לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 11-08-2006, 21:34
צלמית המשתמש של רועי AZ
  רועי AZ רועי AZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.01.05
שאלה לגבי זמינות אמצע ירי מרחוק - בעקבות הכתבה על ציי"ד הערב בערוץ 2.

שלום לחברי הפורום.

הערב הייתה כתבה בערוץ 2 על פרוייקט הציי"ד בצה"ל, שנכנס לשימוש בחפ"ק גולני. הם הראו שם מצב שיש בית, בו מסתתרים שמונה מחבלים וממרחק 450 מטר נמצא כח צה"ל. נאמר ע"י אחד מהמאיישים של החפ"ק, שלא ניתן לירות ולפגוע ממרחק כזה, יש צורך במסק"ר. ונשאלת השאלה, מה יעילות הכח בירי למרחוק, האם אין בידיו יכולות לירי כזה? (טיל הגיל לדוגמא)...

מה דעתכם?

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 11-08-2006, 21:47
צלמית המשתמש של RP.
  משתמש זכר RP. RP. אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.11.04
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי רועי AZ שמתחילה ב "שאלה לגבי זמינות אמצע ירי מרחוק - בעקבות הכתבה על ציי"ד הערב בערוץ 2."

טילי הגיל (Spike) ה"רגילים" (טווח בינוני ומוארך) מיועדים לטווחים של מ-200 מ' ומעלה ע"פ מקורות גלויים, אבל בתכלס זה לא פשוט לפגוע עם איתם בטווחים כאלה קרובים מכיוון שהטיל מכסה במהירות מאוד גדולה את המאה מטר הראשונים ולא בטוח שיהיה לך זמן לתקן.
אבל הבעיה העיקרית כרגע היא שעלות ממוצעת של טיל גיל היא בערך 250,000 ש"ח, ו"לבזבז" אותו על כמה מחבלים, שגם לא בטוח שכולם יהרגו (בסוף אתה יורה על בניין וצריך לא מעט מזל), לא בטוח שזה שווה.

בתאוריה היה קיים להיות טיל גיל לטווחים קרובים (Spike SR) שהיה אמור לתת את המענה למקרים כאלה, וגם להיות זול בהרבה (אזור ה-20,000 ש"ח אם אני זוכר נכון) אבל לפי מה שפורסם הפרוייקט הזה ירד בסדר העדיפיות של רפאל לטובת הטילים בעלי הטווח הארוך יותר (NTD שאמור להגיע לטווחים של אזור ה-10 ק"מ).

לצערי כרגע זה אחת הבעיות העיקריות של החי"ר שזה חוסר יכולת לפגוע במטרות כבדות (רק"ם ובניינים) בטווחים שנעים בין 200-500 מ' (מעל טווחי מטולי הרקטות ומתחת לטווחים של טילי הנ"ט כמו העורב והגיל).
ישן 11-08-2006, 22:47
  Fox450 Fox450 אינו מחובר  
עוסק בהיסטוריה צבאית וגרמנית, ובתולדות הלוחמה האווירית

חבר מתאריך: 23.03.06
תהיתי מתי תעלה הכתבה הזאת
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי רועי AZ שמתחילה ב "שאלה לגבי זמינות אמצע ירי מרחוק - בעקבות הכתבה על ציי"ד הערב בערוץ 2."

אם כבר בואו נעלה דיון בכיוון אחר. אולי המערכת עדיין חדשה שם בצפון, אבל הכתבה המרתקת הזאת הראתה דואליות מזעזעת. מצד אחד מערכת שו"ב מרשימה מאוד של הגל השלישי (למי שקרא את "מלחמה ואנטי מלחמה"), ומצד שני מנטליות משתמש של הגל השני, אם לא הראשון. היה מדהים לראות כיצד עם כל היכולות של המערכת, המפקדים נאלצו להמתין זמן רב להחריד לתקיפת המסק"ר ולבסוף התקיפה באה רק לאחר שהרמ"ט הרים טלפון בנוסח "עשה לי טובה" למישהו במטה ח"א.
התייחסויות נוספות?

נערך לאחרונה ע"י Fox450 בתאריך 11-08-2006 בשעה 23:07.
ישן 11-08-2006, 23:23
  עידו גנוט עידו גנוט אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.09.05
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי RP. שמתחילה ב "קישור לכתבה"

גם אני ראיתי והזדעזתי. לחכות שעות לתקיפה? זה לא הגיוני בעיקר כשמדובר בקבוצת מחבלים שיכולים לעזוב את הבניין בכל שנייה. הפתרון שלי הוא שימוש בתחמושת מדוייקת קרקעית הכפופה ליחידה השולטת. הוצע כאן שימוש בטילי נ"ט - אני חשבתי על פיתרון אחר לחלוטין והרבה יותר משמעותי - רמ"מ או ממנתץ או מפלטפורמה קרקעית אחרת. במקרה הנ"ל אפשר ומדובר ב-over kill אבל יש מקרים שהדבר בהחלט יכול להיות יעיל לגביהם. לגבי מקרים כמו זה שראינו יש צורך לחשוב על פתרונות שיאפשרו למנהלי המערכה בדרגי השטח להכווין אש קרקעית מדויקת (מונחית GPS) לסיוע קרוב לכוחות בלי תלות בגורמים חיצוניים (אויריים או אחרים). התלות בחיל האויר היא בעייתית מאד כפי שראינו בעיקר באזור רווי איומי נ"מ.

עניין העלות הוא תמיד משמעותי אבל קחו בחשבון שגם הלפייר ממסוק + שעת טיסה + סיכון הטייס אינם הולכים ברגל ולכן טיל/רקטה קרקעי ארוך טווח מונחה GPS הוא לא פתרון בלתי מתקבל על הדעת במקרים כאלו והוא גמיש הרבה יותר להפעלה ומיידי.
www.MegaPixel.co.il
http://lensvid.com/ - אתר סרטוני הוידאו לצלמים

ישן 12-08-2006, 00:09

בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי desertowl שמתחילה ב "עשרות ק"מ?"

אגב מי אמר גדוד? מה שראינו בכתבה היה פעילות במפקדת החטיבה - אני חושב שלמח"ט צריכה להיות אפשרות להנחית מכת אש באופן מיידי גם מטווח של כמה עשרות קילומטרים באמצעות חימוש מונחה מדוייק שאינו בהכרח אוירי.

אתה מדבר על אמצעים קטנים ונקודתיים אני מדבר על משהו הרבה יותר מסיבי וארוך טווח שניתן להפעלה בלחיצת כפתור ועומד לרשות המח"ט - סך הכל למיטב הבנתי מפקד אוגדה (הרמה הבאה למעלה) לא מתעסק במיקרו-ניהול ברמה של הפעלת אמל"ח מול מטרות נקודתיות.

אני תיכף זז לישון - שלח לי רק הודעה שראית תמייל שלי.
www.MegaPixel.co.il

ישן 12-08-2006, 10:14

בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי desertowl שמתחילה ב "עניין של תעדוף..."

שימו לב שבסרט היה מעקב (וציון לדעתי) של המטרה ממל"ט/מזל"ט שהוקצה לחטיבה - לפיכך אין תמיד בהכרך צורך באמצעי ציון ברמה הטקטית הנמוכה. שאלתי גם בפרטי אבל אשאל גם פה אם יש במקרה עוד מישהו שרוצה להגיב - מדוע לא מאפשרים לרמת החטיבה לקבל אמל"ח מונחה מדוייק לטווחים של כמה עשרות קילומטרים (טיל/רקטת קרקע-קרקע מונחית GPS).

אמצעי כזה יאפשר למח"ט גמישות רבה מאד בהפעלת הכוח ובסיוע טקטי מיידי בלי צורך בסיפורי "בנק מטרות" מיותרים ברמות פעולה גבוהות יותר (מול אוגדה, ח"א ח"י ואלוהים יודע מי עוד).

אם למקד - האם מדובר באמל"ח שלא קיים, בבעיה תקציבית או בהחלטה מבנית שהפעולה בטווחים הללו תישאר ברמת האוגדה?
www.MegaPixel.co.il

ישן 12-08-2006, 10:41

בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי desertowl שמתחילה ב "אין צורך..."

לצורך העניין אני מדבר על אמצעי ארטילרי (ומכאן נגזר עניין הטווח - משום שמיקומו בעורף ולא בקו החזית עצמו) שעושה את העבודה - המסק"ר למיטב הבנתי כפוף לא ישירות למח"ט אלא הוא חלק מחיל האויר (בניגוד לארה"ב שם לאוגדות יש כוח אוירי משלהן) - כמו שראינו במקרה הזה כך או כך למסק"רים יש מגבלות וזמינותם לא תמיד גבוהה - אם למח"ט יש אמצעי ארטילרי ארוך טווח ומדוייק הכפוף ישירות אליו הוא פשוט מוציא הוראה להוריד את הבית והבית יורד במיידי בלי צורך להמתין לאישורים וכו'.
www.MegaPixel.co.il

ישן 12-08-2006, 11:15
צלמית המשתמש של ISHPUZ
  ISHPUZ ISHPUZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.04.05
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "לצורך העניין אני מדבר על..."

מח"ט לא צריך אמצעים בעלי טווח ארוך יותר מטווח האחריות החטיבתי.
יש משנה סדורה מאוד לכל דרג. לכל דרג יש שטח אחריות ושטח התעניינות. שטח האחריות הוא האיזור בו הדרג מפעיל את אמצעי האש האורגאניים או המוקצים לו. שטח ההתעניינות הוא שטח בו הוא אוסף מודיעין ומידע כדי לדעת מי עומד להכנס לשטח האחריות שלו וכדי לתכנן את הקרב הבא.
דרג לא מפעיל אש בשטח שלא מוקצה לו בבירור.
חטיבה לא תפעיל את אמצעי האש המוקצים לה לא מעבר לשטח המוגדר לה ולא בתוך "בועות" הגדודים שבתוך השטח שלה, אלא אם כן הגדודים ביקשו ספציפית הקצאת אש מהחטיבה לשטחם.
כל זה נעשה כדי למנוע ככל האפשר פגיעה בכוחותינו, מח"ט לא אמור להחזיק תמונת מצב של כוחותיו ברמת הצוות הבודד, ולכן לא יפעיל אש לתוך שטח האחריות הגדודי. כל מוגדר באמצעות קווי בטיחות לאש שמעבר להם דרג לא יורה אלא אם כן נתבקש בצורה מפורשת.

לפחות כך זה אמור לעבוד במלחמה. בעימות בעל העצימות הלא ברורה שלפנינו, אין לי מושג איזה ברדק הולך.
ישן 12-08-2006, 11:44

בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי ISHPUZ שמתחילה ב "מח"ט לא צריך אמצעים בעלי טווח..."

אני מבין פחות או יותר מה אתה אומר אבל בסרט ראינו מח"ט שמתעסק עם בית - אם אתה טוען שהוא לא אמור לעשות זאת מראש זה עניין אחר (ואני לא בטוח שמוצדק אגב).

בהנחה שזה כן מתפקידו אז צריך להיות לו אמצעי להוריד את הבית - שוב עניין הטווחים פה נראה לי סתם מבלבל גם אותי ואולי עוד אנשים. בו נגדיר זאת כך - אם כוח כלשהו נתקל במטרה ברורה ומיידית שניתן לאכן אותה ברמת דיוק גבוהה (דוגמת הבית עם המחבלים בסרט) הוא צריך להיות מסוגל להביא לפעולה מולה כוח אש משמעותי בהתראה קצרה. זה כמובן יפה על הנייר אבל כמו שראינו הולך מאד קשה בפועל. ולכן אני חושב שמן הראוי לחשוב שוב על כל עניין הרמות אותו הזכרת - ברור שיש לקחת בחשבון מקרים של אש כוחותינו אבל בהנחה שכוח של המח"ט פועל באותה אזור אזי מדובר בחלק מאזור הכיסוי של החטיבה והיא אמורה להיות מסוגלת לספק לשם אש.

בקיצור המצב כמו שהוא נראה בסרט מחפיר - אני העליתי הצעה שעד כה לא קיבלתי התייחסות ראויה מדוע איננה קבילה - להכפיף למח"ט ישירות מספר כלים ארטילריים בעלי יכולת אש מוכוונת - אם למח"ט יש מל"ט/מזל"ט משלו אין סיבה שלא יהיה לו תומ"ת / MLRS וכו' משלו (משלו מתייחס לזמן שעובר מהורדת הפקודה ועד הורדת המטרה).
www.MegaPixel.co.il

ישן 12-08-2006, 12:06
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "אני מבין פחות או יותר מה אתה..."

המח"ט כן אמור לקבל יחידות ארטילריה ת"פ ישיר שלו. אבל הבעיה אל במח"ט, כי אם בהקצאת האש ליחידות הטקטיות הנמוכות - פלוגה/צוות

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 12-08-2006, 12:20

בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "המח"ט כן אמור לקבל יחידות..."

אם למח"ט יש יחידה ארטילרית ת"פ שלו מדוע לא עשה בה שימוש במקרה שלפנינו?

האם משום שזו לא הייתה מדוייקת מספיק או מסיבה אחרת?

אגב עניין האש ברמות הנמוכות יותר היא סיפור אחר שאתם מנסים לדחוף לכאן ולא בצדק לדעתי (עצם העניין אולי מוצדק אבל לא במסגרת הדיון הנוכחית). אני מדבר על מה שראינו והוא התנהל ברמת החטיבה - כל ההתרחשות עליה מדובר לא הייתה בשטח כי אם במפקדה - תמונה ממל"ט ובקשת אש ממסק"ר - הכל מרחוק. עניין הנ"ט הכבד יותר לחי"ר לא נכנס כאן בכלל (גם אם אולי היה יכול לפתור את הבעיה הנקודתית שלפנינו). אני מדבר על השליטה של המח"ט באזור הלחימה בעיקר באמצעות תצפיות אויריות והכוונת אש מרחוק לנקודות קריטיות. אגב פתרון נוסף שכמעט שכחנו הוא מלט"ים חמושים שיעמדו לרשות המח"ט - במקרה כזה הכלי הצופה הוא גם הכלי המשמיד - אבל אני מניח שבשלב הנוכחי מל"טים חמושים הם עדיין גדולים וכבדים, נושאים פחות מידי חימוש ואינם משמשים לתצפית טקטית בוודאי שלא ברמת המח"ט.
www.MegaPixel.co.il

ישן 12-08-2006, 12:30
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "אם למח"ט יש יחידה ארטילרית..."

דבר ראשון - אנחנו לא מכירים את יכולת החמ"מ של הארטילריה בארץ, זמינותה בזמן הפעולה ויכולת הסימון של הכוחות בשטח.

דבר שני - יכולת החימוש של הרמות הנמוכות מאוד רלוונטי. הטווח שדובר עליו הוא טווח נמוך והוא רלוונטי ללחימה הפלוגתית/גדודית. העיסוק של החטיבה באיום מקורו בחוסר היכולת של הכפופים ולא בעובדה שזהו טווח ההתעניינות החטיבתי. לו הגדוד יכל לפתור את הבעיה בכוחות עצמו - לא היה צורך בהתערבות חטיבתית.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 12-08-2006, 11:02
  desertowl desertowl אינו מחובר  
מומחה טכנולוגיות צבאיות חיישנים ומערכות תצפית

חבר מתאריך: 18.10.03
כן...
בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי Fox450 שמתחילה ב "אתה ואחרים פספסתם את הנקודה"

ל FOX - אני יודע שהאמצעי עמד לרשות המח"ט - עם זאת, בגלל מבנה צה"ל, המסק"ר אינו כוח אורגני של החטיבה, מה שיוצר את הצורך בנציג ח"א המכיר היטב את מגבלות המסוק ואת יכולותיו.
כל עוד המסק"ר לא יהיה כפוף אורגנית למח"ט, זמני התגובה יהיו ארוכים יותר, לדעתי.

עידו - לגבי נשק ארטילרי מדוייק - גם תחמושת ארטילרית 155 מ"מ מונחית קיימת על המדף ואפילו די הרבה זמן - פגזי ה COPPERHEAD וה RASNOPOL כדוגמאות מייצגות.
החליט מי שהחליט לא להצטייד - ע"ח מערכות אחרות.
That would be like the splendor of the mighty One…
I am became death,the shatter of Worlds.
.

ישן 12-08-2006, 11:38
  ofin ofin אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.10.04
בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "השאלה מה הדיוק של אמצעים..."

סוללה לאחר טיווח אמורה לפגוע במטרה עד 50 מ' מהנ.צ הנתון. אני לא מאמין שפגז מונחה מדויק - לייזר יהיה עם דיוק פחות מכמה מטרים בודדים.
בנוסף, המסלול הבליסטי של הפגז מאפשר לו ניווט ותיקון ארוכים מאוד. אולי אפילו שינוי מטרה בעשרים שניות האחרונות לפני הפגיעה, בשל חשש מפגיעה באזרחים וכד'
הבעיה היחידה שאני יכול לחשוב עליה היא בעיה ברמת צוות התומ"ת... לפי דעתי בכל סוללה צריך להיות צוות מסו"ל/סמסו"ל, מוכשר במיוחד למשימת ירי פמ"ם, עם תחמושת מוגבלת. אל תשכחו שהמחיר למרות הכל כן משחק תפקיד... אבל, הוספה של רב"ת ומערכת ניווט פשוטה יחסית לא יקפיצו את מחיר הפגז ביותר מכמה אלפי דולרים בודדים. התפראות ברש"קים חדשים וכו' תהיה בזבוז. פגז נפיץ בול במטרה יעשה את העבודה יפה מאוד!
ישן 12-08-2006, 11:40
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "השאלה מה הדיוק של אמצעים..."

בתכל'ס אין הבדל. בלבנון ביצענו ירי של פגזים לא מונחים בטווחים של 150 מטר מכוחותינו. מהיכרותי הדלה את הנושא - הדיוק גבוה כמו בירי טיל מונחה.

בנוגע לארטילריה - צריך להבין את נושא הקצאת הכוחות. הקצאה אורגאנית של סוללות ארטילריה לחטיבות תגביר אולי את היעילות, אבל תפגע ביכולת ריכוז הכוח הארטילרי או הפניית משאבים בצורה יעילה לנקודות הצורך. גם בצבא ארה"ב, החטיבות היחידות שמקבלות ארטילריה אורגאנית הן חטיבות הסיור.
הפתרון טמון בשימוש יעיל במרגמות כבדות 120 ממ שלהן טווח ירי ארוך. הן זולות יחסית, יכולות ליצור מסת אש ויכולות לירות פגזים מונחים. לגבי השאלה מדוע לא עשו זאת?

מי שבוחן את התקופה שלפני מלחמת יום הכיפורים והיום - יכול לזהות דמיון מסויים בכל האמור בהצטיידות. שוב ח"א מוביל מבחינה טכנולוגית, בעוד שיחידות היבשה בכללותן מצטמצמות וסובלות מהזנחה בכל האמור על הצטיידות בנשק חדיש.

ישן 12-08-2006, 11:54

בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "בתכל'ס אין הבדל. בלבנון..."

ביטיס - מה שאמרת קודם מאד מעניין.

אני לא מדבר על סוללת ארטילריה לחטיבה - סוללה זה המון - תקצה במלחמה (אולי גם במצבים מסוימים בעימות נמוך עצימות) כלי אחד מהסוללה המוכשר כפי שאמרת לספק אש מדוייקת ולו ידע וחימוש מתאים. הכלי הזה כפוף ישירות למח"ט והוא מטווח מטרות על פי פקודתו. הכלי אמור להוריד "מטרות איכות" ברמת החטיבה כמו מקרה הבית שראינו.

אין כאן שינוי עמוק באופן הפעולה כי הכלי נשאר חלק מהסוללה האורגנית שלו וכאשר אינו מועסק על ידי המח"ט ממשיך בפעילות הסוללה הרגילה.

אין לי שום בעיה עם מרגמות כבדות עם חימוש מונחה כל עוד יש להם צוותים מיומנים וניתן להכווין את החימוש גם מאמצעים דוגמת המל"ט/מזל"ט שראינו. יש פה רק עניין אחד שאולי קצת מטריד והוא עוצמת האש - לדעתי מרגמה 120 נושאת פחות חומר נפץ מפגז 155 (הגיוני אני מניח) - השאלה עם מרגמה כזאת מסוגלת להוריד בית? (לעצם העניין האם פגז 155 מסוגל?).
www.MegaPixel.co.il

ישן 12-08-2006, 12:49
  ofin ofin אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי desertowl שמתחילה ב "הדברים לא עובדים ככה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי desertowl
לא נהוג לבזר קנים, הפעלת סוללות היא יותר מורכבת ממה שהצטייר כאן.
לא ניתן לתמצת את כל תורת הלחימה ברמת החטיבה בדיון פשטני שכזה.
גם המקרה הנידון - בית הנמצא באמנ"ט באמצע שטח עויין הוא מקרי פרטי שאין לבנות ולעצב מסבבו את התו"ל וחלוקת האמצעים כולה.
להקצאת האמצעים והפעלתם יש לוגיקה מסויימת והדברים לא נקבעו כך שרירותית, יש להכיר היטב את יכולות ומגבלות האמצעים.

לא דיברתי על ביזור קנים. כמו בכל טייסת, יחידה מיוחדת או סיירת - יש צוותים למשימות מיוחדות. לגדוד יש מחס"ר? לחטיבה יש פלס"ר? למה שלגד"ב לא יהיה צוות או שניים מוכשרים לירי פמ"ם..?
לסוללה יש עשרות מטרות להעסיק במקביל. מטרה נוספת פעם בשעה-שעתיים לא תגרום לעומס או סיבוך מיוחד.

מבחינת מחיר. אני רוצה להאמין שהמחיר של פמ"ם הוא לא יותר מכמה אלפי דולרים בודדים יותר מפגז נפיץ רגיל. סה"כ מדברים על טכנולוגיה קיימת... הבעיה שאני חושב עליה היא שיש צורך לנווט פצצה במשקל של כ-50 ק"ג. אבל - גם ככה הדיוק שלה יחסית גבוה, ולכן אין צורך לנווט אותה יותר מדי.

עריכה
ובעניין בניית התו"ל. לא נראה כאילו אלה הולכות להיות המלחמות הבאות. מלחמות לש"ב. הגיע הזמן להכין את הארטילריה לכיוון הזה. הרי מה היתרון בארטילריה? כוח אש עצום, זמין וזול. טילים מונחים הם דבר יקר מאוד (250K וצפונה). צריך למצוא פתרונות זולים וטובים, כמו למשל הJDAM לקרב, וחימושים נוספים וזולים שקיימים כבר.

נערך לאחרונה ע"י ofin בתאריך 12-08-2006 בשעה 12:53.
ישן 12-08-2006, 13:10
  ofin ofin אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי desertowl שמתחילה ב "אהה..."

ציטוט:
בעקרון ירי חמ"מ ארטילרי בתחמושות המוכרות שקוף לרמת הצוות (ההבדלים ככל הנראה ניכרים במפי"ק) , הם מבחינתם מקבלים מטרה כרגיל.

לגבי העלויות - ההערכה היא ל 50K$ לפגז אקסקליבר אחד...

ברור לי שהירי שקוף לרמת הצוות. נראה לי שצריך "צוות בכיר" לעניין משום שמבוצע ירי קרוב מאוד לכוחותינו, מה שמצריך גם מפקד אחראי מאוד שיוודא נתונים פעם אחר פעם, גם כוון שיודיע ע-ל כשהוא ממש על ואפילו נהג שילחץ חזק-חזק על הברקס...

לגבי העלויות. 50K$ זה לא בשמיים אבל עדיין.. אני לא מאמין שזה המחיר שרפא"ל, לדוגמה, תוכל להציע. אם אני זוכר נכון, נפיץ אמור לעלות בסביבות ה-2K$. הלבשת מערכת ניווט כתם לייזר/GPS שקיימת כבר, על פגז - 8K$. מחיר פמ"ם - 10K$. היכולת לפגוע עם פגז ארטילרי בדיוק של מטר - PRICELESSS.
אומנם קצת זרקתי מחירים לאויר, אבל לי הם נראים הגיוניים, ואפילו עיגלתי צפונה.

רעיון שצץ לי עכשיו. קצת מטורף. הרי לכל פגז יש מרעום. האם אתם חושבים שניתן לשלב גם רב"ת וגם מייצבים כך שייכנסו במרעום? אפילו לחבר את המערכת בחיבור על המרעום, וליצור מעין חליפה על הפגז עצמו!
ישן 12-08-2006, 12:04
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "ביטיס - מה שאמרת קודם מאד..."

אז שוב, אתה תלוי בהקצאה לחטיבה. מה קורה כשהסוללה יוצאת מהג"ג החטיבתי? מה קורה כשיש דרישה דחופה לאש ממקור אחר? איך יוצרים את התעדוף? שיטה זו תיצור יותר בעיות תיאם מאשר תפתור.
שימוש בפגזי מרגמה עם מרעומי השהיה יוכלו לתת את האפקט הרצוי, אני משער.

ישן 12-08-2006, 12:32
  Fox450 Fox450 אינו מחובר  
עוסק בהיסטוריה צבאית וגרמנית, ובתולדות הלוחמה האווירית

חבר מתאריך: 23.03.06
לא הסברתי את עצמי היטב
בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי desertowl שמתחילה ב "כן..."

ולכן אחדד. אין ספק שאתם צודקים בכל מה שכתבתם, אבל בשעה שאתם מתרכזים בהיבטים טכניים וארגונים, אני מצביע על הפן התרבותי-מבצעי. גם בעידן המידע והנשק המדוייק החיכוך הקלואזביציאני עדין מתרחש ויתרחש, ואין זה משנה אם למח"ט יהיה ברק פרטי משלו למעלה עם JDAM וטייס שמקבל משכורת ישירות ממנו.
את החיכוך או תוצאותיו ניתן לצמצם, אבל חוששני שלא הרבה בתרבות הסמוך הישראלית. חוששני שמה שראינו בכתבה הוא חלק מאותה בעיה רחבה הרבה יותר שעלתה כאן כבר במספר דיונים, ושפתרונות טכנולוגיים לא יפתרו בצורה מלאה. יכול להיות שאותו "פנצ'ר" שראינו בכתבה אמש נבע בסה"כ מכך שהמערכת חדשה עדיין בצפון ושאף אחד לא יודע עדיין איך לאכול אותה. אני מניח שבסופו של דבר צה"ל יתרגל ללחימה משולבת של העידן הדיגיטלי, אבל כנראה לא במלחמה הזאת.
ישן 12-08-2006, 11:18
צלמית המשתמש של רועי AZ
  רועי AZ רועי AZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.01.05
חמ"מ ברמת החטיבה/גדוד....
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי desertowl שמתחילה ב "חמ"מ ברמת הגדוד..."

מדובר היה, למיטב הבנתי, על כח קטן של גולני. השאלה שלי היא, במקום להפנות אש ברמה חטיבתית/גדודית האם אין אפשרות לצייד בנשק כזה (לטווח של עד חמישה ק"מ) אחד או שניים מלוחמי הכח? ואז בעצם לחסוך תהליכים?

ישן 12-08-2006, 11:45
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 48 שנכתבה על ידי desertowl שמתחילה ב "לא ישים..."

לא בטוח. הרעיון של פלוגות בעלות יכולת אש כוללת אורגאנית אינו חדש אבל דורש בניה מחדש של מערך החי"ר הצה"לי.

הקצאה של חוליית נ"ט פר-פלוגה (גיל או אפילו טילים קצרי טווח) ואמצעים נוספים אינה מסובכת אך מעלה את המחיר של כל פלוגת חי"ר לרמה שצה"ל אינו מוכן להשקיע. עניין של סדרי עדיפויות. עם זאת - חוסר השקעה זו, הוא זה שמשאיר את יחידות החי"ר לחסדיהן של המפקדות והכוחות החבירים.
במצב בו צה"ל לא עובד בעוצבות טקטיות משולבות ואינו מקצה יחידות כוח אש אורגאני לאותן יחידות, כל מה שנשאר הוא לסגור טווח או לחליפין להמתין לסיוע.

ישן 12-08-2006, 12:52
  desertowl desertowl אינו מחובר  
מומחה טכנולוגיות צבאיות חיישנים ומערכות תצפית

חבר מתאריך: 18.10.03
טכנולוגיות רלוונטיות:
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי desertowl שמתחילה ב "חמ"מ ברמת הגדוד..."

בהמשך לדיון, הנה לינקים לאמצעים רלוונטיים, ע"מ לסבר את העין:

ציינים קלי משקל לרמת הגדוד:
http://www.dsd.es.northropgrumman.com/laser/GLTD.html
http://www.dsd.es.northropgrumman.com/laser/ANPED.html

פצמ"רים מונחים:
http://www.defense-update.com/featu...r-munitions.htm
ארטילריה 155:
http://www.fas.org/man/dod-101/sys/land/m712.htm - קופרהד
http://www.globalsecurity.org/milit...ns/m982-155.htm -אקסקליבר
http://www.shipunov.com/eng/kuw/krasn.htm - קרסנופול

נ"ט לרמת הפלוגה:
http://www.defense-update.com/directory/spike-sr.htm - ספייק SR
http://www.army-technology.com/proj...edator_kestrel/ - פרדטור
http://products.saab.se/PDBWeb/Show...0&MoreInfo=true
NLAW

רש"ק נגד ביצורים לטאו:
http://www.raytheon.com/products/st...ms04_011980.pdf

תחמושות תרמובאריות לרמת פלוגה/גדוד:
http://www.defensereview.com/module...article&sid=901 - ה RPO
http://www.globalsecurity.org/milit...tions/m1060.htm ה XM1060
http://www.bazalt.ru/bl-boy-eng.htm ה TBG 7V ל RPG7

מספיק לבינתיים,אני אשאיר למ"פים בפורום להכין את רשימת הקניות שלהם.
That would be like the splendor of the mighty One…
I am became death,the shatter of Worlds.
.

ישן 12-08-2006, 06:48
  מוטומבו מוטומבו אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.11.03
2 בעיות שראיתי: זמן עד הירי וסיכווי השמדה

הבעיה הראשונה מוכיחה שאם על הדיבורים על צוותי קרב משולבים (מודיעין, אוויר יבשה) הם בדיוק זה - דיבורים. אם מחט צריך אישור של אינסטנציה אחרת ("שולט" במקרה הזה) והקצאת משאבים שלוקחת 3 שעות אז שום דבר לא השתנה ב 30 שנים האחרונות בצהל - כמה לא מפתיע.

הבעיה השניה שונה. אפילו מנסיונו של צהל במלחמה הנוכחית, שום דבר לא מבטיח שבבית שנפגע מ 2 טילי נט, ביחוד לאחר ירי "בדיקה" (מה זה היה בדיוק) יהרגו או יפצאו כל הנמצאים. רק קריסה מידית ומלאה של הבית תבטיח את זה ולמיטב הבנתי רק פצצה אווירית מבטיחה את זה. בקיצור, אפילו את הבעיה הקודמת תפתר, מה ש לא קרה ב 30 השנים האחרונות. לא בטוח שהבעיה השניה פתירה.
ישן 12-08-2006, 13:23
  amitaikl amitaikl אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.10.04
"ארטילריית הכיס של המג"ד" - זוכרים?

מי זוכר את "ארטילריית הכיס של המג"ד"?
לפני שרצים לכל מיני פתרונות של חמ"מ על סוגיו השונים (ארטילריה, פצמרי"ם מונחים לייזר, מזל"טים חמושים עפ"י מקורות זרים וכו....) מה עם ה - 7?
ביטיס כבר העלה את נושא המרגמות 120 וקיימות כמובן גם ה 81 מ"מ שקיימות בכל פלוגה מסייעת.
עם טווח של 7-8 ק"מ ניתן להגיע כמעט לכל נקודה בה צה"ל נמצא גם מקו סגול, כך שאין צורך לסחוב קנה על הגב.
המסייעת נמצאת ת"פ ישיר של המג"ד ובפקודה שלו הם משחררים פצצה. במקום להמתין לטובות מהבור של חיל האויר המג"ד הנכבד היה צריך להיזכר כי הפלוגה המסייעת כשמה כן היא - מסייעת. היא צריכה לפרוס את הכלים שלה במתאר הרלוונטים ולתקוף לפי פקודה.
מי שיסתכל שוב בסרט יש את הכתב מדבר על מערכות הבקרה והשליטה של צה"ל. לצה"ל יש מערכות בקרה ושליטה מצוינות. הבעיה היא הפיקוד.
מישהו יכול להסביר לי למה המח"ט מתעסק בלחסל 8 מחבלים שנמצאים במרחק 450 מטר מאחד הכוחות שלו? יש מ"פ, סמג"ד, מג"ד, סמח"ט וקמב"ץ שלא לדבר על הקש"א שיכולים לעשות את זה לא רע. למה המח"ט צריך לבזבז את הזמן שלו?
מה קרה עם ההתקפיות של הכוחות הקרקעיים? מפקד הכוח מזהה מחבלים - שיחתור למגע. יכול להיות שהעריכה הטלויזיונית עשתה סינון, אבל אני לא שמעתי את מפקד הכוח לוחץ על חיסול המחבלים. מדובר בסך הכל ב 8 מחבלים. לא צריך 200 לוחמי שייטת מטכ"ל כדי לחסל אותם. מנחיתים אש ארטלרית על הבית (450 מטר זה גם טווח של מרגמה 52, להזכירכם) מרתקים עם מקלעים לחלונות כוח חסימה תוקע ברחנים מהאגף וכוח עיקרי מסתער על הבית ומטהר אותו.

כל ההסתמכות על מחשבים משכיחה מאיתנו את האמת כפי שהיא נאמרת בסוף הכתבה:
בתכלס בסוף על הפלזמות, המסקרים ומחשבי כף היד ניצב לוחם עם נשק שצריך לירות במחבל. אם יהיו לו רצון, מוטיבציה, כלים וסמכות פיקודית שתדע לכוון אותו הוא יצליח.
רצון - יש, מוטיבציה - יש, כלים - יש (לפחות לסדירים ולחלק מהמילואים), הבעיה לדעתי היא בסמכות הפיקודית
ישן 12-08-2006, 15:55
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 59 שנכתבה על ידי ofin שמתחילה ב "משום שאנחנו מדברים על מתארים..."

גם במתארים לא סדורים, יש ערך בירי לאמנעה, חיפוי, מיסוך ולפגיעה במטרות. אויב בשטח פתוח ואף בשטח בנוי חשוך לירי שלהן, וכל בוגר לבנון זוכר, לא בחיבה, את הפיצמו"רים.

ישן 12-08-2006, 15:59
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 61 שנכתבה על ידי ofin שמתחילה ב "אולי פיספסתי, אבל עד כמה שאני..."

הופעלו גם הופעלו - וגם גויסו מש"קיות מרגמות לעניין. הבעיה היא שוב - בחוסר מקצועיות בהפעלת הכלים, אבל זה כבר עניין של טקטיקה.

ישן 12-08-2006, 14:04
  amitaikl amitaikl אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.10.04
7 זונXXX ואחרים..
בתגובה להודעה מספר 56 שנכתבה על ידי desertowl שמתחילה ב "שים לב..."

ציטוט:
ע"מ לפגוע במבנה בתוך שטח בנוי במדוייק כאשר כוחות צה"ל פועלים באיזור יש צורך בדיוק ועל כן הזכרתי את הפצמ"רים המונחים.

אין בעיה לפגוע במבנה עם 81. אין בעיה בכלל. כלי שבתפעול נכון הוא מאוד מדויק
הכוחות נמצאים במרחק 450 מ' - מעל טווח הבטחון המותר במלחמה (באימון לדעתי זה 900 אבל לא זוכר במדויק).
בכל מקרה - בוא לא נשכח את הזמינות. 81 יש כאן ועכשיו שזה הרבה יותר טוב, יעיל ומדויק משם ואחר כך.
OFIN - מה זאת אומרת מרגמות לא זמינות כמו ארטלריה?
מחלקת 7 תהיה זמינה בדיוק כמו כל סוללה ארטלרית. היא לא צריכה לפרוס בתנועה.
היא יושבת מאחרי קו סגול, במגננים וכשהמג"ד נותן פקודה היא מוציאה פצצה תוך דקה.
עם כל הטירוף הטכנולוגי התרגלנו לפינוקים.
בוא נזכיר עוד נשכחות - מרגמה 60 בטנק. מי זוכר טווח של מרגמה 60? לדעתי 600 מ'. אחד הכלים היותר מדויקים בגלל היכולת של הטנק לבצע צידודים מאוד מדויקים.
כפי שאמרתי - כאן ועכשיו עדיף על שם ואח"כ
ישן 12-08-2006, 15:39
צלמית המשתמש של ISHPUZ
  ISHPUZ ISHPUZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.04.05
בתגובה להודעה מספר 64 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "60 = 2 ק"מ... |מחייך|"

עוד קיימים פק"ליסטים 52? אצל חבר שלי בהנדסה אי אז הפק"ליסט השחיל באימון פצמ"ר לחבית כמעט בסוף טווח. אמנם זה היה פוקס היסטרי ובדומה לכל פק"ל לא כל רגם הוא שפיץ, אבל הכלי הישן והפרימיטיבי הזה יכול לספק אש לטווח בינוני והוא קיים.
לגבי השביעיות - יש צוותי שביעיות מתקופת לבנון שהיו מקצוענים. אני מכיר בחור שמגוייס כרגע שהיה בשבע מסייעת 202 ומספר איך הם היו תוך 2 דקות משינה מרימים הנרות ואמנעת צירים באמצע התקפת מוצב. לא חמ"מ, לא מסק"ר, לא פמ"מ, לא פצמ"מ ולא יריחו-4. מרגמות 81.
אצלם זה היה יום יומי והם התגאו במקצועיות שלהם (בנוסף לענייני הפז"מ, הקפה, הזולות וכו' כמובן...). לפי מה שנראה לי המסייעות הסדירות של האינתיפאדה בקושי הספיקו לירות בגלל שהיו עסוקים במעצרים וסיורים.
ישן 12-08-2006, 15:50
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 65 שנכתבה על ידי ISHPUZ שמתחילה ב "עוד קיימים פק"ליסטים 52? אצל..."

52 כבר לא קיים - כמה שידוע לי. מטול עושה את אותה עבודה לאותו טווח (בלי עשן).

בנוגע למקצועיות מקצועות המסייעת - אכן המצב קשה...

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 12:42

הדף נוצר ב 0.18 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר