לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > הסטוריה ותיעוד
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 24-09-2006, 20:06
  g.l.s.h g.l.s.h אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.12.05
חידה היסטורית וסיפורו של אתר נשכח-איפה ביקרתי היום?

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ממש מתחת לכף היד מונח אתר מורשת היסטורי שכמעט ואינו מאוזכר ואפילו גוגל כמעט ולא יעזור. כרגע הוא נגיש, אבל מוזנח לחלוטין ואני בספק אם ההמונים שרואים אותו מכלי התחבורה, יודעים את סיפורו של המקום....

כמה רמזים על האתר:

בעליו הראשונים ומייסדיו כבר כמעט ולא היו בסביבה כאשר בעליו השניים – המפורסם – לא היה בבית ולכן (שלא כמו כמה מהדיירים) קיבל עוד כמה רגעי חיים. כדייר ממש לא למופת הוא עשה עוד צרות בשכונה עד שהועף סופית לא ממש רחוק מכאן. בן קרוב לשושלת גם הוא עשה צרות (הבנדיט הראשי פרס חסותו עליו) – לא רק בשכונה אלא בכל העיר, וגם הוא הועף ע"י אותם תושבים (בניהם...) רק שהפעם מחוץ לשכונה, גם אם לא ממש רחוק. עוד לפחות פרחח אחד היה בעל שם דומה – כמה אירוני, שם שכל כך שונה ממהות הפעילות.

ניקיון יסודי מאוד עשו שם הראשונים וניקיון שני, גם אם בשטח קטן בשני שליש לפחות, עשו השניים, אבל את שניהם אם רוצים למצוא צריך לחפש "אצל החצילים" (משהו שקשור לשני ניתן גם למצוא ממש קרוב לכן ובאותו הקשר – לא ממש נראה אבל כלול בטווח התמונה).

כבעל בית ארוך טווח ושלישי, גם אם מאוד רדום ולא ממש שומר רכוש למופת, נמצא את מי שירש בין השאר גם את שני קבלני הניקיון שהוזכרו קודם.

קטע מוגדל ממרכז התמונה העליונה שמצולמת מהאתר

שלושת התמונות הבאות הן רמזים ויזואליים וכלליים מאוד - אמנם כולם מצולמים באתר או באזור אבל המידע מתוכם הוא מאוד כללי ולא כולל פרטים שלא יכלו להיות מצולמים במקום אחר ועדיין לרמוז על אותו דבר! תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

נערך לאחרונה ע"י g.l.s.h בתאריך 24-09-2006 בשעה 20:14.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 24-09-2006, 22:30
  לבני מנהל לבני אינו מחובר  
תחמושת בע"מ

חבר מתאריך: 09.03.04
צא ותהינה לך מריצת הלילה...
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "תן לחזור מריצת הלילה"

אני את שלי כבר עשיתי היום בים (ועכשיו סיימתי לשטוף את כל הבית שזה גם משהו)....

ראשית אני חייב לציין כי מה שמדהים כאן היא העובדה שממש אתמול קראתי באטלס כרטא הישן על סיפור הקרב וממש עצבן אותי שאני לא ממשש יודע היכן ואם בכלל נמצא המבנה הזה כיום מה שהביא אותי להחלטה שאני הולך "להתלבש" על הנושא והסיבה שבגללה נכנסתי הפעם לפורום היתה פשוט לשאול את השאלה הבאה:

"האם מישהוא יודע ויכל להסביר לי היכן נמצא/שוכן המבנה ששימש את עלי סלאמה כמפקדה"?.....

בחיי שזה מוזר...

בעניין הקרב - אני פשוט אצלם את מה שמופיע באטלס כרטא ו"אדביק" כאן, כמו כן רכשתי לפני כשנה ספר שהודפס בשנת 48 בו מתוארים הרבה מהקרבות לשחרור המדינה שם כמדומני מופיע סיפור הקרב בפירוט אלא שהוא נמצא בעבודה וזה ייאלץ להמתין למחר !

משתוקק לראות את שאר התמונות ולקבל הסבר איך להגיע לשם !

לבני.
ישן 24-09-2006, 23:57
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

חבר מתאריך: 28.10.01
חסן סלאמה מחמא"ס אינו קשור למשפחה מהכפר קולא.
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "תן לחזור מריצת הלילה"

המשפחה ההיא עמדה בראש כנופייה של מג'לסיים (תומכי המפתי חג' אמין אל-חסיני), במהלך המרד
הערבי. במלחמה עצמה שהה חסן סלאמה בגרמניה, וצנח בארץ בסוף 1944, בתקווה ליטול חלק
בהרעלת מי ת"א. המבצע לא יצא לפועל, והוא הסתתר עד למלחמת העצמאות, שבמסגרתה עמד
בראש הכנופיות בשפלה.
ההגנה פוצצה את המפקדה שלו בראשית מבצע נחשון, אך הוא עצמו שרד. הוא נהרג מפגז מרגמה
מקרי, בזמן שאנשיו הדפו התקפה של האצ"ל באזור יהוד.
בנו, עלי חסן סלאמה (הנסיך האדום) היה קמב"ץ מודיעין פת"ח (רס"ד), ובמסגרתו הפעיל את ארגון
הטרור הפיקטיבי "ספטמבר השחור". הוא היה על הכוונת שלנו בעקבות הרצח במינכן, אך חמק
במשך שבע שנים (שבמהלכן חיסל המוסד בטעות, את המלצר המרוקני אחמד בושיקי, שזוהה בטעות
בתור סלאמה). ב1979 הצליחו לבסוף לחסלו באמצעות מכונית תופת שהתפוצצה בסמוך למכוניתו
בבירות.
חסן סלאמה מהחמא"ס, היה אחד מראשי עז אל-דין אל-קסאם באיו"ש, בתקופה שלאחר חיסול
יחיא עייאש. הוא זה שגייס את מבצעי הפיגועים בפברואר-מרץ 1996 (בעיקר ממשפחת אבו ורדה),
שבהם נרצחו 45 בני אדם. הוא נתפס במקרה במחסום בחברון, ומרצה עונש של 45 מאסרי עולם.
ישן 25-09-2006, 00:22

והפתרון
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "חידה היסטורית וסיפורו של אתר נשכח-איפה ביקרתי היום?"

אז כמו שכבר נפתר בזמן שיא, האתר המדובר הוא הבניין הרעוע שהוא שריד למפקדת חסן סלמה שפוצצה בפעולה נועזת ומוצלחת של כוחותינו (מותר להגיד ככה? זה פוליטיקלי קורקט?) ב-5 לאפריל 1948.

לעניין הרמזים: בעליו הראשונים היו הבריטים שבנו אותו ובשעת הפעולה כבר כמעט ולא היו בארץ. בעל הבית השני היה חסן עצמו, שבליל הפעולה לא שהה במפקדה ולכן לא נפגע. הוא המשיך לפקד על הכוחות במרחב ונהרג זמן לא רב לאחר מכן ליד ראש העין. הבן לשושלת שהמשיך את דרכו הוא בנו, עלי חסן סלמה, איש ספטמבר השחור שחוסל בבירות בסוף שנות ה-70, והיה אגב דמות מאוד מורכבת ומעניינת יחסית לראיסים האחרים של המוחריבון.

הנקיון היסודי הוא ההתקפה שבוצעה ע"י לוחמי גבעתי, הם "החצילים". נקיון שני, של פחות שני שליש משום שזה מה שנותר מהבניין, בוצע ע"י אנשי האצ"ל שכבשו את החורבה תוך התקפתם על רמלה. גבעתי ואצ"ל נמצאים "אצל החציל". אנדרטת לוחמי האצ"ל נמצאת לא רחוק מהבית, בכניסה לרמלה.

בעל הבית האחרון, ומי שירש את "המנקים", הוא צה"ל שלנו שהשתמש בבניין ובמתחם שנים רבות כבסיס צבאי.

ועכשיו לסיפור: הבניין נמצא פחות מק"מ מערבית לכביש צומת בית דגן-רמלה, קרוב מאוד למסילת הרכבת בין לוד לבאר יעקוב, למעשה בצד ימין של מי שחוצה את המסילה לפני הכניסה לרמלה עצמה. קשה מאוד לפספס את המבנה בן 4 הקומות שעומד על נקודה יחסית גבוהה. במקורו היה זה מבנה גדול ששימש כבית ספר לקצינים בריטיים בזמן מלחמת העולם וכלל מתחם סביבו עם עוד מספר מבנים קטנים.

המבנה היה סמוך מאוד לפרבר הצפוני של רמלה (השכונה של חמולת פאנוס – שטח שגם כיום הוא הקצה של רמלה בכוון זה), קרוב למחנה צריפין ולא רחוק מבאר יעקב שהיתה היישוב היהודי הקרוב ביותר. אין לי מידע על האופי של בית הספר, למה הוא הוקם שם או מה היה שמו.

בתחילת מלחמת העצמאות השתלטו כוחות לא סדירים ערביים על המבנה ולאחר מכן הוא הפך למפקדתו של המנהיג הצבאי של הערבים במרחב – חסן סלמה. במקום חנו כ-100 לוחמים ו"יועצים זרים" (מין ביטוי כללי שמרבים להשתמש בו אבל מוזר בעיני שכמעט ולא זכור לי שקראתי על לכידת כאלה בידי כוחותינו או הריגה שלהם (לא של בריטים) – אם מישהו יכול להאיר את עיני, אודה לו) והוא היה למעשה בסיס צבאי מבוצר ומוקף גדר, מוגן ע"י מספר עמדות מקלעים, אולם עפ"י ספרו של אריה יצחקי ("בעקבות לוחמים" כרך דרום) הרי שחסן סלמה הרגיש שמפקדתו נמצאת במקום בטוח ולכן השמירה הבסיסית היתה מאוד רופפת.

המתקפה על המפקדה תוכננה זמן לא קצר לפני הפעולה בפועל, אולם נדחתה מסיבות שונות. מ"ג גבעתי, שניאור פבריקנט, הוא שתיכנן את הפעולה והיו בידיו פרטים מפורטים על המתחם. הפעולה תוכננה בקפדנות במתכונת צבאית (יחסית לזמן המדובר, התכנון היה מאוד יסודי ומקצועי) וכללה הנחת חסימות ומארבים על דרכי תגבורת מרמלה (ממזרח ומדרום), רתק אש ממערב ותוך הסחת המקלענים הערבים, פריצה שקטה למתחם מצפון, חדירה לבניין של עשרות לוחמים שיכללו כ-20 סבלי חומר נפץ (400 ק"ג TNT סה"כ – שיטת הסבלים היתה מאוד מקובלת בשלב זה מלחמת העצמאות מחוסר ארטילריה ראוייה לשמה שיכלה להגיע ליעד המותקף), פיצוצו על יושביו ונסיגה מהירה לפני הגעת התגבורות. הפעולה יועדה להמשך כחצי שעה.

הפלוגה המיועדת עברה אימונים מדוקדקים לפעולה שלבסוף יועדה להתבצע כחלק מהמכה הראשונית של מבצע נחשון ובמטרה לשתק את היכולת הצבאית הערבית בגיזרת רמלה ולוד. בליל ב4-5 לאפריל יצאה הפלוגה מאזור ההכשרה הידוע בשם "קיבוץ עקיבא" במזרח ראשל"צ (היום פינת רח' גבעתי וירושלים, כמה מאות מטרים לפני שער ראשון של מחנה צריפין), עברה דרך באר יעקב והמשיכה . בנקודה שנמצאה מעל ק"מ מערבית ליעד (היום ליד מסילת הרכבת בין לוד לבאר יעקב) התפצלו כוחות החסימה וכוח הרתק שיועד להנחית על הבניין אש ממערב לו, על הצד הארוך (הבניין היה על ציר צפון-דרום, צר וארוך). לאחר חצות, ב-5 דקות לפני 1 בלילה, התחילה פריצת הגדר השקטה ע"י הכוח מצפון לבניין, בנקודה שבה גדרות המתחם היו קרובות מאוד לצד הצפוני שלו, היכן שהיתה דלת דרכה יועדו החבלנים להכנס. השורים זיהו את הכוח ופתחו באש ונענו באש כבדה מכוח הרתק שהתמקם בפרדס כמה מאות מטרים ממערב לבניין. חדרי הבניין היו מוארים כך שלכוח הרתק היה קל יחסית לטווח אותו. הכוח הפורץ בינתיים פוצץ את הגדר הצפונית בבונגלור (מטען ייעודי למטרות פיצוץ גדרות בתנאי קרב), וחדר אל תוך המתחם והבניין, וטיהר את החלק הצפוני של קומתו התחתונה תוך קרב עם המגינים. המטענים הושמו ליד שני קירות תומכים ומנגנוני השהיה הופעלו ולאחר מכן נסוג הכוח. בשעה 1:35 הופעלו המטענים ומעל 2/3 מהבניין קרסו. הכוחות נסוגו בשלום עם 3 פצועים קל. כ-30 לוחמים ערביים נהרגו, אולם יותר מכך, הביטחון של תושבי המרחב ביכולת הצבאית של חסן סלמה, נפגעה מאוד, וכמו בגזרות אחרות, פעולה כזאת היתה גורם מכריע בשבירת רוח האוכלוסיה בשבועות שבאו.

הפעולה לדעתי היתה מהנועזות והמוצלחות שבפעולות מלחמת העצמאות, ולא רק משום מזל שלפעמים חסר לאחרים (מטענים שלא פעלו, פליטת כדור וכו') אלא בשל הכנה טובה ורמה גבוהה מבחינה מקצועית וטקטית.

והתמונות:

מראה המבנה ממזרח, מכוון כביש בית דגן-רמלה

חזית הבניין הפונה לצד מזרח. מצד זה הבניין כפי שהוא, הוא הקצה השמאלי של בניין ארוך יותר מפי 3 שהמשיך ימינה.

מראה הבניין מצד מערב מהאזור שממנו ירה כוח הרתק על העמדות שעל הגג, בעוד כוח הפורצים פורץ אליו מהקצה השמאלי של התמונה.

הפצע שנותר בחלק ששרד אחרי שפוצץ רוב המבנה. מבט מצפון.

החורים שהותירו המקלעים של גבעתי בקומה העליונה של הבניין בצידו המערבי (נראה שהקומה לא שימשה את צה"ל מעולם ולכן לא טוייחה). חורי הקליעים מהצד המערבי שייכים לדעתי לקרבות בין האצ"ל לערבים מאוחר יותר.

נערך לאחרונה ע"י g.l.s.h בתאריך 25-09-2006 בשעה 00:30.
ישן 25-09-2006, 01:14

מפת הקרב ופרטים נוספים
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "והפתרון"

(מקור המפה - אטלס כרטא "מראשית ההתישבות ועד קום המדינה". למרות המפה המפורטת, אין שם פרטים על הפעולה עצמה אלא רק איזכור שלה).

לאחר שנהרס רובו של המבנה, הוא הוחזק בידי הערבים כעמדה במערך הביצורים שהקיף את רמלה.

לפי הסכם בין ההגנה לאצ"ל, הוקצו לאחרונים גזרות לחימה (לרוב בהם הם היו מוצבים כבר) לצורך פעילות קרבית וכחלק מההשתלבות בצה"ל. ב 16 למאי החל מאמץ התקפי של אצ"ל נגד רמלה מצפון ובמסגרתו נכבש הבניין ביום הראשון. בימים הבאים חדרו כוחות אצ"ל מספר פעמים לפאתי רמלה, אולם נהדפו תוך אבידות. כוחות אצ"ל המשיכו לערוך הטרדות והתקפות מקומיות על ביצורי רמלה כחלק ממאמצים במרחב כולו, לעיתים בשיתוף כוחות גבעתי. במהלך חודש יוני תקפו כוחות הליגיון את קווי אצ"ל ולבסוף כבשו חזרה גם את בית מפקדת חסן סלמה. 52 לוחמי אצ"ל נהרגו בחודש של קרבות בפאתי רמלה (מתוך כ-300 לוחמים). הם מונצחים באנדרטא שהוקמה בשנות ה-90 בכניסה לרמלה מכוון ת"א.

המבנה ששרד מבית הספר לקצינים שימש כמרכז בסיס (ככל הנראה מפקדת מילואים או ימ"ח) לא גדול שירש את המתחם המקורי במימדים דומים. אין לי מושג למה בחרו בצה"ל להשתמש במבנה הרעוע הזה, אבל רק קומת הקרקע והקומה הראשונה היו בשימוש ולפי הכתובות על הקירות היו שם שק"מ, לשכה, משרדי מפאו"ג וכן מקלחות. עפ"י תמונה שמופיעה בספר של יצחקי, היו עוד מבנים מסביב בשימוש, כולל מבני אבן ישנים. מתי שהוא, כנראה החל מסוף שנות ה-90, פונה הבסיס ופורק לחלוטין. כל המבנים הקטנים נעלמו ורק מספר קטן של משטחי בטון נותרו. מבנה המפקדה נותר ריק והוא עבר כמה פגיעות של השחתה לשם השחתה כמו הצתה של חלקי עץ שצה"ל הותיר בו, והריסת כמה קירות רכוכים ברומות העליונות והשלכת הלבנים במורד המדרגות והפיר שהוליך לקומות אלה.

המפולות של החלק ההרוס פונו כמובן ואין לי מושג מתי. מעניין יהיה לדעת האם נערכה בדיקה במפולות אלה כאשר הם פונו...

קל מאוד להגיע למבנה והוא בולט בסביבתו. גישה אחת היא פניה ימינה כמה מאות מטרים לפני הכניסה לרמלה ו-50 מטר לפני מסילת הרכבת, פניה שמשולטת כפניה לפנסיון לכלבים ששוכן בבית גדול ליד הכביש. כאן היה כביש הגישה לבסיס וכיום הוא מלא פסולת, משובש ולפני כמה שבועות היה חסום בסוללה שנפרצה בינתיים. ממשיכים על הכביש עד שמגיעים להריסות הש"ג ושם צריך להשאיר את הרכב לצעוד מאה מטרים לבניין (יש מאהל בדואי בסביבה כך שאם זה רכב חדש, אולי לא מומלץ... - בכלל, לפחות פעם אחת ראיתי גנבי רכב שוחטים רכב בפרדס קרוב ללא שום חשש).

גישה שניה היא דרך מושב תלמי מנשה (כביש הגישה אליו מלייד שער ירושלים של מחנה צריפין) - נוסעים ברחוב הראשי שלו דרומה על לבית האחרון שבינו ובין הבסיס לשעבר ישנם 150 מטרים של שדה. הבסיס לשעבר מוקף חלקית בגדר חלודה ויש בה הרבה פרצות וקטעים חסרים. גם מכן הבניין נראה היטב.

אישית לא שמעתי על תוכנית לשמר את הבניין, אבל נראה לי שלעובדה שצה"ל לא הרס אותו כמו את שאר המבנים, יש אולי מקור ברצון לשמר אותו או לפחות להמנע מלהרוס אותו. האיזכור היחיד למבנה בתצורתו הנוכחית שראיתי היה בלו"ז של השתלמות מורי דרך שכנראה צפו במבנה לפני מספר שנים.
בהצלחה!

נערך לאחרונה ע"י .ישראלה היפהפיה בתאריך 05-04-2008 בשעה 10:30. סיבה: צרוף סכום ראיונות ומחקר של glsh לאשכול המקורי שפתח
ישן 25-09-2006, 21:39
  לבני מנהל לבני אינו מחובר  
תחמושת בע"מ

חבר מתאריך: 09.03.04
נפלא ! פשוט נפלא!...
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "מפת הקרב ופרטים נוספים"

אחרי כל מה שצילמת וכתבת לא רק שאין לי מה להוסיף (נהפוך הוא - אפילו למדתי המון) אלא שעכשיו אין לי בכלל ספק שבקרוב מאוד אני שם !
ראית את הדלתות היפות? ראית את המעקה?......
אני חייב "לבדוק" את החורים בקירות החיצוניים ואת האיזור בו מוקמה "מכונת היריה"......
פשוט משתגע על מבנים ואתרים נטושים שכאלה !

אגב - בספר שהזכרתי אתמול הקרב הנ"ל לא מוזכר אך צילמתי את תכן העניינים כך שאם יש למי מכם בקשה מיוחדת אני יעלה את הפרטים הרלונטיים (הספר נכתב בשפה של שנות הארבעים ומוזכרים בו לא מעט פרטים שהיו אז "טריים" ונשכחו עם הזמן)....

עלה לי 25 ש"ח בשוק הרוכלים בדיזינגוף...

תודה רבה.

לבני.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
ישן 27-09-2006, 22:27

אכן מבנה נטוס מאוד מעניין
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "נפלא ! פשוט נפלא!..."

ולא בגלל הסיפור, אלא בגלל גודלו שהוא בערך פי שלוש ממה שנחשב למבנה נטוש "מצוי" (כמו בית פרדס גדול) והעובדה שהוא עומד מבודד...

מה שכן הוא נראה די רעוע ולקומות העליונות לא העזתי לטפס בסולם הצר לא רק בגלל הילד שנשאר לבד בחוץ, אלא בגלל שבתור בוגר "גבי ודבי" יש לי חשש טבעי ממקומות כאלה.

באתר של חטיבת גבעתי כתוב שעל הפשיטה הזאת למדו בקורסים בצה"ל! מוזר שלא מצאתי שום אזכור לזה ברשת ועם המוזאון בראשון אני צ'ילבה מסיבות אחרות, אז עם מה שיש מתחת ליד יהיה לי קשה למצוא פרטים נוספים.

לגבי הספר - מוזר, אבל לפני כמה ימים ברחוב שקט בת"א הישנה מצאתי מצבור ספרים שמישהו שם על החומה כדי שעוברי אורח יקחו. כמעט הכל שם היה ספרי אומנות, אבל ספר אחד (שבעליו - אם לשפוט לפי הטעם בספרים האחרים - בטח קיבל במתנה) לא התחמק ממני, ולהפתעתי הוא מאוד מעניין:

ישן 27-09-2006, 22:47

ואם כבר מגיעים לחירבה הזאת
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "אכן מבנה נטוס מאוד מעניין"

חבל שלא לקפוץ לביקור לא מחייב ברמלה שיש בה כמה אתרים מהשורה השניה, אבל שחלק גדול מהישראלים לא טורחים לבקר...

המסגד הגדול של רמלה שלא צריך להיות מבין בארכיטקטורה של מבני דת כדי לנחש מי בנה אותו ובתור מה הוא שימש במקור...
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

כמה סמטאות שנותרו מהקסבה המקורית (לרמלה לא היה מקסים לוי משלה אז חיסלו רק חצי...) אבל מזה לפחות 20 שנה ללא שיקום. כמו כן הכנסיה שממנה, אומרת האגדה, ירה נפולאון במואזין שעשה לו השכמה במסגד הקטן הסמוך.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

וכמובן שאי אפשר בלי לפחות לזרוק מבט על המגדל הלבן (מבנה מהמאה ה-13 ככל הנראה) וליידו חורבות מסגד ה-40 שעדיין מוזנח ומוקף קוצים. אסור לשכוח את בריכת הקשתות הידועה כמחבוא של אלימלך זורקין, רק שצריך לבוא כשהאתר פתוח.

נערך לאחרונה ע"י g.l.s.h בתאריך 27-09-2006 בשעה 22:53.
ישן 28-09-2006, 12:51

רעידות אדמה ושאר פגעים אכן עשו עבודה טובה
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "כן, רמלה בהחלט מלאה באטרקציות - אחרי הכל, היא נבנתה בתור עיר בירה..."

המסגד הגדול הוא למעשה הקתדרלה הצלבנית של רמלה (שזוהתה אז כ"רמה" - מקום קבורתו של שמואל הנביא) והמגדל הלבן מעט מאוחר יותר.

מימי ייסוד רמלה שרדה בריכת הקשתות ועוד שלוש בריכות דומות (סגורות לביקורים רוב הזמן) שנמצאות מתחת לחורבות מסגד הארבעים שגם הוא שריד ואתה תקופה. מסגד הארבעים הוא חורבה די עלובה ומוזנחת באותו מתחם כמו המגדל.

פה ושם נערכות חפירות ייזומות או חפירות הצלה, אבל אין שימור שיטתי. חלק מרמלה ההיסטורית קבור מתחת לבית הקברות המוסלמי הגדול שנמצא ליד המגדל.

קרן האור היחידה היא שלוד נמצאת המצב אפילו פחות טוב!

ישן 22-10-2006, 20:15

אני רואה אותו כבר שנים רבות מביט עלי מעל הצמרות
בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "אתה צודק !..."

כשאני עובר ברכבת או בכביש רמלה ת"א... איכשהו המראה הנדיר של מבנה קומות נטוש שעומד לבדו בשטח חקלאי, נראה לא ממש רגיל, מה עוד שלאחר הפינוי המוחלט של המבנים מסביב, הוא נראה אפילו מוזר יותר.

בתור מי שמטייל הרבה בפרדסים, אני רגיל לבמנים נטושים של בתי באר ובתי פרדס והאמת היא שאני כנראה לא ממש חובב מבנים נטושים באופן כללי כי איך שהוא תמיד אני מתרחק מהם ובמקרה של מבנים שיש להם גג והם נעולים (מחסנים לרוב או חושות של שב"חים) אני משום מה גם נמנע מלהציץ פנימה. לא פעם כשאני עובר ליד מבנים כאלה אני ממשש את האקדח! יותר מדי סרטים כנראה...

ישן 26-11-2006, 17:41

המחנה אכן היה מכונה "מחנה חסל" אבל הוא לא ליד תחנת דלק
בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי רומק שמתחילה ב "זה לא הבסיס שפונה לפני כמה שנים? (לפני תחנת הדלק לכיוון צריפין)"

אלא חולק פניה ימינה (אם נוסעים לרמלה) עם המקום המכונה "משק דרור", שהוא פנסיון לכלבים. דווקא אין בסביבתו בניה בלתי חוקית או בניה בכלל - "רק" פסולת בניין שנזרקת לאורך כביש הגישה.

האמת היא שגם אם המועצה לשימור מבנים תהיה אי פעם גוף עם שיניים וכסף, קשה לי להאמין שמישהו ישמר את המבנה הרעוע מאוד הזה (שמלבד פגעי הזמן, בואו לא נשכח שהוא היה אמור לקרוס בכוונה תחילה כבר לפני כמעט 60 שנה!) משום שזה עסק מאוד יקר ולא ברור לי אם בשל היותו ביה"ס לקצינים בריטיים ומאוחר יותר עמדה צבאית, מישהו יחשוב שהוא חשוב. ישנם כמה מאות מבנים "חשובים" ממנו מבחינת ההיסטוריה, ההשקעה בשימור והאפשרויות שהוא ישמש למשהו לאחר השימור.

במקרה הזה נראה לי שלא היו משמרים אותו אפילו בבריטניה...

הייתי מציע למי שבאמת מתעניין, לעשות סיבוב קטן מתישהוא ולבקר בו כי מועד העלמותו הוא משוואה פשוטה של ביקוש והיצע לקרקע.

נערך לאחרונה ע"י g.l.s.h בתאריך 26-11-2006 בשעה 17:44.
ישן 26-11-2006, 20:16
  .ישראלה היפהפיה .ישראלה היפהפיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.06
העברתי מייל למועצה לשימור וכו' - רצ"ב התגובה:
בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי רומק שמתחילה ב "השאלה אם אפשר להכנס לשם"

שלום רב,
העברתי את הפנייה לתמר טוכלר, מנהלת מחוזות ת"א ומרכז במועצה. כתבתה: shimur3@netvision.net.il
תודה,
עידית מי-דן
מנהלת מרכז מידע ועורכת "אתרים"
המועצה לשימור אתרים
shimur@netvision.net.il
www.shimur.co.il

אז תנדנדו גם אתם למועצה לשימור וכו'... אולי יצא מזה משהו..
אם מישהו מכיר מרכז מורשת של החטיבה שפעלה במקום [במסגרת מבצע נחשון?] - ניתן לידע אותם.

לרומק: כמו כל בסיס צבאי בארץ ניתן להכנס למקום ללא כל מגבלה וכמו כל מתקן שב"ס ומשטרה בארץ - ניתן לצאת ממנו ללא כל הפרעה..
המקום פרוץ לחלוטין, ללא כל שמירה או שילוט בעלות. בסיורי האחרון לא נצפו נרקומנים. נראה שהמבנה פשוט ממתין לקבוצת סטודנטים מהחוג לקולנוע של במעלה שתגיע לביקור יחד עם חבורת קשישים אשר תשחזר את היציאה מראשון לבאר יעקב ואת הדרך למבנה, איך יוסקה התעקש לקחת עוד בונגלור ואיך נחצ'ה התברבר בפרדסים... [לחלופין יכול החוג לקולנוע בת"א לארגן קבוצת בני דודים שתספר איך אחמד היה בטוח שזה חתול ליד הגדר ואיך עבדאללה שאל אותו אם לא נראה לו שהבית היה ארוך יותר לפני שניה. אפשר לצלם את פאטימה עונדת את מפתח הייל של הבית אותו לא הורידה מצווארה ולראיין משפטן מלומד אודות דרך הפצוי המקובלת אודות עוגמת הנפש שנגרמה ללוחמי הכנופיות רודפי השלום והשקט שנאלצו לנטוש את המקום]
ישן 27-11-2006, 20:39

בתגובה להודעה מספר 41 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "העברתי מייל למועצה לשימור וכו' - רצ"ב התגובה:"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי .ישראלה היפהפיה
[לחלופין יכול החוג לקולנוע בת"א לארגן קבוצת בני דודים שתספר איך אחמד היה בטוח שזה חתול ליד הגדר ואיך עבדאללה שאל אותו אם לא נראה לו שהבית היה ארוך יותר לפני שניה. אפשר לצלם את פאטימה עונדת את מפתח הייל של הבית אותו לא הורידה מצווארה ולראיין משפטן מלומד אודות דרך הפצוי המקובלת אודות עוגמת הנפש שנגרמה ללוחמי הכנופיות רודפי השלום והשקט שנאלצו לנטוש את המקום]

תשמע! זה פשוט רעיון גדול! מרירה הס תכתוב על סבלם של אנשי הכנופיות שעוכבו בחסימה בפרדס המזרחי, בני מוריס (והמסטרנט שלו) יכתבו ספר אודות בית המחסה ללוחמים ערביים הלומי קרב ששכן במבנה, עמוס גיתאי יפיק סרט (פרס דקל הזהב, פסטיבל ברלין וכו' - מכרם חורי יהיה חסן סלאמה וחנה לסלאו תהיה אבירמה פוחצבסקי, בת הפרדסן, שנישאה לסוחר מרמלה) ויולי תמיר תדאג להכניס יחידה שלמה לבגרות אודות "הולדת המאבק הפלסטיני בכיבוש"... אני לא אתפלא אם רה"מ יחליט להעניק פיצויים למשפחות הנפגעים. אפשר לצחוק עד מחר על הקטע הזה, אבל מה שבטוח הוא שכסף טוב יזרום מהאיחוד האירופי לעניין ואנחנו נקבל את הבניין כמשומר!

מי יודע, אולי אפילו יאפשרו שם תצוגה קטנה המזכירה את הצד היהודי במלחמה.

נערך לאחרונה ע"י g.l.s.h בתאריך 27-11-2006 בשעה 21:03.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 09:03

הדף נוצר ב 0.14 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר