לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה   מה שבראש היתרון האנסי | freedom.fresh.co.il   נושא: ילדה, רוצה לבוא אתי לדירה? –אני רק בת ארבע־עשרה. חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > מה שבראש
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 01-01-2005, 13:11
צלמית המשתמש של אור - ors
  משתמש זכר אור - ors אור - ors אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.08.04
כללי הודעות אזהרה מזוייפות, מכתבי שרשרת ואגדות אורבניות

הודעות אזהרה מזוייפות, מכתבי שרשרת ואגדות אורבניות
הועתק: http://www.petri.co.il/index.htm
הקדמה

כמו כל ישראלי טוב, גם אני מקבל, מדי כמה ימים, את אחד ממכתבי האזהרה האימתניים האלה שמסתובבים חופשי באינטרנט, ונשלחים מיד ליד כלחמניות חמות.

כן, גם אני הוזהרתי הלוך וחזור לא לפתוח שום מכתב שמכיל את המילים I Love Jesus, לא להעיז לענות לטלפון שהמספר המזוהה בו מתחיל ב- 005005, מכתב שמלמד אותי טריק מחשבים מדהים שמגן עלי ועל בני משפחתי מפני תולעים זדוניות, ומי יודע עוד כמה חארטות דומות.
מהי הודעת אזהרה מזוייפת (Hoax)?

הודעת אזהרה מזוייפת, או Hoax בשמה האמיתי, היא הודעת דואר אלקטרוני המזהירה מפני אסון גדול שעומד להתרחש אם רק תבצעו פעולה זו או אחרת. ההודעה מעודדת אותכם לשלוח את האזהרה לכמה שיותר אנשים, ולפעמים גם משתמשת באיומים ("אם לא, יקרה אסון נורא") או בהבטחות שווא ("תקבל שקל אחד עבור כל...") כדי להשיג את מטרתה.

יש להסתכל על הודעות מזוייפות כאל וירוסים ממש. למרות שהן עצמן לא גורמות לשום נזק ממשי למחשב שלכם, הן כן מצליחות להשיג את האפקט של ההתפשטות של הוירוס על-ידי שימוש במניפולציות רגשיות או על-ידי זה שהן סומכות על הטפשות של המשתמש.
מהי מטרת ההודעה?

רוב המכתבים המאיימים הללו נכתבו בידי אותם סוגי אנשים שיוצרים את הוירוסים והתולעים המתפשטים באינטרנט: אדם שכל חפצו היה להצליח להיכנס לתיבת הדואר של חצי מאוכלוסיית ישראל (שלא לדבר על העולם כולו, במקרה של מכתבי שרשרת דומים באנגלית). יש כאלה פסיכים שכותבים וירוסים כדי להצליח להגיע לכמה שיותר אנשים, ויש כאלה שכותבים מכתבי שרשרת.

ברגע שאתם מעבירים את המכתבים הללו הלאה אתם למעשה מסייעים לנוכל להגשים את רצונו, שלא לדבר על זיהום תיבת הדואר שלי בזבל והעמסה מיותרת על רוחב הפס של האינטרנט.
איך לזהות הודעת אזהרה מזוייפת?

שימו לב, כל מייל שמבקש או דורש ממכם לשלוח אותו לכמה שיותר חברים הוא Hoax, ולא משנה אם זה התראה על סוג חדש של אזהרה מפני נוכלות באמצעות מכשיר הטלפון הסלולרי שלכם, לא משנה אם זה "סמדר" הקטנה שגוססת מסרטן מסוכן, לא משנה אם זה וירוס חדש והרסני שדווח עליו ב- CNN, ולא משנה אם זה איזו תרופת פלא להתקפי לב ("תשתעלו, זה יציל לכם את החיים").

כללים נוספים שיקלו על הזיהוי:

* אזהרה על וירוס או תולעת או סוס טרויאני שמתפשט במהירות ברחבי העולם.
* המקור הוא בד"כ אדם פרטי, אולי מצטטים חברת אבטחה או אתר חדשותי, אבל המקור הוא לעולם אותה חברת אבטחה, תמיד "מישהו ששמע על משהו".
* ההודעה מתחננת שלא לקרוא הודעה אחרת, או שלא להוריד איזה קובץ ספציפי.
* ישנו תיאור צבעוני במיוחד של הנזק האיום ונורא שעומד להתרחש אם לא תבצעו את מה שכתוב בהודעה.
* מכילה הרבה מילים הכתובות באותיות גדולות (CAPS LOCK - ככה).
* חוזר על עצמו שוב ושוב ומבקש שתפיץ את ההודעה לכל החברים שלך.
* טוען לאמינות ע"י ציטוט לכאורה של אתרי חדשות כמו CNN ואחרים, אבל לעולם לא נותן לינק ממשי, אלא במקרה הכי טוב, לינק לאתר החדשותי עצמו.
* משתמש לעיתים בשפה טכנית לתיאור פעולת הוירוס, אבל מי שמכיר את הנושא יודע שמדובר בשטויות.

בפני עצמם, כל אחד מהנושאים שתוארו לעיל עשויים להיות אמינים ביותר בהקשר אחר. ברור שלא כדאי להוריד קבצים לא מוכרים ובטח שלא לקבל דואר עם קבצים מצורפים ממקורות לא ידועים. אבל בהקשר הכללי של ההודעה, החוקים שהוזכרו לעיל בולטים בחוסר מהימנותם.
מה לעשות עם הודעת אזהרה מזוייפת?

ובכן, הדבר הראשון שעליכם לעשות הוא למחוק את ההודעה לכל הרוחות, ועדיף שעה אחת קודם. בכל מקרה, לעולם אין לעשות כמצוות ההודעה - אין להעביר אותה הלאה, לא לחברים, לא למכרים, לא לעובדים בחברה, ובטח שלא לי...

כל אדם שישלח לי הודעת זבל שכזו יוכנס מיידית למקום אליו הוא שייך - רשימת שולחי דואר הזבל - ומן הסתם עקב כך לא אוכל לקבל ממנו יותר דואר, גם אם מדובר בדואר לגיטימי לגמרי.

אם בכל זאת אתם מרגישים ספק מסויים באשר לאמינות האזהרה (בכל מקרה הן נשמעות ממש אותנטיות, לא?) הרי שמיד יש לפנות לאתר מוסמך המטפל בנושא.

הנה כמה לינקים שימושיים:

* Symantec Security Response - Search and Latest Virus Threats Page
* Trend Micro Virus Information, virus alerts, advisories, Top 10, ...
* Viruses, anti-viruses, events, facts and commentary
* PandaSecurity.com: Panda Software Virus Encyclopedia
* RAV AntiVirus Website - Virus Encyclopedia

ועוד ועוד. חיפוש פשוט באתר של יצרן תוכנת האנטי-וירוס שלך יעזור.
טיפ לגבי משלוח דוא"ל למספר רב של אנשים

כשאתם שולחים התראות מטופשות כאלה אתם חושפים את עצמכם ואת כל רשימת המכותבים שלכם להתקפות חוזרות ונישנות של Spam. שימו לב, בד"כ, האדם ששלח לנו את ההתראה עשה את הטעות הגדולה ביותר שיכול היה לעשות (פרט למשלוח ההודעה מלכתחילה):

הוא/היא שם/ה את הכתובות של כל אלה שהוא/היא רצו לשלוח אליהם את ההודעה בתוך שדה ה- To!

התבוננו על שדה ה- To שבהודעה המקורית: הוא מכיל רשימה של כמה עשרות אנשים תמימים, חלקם ללא כל מושג במחשבים, ואת המיילים האלה הוא/היא פשוט הפיצה לכל דורש. כך למשל, אני יודע שהכתובת של "יוסי מזרחי" (זו רק דוגמה) היא ככה וככה, ולמה שלא אשתמש במידע הזה כדי להתחיל לשלוח לו Spam?

אם אתם כבר הולכים להפיץ מכתב להרבה אנשים (ושוב, לא משנה מה תוכנו ומהי רמת האותנטיות שלו), הכניסו את רשימת המכותבים תחת השדה של Bcc (מלשון Blind Carbon Copy), וכך כולנו נקבל מיילים אבל מבלי לדעת מי עוד קיבל את המייל.

ככה שולחים דואר.

מקווה שלמדתם משהו.

בהצלחה, ואנא, להבא, השתדלו להפעיל שיקול דעת לפני שאתם מפגיזים אנשים תמימים בשטויות.

מאמר זה נכתב בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד. עם ציבור הקוראות הסליחה.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 07:16

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר