לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 14-12-2006, 12:13
צלמית המשתמש של רועי AZ
  רועי AZ רועי AZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.01.05
כתבה הישג חלוץ ממלחמת לבנון - מאמר של איתי לנדסברג, על תחקירי המלחמה האחרונה

צה"ל מעולם לא חווה עומק כזה של אמירת אמת על כשליו. נותר רק לקוות שהדו"חות לא יעלו אבק במגירות

איתי לנדסברג

מקור

אחרי חודש תחת מטר קטיושות, אחרי יותר מ-150 הרוגים, אחרי עשרות צוותי תחקיר, אחרי מסקנות קשות של אלופים ותגובות כמעט אוטומטיות של הרמטכ"ל, בניסיון להתווכח ולדחות כל תחקיר חמור שהוא מקבל שוב ושוב - אחרי כל אלה מסתמן הישג אחד ממלחמת לבנון השנייה. הישג ענק.

מלחמת לבנון הראשונה לא נחקרה ולא תוחקרה עד היום. רק הדו"ח של אלוף אורי אור על ירי כוחותינו על כוחותינו זעזע את המשפחות השכולות, אבל אף הוא לא גרם לשום שינוי מהותי. עשרות חיילים נהרגו מ"מאש ידידותית". קרב סולטן יעקוב הועלה לתחקיר רק אחרי עשר שנים. אך התחקיר לא מוצה.

מלחמת יום הכיפורים תוחקרה בענף ההיסטוריה אחרי 30 שנה, וגם אז נגנזו תחקיריה על-ידי הרמטכ"ל יעלון, ורק קצתם פורסמו במלאות 30 למלחמה. כלומר, כשכבר אין כל ערך ללקח כלשהו, וכשכבר חלף זמן רב מדי, שבו התרחשו ודאי אירועים אותם ניתן היה למנוע אילו יושמו מקצת מלקחי המלחמה ההיא. גם האנשים, המפקדים שהתחלפו בתקופה ארוכה כל-כך, לא הותירו בעצם שום רצף של לימוד בצה"ל.

האינתיפאדה הראשונה לא תוחקרה; השנייה גם לא. למעשה, צה"ל חסר כל רקע ומסורת בתחקירים וחקירות של אירועים. אפילו כישלונות נקודתיים נחקרים בכל פעם בידי קצין חוקר אחר. הידע לא נאסף, לא מוטמע ולא נלמד על-ידי הדורות הבאים. עמירם לוין, שחקר עכשיו את תפקוד המטכ"ל, היה אלוף פיקוד הצפון בעת אסון המסוקים. את האסון ההוא חקר אלוף דוד עברי. את אסון השייטת - גבי אופיר, שכיום מנהל את רשות שדות התעופה. יורם יאיר חקר את מותו של מדחת יוסוף ואת האירוע בהר עיבל, האלוף יוסי פלד - את חטיפת החיילים בהר דב בשנת 2000. אפשר ללכת כך אחורה ולמצוא את כישלון התחקירים וכישלון הטמעת הלקחים, שהיו אמורים למנוע את הכישלונות הבאים, ברצף ארוך בהיסטוריה הצה"לית.

לכן עכשיו, כאשר שורת המחץ של כל אלוף חוקר מונחת לפני דן חלוץ ולפני הציבור בלוח זמנים קצר של שלושה-ארבעה חודשים אחרי המלחמה, אין ספק שמסתמן כאן הישג בתרבות התחקירים. הכל נחקר ומתוחקר. קרבות כל האוגדות, הימ"חים ומוכנות מערך המילואים, תפקוד המטכ"ל ואלופיו וקבלת ההחלטות בפיקוד צפון. צה"ל מעולם לא חווה עומק כזה של אמירת אמת על כשליו וחדירה כל-כך רחבה למגוון פעולותיו.

המבחן של הרמטכ"ל כעת הוא ביישום. אולי הוא עצמו יצטרך ללכת הביתה בגמר התחקירים, או כאשר השופט וינוגרד יפרסם את ממצאיו. אבל רא"ל חלוץ ישאיר לפחות נורמה אחת ראויה אחרי מלחמת לבנון: נורמת התחקיר וחשיפת האמת בכל הרמות. ואם אחרי כל זה, התחקירים הללו ייכנסו למגירות ולא ימומשו מסקנותיהם הלכה למעשה, החל מרמת הפרט ועד לרמת המטכ"ל - יהיה זה סימן שתרבות ה"סמוך" וה"חפיף" אכן ניצחה. צריך לקוות שחלוץ לא ישמוט מידיו לפחות את ההישג הזה של מלחמת לבנון.

הכותב הוא מיוזמי פורום מג"דים, מח"טים וטייסים

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 14-12-2006, 15:32
  emile-a emile-a אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.05.06
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי Sam Weller שמתחילה ב "זה לא ההשג היחיד של צה"ל"

סתם השמצה זולה...
ראשית יש להמתין לגמר התחקירים בכדי לראות מי יקח "אחריות" ומי לא.
שנית, מפקדי צה"ל, לפחות בדרגי הביינים והדרגים הזוטרים תפקדו בצורה סבירה לחלוטין.
לגבי הפיקוד הבכיר, יש לו אחריות בהגדרתו כפיקוד בכיר, אך במקרה של המלחמה הנוכחית נראה שיש אחריות גדולה יותר לקודמים בתפקידי הביטחון שהזניחו במשך שנים, וגם לרשות המבצעת והמחוקקת שכבר פינטזו על סיום עידן המלחמות וקיצצו בצורה לא הגיונית בצה"ל.
כמובן שטעויות היו לרוב במלחמה הנוכחית, אבל לא נראה שהן היו גדולות יותר מבכל אחת מהמלחמות הקודמות שצה"ל עבר, ואם או לא, גם אחרי פו"ם לכל קצין וימ"חים מלאים יהיו טעויות ומחדלים גם בעתיד..
בכל זאת יש אור בקצה המלחמה, ראשית, נראה באמת שיש רצון לשפר את מה שהיה מקולקל, למרות שהיישום של העניין יהיה בעיתי בשל בעיות מובנות שלא ישתנו : תקציב בעיתי, משימות שוטפות רבות בשטחים הכבושים ובריחה רבת שנים של אנשים טובים מהתפקידים התובעניים בצה"ל.
עוד נקודת אור היא הרמה הגבוהה של ה armchair generals שמנהלים את המלחמה ומעבירים ביקורת מהבית דרך האינטרנט, אלה הצטיינו במיוחד, סגרו מעגל והוכיחו לכולם שלמרות שבצה"ל עצמו הם שירתו רובם כפקידים בבקו"ם- מאז הם התקדמו רבות בתחום הצבאי.

ישן 14-12-2006, 16:04
  Sam Weller Sam Weller אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.01.05
נתחיל מהסוף
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "סתם השמצה זולה... ראשית יש..."

הטענה הזאת כאילו מי שאינו לפחות אלוף במיל' בעל נסיון קרבי מוכח אינו רשאי למתוח ביקורת על נושאי צבא היא פאתטית, העולם לא מתנהל כך, ומעבר לזאת יש הרבה דברים שקצת למידה ושכל ישר מאפשרים לעצב בהם דעות ואבחנות שניתן כמובן להתווכח עליהן, אבל לא לפסול אותן. אתה כאיש צבא מתקשה כמובן להבין זאת, משום שאתה חבר בגילדה ומבקש לשמור על ההגמוניה שלה.

עכשיו לרישא של הדברים שלך. בדברי לא היתה כל השמצה, ובוודאי לא השמצה זולה. איש אחד מתוך עשרות אנשים בכירים נטל על עצמו אחריות אישית והתפטר ואחרי זה גם כנראה ניסה לחזור בו. לעומת זאת התחקירים שהתפרסמו חושפים תמונה עגומה הן מבחינת המוכנות, הן מבחינת התכנון, והן מבחינת הפעלת הכוחות. הפער הזה הוא גדול. אבל אחריות אישית אינה רק דבר שצריך להגיע בכפיה כתוצאה מתחקיר וכהנחתה מגבוה. אנשים נדרשים למידה של ביקורת עצמית, בעיקר בערכת צבאית שבה חיי אדם הם על הכף, והייתי מצפה לפחות למפקד אחד או שניים שיקומו עוד טרם פרסום התחקירים ויאמרו "התפקוד שלי היה לקוי, כשלתי ואני מפנה את מקומי".

לגבי אחריות הפיקוד הבכיר. אני מסכים שאחריותו לחוסר המוכנות הלוגיסטית ורמת המוכנות של הכוחות היא חלקית, אולי אפילו זניחה, אבל מבחינת הכשלים בהפעלת הכוחות, בקביעת המטרות, ובתכנון המלחמה הם נושאים במלוא האחריות. לדעתי אלה גם האספקטים שהם במרכז הכובד של הכשלון בלבנון. ימ"חים מלאים וכוחות מאומנים לעילא אינם ערובה לכלום אם הם אינם מופעלים נכונה, באותה מידה שמוכנות חלקית אינה מתכון בטוח להפסד (ראה כל מלחמות ישראל).

נכונות לתקן יש ויש, השאלה אם יש יכולת. תלמיד שנכשל באוניברסיטה ישראלית מקבל מועד ב', האם גנרל שנכשל צריך לקבל בכל מקרה הזדמנות נוספת?

נערך לאחרונה ע"י Sam Weller בתאריך 14-12-2006 בשעה 16:07.
ישן 14-12-2006, 17:56

בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי Sam Weller שמתחילה ב "נתחיל מהסוף"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Sam Weller
הטענה הזאת כאילו מי שאינו לפחות אלוף במיל' בעל נסיון קרבי מוכח אינו רשאי למתוח ביקורת על נושאי צבא היא פאתטית, העולם לא מתנהל כך, ומעבר לזאת יש הרבה דברים שקצת למידה ושכל ישר מאפשרים לעצב בהם דעות ואבחנות שניתן כמובן להתווכח עליהן, אבל לא לפסול אותן. אתה כאיש צבא מתקשה כמובן להבין זאת, משום שאתה חבר בגילדה ומבקש לשמור על ההגמוניה שלה.

?

אין לי אלא להתייחס לדברי הפתיחה שלך על מנת להוכיח חלק מטענותי, כמות הטעויות שגנרל כסא כמוך מבצע בפיסקה אחת פשוטה מעידה גם על הרצינות:
אני לא איש צבא, לא חבר בגילדה, בקושי מפקד ("פיקדתי" במלחמה האחרונה על מקסימום 3 אנשים בכל רגע נתון.. לא ממש מפקד בכיר ובקושי מפקד זוטר...) ולכן אין לי שום סובה לשמור על הגמוניה..יותר מכך לרגע לא רמזתי שאסור למתוח ביקורת ואני תומך בהחלט ברשות של כל אדם מהרחוב למתוח ביקורת, אני רק מעביר קצת ביקורת על הביקורת, ברשותך..
המשפט שלך "קצת למידה ושכל ישר"..., כך אולי מתנהל העולם באינטרנט, העולם המערבי הרציני מתנהל על שכל ישר והרבה עבודה קשה, למידה, מקצועיות ורצינות, לא שליפות מהמותן המבוססות על שמועות וחצאי אמיתות המבוססות על כתבות סוג ב' בעיתונים
והביקורת שלך- טוב, עד כמה מדויקת הביקורת שלך הוכחתי הרגע..
יום טוב.

נערך לאחרונה ע"י emile-a בתאריך 14-12-2006 בשעה 17:59.
ישן 14-12-2006, 19:46
  Sam Weller Sam Weller אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.01.05
סליחה אם טעיתי
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=Sam Weller]הטענה הזאת..."

משום מה נוצר אצלי רושם שאתה טייס סדיר, כלומר איש צבא.

כמובן שלא התייחסת לטענות שלי אלא רק לשוליים. שים לב שבכל הודעותי באשכול זה ובאחרים, אני לא נכנס לשיקולים טקטיים, טכנולוגיים או שאר דברים שאני יודע מראש שהידע שלי בהם מוגבל. אני כן מתייחס לתפישה הפיקודית, לעניינים של ניהול, ושל תרגום יעדים מדיניים לשפה צבאית ובכלל לתפר שבין הדרג הפוליטי לצבא. כן, אני מסתמך על מה שכתוב בעיתונים ועל מה שנכתב פה ובמקומות אחרים (על מה עוד אוכל להסתמך?). אני סבור שאני מסוגל לברור את המוץ מהתבן, ואני סבור שאם תחושותי ודעותי מקבלות לעתים קרובות חיזוקים מאנשים מנוסים ומבינים ממני, אז גם אולי יש בהן יותר משמץ של טעם.

ולסיום, כנספח שאני מקווה שלא תהפוך אותו לנוחותך למרכז הדיון - הערה.אני לא יודע באיזה עולם מערבי אתה חי, אבל בעולם המערבי שאני מכיר אספקטים מהותיים מהחיים נקבעים בספין של יחצ"ן, בפליטת פה של ראש ממשלה, באילוצים פוליטיים, ברצון לרצות קהל או בעל ממון, בשליפה מהמותן על סמך שמועות וחצאי אמיתות ועוד. הלמידה, המקצועיות והרצינות אינם תנאים להבעת דעה, ולמצער אפילו לא לקבלת החלטות ברבדים רבים בחיינו ובכלל זה גם בצבא. יש כמובן אספקטים רבים שבהם כל הדברים הטובים שציינת חשובים ודומיננטיים, אבל זו רק חלק מהתמונה.
ישן 14-12-2006, 20:18

בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי Sam Weller שמתחילה ב "סליחה אם טעיתי"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Sam Weller
משום מה נוצר אצלי רושם שאתה טייס סדיר, כלומר איש צבא.

כמובן שלא התייחסת לטענות שלי אלא רק לשוליים. שים לב שבכל הודעותי באשכול זה ובאחרים, אני לא נכנס לשיקולים טקטיים, טכנולוגיים או שאר דברים שאני יודע מראש שהידע שלי בהם מוגבל. אני כן מתייחס לתפישה הפיקודית, לעניינים של ניהול, ושל תרגום יעדים מדיניים לשפה צבאית ובכלל לתפר שבין הדרג הפוליטי לצבא. כן, אני מסתמך על מה שכתוב בעיתונים ועל מה שנכתב פה ובמקומות אחרים (על מה עוד אוכל להסתמך?). אני סבור שאני מסוגל לברור את המוץ מהתבן, ואני סבור שאם תחושותי ודעותי מקבלות לעתים קרובות חיזוקים מאנשים מנוסים ומבינים ממני, אז גם אולי יש בהן יותר משמץ של טעם.

ולסיום, כנספח שאני מקווה שלא תהפוך אותו לנוחותך למרכז הדיון - הערה.אני לא יודע באיזה עולם מערבי אתה חי, אבל בעולם המערבי שאני מכיר אספקטים מהותיים מהחיים נקבעים בספין של יחצ"ן, בפליטת פה של ראש ממשלה, באילוצים פוליטיים, ברצון לרצות קהל או בעל ממון, בשליפה מהמותן על סמך שמועות וחצאי אמיתות ועוד. הלמידה, המקצועיות והרצינות אינם תנאים להבעת דעה, ולמצער אפילו לא לקבלת החלטות ברבדים רבים בחיינו ובכלל זה גם בצבא. יש כמובן אספקטים רבים שבהם כל הדברים הטובים שציינת חשובים ודומיננטיים, אבל זו רק חלק מהתמונה.

ראשית, יתכן ובעבר בטעיתי אותך כי בהחלט הייתי טייס סדיר, אבל גם במשך שנים שהייתי סדיר תמיד הייתי מפקד זוטר, כמו רבים מטייסי חיל האויר שפרט לפקד על המטוס שלהם ואולי על מבנה לא ממש מפקדים על כלום.
אני חושב שהמסביב מעיד באיזה שהוא מקום על המהות. גם כאשר הגנרלים האמיתיים כושלים זה לא נותן גושפנקא לגנרלי כסא, שבהגדרה טועים כי הם מקבלים את העובדות והידע שלהם ממקורות מפוקפקים ומשמועות (ואיני מפקפק בזכות שלך ושל אחרים להעביר ביקורת, אני רק מפקפק ברמה של הביקורת שלכם..), וזה גורם למסקנות שלהם להיות לא נכונות בפעמים רבות, גם כאשר הם בעלי יושרה ושכל ישר.

ישן 14-12-2006, 20:07
  Rationalist Rationalist אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.12.05
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי Sam Weller שמתחילה ב "נתחיל מהסוף"

קוריוז קטן - "תלמיד שנכשל באוניברסיטה ישראלית מקבל מועד ב', האם גנרל שנכשל צריך לקבל בכל מקרה הזדמנות נוספת?".

לפני כשנה וחצי נבחרתי לשמש בתפקיד מסוים המייצג את הסגל האקדמי הזוטר של האוניברסיטה העברית בירושלים. באחת מפגישות העבודה שקיימתי עם בעלי תפקידים בה, נפגשתי עם יו"ר ועדת הוראה של אחד מבתי-הספר של האוניברסיטה, פרופ' מכובד ומוערך.

כשעלה נושא מועדי ב' לדיון, הוא הפתיע אותי וסיפר לי שלא היו מועדי ב' באוניברסיטה. הנוהג הנ"ל התחיל עם הקמת המדינה, כאשר הסטודנטים נאלצו להעדר מספסל-הלימודים בשל שירותם הצבאי, ולא יכלו לגשת לבחינה היחידה שהתקיימה עם סיומו של כל קורס. בשל הרצון לתמוך במגיני-העם החליטה האוניברסיטה לאפשר לאלה שלא יכלו להופיע לבחינות (בגלל שלחמו) להיבחן במועד נוסף.

מאז, כמובן, הדבר כבר מעוגן בנהלים ובתקנונים השונים, אבל אותו פרופ' אמר לי שהוא עדיין רואה את הדבר כחריג ושהוא היה בשמחה מבטל נוהל זה (יש להזכיר כי השיחה התקיימה לפני הלחימה האחרונה בלבנון).
ישן 14-12-2006, 20:24

בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי u-367 שמתחילה ב "אתה צריך שאני אכתוב לך בערבית ?"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי u-367
אדון חלוץ עושה מה שהוא רוצה , איפה לא הייתי ברור ?!

מה הקשר לערבית? ולא הבנתי את הביקורת שלך? את של אליהו ר הבנתי אבל את שלך לא.
מה בדיוק אתה טוען? שהוא עושה מה שהוא רוצה ובכך עובר על החוק? או שהוא עושה מה שהוא רוצה בתוך הגבולות המותרים לרמטכ"ל, אם אופציה ב' היא הנכונה (וזו ההשערה שלי..) אז אני לא מבין אישית את הביקורת..מה בדיוק אתה רוצה שהוא יעשה? הוא עושה מה שהוא חושב לנכון ואין בכך (ברמה העקרונית) שום בעיה. אם יש לך טענות לנחלטות ספציפיות שלו אז נא תכתוב אותן ואולי אפילו אסכים לחלק מהן אבל זה שונה מאוד מהערה "הוא עושה מה שהוא רוצה!" זאת לא הערה, זה בסדר גמור.

ישן 17-12-2006, 21:50
  שחר אדום שחר אדום אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.09.06
??
בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי u-367 שמתחילה ב "העדר חוסר שעות שינה יכול היה אצלו , ואצל הדומים לו , בגלל זה כנראה הפסדנו במלחמה"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי u-367
הוא והחיל שלו השחצנות והיהירות הארורה שלו , הורידו את כול המערכת ביגון שאולה .
שב בשקט , עשה לי טובה .

התלהמות מיותרת שמלמדת דבר או שניים על מי שכתב אותה...
במקרה זה אני מסכים לחלוטין עם "אמיל" .

המגמה של גנרלי המקלדת לשפוך את דמו של חלוץ - היא לא יותר מפופוליזם זול. חלוץ אולי לא חף מטעויות אבל הניסיון לתלות בו את כל מחדלי הלחימה , חוטא לאמת.

חלוץ,כמו כולנו, הוא קורבן של דרג מדיני מזעזע בחולשתו ובאי-התאמתו לתפקיד . הוא (אנחנו) קורבן לשנים של הזנחה בהם הגיעה רמת ה "יהיה בסדר" לשיאי הפקרות חסרי תקדים. שורה מכובדת של רמטכ"לים ( ירוקים..ירוקים , החובש הזועם U367 יכול להרגע...) ושרי בטחון שהפקירו את גבול הצפון ובמו ידיהם יצרו את תנאי ההתחלה של מלחמת לבנון 2 . קורבן של עם שהפך לעצלן ומנותק . עם שרק מחפש מי ילחם במקומו , מי ילך למילואים במקומו , ואיך לא לצאת פרייאר . עם שהפך את רמטכ"לות הכורסא לספורט הלאומי . כל פרזיט מנוול שיושב על ישבנו ומחנך את ילדיו איך לגזול מהמדינה את המקסימום ולתת את המינימום , מרשה לעצמו בעזות מצח בלתי נתפסת , לדון ולחרוץ את גורל לוחמיו הטובים ביותר - ולמי שלא הבין התכוונתי לרא"ל חלוץ .

U367 - אתה עדיין צעיר ובר תיקון - אתה חייב לסגל לעצמך התבטאות מנומסת אשר מכבדת אותך ואת מושא הביקורת שלך . אם לא תעשה כן - אנשים יתעלמו מהערותיך ויבוזו לדעותיך.

שיהיה רק טוב

שחר
ישן 18-12-2006, 07:43
צלמית המשתמש של u-367
  u-367 u-367 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.05.04
ok אז כול הרמטכ"לים הירוקים , הזניחו את לבנון , מגיע רמטכ"ל חדש
בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי שחר אדום שמתחילה ב "??"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי שחר אדום
חלוץ,כמו כולנו, הוא קורבן של דרג מדיני מזעזע בחולשתו ובאי-התאמתו לתפקיד . הוא (אנחנו) קורבן לשנים של הזנחה בהם הגיעה רמת ה "יהיה בסדר" לשיאי הפקרות חסרי תקדים. שורה מכובדת של רמטכ"לים ( ירוקים..ירוקים , החובש הזועם U367 יכול להרגע...) שיהיה רק טוב
שחר

מקבל את הצבא לידיו , ואומר, נו בסדר , כולם זנחו אני גם יזניח , ואם מישהו יבוא אליי בטענות אני יטיל אחריות על קודמיי, רק לפני שאתה מביא לי את התלהמות הפוליטיקאים , מעניין אותי איפה למדת את זה באיזה צבא בדיוק ? הצבא שבו שירתתי "כילד" הזכיר לי כמה פעמים מה פירוש המושג "קבלת אחריות".
טובי המפקדים בצה"ל פרשו עד עכשיו במלחמה ובארועים אחרים , בגלל שהם כן למדו והם יודעים ומבינים מהי "קבלת אחריות".
אם הדרג המדיני ,ולרגע אני לא טוען שהוא לא ,הכשיל את חלוץ והפך אותו לקורבן ,אז מדוע טרם אסונות ומלחמות לא הסיר אחריותו מצה"ל , מדוע לא קם וטען שאינו מוכן לפקד על המערכת בתנאים הנוכחים- את התשובה אני יודע אל תטרח לענות .

נערך לאחרונה ע"י u-367 בתאריך 18-12-2006 בשעה 08:08.
ישן 14-12-2006, 20:15
  אליהו ר אליהו ר אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.05.06
הביקורת פשוטה מאוד
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "מה בדיוק הביקורת כאן? שהוא..."

במלחמה, גם לדברי הרמטכ"ל עצמו, השגנו רק "נצחון בנקודות". יש לא מעט אנשים שחושבים שמדינה כמו שלנו לא יכולה לנצח בנקודות. אנשים אלה הם אזרחים במדינה, מממנים ממסיהם את הפעלתה, ובמסגרת החוזה הבלתי כתוב שבין מדינה לאזרחיה - לפיו על המדינה לספק להם, בין היתר, בטחון - מותר להם להביע את עמדתם בכל הנוגע למידת עמידתה של המדינה במשימות המוטלות עליה.

עניין עקרוני זה, מוביל למסקנה הבאה: אם קיימת תחושה כללית בציבור, המגובה על ידי מה שנראה כמו תוצאות בשטח - החיילים השבויים טרם חזרו (שערוריה שבכלל נחטפו, אבל אשתדל לא לגלוש), קיים ספק ביחס למידת הפירוז האמיתית בדרום לבנון, אבל כבר עכשיו ברור שחזבאללה לא יפורק מנשקו, כפי שלא ספג פגיעה אנושה לאחר חודש של קרבות קשים, ותושבי מחציתה הצפונית של המדינה חוו מציאות אלטרנטיבית במשך כל אותה תקופה.

הביקורת מתייחסת, ראשית, לממשלת ישראל, זה נכון. אבל מותר לשער ולהניח, שגם הצבא לא חף ממנה, כיוון שחלק לא קטן מהבעיות היו אצלו, כולל, אגב, עניינים הקשורים להסדר שלאחר הפסקת האש (מה לעשות, אני מאלה שסבורים שהמדיני לא מנותק מהצבאי) - שלא לדבר על ההכנה השערורייתית לאפשרות של מלחמה כזו, שגובלת בהזנחה פושעת - שחלוץ היה שותף לה לפחות שלוש שנים כסגן וכרמטכ"ל וכאיש אגף המבצעים.

ברמטכ"ל, באקט מנהיגותי ראוי לציון ממש, הואיל להודיע שיתנהלו תחקירים בעניין והוא יכבד את תוצאותיהם. חידוש מרענן ממי שלאורך כל המלחמה מצא פגמים רק בכפופים לו - כמו גל הירש ואודי אדם (שניים שאגב לקחו אחריות מיוזמתם, בין שרצו ובין שנכפתה עליהם) - ולא בעצמו. עד כה, המעט שנודע בציבור מתחקירים אלה, שהוזמנו על ידי חלוץ ובוצעו בסמכות וברשות על ידי מי שמינה לשם כך - מצביע על ניהול כושל של המערכה בדרג המטה הכללי עליו, כזכור, מופקד אחד, חלוץ.

יש לציין שמסקנות מודלפות אלה לא הוכחשו על ידי הנוגעים בדבר, למעט דוברת צה"ל שעל מידת האמינות של הודעותיה חבל להשחית מילים. לפעמים היא ממש נותנת פייט לפראבדה.

ראה זה פלא - עד כה הרמטכ"ל לא רק שלא טרח להפנים את המסקנות, נניח שפחות מחצי שנה אחרי המלחמה הוא עדיין לא בשל לכך (למרות שאני לא מבין מה יש כאן לבשל, מה הוא סופר - אחוזונים לפנסיה?), אלא אף דחה, לפי הפרסומים שלא הוכחשו, את החלקים הנוגעים למטה הכללי ואיכשהו, מה לעשות, גם אליו. זו הביקורת כבדת המשקל שיש לי כאזרח כלפיו. התחקיר המעולה ביותר שווה כלום, אם לא פועלים לפיו.

שים לב - לא נגעתי במניות שלו (מעניין את הסבתא שלי. אם זה מה שיש לו לעשות במצב חרום כששני חיילים שלו מצטרפים לאחד נוסף וגורל שלושתם לא נודע - מה אגיד לך, הוא המסכן ולא אני); לא נגעתי במחסנים הריקים שהוא אחראי להם לא רק כרמטכ"ל (בקדנציה של שלוש שנים עם אופציה להארכה, מותר כבר להיות אחראי אחרי למעלה משנה), אלא גם כסגן רמטכ"ל שנים קודם; לא באימונים העלובים של הצבא בכלל והמילואים בפרט (כנ"ל); לא בקונצפט השגוי של צבא שלא זקוק למילואים שלו (ספר לאלכסנדרוני); לא בתפיסה האידיוטית שכח אוירי יכול לבדו להכריע מערכה כזו; ולא להערכות המדאיגות המדברות על כך שהוא סחף את הממשלה (עם ממשלה כזו, זה לא חסר הגיון) למערכה, על קביעת המטרות המופרכת והבלתי מושגת שלה, בלי שיהיה לו מושג אם הוא מוכן, אם הצבא מוכן, אם המטרות ריאליות - ומה יהיה המחיר של חוסר השגתן. אחרי שפירטתי את כל זה, אני חוזר - לזה אני לא מתייחס.

אני מתייחס רק לעובדה, שמי שהוא עצמו הסמיך, מצא אותו אחראי והוא עד כה מתנער מכך. הוא לאלבד - כך גם סגנו, כך גם ראש אגף מבצעים וכך גם מפקד היבשה או איך שקוראים לזה היום. אני אוחז בדעה שמרנית, שגם כשמותר לסלוח על טעויות (ומותר - אני טועה על ימין ועל שמאל ואלמלא סלחו לי מדי פעם, לא הייתי יושב במקומי היום), עדיין יש טעויות שלא סולחים עליהן ובכלל - ראשית יש להכיר בהן. אני יודע מה הוא עושה - לאחר שלא מצא סעד ונחמה בקצינים הבודקים שמינה בעצמו, הוא מחכה לראות אולי וינוגרד יציל אותו. אם לא - כנראה שילך. אפילו אני, שההערכה שלי כלפיו (שהתחילה ב-100%, השמחה שלי היתה כפולה כשמונה לתפקיד) נמוכה מים המלח, כמאמר השיר, לא מאמין שיעז להשאר אם וינוגרד גם ירד עליו. גילוי נאות: אני מטיל ספק בועדה הזו, כיוון שאינה ממלכתית וכיוון שהתחילה גרוע מאוד את העבודה שלה, אבל נחכה.

בכלל, אני מוכן לחכות ולראות איך יפול דבר, למרות שהייתי מאוד רוצה שיתפטר היום, כי בעיני לא יתכן שהיו טעויות וכשלונות, והרבה, ואין אחראי לעניין. אבל גם אם מחכים, זה לא אומר שעד אז צריך לשתוק לו ולהגיד אדוני, תמשיך את העבודה הנהדרת שלך עד שעוד מישהו יודיע לך שהיא על הפנים.

זו הביקורת, ואני לא חושב שהיא זולה או קנטרנית למרות שנכון הדבר, שאין לי מושג מי הם הטווסים והבזים וכו'.

ערב נעים,

אליהו
ישן 14-12-2006, 20:45
צלמית המשתמש של צנחן1
  צנחן1 צנחן1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.01.05
בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי בז 69 שמתחילה ב "לדבריך בדיוק הומצא המשפט..."

ראשית, אני מסכים עם אליהו, כל מילה בסלע. והמאמר בראש האשכול הוא לדעתי הזוי לחלוטין - הרמטכ"ל החליט על דבר שהוא נכון וברור, אז מה ? ברור שלא תקין שלא בוצעו תחקירים יסודיים עד כה (באמת מאד מפתיע במדינת פרטצ'יה), הפעם הוחלט על עריכת תחקירים, מצויין, ועכשיו גם טורחים לצלם לחדשות ימ"ח עם נשקים, מצויין, וגם משחררים לתקשורת כל מיני אמירות של "שופוני יה נאס" בנושא הגרעין, מ-צ-ו-י-י-ן.

להזכירכם, היתה מלחמה שהפסדנו בה (מצטער, מלחמה מנצחים או מפסידים, ובזאת הפסדנו), הוכחנו לכל העולם ואשתו שצה"ל הגדול והמפחיד לא מסוגל להתמודד עם 2 חטיבות חי"ר לא משוריינות ולא מנוגמ"שות, שמפוזרות להן בשטח בסד"כים פלוגתיים, ועכשיו מתברר בכל תחקיר שאנחנו ממש לא יודעים מה אנחנו עושים.

הרמטכ"ל צריך לפנות את מקומו, חד וחלק, וזו לא קנטרנות ולא גנרליות כורסא זה ברור לכל מי שמבין א'-ב' בניהול. גבי אשכנזי צריך להתמנות לרמטכ"ל כאשר נכנסים מיידית לתכנית חירום לאומית שתביא את הצבא לרמה הנדרשת. ובמילים "תכנית חירום לאומית" אני מתכוון לאימונים מקיפים של כל המסגרות, בצורה מלאה וארוכה, מילוי הימ"חים וארגון מחדש של כוח היבשה בצורה שתתאים לשדה הקרב האמיתי ולא לזה המדומה שנבנה "בתרגילי חשיבה" למיניהם. כל הללו צריכים לבוא על חשבון רכישת מטוסי קרב וצוללות בשנים הקרובות ולהתכנס מיידית לסיום תכנית לנשק נגד טילים וקטיושות וסגירת הפערים בפרוייקט הצטיידות הנמ"ר.

ישן 14-12-2006, 21:05
  בז 69 בז 69 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 09.02.03
בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי צנחן1 שמתחילה ב "[size=3]ראשית, אני מסכים עם..."

על איזה סלע אתה מדבר/כותב?
האם באמת אתה חושב כי הפסדנו/הובסנו במלחמה האחרונה?

בעצם,לכל ניק יש משמעות (לפחות בעיני זה שמאחוריו) מעניין מדוע אין איש מן הצנחנים (לפחות אלו אשר היו שם ) החושב כמוך,ההיפך, הללו יודעים כי השגנו הישגים דרמטיים.
(אתה הרי יודע טוב מכולם כי הרמטכ"ל ראוי ללכת ומחליפו "חייב" להיות זה שניצח בהליכה בעינים עצומות לרווחה,ביום כיפור שנת ...2000.

הוכחנו כי אנו יותר טובים,הרבה יותר מקצועיים והכי הכי חשוב..., הוכחנו כי ניתן להביס גרילה
להזכירך! טנק אחד"כוח צביקה" עצר חטיבה סורית.(לא בזכות יכולת הירי אלא בזכות המחסה/מיגון)

יודע מה העוצמה של לוחם חבוי ומוגן היטב ובעל כוח אש,עם מה תסתער עליו, עם מסק"ר?

(יודע למה אני מזכיר לך את זה "צנחן" , מרבית הספרים שנתפסו אצלם היו על הפלמ"ח ומוסר מפקדי הצנחנים שהטביעו בדם את הפקודה "אחרי הסתער".

ישן 14-12-2006, 21:17
צלמית המשתמש של צנחן1
  צנחן1 צנחן1 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי בז 69 שמתחילה ב "[font=Verdana]על איזה סלע אתה..."

האמת מר בז שנות אור, אין לי את הכוח או העצבים להתווכח איתך, במיוחד לאור תשובתותיך המבולבלות וחסרות הפשר.

מלחמה שלא ניצחת בה = הפסדת בה. הפסד לא חייב להיות תבוסה כמו ש"ניצחון בנקודות" לא חייב להיות ניצחון. אני לא משתכנע מספינים וכל כמה שיגידו לי מר אולמרט וצוותו שניצחנו כי הושגו מטרות המלחמה אני אחזור תמיד למטרות המלחמה כפי שהוצגו ע"י מח"א לשעבר, הרמטכ"ל דהיום, והמובטל של מחר :

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

1. לא נפגעה משמעותית יכולתו של החיזבללה לפגוע בעורף (למרות שנפגעה יכולתו לפגוע בעומק ישראל).
2. לא שוחררו החטופים, ולא נוצרו תנאים לשחרורם.
3. לא בוצעה הרתעה אל מול סוריה, להיפך.
4. חיזבללה לא איבד מכוחו הפוליטי ולא נוצרה שותפות חדשה עם ממשלת לבנון ("מערכת בין מדינתית").

ואגב, לגבי אימרתך "הוכחנו שניתן לנצח גרילה...", אני לא מוצא את המטרה הזו במטרות המלחמה, והאמת ..... לא ממש ניצחת.

ישן 14-12-2006, 21:42
צלמית המשתמש של צנחן1
  צנחן1 צנחן1 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי בז 69 שמתחילה ב "הוויכוח אינו המהות בתשובה..."

לא, לא ניצחנו את האינטיפדה והעובדה שעל ישובך נוחתים לעיתים קסאמים מעידה שאנחנו גם לא משתפרים.

תעוזה יש לי ב"ה, וגם קצת ניסיון צבאי, והרמטכ"ל ממש לא חבר שלי (למרות שנפגשנו לפני שבוע).

במדינה שבה ראש ממשלה מתפטר בעקבות חשבון דולרים, וראש ממשלה אחר מסתגר בביתו בגלל מס' הקורבנות שהיו לצה"ל במלחמה שניצחנו בה (כנראה שגם שם רק בנקודות), רמטכ"ל שהצבא שהוא עומד בראשו הגיע להישגים שכאלה צריך להתפטר, ואגב, ועדת אגרנט ניגחה את דדו בגלל הרבה פחות וזאת אחרי מלחמה שניצחנו בה, ולא בנקודות.

המילה "מובטל" הינה משאלת לב לגבי רמטכ"לנו, ולצערי היא עדיין לא מתממשת. ועד שחלוץ לא ישים את המפתחות על השולחן לא יעזרו פה ועדות החקירה וועדות הבדיקה, הצבא לא יוכל לחזור לנתיב הנכון.

ובניגוד להודעתך, לדעתי לא כתבתי מילה על המטכ"ל.

ומילה לגבי הסיפא של הודעתך.... על איזו ממשלת לבנון אתה מדבר, זאת שהחיזבללה עומד להפיל ?

ישן 14-12-2006, 22:35
  Rationalist Rationalist אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.12.05
בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי צנחן1 שמתחילה ב "[size=3]ראשית, אני מסכים עם..."

שאלה לי - "מצטער, מלחמה מנצחים או מפסידים, ובזאת הפסדנו".

אם מטרת מלחמה דמיונית כלשהי, תהיה להביא לשינוי בתחום היחסים בין שתי מדינות (ובעיקר לסיים קיפאון מדיני כלשהו), ואם שליט אחת המדינות מוכן לאבד מיליון חיילים לצורך השגת מטרה זו, ואם רמטכ"ל אותה מדינה מוכן לחבל ביחסיו עם מדינה ידידותית ואוהדת, ובלבד שתושג המטרה הזו ולא יותר מכך, ואם מקבלי ההחלטות באותה מדינה מוכנים להסתכסך עם מעצמה שתמכה בהם בכל שלב, וזאת על מנת להביא להתגשמות המטרה שלהם...

אם כל הנ"ל מתקיים, והם באמת מאבדים מיליון חיילים וכו', אבל משיגים את המטרה המדינית - האם זה הפסד?

בקיצור, זו שאלה פשוטה. האם קראת פעם היסטוריה, או שאתה מודד נצחונות והפסדים באופן שבו מודדים אותם ילדים בגן?
ישן 14-12-2006, 23:28
צלמית המשתמש של צנחן1
  צנחן1 צנחן1 אינו מחובר  

ראיתי את תגובתך עכשיו, ואני מקווה שלא תעלם ...
בתגובה להודעה מספר 41 שנכתבה על ידי Rationalist שמתחילה ב "שאלה לי - "מצטער, מלחמה..."

ראשית, קראתי ולמדתי היסטוריה, ודווקא באותו מוסד שאתה נימנה על הסגל האקדמי שלו - האוניברסיטה העברית. אני גם לא חושב שתגובתי היתה ברמת גן, אבל אני מוכן לשאול את הבן הצעיר שלי

לגבי שאלתך, מלחמות בין מדינות יוצאות לדרך בדר"כ על מנת להשיג הישגים מדיניים, כך לימדו אותי בכל אופן. גם בהגדרת המשימה על ידי המטה העליון מופיעים סעיפים התומכים בטענה שלמלחמה היו מטרות מדיניות, אולם המלחמה עצמה נוהלה כנגד ארגון לוחם שלחם מתוך שיטחה של מדינה בלי שהיה צבאה של המדינה, ולכן ההכרעה במקרה זה היא קשה יותר כיוון שלמרבה האירוניה מדינות קל יותר להכריע מאשר אירגונים. בשורה האחרונה המטרות שהוצבו לפגיעה בארגון החיזבללה לא הושגו, לא פגענו משמעותית בכוחו ואפילו לא הצלחנו לפרקו מנשקו. גם המטרות המדיניות לא הושגו, לא הרתענו את סוריה ולא הגענו ליחסים טובים יותר עם לבנון. שני ההישגים היחידים שהשגנו היו הרחקת חיזבללה מפעילות גלויה לאורך הגבול והכנסת צבא בינלאומי זמנית לשטח זה. אני רואה בכך כשלון של המלחמה, לאור אי השגת המטרות שהוגדרו לה, ובמיוחד לאור הפגיעה הקשה מאד שספגנו בתחום ההרתעתי.

ישן 16-12-2006, 12:11
צלמית המשתמש של צנחן1
  צנחן1 צנחן1 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 43 שנכתבה על ידי Rationalist שמתחילה ב "לא טענתי שתגובתך היא ברמת גן...."

הכל תלוי בהגדרת מטרות המלחמה, לפי הגדרת מטרת המלחמה של המצרים באוקטובר 1973 הם ניצחו מבחינתם בראי ההיסטוריה - נפתח תהליך מדיני שבסיומו הם קיבלו את סיני ומיצבו את עצמם כמדינה הערבית החזקה ביותר. במלחמת יום הכיפורים מטרת הפיקוד העליון הישראלי היתה הדיפתם של כוחות האויב שפלשו לשיטחה של ישראל - וכיוון שהצלחנו בכך אנחנו רואים במלחמה ניצחון שלנו.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Rationalist
ייתכן שעוד כמה עשרות שנים נדע מה היתה מטרת המלחמה. אני בטוח לגמרי שהיא שונה ממה שכתוב רשמית עכשיו.
אם אתה מתכוון למלחמת לבנון השניה (ולא למלחמת יום הכיפורים) לצערי אני סבור שאתה טועה, לא היתה כאן שום מחשבה מוקדמת ותכנית מתוחכמת, נכנסנו מתוך מטרה לשים קץ לישיבתו של חיזבללה על הגדר וקישטנו את זה בעוד כמה משפטים מסוגננים, הצלחנו להזיז את החיזבללה זמנית מס' ק"מ לאחור אולם יצרנו ממנו ישות שניצחה את ישראל - ועל כך נשלם הרבה בשנים הקרובות.

ישן 14-12-2006, 21:37
  אליהו ר אליהו ר אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.05.06
לא רק שאני מאמין שהוא פלט, אלא אני מקווה שהוא פלט (עד כמה שזה נשמע רע)
בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי בז 69 שמתחילה ב "לדבריך בדיוק הומצא המשפט..."

כי אם הוא אמר את זה בכוונה - זה רק אומר עד כמה הוא מוכן למכור אותנו בשם הספינים שאמורים להציל את הקריירה הכושלת שלו. אולי זה לא הפורום - אבל שאלת, אז עניתי. אני נותן לו קרדיט שזה ברח לו במקרה (אם כי יכול להיות שלו) כי הוא כבר הוכיח כמה פעמים בעבר הקרוב שגם בדיני נפשות הוא לא מסוגל לסגור את הפה שלו (אולי כי אין לו שום דבר חוץ ממנו).

את "היא הנותנת" שלך לא הבנתי (אלא אם כן התכוונת לכך שהודיתי שאני לא מתמצא בבזים וטווסים - מה שלפי הכינוי שבחרת לעצמך, אני מניח שאתה כן) - עיתונים אני כמעט לא קורא, חלקית עקב עמדה עקרונית וחלקית עקב מגבלות טכניות, וכדי לדעת שהחיילים לא חזרו, שהחזבאללה לא פורק מנשקו, שהצפון הופצץ חודש בלי שתינתן תגובה הולמת - לא בחזית, בקרב, אלא בעורף (מישהו שמע על פיקוד העורף?), וששני קצינים עד כה התפטרו והרמטכ"ל ואחרים (עוד) לא - את כל זה הצלחתי לדעת בלי להסתמך על עיתונים.

אם לך ידוע על הישגים כלשהם במלחמה, שטרם נודעו לציבור הרחב, אתה מוזמן לשתף (אלא אם כן מדובר בחיסיון הנוח של בטחון שדה). בעיני ההישג הכמעט יחיד הוא סטירת הלחי המצלצלת שקיבלנו בקיץ לאחר שנים של זחיחות, וגם ההוכחה הנוספת לדרג הלוחם הנהדר שלנו, כולל מילואים, שהצליח בקרבות למרות הפיקוד הבכיר ולא בזכותו.

ודרך אגב - הרמטכ"ל לא "נבחר", לתפקידו, אלא מונה. מי שמינה יכול גם להדיח, אלא אם כן גם לו יש צורך לכסות משהו במישהו.

בקיצור - אני באמת אשמח לשמוע מה ההישגים בעיניך, כי גם בלי ציניות - אני מתקשה מאוד לראות אותם.

אליהו
ישן 14-12-2006, 22:03
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 53 שנכתבה על ידי בז 69 שמתחילה ב "כאשר ישבו שוודיות בתוחמת..."

ציטוט:
אני גם מאמין במדינה שלי, בצבא שלי ו-במפקדים שלי.

אשריך. יש כאלה שממש לא.

נ.ב. הירידה שלך לפסים אישיים, רק בגלל שאדם מביע חוסר אמון במערכת הצבאית והעומד בראשה, אומרת עליך גם משהו.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

נערך לאחרונה ע"י ביטיס בתאריך 14-12-2006 בשעה 22:07.
ישן 14-12-2006, 22:13
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 55 שנכתבה על ידי בז 69 שמתחילה ב "חופי גואה מחכים להם. שם הכל..."

אני מבין שלשיטתך לכל מי שאין אמון במערכת הצבאית, אין מקום בארץ? אחלה. בהחלט דרך מצויינת לעודד פתיחות.

מה קשר בין רעות לרשלנות, לצורך העניין? מה הקשר בין רעות לחוסר יכולת? הרעות לשיטתך מועדפת על הסרת חוסר כשירות?

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

נערך לאחרונה ע"י ביטיס בתאריך 14-12-2006 בשעה 22:15.
ישן 14-12-2006, 22:18
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 57 שנכתבה על ידי בז 69 שמתחילה ב "אני מאמין ש-למי שאין אמון..."

יחפש לשפר אותה - לדוגמה. לעצום עיניים ולומר שהכל מושלם זו אחלה דרך, אבל היא לחלוטין לא פרודוקטיבית.

ישן 14-12-2006, 22:31
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 60 שנכתבה על ידי בז 69 שמתחילה ב "ישפר בהבל רוח,ובדברים מעליבים..."

יפה, ושוב אתה חוטא בדבריך ובקלות בה אתה חושב שאתה יודע הכל על בן שיחתך. מה אתה יודע בדיוק עלי ומה שאני עושה, אה? יש לך שמץ של מושג על מה שאני עושה כאשר אני לא נמצא על המחשב? או מישהו אחר? לא, אין לך שמץ של מושג. מה שיש לך זה עזות מצח ארורה לפתוח את הפה על כל מי שדעתו אינה מוצאת חן בעיניך.
אין לך אפילו מושג על סמך מה מתבססת דעתו של אותו אדם.

ישן 14-12-2006, 22:51
צלמית המשתמש של צנחן1
  צנחן1 צנחן1 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 64 שנכתבה על ידי Rationalist שמתחילה ב "אני חושב שהמסר שלך עבר. ..."

בז שנות אור, אתה פשוט לא בכיוון וזה ממש עצוב לראות.

אז אסביר לך בנקודות פשוטות :
1. ביטיס, וגם אני, לא יוצא חוצץ נגד הצבא או המדינה.
2. ביטיס, וגם אני, חושב שהרמטכ"ל (רא"ל דן חלוץ, העומד בראש הצבא) מוטב היה אם יסיים את תפקידו, רצוי מיוזמתו.
3. ביטיס, וגם אני, משרתים בשרות העם והמדינה בנוסף לעבודתנו היצרנית והרגילה, וזאת ממש שלא על מנת לקבל פרס אלא מתוך ציונות גרידא.
4. ערך הרעות מוכר, ידוע ומקובל. לצערי הרמטכ"ל (רא"ל דן חלוץ, העומד בראש הצבא) לא כל כך מכיר אותו - והראיה אותה תלונה שהעלה תא"ל גל הירש על כך שלאכזבתו לא מצא בקרב מפקדיו את ערך הרעות שלמד להכיר ולהוכיר בצבא.

ליל מנוחה, וד"ש לגלדיולות.

ישן 14-12-2006, 22:57
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 65 שנכתבה על ידי צנחן1 שמתחילה ב "בז שנות אור, אתה פשוט לא..."

אגב, אני בהחלט יוצא נגד הצבא. ראיתי קצת יותר מדי בשביל להאמין שהמערכת מסוגלת לתקן את עצמה.

ישן 14-12-2006, 22:48
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 63 שנכתבה על ידי בז 69 שמתחילה ב "לגמרי לא מעניין אותי מה אתה..."

מוזר, קודם מאוד עניין אותך מה אני עושה...

אבל, לעניין:

אני רואה שלא הבנת את הפואנטה - אז בבקשה:

צורת ההתבטאות שלך, בירידה לפסים אישיים נגד חבר בפורום, לחלוטין אינה מקובלת. אם אינך יכול לקבל את העובדה שיש כאלה שלא חושבים כמוך, עד כמה שזה לא נראה לך, זו בעיה שלך, ברור?
אני לא ראיתי שום התבטאות של צנחן1 שהצדיקה את צורת ההתבטאות שלך מההתחלה. ואם יש לך בעיה עם מה שאני, או כל אחד אחר חושב - זו בהחלט בעיה שלך.

ישן 14-12-2006, 22:14
צלמית המשתמש של צנחן1
  צנחן1 צנחן1 אינו מחובר  

אחחח.... הקלות של החיים מאחורי המקלדת
בתגובה להודעה מספר 53 שנכתבה על ידי בז 69 שמתחילה ב "כאשר ישבו שוודיות בתוחמת..."

תרגע בז שנות אור, פה זה לא פורום סקופים. אתה פרסמת את מקום מגוריך באתר פרש (.... יכול להיות ששיקרת ??)

ציטוט:
במקור נכתב על ידי בז 69
להזכירך ידידי,ע"ג שמשת רכבי מתנוססת מדבקה של "נתיב העשרה". זה שם לא בשל "הזדהות" אלא הוכחה ל-קניין במקום.

גם אני מאמין במדינה שלי ובצבא שלי, ובניגוד לרמיזותיך אני כבר יותר מ- 20 שנה נלחם במסגרת הצבא שלי למען המדינה שלי.
נא לדייק, אינני אוחז בשם יומרני אלא בשם פלצני. ולגבי הבירבורים ....נו, נניח.

ולגבי אותו ערך רעות שאתה כה מרותק ממנו .... ספר להירש.

נערך לאחרונה ע"י צנחן1 בתאריך 14-12-2006 בשעה 22:17.
ישן 14-12-2006, 20:55
  YGH YGH אינו מחובר  
יגיל הנקין. ד"ר להיסטוריה צבאית, חוקר במחלקת היסטוריה של צה"ל

חבר מתאריך: 16.02.04
נכון, אבל...
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "מה בדיוק הביקורת כאן? שהוא..."

יש איזה נוהג לא-כתוב בצה"ל (אני אומר ברצינות גמורה), שכשהרמטכ"ל ממנה מישהו לחקור נושא, ההמלצות שלו כמעט-מחייבות וצריך סיבה ממש טובה כדי לא לעבוד לפיהן. ככה היה בכמה מקרים שנתקלתי בהם מקרוב ופעם אחת מקרוב מדי (לא משהו הרואי, סתם היה לי תפקיד זוטר בעבודה של איזו ועדה).
אז אם נוצרת תחושה (ואצל רבים יש תחושה כזו, בצדק או לא) שההמלצות יתקבלו על פי נוחותן לרמטכ"ל, ושהמינויים מלכתחילה לא נועדו להביא שינוי אלא להסטת האש - יש בעיה.
זכותו של הרמטכ"ל לא לקבל את ההמלצות, אבל כאשר זה קורה מספיק פעמים זה הופך לכשר אבל מסריח.

המדריך לשביל ישראל, מאת יגיל הנקין ויעקב סער. מהדורה רביעית, 2020
גלריית התמונות שלי

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 01:53

הדף נוצר ב 0.13 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר