, כי גם אם הוא יהיה מטר, הרקע יישר מטושטש, כי הוא רחוק יותר ממטר מהילד.

איך קובעים מה יהיה עומק השדה? על זה אחראי הצמצם (החריר שדרכו נכנס האור לחיישן/לפילם, והתמונה מצטלמת). צמצם פתוח - שדה רדוד. צמצם סגור - שדה עמוק.
גם במצלמות קומפקטיות דיגיטליות (כמו, אני מניחה, המצלמה שלך) אפשר לפעמים לשחק עם הצמצם. בדקי בחוברת ההוראות של המצלמה שלך האם את יכולה לקבוע באופן ידני מה יהיה גודל הצמצם.

הנה עוד כמה הסברים פשוטים להבנה שכתבתי בפורום אחר שבו אני גולשת:
http://www.kipa.co.il/community/sho...ssageid=2099456

בהצלחה!
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 07-08-2006, 19:07
צלמית המשתמש של OrUsH69
  OrUsH69 OrUsH69 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.10.05
שלח הודעה דרך ICQ אל OrUsH69 שלח הודעה דרך MSN אל OrUsH69
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Skunki שמתחילה ב "שלום, שאלה לי אליכם"

הדבר עליו את מדברת נקרא עומק שדה, עומק שדה הוא הטשטוש שרואים מאחורי הדמות
או האובייקט שעליו מתמקדים בעת הצילום.

הכל פונקציה של צמצם, בואי אני אדגים לך.

כאשר הצמצם סגור יותר, יהיה הרבה מהתמונה בפוקוס, ועומק שדה עמוק יותר.
הכוונה, שיהיה פחות מהטשטוש מאחורה ויותר מהתמונה חד.

כאשר הצמצם פתוח, יהיה מעט יותר בפוקוס/חד ועומק שדה רדוד יותר, יותר מהפריים מטושטש.

אם אני ארצה לצלם פורטרט למשל, אני אצלם בצמצם 5.6 או 6.3 וכך אני אקבל את הדמות
בפוקוס כמו שאני אוהב, ואת הרקע מטושטש, עומק שדה רדוד.

וככה משחקים עם זה בין תמונה לתמונה, אם רוצים יותר בפוקוס, מגדילים את מס' הצמצם
אם רוצים פחות בפוקוס ועומק שדה רדוד יותר מקטינים את מס' הצמצם.

מקווה שעזרתי לך ולא עשיתי סלט.

ישן 07-08-2006, 22:55
  epidoral epidoral אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.07.06

ראשית, אני לא ממש מבין איך ייתכן מצב שבפורום צילום, שבו כל הזמן מעירים הערות על הטכניקה ועומק השדה, יש ויכוח ודיון בשאלה כל כך בסיסית.

שנית, ההסברים המסובכים והנכונים שקיבלת על עומק שדה הוא נכון, אבל חלקי. זאת משום שישנם עוד שני גורמים שמשפיעים על עומק השדה מלבד הצמצם:

1. אורך המוקד של העדשה - הכוונה בעצם למרחק שבין העדשה לסרט הצילום או החיישן. או בקיצור, האורך של העדשה. ככל שאורך המוקד גדול יותר, כך יקטן עומק השדה.

2. ככל שממקדים את עדשת המצלמה לאוביקט רחוק, כך יגדל עומק השדה. כלומר, אם תתרחקי מהאוביקט ותתמקדי עליו (תעשי עליו פוקוס), תגדילי את עומק השדה.

בהסבר יצאתי מנקודת הנחה שאת כבר מבינה מה זה עומק שדה. בהצלחה!
ישן 07-08-2006, 23:43
צלמית המשתמש של Narxx
  משתמש זכר Narxx Narxx אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.12.04
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי epidoral שמתחילה ב "[font=Verdana]ראשית, אני לא..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי epidoral
ראשית, אני לא ממש מבין איך ייתכן מצב שבפורום צילום, שבו כל הזמן מעירים הערות על הטכניקה ועומק השדה, יש ויכוח ודיון בשאלה כל כך בסיסית.

שנית, ההסברים המסובכים והנכונים שקיבלת על עומק שדה הוא נכון, אבל חלקי. זאת משום שישנם עוד שני גורמים שמשפיעים על עומק השדה מלבד הצמצם:

1. אורך המוקד של העדשה - הכוונה בעצם למרחק שבין העדשה לסרט הצילום או החיישן. או בקיצור, האורך של העדשה. ככל שאורך המוקד גדול יותר, כך יקטן עומק השדה.

2. ככל שממקדים את עדשת המצלמה לאוביקט רחוק, כך יגדל עומק השדה. כלומר, אם תתרחקי מהאוביקט ותתמקדי עליו (תעשי עליו פוקוס), תגדילי את עומק השדה.

בהסבר יצאתי מנקודת הנחה שאת כבר מבינה מה זה עומק שדה. בהצלחה!

ראשית, אני אסביר לך איך זה קורה.
למעשה, יש אנשים בפורום שיודעים קצת פיסיקה, אופטיקה (תת סעיף של פיסיקה) ומתמטיקה, ויש כאלה שלא. וכשאלו שלא ממש מבינים בפיסיקה (או תת-סעיף אופטיקה) מגיבים, הם גם לא ממש סגורים על המתמטיקה שמאחורי הפיסיקה ולכן יוצא סלט.

שחף, המיקוד למרחק רחוק או שימוש בעדשה ארוכה לא קשור האחד לשני.
ניתן להשתמש בעדשת 150מ"מ לצילום של בית מרוחק בצמצם 2.8 ולקבל את הרקע חד (עומק שדה גדול), ובאותה עדשה לצלם פרפר ממרחק 30 ס"מ ולקבל את הרקע מטושטש לחלוטין בצמצם 9.
מצד שני, ניתן לצלם פורטרט ב 50מ"מ כשהרקע ברור לחלוטין, או תמונת גוף מלא כשהרקע מטושטש לגמרי (במידה והרקע בתמונה הראשונה היה צמוד למצולמת, והרקע בתמונה השניה היה רחוק ממנה מאוד).

בכל מקרה, לפותחת האשכול, רמזו לך על כל הגורמים המשפיעים על עומק השדה, אם כי אני לא חושב שהבנת את כולם לעומק. בשביל לשלוט בצילום (מה שקורה כשמעבירים את מצב המצלמה מ"אוטומט" ל"חצי ידני" או "ידני", צריך טיפה להבין איך צילום עובד.
להכיר את המרכיבים במצלמה ובעדשה (למעשה, צלמית) ואחרי שמונחי היסוד ברורים, אפשר להתחיל לדבר תאכלס על איך עושים את זה, ואיך הכל עובד.

במצלמות בעלות חיישן קטן (פיסית), יהיה קשה ליצור ניגוד בין הנושא המפוקס לרקע, וברוב המקרים הכל יצא חד, והרקע כמעט לעולם לא יהיה מטושטש. מצלמות בעלות חיישן גדול הן גדולות פיסית וגם כבדות (הן פיסית, והן כלכלית). ההסבר של שחף.

אם תצלמי בזום גדול מרחוק (ולפדופילים שאוהבים "להתפס לקטנות" - טלה גדול), הרקע יצא יותר מטושטש מאשר אם תצלמי בלי זום ומקרוב (התיקון של אפידורל).

לגבי הפלאש, הוא לא מחדד את התמונה, אבל מאפשר להקפיא אובייקטים מבלי שימרחו בחשיפות ארוכות... אבל לשם נגיע מאוחר יותר

ישן 08-08-2006, 10:03
צלמית המשתמש של צל99
  צל99 צל99 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 09.04.06

אבל גם בp&s יש צמצם 2.8 אז למה העומק שדה לא רדוד??

רוצה להוסיף.

עומק שדה לא נקבע רק מצמצם.
אלא מ2 דברים נוספים. אורך מוקד ומרחק מנושא (ומרחק נושא מרקע).
ככל שאורך המוקד גדול יותר עומק השדה רדוד יותר.
וכן ככל שהמרחק לנושא קטן ומרחק הנושא מהרקע גדול עומק השדה יהיה רדוד יותר.

החיישן במצלמות קומפקטיות קטן יותר (ביחס לDSLR) וההמרה לגודל תמונה (קרופ פקטור) גדול יותר(כנ"ל).
כך שבאורך מוקד 50 המצלמה. האורך מוקד האמיתי המצלמה נמוך מאוד (אני לא זוכר כרגע את המספרים).
באורך מוקד נמוך כמעט ואי-אפשר לטשוש רקע (עומק שדה רדוד).

מקווה שהוספתי.

למכירה 24-105L במצב מצוין.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 19:13

הדף נוצר ב 0.07 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר