לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > הסטוריה ותיעוד
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 06-10-2006, 11:04
  g.l.s.h g.l.s.h אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.12.05
"קרב תל-א-סור/תורמוס עיה"
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "שאלה בעניין תל אפק - מבצר אנטיפטרוס....."

שרשרת מתקפות של הכוחות הבריטיים על הקווים התורכיים בשומרון ובחוף במארס 1918 שנערכה (יחד עם הפשיטות הגדולות על ארץ ישראל שמעבר לירדן כמה שבועות מאוחר יותר) כהכנה למתקפה הגדולה שתיכנן אלנבי צפונה בקיץ. המטרה היתה שיפור של הקווים הבריטיים וייצובם על תוואים טופוגרפיים נוחים יותר. בחוף החזיקו הבריטים קו מאזור ארסוף דרומה מזרחה לכוון פתח תקווה (שהקו עבר תפונה לה) ומשם הוא פנה דרומה לכוון ברקת. המטרה היתה לתפוס קו מעבר לכל אורך הירקון, בהמשך על נחל דיר בלוט ומזרחה לכוון סינג'יל. ב 12 למארס 1918 נפתחה הרעשה כבדה מאזור פ"ת (בסיוע אווירי של תצפית) לכוון הקווים התורכיים ומספר חטיבות חצו את שטח ההפקר ותוך כמה שעות תפסו קו עמדות נוח שהשתרע במקום מאזור פג'ה-ברקת-עבוד, מתל אפק (שממערב לו נותר הקו זהה)-מגדל צדק-בית אריה. מגדל צדק הופגזה בסיום הקרב אבל נראה לי שתל אפק נכבש כמעט ללא קרב. לבריטים היו מעל 100 הרוגים, "מחיר" שנחשב היה מאוד זול.

המבצר על תל אפק נותר המוצב הקידמי בקו עד לספט' 1918 אז התחילה מערכת מגידו. הבריטים חוללו עוד מספר קרבות בשבועות הבאים, אלא שמתקפת הקיץ של לודנדורף באירופה - שפרצה את הקווים הבריטיים והגיע כמעט עד פאריס - שבוע לאחר הקרב בראש העין, אילצה את אלנבי לשלוח חלק גדול מהכוחות כתגבורת לאירופה ולבטל את המתקפה המתוכננת.

צוות מקלענים אוסטראלי באזור מגדל צדק
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
סוללת תותחים בריטית מוסווית באזור מגדל צדק

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 06-10-2006, 13:33
  לבני מנהל לבני אינו מחובר  
תחמושת בע"מ

חבר מתאריך: 09.03.04
מעניין ומרתק !...
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב ""קרב תל-א-סור/תורמוס עיה""

אגב - האם ישנו היכן שהוא אתר אשר כונה בשעתו ע"י הבריטים "שתי האחיות" ?
למיטב ידיעתי/זכרוני מדובר היה על שתי גבעות באיזור הרסוף של ימינו עליהן התחולל קרב קשה...
האמנם?

בעניין תל אפק - השאלה ששאלתי במקור נובעת משתי סיבות :

1 - לעיתים תכופות למדי נמצאים עד היום באיזור קיבוץ עינת והסביבה קלעי ארטילריה ישנים מאוד חלקם "שרפנלים" שהיו מאוד נפוצים עד שנות הארבעים .
2 - לפני שבוע במהלך שהותי באיזור תל אפק (ליד בית המשאבות) נתקלתי בתרמיל הנ"ל...

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

מדובר בתרמיל של "לי אנפילד" בריטי עם כיתוב לא כל כך שגרתי על הכרכוב כשהמספר 15 בהחלט יכל לציין את שנת הייצור !

ובכלל - כל האיזור הזה של מבצר אנטיפטרוס על המבנים הבריטיים הישנים עוד כילד היה נראה לי קצת איך נגיד את זה ..... מסתורי.

מעניין...

נערך לאחרונה ע"י לבני בתאריך 06-10-2006 בשעה 13:36.
ישן 06-10-2006, 14:00
  g.l.s.h g.l.s.h אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.12.05
"שתי האחיות" היו באזור שפיים או געש
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "מעניין ומרתק !..."

(זכור לי שבספר טיולים אחד מוזכר המיקום המדוייק נכון להיום, אבל אני לא זוכר איזה). הן היו הנקודה היחידה לאורך קו החזית שבה היתה תזוזה בין מארס לספטמבר 1918. הנה המיקום עפ"י המפה מאז:

קטע המפה הרלוונטי להתקפה על אזור ראש העין:

לגבי האנפילד.... נראה לי בעייתי כי לא היה סכסוך אלים סביב ראש העין בזמנינו שבו לא היה מעורב הרובה הזה. לדעתי על תחמושת משנות ה-40 יש שנת ייצור מלאה ומדוייקת כי מצאתי אחד כזה לא מזמן. אני מכיר "מומחים" לאנפילד שיודעים לזהות ממש במדוייק מה שכן. בכל מקרה כמוצב מרכזי במשך חצי שנה, אני מאמין שהתרמיל "שייך" לבריטים שתפסו שם קו ב-1918.

אתה ממעריצי האנפילד? אני מכיר כמה שרשורים מדהימים עם כל מיני סיפורים פיקנטריים על דגמים שונים (כמו הסיפור המוזר על סידרה פגומה ב 1914 שגרמה לקליעים להיקטם ע"י הבריח, לגרמנים לחשוב שאלה כדורי דומדום ולכמה שבויים בריטיים לחטוף עלבונות מאותם גרמנים שהתעצבנו על השימוש לכאורה בתחמושת כזאת...)

נערך לאחרונה ע"י g.l.s.h בתאריך 06-10-2006 בשעה 14:05.
ישן 06-10-2006, 14:37
  לבני מנהל לבני אינו מחובר  
תחמושת בע"מ

חבר מתאריך: 09.03.04
ראשית בעניין ה"אנפילד"...
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב ""שתי האחיות" היו באזור שפיים או געש"

קשה להגדיר את עצמי כמעריץ של הרובה הזה (שלטעמי כל דגמיו מכוערים להפליא) כל עוד אין זה קשור ממש אלינו (תקופת מלהע' ה 1 והמחתרות)...
אם יש לך מישהו שמתמחה בכיתוב המופיע על כרכובי האנפילד שיוכל לתת אינדיקצייה לגבי מוצאו של התרמיל זה יהייה מעניין מאוד (אכן על חלק נכר מתרמילי האנפילד מוטבעת השנה בשלימותה שתי ספרות מכל צד של הפיקה כך שמקור הכיתוב כאן הוא מאוד מסקרן)...
בעניין המקום בו התרמיל נמצא - כפי שציינת כך גם אני חושב (זו כאמור היתה הסיבה שבגללה נפתח האשכול הזה).

בעניין הרסוף - ידיד טוב שלי שהוא אספן של כל דבר שקשור לתולדות א"י שוטט לפני שנים רבות באזור שפיים הרסוף ובאיזור שבו נראתה שפוכת/סחיפה של עפר הוא מצא שרידי עצמות אדם בנות עשרות רבות של שנים (הנ"ל רופא בכיר במקצועו) ומספר כפתורי מעיל צבאי תורכי...

מרתק.

תודה על המידע (המפתיע בכל פעם מחדש)...

לבני.
ישן 06-10-2006, 21:12
  .ישראלה היפהפיה .ישראלה היפהפיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.06
לא ידוע לי על קרב במקום המבצר עצמו אבל..
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "שאלה בעניין תל אפק - מבצר אנטיפטרוס....."

זכורה לי כתבה מן העתונות היומית אודות נהג משאית מפ"ת שנתבקש לחלץ את עובדי מקורות שנלכדו בין מתחם ההערכות של הצבא העירקי לבין הירקון. הוא סיפר כי חלף דרך חיילי הפלוגה העירקית תוך שהוא מסביר להם כי בא להוציא את האנשים ממחנה העבודה של מקורות. היה לו ברור כי העירקים ימתינו לו בדרך חזרה אך הוא לא חלף דרכם וחצה את הירקון עם משאיתו. איני זוכר בדיוק היכן פורסמה הכתבה אך מבלי לפגוע חלילה בכבוד מעשי המספר - כשכקראתיה הציקו לי השאלות: מדוע לא חולצו העובדים במסע רגלי קצר ופשוט דרך הירקון, היכן ניתן לחצות את הירקון עם משאית ומדוע לא תקפו העירקים את העובדים מיוזמתם וחיכו שיחלפו דרכם?
למישהו מוכר הארוע הנ"ל?
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 10:05

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר