לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > הסטוריה ותיעוד
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 23-11-2006, 23:04
  g.l.s.h g.l.s.h אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.12.05
עוד חידה היסטורית: מי אני?

אני הוא כנראה המוזר שבגיבורי ההיסטוריה, או לפחות אחד מהם. זה לא ש"עשיתי" משהוא שונה ממה שעשו גיבורים אחרים, אלא שה"עשיתי" הוא בעצם "עשינו" שהרי למרות שאני בשר מבשרו של הגיבור, אני בעצם לא הגיבור, או לפחות זה מה שרצו שתאמינו.

במקור אני מארצו של הדרקון שהיא בעצם חלק מהממלכה אותה שירתתי ממש החל מהרגע בו לי אישית לא יכלה להיות שום תועלת שבעולם משירות זה. לסיירת התקבלתי ולא בגלל פרופיל גבוה וייחוס אלא דווקא בגלל שלחלוטין לא היו לי את שניהם - כנראה שמעולם לא קיבלו לתפקיד חשוב כל כך מישהו שהיה כל כך רחוק ממה שלכאורה הוא אמור היה להיות.

לעידן הקרח הוחזרתי ועשיתי את דרכי למקום העויין שרק כמה שנים מאותו יום יהפוך לבית השני של בני ממלכתי צחורי העכוז. בתחפושת מושלמת יצאתי לבקרם והם קיבלוני כאורח אלמוני, אולם בחשאי התייחסו אלי כאח"ם. למרות שמקצועית ואישית לא המשכתי במסעותי, השמועה על ביקורי המפתיע הגיעה ליעדה ועשתה את שלה: אחי ודודי יכלו לבטח (יחסית) לבקר אצל "הדבר הזה שלנו".

את פרסומי עשיתי בתחילה ללא שידעו מי אני אלא רק מה אני. שועי הממלכה לא מיהרו לגלות גם כשזה כבר לא היה משנה. למרות שמאוחר הרבה יותר כבר ידעו יותר, עדיין אני ידוע כלא ידוע.

מי אני?

נערך לאחרונה ע"י g.l.s.h בתאריך 23-11-2006 בשעה 23:08.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 30-11-2006, 21:28

טוב - הגיע הזמן לפתרון...
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "עוד חידה היסטורית: מי אני?"

מכיוון שנראה לי שהחידה מיצתה את עצמה ולמרות שאני בטוח שהרוב שמעו על הגיבור, כנראה והרמזים שלי היו מה שהיו...

האיש שכמו דמותו של קלינט בטוב הרע והמכוער ובעבור חופן דולרים, הוא "איש ללא שם"

האיש שכמו מיינרצהאגן היה חלק מתרגיל הטעיה ותרמית מודיעינית של בריטים

האיש שהיה אלמוני וולשי חסר כישורים מיוחדים או הכשרה אבל "התקבל" לתפקיד מפתח של קצין נחתים בריטי הנושא מסמכים מסווגים

האיש שעשה דרכו בקרח לספרד שלעתיד תהפוך לאתר תיירות החביב על הבריטים, רשמית התקבל שם כ"עוד מישהו" אולם בפועל נחשב בידיהם ל"דג שמן"

האיש ש(גם) בזכותו יכלו אחיו הבריטים ודודיו האמריקאים לפלוש לארצם של ה"קוזה נוסטרה" בביטחון רב יותר...

האיש שלנו הוא לא אחר מאשר גופתו המעונה של ההומלס הוולשי גלינדייר מייקל שלאחר שהתאבד בבליעת רעל עכברים, "גויסה" גופתו למודיעין הבריטי כדי שתשמש כבסיס לתרגיל הטעיה מבריק במהלכו היא נפלטה לחוף ספרד לאחר שלכאורה הקצין הפיקטיבי שזהותו הוצמדה לה, נספה בתאונת מטוס. על הגופה נמצאו מסמכים שהובילו את הגרמנים למסקנה מוטעית לגבי יעד הפלישה של בעלות הברית ל 1943 כמו גם שלל מסמכים וחפצים שהעידו של המהימנות של זהותו של הקצין והמסמכים שעליו. שירותי הביון של ספרד הפאשיסטית העבירו בחשאי לשירותי הביון הגרמניים את החומר אולם העמידו פנים כאילו הם אינם רואים בפרשה אירוע חריג. הגופה נקברה בספרד תחת השם הפיקטיבי שהוצמד לה והמסמכים שנמצאו עליה הוחזרו לבריטים לאחר שטופלו כך שיראה שאיש לא חיטט בהם. כמה סימנים קטנים ששתלו שירותי הביון הבריטיים במסמכים העידו כי אכן אלה נקראו ונבדקו כמו שהיה מתוכנן.

הפרשיה התפרסמה בשנות ה-50 כאשר הופק סרט קולנוע שהסתמך במידה מסוימת על האירוע האמיתי ונקרא "האיש שלא היה" (“The Man Who Never Was&#8221, הכינוי שדבק בגיבורינו ששמו לא היה ידוע עוד זמן רב לאחר מכן. רק בשנות ה-90 נחשפה הזהות האמיתי של "בעל" הגופה ששימשה להטעיה, אולם גלינדייר מייקל עדיין ידוע יותר כ"איש שלא היה".

הייתי כבר מוכן לסקירה רחבה יותר אבל כשחיפשתי את תמונתו של מיינרצהאגן נתקלתי באתר בעברית שנותן סקירה טובה:

http://www.notes.co.il/ori/5683.asp

ויקיפדיה באנגלית:

http://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Mincemeat

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Man_Who_Never_Was

ישן 01-12-2006, 18:12
צלמית המשתמש של adinax
  adinax adinax אינו מחובר  

חבר מתאריך: 20.04.05
אחרית דבר
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "עוד חידה היסטורית: מי אני?"

מכיוון שהקדשתי "זמן מה" לניסיון פיצוח החידה אני מרגיש חופשי להגיב לאחר שהוגש לנו פתרונה.

"האיש שלא היה" היה הראשון עליו חשבתי למקרא כתב החידה, אלא שככול שניסיתי לעגן את הסיפור ברמזים שנתת יותר הסתבכתי, נראה שהמנגנון האסוציטיבי שלי שונה במידה כזו או אחרת משלך.

שהעניין קשור לבריטים היה ברור מלכתחילה, השאלה הייתה רק האם "הבית השני" של הבריטים הוא המזרח התיכון, צפון אמריקה, אוסטרליה, הודו או מקום דומה, אבל ודאי לא ספרד.

בשום אופן לא הצלחתי להעזר במנטיפיורי ותחנת הרוח באמצעות הרמז המורכב והסתום:
"לגבי ההקשר הכללי (גם אם לא הנקודתי) שאל את האיש הסגול מהנייר עם ה-10 (או 1... תלוי מתי בודקים). גם אם הוא מזמן לא בבית, בטוח שתמצא את הקשר הכללי רק ממה שיש לו בבית. ואם אתה לא מוצא אותו, אל תלחם בטחנות רוח, לך איתן..."

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

גם התמונה של איסטווד היותה עבורי מכשלה, ולהלן קטע ממנו גם תבין מדוע.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

מכיוון שהייתי צריך להתפשר עם רמזים בלתי מפוענחים, הרי העיקר: תרמית, איטליה, אדם לא ידוע, ידיעה על ביקור שהגיעה ליעדה ועוד, התאימו יותר ל- Clifton James כפילו של מונטגומרי.
http://en.wikipedia.org/wiki/M._E._Clifton_James

אני מודה שנהניתי למרות שלא קלעתי לדעתך, ואני מקווה שביקורתי הצנועה לא תגרום לך להאלם כמו אחרי ביר סאלם.
.
ישן 01-12-2006, 22:37

בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי adinax שמתחילה ב "אחרית דבר"

אם חדים חידה אודות פרשיית מודיעין הקשורה בבריטים, ולא רוצים שתפטר בשניה אם יש בסביבה מישהו שקרא משהו בעבר, אין ברירה אלא לתת רמזים שכולם לא חד משמעיים – מהבחינה הזאת אולי אני סוחב משהו מהתקופה שבה היו חידות "מי אני" במוסף הארץ שבהן כשהיית בטוח שהתשובה היא ביבי נתניהו, הסתבר לך שמדובר על היועץ הראשי לקיסר השני משושלת מינג... באותה מידה כשהיית בטוח שמדובר על רספוטין, התשובה היתה לוונטי ברייה.

רמז כזה בעל מנגנון הצתה כפול, הוא האיזכור של מונטיפיורי – הכוונה כמובן (ולכן זה היה רמז שמראש יועד להיות משני) היא לא לבונה תחנת הרוח איש ליוורנו, אלא לאחד מבני משפחתו, יו סיבג מונטיפיורי, שכתב בימינו את רב המכר "אניגמה" ושאמור היה לקבע לחלוטין את מיקום הסיפור בבריטניה ובמלחמת העולם השנייה. הבית של אבותיו של אותו מונטיפיורי בן זמנינו, הוא לא אחר מאשר אחוזת "בלצ'לי פארק".

גם ההקשר הספרדי וגם ההקשר דרך הסופר הפופולארי מונטיפיורי, הם הקשרים שדווקא ברורים יותר (כנראה) למי שלא מתמצא בהיסטוריה ולכן עבורו הבית השני של האנגלים צחורי העכוז הם חופי ספרד (ההקשר של מונטיפיורי ל"בלצ'לי פארק" מוזכר בשער האחורי של ספרו שנחטף מסטימצקי – כנראה שככה מוכרים יותר ספרים).

ההקשר של "בלונדי" ל"איש ללא שם" הוא לחלוטין עניין אמריקאי ואני בטוח שטרם ימי גוגל וויקיפדיה, בחיים לא הייתי יודע מזה (משום שלא היה כתוב על זה בפנאי פלוס)!

אני מקווה שאצליח למצוא עוד נושאים מוכרים אבל שניתן להסוות אותם טוב מספיק כדי שהחידה תהיה קשה - בינתיים לא עולה לי לראש נושא כזה

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 07:41

הדף נוצר ב 0.07 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר