לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 15-09-2006, 12:00
  טירון טירון אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.05.06
שלושה מאמצים לאוגדה

אני בכוונה לא שואל את זה באשכול של התשדיר מאתמול כי הוא מאוד אמוציונלי, ונוגע באנשים, וכואב. אני רק רוצה לשאול, באופן "קר" ועיוני לגמרי, מדוע יש כזו תמיהה בדברי המח"ט על האפשרות שאוגדה תתקדם ב-3 מאמצים. בעצם, למה לא? יש איזה "תנ"ך" שלפיו בכלל אפשר לפעול בתנאי קרב? לא עדיף לפעמים להפתיע? האוייב יודע שאוגדה פועלת במאמץ אחד או שניים,בד"כ, והנה - פתאום שלושה. הפתעה.
אני מודה שאין לי מושג, ונדמה לי שצריך להיות בפו"מ כדי להבין. המח"ט אמר את הדברים כאילו שהאוגדונר עובר על איזה כלל ברזל.
יש מישהוא שיכול, ככה, בלי להכנס לעניינים של "מי צודק" ומי לא - לתת כמה מילים ברמה העיונית בלבד על למה אוגדה כן או לא יכולה לפעול בשלושה מאמצים?
תודה (למי שצלח את השאלה, ובוודאי למי שיענה)

נערך לאחרונה ע"י טירון בתאריך 15-09-2006 בשעה 12:11. סיבה: הגהה
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 15-09-2006, 12:47
  Desert Seagull Desert Seagull אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.04.04
מה שאני זוכר מהתו"ל הסובייטי
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי צנחן1 שמתחילה ב "[size=3]בלי להתפלסף יותר מדי..."

קחו בחשבון שהמינוחים כנראה לא מדוייקים וייתכן שהזיכרון שלי קצת חלוד:
לדיביזיה מוגדרת משימה יומית. המשימה היומית מחולקת למשימה הראשית (עליה אחראיות חטיבות הדרג הראשון) ולמשימה הבאה (עליה אחראיות חטיבות הדרג השני).
לצורך ביצוע המשימה מוגדר מאמץ עיקרי, מאמץ משני (שמטרתו לתמוך בעיקרי) ומאמץ דמה שהוצאתו אל הפועל תלויה במפקד.

כמו אמירה ששמעתי פעם "חץ ההתקדמות יפה מאוד על המפה, בשטח היה שם ואדי".

לכל מאמץ שכזה מוגדרים צירי התקדמות (שדרות מסע).
לא ראיתי את הסרטון, ואני לא יודע היכן היה הקרב. ייתכן וה-מח"ט מתכוון שלא ניתן לבצע שלושה מאמצים כיוון שלדעתו אין בכך ריכוז כוח על היעד.
ישן 15-09-2006, 12:58
  desertowl desertowl אינו מחובר  
מומחה טכנולוגיות צבאיות חיישנים ומערכות תצפית

חבר מתאריך: 18.10.03
אמר נכון צנחן1...
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי roli_bark שמתחילה ב "אין כאן שום התפלספות. מכיוון..."

תנועה ב 3 מאמצים אומר שאין עתודה - אחד מעקרונות הלחימה הצה"ליים.
גם אני לא יודע מה היה בקרב הזה, אבל נהוג להגדיר מאמץ עיקרי ומשני והתפקיד המרכזי של מפקד האוגדה הוא בניית תמונת המצב והטלת העתודה בעיתוי הנכון ובמקום הנכון (לעיתים המאמץ העיקרי נתקע ואז דווקא נכון להפעיל את העתודה למאמץ המשני ולמוטט את האויב).
בניית תמונת מצב היא אתגר ראשון במעלה - וכאן אמורים הצי"ד ודומיו להכנס, ועם כל האנטגוניזם לדבריו של שמואל גורדון, גם אני מאמין שהעתיד הוא ב"פלאזמות" , שכן שם טמונה היכולת בבניית תמונת המצב המדוייקת (אין זה אומר שהמפקד קבור בבונקר בקרייה),אבל זה כבר שייך לדיון באשכול אחר.
That would be like the splendor of the mighty One…
I am became death,the shatter of Worlds.
.

ישן 15-09-2006, 13:07
  MIH MIH אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.12.04
אנסה להסביר בקצרה:
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי טירון שמתחילה ב "שלושה מאמצים לאוגדה"

הקדמה כללית: כל פקודת מבצע ללא יוצאים מהכלל, חייבת לכלול מספר פרטים בסיסיים אשרבלשון צבאית קוראים להם "חמשת הממי"ם": מי (מהו הסד"כ למבצע), מה (צריך לעשות), מדוע (מהי "כוונת המפקד", מתי (באיזה לוחות זמנים), מינהלה (מהם האמצעים שמוקצים למבצע). על הדרג הפוקד לדאוג מצד אחד שכל הנקודות אכן מתקיימות בפועל ומצד שני, וזה החשוב לעניננו - שהדרג המבצע אכן קיבל והבין את הפקודה ומסוגל לבצעה. במקרה הזה ברור כי לפחות כמה מכללי היסוד הללו לא התקימו וזה אשר גרם לפיצוץ בין נותן הפקודה למקבלה. (בלי להתיחס לצורה בה הוצגה המחלוקת לציבור).
עכשיו לעניננו: כאשר מדובר במבצע מורכב, יש להגדיר (בשני הסעיפים הראשונים), מהי המשימה העיקרית ומהם משימות המשנה. המבחן הפשוט למשימה העיקרית: זו שאי-ביצועה ייחשב כאי עמידה במשימה. לאור זה, בהגדרה - פקודה לא יכולה לכלול יותר ממאמץ עיקרי אחד.
דוגמא לפקודה: "חטיבה 7 בהרכב ,,,,,ועוד,,,, בסיוע ישיר של,,,, בסיוע עקיף של,,,,(כלומר מי), תכבוש את מרון אל רס, תשמיד כוחות אויב בגיזרתה, תחסום לכיוון מערב, תסייע לכוחות שכנים (מה) ותיפתח את ציר "חתול" למעבר אוגדה 81 (מדוע) וזאת עד "ש"+5 (מתי). מינהלות: (אלו יפורטו, בדרך כלל בצורת נספחים מקצועיים).
עם קבלת הפקודה, נפתח בגוף המקבל (בדוגמא הזו חטיבה 7) תהליך שנקרא "נוהל קרב" בו מנתחים את הפקודה למרכיביה ובו דבר ראשון מנסים להבין את המשימה (כלומר המה). בדוגמא הזו, ברור כי הכוונה של האוגדה היא לפתוח את ציר "חתול עד ש+5 למעבר אוגדה 81. זהו אם כן המאמץ העיקרי והייתר הם מאמצי משנה. על כן, שאלתו של מח"ט 7 מהו המאמץ העיקרי היתה במקום ותשובתו של מפקד האוגדה כי "קימים 3 מאמצים עיקריים" מעידה לפחות על אי הכרת התו"ל (כפי שבין הייתר אמר המח"ט).
זהו הסבר כללי בלבד בהתחשב במגבלות המקום והזמן, אני מתנצל.

נערך לאחרונה ע"י MIH בתאריך 15-09-2006 בשעה 13:14.
ישן 15-09-2006, 13:31
צלמית המשתמש של b.a
  b.a b.a אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.05.05
יש צורך לגדיר ראשית מהו מאמץ
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי טירון שמתחילה ב "שלושה מאמצים לאוגדה"

לטעמי, לא ניתן להתייחס למונח "מאמץ" אלא בהתאם לקונטקסט שבו נעשה שימוש במונח. מלחמת לבנון האחרונה לא היתה מלחמה טוטלית, אלא מלחמה בעצימות נמוכה. בהתאם הופעל סד"כ קטן יחסית כנגד מטרות מוגבלות, הן במרחב והן מבחינת עוצמת כוחות האוייב. מצפיה במשדר וחלקי האינפורמציה אשר ניתן היה לדלות ממנו, אין לי אלא להסיק כי כאשר התייחסו לשלושה מאמצים, אין הכוונה לשלושה מאמצים אוגדתיים במובן הקלאסי של המונח, אלא לשלוש מטרות שהושתו על כוחות משנה בתוך מאמץ עיקרי אחד, כאשר כל כוח משנה יועד למטרת משנה.מובן, כי פיצול כחות המשנה נעשה בהתאם למטלות שהוטלו עליו.
אם נזכור את אשר נאמר במשדר, נראה כי הסד"כ כולו שנועד למשימה, לא עלה על סד"כ חטיבתי מעורב של שריון וחי"ר.
ישן 17-09-2006, 22:41
צלמית המשתמש של צנחן1
  צנחן1 צנחן1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.01.05
בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "מאז ימי אהוד ברק כרמטכ"ל, פשטות מוגדרת כעקרון מלחמה, במקום 'מנהלה'."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי MIH
פשטות אינה עקרון מלחמה אלא אחד מהמבחנים שיכול להעיד האם התכנית טובה וישימה.

עקרונות המלחמה (קורס מ"פים פברואר 1948, מתוך ארכיון צה"ל) - דבקות למגמה, חסכון בכח, שיתוף, ניידות, ריכוז הכוח, פעולה תוקפנית, הבטחה, הפתעה, פשטות.

בתחילת שנות ה- 60 הורד עקרון הפשטות והוסף עקרון המנהלה.

עקרונות המלחמה דהיום (ילקוט תו"ל ועקרונות המלחמה, פברואר 2000) - דבקות במשימה לאור המטרה, מיצוי הבוח, יוזמה והתקפיות, תחבולה, ריכוז ומאמץ, רציפות והמשכיות, עומק ועתודה, אבטחה, רוח הלחימה, פשטות.

אגב, אנקדוטה מעניינת, בהשוואה בין עקרונות המלחמה בצבאות העולם (בריטניה, ברה"מ, צרפת, סין וארה"ב) מופיע עקרון הפשטות רק בארה"ב, והמנהלה רק בבריטניה.

ישן 17-09-2006, 14:40
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
אני אוחז בידי
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי MIH שמתחילה ב "אתה טועה"

פנקס תקצירי תו"ל לצוער שנופק בבה"ד 1 בימי גל הירש. פשטות בהחלט מופיעה בתור עיקרון המלחמה מס' 10.
והנה ההסבר כפי שנכתב בפנקס:

ציטוט:
פשטות
היעדר סיבוך ברעיון המבצעי ובדרך הוצאתו לפועל. כל עשייה מסובכת מזמינה קשיים ותקלות כל עשייה פשוטה טובים סיכוייה להצליח.

המסובכות, היפוכה של הפשטות, נגרמת כאשר יותר מידי מעשים ופעולות מותנים בטור, זה אחר זה, או כאשר תיזמון מאמצים רבים ומגוונים בשטח נתון הופך לקשה ומסובך לתיאום, שליטה וביצוע.

עיקרון הפשטות מחייב כל מפקד:
א. לקבוע לפקודיו משימות מובנות ומתאימות ליכולתם.
ב. יצירת רמה גבוהה של דרישות ויכולות מהפקודים באמצעות הבנה אימון ותירגול.
ג. שפה צבאית משותפת.
ד תכנון משימה על ידי מבצעה.

המורכבות המבצעית תתקיים בדרג הבכיר, בעוד שלכוחות המשנה העומדים בחזית הלחימה תחת אש, ינתנו משימות פשטות וברורות עד רמת הטכניקות והתרגולות הברורות לכל
.

להבהרה: עפ"י אותו פנקס מוגדר כך:
ציטוט:
הרמה הטקטית דרג ההתנגשות הצבאית: האוגדה, החטיבה, הגדוד והפלוגה.

מעל לרמה הטקטית נכללים הרמה המערכתית (פיקודים וגייסות) והאסטרטגיה (הרמטכ"ל והדרג המדיני).

ישן 16-09-2006, 13:21
צלמית המשתמש של צנחן1
  צנחן1 צנחן1 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי 2618 שמתחילה ב "הנחיצות בהגדרת מאמץ עיקרי"

אנחנו עוסקים בתו"ל קרב התקפה וקרב התקדמות. התו"ל גורס חלוקה לשלושה כוחות (וזה יכול להתקיים מרמת פלוגה ומעלה) :

1. מאמץ עיקרי - זהו המאמץ שבא לקיים את המטרה העיקרית של המבצע, לטובתו יוכפפו מירב האמצעים.
2. מאמץ משני - בא לשרת מס' עקרונות : הטעיה ותחבולה ביצוע הסחה או חסימה, ביצוע התקפה בשני ראשים על מנת שהאויב יאלץ לפצל את כוחו, וכו'. מאמץ משני יכול להפוך למאמץ העיקרי במקרה בו המאמץ העיקרי אינו מצליח.
3. כוח עתודה - תמיד ישאיר המפקד בידו כוח נוסף שאינו מוטל למערכה בשלב הראשון, כוח זה יוטל בשלב ובמקום שעליו יחליט המפקד ע"מ לסייע למאמץ העיקרי או לסייע למאמץ המשני.

אילו הם העיקרים, ברגע שהבנת את התו"ל ניתן לשחק איתו ימינה ושמאלה, אבל העקרון הוא אותו עיקרון וכל מ"מ אמור להכירו.

ישן 16-09-2006, 14:01
צלמית המשתמש של צנחן1
  צנחן1 צנחן1 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי roli_bark שמתחילה ב "גם החיזבאללה מכיר את התו"ל הבסיסי הזה ?"

התו"ל אינו "קשוח", ואצטט מהסיני האהוב עלי, סאן טסו :

"בשדה הקרב יש רק שני סוגים של הסתערות - התקפת פתע לא מקובלת והתקפה מקובלת ישירה, אך וואריאציות של הסתערויות מקובלות ולא מקובלות הן אין-סופיות"

ואם כבר התחלתי עם הסיני הזקן, להלן עוד אימרה שלו, רלוונטית או לא יקבעו אחרים :

"בשלוש דרכים מכניסה המנהיגות האזרחית את אנשי הצבא לצרות.
כאשר מנהיגות אזרחית, שאינה מבינה את המצב, פוקדת על הכוחות המזויינים שלה להתקדם בזמן שאין הם אמורים לעשות כן, או כאשר היא פוקדת עליהם לסגת שעה שאין זה הזמן הראוי לנסיגה. זוהי קשירת ידי הלוחמים.
כאשר המנהיגות האזרחית אינה מבינה בעיניינים צבאיים, אבל נוטלת חלק במימשל הפנימי של הצבא מבלבל הדבר את אנשי הצבא.
כאשר המנהיגות האזרחית אינה מבינה בתחבולות צבאיות, אבל מחלקת פקודות לכוחות הלוחמים, גורם הדבר להססנות בקרב החיילים הלוחמים.
כאשר הכוחות מבולבלים ומהססים, הם יובסו בידי יריביהם. זהו איבוד הניצחון באמצעות הטלת מבוכה אצל הלוחמים"

ישן 16-09-2006, 15:49
  noamlaw noamlaw אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.08.06
הסיני צדק
בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי MIH שמתחילה ב "נכון. תודה"

מישהו יכול להעביר את זה לאולמר ט ופרץץ???

"בשלוש דרכים מכניסה המנהיגות האזרחית את אנשי הצבא לצרות.
כאשר מנהיגות אזרחית, שאינה מבינה את המצב, פוקדת על הכוחות המזויינים שלה להתקדם בזמן שאין הם אמורים לעשות כן, או כאשר היא פוקדת עליהם לסגת שעה שאין זה הזמן הראוי לנסיגה. זוהי קשירת ידי הלוחמים.

כאשר המנהיגות האזרחית אינה מבינה בעיניינים צבאיים, אבל נוטלת חלק במימשל הפנימי של הצבא מבלבל הדבר את אנשי הצבא.
כאשר המנהיגות האזרחית אינה מבינה בתחבולות צבאיות, אבל מחלקת פקודות לכוחות הלוחמים, גורם הדבר להססנות בקרב החיילים הלוחמים.
כאשר הכוחות מבולבלים ומהססים, הם יובסו בידי יריביהם. זהו איבוד הניצחון באמצעות הטלת מבוכה אצל הלוחמים"

פשוט נפלא!!

ישן 17-09-2006, 10:12
  bobsled bobsled אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.09.06
רמת המאקרו
בתגובה להודעה מספר 42 שנכתבה על ידי טירון שמתחילה ב "תודה לכולם!"

רק לתת פה מילת סיכום, אני חושב שמעבר לשאלת "האם נכון שיהיה באוגדה 3 מאמצים?" כשמח"ט 7 הביא את הדוגמא הזאת ואומר שהירש עוד נמצא ב"נחילים" כוונתו היא שהירש לא עשה את ה"סוויטש" בין בט"ש שבו מפצלים את הכוחות ומגינים בצורה מסויומת לזה שצה"ל נמצא במלחמה שאמורה להיות מנוהלת בצורה שונה לגמרי. למעשה, אפשר לראות את הכשל העיקרי שלנו במלחמה האחרונה, למרות שאני חושב שהיו לא מעט הצלחות, בזה שלא היה מוגדר בוודאות מהתחלה האם זה מבצע/מהלך/לחימה/מלחמה ולכן הורדת הפקודות מלמעלה היתה כזאת שהכוחות בשטח נשארו בסוג של עמימות ועל זה תסכולו של מח"ט 7. דרגי השטח הבינו שמדובר במלחמה לכל דבר בעוד הירש נשאר במוד של בט"ש

ישן 17-09-2006, 12:33
  YGH YGH אינו מחובר  
יגיל הנקין. ד"ר להיסטוריה צבאית, חוקר במחלקת היסטוריה של צה"ל

חבר מתאריך: 16.02.04
אני חושב שמדובר בהבנה לא נכונה של המונח האנגלי
בתגובה להודעה מספר 44 שנכתבה על ידי GrimReaper שמתחילה ב "או!"

Swarming. מעשית, בצורה המקורית - אם ניקח למשל את מה שהצ'צ'נים ביצעו בגרוזני באוגוסט 1996 או אפילו צה"ל בשכם ב'חומת מגן' - מדובר במתקפה של הרבה כוחות מפוזרים, חלקם מבפנים החוצה, בתנועה שאיננה קו ישר וקשה לאתר את ההגיון שלה, ומיועדת יותר לשלול מהאוייב שליטה בשטח מאשר לכבוש אותו. זה אינו מרשם קסם אלא שיטת פעולה נוספת בשטח עירוני בתנאים מסויימים.
זה, כמובן, גיהנום שליטתי שאם לא מתאמים אותו כמו שצריך יוביל לדו"צים לרוב, כי המוני יחידות קטנות מסתובבות אנה-ואנה בשטח.
וראה גם:
http://www.rand.org/pubs/documented...B311/index.html

כמובן, ישנה האפשרות שגל הירש מדבר על משהו אחר לגמרי, כי בשום שלב של המלחמה ה'נחילים' לא דמו למה שתיארתי לעיל.

המדריך לשביל ישראל, מאת יגיל הנקין ויעקב סער. מהדורה רביעית, 2020
גלריית התמונות שלי

ישן 17-09-2006, 15:10
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
נחילים זו שיטה.
בתגובה להודעה מספר 48 שנכתבה על ידי טירון שמתחילה ב "לא נראה לי"

נחילים זו שיטה. שיטה שאומרת לתקוף בבת אחת מהרבה כיוונים ע"י הרבה כוחות קטנים (ולא מכיוון אחד ע"י כוח גדול אחד).
השיטה הזו טובה, כנראה, ללחימה ביו"ש. היא לא טובה למלחמה.
אם היית רואה את המפה שהירש הציג לנו בסוף המלחמה היית מבין עד כמה הוא היה "בנחילים". המפה הייתה מלאה הרבה חיצים קטנים ואף לא חץ מרכזי אחד. מה שהכי מדהים זה שכשבדקנו את החצים שסימנו את המקומות שבהם היינו גילינו שהם שונים ממה שקרה בשטח.

ישן 17-09-2006, 15:42
  טירון טירון אינו מחובר  

סוף סוף הבנתי....
בתגובה להודעה מספר 50 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "נחילים זו שיטה."

...מה זה "נחילים".
לגבי החלק השני - אני לא בטוח שנכון "לרדת" על אוגדונר בפורום ציבורי, אזרחי, כי:
1. אין לו אפשרות להתגונן ולהגיב.(אם למשל החיצים שסומנו על המפה היו ב-off - זה אולי אומר משהוא על דרגים אחרים - מודיעין, מבצעים וכו. שהזינו אותו באינפו. גרועה.

2. הוא אוגדונר "מכהן". זה לא נשיא שעסוק בכיבודים וסמלים וטקסים. איך אמור להרגיש קצין שעובד תחתיו, שבמקרה קרא דברים אלה, ומחר צריך לשבת איתו ולקבל החלטות? החלטות שנוגעות לחיי אדם?

אני בטוח ש"הדם בוער" אצל אנשים, אני בטוח שיש אנשים עם ראש על הכתפיים שחושבים שאסור שהוא יהיה בתפקיד אפילו יום אחד נוסף - אבל זיכרו: את גירסתו לא שמענו. "ערפל הקרב" לא התפוגג, והלוואי שגל הירש ימצא איזה "מקורב" שידליף משהוא לזכות החלטותיו והתנהלותו. כרגע, הוא נראה כשק חבטות שכל הזמן שותק, וזה רע. רע מאוד. אם כל החבטות הללו אינן מוצדקות - נדבק בו כתם לתמיד, כי הוא לא טורח לארגן לעצמו "דוברים", ומה לעשות, היום, כשכמעט הכל פתוח - אתה חייב להתנהל לא רק בבועה הצבאית, ומול רמטכ"ל שאולי מתנודד על כסאו, אלא גם מול "צבא העם" - אנשי המילואים.
ואם יש אמת בכל הטענות- - שיטיסו אותו מתפקידו ומהר.
ישן 17-09-2006, 16:26
צלמית המשתמש של Pilon
  Pilon Pilon אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.03.06
הירש
בתגובה להודעה מספר 51 שנכתבה על ידי טירון שמתחילה ב "סוף סוף הבנתי...."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי טירון
...מה זה "נחילים".
לגבי החלק השני - אני לא בטוח שנכון "לרדת" על אוגדונר בפורום ציבורי, אזרחי, כי:
1. אין לו אפשרות להתגונן ולהגיב.(אם למשל החיצים שסומנו על המפה היו ב-off - זה אולי אומר משהוא על דרגים אחרים - מודיעין, מבצעים וכו. שהזינו אותו באינפו. גרועה.

2. הוא אוגדונר "מכהן". זה לא נשיא שעסוק בכיבודים וסמלים וטקסים. איך אמור להרגיש קצין שעובד תחתיו, שבמקרה קרא דברים אלה, ומחר צריך לשבת איתו ולקבל החלטות? החלטות שנוגעות לחיי אדם?

אני בטוח ש"הדם בוער" אצל אנשים, אני בטוח שיש אנשים עם ראש על הכתפיים שחושבים שאסור שהוא יהיה בתפקיד אפילו יום אחד נוסף - אבל זיכרו: את גירסתו לא שמענו. "ערפל הקרב" לא התפוגג, והלוואי שגל הירש ימצא איזה "מקורב" שידליף משהוא לזכות החלטותיו והתנהלותו. כרגע, הוא נראה כשק חבטות שכל הזמן שותק, וזה רע. רע מאוד. אם כל החבטות הללו אינן מוצדקות - נדבק בו כתם לתמיד, כי הוא לא טורח לארגן לעצמו "דוברים", ומה לעשות, היום, כשכמעט הכל פתוח - אתה חייב להתנהל לא רק בבועה הצבאית, ומול רמטכ"ל שאולי מתנודד על כסאו, אלא גם מול "צבא העם" - אנשי המילואים.
ואם יש אמת בכל הטענות- - שיטיסו אותו מתפקידו ומהר.

האמת היא שלא מעניין אותי מה יש לו להגיד. ברגע שהוא החליט שכל החיילים ש"בזזו" חנויות כדי להצטייד במים צריכים להשפט, באמת שאין לי צורך לשמוע מה יש לו להגיד.
ישן 17-09-2006, 18:24
  בז 69 בז 69 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 09.02.03
בתגובה להודעה מספר 52 שנכתבה על ידי Pilon שמתחילה ב "הירש"

כנראה אינך יודע מה דק הוא הגבול.

יואילו החיילי שבזזו "מים" לספר מה היה המרחק לנקודה בה הונחתו להם המים ואיזה כמות הונחתה.

נראה אבל שהכל כבר הפך "פארסה" מהרגע שהרמטכ"ל התיר את דמו באימרה ש-"אין מחליפים סוס בעלייה" ה,הותר דמו וכולם עטים לכיוון שלו ללא חשיבה ותהייה.

סקרן אני לדעת מדוע מפקד אוגדה נכנס מס' רב מאוד של פעמים לקו הראשון,בדר"כ ברגל או בכלים קרביים (לא טנקים) בעוד שמפק"ד חטיבה נשאר בקיבוץ מאחור כדי להשגיח על "הפלסמה"... ?
יתרה מכך...! ממסמס פקודה ומושך זמן, בתואנה שאינה "טובה" מספיק ועוד משמיץ את מפקדו תוך ידיעה שיש כלי תקשורת במרחק מיטה וחצי ממנו

מחר כל מג"ד שפקודה לא תראה לו, יתרץ את הססנותו בכך שאינה נראית לו ומפקדו אינו "מוכשר" וכו'.

נפל דבר בצבא והוא איום ונורא,ע"כ יש לתת הדעת: על הרעות ,אמון,הקרבה,דוגמה אישית.

זהו שורש הענין!

הכי מרגיז!!! שמי שהיה אמור לספק את כל הלוגסטיקה "הכשיר" את הפריצות והשוד.
ישן 17-09-2006, 21:43
  noamlaw noamlaw אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.08.06
הוא לא נותר מאחור. יש לי
בתגובה להודעה מספר 55 שנכתבה על ידי בז 69 שמתחילה ב "אני מניח שאתה כבר מבוגר, ע"א..."

השגות בכלל על תפקוד של כל הצבא ואיפה בדיוק גם אשל היה [אני רוצה להזכיר מי שכתב כאן 'אסולין' היית אולי אתה?? אם לא אז מישהו אחר שהגזענות נודפת מפיו] ובטח לא רוצה לחשוב שאתה אולי הירש..[?] בטח לא.
החתימה שלי לא מגוחכת היא מראה כמה הצבא הזה חריית שלא מספק את המינימום לחייליו ואכן אני ותיק כל כך שהגליל שלי לא חלץ תרמילים כי היה גליל 1000.[אתה ינקת אז מבקבוק בטח].
ואני אלך אחרי מפקד חכם אמיץ שאני מאמין בו. ואני לא מאמין לאף מילה של הירש.
ולמרות הביזיון של שידור הדברים כנראה שהגיעו מים עד גועל נפש שנמאס כבר כי ממילא אנחנו עומדים על סף פירוק טוטלי וכללי. מה שעה אשל שאינני מכירו אך עכשיו מעריך אותו כפליים - זו קריאה לעזרה שנדע כולנו איך נראה הצבא הזה.
בזה הרשה לי לחתום את הויכוח עמך , לפי הכינוי המגוחך שלך [בטח לא טסת בבז ובטח ל - 69 אתה שואף להגיע] אתה תענה ותצליף בלשונך משל היית הירש בכבודו ובעצמו ואכן את לשונו החלקלקה כבר שמעתי מספיק בתקשורת.
לילה טוב צפע..אה..בז.

ישן 17-09-2006, 21:55
  בז 69 בז 69 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 09.02.03
בתגובה להודעה מספר 58 שנכתבה על ידי noamlaw שמתחילה ב "הוא לא נותר מאחור. יש לי"

אסולין זה כדי להזכיר לאחרים (שאינם מנוסים וידענים כמוך, במי מדובר)

לגבי גזענות...אלי אתה מדבר,אני נופל מהכסא (-:

משום מה חבל שלא הימרתי ברגע שבו נגעתי בנקודה החלשה שלך, היא החתימה.
ממש תארתי נכון אותך מה?

לגבי הבלשניקוב שלך והקפל"ס ולשון חלקלקה,יש רובה חדש בצה"ל שמו "חליל קסם"
מי שמנגן/יורה בו שומע צלילים של אוחז בגבעות לא לו ומשתלח בכל מי שאינו מיישר קו עם הרב-רבאי שלו.

אתה ותיק ו-הצבא חריית ומתפרק , ומחר אתה "עוזב את הארץ" וכו' וכו' ..., אני תינוק וורוד לחיים לידך וינקתי מבקבוק בעת שאתה הבאת את דיראני ועובייד לארץ (יודע מי הם אדוני האמיץ ללא חת?)

ו-בכ"ז בטוח שבינה אין בקודקודך.

קריאה לעזרה ממי,מהרבנים שלך?

קפל"ס וקצר בגיל 46 זה נשמע פתטי,יש גם סנדלים וסרט כתום?
ישן 17-09-2006, 21:25
  Tal53 Tal53 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.12.04
הערה תו"לית קטנה
בתגובה להודעה מספר 53 שנכתבה על ידי בז 69 שמתחילה ב "כנראה אינך יודע מה דק הוא..."

מי שהיה אמור לספק את הלוגיסטיקה הוא מפקד הכוח!
לא אלוף כל שהוא או מ"פ מפקדה כל שהוא.

כאשר תוכנית הפעולה היא נחילים או שני מאמצים או שש מאות מאמצים באחריות מפקד הכוח גם לתכנן את הלוגיסטיקה.

אם תוכנית הפעולה שלך מעולה כדי לבלבל את האויב אך באותו הזמן הצלחת גם "לבלבל" את המערך הלוגיסטי אל תנסה להעביר את האשמה למעלה!

מעבר לכך אחזור על דברים שכבר אמרתי.
דבריו של אשל עדיף ולא היו משודרים כעת. הם עניין להיסטוריונים ולא לשידור כאשר הירש אשל וחיליהם עדיין בתפקידי פיקוד ולחימה.
כמפקד, אני הרגשתי נוח עם החזית שהציג אשל למג"ד 299 ופחות נוח עם מה ששידר למג"ד שלו. מפקד טוב צריך לצעוק על האוגדונר שלו שהוא מפגר, להודיע לו שהוא פונה לאלוף ולעשות זאת! אך לחזור הביתה ולגבות את מפקדיו ב100%.
זה קשה מאוד לעשות כך, אך זאת הדרך היחידה לשמור על המסגרת שלך מתפקדת. זהו החלק של רוח המפקד במשימה ואסור לשדר לפקודיך שאתה שולח אותם למשימה שאתה לא מאמין בא.

טל

ישן 18-09-2006, 14:46
  טירון טירון אינו מחובר  

לפילון
בתגובה להודעה מספר 52 שנכתבה על ידי Pilon שמתחילה ב "הירש"

מה שאתה מתאר נשמע רע, כמובן, אבל - ופה אני לא מסכים אתך, לעולם לעולם - יש לך ולכולנו את החובה המוסרית לשמוע את מי שמואשם גם בזוועה הכי גדולה. יש מספיק דוגמאות מההיסטוריה ש"לכולם היו ברור" - וכולם טעו.
אתה יודע מתי הסנהדרין לא היו מאפשרים עונש מוות?- כאשר כל ה-70 היו בדיעה שהנאשם אשם. תחשוב כמה חכמה יש בזה. אם כ-ו-ל-ם משוכנעים שגל הירש לא מתאים - זה נראה יותר כמו סחיפה "חברתית" ולא כמו "מציאות". אני נוטה להיות מושפע מהעדויות של אנשים, (ולא שאני שם עצמי כשופט שלו), ועדיין מחכה למוצא פיו, ולכן:
כן מעניין אותי, מאוד, לאו דווקא לשמוע אותו, כי בטח לא אבין כלום, אבל שהוא יישמע. ובהקדם, מהטעם שהעליתי למעלה, על איך הוא אמור לתפקד עכשיו.
ישן 17-09-2006, 22:27
  משתמש זכר שוטניק שוטניק אינו מחובר  

חבר מתאריך: 09.08.06
נחילי הצרעות של גל הירש
בתגובה להודעה מספר 50 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "נחילים זו שיטה."

נחילים היא השיטה מבית מידרשו של גל הירש לתקוף את החיזבאלה ע"י הרבה צוותים קטנים, שהוא קרא להם "נחילי צרעות" - צוותים של חי"ר מעולה של 5-6 חיילים שיסתובבו בשטח ויחפשו לוחמי חיזבאלה ע"מ לחסל אותם.

השיטה לא עובדת משתי סיבות עיקריות:

1. פגיעות ושרידות - צוות כזה שהולך וניתקל בכח שערוך בהגנה, יש לפחות סיכוי לא קטן שגם לא יהיו ניפגעים. מהרגע שיש לו ניפגע הצוות מנוטרל כדי לטפל ולחלץ את הפצוע. ואם יש לו 3-4 ניפגעים ? הוא כבר הופך לבעית חילוץ אוגדתית. וכשיש לאוגדה כמה קרבות חילוץ שכאלה לנהל ?
החיסרון הזה הוכח כבר מהקרב הראשון שבו ניפגעו לוחמי שלדג ואח"כ לוחמי גולני - השיטה הוכחה ככישלון גם אצל מי שלא הבין זאת מלכתחילה (והיו כאלה שהבינו זאת מלכתחילה) - אך לא מפקד האוגדה. כשמח"ט 7 אומר על מפקד האוגדה ש"הוא עוד בנחילים" הוא מתכוון, להבנתי, לכך שהירש עדיין לא קולט את מה שקלטו כולם - שהשיטה הזאת ניכשלה !

2. כמו שיוסיפון אמר - הרבה חיצים קטנים בלי מטרה מבצעית ברורה (חוץ מפשוט להרוג כמה שיותר לוחמי חיזבאלה - שזה גם מה שהוגדר, אך זאת אינה מטרה למיבצע!). אין ריכוז מאמץ, אין התקפה, ואין תכלית. מה שבטוח שזה לא משרת במאומה את המטרה של הפסקת ירי הרקטות לשטח ישראל - כל הנחילים האלה מדובר על 3 הקילומטרים הקרובים לגבול לכל היותר !

בסה"כ רואים בכתבה את התיסכול של מח"ט 7, שלו היו גם שותפים רבים, בחוסר הבנת תמונת הקרב אצל מפקד האוגדה שלו, והפתיחות שלו לדבר עם הכפופים לו רק ראויה לכל שבח. בדרגים האלה של מח"ט-מג"דים אין מקום ל"הצגות". גל הירש לצערנו הפך להיות הבעיה המשותפת שלהם.

יכולת הבנת הקרב של הירש מתחילה אולי בפקודת המיבצע שחיבר - יצירת מורא והלם ותדהמה אצל האויב... - מאיפה נילקחו המילים ההזויות האלה...
דרך אגב - הפקודה הזאת כבר תורגלה חודש לפני כן בתרגיל האוגדה שלו - עם פקודת מיבצע באותן המילים. פשוט לא להאמין... אני מניח שהאלוף וגם הרמטכ"ל עשו לו אישור תוכניות על הבולשיט הזה !!
ישן 18-09-2006, 11:46
  G_Zhukov G_Zhukov אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.05.03
בתגובה להודעה מספר 45 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "אני חושב שמדובר בהבנה לא נכונה של המונח האנגלי"

יש משהו במה שאמרת רק ברצוני להוסיף.
מקור התפיסה לשיטת פעולה זו הוא מזרחי. יותר נכון אימוץ של שיטות לחימה שמקורן בלוחמים המונגולייים.
בבסיסן התאפיינו בשטף מתמיד, ללא מרכז כובד אחד שניתן לזיהוי ותכליתו ממש כמו שאמרת איננו לכיבוש
תא שטח אלא למיטוט יכולת ורצון הלחימה של היריב (מזכיר במשהו נחילי דבורים).
מוד הפעולה הזה חילחל לאורך השנים גם אל הצבא הרוסי ולתוך תורות הלחימה שלו והיתה לו גם השפעה
על אמנות המערכה שהתפתחה ברוסיה.
מוד פעולה זה אומץ גם הוא עם היפתחות הצבאות המערביים ובראשם הצבא האמריקאי, לאמנות המערכה
והכנסתה כחלק מהדוקטרינות הצבאיות ברבים מהם.
לסיכומו של דבר, המאפיין העיקרי של מוד פעולה זה הוא היותו לא-ליניארי, ללא התחלה וללא סוף, ללא
חזית וללא עורף, בעל טמפו גבוה ואיננו מוכוון לתפיסת שטח.

על פי מה שמסתמן נראה כי חלק ניכר מהמפקדים בצה"ל לא נחשף למוד הפעולה הזה ולהגיון שעומד
מאחוריו וזהמ סביר לפחות חלק מהכשלים.

נערך לאחרונה ע"י G_Zhukov בתאריך 18-09-2006 בשעה 11:49.
ישן 18-09-2006, 15:03
צלמית המשתמש של צנחן1
  צנחן1 צנחן1 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 72 שנכתבה על ידי G_Zhukov שמתחילה ב "יש משהו במה שאמרת רק ברצוני..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי G_Zhukov
יש משהו במה שאמרת רק ברצוני להוסיף.
מקור התפיסה לשיטת פעולה זו הוא מזרחי. יותר נכון אימוץ של שיטות לחימה שמקורן בלוחמים המונגולייים. לסיכומו של דבר, המאפיין העיקרי של מוד פעולה זה הוא היותו לא-ליניארי, ללא התחלה וללא סוף, ללא חזית וללא עורף, בעל טמפו גבוה ואיננו מוכוון לתפיסת שטח.על פי מה שמסתמן נראה כי חלק ניכר מהמפקדים בצה"ל לא נחשף למוד הפעולה הזה ולהגיון שעומד מאחוריו וזה מסביר לפחות חלק מהכשלים.

מה שאתה מתאר נשמע דומה להגיון שעומד בבסיסו של תו"ל צורת הקרב הקרויה "התקדמות ורדיפה" - צורת קרב ניידת, מהירה ותוקפנית, שבה מתמיד הכוח בתנועתו קדימה לעבר יעדים או כוחות אויבים שתפיסתם, כיבושם או השמדתם יביאו להכרעת האויב ולשליטה במרחבים חיוניים.

כאמור מדובר בתו"ל, שאין צורך להרחיב בו, אשר יכול לבוא לידי ביטוי רק בתרגול ארוך טווח שבו ניתן לתרגל את הכוח במתאר המתאים (כולל משמר קדמי וכו' וכו'), ואשר אינו קצר בזמן ומרחב. אי תירגול התו"ל מביא לכך שהמפקד מכיר רק את צורת הקרב המכונה "התקפה", אשר שונה מצורת הקרב הקודמת, ואינה מביאה לאותן תוצאות. לדעתי בלבנון בוצעו התקפות ופשיטות, ולא (כפי שלדעתי היה צריך להתבצע) קרב התקדמות.

ישן 19-09-2006, 00:12
  MIH MIH אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.12.04
יש להבדיל בין סיבה ותוצאה
בתגובה להודעה מספר 75 שנכתבה על ידי מוטומבו שמתחילה ב "אוגדה מרחבית מול אוגדה אורגנית"

אכן ישנה חשיבות ליחסים אישיים והכרות בין המפקדים בכל הרמות.
יחד עם זאת - מפקדת אוגדה בנויה לקלוט ולהפעיל כוחות חבירים ת"פ. כאשר כולם מכירים ופועלים לפי אותו תו"ל, בתאוריה לפחות - לא אמורה להיות בעיה מיוחדת.
אלא מאי - הטעויות המקצועיות הבסיסיות של מפקד האוגדה, נסיונו לכפות על כולם תו"ל מפוקפק (במקרה הטוב) ובכל מקרה, לא מתאים לזירה ובתוספת - עקומת למידה שואפת לאפס וחוסר יכולתו/נכונותו לבצע תיקונים במהלך הקרבות, הם שגרמו לפיצוץ בינו ובין כל הסובבים אותו (גם כלפי מעלה וגם כלפי מטה).
הרי סביר להניח כי מח"ט 7 ואחרים לא באו עם טינה אישית מוקדמת לגל הירש אלא שזו התפתחה מהסיבות המצויינות לעייל.

נערך לאחרונה ע"י MIH בתאריך 19-09-2006 בשעה 00:18.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 07:45

הדף נוצר ב 0.19 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר