לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום פוליטיקה ואקטואליה, נא לשמור על שפה נאותה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > פוליטיקה ואקטואליה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 29-12-2006, 11:38
  הומני הומני אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.11.06
ד"ר גדי טאוב סבור שהתיישבות ביהודה ובשומרון אינה המשך לציונות המעשית אלא מתנגדת אליה

'הרבנים משחקים באש'
אם מישהו חושב שהוא מצוייד במפרט כל כוונותיו של הבורא, הוא הופך מסוכן, וזה נכון אם הוא בין לאדן ונכון גם אם הוא יהודי. מי שחושב שהוא מוסמך באופן בלעדי ויודע את כוונותיו הנסתרות של הבורא בכל דבר ועניין הופך למסוכן. לכן יש ביהדות סייגים רבים לזה שאיש לא יתנשא ויתיימר לחשוב שהוא יורד לסוף דעתו של הבורא.

אני לא מצפה מאדם דתי שכיהודי לא יאמין שאלהי היהודים איתו, זה ברור לי. השאלה היא באיזו מידה הוא חושב שיש לו תכנית פוליטית ובאיזו מידה פרטיה של התכנית הזאת נדמים לו כידועים. התשובה נמצאת בדיוק בזה שאם כל הזמן מחנכים ילדים לומר שכוונותיו של הבורא תומכות באופן סופי ומוחלט בהתנחלות, אז המסקנה מזה היא שפינוי התנחלויות היא מעשה בגידה בדברי אלהים חיים.

אם ההתנגשות מגיעה למקום כזה שמחנכים כך שאין שום מרווח בין ידיעת העתיד לתקוות העתיד, כניסוחו היפה של הפרופסור רביציקי, שאומר שאצל הרב קוק האבא יש תקווה וחזון לעתיד, ואצל הרב קוק הבן יש ידיעה של העתיד. אם למישהו נדמה שיש לו ידיעה של העתיד אז הוא עתיד בין השאר להיתקל כנראה בסמכותה של המדינה. מפני שאם המדינה לא עושה את מה שהוא חושב הוא עלול לקחת לעצמו היתרים.

מי שחושב שהוא יודע את האמת המוחלטת ומלמד ילדים שמי שמרים ידו לפנות יישוב יהודי מרים יד על דבר ה' משחק באש. זה לא אומר שהרב שאומר את זה מתכוון שמישהו יעשה את זה. זה רק אומר שכשאתה מחנך נוער אידיאליסטי חדור אמונה, נכון להקרבה ולמעשים, יהיה זה חוסר אחריות מצידך. כאשר אומרים דבר כזה, מישהו יצוץ בקצה ויסיק מסקנה שכזאת. במקרה של רצח רבין, היו רבים שאשמים באופן יותר ישיר בעיני. אני לא רוצה לפסוק בעניין הזה ומקבל את דבריו של הרב בן נון שהיו כאלה. אני לא אומר שזה הזרם המרכזי או שראשי הישיבות הגדולות הסיתו, אבל היו לפחות בשוליים מחנכים שיותר משיחקו באש.

מפתיע אותי שיש מי שמופתע שבשוליים יש מי שמסיק מזה מסקנות קיצוניות כמו המחתרת היהודית, כמו ברוך גולדשטיין וכמו יגאל עמיר. אני בהחלט לא אומר שיש על כל המחנה את הכתם אבל יש כאן משחק באש. כשמנהיגי הציבור מתנהגים כאילו הם מחזיקים בסוד ה' ליראיו, והם יודעים מה זה אומר מבחינה פוליטית אז עלול לצוץ מישהו שיסיק מסקנה כזאת. אני מאוד הקפדתי בספר להגיד את זה. הייתי באותה תקופה בתכניות הילדים והנוער בערוץ הראשון ודיברתי עם מאות בני נוער. אני יודע שהם היו מזועזעים, הם לא עשו לי הצגה. אני יודע שהם גם היו מזועזעים מכך שהוטל כתם בכולם. ועם זאת צריך לומר שכאשר מכניסים את התיאולוגיה לפוליטיקה באופן כזה ואומרים שמי שמרים ידו לפנות ישוב יהודי מרים יד על דבר ה' בעולם, מהדבר הזה מישהו עלול להסיק מסקנה קיצונית.

זה ברור לי כשמש שמועצת יש"ע, שהעיתונות הממוסדת של הציונות הדתית ושהרוב המכריע של המתנחלים גם הזדעזע, גם התנגד וגם מבחינה פוליטית חשב שזה בשבילו אסון, ועם זאת, מה שהיה צריך לצאת מזה זה חשבון נפש ברור, שאומר שיש להפריד בין הפוליטי לתיאולוגי במידה מסויימת.

ברור לי לחלוטין שתוצאות של בירור כזה יכולות להיות הפוכות מהשקפתי ואנחנו רואים את זה כל הזמן. המשמעות של זה בעיני היא שבר גדול. לכן, אלה שאומרים שעכשיו ברור שמלכתחילה היה זה טעות לעשות ברית עם הציונות החילונית שאיננה אלא התייוונות ושאין בה ערכים ושצריך להפנות לה עורף, זה בעיני דבר מאוד מצער. אבל אני מבין שזה בהחלט יכול לקרות.

מי בראש? התנחלות או ריבונות
הסתירה הפנימית נמצאת בעיני בתוך תנועת ההתנחלות הדתית שלא עסקה בהבהרת השאלה מה הערך החשוב יותר – הממלכתיות או ההתיישבות. אי הנכונות להבהיר את השאלה הזאת האם ההתנחלות חשובה יותר מן הריבונות או הריבונות גוברת על ההתנחלות, זה הדבר שלדעתי הוליד את המשברים החמורים שעברה הציונות הדתית בתקופה שמ-67' ועד הלום.

יש בעיני בעיה קבועה ויש את התוצאות השונות שלה בתקופות השונות. הבעיה הקבועה זה הטשטוש הזה. לא ביררו לעומקה את הסוגיה מה מעמדה של הריבונות ומה מעמדה של ההתנחלות, מה מעמדה מבחינה דתית והלכתית.

אם אתה מסתכל במסמך המכונן של גוש אמונים, לא דובר שם על נאמנות למדינה אלא על נאמנות לארץ ישראל. אינני מטיל דופי בנאמנותם של האנשים האלה למדינה כפי שהם הבינו את תפקידה. פה בעיני החטא הקדמון. פה לא הבהירו מה פירוש נאמנות למדינה. בכל מקום שאתה מסתכל בתוכן המעשי של הדברים, אתה רואה שנאמנות למדינה מתבטאת קודם כל בנאמנות למפעל ההתנחלות'

'הרבנים משחקים באש'
אם מישהו חושב שהוא מצוייד במפרט כל כוונותיו של הבורא, הוא הופך מסוכן, וזה נכון אם הוא בין לאדן ונכון גם אם הוא יהודי. מי שחושב שהוא מוסמך באופן בלעדי ויודע את כוונותיו הנסתרות של הבורא בכל דבר ועניין הופך למסוכן. לכן יש ביהדות סייגים רבים לזה שאיש לא יתנשא ויתיימר לחשוב שהוא יורד לסוף דעתו של הבורא.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 18:02

הדף נוצר ב 0.04 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר