לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 18-08-2006, 05:58
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  
מערכות מודיעין חוזי (IMINT), מערכות חישה גילוי והתרעה - חלל, אויר, ים ויבשה. התנהלות ביטחונית, תעשייתית וחוזית בינלאומית

חבר מתאריך: 08.03.05
לפני שישפכו עלייך רותחין כאן....
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי פטנק שמתחילה ב "האם עכשיו ירכשו טנק אמריקאי"

במבט ראשון השאלה הזו מזמינה ירי בכינון ישיר אלייך השואל....
וגם אני כמעט ויריתי - למרות שזה לא מנהגי.

יחד עםן זאת לשאלה הזאת משמעות רבה מכמה טעמים:
א. M1A2 שבו רוב המערכות הן ישראליות (כולל מיגונים ובק"ש תוצרת בית) יכול להוות פתרון שיש לקחת בחשבון.

ב. ניתן יהיה לממנו בכספי FMF (מתנה אמריקאית).

ג. ניתן אולי להרכיבו אף בארץ (ראה דוגמא - מצרים...)
ד. מערכות טובות עבורו מתוצרת כחול לבן - אפשר שהצבא האמריקאי יהיה מעוניין בהן גם כן....!! (ייצוא)
ה. מערכות כאלה אפשר יהי להציע למדינות אחרות כמו טורקיה, אוסטרליה....
ו. ניתן יהיה אולי אף "לשנורר" OFFSET ישיר ועקיף מהאמריקאים.....
ז. ניצן יהיה אולי להגדיל את נתח הסיוע האמריקאי לישראל לצורך רכש כזה שכן דולרים אלה יחזרו בעקיפין לתעשיות אמריקאיות ובעיקר ל - GD.
ח. במסגרת משא ומתן על רכש כזה ייתכן ויאפשרו לנו למכור מרכבות "עתיקות יותר" למדינות שתחפוצנה בהן....
ט. כחלק מעיסקה כזאת אפשר יהיה לדרוש שיתוף תעשיות ישראליות בתוכניות עתידיות בארה"ב כגון ה- FCS (אמנם תוכנית מקרטעת אבל עדיין תוכנית...)

קיימים צדדים חיוביים נוספים למהלך אפשרי כזה.

הנושא איננו כה טיפשי כפי שהוא נראה על פניו.אגב - לא חייבים לוותר על המרכבה סימן 4 בתוך מתאר רכש אפשרי שכזה !!!!!

נערך לאחרונה ע"י מיקיטל בתאריך 18-08-2006 בשעה 06:02.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 18-08-2006, 06:10
צלמית המשתמש של סירפד
  סירפד מנהל סירפד אינו מחובר  
מנהל פורום צבא ובטחון

חבר מתאריך: 04.05.02
שלוש סיבות טובות למה לא
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי מיקיטל שמתחילה ב "לפני שישפכו עלייך רותחין כאן...."

1.תצרוכת הדלק של האברהמס על כל דגמיו מזעזעת. מי אמר קיצוצי תקציב כל שני וחמישי?
2.המרכבה תוכנן בהתאמה לצרכים המיוחדים של צה"ל. במקרה של מלחמה ברמה"ג, אין (כנראה) בעולם טנק עם עבירות טובה יותר לשטחים מסוג זה.
3.יש במרכבה כמה "שיפורים" ומאפיינים שלא קיימים בטנקים אחרים, שמהווים "קלף בשרוול" בשעת קרב. אני מניח שהם עדיין מסווגים ואין אפשרות לפרט עליהם.

ואין בעיה עקרונית לקיים דיון על כל נושא שבעולם, כל זמן שזה נעשה באופן מושכל ובוגר. כשמתחילים דיון בשאלה בעייתית וממשיכים אותו בתגובות לא רציניות - אז מתחילות הצרות!

נערך לאחרונה ע"י סירפד בתאריך 18-08-2006 בשעה 06:13.
ישן 18-08-2006, 15:55
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  
מערכות מודיעין חוזי (IMINT), מערכות חישה גילוי והתרעה - חלל, אויר, ים ויבשה. התנהלות ביטחונית, תעשייתית וחוזית בינלאומית

תגובה...
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "שלוש סיבות טובות למה לא"

א. תצרוכת דלק ה"אברמס" - אינני בקיא בנושא אולם זהו שיקול לוגיסטי בתנועה ובאימונים שאני מניח ששמו עליו דעת מסוימת. לא ראיתי התעקבות שריון אמריקאית בעיראק בשל בעיות תידלוק, ושם המרחבים היו גדולים מאד. מבחינת עלויות הדלק ותובלתו לכוחות וכן איכסון וכו" - דומני שאין זה שיקול בעל משקל שיעמודבפני החלטה זו או אחרת בנושא. אשמח ללמוד מה ההשוואה בין תצרוכות הדלק של המרכבות לעומת ה- M1A2 . בטבלת "בעד" ו"נגד" תצרוכת הדלק איננה המרכיב העיקרי אלא אם להבדל משמעות דומיננתית. לא נראה לי שכך הדבר.

ב. זירה ועבירות - המושג "זירה" איננו מבהיר מספיק. אני מניח שכוונתך למתארים בפניהם אנו עומדים כאן באזור (לעומת מתארי לחימה בזירות עיסוק NATO או אחרים). אכן המרכבה תוכננה לאחר ועל בסיס צרכים שמקורם במלחמת יוה"כ. באותן השנים המטרה העקרית היתה לאפשר קידום חי"ר לשדה הקרב, בבטן הטנק. ייעוד אותו חי"ר היה הגנה על הטנק בפני...יחידות טילי נ"ט הפזורות בשטח, ואשר לטנק עצמו קשה לאתגרן. האם נעשה שימוש בתא הלוחמים למטרה הזאת בקרבות לבנון בחודש שעבר ....? האם היה הדבר אפקטיבי בקרב...? - על כך יש לענות בצורה עיניינית ומתוחקרת היטב בהיבט הכולל של לוחמת שריון במתארים הצפויים ובתו"ל הצ"הלי. חייבים גם לשים לב לכך שהפעלת מערכת כגון "מגיל רוח" שיש שמסגלים לה תכונות על (....), חייבת לקחת בחשבון חי"ר "עמית" הפזור בסביבת הטנק... אותו חי"ר שייתכן ויצא מבטן המרכבה רגעים לפני הפעלתה.... עבירות - האם אכן נבחנו כאן בזירה שלנו המרכבות לצד הM1A2 ...? האם ישבו וחשבו כיצד ניתן לשפר את עבירות ה"אברמס" על בסיס הנלמדבמרכבות... האם מתארי עבירות ברמת הגולן ובשטחי סוריה עצמה שונים מאד מאלה של קוריאה למשל ( מתכנני ה"אברמס" לקחו זאת בחשבון)? יתרה מכך - אינני גורס החלפת המרכבות ב"אברמס" - אלה שקיימות יישארו ואפשר ליעדן לזירה הסורית אם תתלקח. ובמידה ונשכיל "לשדרג" את עבירות ה"אברמס" האם אינך רואה כיצד הלקוח הגדול ביותר של הטנק הזה, קרי ארה"ב, ייתכן וימצא בכך עניין גם כן....? נושא העבירות הינו נושא שיש לתת עליו את הדעת ולשקול אותו היטב בהערכות הללו. להערכתי הוא חשוב יותר לבדיקה מנושא תצרוכת הדלק שהזכרת.

ג. אמצעים מיוחדים - כל האמצעים הללו אפשר להתקינם באופן זה או אחר על ה"אברמס". מלכתחליה. לא אמרתי כי קונים חבילה שלמה של טנק ומערכותיו. והנה נפלתי do tbh לתוך מסגרת "לשון" עממית בארץ - חברים - את ה"אברמס" (אם וכאשר...) לא קונים....אלא מקבלים..... חינם אין כסף. מי ששוכח את נושא כספי הסיוע - לוקה בהבנתו את נושא הסיוע הצבאי של הדוד סאם למדינת ישראל....!!! יתרה מזאת - שילוב מערכות "מיוחדות" כאלה, יאפשר במסגרת משא ומתן על Offsets (ואנחנו טובים מאד בשנור הזה....) לנסות ולמכור אמצעים כאלה גם לארה"ב. גם סיווגם לא כל כך יפריע שכן אין כאן ניסים ונפלאות טכנולוגיות שאינן ידועות לאמריקאים (נא לא להתרברב יתר על המידה ידידי..), וגם אם יש סווג כזה או אחר, ניתן לשדרג מערכות "כלפי מטה" ולהציע רק נגזרות וכיו"ב. התעשיות הבטחוניות ירצו בכך - יותר עבודה, יותר ייצוא למדינה, וכן... מחירים נמוכים יותר לכל מערכת בשל כמויות ייצור גדולות אפשריות כתוצאה מייצוא אפשרי....

עקרונות דיון - כדי שלא לערבב חלב ביוגורט - אניח לנושא הזה ואולי אכתוב לך על כך בפרטי. אם יישאר זמן.

ומכאן לתגובות הבאות....
ישן 18-08-2006, 16:32
  desertowl desertowl אינו מחובר  
מומחה טכנולוגיות צבאיות חיישנים ומערכות תצפית

חבר מתאריך: 18.10.03
מה עם שיקולי הומוגניות?
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי מיקיטל שמתחילה ב "יש ויש סיבה לדיון..."

עד שהצלחנו להפטר מהחזקת מערכים כפולים ומשולשים (עדיין לא נפתרנו אבל אנחנו בדרך לשם, אני מקווה) , לקלוט מערך חדש לחלוטין נראה לי לא חכם.
כ"כ בארה"ב עצמה מרבית הטנקים מבוססים M1A1 ועדיין לא עברו שדרוג ל A2, ואני חושב שהמרכבה סימן 4 מתאים לצרכינו יותר מאשר האברמס לאחר השדרוג (הזכרת את מסדרון החי"ר לדוגמא - אני סבור שנעשה בו שימוש נרחב, ימים ותחקירים יגידו).
במידה ויוחלט כי מספר הטנקים איננו מספק, ייאלצו לחדש את ייצור המרכבה סימן 4 - אני לא בטוח כי יהיה מדובר בעסק יקר יותר מקליטת M1 בארץ (אני מדבר על התקציב השקלי שיידרש להטמעת הטנק בארץ ולא על הרכש עצמו).
That would be like the splendor of the mighty One…
I am became death,the shatter of Worlds.
.

ישן 18-08-2006, 17:41
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  

קשה בלי מספרים...
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי desertowl שמתחילה ב "מה עם שיקולי הומוגניות?"

ומסובך מאד עמם.....

על כל פנים חלק מההערכות מצביעות על ייתרון כלכלי משמעותי ברכש כזה. ותעסוקת תעשיות ישראליות, הרכבות, שיפורים, ןאפשרויות ייצוא לארה"ב למשל.... (דוגמא קטנה - פרויקט גדול של שידרוג הפטונים בטורקיה ע"י תע"ש... על בסיס ידע שנרכש כאן בארץ על טנקים כאלה... (ויש עוד דוגמאות)

הכל תלוי במשא ומתן אם וכאשר יהיה.

גם נושא מורכבות ושוני המערכות הלוגיסטיות נידון ונלקח בחשבון. אפשר לטפל בו בשקלים ואף להסתייע בדולרים של הדוד סאם.

לא נצא ממהלך כזה - עשירי עולם. כמובן שלא. אבל יש לחשוב טוב ולבדוק שוב לעומק כל סוגיה והערכה אפשריות.

מסיבות בטחון כולל ואסטרטגי של המדינה, אני מעדיף מטריית טילים ייחודית וטובה שאינה ניתנת לנו משום מקום כנגד איומים מאירן, על פני טנק שלא ממש הוכיח עצמו ושתחליף לו אפשר לקבל ועוד לצאת נשכר מהעיסקה....
ישן 20-08-2006, 13:21
  eladg eladg אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.04.06
שאלה נוספת שיש לשאול
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי מיקיטל שמתחילה ב "לפני שישפכו עלייך רותחין כאן...."

האם המרכבות הוכיחו יתרון משמעותי כל כך יחסית למג"חים ?
לא רק בלבנון אלא בעיקר בשטחים.
לא מדבר על מרכבה 4 אך יש לזכור כי לא כל המערך שלנו מתבסס על הדגמים האחרונים, וציינו כאן הרבה מומחי שיריון שייתכן וההבדל בין מרכבה 1 למרכבה 3 קטן יותר ממג"ח (מהמתקדמים יותר) למרכבה.

אני לא מתמצא מאוד בטנקים אבל שאלות שאני שומע מחברים שמשרתים (הרב במילואים וכמה שמפקדים על גדודים כעת) בשיריון מעלות טענות זהות.

וכמו שמיקיטל אמר (כל כך נכון...) - גם החלפים של מג"ח הם חינם ואפילו נמצאים בשפע.

אני לא יודע מה יהיו המסקנות שיתגבשו אחרי שלב הפקת הלקחים אבל באיזשהו מקום ברור לי עד כאב שתהיה דרישה לעוד ועוד תקציב ולא תחקיר מעמיק כיצד יכלנו לבצע טוב יותר בתוך אותה מסגרת.
ישן 18-08-2006, 16:21
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  

תגובה...
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי מוטי אנג'ל85 שמתחילה ב "אני לא חושב שיש צורך"

עלויות - התייחסתי כבר בתגובתי ל"סירפד" וכן בתגובות אחרות בנושא הזה בעבר. אנו לא נקנה מארה"ב טנקים.כפי שאיננו קונים את מטוסי ה- F16 או ה- F15 ועוד ועוד. ובלשון ה"גשש החיוור" - הכניסו לכם את זה היטב היטב לראש...... אנו מקבלים ולא קונים. ובאופן שאנו "מקבלים" אנו אף יוצאים מושכרים בשל הסכמי offset ושנור (אני משתמש בביטוי הזה "שנור" בהיבט חיובי עם חיך על שפתיים - מי שמתעסק בזה יבין היטב....)

הייצור הנוכחי בארץ - אותו הזכרת (מרכבה-4) הופסק לא מכבר בין היתר בשל בעיות תקציב שיקלי !!! - ייצור כזה יוכל להמשך לשיפוצים ושידרוגים (זכור - לא אמרתי לבטל את השימוש במרכבות !!!!!!!), אבל יכול להיות מוסב להרכבת ה- M1A2....!!

לבנון וה"אברמס" - יש לראות את הנושא מזווית שונה במקצת. אם עד כה רווחה לה הדעה (אף פעם לא הייתי שותף לה) שטנק המרכבה-4 איננו פגיע ולכן אין כמותו ועל כן זהו הטנק עליו נשען עם הבחירה, הרי שהאגדה הזאת עצמה נפגעה (בחרתי את המילה "נפגעה" כדי לרכך את כל הסטטיסטיקנים החובבים.....). אין שום טנק בעולם שיעמוד היטב, לא במעיל רוח ולא בז'קט חורף(....) מול פיתוחי נ"ט והפעלתו. שום טנק. גם אין אגב שום מטוס חמקן לגמרי.... (נושא לאשכולות אחרים...). הדיון חייב להתקשר לתקציבי רכש של חש"ן לאור הנלמד על מגבלות הטנק בזירת הקרב. יש להשקיע משאבים כלכליים וכספיים בפתרונות כחול-לבן איכותיים ודרושים אחרים ולא לטפס על עצים גבוהים לא לנו. טנק מתקדם, מטוס קרבמתקדם, מתוצרת כחול-לבן, המדינה קטנה לפרויקטים כאלה. אלא אם באמת בנינו טנק בלתי פגיע. ולא כך הדבר.

מצרים - מרכיבה בארצה, תחת הסכם עם ארה"ב את ה- M1A1 מזה שנים. תעשייתה אף "משדרגת" אותו לצרכיה שלה. התלות הזאת של מצרים בארה"ב טובה לעמנו בסופו של דבר !! הרכש המצרי אגב הינו במסגרת FMS להבדיל מ- FMF.

אני רואה את ה"אברמס" יותר כ- "אברהם" אפשרי מאשר "איברהים..."
ישן 18-08-2006, 08:01
צלמית המשתמש של Pashut Shiryoner
  Pashut Shiryoner Pashut Shiryoner אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.03.05
קצת עובדות

חברים,

ראשית כדאי להזכיר עובדה - האמריקאים, בניגוד למנהגם בפלטפורמות אוויריות, לא מוכרים פלטפורמות יבשתיות מתקדמות. הם מוכנים למכור לנו בכל רגע M1 כמו שמיוצר במצרים עם תותח 105 מ"מ. כזה - אנחנו ממש לא צריכים.

GDLS יצרנית הטנק התחרתה לפני שנתיים על פרוייקט הטנק הטורקי החדש (שבוטל בינתיים). למדינות נאט"ו, הוחלט בממשל האמריקאי, ניתן למכור את ה- M1A2. תג המחיר שננקב הוא - קחו אוויר - למעלה מ - 9 מיליון דולר. גם בכספי סיוע זה הרבה מאד כסף

מיקיטל - מעט מאד מרכיבי ה- M1A2 הם מתוצרתנו. בכלל - אנחנו כמעט ובכלל לא מוכרים ליבשה האמריקאית (גם בדברים שבהם יש לנו יתרון בולט) - אפקט ה NIH (Not Invented Here) - בולט מאד. אגב - הרכיב הישראלי הבודד בבק"ש האמריקאי, עוקב טרמי תוצרת אלביט, שמספר דגמים שלו נרכשו לאבלואציה - לא נכלל לבסוף בבק"ש. טכנולוגית מיגון ישראלי (של רפאל) נרכשה עבור נגמש"י הברדלי אבל לא עבור הטנקים.

אפילו את מערכת ה- Trophy מתוצרת רפאל, שדומה לה תהיה להם רק בעוד ארבע-חמש שנים ויכולה להציל חיילים אמריקאים בעירק - הם "בוחנים" כבר שנה ועדיין לא קיבלו החלטה.

בנוסף למה שסירפד כתב במדוייק - יש ל- M1A2 בעיית מנוע (טורבינת גז) חמורה ביותר בשטחים רווי אבק וחול.

בקיצור - הרעיון, שנשקל והועלה יותר מפעם אחת, היה מעניין אם הם היו מוכנים למכור לנו, במחיר סביר וגם אז - התאמת מערכות (למשל הבק"ש והמיגון ) לצרכינו - היתה מורכבת מאד.

ישן 18-08-2006, 17:08
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  

אלה אינן "עובדות"...
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי Pashut Shiryoner שמתחילה ב "קצת עובדות"

ארה"ב אותתה בעבר למשה"ב שמכירת M1A2 אפשרית ובאה בחשבון. ישראל היא שלא רצתה בכך. בעיקר משום הרגשת העליונות ששררה בקבוצת "טליק" והתייחסה ל"מרכבות" למיניהן.

במשא ומתן רציני - אפשר לדון עימם על כל נושא כולל תותח וכולל חליפת הגנה ומערכות בק"ש.

הן הפנטגון והן חברת GDLS - יראו בשוק כזה תמריץ אדיר לקווי הייצור בארה"ב אותם הם מנסים לשמר...

אבל הדיון הזה עוסק בשאלה העקרונית ולא בניחושי "מה באמת יתנו לנו". כשמציגים את האפשרות, חייבים לנתח את הסיבות לכניסה לדיון אם בכלל - מול האמריקאים.

עמדתי היא - שיש מקום לחשוב על כך, וחלק מהסיבות שמניתי חייבות להיות מונחות ונדונות כיאות (לא כאן כמובן - אבל אנחנו הרי דנים ולא מחליטים כאן דבר).

תג המכיר - כשבאים למשא ומתן מניחים הנחות יסוד. אחת ההנחות הינה שהמחיר אמנם יקר אולם הדוד סאם, במידה והוא מעוניין, "ישדרג" את מט"ח הסיוע שכן הדבר עוזר לתעשייה המרומית בארה"ב וכן לשמירת יכולות שריון. אל נטעה שוב - אנו לא נשלם. אנו נקבל. יתרה מכך - המחיר שנקבת (אני מכיר מספר נמוך יותר) כולל את כל מערכות הטנק. וכפי שכתבתי - לא הייתי ממליץ לרכוש אותו כ"חבילה" כפי שאיננו רוכשים את המטוסים והמסוקים כחבילות...!!! לכן תג המחיר חשוב פחות מאשר מחיר אמיתי וריאלי לאור תוכנית משולבת עם תעשיות ישראליות. ושוב - מקבלים ולא קונים.

מערכות ישראליות בכלי יבשה בארה"ב - בוודאי שאין רבות. ראשית לא כולן טובות יותר מאמריקאיות (יש להרגע בנושא הזה...!!) שנית הם, כמו עם ישראל, חייבים לשמר יכולות ולסייע לתעשייות שלהם, שלישית שרבוב מערכות ישראליות מקשה על ייצואן ע"י ארה"ב למדינות אשר לישראל אין עניין במכירה להן. רביעית - שרבוב מערכות ישראליות ביבשה האמריקאית הינו עניין למשא ומתן כתנאי לרכישת ה- M/A2. יהיו מערכות בהן הם יתעניינו, ויהיו כאלה שלא. עוקבי מטרה אופטיים כשל זה של אלביט יש רבים בעולם. פסיק פה פסיק שם - היום אין בזה שום חוכמה טכנולוגית ייתרה. אני מכיר היטב את הנושא. ה- NIH שהזכרת קיים בכל מדינה, בכל תעשייה וגם בארץ כמובן. ויש בו הגיון מסוים - תלוי בפרטים.

מערכת "מעיל הרוח" - השקיעו כבר כספים רבים שם בארה"ב. אין שום מערכת כזאת לא ישראלית ולא אמריקאית שאפשר כבר היום לשלב במערך הלוחם. צבא לא נשען על פתרונות הוקוס פוקוס נקודתיים - CONOPS מתאים בעיראק ובאפגניסטן, הצורך בלוגיסטיקה, בחלפים, בטיפולים ותיקונים, במערך שלם של שו"ב ברמת פלוגה, גדוד, חטיבה לוחמת אמריקאית.כל אלה אינם עניין של שנה ידידי.
הצלת חיי צוות טנק, עד כמה שהדבר ייראה בלתי הגיוני, הינה אך אחד מהשיקולים..... וכבר אמרתי, מי שסבור שזהו המדד העיקרי - קשה יהיה לשכנעו אחרת. המציאות בנושא שונה בתכלית. רוב העם האמריקאי כיום חושב שהצלת הצוות אפשרית אבל יותר ע"י פינוי עיראק..... וזה להערכתי ייתבצע בסיבות הבחירות לנשיאות או אחריהן מאשר ע:י רכישת ?מעילי רוח" לטנקיסטים.....

טורבינת הגז במתאר קרקע חולית - אינני חכם בנושא אולם אשאל ידידים ב- TACOM. כיצד טיפלו בנושא במדבריות עיראק ? סופות החול שם אם זכור לך, מעמידות כל אבק בגזרתנו באור "אבק כוכבים..."

לסיכום: הרעיון הכללי הזה איננו חדש - אולם הוא חייב לתפוס תאוצה לאור אי עמידת המרכבה-4 בציפיות ובהנחות שהנחנו עד כה.
ישן 18-08-2006, 17:54
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  

חשוף ?....
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי desertowl שמתחילה ב "צפיות והנחות עד כה..."

ברשותך - לא אתיחס.

אולם גם ללא ה"עובדות" הסופיות וממצאי הוועדות מהשטח - יש כיום מספיק חומר לציבור כדי לדרבן ולשוחח על נושאים מהסוג הזה - ללא חדירה לתחום מסווג......

בכוונה אני עוסק כאן בהנחות בסיס ברמת הציבור המתמצא בנושא.

ודעותי בנושא פיתוחים כאלה (לביא, ומרכבה למשל) ניזונות מהבנה מסוימת.... של התהליכים להם אנו חשופים !!!!. גם אם יוכח בעליל שהמרכבה אכן עמדה בציפיות.... הנושא חייב לעבור בדיקה מחדש. להזכירך - שקלים....שקלים....שקלים..... וכל כך זקוקים להם במקומות אחרים כיום הן בצה"ל והן לשיקום וחיזוק העורף....
ישן 19-08-2006, 09:49

הצעה
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי מיקיטל שמתחילה ב "חשוף ?...."

מיקיטל

לא התכוונתי לפתוח ויכוח.
מציע שתתעניין במצב כספי הסיוע העומדים לרשות היבשה בחמש השנים הקרובות ולמה הם מיועדים.
מציע שתתעניין במקורות האמיתיים לכספי פרוייקט המרכבה ומה יקרה להם אם יבוטל הפרוייקט.
מציע שתתעניין מה קרה עם "האיתות" של ארה"ב לגבי מכירת הטנק ברגע שניסינו לבחון משמעויות לעומק.
נכון - היום אין שום מערכת הגנה אקטיבית אבל מחר (או ליתר דיוק בנובמבר) תהיה מערכת טרופי מבצעית מורכבת ומוכנה לקרב בארה"ב. אם נמשיל להגיד "אין היום" לא יהיה גם מחר וגם אף פעם.
ואכן ניתן להרכיבה גם על M1 - אני מאמין ש- GDLS יצרני הטנק בארה"ב ושותפי רפאל בארה"ב עושים משהו בעניין....

ישן 18-08-2006, 09:48
צלמית המשתמש של Gilgamesh
  Gilgamesh Gilgamesh אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.01
האדם שבטנק מנצח
בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי pbp שמתחילה ב "למה ?"

המרכיב הכי חשוב בשרידות של הטנק, הוא לא המיגון אלא הטקטיקה והתו"ל הנכון שמאושר (או לא מאושר) לשימוש עבורו.

אבהרמס או לא אברהמס, כל טנק יהיה לגרוטאות פלדה מעשנות אם יכריחו אותם להסתער לתוך מארבי נ"ט וודאיים.

כן הייתי קונה כמות מוגבלת של אברהמס. זאת, לשתי מטרות: 1) למידת כוחותיו ומגבלותיו. 2) בפעולות הסתננות בזמן מלחמה (כמו ביום כיפור, שנשלחו טנקי טיראן שלנו אל מאחורי הקוים המצריים).

הבעיה הכי גדולה של כל מדינה ברכש זר, הוא הסכנה של בסנקציות. אם היו לנו טנקים זרים, וימנעו מאיתנו חלקי חילוף קריטיים, אזי כיאזל מלאי חלקי החילוף... גם הטנקים יפסיקו לתפקד.

ייתכן וזו הסיבה שח"א עדיין מחזיק במלאי של מטוסי כפיר. (חבל שלא השתמשו בהם בלבנון).
ישן 20-08-2006, 15:18

לגבי הכפיר...
בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי מיקיטל שמתחילה ב "חייב להעיר..."

כל כמה שאני יודע, זהו מנוע שאנחנו מייצרים ברשיון. אי אפשר לשלול לנו רשיון כזה בדיעבד.

גם אותם ברגים שבשלב מסויים הגרמנים לא רצו למכור לנו... אם אני זוכר נכון, התחלנו לייצר אותם בעצמנו... נדמה לי בטכניון. העובדה שבחרנו לייבא חלקים מסויימים נובעים מעלויות של זמן וכסף, לא טכנולוגיה. זה הבדל גדול!

אני מאלה שבעד להתנתק מכל תלות בארה"ב כמה שיותר מהר, וכל כמה שאפשר.
אני הייתי רוצה לראות צה"ל 100% כחול לבן, עד לרמת משאיות האספקה וכלי הרכב הלבנים. (כן, שיהיה לנו מפעל רכב נורמלי, לא סוסיתא, לקנות רשיונות ייצור אם צריך).

אם אני לא טועה, אז למבצע קראו מבצע רביבים, טיראנים שלנו צלחו את התעלה והשמידו מספר גדול של סוללות נ"מ מצריות, טנקים ומשאיות אספקה. זה היה מבצע מוצלח מאוד. צריך לשמר את היכולת לעשות דבר דומה, בין אם לרכוש כמות מוגבלת של אברהמס, או להרכיב תחפושות על מרכבות.

נערך לאחרונה ע"י Gilgamesh בתאריך 20-08-2006 בשעה 15:22.
ישן 20-08-2006, 15:22
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי Gilgamesh שמתחילה ב "לגבי הכפיר..."

ומי ישלם על זה?

האמריקאים תורמים לנו מלייארדים של דולרים - כמעט חמישית תקציב הוא סיוע חוץ.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 21-08-2006, 11:11

מי ישלם? תשובתי!
בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "ומי ישלם על זה? האמריקאים..."

משלם המיסים הישראלי, כמובן!

במקום לשלם דמי אבטלה וכספי רווחה, אפשר להגדיל את התעשייה הצבאית והאוירית שלנו, לייצר מקומות עבודה ישירים ועקיפים בפריפריה. גם מבחינת התקציב, יש לאפשר תכנון ארוך טווח ותקציב הצדיידות קבוע ויציב שאף אחד באוצר או בצבא לא ישחק איתו כל שני וחמישי.

שיתוף פעולה עם מדינות ידידותיות כמו הודו או דרום קוריאה, יכול גם כן לצמצם הוצאות פיתוח וייצור של פלטפורמות חדשות לדוגמא.

וכן, ישראל צריכה להמשיך להגדיל את הצבא, לעבור מנטלית לחשוב כמעצמה אזורית ולהפעיל את הכוח בחופשיות הנגזרת מכך.

ולגבי "התרומות האמריקניות", הן נובעות ממספר סיבות שונות, שהחשובה שבהן היא הסכמי קמפ-דוויד 1979. ארה"ב מחוייבת לעליונות הצבאית והבטחון של ישראל בתמורה למסירת סיני למצרים.
קמפ-דויד הוא הסכם משולש שנועד על רקע המלחמה הקרה, לאפשר למצריים לערוק מחסות בריה"מ לחסות ארה"ב. לשם כך, המצרים דרשו את סיני ומיליארד דולר לשנה. בעבור סיני ארה"ב ממשיכה לשלם לישראל בנשק.

נערך לאחרונה ע"י Gilgamesh בתאריך 21-08-2006 בשעה 11:15.
ישן 19-08-2006, 17:40

אם כך...
בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "בכלל לא."

שוב - אין לי כל רצון להכנס לויכוחים פילוסופיים עם חברי הפורום הנכבדים.
תפיסת השרידות של ה- M1 , כמו גם של מרבית הטנקים בעולם, שונה מהותית מתפיסת השרידות של המרכבה. בתכנון טנק חדש, באופן כללי ביותר יש לאזן בין עוצמת האש, הניידות והשרידות. מרכבה הוא הטנק היחידי המתוכנן תפיסתית כך שכל אחד משני המרכיבים האחרים משרת את השרידות (ואנא - חסכו ממני את ההערות הציניות לגבי שרידות המרכבה במלחמה הנוכחית בלבנון - אם ניתן היה לפרסם את הנתונים המדוייקים - רובנו היינו מופתעים מאד)

לפיכך - כבר ברמת התפיסה התכנונית, לא כל שכן בפועל - המרכבה טנק שריד יותר מכל טנק אחר בעולם. גדוד M1 במקום גדוד מרכבה 4 בסלוקי - היה משלם מחיר כבד פי כמה (אולי לא - כי הוא לא היה מגיע לסלוקי בדרך שהגיע גדוד הסימן 4 - הוא פשוט היה משאיר את המזקו"ם בדרך ולא משום שהמזקו"ם שלו "פחות טוב" מסימן 4 - הוא פשוט לא תוכנן לעבור בשטח כזה)

יש נתונים רבים על שרידות ה- M1 בעיראק. יש סיבה טובה שהאמריקאים שומרים את זה כסוד כמוס...

ישן 18-08-2006, 17:26
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  

מוגן יותר ?
בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי levikon שמתחילה ב "יש גם הבדל בין הגנה על הטנק להגנה על החיילים שבפנים."

אין למושג הזה המשקל שהיה לו ערב המלחמה בלבנון. השאלה הינה האם יש לו רמת מיגון בסבירות גבוהה מספיק. לאברמס - יש. גם ל"מרכבה".

במתאר אותי אני מציג, גם מיגון ה"אברמס" עצמו יוכל להיות משודרג בארץ במידה ונחליט שזה טוב ליהודים... הטכנולוגיות שפיתחנו אינן מחייבות הרי שימוש במרכבות בלבד.

שוב - העיקרון המנחה כאן הינו כספי. אם המרכבה אינה "מרכבת אלים" - יש לחפש את הפתרון הזמין והזול הבא אחריה. רכש ה"אברמס" - לא יעלה לעם ישראל בשקלים רבים רבותי. וכף שיקלי בארץ - תקציבי הביטחון האדירים חייבים להתפנות למתן פתרונות לבעיות שהחיזבאלה והמלחמה שכפה עלינו התעוררו והפתיעו רבים מאיתנו.
ישן 18-08-2006, 11:56
  desertowl desertowl אינו מחובר  
מומחה טכנולוגיות צבאיות חיישנים ומערכות תצפית

חבר מתאריך: 18.10.03
פגיעה ישירה של סאגר?
בתגובה להודעה מספר 46 שנכתבה על ידי סרג'יו שמתחילה ב "תראו לי טנק אחד בעולם שעמיד בפני"

לא בדיוק איום הייחוס - אחד הטילים הישנים בזירה.

לגבי השמדת ה M1 עם RPG - מדובר על 7VR , לא ממש סימפטי לחטוף אחד כזה, לא משנה באיזה טנק אתה יושב.

ובאופן כללי - כבר יש לנו מערך שלם מבוסס טנקי מרכבה, מה האינטרס לעבור לאברמס?
בלחימה האחרונה בלבנון, נחשפו טנקי המרכבה מכל הסוגים לקשת רחבה של איומי נ"ט מהמתקדמים בעולם - עכשיו צריך לעשות עבודה מסודרת,לנתח במדוקדק כל תקרית וללמוד היטב את הלקחים, שאני בטוח שיניבו שו"שים ותובנות רבות בנושאי תו"ל.
That would be like the splendor of the mighty One…
I am became death,the shatter of Worlds.
.

ישן 18-08-2006, 20:25
  Tal53 Tal53 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.12.04
האם לא מאוחר מידי?

שאלה למיקיטל, מדוע אנחנו מדברים על ה M1A2 ולא על ה M1A5? הראשון דומה למרכבה 3 והשני דומה למרכבה 4 בהבדל של טריק או שניים.

כמובן שלא נוכל לתת תשובות המצריכות ניתוח מעמיק של עלות תועלת אך ניתן להעלות כמה נקודות עיקריות.

ניתן לצאת מנקודת הנחה שעלות התקנת המערכות האלקטרוניות של המרכבה על האברהמס היא שולית. לפיכך צריך להתמקד בהבדלים בין הפלטפורמות.

את הפלטפורמות צריך לבחון על פי מיגון, עבירות, ולוגיסטיקה.
את שאלת המיגון קל מאוד לפתור: אין לי מושג ומי שיגיד שיש לו הוא שקרן. ניתן להניח שלישראל או לאמריקאים אין איזה פטנט יחודי שהופך את אחד הטנקים ממוגן משמעותית יותר מהשני.

שאלת הלוגיסטיקה ובעיקר המנוע היא חשובה. האמריקאים בחרו בטורבינה שכן היא מאפשרת שימוש בכול דלק מקומי והיא מספקת כוח רב יחסית לגודלה הפיסי. ישראל שאינה מצפה לכבוש אזורים בעלי דלקים אקזוטיים בחרה במנוע הדיזל המוכר יותר. למרות זאת ברור שאין אחידות במנועים ובמערכות ההנעה בין המכרבות השונות. אני לא יודע עם ההבדל בין הסימן 3 לסימן 4 משמעותי יותר או פחות מאשר ההבדל בין מנוע מרכבה לאברהמס.

הנושא אשר לדעתי הוא הבעייתי מכולם הוא העבירות. האברהמס תוכנן לנסיעה באירופה בעיקר על דרכים או למלחמת מדבר. הנושא נבדק בחלקו ואיני יכול להרחיב אך העבירות של המרכבה בשטחים סלעיים היא משמעותית טובה יותר. בעידן של מטעניי גחון בני 100ק"ג ומארבי נ"ט היכולת להתפרס בשטח ולא לנסוע על צירים מוכרים היא יתרון משמעותי. האם ניתן להסב את מזקו"ם האברהמס למרכבה? כמה זה יעלה? האם שאר חלקי הטנק ומערכותיו יעמדו בעומס? גם במרכבות עברנו תהליך של למידה כאשר המנוע והמזקום איפשרו לנו לעשות דברים שהצריח לא סבל.
השאלה העולה כאן היא האם אנחנו מוכנים לוותר על יתרון העבירות או לחילופין כמה יעלה לשפר את עבירות האברהמס?

לצערי ההרגשה שלי, שאינה מבוססת על מספרים, היא שהיום כבר לא כדאי להחליף פלטפורמה שכן הכסף הגדול כבר בוזבז והמעבר יהיה יקר יותר מהתועלת הצפויה.

ישן 18-08-2006, 21:31
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  

אינני רואה מחלוקת בדברינו...
בתגובה להודעה מספר 64 שנכתבה על ידי Tal53 שמתחילה ב "האם לא מאוחר מידי?"

שאלת העבירות - אינני מומחה גדול בזה. אבל טענתי היא שמסיבות שונות לגמרי ניתן לחשוב על תוספת טנקים לחהש"ן ללחימה בזירות אחרות וכעתודה למרכבות גם בזירת הגולן. יש גם לזכור שלחימה עם הסורים לא חייבת להיות במתאר הגולן.... (מקווה כך...) ועל סלעים ואבני בזלת אלא בשטחים נרחבים שממזרח לרמה... עיקר הסיבה לאפשרות הנידונה של עניין אפשרי ב"אברמס" הינה - כלכלית. משום מה מעטים כאן מתיחסים לכך ברצינות הדרושה. וחלק מההיבטים הכלכליים הצגתי בתגובותי האחרות באשכול הזה.

עניין חליפות ההגנה - כפי שכתבת, ניתן להתאימן לטנקים אחרים גם כן. הן אינן ייחודיות למרכבה. ושוב- ייתרונות רבים בהתאמתן לטנק אמריקאי - רובם כלכליים למדינה ולתעשייה כאן.
ישן 18-08-2006, 21:55
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  

מכמה טעמים....
בתגובה להודעה מספר 66 שנכתבה על ידי Tal53 שמתחילה ב "מצטער על חוסר הבהירות, לא ראיתי מחלוקת בנינו."

ראשית - אינני מכיר היטב את ה- M1A5
שנית - הקונספט הזה בפיתוח ולכן יהיה כנראה יקר מאד גם לדוד סאם שיתבקש במתאר הזה לתתו במתנה לישראל.
שלישית - הטנק הזה חייב להוכיח את עצמו. זאת לא משאית שאפשר לבטל את רכישתה בקלות יחסית.
רביעית - אם וכאשר ייכנס טנק חדש לסד"כ האמריקני, הם ירצו למכור את ה- M1A2 למדינות אחרות. בכל מצב כזה כמט (למעט לקוחות עוינים לנו) תצא התעשייה המקומית מורווחת....

כאמור אינני מכיר מספיק את ה A5 כדי להתייחס ביתר עומק לכלי.
ישן 18-08-2006, 21:39
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  

עוד חזון למועד....
בתגובה להודעה מספר 70 שנכתבה על ידי M-270 MLRS שמתחילה ב "זה לא הזמן לדבר על להחליף את..."

כדאי להרגע מעט בנושא ה"טרופי". לא לוותר - אלא "להרגע" עם טיעונים ו"עובדות" כפי שהבאת.

אבל גם אם המערכת טובה מספיק, ניתן להרכיבה על כל טנק...כולל ה"אברמס". ויש לכך ייתרונות כלכליים רבים במסגרת משא ומתן מול הדוד סאם....

אם נרכיב את ה"טרופי" אך ורק על מרכבות, המערכת שכבר כיום אינה זולה כלל, תהייה יקרה מאד בייצור סידרתי מוגבל לצרכים שבארץ. קשה כרגע לחזות בוודאות היכן בעולם ירכשו אותה בכמויות....
מול ארה"ב, במסגרת משא ומתן על רכישת (=קבלת) אברומים (...) ניתן להניח את האופציה הזאת על השולחן כאחד התנאים לדיון ולהסכמה. עשינו דברים דומים באויריה רבותי....!!!

נערך לאחרונה ע"י מיקיטל בתאריך 18-08-2006 בשעה 21:57.
ישן 19-08-2006, 02:32
צלמית המשתמש של agent_amos
  משתמש זכר agent_amos agent_amos אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.08.05
שלח הודעה דרך ICQ אל agent_amos שלח הודעה דרך MSN אל agent_amos Facebook profile
לאחר שקראתי את כל האשכול הזה

הגעתי למסקנה שזה לא ריאלי להביא את האברמס כתחליף למרכבה בצה"ל.

נימוקים:

1.עלויות-מיקיטל גם אם אנחנו לא רוכשים את כל החבילה הרי מישהו צריך להשלים אותה בארץ,אך האם הדבר הזה לא יעלה באופן משמעותי את מחיר הטנק?,ובכל זאת הכסף יבוא דרך משלם המיסים.
2.עבירות-המרכבה כמו שזיו אמר נבנה במיוחד לעבירות בשטחי רמה"ג,כל דגם והבא אחריו יושמו בו לקחים כאלו ואחרים בעימותים עם צבאות ערב.
3.פרנסת המפתחים הישראליים-באם תהיה החלטה לעבור לאברמס הרי שהמתנו על התעשייה הצבאית מכת מוות ואלפי אנשים ימצאו את עצמם בבית עם מכתבי פיטורים ביד.
4.כדאיות-האם כדאי לנו להביא את האברמס?,מה נרוויח מזה?,האם מחלות הילדות מהן הוא סובל שוות את המאמץ בקליטת המערך,לא עדיף להישאר עם מרכבה רק בגלל ההיכרות שלנו הכ"כ טובה?
5.מבצעיות-רואה בהקמת מערך חדש בזבוז כסף משווע,סדירים צריך להכשיר על אברמס ומרכבה,מילואים על מרכבה ומג"חים,ומה עם אנשי החימוש ומכונאים?,זאת הכשרה שתעלה הון תועפות להכשיר מכונאי על 3 סוגי טנקים שונים והיא די בעיתית.

ישן 24-08-2006, 19:13
צלמית המשתמש של shai.shai
  shai.shai shai.shai אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.02.06
בתגובה להודעה מספר 78 שנכתבה על ידי NimDod שמתחילה ב "אחד הייתרונות של תותח ה105מ"מ..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי NimDod
אחד הייתרונות של תותח ה105מ"מ הוא ביכולת שלו לירות פגזים נפיצים (מעיך) על בתים, בזמן שלתותח ה120מ"מ אין פגזי מעיך (בצה"ל).
כשלא מתמודדים מול שריון, אין ייתרון גדול בתותח בקוטר גדול יותר - אם כבר אז להיפך (בגלל עלות הפגזים).
?

מדויק! פגזי 120 מ"מ הרבה הרבה יותר יקרים מ105 (לא שאין להם ייתרונות אחרים- אבל בחסרונות עסקינן..) וחוץ מזה אכן אין להם מעיך, זרחן ורקפת (ה"פרח השני" עדיין לא קיים במערך ה-120...).
בנוסף ל105 מ"מ ישנם פגזי חירום מדגם ח"ש שעליהם גם, לא נרחיב את הדיבור- פגזים אלה לא קיימים ל-120 מ"מ...

ציטוט:
במקור נכתב על ידי NimDod
אני לא יודע מה ההשפעה של הרקפת והפרח השני (מותר להגיד?) על בית, אבל יש הבדל משמעותי מאד בין עלות תחמושת בקוטר 105מ"מ לבין ה120מ"מ.
לחלול, בכל אופן, אין את אותו אפקט.

?

לרקפת יש השפעה על כל סוג מטרה. ואין ספק שזהו אחד הפגזים היעילים שברשותנו כרגע.
ישן 21-08-2006, 13:28
  mabkasmo mabkasmo אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.09.04
צריך להפסיק לוותר מהר כל כך

אני קצין בשריון. ולפי הרשמים שלי מהלחימה האחרונה אנחנו מאשימים את הטנק מהר מדי והרבה מדי.

הבעייה כמו שאני רואה אותה היא הציפייה המוטעית שיש לנו מיגון כל יכול וההנחה שהטנק הכי טוב בעולם זה מספיק כדי לנצח.

לפני שתולים האשמות בגוש פלדה של 60-80 טון. צריך להבין שלא משנה מה, במלחמה נפגעים כלים (ולצערנו גם אנשים). והנשק שעמד מול כוחותוינו היה מהמתקדמים בזירה.

אי אפשר בכל פעם שכלי נפגע לקפוץ ולהגיד שהוא לא רלוונטי ושצריך להחליף אותו בכלים אמריקאיים. מה עם רוח לחימה?! עם דבקות במשימה?!

ברור שכלים נפגעו, וכנראה יפגעו. זה לא אומר שהם לא רלוונטים.
אני לא מבין למה ציפו? לכניסה חלקה לחלוטין של כוחותינו ולאפס אחוזי פגיעה וחדירה של טילי נ"ט מתקדמים...?
הטנק מוכיח את עצמו. והלקחים שיש להפיק הם בעיקר ברמת התפעול שלו. ברור שתמיד יש מקום לפיתוחים ושדרוגים. אבל אל תמהרו לקטול משהו רק בגלל שהוא לא חסין אש לחלוטין.

וכמו שלא הייתם דורשים מחי"רניקים שיפנו את מקומם ללוחמי מארינס רק בגלל שנפגעו להם אנשים. הדרישה לעבור פתאום לטנקים אמריקאים נובעת לפי דעתי מבהלה ולחץ. לכן צריך להיזהר מהכרזות בומבסטיות כמו "הטנק הטוב בעולם". ולהבין שכמו שאמרו שנים לפני זמני. זה לא הטנק, אלא האדם שבטנק שינצח. (אם ידעו לעבוד נכון...ואם יתנו לו)
ישן 24-08-2006, 20:40
  Elad E Elad E אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.02.05
בתגובה להודעה מספר 82 שנכתבה על ידי שי בוימן שמתחילה ב "לא ירכשו שום טנק תוצרת USA..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי שי בוימן
לא ירכשו שום טנק תוצרת USA טנקי המרכבה הם טנקים מן הטובים בעולם אם לא הטובים ביותר

לא משנה שלהרבה מאוד מן הטנקים שבשירות USA מכלים טכנולגיות ישראליות

אם את רוצה להאשים מישהו אז תאשימי את אהוד ברק שאשיר בלבנון בזמן היציאה טנק מרכבה V2 סימן 2

ובכך נתן לאיראן אפשרות לבדוק את הטנק ואיפה נוקדת הטרופה שלו שהיא בחיבור בין הצריח לטנק

וכך גם בטנקי האמרקנים כך שאין שום סיבה לקנות טנקים תוצרת USA

למען האמת האמריקאים מפתחים לבד את כל המכלולים של טנק האברהמס, אין שם שום דבר ישראלי.

לגבי הסיפור הקטן שלך לגבי המרכבה סימן 2, ובכן שמע, האיראנים האלו גאונים, גם עלו על זה שנקודת התורפה של המרכבה (רק של המרכבה?) זה החיבור בין תובה לצריח וגם שיכנעו את הרוסים הפראיירים להמציא טילים (שד"א קיימים כבר מ-93', קצת לפני הנסיגה מלבנון) שחודרים את הטנקים שלנו.

אולי נקנה טנקים מהאירנים ואז נבלבל את החיזבאללה.
מה אתה אומר?
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 13:09

הדף נוצר ב 0.17 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר