לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 15-08-2006, 23:43
  YGH YGH אינו מחובר  
יגיל הנקין. ד"ר להיסטוריה צבאית, חוקר במחלקת היסטוריה של צה"ל

חבר מתאריך: 16.02.04
כיוון שבין השאר אני עושה תחקירים כאלה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי צ'וקומוקו שמתחילה ב "שאלה צדדית בנוגע לפרסום תחקירים"

במילואים, הנה התשובות:
1. באים, בד"כ יותר מאחד, שואלים שאלות (לא מתקיפים בשום אופן, רק שאלות מנחות למה שמעניין אותנו, ויש כללים) ובעיקר מקשיבים. כמה זמן לוקח תחקיר? בהתאם לדובר. יש מי שמסיים את כל מה שיש לו לומר בשעה, ויש מי שצריך עשרים שעות.
2. לא "ייגנזו" אלא לא יפורסמו. מבחינת החוק, כל המידע המסווג סגור לארבעים שנה בערך (יש כמה חריגים שעוד יותר מזה, כגון חקירות שבויים ומה שקשור במודיעין, והכל תלוי בסיווג הראשוני. אם משהו מוגדר "סודי" הוא לרוב יישאר סגור יותר זמן מ"שמור". את הכללים לסיווג לא אני קובע, וגם למחב"ם יש משהו בנידון).
3. כאמור, צה"ל אמור, מבחינת החוק, לא לפרסם חומר סודי עד שיעבור די הרבה זמן. ארבעים שנה. לכן כל החומר של יוה"כ טרם הפך זמין לציבור, הגם שהספר של אלחנן אורן עבר צנזור קל והורד מ"סודי" ל"בלמ"ס" לפני זמן לא ארוך.

כמובן, יש לזכור שהתחקירים של מחלקת היסטוריה זה יותר תיעוד מאשר הפקת לקחים. התיעוד עומד לרשות מי שיחקור אחר-כך את העניין ויפיק לקחים, ואם יש מזל - את הלקחים שלו, ולא החומר הגולמי, יפיצו בתפוצה רחבה מספיק.
במקביל לזה יש את הלקחים שמל"י מפיקה בזמן אמת, שהם בעיקר לקחים טקטיים. הם לרוב מסווגים "שמור", ובד"כ אפשר לצפות שיופצו בתפוצת נאט"ו בתוך צה"ל.
ודבר אחרון - אני סקפטי לגבי ועדות חקירה, הן חיצוניות והן פנימיות, במיוחד לאחר שהשתתפתי באחת שהרמטכ"ל דאז קיבל את *כל* המלצותיה.

המדריך לשביל ישראל, מאת יגיל הנקין ויעקב סער. מהדורה רביעית, 2020
גלריית התמונות שלי

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 16-08-2006, 15:08
  YGH YGH אינו מחובר  
יגיל הנקין. ד"ר להיסטוריה צבאית, חוקר במחלקת היסטוריה של צה"ל

חבר מתאריך: 16.02.04
הוא לא יידע. צה"ל יפרסם שהוא בדק, אבל
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי צ'וקומוקו שמתחילה ב "תודה על תגובתך."

החומר נשאר חסוי - חלק מסיבות מצויינות, חלק לא-כל-כך -
וממילא סביר להניח שגם אם הכל היה גלוי רוב הציבור היה מסתפק בתקציר ש'מעריב' יפרסם, שיהיה זהה למה שצה"ל יביא לו גם אם החומר נשאר חסוי...

המדריך לשביל ישראל, מאת יגיל הנקין ויעקב סער. מהדורה רביעית, 2020
גלריית התמונות שלי

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 09:38

הדף נוצר ב 0.05 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר