לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 16-08-2006, 13:25
  עידו גנוט עידו גנוט אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.09.05
חמ"מ ברמת החטיבה/אוגדה - הנימרוד?

שלום לכולם,
במהלך המלחמה התנהל בפורום דיון בשאלת היכולת של החטיבה להשמיד מטרות נקודה קריטיות במהלך הקרב (הדיון נפתח כתוצאה מסרטון שתיאר מצב בו מפקד חטיבת גולני המתין שעות רבות למסק"ר בכדי שזה ישמיד בית בו התגלו מספר מחבלים).

בדיון הועלו מספר אופציות ובין השאר הצעתי אופציה לחמ"מ בעל טווח של מספר עשרות קילומטרים אשר יופעל בכפוף למח"ט/אוגדונר כנגד מטרות איכות ויכוון באמצעות מזל"ט/מל"ט או ציון קרקעי.

במקביל יצא לי לקרוא מעט על הנימרוד של התעשיה האוירית. מדובר בטיל נ"ט במשקל 100 ק"ג בעל טווח של כ-26 ק"מ אשר ניתן לשגרו מרכב קרקעי או ממסוק (נעשו ניסויים בשיגור מיסעור בשל המשקל).

לא מצאתי יותר מידי אינפורמציה נוספת על השימוש של הטיל בצה"ל - בהנחה שפורסם משהוא (כמובן שאינו מסווג) אשמח לקרוא ובמקביל לשמוע את דעתכם בשאלת התאמתו של הטיל למשימה אותה הזכרתי קודם.
www.MegaPixel.co.il
http://lensvid.com/ - אתר סרטוני הוידאו לצלמים

נערך לאחרונה ע"י עידו גנוט בתאריך 16-08-2006 בשעה 13:31.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 16-08-2006, 13:44

בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי הפ.ב. שמתחילה ב "בכל מקרה פצצת מרגמה מונחת..."

כן האמת שעשיתי עוד חיפוש קליל ומצאתי כנראה את הסיבה שהנושא בצה"ל מסווג (ידעתי בגדול אבל לא זכרתי את הפרטים). מה שכן יש לזכור שהנימרוד עצמו מוצע למכירה ולפיכך כחימוש בפני עצמו איננו מסווג.

אני מסכים עם ה.פ. שחימוש מרגמה מונחה הוא אופציה טובה אבל זאת היא אופציה שמתאימה לדעתי לרמת הפלוגה ולא החטיבה/אוגדה. המטרה של מה שאני מציע היא לתת למח"ט דרך לעקוף את הכוחות בשטח שעשויים להיות תחת אש או במצב בו אינם מסוגלים להשמיד את המטרה שאיננה נמצאת בקו ראיה ישיר שלהם (באמצעות נ"ט), ולהשמיד את המטרה באמצעות חימוש שיפעל מהעורף (לצורך העניין הזכרנו פתרונות שונים לארטילריה מוכוונת).

השאלה שלי היא שוב מהיא עלות הטיל/רכב שיגור?
www.MegaPixel.co.il

ישן 16-08-2006, 13:57

בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי Rationalist שמתחילה ב "נדמה לי שהפסקה השנייה שלך..."

למה לא נקבל עלות? הנימרוד מוצע למכירה לצבאות זרים - האם לי אסור לדעת מה מחיר המכירה של המערכת?

שוב הנימרוד - הוא טיל בלתי מסווג שפורסם באופן גלוי וכאמור מוצע למכירה גם לחו"ל - אין שום מניעה לדבר עליו ולעסוק ביכולותיו כפי שפורסמו - אין לדבר על האופן בו צה"ל מפעיל כיום את המערכת. יחד עם זאת אין מניעה לדון בשאלה האם לא ראוי שצה"ל יפעיל בעתיד את המערכת באופן שאני ציינתי (כחלק מכוח ארטילרי וכת"פ ישיר של מח"ט עם ציון אוירי או קרקעי).
www.MegaPixel.co.il

ישן 16-08-2006, 15:32

בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי Rationalist שמתחילה ב "ובית כזה או אחר הוא מטרת..."

אני לא ממש מבין על מה אתה מדבר..

הנימרוד הוא טיל נ"ט (עם יעודים משניים אפשריים) מוכוון לייזר. בהגדרה למיטב הבנתי נופל תחת קטגוריית החמ"מ - חימוש מונחה מדוייק.

מחיר - אם המערכת נמכרת לחו"ל לא אמורה להיות בעיה לספק מחיר ולו משוער / מקורב - אם אינך יודע אל תתייחס.

ציונים אוויריים קרקעיים - טיל מונחה לייזר דורש ציון - ומכאן ההתייחסות.

בקשר להתייחסותך השנייה - בית ובו מחבלים אשר מסיבה כלשהי לא ניתן ברגע נתון לחסלם באמצעים אחרים והם עלולים להוות סיכון על הכוחות כפי שנראה בבירור בקטע המצולם (אני ממליץ לך לראות - תריץ חיפוש בפורום - זה הופיע לפני מספר ימים) הוא בהחלט מטרה לחמ"מ - לא מדובר פה בטילים שעלותם מליוני דולרים (אלא אם מישהו יאמר אחרת) ואין סיבה לא לעשות שימוש באמצעים מסוג זה לפגיעה בהם. אגב העובדה שצה"ל מפעיל אולי אמצעים אלו למשימות "איכותיות" יותר אינה מעלה ואינה מורידה דבר מטענתי - השקולים פה הם בעיקר כלכליים ומבצעיים ועדיין לא שמעתי שיקולים מבצעיים משמעותיים כנגד הצעתי (וכאמור גם לא שיקולים כלכליים).
www.MegaPixel.co.il

ישן 16-08-2006, 16:27

בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי Nin_Modern שמתחילה ב "לאוגדה יש אפשרות לתת מענה..."

גם למח"ט בסרט הייתה אפשרות לזמן כוח אוירי אבל במקרה הספציפי הדבר לקח שעות. כנ"ל לגבי הבירוקרטיה של בקשת סיוע ארטילרי מן האוגדה.

עסקנו כבר בכך בשרשור הקודם וסיוע ארטילרי מוגבל לעיתים ביכולתו לפגוע במטרות נקודה. ההגבלה הביזארית הזאת של טווח האש הנתון בידי כוח ברמה מסוימת היא בעיני בלתי מוצדקת - אין סיבה שלמח"ט לא תהיה אפשרות להשפיע על התנהלות הקרב בו כוחותיו מעורבים - המרחק שבו נמצא המח"ט מן הכוח או אגד הסיוע הארטילרי מן הכוח אינם רלוונטיים.

במקרה שלפנינו כוח שהה בכפר ובמרחק של עשרות מטרים התבצרו מחבלים בבית שזוהו על ידי מל"ט. הכוח לא יכול היה מסיבות שלא פורטו לתקוף את המחבלים ונדרש מסק"ר שכאמור לא הגיע במשך זמן רב. במקרה כזה גם אם האירוע התרחש 30 ק"מ מעבר לגבול אין סיבה שלמח"ט לא תהיה אפשרות להתערב ישירות (באמצעות חמ"מ ארטילרי מסוג כזה או אחר).
www.MegaPixel.co.il

ישן 16-08-2006, 17:17

בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי Nin_Modern שמתחילה ב "ידוע לי מה המקרה שאתה מדבר..."

אין לי שום התנגדות לספק לפלוגות או לגדודים אמצעי נ"ט/נ"א עם טווח מוגדל ורש"ק מתאים זאת לא הנקודה שלי.

יש סיבות לגיטימיות בגינן לא תמיד ניתן להעסיק מטרות באופן ישיר באמצעות הכוחות בשטח - שים לב שבמקרה שלפנינו העקיבה (ואולי אף הזיהוי) של המחבלים נעשתה מן המל"ט. לא תמיד יש קו ראיה, לעיתים לא רצוי לחשוף את הכוח מסיבות טקטיות כאלו ואחרות ולעיתים הכוח עצמו מותקף ממקום אחר ואינו יכול להגיב. מסיבות אלו רצוי לדעתי לאפשר הפעלת אש מדויקת גם ממרחק ובשליטה ישירה של דרג הפיקוד - במקרה הזה מח"ט.
www.MegaPixel.co.il

ישן 16-08-2006, 19:02
  Nin_Modern Nin_Modern אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.12.05
בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "אין לי שום התנגדות לספק..."

אוקיי, אבל יכול להיות שבמצבים אלה ניתן לפתור ללא הסתמכות על סיוע מהחטיבה.
למשל ניתן לשלוח מחלקה עם נשק לטווח ארוך (גיל,שיפון) לנקודת תצפית שלטת שתספק אש מסייעת.

אם אתה טוען שבכל זאת אי אפשר למצוא פיתרון ברמת הגדוד אז אני לא התווכח, כי ניסיון וידע מקצועי אין לי. בקשר לחמ"מ אז אני לא בטוח שיש בו צורך, נאמר באשכול קודם שהארטילריה מספיק מדוייקת ואפשר להפעיל אותה אפילו במרחק 150 מ' מן הכוח, ואם דרוש דיוק גבוה יותר עדיף כבר פגזים מונחי ליזר על טילי נמרוד- יותר משתלם כלכלית ועונים על אותו איום.
אז בהנחה שהאמצעי לאיום קיים, רק צריך להכפיף את הכוח לפיקוד הישיר של המח"ט בלי לפגוע ביכולת לספק את צרכי האוגדה, משהו דמוי יח"טית.
אפשר גם ללכת יותר רחוק- האמריקאים משלבים תותחים נגררים כבר ברמת הגדוד ומעלה.
ישן 18-08-2006, 02:07
  קגנס קגנס אינו מחובר  
מנהל

חבר מתאריך: 31.07.06
אתה מוכיח את שאני טוען
בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי Rationalist שמתחילה ב "אני חושב שאני לא טועה. לא..."

אם אכן שירתת "מעל" יחידות החמ"ם המרכזיות (מה שזה לא אומר) ואינך מודע לאפשרויות שיבוש הפעלת חלק מסוגי נשק זה באמצעים פשוטים (יותר או פחות), הדבר מלמד על רמה נמוכה של הכרת האמל"ח הזה על ידי הגורמים האמורים לנהל את הפעלתו. אינני מופתע כלל שכן מאימונים שלקחתי בהם חלק התרשמתי שלפיקוד הבכיר אין שמץ של מושג איך להביא למיצוי את יכולת החמ"ם היבשתי.
ואגב, צה"ל כן היה מודע לטילי הסאגר ויכולתיהם לפני מלחמת יום הכיפורים. לא הייתה סיבה אמיתית ל"הפתעה" ולמעשה את אותו אפקט שגרמו הסאגרים יכלו לגרום גם תותחי נ"ט. אין הרבה הבדל בין טבח הטנקים הישראליים ב73 וטבח הטנקים הבריטיים על ידי תותחי ה-88 הגרמניים במדבר המערבי במלחה"ע השניה. כלומר, הבעיה לא הייתה כל כך במערכת הנשק כמו בטקטיקת ההפעלה של השריון. זה מתקשר שוב לטענתי שצה"ל איננו מבין נכונה את משמעות הטכנולוגיה בשדה הקרב. חשבו שמה שהכריע היה היו הטילים המשוכללים ולכן פיתחו טילים משוכללים עוד יותר על מנת לגרום לאויב אותו אפקט שנגרם להם ובמקביל הזניחו את ההשקעה בשיכלול הטקטיקה והאימון.
לסיכום, החמ"ם חשוב מאוד אך ההשקעה בו צריכה להיות הגיונית. הוא איננו מהווה תחליף לכוחות שריון וחי"ר גדולים ומיומנים והשקעת יתר בו על חשבון מסגרות אלה (וזה בדיוק מה שאירע) תסתיים (שוב) בפיאסקו.
ישן 16-08-2006, 19:54

בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי desertowl שמתחילה ב "המממ..."

פתחתי את האשכול בנפרד משום שנתקלתי בנימרוד והוא נראה לי פיתרון מעניין (וגם כי כשפתחתי לא ממש זכרתי איזה יחידה בצה"ל עושה בו שימוש ומן הסתם באמת לא ניתן לפרט בנושא).

כמה נקודות (אני מרכז כאן גם תשובה ל-Nin_Modern וגם לך):
1. אינני יודע איזה טווח הוא מספיק - במתארים מסויימים גם 26 לא מספיק - השאלה היא מה המרחק בו פועל הכוח מהמקום בו מצוי הסיוע הארטילרי - ואני מתייחס במקרה הזה לחמ"מ לא כדבר מה שנועד למטרות סופר מובחרות - כפי שיש אולי הרואים אותו בצה"ל, אלא כסוג של ארטילריה משופרת למטרות נקודה נבחרות. תענו לי אתם באילו מרחקים פעלו כוחות חי"ר רגילים (צנחנים, גולני, נח"ל וכו') מעבר לגבול במלחמה הנוכחית - אני משער שלעיתים הם הגיעו גם למרחקים כאלו ויותר מהם.

2. בקשר לארטילריה רגילה מוכוונת - כאמור אין לי התנגדות אבל אני לא בטוח שגם היא תחליף - ארטילריה טסה במסלול בליסטי, אם יש צורך לפגוע בקומה השנייה של בניין בן ארבע קומות פגז ארטילריה (גם מונחה לייזר או GPS) לא יעשו את העבודה. טיל נ"ט קצר טווח יעשה אבל כאמור לא תמיד יש אפשרות לכוח בשטח לשגרו. כאן לדעתי יש יתרון לחמ"מ ארוך טווח (אגב שאלה - האם לטילים כמו הנימרוד יש מתארי תקיפה שונים - תקיפה מלמעלה/תקיפה מן הצד וכו'?).

3. בנוגע לציינים - אתם חוזרים כולכם על הנקודה הזאת שלדעתי שגויה מיסודה. צה"ל מפעיל היום כבר ברמות הנמוכות מל"טים ומזל"טים בעלי יכולת ציון עצמאית - ציוד הכוחות באמצעי ציון עצמאיים אינו הכרחי וניתן לצמצם אותו במידה רבה (למרות שזה כמובן טוב לא להסתמך באופן בלעדי על קיומו של מל"ט שגם יכול להיפגע).

נקודה אחרונה - שאלתי קודם ולא קיבלתי תשובה - האם צה"ל פרסם בגלוי כי רכש את הנימרוד (ואם כבר האם יש עוד כלים שצה"ל פירסם את דבר רכישתם אך לא פירסם אילו יחידות עושות בהם שימוש?).
www.MegaPixel.co.il

ישן 16-08-2006, 20:16
  desertowl desertowl אינו מחובר  
מומחה טכנולוגיות צבאיות חיישנים ומערכות תצפית

חבר מתאריך: 18.10.03
המממ..
בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "פתחתי את האשכול בנפרד משום..."

לגבי 1 - הארטילריה מדלגת עם הכוח ע"מ לתת למסתייע את הכיסוי לו הוא זקוק למשך כל המשימה.

לגבי 3 - ציינים לרמת הגדוד יגדילו את הגמישות במידה רבה ויהוו מכפיל כוח.
לתאם מזל"ט לרמת הגדוד בשביל להאיר מטרה עבור פצמ"ר 120 יהווה חוסר מיצוי הכוח באופן משווע.
ציין קל משקל גדודי יאפשר הפעלת מספר רב של תחמושות ובנוסף יאפשר הרכשת מטרות למסק"רים ואמצעי תצפית ברמה טובה בהרבה מזאת שקיימת היום (ע"י SPOT TRACKER).

לא פורסם כי צה"ל רכש את הנמרוד.

הערה כללית (וכחלק מתגובה לסעיף 2 שלך) - צריך לראות שאתה לא נשאב למתן פתרון לבעיה נקודתית (הצורך לפגוע בחלון של בית בסביבה מאויימת ממרחק העולה על כמה ק"מ) ,לא כך בונים את הכוח.
הכיוון הנכון הוא מענה הנותן למח"ט יכולות גנריות העונות על מגוון רחב של תרחישים מבצעיים.
That would be like the splendor of the mighty One…
I am became death,the shatter of Worlds.
.

ישן 16-08-2006, 20:30

בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי desertowl שמתחילה ב "המממ.."

מ... (משלי).

1. האם במלחמה הנוכחית למשל הייתה הארטילריה מסוגלת לדלג יחד עם הכוחות (יכול להיות שעדיין לא מותר לפרסם מידע בנושא), יש לזכור כי האזור הקרוב לגבול טרם טוהר ולהציב בו כוחות פגיעים כמו ארטילריה עלול להיות מסוכן למדי.

2. אין לי שום בעיה עם ציינים לרמת הגדוד - העניין הוא שכבר יש לך מל"ט ברמת החטיבה עם אמצעי ציון אז למה לא להשתמש בו?

לא ידעתי שלא פורסם - טוב לדעת.

אתה צודק בגדול - אין להשליך ממקרה יחיד בו אולי ישנם דברים שאיננו מודעים להם ואפשר שלא כל היכולות הובאו מסיבות אלו ואחרות לידי ביטוי על הרכש הכללי בצה"ל. יחד עם זאת יכולת ארטילרית חמ"מית לרשות דרגי הפיקוד דוגמת המח"ט/אוגדונר נראים לי רלוונטיים וחשובים. מהדיון הנוכחי גם ממשיך להתקבל אצלי הרושם שהגישה הצה"לית לחמ"מ קרקעי הוא כסוג של נשק ייעודי למשימות מובחרות ביותר ולא כאמצעי נוסף לשימוש בכל מרחב שדה הקרב לתקיפת מטרות איכות מזדמנות. לדעתי זאת גישה שגויה - חיל האויר עבר מזמן לשימוש מסיבי בחמ"מ (אמנם זול יותר - לרוב מבוסס GPS) ובכל זאת. אפשר שהנימרוד אינו מתאים לתפקיד אותו אני מציע אבל במקרה זה השאלה היא כלכלית בעיקרה - ולכן נחזור לכך - האם למישהו יש מושג מה עלות החימוש/משגר?
www.MegaPixel.co.il

ישן 16-08-2006, 20:42

אז ככה...
בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "מ... (משלי). 1. האם במלחמה..."

1 - באחד הראיונות של חיילי התותחנים אמרה מפקדת שהייתה כוונה לחצות קו כחול עם סוללת ארטילריה.
דילוגי ארטילריה הם חלק מתו"ל ארטילריה בכל צבא בעולם ויש לתכנן אתרי פריסה וצירים מאובטחים בהתאם (גמישות ההפעלה בשל טווחי הארטילריה היא גדולה יותר מאשר במקרה של צירי אספקה לדוגמא).

2 - מי אמר שבכל זמן נתון יהיה מזל"ט מציין לרמת החטיבה? מלבד זאת, הכוחות זיהו מטרה, לשיטתך צריך להעביר לקרון בקרת המזל"ט את היעד לציון ואז לקרוא לגורם התוקף - ברור לך עד כמה זה מסרבל את התקיפה?

לגבי הנמרוד - מדובר באמצעי מיושן ולי אישית אין מושג לגבי עלותו, אבל אני מסתכל על צבאות מערביים אחרים בעולם ואני לא רואה אצלם הצטיידות בחמ"מ לטווחים אלו ברמת החטיבה נכון להיום, לדעתי הדבר נובע הן מעלויות והן מההגיון שבהעסקה לטווחים אלו (כפי שהוזכר).

גישה טובה יותר היא לכנס פורום מח"טים בתום הלחימה ופשוט להעלות בפניהם את השאלה - אילו יכולות הכי חסרו לכם בלחימה?
.

ישן 16-08-2006, 22:48
צלמית המשתמש של ISHPUZ
  ISHPUZ ISHPUZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.04.05
בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי desertowl שמתחילה ב "אז ככה..."

לא נראה לי שבלחימה הנוכחית היה איזה שהוא כח מחוץ לטווח הארטילריה למעט מבצעים מיוחדים בעומק.
כבר טחנו את זה כמה פעמים אבל כנראה שצריך לחזור על זה - מח"ט לא יפעיל אש מעבר לשטח האחריות של החטיבה שלו. אסור לו. לכן ברמת החטיבה לא צריך כלים בעלי טווח מעבר לטווח אחריות חטיבתי ממוצע. באשר לרמות מתחת לחטיבה בכלל אין מה לדבר על נשק ארוך טווח.

בגדול - בתחילת כל מבצע או שלב בלחימה, רמה ממונה מקצה אמצעי אש לחטיבה ולאוגדה שאמורים להספיק לה. זה יכול לכלול סוללות ארטילריה, חמ"מ קרקעי או זוגות מסק"ר ורביעיות מטוסי קרב בחלונות זמן ספציפיים המותאמים למאמצים ספציפיים בלחימה.
מאחר ואוגדה היא עוצבת היסוד בצה"ל, כלומר הדרג האמור לדעת לנהל לחימה עצמאית, היא זו שמחזיקה אצלה את האמצעים ארוכי הטווח או ההקצאות של תקיפות ארוכות טווח ומחלקת אותן ליחידות המשנה לפי צרכיהן. בצורה כזו, תיאורטית אפילו פלוגה הפועלת מחוץ למעטפת הסיוע יכולה לקבל הקצאה של חמ"מ או ארטילריה מוקצית מהאוגדה.
ישן 16-08-2006, 21:11

בתגובה להודעה מספר 45 שנכתבה על ידי טל ענבר שמתחילה ב "ובשירות צבא קולומביה"

מ... תודה על התמונות טל - נדמה לי שאת כולן יצא לי לראות פה ושם - אגב כולם באיכות ממש מזעזעת - בדקתי גם באתר של התעשייה האוירית וגם שם התמונה היחידה באיכות עלובה - מוזר.

מכל המדינות בעולם דווקא לקולומביה מכרנו את הנשק הזה - מי יודע אולי זה ירים איזה ג'יפ ממוגן של סוחר סמים בבוגוטה - עדיין מוזר.

מחיר יש לך במקרה טל?

תוספות לשועל (סורי לא ראיתי את ההודעה שלך):
אין ספק שיש גמישות גדולה בהפעלת ארטילריה בעיקר בשל הטווחים הגדולים בו היא מסוגלת לפעול - מעניין לדעת אם אכן עברו קו כחול במקרה הנוכחי - באופן משמעותי כלשהו.

בקשר לנימרוד - אמרת אמצעי מיושן - זה מעניין מאד - האם אתה מכיר אמצעים בעלי יכולות דומות חדישים יותר בעולם?

בשאלת הצטיידות צבאות אחרים בחמ"מ ברמת החטיבה - השאלה האם מדובר בעניין של טו"ל או תקציב...

בקשר לפורום מח"טים - אין לי ספק שיעשו זאת - ספק אם אנחנו נשמע פה את המסקנות בנושא הספציפי הזה.
www.MegaPixel.co.il

נערך לאחרונה ע"י עידו גנוט בתאריך 16-08-2006 בשעה 21:16.
ישן 16-08-2006, 22:36

בתגובה להודעה מספר 53 שנכתבה על ידי desertowl שמתחילה ב "אהה..."

אני שמח לראות שהדיון התפתח לו בהעדרי.

אני מסכים לגמרי שהבעיה העיקרית של הדיון היא העובדה שרב הנסתר על הגלוי בתחום במדובר בעיקר בכל הקשור למערכות ישראליות. בכל זאת קיוותי שניתן יהיה לומר משהו בעל ערך בנושא גם מבלי להיכנס לנושאים רגישים ונראה שאולי גם קצת הצלחתי (בכל זאת פשר למצוא כאן בין השורות גם כמה פיסות אינפורמציה מעניינות).

בנוגע לפרויקט ה-POLYPHEM - אני אישית ממש לא מתלהב מטילים מונחי סיב אופטי (מדהים אותי תמיד מחדש הטווחים אליהם הם מסוגלים להגיע עם הסיב). זה נכון שהם קשים יותר לשיבוש מצד שני הם ממש לא FF (לא שלייזר הוא בדיוק FF אם יש צורך בהמשך הארה בעיקר כאשר מדובר על טווחים שמעבר לראיה ומטרות נעות ובכל זאת הלייזר נראה לי תמיד כפיתרון עדיף - ואם כבר אז GPS משולב או לא משולב עדיף אף יותר ואינו מחייב המשך הארה).

ל-EFOGM טווח קצר יותר וגם הוא מופעל סיב אופטי כפי שאני רואה.

ה-NLOS-LS נראה כבר הרבה יותר מעניין ומתקדם אבל אמרת שהוא הופסק במידה זו או אחרת.

אם כבר אז נשאל קצת לגבי צבאות זרים - אילו יכולות קיימות כיום בידי האמריקנים בתחום החמ"מ הקרקעי לטווח ארוך (20 ק"מ+) והאם כמו אצלנו יש איפול משמעותי על יכולות אלו?
www.MegaPixel.co.il

ישן 16-08-2006, 22:40
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 54 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "אני שמח לראות שהדיון התפתח לו..."

יש בעיות חמורות עם סימון לייזר - קל מאוד לדפוק את הסימון:
בין אם זה מז"א, אבק העולה בגלל תנועת רק"מ או ארטילריה, תכסית שונה ומשונה ועוד.
הבעיה בסוג כזה של חימוש שהוא לא באמת נותן לך עליונות על אמצעים אחרים זולים יותר. פגז תומ"ת עם יכולת עקיבת סימון ייתן לך בד"כ אותה תפוקה.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 16-08-2006, 22:50

בתגובה להודעה מספר 55 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "[font=Verdana]יש בעיות חמורות..."

כפי שכתבתי גם אני מעדיף הנחיית GPS (לא שאותה אי אפשר לשבש אבל אני מניח שיותר קשה).

אני גם מסכים שיש יתרון אפשרי גדול בפגזי 155 מונחים בעיקר בעובדה שמדובר על פלטפורמה קיימת וחימוש זול יחסית לטילים מונחים, יחד עם זאת יש מתארים בהם הם פחות מתאימים (פגיעה בקומה ספציפית מתוך מבנה למשל).

האמצעים שאני מדבר עליהם קיימים - אם הם קיימים כנראה שיש לכך סיבה - אפשר והם לא פותחו לרמת החטיבה ובכל זאת הם חלק מהטו"ל בצבאות רבים.

בדיוק בעניין הזה מעניין לדעת מעבר לשאלה אילו אמצעים יש לאמריקנים בתחום (מה ששאלתי כבר קודם וטרם זכיתי לתשובה) כיצד פועל הטו"ל שלהם בתחום - למי כפופים האמצעים הללו והאם למשל נעשה בהם שימוש במלחמה האחרונה וכיצד הייתה שביעות הרצון מפעולתם.
www.MegaPixel.co.il

ישן 17-08-2006, 00:05
  -I_E- -I_E- אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.05.05
בתגובה להודעה מספר 56 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "כפי שכתבתי גם אני מעדיף..."

1. לגבי ההצעה לתת לנמרוד את ההנחיה של הגיל - נראה לי שסיב של 26 ק"מ זה קצת יותר מדי ארוך.

2. לעצם ההתאמה של הנמרוד לבעיה שתארת מקודם - לנמרוד מספר חסרונות שצויינו מקודם, הנחיית לייזר מחייבת כח מסמן, חושפת כוונות וחשופה לשיבושים. הטווח המוזכר הוא מיותר, ודי ב- 6-8 ק"מ לאמצעי חטיבתי. המחיר ללא ספק הוא הנקודה הכי בעייתית. להערכתי טיל כזה צריך לעלות סביב ה-100,000 $. תחשוב על זה שבלחימה בשכם בחומת מגן, אם אינני טועה, נורו כ-150 עורבים. גם לראש נ"ט (מטען חלול) אפקט מוגבל על מבנים לטוב ולרע. יש לו יכולת לפגוע במי שנמצא בחדר אחד אבל לא ממש במי שבחדר הסמוך. ראש כזה מתאים בעיקר לציד משגרי קטיושות. תזכור גם שזמן מעוף של טיל כזה (ואין לי נתונים) עשוי להגיע לעשרות שניות ובכלל לא בטוח שיש למטרה זמן חיים כל כך ארוך.
3. המערכות שכן יכולות להתאים יותר הן אולי הקרדום (מרגמה 120 של סולתם), פגזים מונחי לייזר ו- GPS, כפי שכבר צויין.
ישן 17-08-2006, 00:27

בתגובה להודעה מספר 57 שנכתבה על ידי -I_E- שמתחילה ב "1. לגבי ההצעה לתת לנמרוד את..."

אני לא העלתי את ההצעה אבל היא לא נראית לי מופרכת לחלוטין לפחות לא בכל הקשור לסיב - יש טילים מונחי סיב כפי שציין שועל המדבר עם טווח של עשרות קילומטרים רבים - אני כאמור ממש לא מתלהב מהרעיון של טיל ארוך טווח מונחה סיב בכל מקרה.

בנוגע להנחיית לייזר - היא אכן חשופה לשיבושים אבל עניין הציון אינו קריטי בעיקר משום שכיום ניתן לסמן בקלות מאמצעי מוטס. אינני מכיר מספיק את הנמרוד אבל אולי ניתן לשדרג אותו עם הנחיית GPS משנית שתהפוך אותו לחסין יותר. 100K זה המחיר הסטנדרטי לטילים מתקדמים - ולדעתי לא מדובר במחיר יקר במיוחד - בהנחה שהשימוש הוא באמת למטרות איכות - אני לא רואה בעיה להוציא 100K על חיסול 6 מחבלים בבית. בעניין הרש"ק - לנימרוד רש"ק משמעותי מאד (מצאתי נתון שדיבר על כ-15 ק"ג רש"ק - אינני יודע אם הוא נכון - משקל הטיל 100 ק"ג אבל יש לקחת בחשבון את הטווח). אני מאמין שהוא מסוגל להוריד קומה אם יש צורך.
www.MegaPixel.co.il

ישן 17-08-2006, 00:37

בתגובה להודעה מספר 59 שנכתבה על ידי -I_E- שמתחילה ב "1. לגבי סימון מאמצעי מוטס -..."

האם סביר להניח שלמחבלים תהיה יכולת זיהוי לזירה על בית? אני בספק... גם במתאר של מלחמה קרקעית כוללת עם סוריה אני די מסופק מה רמת האמצעים שלהם לזיהוי לזירה.

אני חס וחלילה לא מציע להשתמש בחמ"מ עבור כל מטרה בזמן מלחמה. הכוונה היא לשימוש במקרים מיוחדים בהם אין באותו הרגע אפשרות אחרת וישנה מטרה שעשויה להצדיק שימוש בטיל יקר (6 מחבלים בבית סמוך לכוחותינו כשאין מס"קר בסביבה עשויה להיות דוגמא לא רעה).
www.MegaPixel.co.il

ישן 16-08-2006, 22:47

אהממ..
בתגובה להודעה מספר 54 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "אני שמח לראות שהדיון התפתח לו..."

עשית קצת סלט - ה NLOS LS לא בוטלה והיא אחד המרכיבים המרכזיים בתכנית ה FCS (לפחות עד כמה שאני יודע הפיתוח נמשך) , עתיד ה JCM לעומת זאת קצת יותר בעייתי.

מה הרתיעה מסיב? גם ל SPIKE יש סיב (בגסאות המשדרות לאחור ומאפשרות עדכון מטרות וכו').
לטכנולוגיית לייזר בעיות משלה, כיום נוטים ללכת דווקא לכיוון ההדמאה (LADAR,MMW וכו') או מולטיספקטרלי/שילוב הנחיות.

בארה"ב קיימת פתיחות רבה באופן כללי וכל תפיסת בטחון המידע שם היא שונה לחלוטין.
מכיוון ומבנה העוצבות הלוחמות בארה"ב שונה לחלוטין קשה לעשות את ההשוואה (אחרי הכל שם המסק"רים כפופים ישירות למח"ט,ברור לך שאם הוא רוצה שבית יירד אז הוא נובח על הטייס והבית יורד).
.

ישן 16-08-2006, 23:08
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 63 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "האם יש סיכוי שנוכל בעתיד..."

ממה שידוע לי, החמ"מ ברמת האוגדה בארה"ב אינו מתקדם מזה שקיים בארץ.

על הקרקע מתבססים על טאו וג'וולין, שימוש ברמ"מ MLRS ושימוש במסק"רים באויר (וזה השינוי העיקרי) - הלפייר וטאו.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 16-08-2006, 23:22

NLOS-LS
בתגובה להודעה מספר 63 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "האם יש סיכוי שנוכל בעתיד..."

אין לי מושג אם ניתן יהיה לרכוש את המערכת בעתיד-קודם שתכנס לצבא ארה"ב...
המערכת אכן מרשימה מאד ועד כמה שאני זוכר דובר על מסירה ב 2008, אבל כפי שמיקיטל ציין פעם - כל הקשור ב FCS נתון בספק (ובקיצוצים ורידודים מתמידים).

חמ"מ בארה"ב - נכון להיום אין מערכת מקבילה לטווחים שהזכרנו, ( ה NLOS LS ממלאת תפקיד זה ב FCS , כאשר יש גורמים נוספים כמו פגזים ורקטות מונחות לפלטפורמות אחרות).
עם זאת, הסיוע האוירי הקרוב (CAS) מובנה הרבה יותר (גם ברמת פלטפורמות ייעודיות כמו A10) והארטילריה אף היא מופעלת בצורה שונה.
.

ישן 16-08-2006, 23:48

בתגובה להודעה מספר 65 שנכתבה על ידי desertowl שמתחילה ב "NLOS-LS"

מעניין.

כלומר יש לנו פה (לפחות על פניו) הבדל משמעותי מאד בגישה לחמ"מ ארוך טווח בין ישראל לארה"ב.
מסקרן לדעת האם מישהו בתוך הצבא ביצע עבודת מחקר השוואתית רצינית בין התפיסה הישראלית בתחום לזו האמריקנית.

אגב אין אפילו מועד משוער לסיום הפרויקט, איפה הוא בכלל עומד - יש כבר חומרה בניסוי?
ובלי (או עם) קשר - האם הייתה מחשבה רצינית בצבא לספח ממש מסק"רים למפקדי אוגדות במלחמה או שגודלו של צה"ל פשוט לא מאפשר שיטת עבודה כזאת?

תיקון - ראית שציינת (או הוספת) כי מדובר כרגע על 2008 - מה זה אומר באמת על מצב המערכת כיום - ניסויים מתקדמים?
www.MegaPixel.co.il

ישן 16-08-2006, 23:54
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 66 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "מעניין. כלומר יש לנו פה..."

גודלו של מערך המסק"ר לא מאפשר זאת. זה פוגע בגמישות (אבל מחייב תיאום).

בד"כ מקבלים אמצעים לפי דרישה - שוב יש צורך באימון רב ותיאום טוב בשביל להזיז את זה.

ישן 17-08-2006, 00:14

בתגובה להודעה מספר 67 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "גודלו של מערך המסק"ר לא מאפשר..."

כן הנחתי שזה המצב (בעניין המסק"רים). אגב יש איזשהו סיכוי שבעתיד יקבלו פשוט מל"ט חמוש (במקום או בנוסף למל"ט התצפית)? [אני מניח שלא ממש ניתן לענות על השאלה במגבלות ב"ש אבל זאת בכל זאת נקודה למחשבה].

עניין ה-"לפי דרישה" הוא בעיני שורש כל רע ופה המקום לכל התקלות - אם למח"ט היו אמצעים מתאימים תחת פיקודו הישיר (בלי צורך "לבקש טובות") מצבנו היה לדעתי טוב יותר. כמובן שראוי לשאול את המח"טים עצמם האם באמת מדובר בצורך אקוטי או בגחמה שלי שנבעה מעיוות מקרי כלשהו שהוצג בסרט המדובר.
www.MegaPixel.co.il

ישן 17-08-2006, 00:43
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 68 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "כן הנחתי שזה המצב (בעניין..."

אתה נסמך יותר מדי על מל"טים. עכשיו לא היה איום נ"מ, אבל זה יכול להשתנות בנקל, ואז המל"ט הזה כבר לא זמין.

בנוגע לדרישות - אין באמת בעיה עם זה כשהמערכת מתפקדת, אפילו בצורה בינונית. אם המערכת לא מתפקדת, אז שום דבר לא יעזור - ושוב - יש לחטיבה עורבים, גילים ויש אפשרות לצייד אותם בפגזי מרגמות מונחים, כך שיכולת פגיעה מדוייקת לטווח של עד 8 ק"מ הוא בהחלט קיים ובהחלט מספיק.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 13:44

הדף נוצר ב 0.19 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר