לוגו אתר Fresh          
 
 
  אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה
 
כלי אשכול חפש באשכול זה  #1  
ישן 05-10-2006, 21:46
  הובס הובס אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 12.08.06
הודעות: 490
‏למה החזבאללא יותר מודרני מצה"ל?

למה החזבאללא יותר מודרני מצה"ל?
ד"ר אשר עידן

"כשצבא סדיר לא מנצח, הוא מפסיד. כשצבא גרילה לא מפסיד, הוא מנצח" מאו טסהטונג

"הגנרלים של מסכי הפלזמה" של מלחמת לבנון 2.0 מזכירים מאוד את "הגנרלים של הסיגרים והדודג'-דארט" של מלחמת יום הכיפורים כשרק לגנרלים יש מסכי פלאזמה, הם מנותקים משדה הקרב ומהחיילים בשטח. אולם אם לכל חייל גולני פשוט ולכל נהג טנק יש מחשב כף יד אלחוטי ביד או בקסדה, מסך הפלזמה של המח"ט או המג"ד, הופך לקלף המנצח של מלחמות העתיד.

זאת, בתנאי שמסך הפלזמה בחמ"ל מחובר כל הזמן ברשת עם מסך כף היד של כל חייל. דוקטרינת חלוץ היא בכיוון הנכון הדיגיטלי, אך מחוסרת את חשיבת הרשת וארגון הרשת. דוקטרינת גבי אשכנזי וצבא היבשה,

היא דוקטרינה לא רלוונטית לחלוטין והיא מתאימה יותר למאה ה-19.

הדיון בישראל לגבי מלחמת לבנון הוא מוטעה מיסודו ומזכיר מאוד את מחדלי החוקרים והמפגינים נגד הממשלה במלחמת יום הכיפורים. לא משנה מי יהיה ראש ממשלה או שר הבטחון או הרמטכ"ל, הבעיה תלך ותחריף.

אין כאן בעיה של אדם זה או אחר, אלא יש בעיה של קונספציה ושל ארגון. מחדל הקונספציה הוא אי ההבנה של ההקשר הגלובאלי של מלחמת לבנון 2.0. המחדל הארגוני הוא אי ההבנה ואי ההכנה של צה"ל ומערכת החינוך של ישראל לחשיבה רשתית וארגון רשתי.

בספרו "רשתות ומלחמות רשת" "Networks and Netwars: The future of Terror ", תיאורטיקן המלחמה הדיגיטלית "הקלאוזביץ של מלחמת האינטרנט", ג'ון ארקילה טוען כי הפרדיגמה של הצבא הקדם-דיגיטלי רק תשקיע את ארה"ב יותר ויותר בבוץ העיראקי. האם אותו דבר מסכן את צה"ל בשקיעה שנייה בבוץ הלבנוני? באופן דומה עוסק בכך בישראל ד"ר צבי לניר ממכון "פרקסיס ".

הפירמידה מול הרשת המבוזרת

החיזבאללה ואל קעידה הם ארגוני רשת מבוזרים. צה"ל והסי.איי.איי. הם ארגונים היררכיים פירמידליים. כשצה"ל חיסל את שייח יאסין הוא רק הועיל לחמאס. הנה החמאס הגיע לשלטון אם צה"ל יחסל את נסראללה, הוא יחזק את החיזבאללה. עיראק היא פירמידה היררכית, לכן, חיסול סאדם מועיל. אולם, החמאס החיזבאללה ואל קעידההם רשתות. כל חלק ברשת יכול לפעול ללא קשר למפקדיו. ההפך הוא הנכון. המפקדים רק מזיקים.
השאלה הגדולה שישראל עומדת בפניה כיום היא איך להיהפך לציביליזציית רשת בכל התחומים: איך צה"ל והמוסד והשב"כ ייהפכו לארגוני רשת? איך להפוך את האוניברסיטאות וכיתות בית הספר לוויקי-למידה?

המחדל הקונספטואלי

כמו שאמר לי סטודנט שלי, לוחם ביחידה מובחרת במלחמת לבנון 2.0: "לא נלחמנו נגד החיזבאללה, אלא נגד דוויזיית קומנדו איראנית". החיזבאללה הוא שליח של איראן כפי שאיראן ואל קעידה הם שליחים של סין. סין זיהתה את העובדה כי הכלכלה שלה תעבור את הכלכלה האמריקנית תוך עשור או שניים. התמיכה שלה באיראן ובאל קעידה, היא חלק מגישושיה לגלוי נקודות התורפה של האמריקנים והאירופיים, לקראת הקרבות העתידיים במאה ה21 על ההגמוניה הגלובלית.

כך גם האמריקנים ראו במלחמת לבנון 2.0 מבצע לגילוי שיטות הלחימה האיראניות סיניות. רוב מקבלי ההחלטות בישראל עדיין רואים את האירועים הצבאיים והפוליטיים כהתרחשויות לאומיות או אזוריות במקום להבין אותם מפרספקטיבה גלובלית.

המזרח עבר את המערב

2005 הייתה שנת התפנית שבה התוצר של מדינות המזרח עבר את סך התוצר של המדינות המערב. בשנתיים האחרונות, מדינות המזרח החלו להשפיע באופן ממשי על גורמים שפעם נחשבו כפנימיים במדינות המערב: אינפלציה, שער הריבית, שכר, רווחים.

התוצר העולמי בחמש השנים האחרונות גדל בממוצע ב3.2%, הגבוה ביותר בהיסטוריה. בעיקרבזכות צמיחת התוצר שלסין והודו. מה שארה"ב ואנגליה עברו במאה ה-19 וה-20 במשך 50 שנה, סין עושה עכשיו בתשע שנים.

האינטרנט הופך יותר ויותר לגורם העיקרי ש"משטח" את העולם, כדברי תומס פרידמן בספרו רב ההשפעה "העולם הוא שטוח". לפני האינטרנט העולם היה כמו מגרש כדורגל שבו ארה"ב ואירופה היו בראש ההר ואילו סין והודו היו בעמק. ברור שהתוצאות של משחק כדורגל במגרש כה עקום, הן ברורות מראש, תמיד לרעת הקבוצה שלמטה.

אחוז ההשתתפות בכוח העבודה הגלובלי הוכפל תוך עשור, דבר שגורם ל"הלם משאבי אנוש" בקרב רוב מנהלי משאבי האנוש ובקרב רוב הרגולטורים. זאת במיוחד לאור העבודה שעתודת כוח העבודה הצעיר במערב הולכת ואוזלת במהירות בשל צמצום הילודה והגידול העצום בפנסיונרים.

יותר עגלות זקנים מתינוקות באירופה

אם כן, באירופה יהיו בעשור הבא יותר עגלות זקנים מאשר עגלות תינוקות. לכן האירופאים ייבאו לא עובדים זרים אלא אזרחים זרים. לכן רוב אזרחי ארה"ב תוך שני עשורים לא יהיו לבנים אלא היספנים-אסייאתים-אפריקנים.

ההיצע העצום של כוח עבודה, מוריד את האינפלציה שכן השכר בארה"ב ובאירופה עולה מאוד לאט. כך גם העברת השירות להודו והייצור לסין מוזיל מוצרים ושירותים. אך לעומת זאת התיעוש של שני מיליארד אסיאתים, מעלה את הביקוש לדלק ולתשומות תעשייתיות ומעלה את מחירי חומרי הגלם והאנרגיה.

כתוצאה מכך, צמיחת ההכנסה על ההון בחמש השנים האחרונות מהירה הרבה יותר מההכנסה על עבודה. לכן המתחים הפנימיים החברתיים במדינות העשירות יגדלו., והסולידאריות החברתית בהן תקטן.

בדיוק כמו בישראל: יותר ויותר נראה חיילים מהשורה מהפריפריה החברתית. ואילו המרכז החברתי-כלכלי יסתגר יותר ויותר בבועה.

שלושה סוגי צבא: חקלאי, תעשייתי ודיגיטלי

כל החשיבה הצבאית שלנו מבוססת על העולם החלף של העידן התעשייתי: מכונות יריה, מכונות משוריינות (טנקים נגמשי"ם), מכונות תעופה (מטוסים).

אכן, מאז מלחמות נפוליאון, הצבא של העידן התעשייתי ניצח את הצבא של העידן החקלאי. מכונת ירייה שווה מאה חרבות, כמו שטרקטור אחד שווה מאה מעדרים.

אולם, מאז מהפכת האינטרנט, הטכנולוגיה הדיגיטלית עושה למכונות המלחמה, מה שהטכנולוגיה המכנית-תעשייתית עשתה במאות השנים האחרונות לטכנולוגיה החקלאית. הנה כמה נקודות שימחישו את ההבדלים.

צבא תעשייתי-מודרני

1. המטרה: כיבוש אנרגיה וסחורות

2. צבא העם - צבא סדיר

3. משרת את מדינת-הלאום

4. טכנולוגיות מכניות: מכונת יריה, טנק, תותח, מטוס, טיל בליסטי, פצצה גרעינית

5. מבנה ארגוני הירארכי בירוקרטיצבא דיגיטלי פוסטמודרני

1. המטרה כיבוש תודעה וידע.


2. צבא מקצועי ושכיר.


3. משרת איזור או אינטרסים גלובליים

4. טכנולוגיות דיגיטליות: שיתוף קבצים, ויקי-קרב, וירוסי מחשב, ניטרול באמצעות אסטרטגיית פיתוח כלכלי, החייל הדיגיטלי.

5. מבנה ארגוני רשתי יזמי.

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3311584,00.html

אם כל זאת שאני מסכים עם חלק מהנאמר, רק אשאל:
האם לא קריאת הכיוון של הכותב היא זו שגרמה לכל הבלאגן?
ע"ע "מלחמה פוסט מודרנית".
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #5  
ישן 05-10-2006, 22:25
  YGH YGH אינו מחובר  
יגיל הנקין. ד"ר להיסטוריה צבאית, חוקר במחלקת היסטוריה של צה"ל
 
חבר מתאריך: 16.02.04
הודעות: 5,520
עייף נורא, אז אעיר כמה דברים בקיצור:
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי הובס שמתחילה ב "‏למה החזבאללא יותר מודרני מצה"ל?"

1. לארקילה יש רעיונות לא רעים לפעמים, הבעיה שהוא נוטה להתלהב מהם יותר מדי. כבר עשר שנים הוא מפמפם את חזון ה-Netwars, וכל פעם מתברר שעכשיו זה עדיין לא עובד, אבל בפעם הבאה...
2. אם לא היינו מחסלים את יאסין, החמאס לא היה מגיע לשלטון? זה טיעון מאוד מוזר. באמצע הייתה איזו התנתקות, שנתיים ולא מעט שינויים גיאו-אסטרטגיים. אפשר לטעון שחיסול יאסין לא חיסל את החמאס כמפלגה פוליטית, אבל לטעון שהוא 'רק הועיל לחמאס'?
3. לטיעון לגבי דיביזיית קומנדו איראנית אני מציע להתייחס בחשדנות, ולו בגלל שיש מעט מאוד אנשים בארץ שיודעים משהו על הצבא האיראני, לא כל-שכן ארגונו, לא כל-שכן כוחות הקומנדו שלו. החיזבאללה נלחם כמה וכמה פעמים בצורה חצי-סדירה ומאורגנת למדי. אבל במה בא לידי ביטוי היותו "קומנדו איראני"?
4. הוא מתעלם מכך שבארה"ב יש שיעור ריבוי חיובי. החישובים שלו לגביה נראים לי מוטעים למדי.
5. איזה צבא 'פוסט-מודרני' שלו ניצח בדיוק, באיזו מערכה, ומה היו ההישגים לטווח ארוך? האם איזו מדינה כיבתה את השלטר כתוצאה מ'כיבוש התודעה והידע' שלו?
_____________________________________
"במידה רבה, הודות למאמרי הארץ הוקמה ממשלת הליכוד הלאומי ונתמנה משה דיין כשר הבטחון. הארץ דרש תגובה צבאית על האיום המצרי שבועיים לפני המלחמה, ואף דרש את תפיסת הרמה הסורית ימים אחדים לפני הפעולה".
(הארץ מפרסם את עצמו, 22 ביוני 1967)


המדריך לשביל ישראל, מאת יגיל הנקין ויעקב סער. מהדורה רביעית, 2020
גלריית התמונות שלי

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #6  
ישן 06-10-2006, 06:19
  ilanb ilanb אינו מחובר  
אילן בן-נון. מומחה לקליעה וצליפה, מדריך ירי בכיר ומאמן קליעה ספורטיבית
 
חבר מתאריך: 17.03.05
הודעות: 1,902
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי הובס שמתחילה ב "‏למה החזבאללא יותר מודרני מצה"ל?"

חיזבאללה לא יותר מודרני.

חיזבאללה יותר יעיל ויותר פשוט ברור ומובן !

כשהמוטו כשיש הרוגים ערבים זה טוב כשיש יהודים זה מצוין, העיקר שיש דם........ הכל פשוט ברור ומובן (כמעט כמו הפקודות לחיילי צה"ל)

חיזבאללה שורץ בשטח וגורם נזק נקודתי ככל שמצליח.

והעיקר יש לו מטרה ברורה ופקודות מסודרות.

פשוט הוא לא נשען על תרבות חכמי חלם בה מתנהל אצלנו כמעט הכל מיום הקמת המדינה.
(תבינו הפולנים שעלו לארץ לא יכלו לוותר על כלום אז הם דחסו למזוודה גם את חכמי חלם וברגע שפתחו את המזוודה נוצר תהליך בלתי הפיך - זוכרים את הפולני ה עם סל פן ושקית שמא?)
אז כל זמן שנמשיך עם שיטת חכמי חלם מצבנו יהיה בדיוק כמו זה שעומד על שפת תהום ומתכוון לצעוד צעד גדול קדימה.
(משפט מפתח פולני מס 1 - אין פתרון שאי אפשר למצוא לו בעיה)
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #7  
ישן 06-10-2006, 09:23
  GilTal GilTal אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 30.08.06
הודעות: 134
כמה נקודות
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי הובס שמתחילה ב "‏למה החזבאללא יותר מודרני מצה"ל?"

לא ארחיב על YGH שחיבר את דברי כותב המאמר למציאות (ממנה הם מנותקים לחלוטין - פשוט גיבוב של שטויות כל נושא הצבא הרשתי הזה).

כמה נקודות לתיקון -

אל-קאעדה כארגון היה (ובמידה רבה נותר) היררכי עד מאוד - נראה שאין פעילות משמעותית המתבצעת בידי פעיליו ללא אישור. הכותב טועה ומתטעה כאשר הוא מתבלבל בין אל-קאעדה הארגון לבין "הג'יהאד העולמי" שהינו תופעה גלובאלית - מאין "אינתיפדה" מוסלמית נגד השפעת המערב על מדינות האיסלאם. "הגיהאד העולמי" מנוהל בידי מספר רב של ארגונים, התארגנויות ופרטים הפזורים ברחבי העולם (חלקם טוענים לקשרים כאלה ואחרים לאל קאעדה וחלקם לא) ו"המבנה" שלו (אם בכלל ניתן להגדיר כזה) קרוב יותר לאנרכי מאשר לרשתי.

הטענה שחיסול יאסין עזרה לחמא"ס ולא פגעה בו מנותקת מהמציאות ומצביעה על חוסר הבנה מינימלי של הכותב בנוגע לאופי התנהלות הארגון.

הכותב בור בכל הקשור לטרור איסלאמי אך עדיין משתמש בדוגמאות מהתחום על מנת לחזק את טענותיו - לעניות דעתי הדבר מצביע על איכות המאמר בכללו כמו גם על איכות יכולות ואמינות המחקר של הכותב.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #9  
ישן 06-10-2006, 13:11
  odedy odedy אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 17.03.05
הודעות: 1,160
כן גם אני פתאום שמתי לשטות הזאת
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי piupiu שמתחילה ב "סין מסיעת לאיראן וחיזבאללה??"

אם אל קאעדה לא יעזרו לסין לבסס את השליטה בטיבט או להחזיר את טיוואן לחיק הממלכה המרכזית. אז לסין אין כל כך עניין בחבורת המזוקנים. להיפך, הדבר האחרון שהם צריכים שהפסיכים האלה יתחילו לעורר בלגן בצפון מערב בקרב המיעוט המוסלמי הגדול שם.

הם מוכרים נשק לאיראן, הממם, כי היא קונה ומשלמת. מאותה סיבה שחלק מסוחרי הנשק הישראלים ישמחו למכור נשק לכל אחד.

באופן היסטורי הבעיה של המערב עם סין היתה, שהוא כל כך לא עניין אותה. היתה להם תפיסה שמאוד מזכירה את התפיסה היהודית (עם סגולה לעומת zhongguo - או המדינה המרכזית - כפי שסין נקראת). אם תשב עם סיני מול מפה הוא ישמח להסביר לך שטיבט, טייוואן ואולי מונגוליה שלהם אבל, כל השאר, מי צריך את זה.

לא נביא ישראל אבל אם יהיו קרבות על הגמוניה, רוב הסיכויים שהם יתחוללו אך ורק באזור הסמוך לסין. כי את ההגמוניה הכלכלית שלה היא משיגה בכך שכל הייצור עובר להתבסס אצלה ובזכות התלות האמריקאית והאירופית בכוח הייצור שלה. ובד בבד בשנים האחרונות גם מגזר הטכנולוגיה העילית מתחיל להתפתח.

כמו כן, הוא מדבר על עשר שנים אבל בלי לשים לב, כבר עברו שלושים שנה. כמו כן, המצב ההיסטורי שונה מן היסוד. בארה"ב ובריטניה התפתחו הטכנולוגיות האלה. סין מושכת את הכלכלה אליה ולפחות בתחילה היא לא היתה מרכז פיתוח אלא ייצור. התהליך שהיא עוברת הוא שונה לחלוטין.

בנוסף, הדרישה שלו לצבא מבוסס רשת היא נחמדה אבל קשה לי לראות אותה מיושמת במציאות, אולי בגלל הסגירות המחשבתית שלי. מצד שני, אולי ההפרטה לקבלני משנה בעיראק יכולה להעיד על צעד כזה. אני באמת לא יודע.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורוםכל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 01:55

הדף נוצר ב 1.15 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2021 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר