לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > הסטוריה ותיעוד
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 18-11-2006, 21:03
  g.l.s.h g.l.s.h אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.12.05
הזכרת אירוניה, לא קשר
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי היסטוריון שמתחילה ב "[QUOTE=g.l.s.h]י.ל פרץ לא פעל..."

מההודעה שלך משתמע שהעובדה שסופר אידישאי אינו אשכנזי מבחינת הDNA היא קוריוז. אילו היה מדובר על דור שני למהגרים ממרוקו שהפך לעילוי בספרות יידיש, היה אפשר להבין את מה שאנשים מסויימים רואים כיוצא דופן. כאן מדובר על יהודי מזרח אירופי לכל דבר שניתן איכשהו לעקוב אחר שורשיו ולגלות שחלק מאבותיו היו ספרדים. לא מוצא כאן שום אירוניה. אני די בטוח שלו היתה בידינו האפשרות, היינו מוצאים גם אצל כמה מגדולי הרבנים בימינו איזו שיקסע אחת או שתיים (מגויירות לחומרה) אי שם ב 20 הדורות האחרונים.

לא זכורים לי הנתונים המדוייקים, אבל בקרב יהודי פולין היה אחוז מסויים של ספרדים לכל דבר, ומכיוון שמדובר על קהילה גדולה מאוד, אז מספרם למעשה היה די גבוה. בדורות האחרונים לפני מלחמת העולם, הפ התחתנו עם האשכנזים בלא מעט מקרים.

נערך לאחרונה ע"י g.l.s.h בתאריך 18-11-2006 בשעה 21:05.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 18-11-2006, 22:04
  היסטוריון היסטוריון אינו מחובר  

חבר מתאריך: 18.11.06
שלח הודעה דרך AIM אל היסטוריון
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "הזכרת אירוניה, לא קשר"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי g.l.s.h
מההודעה שלך משתמע שהעובדה שסופר אידישאי אינו אשכנזי מבחינת הDNA היא קוריוז. אילו היה מדובר על דור שני למהגרים ממרוקו שהפך לעילוי בספרות יידיש, היה אפשר להבין את מה שאנשים מסויימים רואים כיוצא דופן. כאן מדובר על יהודי מזרח אירופי לכל דבר שניתן איכשהו לעקוב אחר שורשיו ולגלות שחלק מאבותיו היו ספרדים. לא מוצא כאן שום אירוניה. אני די בטוח שלו היתה בידינו האפשרות, היינו מוצאים גם אצל כמה מגדולי הרבנים בימינו איזו שיקסע אחת או שתיים (מגויירות לחומרה) אי שם ב 20 הדורות האחרונים.

לא זכורים לי הנתונים המדוייקים, אבל בקרב יהודי פולין היה אחוז מסויים של ספרדים לכל דבר, ומכיוון שמדובר על קהילה גדולה מאוד, אז מספרם למעשה היה די גבוה. בדורות האחרונים לפני מלחמת העולם, הפ התחתנו עם האשכנזים בלא מעט מקרים.

חיפשתי ואין כמעט כלום על זה בספרי ההיסטוריה היהודית והעובדה הזה אומר דרשני.
ישן 15-01-2007, 22:45
  דביבון ירוק דביבון ירוק אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.07.06
בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "מספר גויי הים שהתיישבו כאן..."

שלום, ברצוני להעיר שתי הערות.
ההערה הראשונה נוגעת להנגדה שעשית בין (יהודאים) אוטוכטוניים לפיניקים\כנענים., אשר למיטב ידיעתי אינה נכונה. כנענים היו אוטוכטוניים באזור ממלכת ישראל בדיוק באותה מידה שהיהודאים אוטוכטוניים ביהודה (ואולי אף יותר מפני ששרידים כנעניים ניתן לגלות בארכיאולוגיה עוד מתקופת הברונזה, בעוד ששרידים יהודאיים לא ניתן לזהות לפני תקופת הברזל).
בנוסף לכך, מהתיאוריה שאתה מציג נראה שאין כל קשר בין תושבי שתי הממלכות, אך מהסיפור התנכי-המקור הטקסטואלי היחיד כמעט שנכתב בתקופה זו- כמו גם מהממצא הארכיאולוגי (כך למשל השמות המופיעים בחרסי שומרון, והממצאים מכונתילת עג'רוד אשר למרות מיקומה הדרומי, המקדש שבה נבנה לדעת החופר דווקא על ידי ממלכת ישראל) אין כל ספק שהתקיים קשר תרבותי-ואולי גם אתני-בין שתי הממלכות. עם זאת, ניתן באמת לראות את ההשפעה המרובה של הממלכות הפיניקיות הצפוניות על ממלכת ישראל ואת השמרנות היחסית של ממלכת יהודה.
לילה טוב, דביבון ירוק
ישן 20-11-2006, 20:35
  ציבי ציבי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.10.03
חלק מהיהודים הכי אשכנזים הם ממוצא ספרדי.
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי היסטוריון שמתחילה ב "האם גדול סופרי היידיש י.ל. פרץ היה ספרדי?"

השם שפרינצק (היה יו"ר הכנסת באמצע שנות החמישים) הוא על שמה של אם קדמונית אספרנצה, שזה שם ספרדי. גם השם סלומון שנפוץ מאוד בין אשכנזים הוא במקורו ספרדי ולא גרמני. משפחת פולומבו היא במקור "פלומה" יונה בספניולית. הרבי מלובביץ, שניאור (וגם שניאורסון) הם במקור ספרדים - "סניור". היו עוד דוגמאות, אך הספקתי לשכוח. באזורים של רוסיה ותחום המושב הספרדים לא שמרו על יחוד והתבולו בקרב האשכנזים שמוצאם ממערב מאשכנז.
בקרב יהודי רומניה יש גם כן אחוז גדול של ספרדים. עד מלחמה"ע 2 הם נחשבו, או חשבו עצמם, ליותר נעלים על האשכנזים. יו"ר התנועה הציונית עד 1943 (?) נקרא בנבנישתי, והוא הוברח לארץ לאחר שנודע שהמשטרה הרומנית מחפשת אחריו. גם בית הכנסת היפה ביותר בבוקרשט היה של העדה הספרדית. אגב, רומנים עם שמות מזרחיים כמו: יוסף, אהרון וכיו"ב השתייכו בעבר לעדה הספרדית.
ישן 13-01-2007, 21:09
  nimer1 nimer1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.01.07
הבהרה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי היסטוריון שמתחילה ב "האם גדול סופרי היידיש י.ל. פרץ היה ספרדי?"

אינני מבין על שום מה אתם מתפלאים. הבעיה הגדולה ביותר שלכם, היא שבעיניכם כל מי שאינו אשכנזי, מוצאו הוא מגירוש ספרד, וזאת הטעות הכי חמורה שיכולה להיות, ומעידה על בורות וטיפשות. ספרדים הם לא מזרחים. כיום, ספרדי נקרא כל אדם שמתפלל על פי הנוסח של יהדות ספרד, אבל רוב אלה הנקראים "ספרדים" כלל לא מגורשי ספרד (אירופאים), אלא יהודי ארצות האסלאם שתמיד היו בארצותיהם, ואלה נקראים גם "מזרחים". מי שלא יודע, כנראה לא ראה יהודי ספרדי מימיו (טוב אני לא מתפלא, יש רק כ-1.7 מליון כאלה בעולם). רובם נראים כאשכנזים. לבנים, ויש הרבה בלונדינים כחולי עיניים מביניהם. ככה שגם אם הוא מגירוש ספרד, מה אירוני בזה?

לאחר גירוש ספרד (1492), היהודים הספרדים (האמיתיים) היגרו למדינות השונות. חלק קטן למדינות צפון אפריקה, חלק גדול מאוד למדינות הבלקן, וחלק לא קטן אחר למדינות מרכז אירופה (גרמניה, אוסטריה, הולנד, בלגיה, דנמרק), ואף היו כאלה שהיגרו למזרח אירופה (רוסיה ופולין). הדרך היחידה כיום בה ניתן להבדיל בין היהודים הספרדים לבין המזרחים או לבין האשכנזים היא דרך שמות המשפחה, למרות שאצל יהודי גרמניה זה לא כלל ברזל, כי בסביבות שנת 1700 כל היהודים אולצו לשאת שם משפחה גרמני, ושמות משפחת הספרדים נעלמו. שמות משפחת הספרדים, חלקם בספרדית (קלדרון, ניניו, ד'שפינוזה, ד'יזרעאלי), חלקם בעברית (עובדיה, כספי, מימון וצדקה) וחלקם על שם ערים ספרדיות (קורדובה, סביליה, טולדאנו).

אני לא חושב בכלל שלי.ל. פרץ היו מקורות ספרדיים, משום שפרץ זה לא שם משפחה ספרדי. לשם המשפחה פרץ יש שני מקורות. מקור אחד הוא מרוקאי, והמקור השני הוא מזרח אירופאי. פרץ ברוסית זה פלפל, ויכול להיות שזהו פירוש שם משפחתו. לא ידוע לי על מרוקאים שהיגרו למזרח אירופה. ואגב, לא כל יהודי תורכיה הם ספרדים, כי היו גם מרוקאים שם (חלפון, גבאי, תורג'מן).

ואגב, היה כאן איזה חכם שרשם שאפשר למצוא אצל יהודים ממוצא רומני שמות משפחה מזרחיים כמו אהרון. בושה בשבילו שהוא נמצא בפורום כזה, ולא יודע על מה הוא מדבר. אהרון זה לא שם מזרחי, ולא היו מזרחים ברומניה. אהרון זה שם עברי, ורוב אלה הנקראים ככה (כן, גם יהודים רומנים) עיברתו את שם משפחה שלהם כשהגיעו לארץ ונקראו ככה.

נערך לאחרונה ע"י nimer1 בתאריך 13-01-2007 בשעה 21:21.
ישן 14-01-2007, 19:07
  nimer1 nimer1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.01.07
תגובת המתחכם ל"חכם".
בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי ציבי שמתחילה ב "תשובת "החכם" למתחכם."

אם היית קורא את דבריי כהלכה, לא היית כותב את שכתבת בזאת. ישנם המון יהודים רומנים שמשייכים עצמם ליהדות ספרד המקורית, משום שאכן כך הדבר. עם גירוש ספרד, רוב הספרדים (ספרדים אמיתיים, לא מזרחים) היגרו למדינות אירופה (בעיקר לבלקן), א"י ואמריקה. ידוע, כי ספרדים רבים השתקעו בדרום רומניה, מעולם לא שללתי זאת. המשפט שכן שללתי הוא "ישנם שמות מזרחיים ברומניה" - לעולם לא היו שמות מזרחיים ברומניה (שם מזרחי זה תורג'מן, גבאי, אבוטבול, ביטון, פלח וכו'), ואין דבר שכזה. אהרון זה שם עברי (H E B R E W), שיתכן אף שגם חלק מיהודי ספרד נקראו כך, אולם רוב אלה הנקראים ככה עיברתו את השם עם הגעתם לארץ. לא אמרתי שלא היו אנשים עם שמות עבריים ברומניה. פרץ (אתה רשמת) אינו שם עברי. זהו שם שיש לו שני מקורות, מרוקאי ומזרח אירופאי.

המושג "ספרדי" בארץ לא מאפיין ארץ מוצא, כדבריך. הרי מלבד יהודים מעטים (שרובם אשכנזים) כמעט ולא היו יהודים בספרד לפני קום המדינה (לפחות לא באופן מוצהר). ספרד היא מדינה באירופה. מרוקו היא לא ספרד, לוב היא לא ספרד, עיראק היא לא ספרד.
אנשים מתפלאים כששומעים שלחלק ניכר מיהודים מפורסמים באירופה יש מקור ספרדי, בשל הבלבול הקיים בארץ. בארץ, אנשים לא מבדילים, וקוראים לכל מי שלא אשכנזי, ספרדי, וזאת בשל סגנון התפילה. דבר זה יוצר בלבול, שכן הרבה חושבים שכל מי שנקרא ספרדי מוצאו מגירוש ספרד, דבר שאינו נכון בעליל, שכן ישנם רק כ 1.7 מליון יהודים ספרדים בעולם. לכן קשה לאנשים האלה לקבל את העובדה שהוא ספרדי במוצאו, משום שרוב אלה הנקראים "ספרדים" בארץ הם יהודי אסיה ואפריקה, שתמיד היו בארצותיהם, ושנקראו "יהודים ערבים" בפיהם של האשכנזים עם קום המדינה, ולא יהודי מדינת ספרד המקוריים.

נערך לאחרונה ע"י nimer1 בתאריך 14-01-2007 בשעה 19:31.
ישן 15-01-2007, 21:49
  ציבי ציבי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.10.03
במושג "יהודים ערבים" נעשה שימוש די מניפולטיבי.
בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי adinax שמתחילה ב ""יהודים ערבים" אינו מושג בפיהם של אשכנזים עם קום המדינה"

יאסר עראפת נהג לכנות את יוצאי מדינות ערב בשם זה. כמו כן, פרופ' שנהב מאונ' ת"א כתב ספר בשם זה. הוא בעיקר כתב על יהדות עיראק.
יוצאי מדינות ערב בישראל אינם אוהבים בד"כ שמשתמשים בשם זה בעיקר משום התוית השלילית שנדבקה לערבים במרוצת השנים. יוצאי גלויות שהודבקה להם תוית שלילית אינם מרוצים אם מציגים אותם כיהודים ...
כך למשל היום יש עולי רוסיה שאינם אוהבים שקוראים להם רוסים, בעוד אחרים דוקא כן עושים כן והפכו כאן לפטריוטים רוסים.
בשנות המנדט ולאחר מכן היה מאוד מקובל לכנות יהודים יוצאי גלויות שונות בשם ארץ המוצא. זה היה מאוד מקובל לקרוא בעיתון על "כפר הבולגרים", "שכונת היוגוסלבים", "רחוב הרומנים" וכיו"ב. רק מאוחר יותר שה הפסיק להיות מקובל ומעט לא PC.
ישן 16-01-2007, 19:03
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

חבר מתאריך: 28.10.01
יוצאי מדינות ערב לא אוהבים אותו, גם מפני שמעשית הוא לא נכון.
בתגובה להודעה מספר 41 שנכתבה על ידי ציבי שמתחילה ב "במושג "יהודים ערבים" נעשה שימוש די מניפולטיבי."

הזהות היהודית, הוכרה תמיד בכל מדינות האסלאם (וגם, להבדיל, בפולין). היהודים נחשבו תמיד כמיעוט (בתחילה כמיעוט דתי, עפ"י שיטת המילתים באימפריה העת'מאנית, ואח"כ כמיעוט לאומי,
כשהתעוררה תנועה זו במזה"ת), והחריג היה ניסיונו של המלך פיצל בעראק, ב1920, לדבר על
יהודים, נוצרים ומסלמים עראקיים - אבל כהכללה, יהדות ארצות האסלאם זוהתה והופרדה כגורם
לאומי נפרד (עוד לפני היות התנועה הלאומית הערבית - שגם היא, כשהוקמה ע"י כמה נוצרים,
פנתה למסלמים ולנוצרים, ולא ליהודים, חרף השפה המשותפת).
זיהויו של היהודי בארץ ערבית תמיד היה כשל זר, בתחילה זה היה קשור לזרות דתית, אבל הזרות
הלאומית תמיד הייתה קיימת (כאמור, עוד לפני היות המושג).
המושג של יהודים ערבים, הומצא ע"י אירופאים שהתייחסו לתופעה הלאומית רק עפ"י ההקשר
האירופי (שפה ותרבות ערביים, הופכים את בעליהם לערבים, בהכרח), ואומץ ע"י פוליטיקאים שונים
שהשתמשו בזה לתועלתם (בין אם מדובר בקשת הדמוקרטית המזרחית, ובין אם מדובר במדינות
ערב).
מעשית, יהודי ארצות ערב חשו עצמם כשונים, וגם היה מי שדאג להזכיר להם זאת.
ישן 27-04-2022, 03:06
  ילד סנדוויץ' טוניסאי ילד סנדוויץ' טוניסאי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.04.22
בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי nimer1 שמתחילה ב "הבהרה"

כתבת שאחד המקורות של פרץ הוא מרוקאי - ובכן, ה"פרץ" במרוקו הגיעו לשם מספרד, כמובא בספריהם של ר' אהרן פרץ ("בגדי אהרן" משנת 1806) ור' יהודה פרץ ("פרח הלבנון" מ-1712). שניהם מתארים היסטוריה משפחתית זהה, על-פיה הגיעה משפחת פרץ מספרד למרוקו, שם התיישבה בשתי הערים הדרומיות דאדיש וטיולית. שניהם ממשפחות שהיגרו ממרוקו למקומות אחרים (ר' אהרן לג'רבה ור' יהודה לאיטליה) ושניהם מציינים מגילת ייחוסין המגיעה עד פרץ בן-יהודה ועל כך שהמשפחה הקפידה על ספר הייחוסין שלה ובניה לא התחתנו עם נשים ממשפחות אחרות. עדות למנהג זה קיים באופן מובהק ובולט גם במשפחתי מספקס שבתוניסיה ולפני כן מג'רבה (הוריי שניהם פרץ, גם הוריה של אמי, הסבא וסבתא של אבי וגם הדודים של הוריי התחתנו כולם עם פרץ).
ישן 21-01-2007, 02:21

וגם אני רוצה להבהיר כמה נקודות:

1. הסופר י.ל. פרץ אכן היה ממוצא לא אשכנזי (ייתכן שמוצאו לפני כן היה ממרוקו כמו אחדים מיהודי תורכיה) העיירה ממנו הוא בא (זאמוצ') היה מאוכלס ביהודים סוחרים מארצות העותומנים שהוזמנו עי המלך קזימיר עם קום העיירה. (מישהו העיר לי שהסופר פרץ נראה כמו תאום של שר הביטחון האהוב שלנו. אנא שפטו בעצמכם http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%AA..._postcar d.jpg

2.nimer1, סגנון הדיבור שלך היא אחד הסיבות שאני מעדיף לא לגור בארץ. עם כל הכבוד לכם (ויש הרבה) הגיע הזמן שהישראלים יאמצו גם הדברים החיוביים של התרבות האמריקאית (נימוס manners) ולא רק השליליים. אני מתנצל אם העלבתי מישהו(י).

3. אם מוצא העם היהודי משבטים כנעניים (או פיניקיים) אז הרי אנחנו בכלל לא שמיים אלא מבני חם.

4. שמות עבריים אצל יהודי מזרח אירופה לא תמיד מעיד על עבר ספרדי. למשל משפחת הרבנים אלישיב, עפרון, חדש, שמקורם מליטא (ייתכן שהם כן ממוצא ספרדי אבל זה לא מוכיח לכאן או לכאן) .

וגם רציתי להבהיר שכשליש או רבע מיהדות רומניה היה ממוצא ספרדי (רובם באזור מונטניה) ושימרו את מנהגם ושמותיהם המיוחדים עד השואה (ראה "הספרדים ברומניה" של יעקב גלר)

5. אם שנהב הוא יהודי-ערבי גאה למה הוא שינה את שמו?

6. פרץ הוא בהחלט שם עברי (אתה רוצה לומר לי שזה שם ברברי berber?)
כמדומני שיש מסורה אצלם שהם ממשפחת בית דוד, מפרץ בן יהודה.

ישן 21-01-2007, 08:40
  g.l.s.h g.l.s.h אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.12.05
ועוד קצת...
בתגובה להודעה מספר 49 שנכתבה על ידי היסטוריון שמתחילה ב "וגם אני רוצה להבהיר כמה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי היסטוריון

3. אם מוצא העם היהודי משבטים כנעניים (או פיניקיים) אז הרי אנחנו בכלל לא שמיים אלא מבני חם.

למה? הכנענים מוצאם הוא לא ממצריים או אפריקה. חלק מתושבי השפלה הדרומית ופלשת מוצאם (לאורך רוב הדורות) מזוהה מבחינה מדעית כ"חמי", אבל זה מצויין כהנגדה למקורם של שאר תושבי הארץ (רוב הגולגולות (מבין כמה אלפים) שנתגלו בלכיש של המאה ה-7/6, מזוהות כטיפוס "חמי).

4. שמות עבריים אצל יהודי מזרח אירופה לא תמיד מעיד על עבר ספרדי. למשל משפחת הרבנים אלישיב, עפרון, חדש, שמקורם מליטא (ייתכן שהם כן ממוצא ספרדי אבל זה לא מוכיח לכאן או לכאן) .

בכל מקרה שם משפחה מעיד רק על מוצא הסבא של הסבא של הסבא, ותמיד מצד האב. החישוב המתמטי הפשוט מוביל למסקנה שמי ששמו ב-100% ספרדי, יכול להיות "ספרדי" באחוז זניח, בעוד שאחד "פינקלשטיין" מצד אביו ו"זלינובסקי" מצד אימו, יכול להיות בעצם רבע ספרדי מבלי שהוא יודע את זה. המחקר הזה יכול להוביל למסקנות על חלקם של יהודים ספרדיים בקהילות בתקופות מסויימות, אבל לא לזיהוי עדתי של משפחות בני ימינו.

5. אם שנהב הוא יהודי-ערבי גאה למה הוא שינה את שמו?

אולי כי פרובוקטיביות היא כלי הנשק העיקרי שלו?

6. פרץ הוא בהחלט שם עברי (אתה רוצה לומר לי שזה שם ברברי berber?)
כמדומני שיש מסורה אצלם שהם ממשפחת בית דוד, מפרץ בן יהודה

האם פרץ כשם פרטי היה נפוץ בקרב יהיודי צפון אפריקה בעבר? זה מעניין כי הוא היה שם פרטי נפוץ למדי בחלקים מסויימים של מזרח אירופה (כמו הסופר פרץ מרקיש לדוגמא)..

ישן 24-01-2007, 05:59

vehine, sof pasuk!

Emanuel Goldsmith, professor of Yiddish and Hebrew literature at Queens, flashed back to the Pavillion of Judaism at Montreal’s 1967 Expo. One wall had inscribed on it the Sh’ma; the second, the prayer Ma Tovu; the third, a passage from Pirkei Avot, the Mishnaic Ethics of the Fathers; and the fourth wall contained the Yiddish phrase “der tzil iz der mentsh” — the objective is humanity. Goldsmith said, “The words were the epitome of the… sentiments of Yitzkhok Leybush Peretz, the poet and visionary of the Jewish rebirth in Eastern Europe… the founding father of modern Yiddish literature.” Although Peretz was descended from Sephardic Jews, Goldsmith noted, “More than any other Yiddish or Hebrew writer, Peretz
conveyed the essence of the thousand year old Ashkenazic branch of Jewish civilization.”

http://www.forward.com/articles/rem...arks-milestone/

ישן 25-01-2007, 04:16

בתגובה להודעה מספר 53 שנכתבה על ידי ציבי שמתחילה ב "בתור אשכנזי ותיק ודובר אידיש אני מוכן לוותר על י.ל. פרץ לטובת"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ציבי
אחינו הספרדים.
יש לנו די והותר סופרים, משוררים ושאר אנשי רוח וממש לא יחסר לנו פרץ בארסנל.
אני מקווה שאני לא פותח כאן אשכול חדש שעניינו: כיצד אתה מוותר על נכסי רוח וכיו"ב טענות.

אתה בטוח? זה לא סתם סופר, אלא מישהו שמייצג את תרבות ה"שטעטל" הכי טוב מהשאר (לפחות ע"פ הפרופסר הנכבד).

ולמי שעדיין לא משוכנע שהוא היה אכן ספרדי. הנה עוד הוכחות:

למי שלא יודע, היה למר פרץ זרע של קיימא ואחד מנכדיו הוא לא אחר מאשר גדול העיתונאים באמריקא, מרטין פרץ העורך הראשי של The New Republic. והנה מה שהוא אומר:

John's family history is, as I've suggested, paradigmatically American. (My children's story, too: from rabbis in Spain and Poland, with a great Yiddish writer, besides, and
https://ssl.tnr.com/p/docsub.mhtml?...&s=peretz072404

ואם זה לא מספיק, בהקדמה לספר זכרונותיו של י.ל. פרץ ("מיינע זכרונות" שתורגם לאנגלית ונדפס ב1964) כתוב שמקור משפחתו בספרד.

http://books.google.com/books?vid=O...b+Peretz&pgis=1

עם קשה עורף....

נערך לאחרונה ע"י היסטוריון בתאריך 25-01-2007 בשעה 04:23.
ישן 26-01-2007, 22:29

באידיש קוראים לאנשים כמוך "אוביר חכם"
בתגובה להודעה מספר 59 שנכתבה על ידי Big Joe שמתחילה ב "כל עוד אתה כותב פה בפורום"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Big Joe
אתה צריך לשמוע את דעתי, כמו את דעתו של כל אחד אחר. העובדה שאתה מוביל קו גזעני של "מחקר" פוגעת רק בכבודך. לא בכבודי. אילו הנושא שבו היית מגלה עניין היה התווית מסלול הנדידה של יוצאי ספרד ברחבי אירופה - זה היה ראוי להתפעלות והשתתפות. אבל העובדה שאחד מאבות אבותיו של י"ל פרץ, מוצאו היה מספרד, אין לה שום משמעות לגבי כתיבתו האידית. פרץ היה תוצר של החברה האשכנזית במזרח אירופה, הוא היה דוברה, והוא מתאר את תרבות אשכנז. ואין שום משמעות תרבותית או גנטית למקורותיו המשפחתיים. זה אפילו לא קוריוז.

אז עכשיו אני גם גזען,....
בקרוב תאשימו אותי ברצח jfk וההיעלמות של jimmy hoffa.

יש לי חדשות בשבילך, לאתר שלי יש הרבה מנויים ואני יודע שיש המון אנשים שבניגוד ממך מאד מעוניינים בזה. לכן אם זה מציק לך שאני עוסק בגיאונולגיה tough luck , אם לא נאה לך שאני גאה בשורשים הספרדיים שלי ושאני מנסה לחקור את התופעה של גולי ספרד שהיגרו למזרח אירופה ונטמעו בין האשכנזים too bad תאכל את הכובע שלך. אני בדרכי ממשיך, על אפך ועל חמתך.

נערך לאחרונה ע"י היסטוריון בתאריך 26-01-2007 בשעה 22:39.
ישן 26-01-2007, 22:20

בתגובה להודעה מספר 61 שנכתבה על ידי עמי60 שמתחילה ב "היסטוריון יקר תגובתך זו מעידה שאתה בהחלט יכול לגור בארץ......"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי עמי60
".nimer1, סגנון הדיבור שלך היא אחד הסיבות שאני מעדיף לא לגור בארץ. עם כל הכבוד לכם (ויש הרבה) הגיע הזמן שהישראלים יאמצו גם הדברים החיוביים של התרבות האמריקאית (נימוס manners) ולא רק השליליים. אני מתנצל אם העלבתי מישהו(י). "

ודי לחכימה ברמיזה .
עמי

אתה צודק. אני מרגיש לא במקום פה עם הנימוסיים האמריקאים שלי אז החלטתי להיות כמו כולם .ברומא תתנהג כמו רומאי...

השבתי לו בבחינת ענה כסיל כעוולתו

וד"ל

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 21:06

הדף נוצר ב 0.15 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר