לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום עיצוב גרפי! וזה וזה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > תרבות ואמנות > גרפיקה, ציור ותלת-מימד
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 25-11-2006, 12:49
צלמית המשתמש של PoM
  PoM PoM אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.07.04
שלח הודעה דרך ICQ אל PoM
~כל מה שרצית לדעת על גדלים דיגיטאליים וממשיים~

כל מה שרצית לדעת על גדלים דיגיטאליים וממשיים:

מדריך זה נכתב על מנת לעזור לאנשים שעוסקים בגראפיקה דיגיטלית וגם נוהגים לממש אותה ע"י ייצוא פיזי שלה, למשל – הדפסה.

וודאי לא פעם אחת רציתם ליצור תמונה כדי להדפיס על דף נייר גדול שנימדד בסנטימטרים, כאשר בפועל בפוטושופ יחידות המידה הן פיקסלים ואז אנחנו ניתקלים בבעיה בהמרה הזו. לשירותינו מגיע המושג שיכול להישמע מאיים DPI - זו היא יחידת המידה שנועדה להמיר בין גודל פיקסלים לגודל ממשי.

DPI הם ראשי תיבות של:
Dots
Per
Inch

ובתרגום לעברית:
נקודות
על (ביחס)
אינץ
'

מה הן נקודות? נקודות הן כמובן יחידות המידה של התמונה או במילים אחרות –פיקסלים.
מכאן שמדובר בפיקסלים על אינץ'.

עכשיו כשהבהרנו את המושג, איך משתמשים בו?
אין חוק מדויק שקובע כמה DPI צריך להיות לתמונה וזה משתנה בין תמונה לתמונה ובין אופן השימוש בה.
ככל שאני צריך לראות יותר פרטים כך אני גם אצטרך DPI גבוה יותר.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

לדוגמה:

אם אני רוצה ליצור סמל לחולצה בגודל הממוצע של סמל שמודפס על חולצת בית ספר, אשתמש ב-DPI נמוך יחסית מאשר שרטוט מדויק ומפורט של סכמה אלקטרונית או לחלופין שרטוט של מבנה כלשהו או מפה של אזור מסוים שמכילה פרטים רבים שאני אהיה מעוניין לראותם כשאתקרב יותר ויתר.
אם צריך קצת, אז לא יהיה קצת מדי, מה שיביא לתוצאה די לא נעימה לצפייה ואף לא ברורה לעיתים,
ואילו כאשר צריך להשתמש במספר גבוה- להשתדל לא להשתמש במספר גבוה מדי מה שלא יגרור להצגה לא טובה של המסמך, אבל כן יוסיף לו פיקסלים מיותרים ועוד משקל שפשוט אין צורך בו למשקל הקובץ הכללי, וגם יקשה על המעבד לעבוד עם תמונה שמכילה אינפורמציה כה רבה שרובה מיותרת.

איפה ניתן למצוא את ה-DPI הזה?
רזולוציית מסך ממוצע היא 72 DPI
מצלמה ממוצעת תייצא תמונות באיכות של 180 DPI.
בתי דפוס יעדיפו לרוב להדפיס קבצים ב- 300 DPI.

אלו הם אינם מספרים מדויקים- הם ממוצעים, אינם מדעיים, שנועדו להמחיש רק את המקומות שבהם אנו נתקלים לעיתים קרובות ב-DPI

ועכשיו למושגים מוכרים יותר: וודאי שמעתם את המילה "רזולוציה" לעיתים קרובות יותר מאשר DPI
רזולוציה היא רמת הפירוט של תמונה דיגיטאלית
DPI - היא יחידת המידה שבה משתמשים למדידת הרזולוציה.
אם DPI זה מספר הפיקסלים לאינץ' אז ברור מאליו שככל שיש יותר אינצ'ים כך יש יותר פיקסלים.

אם אני מדפיס תמונה ברזולוציה של 300 DPI וגודל התמונה הממשי הוא אינץ' אחד על אינץ' אחד- אז גודל התמונה בפיקסלים יהיה: 300 X 300 פיקסלים.

להכנת עיצובים/תמונות לאינטרנט – 72 DPI
להדפסה- מקובל לעבוד עם 300

איך אני יודע מה הרזולוציה של הקובץ:
בתוכנה פוטושופ -
Image > Image Size ( Alt + Ctrl + i )

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-

וקטורים

וקטורים, בהקשר של מה שנכתב עד כה ניתן לבטא במילה אחת: אלטרנטיבה

וקטורים אינם קשורים לפיקסלים-בעצם הם כן- אבל אין להם כל השפעה או תלות בפיקסלים, ו"רזולוציה" ו"DPI" לא משחקים שום תפקיד מכריע בגראפיקה שכזו.
איור וקטורי הוא איור מתמטי יותר מאשר ממשי: הוא מורכב מנקודות, קווים ומשיקים והיחס שבינם.

אם אני יודע ששני נקודות בשורה אחת ו-2 נקודות נוספות בשורה השנייה במרחק זהה יתנו לי ריבוע ברגע שאחבר ביניהם בקווים ישרים, אז לא משנה לי בכלל מה המרחק המדויק הזה בין הנקודות כל עוד הוא שומר על חוק של מרחק זהה על מנת שייווצר לי ריבוע. בצורה כזאת אני אוכל לשנות את מימדי הריבוע ע"י חישוב מתמטי ולא ציור מחודש.

ריבוע זו הדוגמא פרימיטיבית מאד. אם ניקח עיגול גם כאן יהיה חיבור בין נקודות אבל הפעם הקווים המחברים יהיו מעוגלים, ועיגולים האלו הם גם פונקציות מתמטיות שונות של משיקים וגרפים. אין זה אומר שאני צריך שיהיה לי ידע כלשהו בכלל במתמטיקה כדי לבנות משהו וקטורי כמובן. בדרך זו אפשר להגיע לצורות סבוכות הרבה יותר, החל מקוים ישרים ואז לציור פורטרט שלם.
היצירות הוקטוריות הקרובות ביותר אלינו הן לא אחרון מאשר הגופנים- כל האותיות והמספר שכותבים במחשב. שמתם לב שלא שמשנה כמה תגדילו את הגופן הוא תמיד יישאר מאד מדויק ולא יופיעו "הריבעים" שהתרגלנו לראות כשמגדילים תמונה? זאת משום שמראש הוכנו במטרה שישנו את גודלם לשימושים שונים והם קבצים וקטורים.

דוגמא

מימין צורה וקטורית, שהצורה היא מורכבת מיחסים בין נקודות וקוים ולכן לא משנה כמה נגדיל או נקטין אותה - האיכות לא תיהרס.

משמאל זו שוב אותה תמונה אך הפעם היא מורכבת מפיקסלים שנבנו זה אחר זה בקפידה ע"י המחשב, אבל ברגע שאני אנסה להגדיל אותה כל אחד ואחד מ"אבני הבניה"(פיקסלים) שלה יגדלו בלי תלות אחד בשני, והיצירה החדשה תאבד את הצורה החלקה וחדה שהייתה לה כשהייתה קטנה.

מימין צורה וקטורית, שהצורה היא מורכבת מיחסים בין נקודות וקוים ולכן לא משנה כמה נגדיל או נקטין אותה - האיכות לא תיהרס.

משמאל זו שוב אותה תמונה אך הפעם היא מורכבת מפיקסלים שנבנו זה אחר זה בקפידה ע"י המחשב, אבל ברגע שאני אנסה להגדיל אותה כל אחד ואחד מ"אבני הבניה"(פיקסלים) שלה יגדלו בלי תלות אחד בשני, והיצירה החדשה תאבד את הצורה החלקה וחדה שהייתה לה כשהייתה קטנה.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

*חשוב לציין גם כי מכיוון שקובץ כזה מורכב כולו מפונקציות מתמטיות ולא מפיקסלים - הוא גם ישקול הרבה פחות באופן משמעותי.

ביבליוגרפיה: חלק מהמידע והתמונות נלקחו מהאתר "ויקיפדיה".

ותודה ענקיתתת לספיר (
saphire) שעזרה לי המון בכתיבה של המדריך הזה לאורך כל הדרך!! תודה רבה!!

כרגיל, כפי שאתם יודעים... כל הזכויות שמורות!
©

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 27-11-2006, 21:08
  ג'וק בירידה ג'וק בירידה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.04.06
תודה !
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי PoM שמתחילה ב "~כל מה שרצית לדעת על גדלים דיגיטאליים וממשיים~"

תודה רבה רבה ! אני חייב לציין שמדרים כזה מאוד עוזר ללא מבינים שבנינו.
ואם אפשר, עדיין יש לי שאלות:

1. אמרת את המשפט הבא, שראיתי אותו כתוב בכל מקום שחיפשתי קצת מידע על רזולוציה:
"אם אני מדפיס תמונה ברזולוציה של 300 DPI וגודל התמונה הממשי הוא אינץ' אחד על אינץ' אחד- אז גודל התמונה בפיקסלים יהיה: 300 X 300 פיקסלים".

מה שאני לא מבין, זה איך אני עושה את המעבר לגודל אחר. ז"א - נגיד שאני רוצה 300 DPI והגודל הממשי של התוצר שאני צריך הוא A4 = 29.7*21 , אז מה יהיה גודל התמונה בפיקסלים ?

עוד משהו חשוב, מה זה משנה בכלל הגודל בפיקסלים ? לא עדיף לי פשוט להכניס את הגודל הממשי במידות של ס"מ, בנוסף להכניס את ה- DPI וזהו ? זה לא אותו דבר ?

משהו אחרון: הפוטושופ אצלי בעברית, וכשאני פותח גליון חדש יש לי כמה שדות: אורך, רוחב, הפרדה ומצב צבע. אז:
א. ההפרדה זה ה-DPI, נכון ?
ב. מה ההבדל בין 8 ביט ל- 16 ביט ? יש משהו מועדף ?

ממש ממש תודה וסליחה על הגזמה בשאלות. פשוט חשוב לי...
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 22:13

הדף נוצר ב 0.05 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר