לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 03-01-2007, 20:31
  roeis01 roeis01 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.01.06
סדרת טלויזיה(ערוץ 10)על תאונות צבא:

בגלל התאונה ההיא
יום רביעי, 3 בינואר 2007, 16:52 מאת: רנן פריד, מערכת וואלה!

אורנה בן דור (אמיתי אייזנברג)

אורנה בן דור תבדוק, בסדרה חדשה, את התאונות שהתרחשו בצה"ל ב-20 השנים האחרונות

ערוץ 10 ישדר החל מ-16 בינואר את "אשם במוות", סדרת תעודה בת שלושה פרקים של הבימאית אורנה בן דור.

"אשם במותו" היא המסקנה השגורה בחקירות רבות של תאונות בצה"ל לאורך עשרים השנה האחרונות – הדרך הבטוחה לא להפיק לקחים ולא לקחת אחריות. הסדרה חוקרת תאונות צבאיות ב-20 השנים האחרונות.

בן דור תנסה לענות על שאלות דוגמת: איך קורה שבמשפט על מותו של חייל נמצאים כל הקצינים הגבוהים זכאים והמפקדים הזוטרים אשמים? למה נאלצו ההורים השכולים לקחת את תפקיד הזרוע המבקרת והחוקרת את צה"ל בכל הקשור לנסיבות המוות של ילדיהם?

נלקח מתוך " וואלה".
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 04-01-2007, 02:52
  ilanb ilanb אינו מחובר  
אילן בן-נון. מומחה לקליעה וצליפה, מדריך ירי בכיר ומאמן קליעה ספורטיבית

חבר מתאריך: 17.03.05
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי roeis01 שמתחילה ב "סדרת טלויזיה(ערוץ 10)על תאונות צבא:"

תאונות לא קורות הן נגרמות.

סביבה צעירה ולעיתים תומכת פזיזות וחוסר במשמעת יוצרים קרקע בשלה לתופעה.

הקטנת התופעה הגברת המשמעת והחינוך.

(אגב המחנך הוא המפקד בשטח או המדריך - חיל החינוך צריך לתת רק את הפלטפורמה למפקדים ואת כל השאר לסגור או להעביר - הכנה לצה"ל לא ע"י חיל החינוך - אבל זה לא הנושא)

פחות קיצורי דרך ועיגולי פינות בהכשרה.

והלקחים :

בואו נתחיל בעונש - יושבים כמה חודשים ומתחילים מחדש ! ? כלא זה לא המקום הנכון. בטח לא למי שבסיסו הוא טוב ובא מתוך מוטיבציה. העונש הנכון לטעמי - מי שגרם למוות מתוך רשלנות צריך לקבל 10 עד 20 שנות שרות בהם הוא יעבור מיחידה ליחידה ויסביר איך הוא הרס לעצמו את החיים ואימלל שתי משפחות.

ובכוונה לא נכנסתי למקרה זה או אחר.

הלקח השני -
הכשרה מיטבית וייסודית לחשיבה בטיחותית. שיתוף החייל בלקיחת אחריות.......... מה זה הפריקה ע"י מפקד? חייל פורק מפקד מוודא ! אם חייל לא יודע לפרוק שלא יקבל נשק ! מה הוא יעשה כשיהיה לבד ?(תחנת אוטובוס בישוב מרוחק למשל)

הלקח השלישי הגברת המשמעת!
(חייל ששיחק בנשק ונשפט למחבוש 14 יום ! נגד הקש"ז נפתחה תלונה על כך שזרק אותו לכלא עם גיליון נקי ולא נתן לו קודם על תנאי.)
מי שמשחק בנשק הנשק ילקח ממנו ולא יראה בית 3 חודשים ללא יכולת ערעור. טוב בן חי שאפשר לבקר מאשר בן מת שאפשר להניח זר. על סיכון חיי אדם מכל סוג שנובע מטיפשות / רשלנות / שימת ז**ן - עונש כנ"ל. (הייתי מחיל זאת אפילו על קרב מטפים ילדותי)

לגבי תגובת צה"ל כל עוד הדוברת הנוכחית בכהונתה - על תשובותיה ותפקודה .

אני אילן בן נון לא מאמין לאף מילה !
ישן 10-01-2007, 00:45
צלמית המשתמש של Linebacker
  Linebacker Linebacker אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.04.02
שלח הודעה דרך ICQ אל Linebacker
מעניין
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי roeis01 שמתחילה ב "סדרת טלויזיה(ערוץ 10)על תאונות צבא:"

וכמו שבלאק ממבה שאל - מעניין איזה תאונות יצוינו בסידרה...,מהפרומואים הבנתי שידברו כנראה על המיקרים בדובדבן. אבל יש שם עוד מיקרים אחרים,מישהוא יודע עליהם משהוא?

ובכל מקרה,דעתי בנידון - בשירות שלי יצא לי לראות לא פעם ולא פעמיים מיקרים שכמעט ונגמרו באסון. חלקם נבעו מהחלטות תמוהות של הפיקוד הבכיר ביחידה. הבעיה שלנו שהיום בצה"ל הכסת"ח שולט..,הקצינים הבכירים לרוב מכסים את עצמם,ומטילים את האחריות על הפיקוד הזוטר (מ"כים,קצינים צעירים,סמלים,חפ"שים) כמובן שחוקרים שהולכים עד לעומק העניין זה נדיר במדינתנו,ולכן לרוב המסקנות של וועדות החקירה יהיו נגד המ"כ או הסמל, כי המ"פ או המג"ד דאג לכיסתוח הנכון.

ישן 16-01-2007, 21:25
צלמית המשתמש של RP.
  משתמש זכר RP. RP. אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.11.04
דעתי על הפרק הראשון (זהירות - ארוך ביותר)

למי שלא רוצה לקרוא את השאר, אז הסיכום שלי מאוד בקצרה: לא מקצועי ופופוליסטי ביותר.
לצערי כנראה בערוץ 10 החליטו שהדרך הכי טובה היום להשיג רייטינג זה להצטרף לעגלת ההכפשה של צה"ל, וחבל.
נגד ההורים השכולים אין לי שום טענה, להיפך, רק מילים טובות יש לי עליהם על כך שהם מנסים להגיע לאמת, וככה צריך להיות. אם זאת ערוץ 10 מנצל בציניות את ההורים השכולים ומצליח להציג את המפקדים כלא פחות מפושעים.
אני לא הייתי מג"ד, רחוק מזה, אבל אני חושב שהוא לקח פה החלטה, ואסור שהוא יענש עליה, גם אם בדיעבד (בדגש על בדיעבד!) הוא טעה. המג"ד חייב לגבות את המ"מים שלו, ולתת להם הזדמנות, ואסור שבכל פעם שמחלקה תכתוב מכתב למג"ד על כך שהמ"מ לא מתאים הוא יקבל ישר את המסקנות שלהם וידיח אותו. אין ספק שבעקבות דבר כזה הוא צריך לשבת איתו ולברר את הדברים ולבדוק מה הביא לכך, אבל בסופו של דבר הוא קיבל את ההחלטה שהיתה נראית לו הנכונה לפי הנתונים שהיו בידיו, וזה מה שמפקד צריך לעשות.
עצוב שערוץ 10 מציג את המג"ד כפושע (בליווי תמונות פרופיל לא מחמיאות ומוזיקה מתאימה).

2. לגבי האירוע של דובדבן - אני מכיר את האירוע הזה פחות מאשר את האירוע הקודם, והוא גם אירוע מורכב בהרבה מבחינת כמות האנשים המעורבים ומורכבות המשימה.
אני עדיין לא כל כך בטוח לגבי דעתי בנושא. מצד אחד אין ספק שהיו פה טעויות (לגבי תקלות אני לא בקיא מספיק בחומר כדי לקבוע אם היו כאלה, אבל כנראה שהתשובה היא כן) גם של המפקדים וגם של הכוח בשטח שהם בסופו של דבר הגורם לתוצאות הטרגיות של האירוע, אבל מצד שני כמו שאמר שם מישהו בסופו של דבר זה מלחמה, ובמלחמה לוקחים סיכונים שהם לא תמיד מחושבים.
מה שכן צריך לבדוק זה מדוע המסקנות שקבעה הוועדה לא יושמו כלל, לפי מה שהבנתי בני גנץ היה אז מפקד האוגדה, ולפי מסקנות התחקיר הוא היה צריך להיות מודח מתפקידו ומעוקב, שני הדברים לא קרו, כנ"ל לגבי מיקי אדלשטיין.
עוד דבר שדי הרגיז אותי הוא הנסיון לקשר בין ארועי דו"צים - אני חושב ששוב זה נסיון זול להראות על איזה שהיא מגמה שאם שאם היה לך דו"צ לפני 10 שנים באירוע X, והיום היה לך אירוע דו"צ Y אז אתה מפקד שיש אצלו הרבה דו"צים. אבל הנתון הזה הוא שגוי, גרוע מזה הוא מטעה. אני לא חושב שיש צורך לספר כמה אירועי "כמעט ונפגע" יש כל הזמן, ומפקד בכיר שלא היה אצלו מעולם ארוע דו"צ שנגמר עם הרוגים זה לא יותר מאשר מזל.
נקודה אחרונה בהחלט - יש בצה"ל הרבה תקלות, שלדעתי מפקדים צריכים לקחת עליהם אחריות ובהרבה מקרים גם לסיים תפקידם בעקבות אירוע כזה או אחר. אבל צריך לדעת להפריד בין אירוע שבו ההחלטה היא רשלנית ביודעין (דוגמת החייל שטבע בנהר במהלך אימון לפני כמה שנים) לבין החלטה של מפקד שלדעתו היא הטובה ביותר בהסתמך על הנתונים שבידיו שבעקבותיה לצערנו יש נפגעים.
לידע כללי - אני את שירותי בצה"ל סיימתי לפני כחודשיים, ולא מרגיש שום צורך להגן על צה"ל, אבל בתור אחד שהיה מפקד ויצא לו לראות מפקדים אחרים אני חושב שעשו פה עוול למספר לא קטן של אנשים בדרך שהציגו אותם, ואני אם הייתי (ותודה שאני לא) רב-סרן שמוצע לו תפקיד מג"ד, הייתי חושב פעמיים אם לקחת את התפקיד אחרי תכנית כזאת.

נשאר לי רק לקוות שהתכנית הבאה תשתדל להיות יותר הוגנת ופחות פופוליסטית, אם כי אני חייב להודות שיש לי ספק גדול.

Just my 2 cents.
ישן 16-01-2007, 23:31
  משתמש זכר Soloavia Soloavia אינו מחובר  
צחי בן עמי לתחום התעופה הצבאית, חיל האויר ותולדותיו

חבר מתאריך: 17.10.04
תוכנית מעולה!
בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי RP. שמתחילה ב "דעתי על הפרק הראשון (זהירות - ארוך ביותר)"

ציטוט:

למי שלא רוצה לקרוא את השאר, אז הסיכום שלי מאוד בקצרה: לא מקצועי ופופוליסטי ביותר.
לצערי כנראה בערוץ 10 החליטו שהדרך הכי טובה היום להשיג רייטינג זה להצטרף לעגלת ההכפשה של צה"ל, וחבל.
נגד ההורים השכולים אין לי שום טענה, להיפך, רק מילים טובות יש לי עליהם על כך שהם מנסים להגיע לאמת, וככה צריך להיות. אם זאת ערוץ 10 מנצל בציניות את ההורים השכולים ומצליח להציג את המפקדים כלא פחות מפושעים.

נראה לי שהחמצת את המסר של הכתבה (וזו לא טענה שאמורה להעליב אותך אלא דיון במהות כפי שתראה להלן).

ציטוט:
אני אפרט על שני האירועים שהוצגו בכתבה בנפרד:
1. ארוע מותו של אוהד זך - הכתבה התמקדה בהחלטה של סא"ל אטיאס (שכחתי את השם הפרטי) - המג"ד, שלא להדיח את המ"מ (שגם את שמו כבר הספקתי לשכוח) מתפקידו למרות מכתב החיילים, ולכן הוא האשם במותם.
אני לא הייתי מג"ד, רחוק מזה, אבל אני חושב שהוא לקח פה החלטה, ואסור שהוא יענש עליה, גם אם בדיעבד (בדגש על בדיעבד!) הוא טעה. המג"ד חייב לגבות את המ"מים שלו, ולתת להם הזדמנות, ואסור שבכל פעם שמחלקה תכתוב מכתב למג"ד על כך שהמ"מ לא מתאים הוא יקבל ישר את המסקנות שלהם וידיח אותו. אין ספק שבעקבות דבר כזה הוא צריך לשבת איתו ולברר את הדברים ולבדוק מה הביא לכך, אבל בסופו של דבר הוא קיבל את ההחלטה שהיתה נראית לו הנכונה לפי הנתונים שהיו בידיו, וזה מה שמפקד צריך לעשות.
עצוב שערוץ 10 מציג את המג"ד כפושע (בליווי תמונות פרופיל לא מחמיאות ומוזיקה מתאימה).

הסיפור שונה לחלוטין - המסר מן הסיפור הזה כלל אינו אופי הטיפול באטיאס אלא בכך שאטיאס עצמו היה מעורב בתקרית דו"צ שמאפיניה היו אחד לאחד המאפיינים של הארוע בו נהרג החייל. מדובר כאן על חוסר הפקת הלקחים שמוביל לחזרה על התאונה, וביחוד כאשר הכתובת ברורה וכתובה באותיות גדולות על הקיר. בנוסף הוצג כאן המכניזם של הטיוח - כאשר מתגלות סתירות בתחקיר וכאשר הקצין הבודק בוחר במודע להתעלם מחומר שעל פניו מתברר כמהותי מאין כמותו.
ההמשך דן באטימות המערכת כלפי המשפחות שנאלצו לתחקר את הארוע בעצמן בגלל אי שיתוף פעולה מצד המשפחות, ומצד שני - סרוב להתמודד עם הטענות שלהן בטענה שהן אינן מבינות את הנושא או שאין דנים אדם בצערו - בקיצור - אין התייחסות עיניינית.

ציטוט:

2. לגבי האירוע של דובדבן - אני מכיר את האירוע הזה פחות מאשר את האירוע הקודם, והוא גם אירוע מורכב בהרבה מבחינת כמות האנשים המעורבים ומורכבות המשימה.
אני עדיין לא כל כך בטוח לגבי דעתי בנושא. מצד אחד אין ספק שהיו פה טעויות (לגבי תקלות אני לא בקיא מספיק בחומר כדי לקבוע אם היו כאלה, אבל כנראה שהתשובה היא כן) גם של המפקדים וגם של הכוח בשטח שהם בסופו של דבר הגורם לתוצאות הטרגיות של האירוע, אבל מצד שני כמו שאמר שם מישהו בסופו של דבר זה מלחמה, ובמלחמה לוקחים סיכונים שהם לא תמיד מחושבים.
מה שכן צריך לבדוק זה מדוע המסקנות שקבעה הוועדה לא יושמו כלל, לפי מה שהבנתי בני גנץ היה אז מפקד האוגדה, ולפי מסקנות התחקיר הוא היה צריך להיות מודח מתפקידו ומעוקב, שני הדברים לא קרו, כנ"ל לגבי מיקי אדלשטיין.

כאן שוב החמצת את המסר - מיקי אדלשטיין כשל בניהול הארוע, והופקט לגביו מסקנות שלא יושמו. מאז היה מעורב מיקי בעוד שני ארועים בעלי סממנים דומים - שוב התעלמות של הצבא מן התחקירים גורמת לחזרה על התקלות. הטענות לגבי אי יישום המסקנות הן מגוונות, ואולי גם מוצדקות - אבל מצד שני צריך לשאול האם דבריו של בן גוריון "תדע כל אם עבריה שהפקידה את גורל בניה בידי הראויים לכך" היא במקרים רבים נטולת כל אחיזה במציאות.

ציטוט:
עוד דבר שדי הרגיז אותי הוא הנסיון לקשר בין ארועי דו"צים - אני חושב ששוב זה נסיון זול להראות על איזה שהיא מגמה שאם שאם היה לך דו"צ לפני 10 שנים באירוע X, והיום היה לך אירוע דו"צ Y אז אתה מפקד שיש אצלו הרבה דו"צים. אבל הנתון הזה הוא שגוי, גרוע מזה הוא מטעה. אני לא חושב שיש צורך לספר כמה אירועי "כמעט ונפגע" יש כל הזמן, ומפקד בכיר שלא היה אצלו מעולם ארוע דו"צ שנגמר עם הרוגים זה לא יותר מאשר מזל.

השאלה היא האם מפקד שיש אצלו שלושה דו"צים שנובעים, לכאורה, מחוסר שליטה במצב ומתכנון לקוי (אי הגעה למודל לשם תכנון המבצע, זמן קצר לאחר מכן - ירי בדו"צ נוסף ובלבנון [עכשיו] ניהול לוחמה כנגד כוח שמנהל לחימה מאותו חפ"ק - כישרון גדול לכשעצמו - יש כאן בעייה מסויימת) הוא לא מפקד מועד?

לצורך העיניין - אני אתן לך דוגמה מתוך ח"א (לא כי זו מערכת טהורה ומושלמת - אלא כי זו מערכת שאני מכיר) - לכל טייס יש גרף של יכולת טיסה ובטיחות טיסה - כאשר טייס מראה סימנים של בעיית בטיחות - הוא בהחלט עשוי למצוא עצמו מקורקע... האם מישהו מנהל מעקב שכזה לגבי "ירוקים"?

כמה דובר על כך שהרמטכ"ל הנוכחי "תקע" תחקור למלחמה בלבנון, דבר שלא קרה לפני כן בתולדות צה"ל?

ציטוט:
אני חושב שהאזרחים במדינה צריכים להחליט מה הם רוצים - מפקדים שלוקחים החלטות, קשות ככל שיהיו שלפעמים גורמות לטעויות, או מפקדים שפוחדים לקחת אחריות כי הם יודעים שאז על כל שגיאה שיקרה תחת ידיהם הם יודחו.

אני חושב שאזרחי המדינה רוצים שהמפקדים ידעו להסיק מסקנות - ללמוד מכשלונותיהם, ולדעת מתי הגיע הזמן לקום ולעזוב מתוך לקיחת אחריות (לא מתוך לקיחת אשמה) - לדעת היכן עובר הקו שבו הם אמורים לדעת שהתפקיד, לאור יכולתם, גדול עליהם - ומצד שני - לדעת להפיק תחקיר אמיתי שנועד להפיק לקחים ולא לטייח.

אם תחשוב על זה שנייה - תראה שזה לא בהכרח סותר את דבריך - אלא עשוי, במינון הנכון, להביא לשיפור משמעותי וערכי בדרג הפיקוד.

ציטוט:
נקודה אחרונה בהחלט - יש בצה"ל הרבה תקלות, שלדעתי מפקדים צריכים לקחת עליהם אחריות ובהרבה מקרים גם לסיים תפקידם בעקבות אירוע כזה או אחר. אבל צריך לדעת להפריד בין אירוע שבו ההחלטה היא רשלנית ביודעין (דוגמת החייל שטבע בנהר במהלך אימון לפני כמה שנים) לבין החלטה של מפקד שלדעתו היא הטובה ביותר בהסתמך על הנתונים שבידיו שבעקבותיה לצערנו יש נפגעים.

זו בדיוק הנקודה של התוכנית הזו (לפחות של הפרק שראינו)!
דין מפקד של חייל שטבע בנהר הוא בדיוק כדין מפקד שלא השתתף בתרגולי הכנה, כדין מפקד שלא דאג להבהיר על מצבים שנתבררו טרם מבצע על זוויות אש חופפות (או איך שקוראים לזה) כדין מפקד שיודע שהמפקד שהוא שולח לשטח אינו ראוי לפיקוד, וטוען שהמפקד התחנן - אז הוא ויתר לו, כדין מפקד....

כל הכשלים שהובאו בתוכנית היו כשלים שהיו ידועים מראש ושהתעלמו מהם. לא האשימו את המפקד שירה בפקודו בגלל רמת פיקוד נמוכה, גם לא את הצלפים שירו בחבריהם... התוכנית דנה בכך שהמפקדים התעלמו מכתובות גדולות וברורות שהיו כתובות על הקיר, ומשארע הנורא מכל - המשיכו הלאה כאילו לא קרה כלום....

המסר של הפרק הזה היה שמפקד שמעורב בארוע שהיה יכול למנוע אותו בקלות מבעוד מועד, מקבל בכך מסר מן המערכת שזה "בסדר", וסופו של תהליך הוא שהארוע יחזור על עצמו בשנית, ו"יהיה בסדר" ואז ז עוד עשוי לחזור בשלישית.

הרוטינה בתהליך אינה המסר של הפרק - אלא שהרוטינה הזו מובילה לזילות חיי האדם בעיני המפקד!

אם נחזור על דבריה של הבמאית - הסידרה מתארת 5 סיפורים כפי שבאו לידי ביטוי ב-50 ארועים שנבדקו בעת ההפקה.

איני חושב שהתוכנית מגמתית כנגד מישהו אלא כנגד תופעה - כי 50 ארועים זה המון ! גם אם זה לא בהכרח תמונה אמיתית של המצב הכולל. זה בהחלט משהו שדורש התייחסות.

אני חושב שהתוכנית הזו צריכה להפוך לחומר חובה בהכשרת מפקד באשר תהיה דרגתו. לא כ"כזה ראה וקדש" אלא כחומר למחשבה וחומר לדיון במשמעות הפיקוד, לקיחת אחריות וגיבוש\עיצוב ערכים.

ישן 16-01-2007, 23:46
צלמית המשתמש של RP.

בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי Soloavia שמתחילה ב "תוכנית מעולה!"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Soloavia
נראה לי שהחמצת את המסר של הכתבה (וזו לא טענה שאמורה להעליב אותך אלא דיון במהות כפי שתראה להלן).

הסיפור שונה לחלוטין - המסר מן הסיפור הזה כלל אינו אופי הטיפול באטיאס אלא בכך שאטיאס עצמו היה מעורב בתקרית דו"צ שמאפיניה היו אחד לאחד המאפיינים של הארוע בו נהרג החייל. מדובר כאן על חוסר הפקת הלקחים שמוביל לחזרה על התאונה, וביחוד כאשר הכתובת ברורה וכתובה באותיות גדולות על הקיר. בנוסף הוצג כאן המכניזם של הטיוח - כאשר מתגלות סתירות בתחקיר וכאשר הקצין הבודק בוחר במודע להתעלם מחומר שעל פניו מתברר כמהותי מאין כמותו.
ההמשך דן באטימות המערכת כלפי המשפחות שנאלצו לתחקר את הארוע בעצמן בגלל אי שיתוף פעולה מצד המשפחות, ומצד שני - סרוב להתמודד עם הטענות שלהן בטענה שהן אינן מבינות את הנושא או שאין דנים אדם בצערו - בקיצור - אין התייחסות עיניינית.
יכול להיות, כתבתי את התגובה ישר אחרי שהתכנית הסתיימה, והתכנית הזאת הצליחה (וזה קשה) לגרום לי להרבה מחשבות ותחושות, ויכול להיות שכל הדברים האלה ביחד גרמו קצת חלק מהרעיון, וגם אני עוד צריך לגבש בדיוק את דעתי עליה.
אבל אני חושב שהרבה אנשים חושבים כמוני (לטוב ולרע), ואני מניח שהרבה אנשים הרגישו שהתכנית די צלבה פה את המפקדים בשטח.
אני מסכים איתך לחלוטין לגבי האטימות, ולדעתי זה בזיון וכל מי שנתן ידו לכך צריך לעוף מהמערכת, צה"ל צריך להיות גלוי בתחקירים שלו, ואם המפקד עשה טעות הוא לא צריך להתבייש בזה, זה טבע התפקיד. ואני בטוח שאם היו אומרים למשפחות את כל האמת מההתחלה אז לא היינו מגיעים למצב הזה.

כאן שוב החמצת את המסר - מיקי אדלשטיין כשל בניהול הארוע, והופקט לגביו מסקנות שלא יושמו. מאז היה מעורב מיקי בעוד שני ארועים בעלי סממנים דומים - שוב התעלמות של הצבא מן התחקירים גורמת לחזרה על התקלות. הטענות לגבי אי יישום המסקנות הן מגוונות, ואולי גם מוצדקות - אבל מצד שני צריך לשאול האם דבריו של בן גוריון "תדע כל אם עבריה שהפקידה את גורל בניה בידי הראויים לכך" היא במקרים רבים נטולת כל אחיזה במציאות.
זה מה שאמרתי בגדול.

השאלה היא האם מפקד שיש אצלו שלושה דו"צים שנובעים, לכאורה, מחוסר שליטה במצב ומתכנון לקוי (אי הגעה למודל לשם תכנון המבצע, זמן קצר לאחר מכן - ירי בדו"צ נוסף ובלבנון [עכשיו] ניהול לוחמה כנגד כוח שמנהל לחימה מאותו חפ"ק - כישרון גדול לכשעצמו - יש כאן בעייה מסויימת) הוא לא מפקד מועד?
לצורך העיניין - אני אתן לך דוגמה מתוך ח"א (לא כי זו מערכת טהורה ומושלמת - אלא כי זו מערכת שאני מכיר) - לכל טייס יש גרף של יכולת טיסה ובטיחות טיסה - כאשר טייס מראה סימנים של בעיית בטיחות - הוא בהחלט עשוי למצוא עצמו מקורקע... האם מישהו מנהל מעקב שכזה לגבי "ירוקים"?
בחיל הירוק נהוג לספור רק את האירועים שבהם נפגעו קשה/נהרגו אנשים, בד"כ את כל ה"כמעט ונפגע"/"2 פצועים קל" מטאטאים טוב טוב מתחת לשטיח, ויש המון כאלה. אמרתי קודם, מפקד בכיר (בכיר במובן של זמן, לא בהכרח תפקיד) שלא נהרגו/נפצעו חיילים מירי דו"צ זה הרבה מאוד עניין של מזל שהכדור הלך סנטימטר ימינה ולא שמאלה.

כמה דובר על כך שהרמטכ"ל הנוכחי "תקע" תחקור למלחמה בלבנון, דבר שלא קרה לפני כן בתולדות צה"ל?

אני חושב שאזרחי המדינה רוצים שהמפקדים ידעו להסיק מסקנות - ללמוד מכשלונותיהם, ולדעת מתי הגיע הזמן לקום ולעזוב מתוך לקיחת אחריות (לא מתוך לקיחת אשמה) - לדעת היכן עובר הקו שבו הם אמורים לדעת שהתפקיד, לאור יכולתם, גדול עליהם - ומצד שני - לדעת להפיק תחקיר אמיתי שנועד להפיק לקחים ולא לטייח.

אם תחשוב על זה שנייה - תראה שזה לא בהכרח סותר את דבריך - אלא עשוי, במינון הנכון, להביא לשיפור משמעותי וערכי בדרג הפיקוד.

זו בדיוק הנקודה של התוכנית הזו (לפחות של הפרק שראינו)!
דין מפקד של חייל שטבע בנהר הוא בדיוק כדין מפקד שלא השתתף בתרגולי הכנה, כדין מפקד שלא דאג להבהיר על מצבים שנתבררו טרם מבצע על זוויות אש חופפות (או איך שקוראים לזה) כדין מפקד שיודע שהמפקד שהוא שולח לשטח אינו ראוי לפיקוד, וטוען שהמפקד התחנן - אז הוא ויתר לו, כדין מפקד....
כדין מפקד? לא מסכים, נכון שבסוף אנשי צבא נבחנים במבחן התוצאה, אבל גם לדרך יש משמעות. לא הגיוני בעיניך שהמג"ד האמין באמת ובתמים שהמ"מ מסוגל לפקד על אותה מחלקה? אוי ואבוי לנו אם נגיע למצב שבכל פעם שחיילים אומרים שהמ"מ לא מתאים (וזה קורה, ולא תמיד מהסיבות הנכונות) אז המג"ד אוטומטית יאמץ את דעתם.

כל הכשלים שהובאו בתוכנית היו כשלים שהיו ידועים מראש ושהתעלמו מהם. לא האשימו את המפקד שירה בפקודו בגלל רמת פיקוד נמוכה, גם לא את הצלפים שירו בחבריהם... התוכנית דנה בכך שהמפקדים התעלמו מכתובות גדולות וברורות שהיו כתובות על הקיר, ומשארע הנורא מכל - המשיכו הלאה כאילו לא קרה כלום....

המסר של הפרק הזה היה שמפקד שמעורב בארוע שהיה יכול למנוע אותו בקלות מבעוד מועד, מקבל בכך מסר מן המערכת שזה "בסדר", וסופו של תהליך הוא שהארוע יחזור על עצמו בשנית, ו"יהיה בסדר" ואז ז עוד עשוי לחזור בשלישית.

הרוטינה בתהליך אינה המסר של הפרק - אלא שהרוטינה הזו מובילה לזילות חיי האדם בעיני המפקד!

אם נחזור על דבריה של הבמאית - הסידרה מתארת 5 סיפורים כפי שבאו לידי ביטוי ב-50 ארועים שנבדקו בעת ההפקה.

איני חושב שהתוכנית מגמתית כנגד מישהו אלא כנגד תופעה - כי 50 ארועים זה המון ! גם אם זה לא בהכרח תמונה אמיתית של המצב הכולל. זה בהחלט משהו שדורש התייחסות.

אני חושב שהתוכנית הזו צריכה להפוך לחומר חובה בהכשרת מפקד באשר תהיה דרגתו. לא כ"כזה ראה וקדש" אלא כחומר למחשבה וחומר לדיון במשמעות הפיקוד, לקיחת אחריות וגיבוש\עיצוב ערכים.

מסכים מאוד עם המטרה, לא מסכים עם הדרך.

נערך לאחרונה ע"י RP. בתאריך 16-01-2007 בשעה 23:49.
ישן 17-01-2007, 08:28

בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי RP. שמתחילה ב "[QUOTE=Soloavia]נראה לי..."

ציטוט:
לא הגיוני בעיניך שהמג"ד האמין באמת ובתמים שהמ"מ מסוגל לפקד על אותה מחלקה? אוי ואבוי לנו אם נגיע למצב שבכל פעם שחיילים אומרים שהמ"מ לא מתאים (וזה קורה, ולא תמיד מהסיבות הנכונות) אז המג"ד אוטומטית יאמץ את דעתם.

מג"ד שמאמין ביכולתו של מפקד להוביל כוח - יתן גיבוי למפקד, יקח אחריות על החלטתו ולא יאמר:"המ"מ שיכנע אותי בחלקות לשונו"... רק האמירה הזו גורמת לי תחושה עמוקה של בוז כלפי המג"ד - קריא - המג"ד אומר:"הוא לא היה ראוי, אני ידעתי את זה, אבל הוא ביקש יפה" - המסקנה היחידה שניתן להוציא מזה היא שחיי פקודי אותו קצין היו זולים בעיני המג"ד - זולים עד כדי העדפת כבודו של הקצין על פני חייהם חייליו.

זו תמצית התוכנית, בארוע אחד!

את אומר שב"ירוקים" לא סופרים נפגעים קלים וכמעט תאונות. אולי זו הבעייה? אולי הגיע הזמן שגם "כמעט ונפגע" יתוחקר כתאונה של ממש? - שוב, אני יוצא מנקודת ראייה של אחד ששרת בח"א, ושם "כמעט ונפגע" זוכה בדיוק לטיפול שכזה...

יצא שאת התגובה הקודמת, כתבתי לפני שחלוץ הודיע על התפטרותו. עם כל הצער בעזיבתו - אני מוקיר את התנהלותו שהרי זה בדיוק המודל שתארתי בפסקה שבתגובתי:

ציטוט:

ישן 17-01-2007, 10:04

ברמת הפורום
בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי u-367 שמתחילה ב "אתה יודע מה .."

כמה דברים שקורים בחיל האוויר - אתה יכול להשלים לגבי הירוקים כמיטב ידיעתך:

1) כל טיסה וארוע מתוחקרים ברמות שונות - רמת הצוות, ובמקרה של ארוע חריג - גם ע"י מבק"א (מנל ביקורת ואיכות)
2) כל ארוע בטיחות (וארועים מבצעיים) מדווחים ומופצים בין יחידות החייל על בסיס יומי באמצעות מברקי בטיחות (אולי היום כבר במדיה שונה) - מכאן אתה למד שדברים לא נסגרים ברמת הטייסת, אלא מנוהלים ברמה החיילית.
3) מבק"א מפיצה מידי תקופה קלטות וידאו הסוקרות ארועי בטיחות מרכזיים תוך ניתוח הארוע, הגורמים לו והמסקנות כתוצאה מכך.
4) כל "כמעט ונפגע" מטופל כתאונה אמיתית וחייב בדיווח.
5) מבק"א אינו כפוף לאף אחד מדרגי הפיקוד של החייל למעט מח"א עצמו, ובכך זוכה לעצמאות מוחלטת. יש למבק"א מעבדות ומומחים הבודקים את הארועים ואת הממצאים על מנת להפיק מהם מסקנות (למשל מסקנות טכניות לאחר ניתוח שברי מטוס).
6) דן חלוץ הנהיג נוהל שבו כל תאונה גוררת השבתה של המערך לשם תחקור הארוע, בדיקת המטוסים ורענון נהלי הבטיחות. הדבר הזה, שהמשיך גם שקדי אחריו, הביא להורדה מדהימה בכמות הנפגעים בתאונות, ולראייה - במהלך כהונתו של דן חלוץ נהרגו 2 אנשים - טייס פשוש שנכנס לוורטיגו, ומכונאית מסוקים מתלמדת שנפגעה מלהב רוטור זנב של מסוק צפע. ככל הידוע לי - בימיו של שקדי לא נהרג איש!

השבתת המערך לא באה על חשבון פעילות מבצעית הכרחית. אני, מניסיון אישי, לא יכול להגיד אותו דבר לגבי ה"ירוקים" - כאשר נסגר שיריונר איבד את ראשו ע"י סיבוב צריח טנק - סגרו את שטח האימונים. הפועל היוצא של זה היה שגיוס שלם של מילואים לא טווח לפשני שיצא לבט"ש על גבול מצרים - באותו מקרה - הועלו לבט"ש גם מגיס"טים לל כל הכשרה בתפעול מאג, או הכשרת חי"ר שהיא, ובמשך כל תקופת הפעילות - גם פעלו מבלי שבקו היה חובש אחד לרפואה....

ישן 17-01-2007, 11:20
  שחר אדום שחר אדום אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.09.06
ידידי
בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי u-367 שמתחילה ב "לא רציני , מי שחושב אחרת כאן שידון איתך הוא על נתונים כאלו"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי u-367
ואיזה היכרות יש לך עם תחקירים של כוחות יבשה אם יותר לי לשאול ?

אני מסכים לחלוטין עם כל מילה של סולו.
צריך לדעת להפריד בין אהבתנו האמיתית לצה"ל לבין היכולת לבקר ולמתוח ביקורת שמטרתה שיפור.
תמיד ידענו שצה"ל הירוק חלש מאד בתחקור והפקת לקחים וחייב להשתפר בתחום זה. התוכנית לימדה שגם לח"א יש מקום לשיפור. מקרה שבו מואשמים שני מסלולניקים מתחילים במותם (אסון הכבל 669)
ע"ר "חוסר מקצועיות " הוא מבזה וחמור. אשם במותם הוא מפלג האימונים שלא וידא את כשירותם לבצע אימון יעודי זה או אחר.

ולצוללת החשדנית- U367 -
לצערי כי רב , יצא לי להכיר מקרוב את שני הצבאות השומרים עלינו - מעל שנה בקורס טייס (כולל צ'ק קרב...) ושאר שירות הסדיר-קבע-מילואים ביחידה מבצעית .

אפילו שדרכי הירוקה היתה במקום שנחשב לאיכותי ביותר (קצת פחות מבוקש מ367... ) בו אומצה תרבות התחקור הכחולה - אין מה להשוות. רמת התחקור ,הרצינות,היסודיות והשקיפות , בח"א (הכוונה למערכים הטסים. לא מכיר נ"מ) הרבה יותר גבוהה מכל תחקיר ירוק שאי פעם קראתי/נכחתי

בח"א - מי שלא מספיק חד וגרדינט הבטיחות שלו שלילי (או לא חיובי מספיק...) - מועף/מקורקע
בירוקים- המצב שונה , קל וחומר בגדודי החי"ר. חוסר מקצועיות וריבוי ארועי בטיחות לא מהווים עילה להדחה בחי"ר . וחבל.

עוד נקודה שמגלמת בתוכה הבדלי תרבות מהותיים - בח"א- ארוע כמעט ונפגע מתוחקר בשיא הרצינות מכיוון שידוע לכל בר דעת שברוב המקרים המרחק בין "כמעט ונפגע" לבין "הודעה נמסרה למשפחות" הוא זעיר / מקרי / חוק מרפי
בגדודי החי"ר המצב שונה לחלוטין. "כמעט ונפגע" לא מתוחקר ברמת "נפגע" ולכן גרף שיפור הבטיחות נראה שונה
ישן 17-01-2007, 11:43

דוגמאות?
בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי u-367 שמתחילה ב "נו אז קדימה תן דוגמאות ..אני ישתדל בנתיים להוציא משהו "מהצוללת" ."

כנראה שלא הבנתי אותך..

אתה מתכוון שנעלה לפורום תחקירים שונים מהכחולים ומהירוקים ונבצע השוואה ביניהם? למי יותר ארוך ?(סליחה..התכוונתי למי יש תחקיר יותר רציני...)

לא רציני.

תענה לעצמך על השאלות הבאות:
1. האם בשמשון נערך תחקיר רציני אחרי כל פעילות, גם המוצלחת ביותר?
2. האם היתה תרבות של "תחקיר שבועי" ביום חמישי אחה"צ כשכולם רק רוצים לזנק לסוואנות-היילקסים-205 -ספארי ולברוח הביתה?
3.אחרי כל מודל טס , נערך תחקיר של הכוח המבצע עם צוות האויר. האם גם נערך תחקיר פנימי נוסף בתוך היחידה, גם כשהמודל הלך פיקס? ( זה , אגב, מה שעושים הכחולים...וגם המעטים החכמים והאמיצים שאימצו מהכחולים את הדברים הטובים...)

שרק נהיה בריאים

שחר
ישן 17-01-2007, 11:42

שתה מים!
בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי u-367 שמתחילה ב "לא רציני , מי שחושב אחרת כאן שידון איתך הוא על נתונים כאלו"

אני לא מבין למה אתה יורד לרזולוציה כזו. אני עדיין זוכר שכתבתי את הנ"ל:

ציטוט:

ובהמשך למה שנאמר - האם אתה מכיר מקרה שבו נערכה ביחידה כלשהי לוויה סימלית למישהו שהיה מעורב בכמעט ונפגע?
האם פגשת סיטואציה בה נענש מישהו שעבר על תקנות בטיחות בכך שבמשך שבוע נאלץ לעמוד בחזית חדר האוכל של הבסיס, לצד מכוניתו המרוסקת, ולהסביר מה עשה לעומת מה שצריך לעשות?

שני המעשים האלה - יש בהם הפנמת המסר ומצד שני - הרתעה שאין כדוגמתה לשאר האנשים...

ואולי במקום לכתוב "לא רציני" תתאר את המערכת הירוקה ודרך פעולתה?

נערך לאחרונה ע"י Soloavia בתאריך 17-01-2007 בשעה 11:44.
ישן 18-01-2007, 14:24
  emile-a emile-a אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.05.06
בתגובה להודעה מספר 51 שנכתבה על ידי u-367 שמתחילה ב "קראתי מצויין את מה שכתבת"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי u-367
אני שוב חוזר ואומר , אם לך אין שום הכרות עם חי"ר שיריון , - לא שרתת , לא תרמת מזמנך כלובש מדים במקום, ולא היית מעורב בתהליך כול שהו החל מרמת פרט עד כול מה שקשור לחיל, אין לך לא את הידע ולא את הזכות לבוז לשום מ"מ או מג"ד או אפילו רב"ט שם .
אם לדעתך , ע"ס נסיונך ח"א היה מתחקר טוב יותר במצבים כאלו והיה גם מיישם כמו שצריך, אז בבקשה - בוא נשמע מה יש לך לומר .

אני קצת לא מבין,
אתה הרי מעביר על חיל האויר ביקורת כל הזמן, וזוהי זכותך המלאה, ולא שירתת בחיל האויר אפילו יום אחד!
מה פתאום אתה קופץ עכשיו על סולו? פתאום חייבים להיות בשריון בכדי להעביר ביקורת על השיריון (ויש לומר שסולו לא העביר בדיוק ביקורתת אבל זה עניין אחר..).
כדאי שתחליט, אם צריך להיות שריונר ולהכיר את עניני החי"ר והשריון על מנת לחווות דעה, אז אתה יכול להפסיק ברגע זה לכתוב בעניני חיל האויר..כי לא שרתת שם ואתה לא ממש מבין בעניין.
אם לא צריך- אז כל מה שכתבת בציטוט למעלה הינו לא רלוונטי.
דעתי האישית היא שקשה מאוד להעביר ביקורת נכונה והגיונית כאשר לא מכירים היטב את התחום (לכן למשל כמעט כל מה שאתה כותב על חיל האויר אינו רלוונטי..) ולכן אני ממעט לכתוב ביקורת על חילות היבשה.
כל טוב.
אמיל.

ישן 18-01-2007, 23:05

בתגובה להודעה מספר 53 שנכתבה על ידי u-367 שמתחילה ב "מכיוון שאני חושב שאם ח"א היה יודע מה פרוש שת"פ עם כוחות קרקע"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי u-367
מה פרוש בכלל שת"פ עם צה"ל , אולי היינו משיגים משהו במלחמה הזו .
מי שחשב שמלחמות מנצחים מהאוויר וניסה לשכנע כך את כול אלופי צה"ל ואת הציבור בישראל היה אחד והוא איננו השבח לאל.
רבים כאן מדברים כל הזמן על רמת תחקירים טובה בח"א , אני חושב שהיא לא , יש לך דרך ללמד אותנו בעניין , בבקשה , אם אין לך אז עזוב אותנו בשקט ..

לא התייחסת לנושא שהעליתי...ובכל זאת נתת תשובה "שמסבירה" את מה ששאלתי.
כתבת על נושא שאתה לא מבין בו..ולכן טעית (לא מפתיע..).
הטעות שלך ברורה: מי אמר שחיל האויר לא יודע שת"פ עם כוחות קרקע? אולי זה כוחות קרקע שלא יודעים שת"פ עם חיל אויר, צריך שניים לטנגו במקרה זה ומספיק שאחד הרקדנים יהיה גרוע בכדי להיכשל...
מה אני אומר? ומעדכן אותך כי אתה כותב ללא ידע: מי שמכיר את התהליך ב 10 שנים האחרונות יודע שהשת"פ מת בעיקר בגלל שהצבא הירוק חשב שהוא לא צריך יותר סיוע ממטוסי קרב!! הוא חשב שהוא יסתדר עם ה MLRS מעט המסוקים ושאר ירקות...חיל האויר כמובן לא עזר..הוא שמח להפסיק לטוס את גיות האימון המשעממות הללו..אבל ההצגה שלך כאילו היה זה חיל האוויר שאשם בחוסר השת"פ היא פשוט לא נכונה!
לגבי דברים שאי אפשר לדעת מלשבת מול המחשב....למרות הכל- השת"פ במלחמה עבד בצורה בינונית+ (לא גרועה) ודעתי המקצועית- גם אם היה שת"פ יותר טוב, המלחמה הנוכחית לא ממש היתה נראית אחרת. אכן , אולי היינו מצילים נפש בישראל, וזה עולם ומלואו כידוע. אבל בתמונה הכללית, זאת לא היתה הנקודה העיקרית במלחמה הזו בהיבט של ניצחון במלחמה זו, זו בהחלט נקודה חשובה לשיפור כי זה יכול להיות קריטי במלחמה אחרת...אבל במלחמה הזו, זה לא היה הופך את הקערה על פיה...ולא משנה מה שמעת ברדיו.
כל טוב.
אמיל.

ישן 19-01-2007, 01:35
צלמית המשתמש של u-367
  u-367 u-367 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.05.04
אחת הטענות שעלו במלחמה "כוחות קרקע לא תופעלו כראוי"
בתגובה להודעה מספר 54 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=u-367][b]מה פרוש בכלל..."

אני מבין שכול אחד מאיתנו מבין את ההגדרה הזאת אחרת ,אבל אני מבחירה בניגוד אליך לא בוחר להיות חירש עיוור ואילם נוכח הטענה המוצדקת הזאת.
לך אין מושג מה פשר הכרעה קרקעית, אין לך מושג איך לבנות אותה ומה דרוש כדי להשיג אותה,ועם איזה סיוע וממי בדיוק, בגלל זה אינך מודע לאפקט שיכלה ליצור אם וכאשר מישהו היה מבין שהיא דרושה בשלב הראשון של הלחימה, חי"רניק שעובר קורס מכ"ים לא קורס טיס מכי"ם בלבד כשהוא בפז"מ של שנה בצבא , יודע את זה ומאומן לזה, יודע איך להשתמש בך , בשריון ,תותחנים וכדו עפ"י פקודה מנוסחת מראש , ויודע איך לבצע שת"פ הרבה יותר טוב מאחלה קורס טיס או אחלה טיס.
החי"רניקים ושריון לא ישבו בחוסר מעש בגלל שרצו אלא בגלל שאמרו להם לשבת בשקט, ואמרה להם את זה מדיניות של לוחם "אגדי" בצה"ל מפקד המערך ,טייס בתפקידו שכך האמין ורצה.
עבד החיל שלך בשבועות הראשונים של הלחימה לבד כמעט לחלוטין , ומשהבין שנכשל נסוג לאחור,ואז הוכנסו קרקע בסד"כ הרבה יותר גדול ונרחב - הטענה הזו על שת"פ פסולה מיסודה , בעיקר נוכח מה שראינו היום אצל דיין { שאיני נמנה ממעריציה } 4 ק"מ מהגבול ישראל , וזה רק מקרה אחד ויחיד והיו עוד רבים אחרים שאני מניח יצוצו עם הזמן .
אתה רוצה שנהיה "חברים" , בשמחה , תשכנע את החברים שלך מהחיל שהמושג הזה "סיכון מסוק - או סיכון צוות מסוק " יושמט ויושמד ע"י מקבלי ההחלטות ברמה מבצעית של ח"א בזמן לחימה.
אז אני אשב איתך עם קפה עליי , על איזה תחקיר שתרצה .

נערך לאחרונה ע"י u-367 בתאריך 19-01-2007 בשעה 01:39.
ישן 19-01-2007, 02:02

בתגובה להודעה מספר 55 שנכתבה על ידי u-367 שמתחילה ב "אחת הטענות שעלו במלחמה "כוחות קרקע לא תופעלו כראוי""

ציטוט:
במקור נכתב על ידי u-367
אני מבין שכול אחד מאיתנו מבין את ההגדרה הזאת אחרת ,אבל אני מבחירה בניגוד אליך לא בוחר להיות חירש עיוור ואילם נוכח הטענה המוצדקת הזאת.
לך אין מושג מה פשר הכרעה קרקעית, אין לך מושג איך לבנות אותה ומה דרוש כדי להשיג אותה,ועם איזה סיוע וממי בדיוק, בגלל זה אינך מודע לאפקט שיכלה ליצור אם וכאשר מישהו היה מבין שהיא דרושה בשלב הראשון של הלחימה, חי"רניק שעובר קורס מכ"ים לא קורס טיס מכי"ם בלבד כשהוא בפז"מ של שנה בצבא , יודע את זה ומאומן לזה, יודע איך להשתמש בך , בשריון ,תותחנים וכדו עפ"י פקודה מנוסחת מראש , ויודע איך לבצע שת"פ הרבה יותר טוב מאחלה קורס טיס או אחלה טיס.
החי"רניקים ושריון לא ישבו בחוסר מעש בגלל שרצו אלא בגלל שאמרו להם לשבת בשקט, ואמרה להם את זה מדיניות של לוחם "אגדי" בצה"ל מפקד המערך ,טייס בתפקידו שכך האמין ורצה.
עבד החיל שלך בשבועות הראשונים של הלחימה לבד כמעט לחלוטין , ומשהבין שנכשל נסוג לאחור,ואז הוכנסו קרקע בסד"כ הרבה יותר גדול ונרחב - הטענה הזו על שת"פ פסולה מיסודה , בעיקר נוכח מה שראינו היום אצל דיין { שאיני נמנה ממעריציה } 4 ק"מ מהגבול ישראל , וזה רק מקרה אחד ויחיד והיו עוד רבים אחרים שאני מניח יצוצו עם הזמן .
אתה רוצה שנהיה "חברים" , בשמחה , תשכנע את החברים שלך מהחיל שהמושג הזה "סיכון מסוק - או סיכון צוות מסוק " יושמט ויושמד ע"י מקבלי ההחלטות ברמה מבצעית של ח"א בזמן לחימה.
אז אני אשב איתך עם קפה עליי , על איזה תחקיר שתרצה .

לא התייחסת למה שכתבתי...
על הדברים השגוים שכן כתבת כבר התייחסו כמה פעמים, אני ואחרים.
כשתבין שאי אפשר להעביר ביקורת רצינית על מלחמה מבלי לדעת אפילו במעט את העובדות, מבלי להבין אפילו קצת בלוחמה מעבר להיותך חפ"ש (אמיץ ונאמן..אבל עדיין חפ"ש..)..רק על בסיס ישיבה באמבולנס (תפקיד חשוב, אבל חסר משמעות בהיבט ההבנה הצבאית..) וקריאה באינטרנט..כשתבין את זה, אתה תפסיק לעשות מעצמך צחוק בכתיבת דברים לא רציניים כאן באינטרנט.
אני יכול לדבר רק על עצמי,המקצוע שלי הוא מקצוע צבאי כבר 15 שנה, עסקתי רק בזה..לא פוליטיקה, ללא עליה בסולם הדרגות (מעבר לפז"מ) אך ורק בהתעסקות במקצוע הלוחמה האוירית. להבדיל ממך אני השתתפתי באופן פעיל במלחמה...ולמרות כל זאת, אני מודע היטב לכך שהיכולת שלי להעביר ביקורת רלוונטית הינה מוגבלת מאוד, אפילו בתחומי חיל האויר העסק הוא כל כך מורכב, שמעבר לטיסות שבהם השתתפתי או סרטים שאותם ראיתי ותיחקרתי, אין לי ממש יכולת לדעת מה היה. לכן אני ממעט להעביר ביקורת...
אתה רוצה להעביר ביקורת על חיל האויר ולהראות מצחיק בחוסר ההבנה וחוסר הידע שלך? שיהיה בהצלחה...
אם אתה מתכוון להגיב נא הוסף לתגובתך תשובה אחת: האם קראת או השתתפת בתחקיר אחד של המלחמה הנוכחית, אפילו אחד! התשובה ידועה...לא קראת ולא השתתפת...ורואים זאת היטב בתגובותיך. הכיוון והערכים שאתה מייצג הינם נעלים ויפים..הסיפורים שאתה מחבר על מנת "להוכיח" אותם הינם אבסורדיים ולא רציניים.
פתח אשכול לגבי תו"לים וגיבושים בשמשון, נשרשר שם קצת ואז תבין אולי מה אני ואחרים מרגישים כשהם קוראים את התגובות שלך.
סתם דוגמה קטנה..אני בחיל האויר עוד מהתקופה שכן עשו שת"פ.....השתתפתי בלא מעט גיחות אימון בשת"פ וגם בגיחות מבצעיות...ואני יכול לספר לך שפרט ליחידות שזה תפקידן המקצועי..לא היה לחי"רניק, גם מעל רמת המ"פ שום מושג בשת"פ אוירי..זה היה כל כך מצחיק ולא רציני כל פעם מחדש...כמובן שכל לוחם חי"ר וכל טייס מבין את המשמעות של פצצות של טון שנופלות היכן שהחי"רניק רוצה שייפלו...אבל איך עושים זאת? חוץ מהיחידות המיוחדות לענינים אלו, זאת היתה בדיחה אחת גדולה...אתה כותב שכל מי שעבר קורס מ"כים יודע זאת יותר טוב מטייס? גם מי שעשה קורס מג"דים לא יודע על זה כלום!!..... תפסיק כבר למלא את השירשורים בחוסר הידע שלך.
הערכים והדבקות במשימה שאתה משדר הינם טובים ויפים ואני באמת תומך בזה, אבל גם מקצועיות זה ערך חשוב, ואי אפשר להמשיך לכתוב רק את אשר על ליבך, צריך לחבר את זה לעובדות וניסיון.
כל טוב.
אמיל.

ישן 19-01-2007, 02:54
צלמית המשתמש של u-367
  u-367 u-367 אינו מחובר  

נסיון עלוב לברוח ולהסית את עצמך מבקורת,ועובדות גם אתה לא הבאת
בתגובה להודעה מספר 56 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=u-367][b]אני מבין שכול..."

יש איזה משהו שיכול לתאר את המצב שאתה נמצא בוא כרגע .
אומרים שברגע שאחד אומר לך שאתה שיכור אז הוא בטח מבלבל את המוח, ששניים אומרים לך אז בטח גם הם לא מבינים על מה הם מדברים, אבל כשלישי בא וטוען ככה -אז באנה אתה באמת שיכור.
אתה חודשים כאן מנסה באופן שיטתי להמנע מבקורת נוקבת על ח"א ולא רק ברמת פורום,אלא מכול מקום אפשרי כולל תקשורת אנשי צבא אחרים שהתראיינו בה.
חשבת שאם תציג כאן כמה פיצוצים של משגרים שאותם כבר ראינו זה כנראה יוסיף למישהו כבוד.
מודה הפיקוד הבכיר שכולם שטעו בשיקול הזה , ומפקדו העליון שהחליט בשעה טובה לפרוש גם הודה בכך בעצם פרישתו.
יש לך כאן דיון על תחקירים , ושוב קופצים סנגורי החיל ,נוקבים כאן ביקורת , בזים למפקדים בחי"ר, ואני שואל ע"ס מה, אם זה נובע מזה שח"א היה מתחקר ומיישם טוב יותר , אז יופי , שיספרו את בולשיט הזה למי שקונה את זה , אני לא !
לא בקשתי שתשתף אותי בתחקירים ממודרים בחדרים האפלים של מטה ח"א , אלא שמישהו במקום להתפאר ביכולת טובה לתחקר יתן כאן דוגמה מה זה תחקיר טוב , ובזה נסגור את העניין.
עד אז , כול אחד חבר פורום נכבד ככול שיהיה יוצא החיל המפואר הזה, שירשה לעצמו לבקר באופן עלוב כזה ע"ס תוכנית בתקשורת שנועדה להציג את צה"ל ואת מערך היבשה באופן שלילי כמו שקראנו בחלק מהתגובות, בלי לבסס את את ביקרותו באופן מקצועי אלא בתיאורים של "בז" או "תמיד ידענו" בעיניי לפחות זאת סתם שחצנות לא רצינית .

ישן 19-01-2007, 03:21

בתגובה להודעה מספר 57 שנכתבה על ידי u-367 שמתחילה ב "נסיון עלוב לברוח ולהסית את עצמך מבקורת,ועובדות גם אתה לא הבאת"

לא נראה לי שאתה קורא בכלל את מה שאני כותב..
איזה עובדות אני צריך להביא? אני לא באתי בטענות...
או שאולי אתה רוצה שאני אביא עובדות להאשמות הלא רלוונטיות שלך? איך בדיוק אפשר להוכיח דבר כזה? איך אני אוכיח לך בדיוק שהסיפורים שלך על המסוקים הן לא נכונים? לך תוכיח שאין לך אחות...
אתה זה שבא בטענות....נא תביא דוגמאות רציניות...
אתה יודע מה? אל תביא..הבנו אותך כבר...
לגבי זלזול, ראשית הזלזול שלך בחיל האויר הוא ברור כשמש,אבל אין ספק שזו זכותך.
הזלזול היחיד שיש לי בחירני"קים ושריונרים (ומה שיש לי אליהם זה בעיקר כבוד והערכה, חיפוש קצר יוכיח לך זאת...) זה אם הם חושבים שיש להם מושג בנוגע לחיל האויר...וגם אז הזלזול שלי מתמצה בזלזול מקומי בעניין זה בלבד....בכלל, אני מודה וזה די ברור מהפורום, שאני מזלזל קצת במי שכותב על דברים שאין לו מושג בהם, זה פאק שלי...מצטער.
כל טוב.
אמיל.

ישן 19-01-2007, 01:08

עיקרון ה"כיבוש האווירי" לא היה פטנט שלנו
בתגובה להודעה מספר 53 שנכתבה על ידי u-367 שמתחילה ב "מכיוון שאני חושב שאם ח"א היה יודע מה פרוש שת"פ עם כוחות קרקע"

הוא דווקא הוכיח עצמו לא רע ביוגוסלביה (ז"ל) ובמידה מסויימת בעיראק.

חיל האוויר לא נורא כל כך. אני זוכר כיצד המהלך הראשון של הלחימה קצר תשואות בצה"ל על כך שהמהלך שתוכנן להימשך כשעתיים - בוצע ב-25 דקות.

אני גם זוכר כתבה עם מח"ט גולני ששיבח את השת"פ עם ח"א, וגם זוכר את הרמטכ"ל כשהוא מבקר בבור בצפון, ושואל את אחד הקצינים "תגיד לי, למה אתה לא משתמש במסוקים? אני שומע מהטייסת שהם מובטלים ומחכים להוראות ממך"...

אני גם זוכר מן נתון כזה שכל משגר לטווח ארוך\בינוני הושמד תוך פחות מ-3 דקות לאחר שביצע ירי.

אני גם זוכר שעיקר הנפגעים היו בשל דו"צ, או סתם כי טנק עלה על חי"רניקים, ובמקרה אחר - כי פשוט אירגנו קרב מחמ"ל מסויים - כנגד כוח שנשלט בדיוק מהשולחן הסמוך.

אני גם זוכר שמידע מודיעיני טקטי לא הגיע לשטח - כי מישהו החליט שהחומר רגיש מידי כדי לחשוף אותו ללוחמים.

אני גם זוכר שחילקו לחיילים מחסניות של גליל, כשהם קיבלו M-16, וגם שלא היו מים וגם לא אוכל - וזהו! עלינו על הנקודה - חיל האוויר נכשל בכך שלא תירגל שת"פ עם כוחות קרקע! אם היה מתרגל - היו משגרים חמגשיות בטילי שיוט.

אני קורא את כל אלה, ומשתכנע שהאשם כולו בחיל האוויר.

קדימה - נא לתחקר!

ישן 17-01-2007, 15:17

?
בתגובה להודעה מספר 43 שנכתבה על ידי u-367 שמתחילה ב "אז אולי תספר לי עליהם .. סקרן לדעת מה ידוע לך .."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי u-367
ואל תכנס לעניין הזה של "כמעט ונפגע" , עם כל הכבוד - אין לך מושג מה זה אומר .

חמוד...(וקצת חצוף למען האמת)

אבל , בוא נשאר ענייניים.

ההתעסקות ב"כמעט ונפגע" היא היא שורש העניין ומהות המושג "תחקיר אמת" .
רק כשכל אספקט בפעילות - כולל מנהלות נבדק ונחקר לעומק , לא רק כשקורה אסון/תקלה אלא כשיטה. תמיד. גם כשהפעילות מוצלחת לחלוטין ומקבלים בקבוק מלשכת הרמטכ"ל. רק אז ניתן לומר שמתבצע תחקור אמת.
התיחסות רצינית לתאונות פוטנציאליות שכמעט התרחשו היא מדד מוביל בקביעת איכותו של תחקיר ביחידה מסויימת ואת מידת הטמעתו של מושג התחקיר בתרבות המבצעית/פיקודית ביחידה.

אגב , תחקיר שבועי שנדחה לסוף השבוע כשכולם מתים לעוף הביתה,כפי שהיה מקובל ביחידתך במשך שנים עד שהוחלט לוותר עליה ולסגור אותה - זה לא רציני! תחקיר שבועי צריך לסכם את לקחי ומסקנות התחקירים היומיים/ פר פעילות אבל לא להחליף אותם. לזה אני קורא רצינות בתחקור.

שמע, ברור לי מתגובותייך הילדותיות/מתלהמות שאתה אוגר לא מעט תסכול. צא מזה. לא חייבים לאנוס את המקלדת בכל נושא. אין לך מה לתרום? אל תכתוב.

אגב, הגישה הירוקה שתחקיר נועד ללמוד מטעויות - שגויה ביסודה! גם מהצלחות ניתן ללמוד . הרבה. גם כשמתבצעת פעילות והכל הולך חלק (גם המנהלות...), גם אז צריך לתחקר ולהבין מדוע הכל הלך טוב, איפה שיפרנו לעומת הפעם הקודמת וכיצד ניתן ליישם את ההצלחה המקומית ולהטמיע אותה כנוהל ביחידה/אמ"ן/צבא/מדינה/ . ואת זה ידידי , כנראה לא הבינו בשמשון...

הצלחת לעצבן אותי.

אני הולך לרוץ...

ביי

נערך לאחרונה ע"י שחר אדום בתאריך 17-01-2007 בשעה 15:22.
ישן 17-01-2007, 12:35
צלמית המשתמש של RP.

תשובה לצחי (האשכול קצת מבולגן :/)
בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי Soloavia שמתחילה ב "[color=black][QUOTE] לא..."

ציטוט:

מג"ד שמאמין ביכולתו של מפקד להוביל כוח - יתן גיבוי למפקד, יקח אחריות על החלטתו ולא יאמר:"המ"מ שיכנע אותי בחלקות לשונו"... רק האמירה הזו גורמת לי תחושה עמוקה של בוז כלפי המג"ד - קריא - המג"ד אומר:"הוא לא היה ראוי, אני ידעתי את זה, אבל הוא ביקש יפה" - המסקנה היחידה שניתן להוציא מזה היא שחיי פקודי אותו קצין היו זולים בעיני המג"ד - זולים עד כדי העדפת כבודו של הקצין על פני חייהם חייליו.

זו תמצית התוכנית, בארוע אחד!
המג"ד אמר את זה? אתה בטוח? אני הבנתי שהחיילים הם אלא שאמרו שהמ"מ הצליח לשנכע אותו "בחלקת לשונו"...אם המג"ד הוא זה שאמר את זה אז אני לוקח בחזרה את רוב הדברים שאמרתי כלפי המג"ד...

את אומר שב"ירוקים" לא סופרים נפגעים קלים וכמעט תאונות. אולי זו הבעייה? אולי הגיע הזמן שגם "כמעט ונפגע" יתוחקר כתאונה של ממש? - שוב, אני יוצא מנקודת ראייה של אחד ששרת בח"א, ושם "כמעט ונפגע" זוכה בדיוק לטיפול שכזה...
ללא ספק אחת הבעיות הקשות, אם כי אני מתקשה לחשוב על דרך אמיתית לפטור אותה. צריך להבין שבחיל הירוק אין עשירית מאמצעי התחקור שקיימים בחה"א, כ"כ אין את כוח האדם והרבה פעמים גם לא את הזמן לבצע תחקיר מעמיק, במיוחד בזמן של פעילות מבצעית. הדרך היחידה לשפר את המצב היא להטמיע את זה בחיילים בזמן שהם טירונים, אבל כל עוד למ"מ/מ"פ יש 1001 דברים על הראש, והסמ"ד רוצה 5 תחקירים בשבוע מכל פלוגה (כי במז"י בטח דורשים ממנו 15 בשבוע או כל מספר מגוחך אחר) אז המ"מ (שבדרך כלל מבקש מהמ"כ) כותבים משהו ב-5 דק' ע"מ לצאת ידי חובה וככה זה נראה, וככה גם החיילים מתייחסים.
לא זכור לי מקרה אחד שבו נעשה אחריו תחקיר רציני שהמסקנות בו גם הגיעו אל החיילים.
אפילו שכנהרג לנו מ"כ בתאונת אימונים קשה בסוף האימון המתקדם את התחקיר של האירוע אולי רבע מהפלוגה ראתה, (ואני לא שייך לרבע הזה) ולדעת הרבה מהאנשים שקראו אותו והמסקנות והלקחים היו לא רציניים.

יצא שאת התגובה הקודמת, כתבתי לפני שחלוץ הודיע על התפטרותו. עם כל הצער בעזיבתו - אני מוקיר את התנהלותו שהרי זה בדיוק המודל שתארתי בפסקה שבתגובתי:
ישן 18-01-2007, 13:31
  YGH YGH אינו מחובר  
יגיל הנקין. ד"ר להיסטוריה צבאית, חוקר במחלקת היסטוריה של צה"ל

חבר מתאריך: 16.02.04
בן גוריון לא *קבע* "תדע כל אם עבריה".
בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי Soloavia שמתחילה ב "תוכנית מעולה!"

זה משפט תנאי, בנוסח המלא, שהוא בערך ככה:
"אם המפקדים יעוררו את האמון, את הדבקות ואת האהבה בחייליהם", אזי "תדע כל אם עבריה שהפקידה את גורל בנה בידי מפקדים הראויים לכך".

זה תנאי! זו לא קביעה.

המדריך לשביל ישראל, מאת יגיל הנקין ויעקב סער. מהדורה רביעית, 2020
גלריית התמונות שלי

ישן 16-01-2007, 22:42
  דלעת29.11.94 דלעת29.11.94 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.08.06
חזק ולעניין

ציתות::::הבמאית והערוץ כלל לא חושבים על
משפחות החיילים המשרתים כעת.... עם איזו מחשבה הם נשארים אחרי תוכנית כזו?
קצינים שרואים כיצד עמיתיהם "נשחטים" בטלויזיה קבל עם..... למה שישארו בצבא?
.
תוכנית לעניין,תמיד אפשר לבקר את התכנית אבל בשורש מטפלת בבעיה הרצינית מאוד!!!
אם הבמאית והערוץ לא חושבים על משפחות החיילים אז על מי?ולא לקשקש לי על רייטינג.המשפחות צריכות לדעת שיש לבדוק מה קורה במיקרים מצערים שכאלה וזאת גם זכותם.
קצינים שרואים כיצד ........יחשבו טוב יותר איך בפעם הבאה לא לפשל!!!!ואם לא טוב להם שילחו הביתה .
ואם ברצונם לשרת שיידעו לקחת אחריות,בדיוק כמו שנישלחתי(מ"טק) למעצר לאחר שחייל שלי נפצע מנפילה מהצריח כשחייל אחר צודד,ואני אפילו לא הייתי ליד הטנק,בכל זאת זוהי אחריות המפקד,כל זאת בשירות בלבנון(1994),כעסתי רבות בתור צעיר אבל היום אני מבין כמה צדק המג"ד בפעולה זאת ,לצערי הכס"תח בצהל לגביי קצינים הוא חמור מאוד,וגם לזה יש לי דוגמאות,,,,,,,

אני אישית לא הלכתי לקצונה בדיוק מהסיבה הזאת של צבא כסתח ולצערי לא הרבה הישתנה

קצינים צריכים לדעת שיש מי שבודק להם בציציות ,כדי שיחשבו טוב לפני שהם מכסתחים,,,
בסופו של דבר אנחנו החיילים "הפשוטים"משלמים בדם ובחיינו!!!
ישן 17-01-2007, 21:38
צלמית המשתמש של piupiu
  piupiu piupiu אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.04.05
בנוגע למקרה האוהד זך

בנוגע למקרה של אוהד זך,
לא כל הפרטים שקרו פורסמו בכתבה וזה באופן טבעי מפאת קוצר בזמן.
דבר עיקרי שלא הזכירו שדוקא נוגע וקשור הוא, שלמעזה אסף לפיד (שהיה המ"מ) כבר למעשה היה מודח.
מי שגרם לשינוי עמדת המג"ד בנידון היה לא אחר מאשר אביו של המ"מ, הלא הוא חרות לפיד (-למי שמכיר).
ככל הנראה, לא רצו לגעת בנקודה זו מחשש להוצאת דיבה, אך זו עובדה שלא ניתנת לערעור.
ולכן לצערי, שכנוע המג"ד ב"חלקות לשון" של המ"מ היא לא מדוייקת, חסרה ובעייתית.
ולכן גם לא משנה. - המג"ד החליט להחזיר את המ"מ להיות מבצעי לאחר החלטתו הקודמת, אין זה משנה למה ומדוע.

דבר שני, מעת שליחת המכתה למג"ד ועד היציאה למארב הנדון עברו כ 3 שבועות.
במכתב צויינו בנוסף לחוסר האמון במ"מ, חלק מהסיבות לחוסר אמון זה יחד עם דוגמאות מסמרות שיער, ומביכות.

כל המקרה הזה כל כך עצוב בגלל שזו היתה קומדיה של טעויות.

דבר אחר הוא שכל הכבוד לכתבת. חידשה לי שאטיאס היה מעורב שנים קודם בדו"צ אחר. סחטיין עליו היום מח"ט. מעניין אם הוא בא לניווט לזכר אוהד......
ישן 19-01-2007, 00:45
  Tal53 Tal53 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.12.04
מלכוד 22 , דעה אישית.

העיסוק של המשפחות והתקשורת לא מאפשרת תחקיר ושיפור. דילמה דומה קיימת בתחום הרפואה כיום.
ההורים השכולים לא מקבלים את העובדה שבנם מת כתוצאה מטעות או תקלה שאין סביה להעניש בגלל. הם טוענים שברצונם שמישהו יקח אחריות, ישר מסר למפקדים ושאר אמירות שהמסתתר מאחריהם שמישהו צריך לשלם/להענש.

אין מפקד שלא טועה, אין רופא צעיר שלא טועה. תעניש כל אחד מהם ותשאר ללא רופאים וללא מפקדים.
ההתנפלות על אילן אטיאס מגעילה. אולי הוא טעה בהחלטתו אך הוא בהחלט לא התרש או קיבל החלטה בלתי סבירה.
כולנו רוצים מפקד צעיר וחזק עם 20 שנות נסיון ומנתח עם אלף ניתוחים אבל אף אחד לא רוצה להיות הראשון אצל שניהם.
ניתן להפחית את תאונות האימונים והתאונות המבצעיות אך לא ניתן למנוע אותן. אם המפקדים בתחקיר חוששים מהדחה כתוצאה מתשלום "מס עיתונות" הם יחששו לחשוף את הטעויות וללמוד מהם, הבעיה כבר קיימת בצורה חריפה במערכת הרפואית בישראל. רופאים טועים ומסתירים את זה, ורופאים אחרים חוזרים על אותן טעויות.

עובדה: בכול המלחמות בעולם לפחות 50% מהנפגעים הם מאש "ידידותית".

בחיל האויר זה לא אותו סיפור. עובדתית שחיל האויר נוגע בתחומים שאינם טיסה ובתחומים של התערבות המשפחות השכולות הבעיה זהה. ראו מקרה אסון הכבל בו ההורים חיפשו "אחריות" בכול מקום אפשרי.

התוכנית מייצרת דרמה על ידי הטחת כאבי ההורים במפקדים הצעירים שכעת אסור להם להודות שטעו.
פעם נוספת מתחשק לזרוק את הדרגות ולתת לכתבת המעולה לצאת למילואים במקום אותם מפקדים גרועים אותם היא "חשפה". ("אתה אומר שהדם של ניב זול" שואלת ה"כתבת" את האב השכול).לחילופין להחליף את כל הרובים בצעצועי פלסטיק ואת התחמושת בח"קים כך בטוח לא יפגע אף אחד. חוסר הניסיון שלה להתמודד עם שאלות על ההבדל בין טעות לרשלנות, בין עשייה קרבית מסוכנת לבין זלזול בחיי אדם הופך את התוכנית הזאת למלודרמה לא רלוונטית.

נערך לאחרונה ע"י Tal53 בתאריך 19-01-2007 בשעה 00:54.
ישן 19-01-2007, 01:11

בתגובה להודעה מספר 76 שנכתבה על ידי Tal53 שמתחילה ב "מלכוד 22 , דעה אישית."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Tal53
העיסוק של המשפחות והתקשורת לא מאפשרת תחקיר ושיפור. דילמה דומה קיימת בתחום הרפואה כיום.
ההורים השכולים לא מקבלים את העובדה שבנם מת כתוצאה מטעות או תקלה שאין סביה להעניש בגלל. הם טוענים שברצונם שמישהו יקח אחריות, ישר מסר למפקדים ושאר אמירות שהמסתתר מאחריהם שמישהו צריך לשלם/להענש.

אין מפקד שלא טועה, אין רופא צעיר שלא טועה. תעניש כל אחד מהם ותשאר ללא רופאים וללא מפקדים.
ההתנפלות על אילן אטיאס מגעילה. אולי הוא טעה בהחלטתו אך הוא בהחלט לא התרש או קיבל החלטה בלתי סבירה.
כולנו רוצים מפקד צעיר וחזק עם 20 שנות נסיון ומנתח עם אלף ניתוחים אבל אף אחד לא רוצה להיות הראשון אצל שניהם.
ניתן להפחית את תאונות האימונים והתאונות המבצעיות אך לא ניתן למנוע אותן. אם המפקדים בתחקיר חוששים מהדחה כתוצאה מתשלום "מס עיתונות" הם יחששו לחשוף את הטעויות וללמוד מהם, הבעיה כבר קיימת בצורה חריפה במערכת הרפואית בישראל. רופאים טועים ומסתירים את זה, ורופאים אחרים חוזרים על אותן טעויות.

בחיל האויר זה לא אותו סיפור. עובדתית שחיל האויר נוגע בתחומים שאינם טיסה ובתחומים של התערבות המשפחות השכולות הבעיה זהה. ראו מקרה אסון הכבל בו ההורים חיפשו "אחריות" בכול מקום אפשרי.

התוכנית מייצרת דרמה על ידי הטחת כאבי ההורים במפקדים הצעירים שכעת אסור להם להודות שטעו.
פעם נוספת מתחשק לזרוק את הדרגות ולתת לכתבת המעולה לצאת למילואים במקום אותם מפקדים גרועים אותם היא "חשפה". ("אתה אומר שהדם של ניב זול" שואלת ה"כתבת" את האב השכול).לחילופין להחליף את כל הרובים בצעצועי פלסטיק ואת התחמושת בח"קים כך בטוח לא יפגע אף אחד. חוסר הניסיון שלה להתמודד עם שאלות על ההבדל בין טעות לרשלנות, בין עשייה קרבית מסוכנת לבין זלזול בחיי אדם הופך את התוכנית הזאת למלודרמה לא רלוונטית.

ניסוח מעולה,
כמובן שבהיסטוריה הצבאית שלנו היו גם מקרים של רשלנות, אבל אתה פוגע בול בלב העניין.
מסכים עם כל מילה שכתבת.
אמיל.

ישן 19-01-2007, 23:41

יש בזה משהו...
בתגובה להודעה מספר 76 שנכתבה על ידי Tal53 שמתחילה ב "מלכוד 22 , דעה אישית."

ציטוט:

זה נכון בהסתייגות שישנם גם מקרים של רשלנות רפואית או מקרים של שחיתות ממסדית (אני מתייחס כרגע לעולם הרפואה) שמטוייחים לעיתים רק מפאת הרצון לשמור את הרופא במערכת כי הוא טוב ו\או כלכלי למערכת.

לא כל המקרים האלה יכולים להתקבל על הדעת, וצריך לוודא היטב שלא שופכים את המיים על התינוק.

מפקד שטעה - ייטב אם יפנים את הלקח. אם כשל בשנית (כמובן שהדבר דורש בדיקה מעמיקה ולא רישום סטטיסטי) ראוי לוודא אם הפנים את הלקח ואם לא בכך טמון המחדל. והיה אם מתברר שכן - ראוי שהמשך דרכו של המפקד תישקל מחדש.

ציטוט:

אני לא יודע עד כמה המידע שהוצג אמין או מגמתי. אם המידע היה סדור בפניו, ואם החליט להוציא את הכוח על אף המידע שהובא בפניו, ובחר לעשות זאת אף ורק בשל "חלקות לשונו" של הקצין (אני מצטט את שנאמר בתוכנית, ואת שלא הוכחש כי נאמר ע"י הקצין) - הרי שעשויה להיות כאן התרשלות או אם לא התרשלות - בהחלט שיקול דעת בעייתי מאד.

כולם רוצים מנתח עתיר ניסיון, אבל לא אחד כזה שסלל את דרכו על גבי גופות רבות.

בצבא כמו ברפואה - על הטעויות מכסה האדמה. השאלה היא כמה טעויות אתה מוכן לסבול בדרך, והיכן בדיוק אמור לעבור הקו שמעברו יאמר "לא עוד!".

אני מבקש להבהיר שהדברים שאני כותב אינם מכוונים אישית כנגד נשואי הכתבה אלא עוסקים ברובד העקרוני של הדבר.

ציטוט:

אדם, רופא או מפקד, אינו צריך לחשוש מהדחה בגלל התקשורת. האמן לי שהתקשורת היתה נשכנית הרבה פחות אם היה ברור מעבר לכל ספק שיש מי שמפיק לקחים, ויש מערכת שפועלת כהלכה בנושאים אלה.
הבעייה היא ברגע שיעילות המערכת הזו מוטלת בספק או כאשר החלטותיה לוקות במבחן הסבירות - אז כבר "יש סיפור" וכאן משתלבת התקשורת היטב!

אולי הבעייה נמצאת במקום אחר - בהסברה - כאשר אין מי שיבוא ויסביר מדוע נעשה כך או אחרת (ותחשוב כאן על הדיון בנושא איכות הטיפול שקיבל אריאל שרון) וכאשר מידע מועלם או מובא לידיעה באופן שאינו מניח את הדעת (כן, אני מפנה אצבע כלפי מערך הדיברור) - אז עשויה להתפתח בעייה שלא היתה אמורה לצוץ. גם זו נקודה למחשבה, וראוי להקפיד בכך אף יותר ברמת הקשר והיכולת להציג טיעונים משכנעים בנושא בעיקר אל מול המשפחות, אפילו יותר מאשר לתקשורת עצמה.

חללים (ריק, לא אנשים הרוגים) מתמלאים במהירות, ואם לא במידע סדור - אז במידע אלטרנטיבי שעשוי להסב נזק למערכת יותר מאשר התועלת שבחשיפת מחדל כזה או אחר.

ציטוט:

דרמות מוכרות, ובערוץ מסחרי - זה חשוב כמעט כמו התוכן. אין מה לעשות - הצהוב חוגג.

דעתן של המשפחות משמשת בתוכנית כתיבת תהודה, שהרי הן נתפשות כמייצגות את הצד השני - הצד שלמעשה אינו יכול להיות מיוצג יותר - כי נהרג...

אני סבור שישנו כאן חידלון הסברתי של צה"ל שלא השכיל להציג את תגובותיו בצורה סדורה, עם כל הצער והכאב - הממלכתיות המאולצת מתפרשת לעיתים קרובות כטיוח, וסתימת הפיות של המעורבים (ע"י דו"צ שאוסר ראיון כזה או אחר) משפרת את עמדתו של צה"ל בנושא מכדור ברגל לכדור בראש....

המשפחות הן יותר מאלמנט אקוסטי בתוכנית - הן מייצגות את העולם הטמון בכל אדם שנהרג ומחזקות את השאלה אם אכן יודעת כל אם עבריה שהפקידה את גורל בניה בידי מי שראוי לכך.

כפי שכתבתי כבר קודם - התוכנית מעולה ברמה העקרונית של העלאת נתונים ואילוץ ניהול דיון בהם. לא חייבים (ובעצם מומלץ שלא לעשות זאת) לקבל את הנאמר בחוסר ביקורת כ"כזה ראה וקדש".

כתוכנית שמעוררת את המחשבה בנושא - הרי שלדעתי היא ראוייה לדיון בכל פורום הכשרת מפקדים לשם עידוד הדיון בנושא הערכי דווקא ולא במישור המבצעי שדן ברמת התחקור וכיוב'.

נערך לאחרונה ע"י Soloavia בתאריך 19-01-2007 בשעה 23:44.
ישן 21-01-2007, 00:08
  משתמש זכר Black Mammmba Black Mammmba אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.10.05
שלח הודעה דרך ICQ אל Black Mammmba Facebook profile

הערב ראיתי בפעם הראשונה את התוכנית. ולפני כן לא נכנסתי לדיון, אך אחרי התוכנית קראתי את כולו.

אני מתקשה לשבח את התוכנית, כי היא הוצגה רק אור אחד. ודובר צה"ל לא הגיב על האירועים.

בהחלט קל להאשים את המת, כמו שנאמר, כי לא יהיה מי שיחקור אותו. בגלל זה נוצרות לנו מין מיניפולציות רבות, שכל אחד טוען לדבר אחר. שרק אחד יודע את האמת והוא לא בחיים, כי לספר את זה.

לפי דעתי זה קל לתת בראש לגוף גדול כמו צה"ל. ככל שהגוף גדול יותר ככה הסיכוי להפגע גדל.
צה"ל עצמו לא מצליח להשתלט על עצמו, כל הזמן יש תחקירים ואירועי בטיחות. כאלה אלה שמגיעים לרמת של צורך לקורא מול הצוות או המחלקה, מעורב שם מישהו שכבר אינו בחיים, וחבל.

זה לא קל לומר, אך יש פתגם ישן שאומר "כחוטבים עצים גם ניתזים שבבים". הפתגם קשה. אך זאת המציאות של הצבא.

והסיבה לפי דעתי שסא"ל (כיום אל"מ) מיקי, לא הודח, זה בגלל שפרצו מערות גאות ושפל, והחבר'ה באוי"ש רצו תוצאות. וכולנו יודעים שדובדבן עובדו סביב השעון אז כדי לעצור ולחסל אנשים.

עוד דבר, התוכנית פוגעת במעמד הקצינים הזוטרים, אשר ירצו לקחת החלטה בשטח ויצטרו לחשוב מה לומר בתקשורות.
אולי יש לחזור כמו בשנות ה70, כאשר הכביסה המלוכלכת הייתה נשארת בבצא ולא עוברת את הש"ג?.
במקום לעזוב ולתת לאנשים להגן על המדינה, אני מרגיש שהתוכנית תוקעת סכין בגב בקצינים הצעירים ללא הגב כמו שיש לוותיקים, כאשר הערה פיקודית לקצין בדרגת סא"ל זה סתם שורה בתיק האישי, לעומת קצין בדרגת סגן בתחילת דרכו.....

היה אפשר לעשות את התכונית בצורה יותר נעימה למראה. למרות שרוצים להראות את צה"ל כגוף אטום וחסר רגשות.

"שאלוהים ירחם על אויבי,כי אני לא ארחם עליהם,,-גנרל ג'ורג' סמית' פטון

ישן 23-01-2007, 17:05
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
כתבה אלוף פיקוד המרכז מגן על יחידת דובדבן

אלוף פיקוד המרכז מגן על יחידת דובדבן
נוה יצא נגד שידור העוסק במחדל ביחידת 'דובדבן', וקרא לציבור לתמוך בצבא ו"לא להיות תליינו"
דורון נחום
[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין:
http://news.fresh.co.il/icons/maariv.gif]
22/1/2007 18:55

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.nrg.co.il/images/nrg/gifs/t.gif]

לוחמי דובדבן זועמים על ערוץ 10, בעקבות שידור הסדרה "אשם במותו", המציגה שורת מחדלים קטלניים בשורות צה"ל, ובהם האירוע הקשה בו נהרגו שלושה מלוחמי היחידה בכפר א-סירה א-שמלייה בשנת 2000. קצינים בכירים, בהם אלוף פיקוד מרכז, מסבירים כי מדובר בלוחמים ללא רבב, וכי אין להטיל דופי ביחידה על רקע אירוע בודד: "אנחנו עוסקים בחיים ומוות, ולעיתים חייבים לפעול באישון ליל תוך זמן קצר".

בכתבה האחרונה דנה הסדרה באל"מ מיקי אדלשטיין, מפקד יחידת העילית "דובדבן" לשעבר, שעסק רוב שירותו הצבאי במערך הלחימה והיחידות המיוחדות. בכתבה מתוארת הפעולה הקשה בכפר א-סירה א-שמלייה באזור יו"ש , בה נהרגו בשנת 2000 שלושה לוחמים בדובדבן מירי חבריהם ליחידה במהלך הפעילות.
הפרסום השלילי נתן את אותותיו במערכת בצבאית. הלוחמים ניסו לפנות למפקדיהם כדי להגיב, אולם בצה"ל מנעו מהם לבצע כל פעולה. מי שהגיב במפתיע היה דווקא אלוף פיקוד המרכז, יאיר נוה. "צריך לעשות כתבה בשם 'אשם בחייו' ולא 'אשם במותו', כפי שכיום נקראת הסדרה, כי הרי ללא עבודתם המסורה של אנשים כמו מיקי או אל"מ פדן, המוזכר אף הוא, הרבה אנשים היו מפסידים את חייהם בטרור הרצחני", אמר נוה ל-
nrg מעריב.
לאלוף הפיקוד יש דעה ברורה ביותר באשר להלך הרוח שאמור לנשב בשיח הציבורי. "עלינו להיות ציבור שמהווה גב לצבא ולא כל היום לנסות ולהיות תליין שלו, דבר שפוגע בחיילים ובמוטיבציה, ועלול לגרום לטעויות קשות". גם לגבי הקצין עצמו העביר נווה מסר של גיבוי. "מיקי הינו קצין איכותי וערכי, בין הטובים שיש כיום בצה"ל, וכמות הפעילות המבצעית שהוא עושה ועשה במגוון תפקידיו השונים הצילו חיי אדם רבים".

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.nrg.co.il/images/nrg/gifs/t.gif]

גאווה ומרמור ביחידה

קצין בכיר מסביר את המצב הקשה בו מצויים הלוחמים. "עבודתנו קשורה בחיים ובמוות, ואנו מחויבים לכך שציבור שלם יוכל לישון בשקט. אנו לא משחקים בעבודות משרדיות, אלא עוסקים במיגור הטרור השואף לצאת לעומק מדינת ישראל, ולעיתים חייבים לפעול מדי לילה תוך זמן קצר, כדי להגן על חייהם של תושבי המדינה", אמר.
לוחם ביחידה מתאר את שגרת הלחימה. "מדי כמה לילות אנו יוצאים לפעולה ומרגישים כיצד עצרנו מבוקשים והצלנו נפשות". הלוחם מודה כי "לא כל המבצעים עוברים כמתוכנן, אך זהו חלק מהדינמיקה בשטח. יש בצה"ל טעויות, כמו בכל גוף אחר, אך אסור להציג אותם כמשהו שקשור ליחידת דובדבן או להדביק תווית למפקד כזה או אחר, שאין ספק שהיה מקריב את חייו כדי להציל את יחידתו".
אולם לצד ההכרזות הנחושות, מספרים לוחמים על אווירה קשה ביחידה, ועל מרמור רב ששורר מאז הפרסום השלילי. קצינים בכירים ביקרו ביחידה, ושוחחו עם החיילים כדי לעודד את רוחם ולהעלות את מוטיבציית הלוחמים. גורם בטחוני בכיר מבהיר כי אומנם "לעיתים מתרחשות תאונות קשות, כמו בכל מקום, אך אין בזה כדי להכתים את שם היחידה, שמתאפיינת במעשים מוצלחים".
מערוץ 10 נמסר בתגובה לדברים כי "הערוץ משדר את הסדרה, "אשם במותו", מתוך ההבנה שמדובר במסמך עיתונאי חשוב ורלוונטי לכולנו. הסדרה מציגה את סיפורם של הורי חללי התאונות בצה"ל, ואת מדיניות צה"ל לגבי החקירות הפנימיות המתבצעות לאחר האירועים הקשים המתוארים בה . אין בכוונת ערוץ 10 ויוצרי הסדרה לפגוע בצה"ל, אלא - להאיר את הנקודות האפלות הדורשות תיקון, לטובת הצבא ולטובת מדינת ישראל", נכתב בתגובה.

ישן 24-01-2007, 15:01
  offerd offerd אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.04.05
מה הקשר בין מה שראינו לבין התגובה של האלוף
בתגובה להודעה מספר 86 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "אלוף פיקוד המרכז מגן על יחידת דובדבן"

האם בסרט מישהו ביקר את הפעילות המבצעית של דובדבן ?
אז מה הרלוונטיות שהם עובדים קשה לטרטורים שתוארו אתמול ?

ובכלל למי שלא יודע דובדבן שנחשבת יחידה מעולה ועושה עבודה חשובה ביותר היא אחת היחידות אם לא הראשונה בצבא שהיקף הנפגעים וההרוגים שלה באימונים גדול יותר מפעילות מבצעית. על זה צה"ל חייב לשמור.
ההורים שהופיעו בכתבה היו אנשים רציניים ביותר ואומללים בגלל פשלות שאין להם תקנה ואינן מחוייבות המציאות. ובכלל למה להשפיל ? אני ממש לא קונה את השטויות האלו שזו הדרך להכשיר לוחם, לזחול בצואה שלו ? באמת, אם רעיונות מטורפים כאלו עולים אצל מפקדים הם צריכים להיות מאושפזים ע"י הצבא.

ההופעה של גנץ היתה מביישת, הכל "בסדר" הכל "תקין" זה המצב - ולחשוב שאדם כזה היה בכלל מועמד לרמטכלות. נראה כל כך לא אמין.

אני גם לא קונה את הענין של פדן. כמו שיש למפקד טייסת אחריות שאונס מתמשך קורה בבסיס שלו והוא לא יודע ככה יש אחריות למגד שדברים כאלו (לא אחד ולא שניים) קורים אצלו והוא לא יודע. איזה פטנט - קודם מקדמים בדרגה וממנים למפקד בהד 1 ולאחר מכן משעים קידום לשנתיים, כלומר בזמן שכלל לא היה מיועד לקידום.
ושאלה אחרונה, למה משפט צבאי צריך להמשך 5 שנים ? כמה ראיות צריך וכמה בלבלולי מוח משפטיים כדי לסיים בירור משפטי - עוד דרך למרוח את הטיפול במקרים חמורים כאלו.

להצטרפות לרשימת התפוצה של עפר דרורי, שלח דוא"ל ל:
drori-post+subscribe@googlegroups.com

להצטרפות לרשימת התפוצה של אתר הגבורה, שלח דוא"ל:
gvura+subscribe@googlegroups.com

נערך לאחרונה ע"י offerd בתאריך 24-01-2007 בשעה 15:04.
ישן 24-01-2007, 16:32
  E1tan E1tan אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.04.05
בתגובה להודעה מספר 87 שנכתבה על ידי offerd שמתחילה ב "מה הקשר בין מה שראינו לבין התגובה של האלוף"

נתחיל דווקא מהסוף, כמה זמן נמשך משפט בפלילים בבית משפט אזרחי? חודש? שנה? הרבה יותר...
סחבת היא בכל המערכת הזאת. אני לא רוצה להגיד סתם אבל אני מניח שגם בעולם משפטים עם אופי כזה של תחקירים עמוקים לוקחים מס' שנים עד הגעה למסנקות ומיצוי הדין איתם.

לדעתי בני גנץ בסדר. מה כבר רצית שיגיד? שכל מפקד שנהרג חייל תחת פיקודו העקיף יודח מצה"ל לאלתר? קצת נשמע בלתי סביר, לדעתי ההסבה של אותו מפקד לפיקוד עורפי עדיפה, למרות כמו שצויין בכתבה על פדן שהוא יהיה העומד בראשו של בה"ד 1 שאמור לחנך קצינים ... אבסורד לא?
למרות כל זה לצה"ל אין הרבה קצינים מוכשרים ואין אדם שלא עושה טעויות בנוסף אני לא כ"כ מבין במערכת הגדולה הזאת שנקראת צה"ל מפאת הגיל (17), אבל אינני מבין מדוע מדיחים תמיד את הדרגים הבכירים, במיוחד במקרים כמו של דרור שמת בניווטים כאשר הנוהלים לא נאכפו ע"י המ"מ, הרי מפקד היחידה מאיפה לו לדעת שהמ"מ לא אישר להם לצאת עם מספיק מים? אז איך מאשימים אותו? אותו כנ"ל לגבי אהוד שניאור שטורטר ע"י המ"מ והסמל. שוב, אני לא יודע איך זה עובד ואיזו התערבות צריכה להיות ע"י מפקד היחידה בפעילות של הצוותים אז אם יש הערות אני אשמח לשמוע.

דוגמא למקרה שמפקד היחידה היה צריך ללכת והלך (סיפרו לי אז אני לא ממש מתמצא בפרטים)
גם קרה ביחידת דובדבן כאשר חייל שכב עם בתים בבסיס והמ"מ קרא לו על מנת שיבוא לפחות לאימונים היבשים, החייל נענה בחיוב(הייתה לו חשיבות היה מאגיסט) הגיע קיצר התאמנו במודלים לאחר יומיים יצאו למבצע בדרך ליעד התמוטט החדירו לו אינפוזיה, הזעיקו רופא של היחידה שקבע את מותו. זה מחדל רציני שחייל חולה ולוקחים אותו למבצע שהמפקד לדעתי אמור לדעת על זה.

המקרה של אהוד לא ממש דומה כי נתנו לו להיות איזה 60 או 90 יום בבית והוא חזר אחרי כמה שבועות ואמר שהוא בסדר (אמנם בלחץ מפקדים) אך כאן מפקד היחידה לא יכל לדעת בדיוק הכל לדעתי לפחות, למרות שאין זה אומר שהוא לא היה אחראי אבל אני לא בטוח שזה היה עילה להדיח אותו.
ישן 24-01-2007, 07:40
  doom123 doom123 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.07.03
עדות שקר בסידרה "אשם במותו"

יש לי חשד כבד שאחד המרואיינים בסידרה נתן עדות שקר, אני מדבר על החייל מדובדבן עם הקוקו.
הוא מעיד שהוא היה בשלושת הארועים של דובדבן , הדו"צ , ההיתייבשות בארבל, והטירונות.
בארבל הוא הופיע תחת ההגדרה חובש, בדו"צ כלוחם, ובטירונות כטירון.
איך יתכן שהוא היה חובש בארבל ואחרי חודש הוא טירון ב"אדם" ?!

בנוסף קומם אותי שבסוף הפרק ה 2 הופיע שקופית עם עידכונים אחרונים ותגובות - בכתב קטן ולא ברור ורק למספר שניות בודודת מה שלא איפשר לקרוא בצורה עינינית את התגובות.

לצערי לא הקלטתי את הפרק ויתככן ואני טועה.
אבל במידה ומישהו הקליט אשמח לברר את העובדות הבעיתיות הנ"ל.

נערך לאחרונה ע"י doom123 בתאריך 24-01-2007 בשעה 07:48.
ישן 24-01-2007, 10:55
צלמית המשתמש של u-367
  u-367 u-367 אינו מחובר  

התוכנית זאת בכוונה מפוצצת ומראה דברים ע"מ לזעזע את הציבור
בתגובה להודעה מספר 92 שנכתבה על ידי doom123 שמתחילה ב "עדות שקר בסידרה "אשם במותו""

אם נקח את דוגמת שניאור ז"ל ,עפ"י ממצאים רפואים נפטר ממכת חום ולא ממה שתואר שם.
כל שאר הדברים שתוארו , הסריטות בידים , מכות יבשות , זובורים כאלו ואחרים וכדו היו מנת חלקם של כל מי שעבר את ההכשרות האלו , זה אומנם אדיוטי אך עדיין התקבל בפרופרציה ראויה וכמסורת עתיקת יומין, ואני מודיע כאן קבל עם עדה פורום ועולם היו דברים חמורים שבעתיים מזה,כך שהגברת הנכבדה אם טוענת שעלתה על משהו - לא עלתה על דבר .
בקשר ללקיחת אחריות של מפקד יחידה , לא הבנתי איך ולמה , האמון על משמעת מים בשירות קרבי זה לא פחות מהפיקוד הישיר של החיילים במקום,בטח ובטח שלא מפקד היחידה שנמצא עשרות ק"מ מהם ומפקד על פעילות מבצעית אורגנית של לוחמים אחרי מסלול, באחריותם לדאוג למים ובאחריותם לעשות מסדרי שתייה לחיילים ( "מימייה מעל הראש" אני בטוח שחלק מהלוחמים כאן זוכרים את התרגולת. )
זה שהיו פקודות ששותים בזמן נתון זה נכון , וזה שמי שהיה שותה בלי אישור הפיקוד היה נענש בחומרה זה גם נכון - מבחינת הסגל זו אי מילוי הוראה ופאק באמינות,המטרה אגב , היא לשמור על משמעת מים עד סיום האימון , וכן , זה דבר שהחייל חייב לתרגל שברשותו כמות מוגבלת של מים ואיתה חייב לסיים בידיעה ברורה שלא יהיה לו מהיכן להשיג מים נוספים.
מכת חום אגב זה דבר שמתפתח תוך דקות ארוכות , לא מצויין בכתבה אם הנ"ל פנה או התלונן על כך שאינו מרגיש טוב טרם הריצה שבה התמוטט.
הטעות היחידה שנעשתה שם לדעתי היא התעקשות הסגל להשאירו ביחידה ולא להדיחו ,בהנחה שמה שמתואר שם נכון ,הבחור הזה ז"ל לא התאים מהרגע שדרכה כף רגלו במקום לשרת בה.
ועל זה נראה לי המ"מ שלו מתחרט עד היום שלא עשה.
המקום הזה עבר שינוי מהותי במהלך השנים בזה הייתי בטוח כל הזמן, ועדויות הלוחמים שם בסה"כ חיזקו את דעתי,לא נראה שברור להם או שמישהו מסביר להם כמו שצריך מה הדרישות מלוחם במקום ,וראינו את גם בפרשת הסרוב פקודה הנבזי שהעלתה אילנה דיין אשתקד .

ישן 24-01-2007, 12:29
צלמית המשתמש של u-367
  u-367 u-367 אינו מחובר  

עם יד על הלב - אני כואב את כאבם של כל אחת ואחת מהמשפחות ועל אחת כמה וכמה מיחידות אלו.
בתגובה להודעה מספר 94 שנכתבה על ידי noamlaw שמתחילה ב "יו יו מה אתה יודע שאני מחבב אותך.."

דבר אחד לא נלקח בחשבון - צה"ל בהתחשב בחומר של התוכנית לא יכול להגיב באופן פתוח ולדבר כמו שהם שמדברות המשפחות,ובגלל זה באופן רשמי מגיב מז"י ולא לוחמים או מפקדים בעלי זיקה ישירה לארועים .
דוגמת דו"צ 217 באסירה שמאלייה ליד שכם :
קשה לי להאמין שעלו 3 לוחמים על גג בידיעה שהולך דו"צ ובידיעת הסגל .
לא מדברים על מיקום שגוי שלהם או טעות במיקום עצמו - מאוד יתכן שהם כן היו צריכים להיות על גג מסויים ולא על הגג הזה ובגלל זה זוהו כמחבלים - וטעויות כאלו קרו .
מה שמתואר שם אותו מסדר שבו קושר את הסגל את החייל ודופק לו קצת מכות , זה חלק מהטירוף שהחל עשור לאחור שאז היו קיימות צמד המילים שדו"ב, וזה היה קורה בכל מקום, בזמן אימון , במקלחות, בלילה שכולם ישנים , היו אפילו סוג "חטיפות" או "קטיפות" כאלו של הלוחמים הבוגרים שהיו מסתובבים בבא"ח עם הרכבים של היחידות כחלק מהצגה או תצוגת תכלית של מה שהולך לעבור על הלוחמים במהלך המסלול. להגיד שזה מוגזם , מאוד יתכן , מה שבטוח זה לא נעשה באותה רמה כיום,כיום זה נעשה ע"מ להזריע פחד וסוג של הרגשת אי ודאות בלוחם.
והיה ומפקד שם היה עושה זאת במטרה ברורה לגרום נזק בריאותי או להשפיל את הלוחם בכוונה תחילה אני איתך - שיעיפו אותו לכל הרוחות.

ישן 24-01-2007, 12:57
  noamlaw noamlaw אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.08.06
בנושא האנטנה - צודק רמי המקורי.
בתגובה להודעה מספר 96 שנכתבה על ידי רמי המקורי שמתחילה ב "למה אתה לא מתייחס לאסון האנטנה?"

כאן פותח עניין חדש:
שני טכנאים [שים לב לא לוחמים] נשעו למוצב על הגבול.
כוננות גבוהה.
אין שג בכניסה.
נכנסים לא מודיעים שבאו עולים למעלה.
בכוננות גבוהה כל כך ואין חייל אחד בחוץ לבדוק מה קורה? אפילו יצא רק להשתין. וואללה.
ואז מושמע גונן צ. מוקלט - לטענתו היו בכוננות פיקס [מעניין אין שג..] ובאו שני אנשים כדבריו 'לא כל כך חכמים' והרסו לו הכל...
ממש דואב הלב. נחמץ בקריבי - על ההרוגים כמובן.
גונן צ. לא יודע מי אתה אבל תתבייש שאתה בכלל משמיע קול. וזה לא דו"צ שאולי יכולה היתה להיות טעות כמו בעסירה אשמלייה. זו רשלנות פושעת וחוסר אכפתיות.
בדיוק כמו בהחלפה של הקו ב 12/7/2006.
תכנית מצוינת - מקווה שתזעזע את מה ומי שצריך.
מי זה אודי לבל אני שואל ? כוכבו זרח בפרק א' ולא נעניתי עד כה.

ישן 24-01-2007, 16:40
צלמית המשתמש של צנחן1
  צנחן1 צנחן1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.01.05
שתי התייחסויות למקרים האחרונים.
בתגובה להודעה מספר 97 שנכתבה על ידי noamlaw שמתחילה ב "בנושא האנטנה - צודק רמי המקורי."

אני לא רוצה להתייחס לכל המקרים, בעיקר בגלל קוצר זמן (אולי נמשיך אח"כ).

טכנאי האנטנה ז"ל - פשלה אמיתית, אסון שהיה יכול להימנע, אנשים חייבים לשלם את מחיר ההפקרות. פה אין שום ויתור ואין שום תירוץ.

שניאור ז"ל - לא יכול להיות שיעצרו ברמת המ"כים. אם כל הכבוד לקשיים בטירונות, אני מכיר מצויין את היחידה ואת מה שנדרש מלוחם, מה שנעשה שטירונות (בהתבסס על מה שנראה בכתבה) זה פשוט פשע וניצול מחפיר של סגל סדיסטי את המוטיבציה הגבוהה של הטירונים. ההזדהות שלי עם ההורים היא חזקה במיוחד כיוון שגם אני אבא לילדים שרוצה לדעת שגורלם בידי המפקדים הראויים ביותר. מצד שני, נדב פדן לא קשור לעניין כיוון שטירונות שד"וב נעשתה במתקן אדם וליחידת לדובדבן לא היתה נגיעה עם הנעשה במתקן, היחידה מקבלת את החיילים רק לאחר הטירונות.

ישן 24-01-2007, 19:10
צלמית המשתמש של טייס רעם
  טייס רעם טייס רעם אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.12.06
אתמול אחרי התכנית שראיתי מה עשו לחייל דודבן

הרבה דברים השתנו לי בראש.. אני בנאדם מורעל מאוד מורעל אם תיהיה לי תאפשר אני יחתום קבע בתור קצין בצהל בעזרת השם. אחרי מה שראיתי אתמול המון דברים השתנו לי בראש בקשר לצהל הרגשתי אכזבה קלה... בואו נגיד יותר ממכה קלה בכנף הייתי בטוח שצהל הוא מקום שדברים כאלה לא קורים שפועל על פי נהלים למרות מה שקרה במלחמה האחרונה וכל המחדלים וגם אחרי התכנית האבה שלי לצהל לא פגה והיא לא תפוג לפחות לא בשנים הקרובות. אני יודע ש1 להמון קורים מקרים כאלה אני יודע שיש המון דברים ומבצעים טובים ומצוינים שעשה וביצע צהל בכל שנותיו! אני יודע! אבל אחרי התוכנית המון דברים זזו לי קצת בראש גם שאלות רבות שאיך קורה דבר כזה במקום כל כך חשוב וכל כך מוערך? איך? בעקבות התכנית רמת המורעלות שלי לא ירדה.... וגם לא האבה לצהל אבל משהו בתכנית הזאת ניער אותי קצת!....

מצטער אם זה ארוך פשוט הייתי חייב להגיד את זה

ישן 26-01-2007, 22:09
  sh_woll sh_woll אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.12.06
אני למדתי כמה דברים
בתגובה להודעה מספר 106 שנכתבה על ידי E1tan שמתחילה ב "תנסה ביום שבת ב 23:00"

אחרי אסון צאלים א',באימון בצאלים,נשלחו הג'יפים שלנו לאיזו גבעה, המפקד התמהמה-למזלנו- וכשהיינו בעליה לגבעה, נחתו עליה פגזי תותח,שפיספסו אותנו במספר דקות.
בסיכום התרגיל הדבר לא הוזכר,
העניין הטריד אותי, ואחרי שהגעתי לביתי ,התחלתי בהתכתבות בכדי לומר מה שהיה, ובקשה מהאחראים על התרגיל שיבדקו עצמם,
קיבלתי תשובות שלא היה דבר כזה,ואח"כ- העניין יבדק,ואח"כ-הסבר על מה שקרה, המראה שהכותב, לא מבין מה היה בתרגיל,ו אח"כ -אומרים לי כי יש בעיה כי קצינים לא משתפים פעולה,ובטלפון הוסיפו דברים [שהקלטתי] שלא היו מוכנים לכתוב......וכו' וכו' ואח"כ שיתפתי עיתונאי ,שלא האמין כי הסיפור שאני מספר אמיתי,והיו פגישות שלי , ושלו עם המפח"ש, עם מבקר מערכת הביטחון...וכו' וכו',אחרי הרבה זמן [הגיע גם מפקד הכח שנשלח לגבעה לספר מה היה] הוכרע המאבק של הצבא נגדי ונגד המציאות ,בכך שהצבא הודה שהדברים קרו,
אבל ,הצבא הוסיף כי המקרה לא משקף...המקרה חריג, וכאן נגמרו לי האנרגיות ולא המשכתי את מה שצריך- להוכיח כי הדבר כן משקף.
התחלתי העניין כאזרח טוב שרוצה לדווח,והדבר התפתח -מבחינתי- מסתם תקלה שיכולה לקרות,לבעיות הרבה יותר קשות שהתגלו כל הזמן מתוך תגובות הצבא.
ישן 29-01-2007, 15:37
  roeis01 roeis01 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.01.06
דו"צ נגד התוכנית(הכוונה כמובן לדובר צה"ל...)

מתוך NRG :
בן דור מול דובר צה"ליוצרת "אשם במותו": דו"צ מנסה לצנזר את הפרק השלישי בסדרה. דו"צ: "התנהגותה מניפולטיבית ולא הוגנת"
[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.nrg.co.il/images/nrg/3td/channel_media/gifs/artline.gif]

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין:
http://www.nrg.co.il/images/nrg/3td/channel_media/gifs/backward.gif]
דפדף בברנז'ה
http://www.nrg.co.il/images/nrg/3td/channel_media/gifs/forward.gif]
רתם קלינה
29/1/2007 14:15רתם קלינה
29/1/2007 14:15
[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.nrg.co.il/images/nrg/3td/channel_media/gifs/artline.gif]

בערוץ 10 הוציאו הודעה לתקשורת על ניסיון להטלת צנזורה על ידי דובר צה"ל בנוגע לסידרה "אשם במותו" תחת הכותרת: "דובר צה"ל מסרב לאשר את שידור הפרק השלישי של 'אשם במותו' אם לא יוסרו קטעים ממנו, אשר לטענת דובר צה"ל פוגעים בצבא". בדובר צה"ל רותחים על ערוץ 10 ועל אורנה בן דור שלטענתם מתנהלים בדרך לא הוגנת ומגמתית.

בהודעה שהוציא ערוץ 10 לתקשורת הוא טוען כי צה"ל מקדם מדיניות של סתימת פיות. עוד נכתב כי: "לאור הסערה שחוללו שני הפרקים הראשונים של הסדרה שכבר שודרו בערוץ 10, נראה שדובר צה"ל מנסה עתה לצנזר את החלק השלישי של הסדרה, האמור להיות משודר ביום שלישי הקרוב. אחרי שכל החומרים המובאים בפרק העוסק באסון המסוקים, כבר אושרו, חזרו בהם גורמים בצה"ל מן האישור ותובעים להוריד קטעים".

בן דור טוענת כי מדובר במאמץ לטשטש ולטייח עובדות הקשורות לאסון וכי אם צה"ל ימשיך במדיניותו, הרי שהיא תשדר את התכנית, עם קטעים מושחרים שעליהם יכתב 'צונזרו ע"י דובר צה"ל'".

דובר צה"ל מאשים את ערוץ 10 ואת אורנה בן דור בהתנהלות לא הוגנת: "לצערינו, בדומה לאופן ההתנהלות שאפיין את הבמאית לאורך כל הטיפול בסדרה, גם הודעה זו לוקה בחוסר דיוק משווע ובסילוף העובדות. צה"ל שיתף פעולה עם הסידרה מתוך הכרה בחשיבות הנושא והדיון הציבורי בו. הסדרה עוסקת בנושא הרגיש והכאוב ביותר המעסיק את צה"ל על מפקדיו וחייליו.

"לצערינו בחרה הבמאית לנקוט בגישה מגנטית מניפולטיבית וחד צדדית ומציגה את פרשנותם האישית של העומדים מאחורי הסדרה כאילו מדובר בעובדות מוצקות. צה"ל אינו מבקש לפגוע בכל דרך שהיא בחופש הביטוי היצירה והעברת הביקורת אך הוא מבקש וכך ראוי שהביקורת תתבסס על עובדות אמיתיות".

"בהמשך לסיכום עם ההפקה נפגשו נציגי צה"ל לפגישת עבודה שמטרתה העברת התייחסות צה"ל כפי שנעשה לגבי שני הפרקים הראשונים, זאת לאחר שבצפייה הקודמת בפרק זה התחוור לנו כי הפרק שונה באופן מהותי וכי הערותינו לא הוטמעו לרבות הערות שההפקה מסרה לגביהן בכתב כי הן מקובלות עליה" .

"בתום צפייה בפרק עת החלנו להשמיע את הערותינו בפני בא כוחה של הבמאית היא התפרצה אל החדר תוך שהיא מציינת כי אין מכוונתה לקיים דיון בנושא או להכניס כל שינוי בפרק וכי הברירה בידנו היא לקבל את הפרק כמו שהוא או להוציא את החלקים שצולמו בשת"פ עם צה"ל מן הפרק. כל זאת מבלי שאף שמעה את הערותינו ובכך בחרה לשבור את הכלים ולהפסיק את השת"פ. לפיכך לא נותרה לצה"ל כל ברירה אלא לבקש כי החומרים המופיעים בפרק והמתיימרים לשקף את תגובת צה"ל יוסרו כליל. אין לנו אלא להצר על אופן ההתנהלות והדרך הלא הוגנת, לא מאוזנת ומגמתית בה בחרה הבימאית להציג את תגובת דו"צ בסדרה כולה".

אורנה בן דור מסרה בתגובה: "גיבורי הסדרה הם ההורים השכולים שנתנו את היקר להם למדינה ולצה"ל, אני הייתי רק השופר למאבקם ולזעקתם מול האטימות והרמייה מערכת הצבאית. לאורך כל הדרך דובר צה"ל הערים קשיים בדברים הטריוויאליים ביותר שביקשנו, ופעל כאילו שיש לו מה להסתיר, כאילו הוא אשם במשהו.

"הסדרה "אשם במותו" באה להאיר ולזעזע את המערכת על כשלייה וטיוחייה, אין בכוונת יוצרי הסדרה לפגוע בצה"ל, אלא להיפך - להאיר את הנקודות האפלות הדורשות תיקון, לטובת הצבא. לצערי, מתחילת המלחמה הוכיחה דוברת צה"ל ונציגיה התנהלות בלתי מקצועית שפגעה בסופו של דבר בצה"ל יותר מכל סדרה ביקורתית, והאשימה את התקשורת בכל דבר. כמה קל להאשים את התקשורת!
אני קוראת לממוניה, להתייחס לאיכות עבודתה ולהסיק את המסקנות".

"אשם במותו", סדרה תיעודית בת שלושה פרקים של היוצרת אורנה בן דור, עלתה לשידור לפני כשלושה שבועות בערוץ 10.

הסדרה מותחת ביקורת נוקבת על אופן טיפול הצבא בתאונות בצה"ל ובחקירות המתנהלות לאחר מכן. בן דור עוקבת אחר ההורים השכולים במסעם לחקור את האמת בנוגע למות יקיריהם.

ישן 29-01-2007, 15:50
  freedom_fighter freedom_fighter אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.01.06
דיסק תגובה לרעם אדום (שרוצה להיות קצין בקבע) ובעיקר לענין דו"צ
בתגובה להודעה מספר 109 שנכתבה על ידי roeis01 שמתחילה ב "דו"צ נגד התוכנית(הכוונה כמובן לדובר צה"ל...)"

קודם כל, האטימות והטמטום הן שתי תכונות שנתקלים בהן על כל שעל בצבא. זה נכון.
אבל המקרים בהם יש זלזול בחיי אדם הם חריגים, בפרט ביחידות הלוחמות. רוב הקצינים, מפקדי הפלוגות וגם המג"דים שיצא לי להכיר הם אנשים שאכפת להם מאוד מחיי הפיקודים שלהם, ולא מסיבות של שימור קריירה. אכפת להם כי הם כאלה מן אנשים, אחראים, אכפתיים, שבאמת מאמינים בצדקת הדרך, ובכך שניתנה להם הזכות לפקד על בני אדם יקרים שחייהם יקרים ויש להם משפחות והורים וילדים...
יש תפוחים רקובים לפעמים, ויש תקלות חמורות שצריך לחקור לעומק ולראות ולחשוב איך מונעים אותן להבא. ומדי פעם צריך לערוף ראשים ולהעיף אנשים הביתה.
אבל- ופה יש אבל גדול. אל תטעה. צה"ל ולוחמיו הם אלה ששומרים על המדינה, ואם אנשים ערכיים יחליטו לא להוביל ולהיות קצינים, אז אנשים פחות ערכיים יהיו, ומקרים כאלו יהיו פחות נדירים.

מה שאותי מרגיז זו ההתנהלות של דו"צ, כמו איזה משרד יחצ"נות שתפקידו לשמר איזו מערכת הסתדרותית בירוקרטית. לסתום פיות בשם הבטחון זה משהו שמרתיח ממש (אין פה איזה בטחון שדה), ומזכיר משטרים אפלים.
ישן 30-01-2007, 08:53
  odedy odedy אינו מחובר  

כל מילה בסלע - אסור בשום פנים ואופן להשתמש בצנזורה למטרה כזאת
בתגובה להודעה מספר 116 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "נראה שצה"ל צודק ברוב טענותיו,..."

צנזורה היא כלי מסוכן מאוד לשימוש במקרים כאלה וזו אינה מטרתה.

הכתבת שיקרה, סילפה, עיוותה?
צה"ל מצויד במשאבים ועורכי דין למכביר. שישלח כמה מהם לבית משפט אזרחי (או שישכור) ויתבע את דיבתו מהגברת בן דור. שדו"צ יפנה לכתבים מתחרים, שיציג עובדות סותרות.

אבל אי אפשר, (כמעט) בשום פנים ואופן להחליט שאנחנו לא אוהבים את הדיעה שלה ולכן אנחנו מצנזרים אותה. (כאן יש סייגים - גזענות, פאשיזם קריאות לפגיעה בחפים מפשע)

עמוס הראל למשל, מתח ביקורת על התוכנית ועל הניסיון ליצור נראטיב ישיר בין תאונות למלחמה בלבנון
http://new.haaretz.co.il/hasite/spa...958.html?more=1
"אשם במותו", הסדרה הדוקומנטרית המשודרת בערוץ 10 ועניינה תאונות בצה"ל, כוללת פרשיות מצמררות. הבמאית אורנה בן-דור תיעדה במשך שנתיים כמה מהתאונות היותר חמורות שאירעו בצבא בעשור האחרון. לבן-דור היה סיפור חזק ביד, אבל היא לא הצליחה להתאפק. כדי להעצים את האפקט, בחרה להעלות על המוקד חלק מהמפקדים המעורבים וניסתה, באופן מאולץ, לקשור בין התאונות לבין מחדלי המלחמה בלבנון.

אל"מ מיקי אדלשטיין ואל"מ נדב פדן הם שניים ממפקדי השטח המצטיינים בצה"ל כיום. לשניהם אחריות לתאונות קשות בעברם, כמפקדים ביחידת דובדבן. שלושה מחייליו של אדלשטיין נהרגו בתאונה מבצעית, כשנפגעו מאש חבריהם בעת מבצע ללכידת מבוקש ליד שכם באוגוסט 2000. רועי דרור, ששירת ביחידת המסתערבים תחת פיקודו של פדן, התייבש למוות בתאונת אימונים ביוני 2002.

אדלשטיין, שבפירוש עשה טעויות בפרשת התאונה, קיבל אחריות והתפטר. מפקדיו ביקשו ממנו לחזור בו, משום שאז פרצה האינתיפאדה השנייה. פדן הורשע באחרונה בהתרשלות בפרשת מותו של דרור. אבל השופטים, שאישרו עסקת טיעון בפרשה, התחשבו בסדרה של עובדות מקילות: פדן נקרא להחליף, שלושה חודשים קודם לכן, את מפקד דובדבן הקודם שנהרג, סא"ל אייל וייס. התאונה אירעה בפלגת ההכשרות, בעת שדובדבן היתה בשיא הפעילות בשטחים, במבצע "חומת מגן" ואחריו. בן-דור גם מטילה על פדן, במשתמע, אחריות למותו של חייל אחר מהיחידה, אהוד שניאור. אבל שניאור נהרג בתאונה שהיתה תוצאה של "טרטור" במתקן אדם, בעת שהיה תחת פיקודו של מפקד הבסיס, אלוף-משנה שהודח בעקבות הפרשה.

בהפצצה של פרומואים לסדרה, מדי ערב בערוץ 10, הוצגו אדלשטיין ופדן כמו צמד פושעים. היחצ"נים של הערוץ הגדילו לעשות, כששיווקו לעיתונות האשמות כלפי אדלשטיין על כשלי הקרב בסלוקי במלחמה האחרונה. התפרים גסים, חסרי בסיס, אבל בעיני הצופה התמים, המחדלטור משכם הופך לפאשלונר מהסלוקי. העובדה שהתקלות בסלוקי היו בדרגים מעליו, או שמילא בינתיים בהצטיינות שלושה תפקידים קשים, אינה מוזכרת. בן-דור תופסת טרמפ על גל תקשורתי עכור: משתלם ואופנתי עכשיו להציג את צה"ל כצבא של אידיוטים. נכון, בלבנון הרוויח צה"ל ביושר חלק גדול מהביקורת שנמתחת עליו, אבל רצוי שזו תהיה יותר מבוססת ופחות מתלהמת.

לאווירה הציבורית ולדיון התקשורתי, שאלוף במטכ"ל מגדיר "שיח קיטורים והשתלחויות ברמה של פלוגה רובאית בגולני", יש מחיר. בכמה יחידות מדווחים המפקדים שזה חודשים מספר הם מתקשים להחתים קצינים לשירות קבע. דימוי הצבא בשפל, הן בציבור והן בתוך הארגון. ראש מחלקת מדעי ההתנהגות (ממד") בצבא, אל"מ אייל אפרתי, הציג באחרונה תמונה מדכדכת בפורום סגור. נתונים ראשונים שנאספו מלמדים על ירידה מדאיגה בנכונות של קצינים צעירים לשרת בקבע, במיוחד במקצועות תומכי לחימה.

המלחמה באה כתוספת לתופעות קודמות. השינויים הארגוניים התכופים כירסמו בהזדהות של קצינים אלה עם הזרועות והחילות שלהם. צה"ל הופך, מבחינתם, לעוד מקום עבודה. ואילו היחידות הקרביות נשחקות עקב העיסוק הממושך בשטחים. בעוד עשר שנים, הזהיר אפרתי, עלול צה"ל להפוך לצבא משטרתי, המזכיר יותר באופיו את משמר הגבול.
ישן 29-01-2007, 21:12
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

חבר מתאריך: 28.10.01
חרף חוסר אהדתי המוחלט לאורנה בן-דור, היא צודקת בכך שלדו"צ אין זכות להתערב בתכנים.
בתגובה להודעה מספר 112 שנכתבה על ידי מגזניום שמתחילה ב "דובר צה"ל רוצה לצנזר את הפרק השלישי בסדרה "אשם במותו "-- מי בעד ומי נגד?"

אם דו"צ חושב שנעשה לו עוול, שיפעל דרך חברת החדשות של ערוץ עשר, או יגיש קבילה למועצת
הרשות השנייה, ויתבע איזון.
לצבא א-ס-ו-ר לשמש כצנזור של כלי תקשורת אזרחיים. לפני מלחמת יוה"כ, הסכימו עורכי העיתונים
לבקשת דו"צ, להמנע מפרסום ידיעה על ריכוזי כוחות אוייב סמוך לסיני ולרמה. אני חושב שיש לקח
שצריך להלמד מאז - והוא, שביקורת חיצונית, אינה דבר רע בהכרח, ושכמו כל גוף, גם הצבא מורכב
מאנשים ששיקול הדעת שלהם יכול להיות שגוי.

במלחמה של דו"צ באורנה בן-דור, ניתן לראות דוגמא לשיקול דעת לקוי: אנשים שלא שמעו על
הסדרה הזו, כעת ירצו לצפות בפרק ולדעת על מה המהומה. לא יודע מי בדו"צ אחראי לכך, אבל הבה
נקווה שאולי הפעם הפאדיחה היא לא של רגב...
ישן 29-01-2007, 21:24
  doom123 doom123 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.07.03
להבנתי ישנם גם עדויות שקר בסידרה
בתגובה להודעה מספר 112 שנכתבה על ידי מגזניום שמתחילה ב "דובר צה"ל רוצה לצנזר את הפרק השלישי בסדרה "אשם במותו "-- מי בעד ומי נגד?"

מעבר לסילוף עבדות כבד - יש לי חשד כבד שאחד המרואיינים בסידרה נתן עדות שקר, אני מדבר על החייל מדובדבן עם הקוקו.
הוא מעיד שהוא היה בשלושת הארועים של דובדבן , הדו"צ , ההיתייבשות בארבל, והטירונות.
בארבל הוא הופיע תחת ההגדרה חובש, בדו"צ כלוחם, ובטירונות כטירון.
איך יתכן שהוא היה חובש בארבל ואחרי חודש הוא טירון ב"אדם" ?!

בנוסף קומם אותי שבסוף הפרק ה 2 הופיע שקופית עם עידכונים אחרונים ותגובות - בכתב קטן ולא ברור ורק למספר שניות בודודת מה שלא איפשר לקרוא בצורה עינינית את התגובות.

לצערי לא הקלטתי את הפרק ויתככן ואני טועה.
אבל במידה ומישהו הקליט אשמח לברר את העובדות הבעיתיות הנ"ל.
ישן 29-01-2007, 22:26
  The Arcane The Arcane אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.01.07
יש לי איזו בעיה עם התוכנית הזאת באופן כללי...

אני ראיתי אמנם רק פרק אחד, את הפרק השני שעסק בדובדבן ובטכנאי האנטנות, אבל ממה שהבנתי שאר הפרקים הם באותה הרוח ואותה המגמה.
אני לא חושב שהתוכנית צריכה צנזורה, אחרי הכל היא עוסקת במקרים ישנים יחסית ולא חושפת פרטים בעייתיים ביטחונית, אבל אני נוטה להסכים עם טענת דו"צ הנ"ל באשר למגמתיות של התוכנית. וללא קשר למי צודק בנושאי חופש ביטוי/הוצאת דיבה/מה שלא יהיה, לדעתי הכשל העיקרי של התוכנית זה שהיא יורה לצה"ל ברגל בתקופה שהיא גם ככה בעייתית וקשה.
אף אחד לא מכחיש שהיה משהו לא בסדר בכל אחד מאירועים האלה, אבל מדובר במקרים בודדים שהתוכנית גורמת להם להיראות כאורח החיים התקין בצבא. ואני את השלוש (ורבע בקבע) שנים שלי סיימתי ואני יודע שהצבא קומבינות ושטויות אבל לא במידה כזאת ולא בחיי אדם. התוכנית הזאת מוציאה דברים מפרורפורציה. האם אחרי התוצאות האפרוריות של המלחמה, מה שצה"ל והמדינה באמת צריכים זה הורים שיפחדו לשלוח את הילדים שלהם לטירונות בגלל מקרים בודדים מאוד שקרו לפני כמה שנים? וזה קורה! בפורום מו"ס הייתה הודעה של מישהו שההורים שלו ראו את התוכנית והודיעו לו שהם לא מוכנים שיתגייס לקרבי. אני גם מדמיין את נסראללה וחבורתו רואים ערוץ 10 וצוחקים.
אגב, בתגובות ב-Ynet לגבי התאבדות החייל בסטי"ל אתמול כבר עולות קריאות להעמיד לדין ואפילו לתביעות אזרחיות מפקדים זוטרים - שילמדו להיות קשובים לחיילים שלהם. וגם זה משהו שאנחנו ממש לא צריכים עכשיו - אותם "ילדים" בני 19-20 שיפחדו להזיז אצבע בלי להידפק.
ועוד דוגמא חצי קשורה, לפני ההתנתקות הייתי בתדריך מוצב בפילדלפי שבו דיברו על מקרים ותגובות. בכל מקרה, זה הגיע להאם לירות או לא לירות על מישהו חמוש, ואחד הסמלים היסס. הוא אמר שהוא מפחד שהתקשורת תחגוג על זה והוא יקבל בראש (להזכירכם, על רקע אירוע סרן ר').
בקיצור, אני לא בעד איזה משטר צבאי או משהו, אבל אני חושב שבתקופה לא פשוטה כמו זאת (ולמען האמת היא כבר נמשכת 6 שנים) לא יזיק לתת לצבא קצת חיסיון מהתקשורת שעושה ממנו מופע.
ישן 29-01-2007, 23:20
  YGH YGH אינו מחובר  

הי הי הי, יש לי דז'ה וו!

נעזוב כרגע את מירי רגב והתפארויותיה, כי זה כבר כמו לבעוט בפצוע. אבל אני חייב לצטט ממסמך מ-1969 של מטה התכנון המשותף של מועצת ראשי המטות הרודזיים, שבדיוק היום קראתי, 'לקחים ממערכות לאומניות קודמות':
"יש לאפשר עיתונות חופשית, והמטרה איננה לצמצם ביקורת, אלא לאפשר ידיעה מדוייקת של העובדות. אולם הממשלה צריכה להדגיש שכל הפרות אמון יטופלו בחומרה."
It's Deja Vu all over again!

גלריית התמונות שלי

ישן 30-01-2007, 04:29
  ilanb ilanb אינו מחובר  
אילן בן-נון. מומחה לקליעה וצליפה, מדריך ירי בכיר ומאמן קליעה ספורטיבית

עצוב
אבל מניסיוני האישי
אין לי אמון בדובר צה"ל.
בנושא מועדוני קליעה של הגדנ"ע.
קודם הכחישה סגירה - כאשר משתתף בישיבה דיווח לי שכך הוחלט !
אח"כ אישרה.
אח"כ מסרה תגובה עם עובדות לא נכונות!
ורק בסוף הפנתה למשהב"ט .

ככה היא מתנהלת.

עסקתי בקישור בין התאחדות הקליעה לתקשורת.
מאז כניסתה של מירי רגב לתפקיד המערכת הפכה תזזיתית ולא משתפת פעולה.
בנות ספורטאיות מצטיינות לא הורשו להתראיין בזמן אמת עם חזרתם לארץ כאלופות אירופה.
האישור ניתן 72 שעות לאחר שכבר לא היה רלוונטי ו 144 שעות אחרי הפניה.
מדובר על בנות בתפקידים שוליים שמשרתות 4 שעות ביום והולכות להתאמן.

במקרה הראשון הנימוק היה פרוצדוראלי לא מסרנו שמות יחידות וטלפון מפקדים (סגנות אליפות אירופה).
במקרה השני מסרנו הכל והנימוק היה לא תודרכתן ע"י המפקדים !
לאחר המקרה ביקשנו תדרוך למפרע וסורבנו !
הג'ודו פשוט שמו עליהם פס והתראיינו על אזרחי.

אגב ערוץ 10 היחיד שאירח את הבנות בתוכנית הבוקר 48 שעות אחרי קבלת האישור.
התחקירנית שם אמרה לי שיחידת דובר צה"ל קיבלה אפשרות להגיב בכל תוכניות ערוץ 10 בוקר - חדשות חמש בערב - ירון לונדון והם סירבו.
לדעתי האישי הם שוב מסרו אינפורמציה לא מדוייקת ולא בדוקה - בשיטת בוא נגן על הבוס ואח"כ נבדוק. נתפסו על חם ועכשיו משחקים ברוגז.

כל עוד מירי שם
אני אילן בן נון לא מאמין לדובר צה"ל.

עצוב.

(אגב יכול להיות שאורנה בן דור מגזימה או מוטה לאיזשהו צד - סו וואט ? בדיוק בשביל זה יש דובר צה"ל עם מערכת ענקית שיכול להגיב ! חשבתי שזו יח' הסברה לא יחידה לוחמת)
ישן 30-01-2007, 09:21
  יובל. יובל. אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.09.05
התנהלות בעייתית של דובר צה"ל+ניהול תחקירים

אין מקום לטענות שמושמעות נגד הגברת בן דור. היא אינה חוקרת ואינה שופטת ואינה מתיימרת להיות כזאת. היא אמנית שהפיקה סדרה בערוץ מסחרי. אין לה שום יומרות "להציג את האמת". גם הכתבות הן 95% ראיונות עם אנשים, שלכל אחד מהם יש אג'נדה והשאר זה צילומי סטילס קולנועיים.מי קבע שזו האמת? אני רואה בסדרה הזו סרט עלילתי ולא מותח במיוחד. הבעיה היא שלעיתים אין דרך "אובייקטיבית" להגיע לחקר האמת בתחקירים, והרבה שאלות נותרות פתוחות. האומנים והעיתונאים רואים בזה פתח לקונספירציות ומזימות, ובטוחים שהם, עם צבא הסטודנטים שלהם לתקשורת, יחשפו את האמת שצה"ל לא הצליח לגלות...חבל שדובר צה"ל נותן לסדרה יחסי ציבור חינם. לגבי קונספירציות-אני תמיד טוען שבמדינה המבולגנת שלנו לעולם לא ניתן היה לארגן משהו מורכב כמו קונספירציה או טיוח. ראבאק! ניסיתם פעם להשיג אישור מהביטוח הלאומי? יש לכם מושג איזה אי-סדר שורר ב"חלונות הגבוהים"?
ישן 30-01-2007, 11:58
צלמית המשתמש של צנחן1
  צנחן1 צנחן1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.01.05
בנושא הכאב הנוסף ...
בתגובה להודעה מספר 136 שנכתבה על ידי u-367 שמתחילה ב "לצנזר , צה"ל בתוכניות מהסוג הזה לא יכול ובצדק להשמיע את הצד שלו ולרדת לפרטי פרטים"

מצפייה בתכנית ברורה הסיבה שהמשפחות המצויינות והמופיעות בתכנית ביקשו להיחשף, מדובר במשפחות שמבחינתן בנם נהרג מסיבות שלא היו מחוייבות במציאות ולדעתן הצבא מטייח את חקירת המוות.

מבחינת הצבא, הוא כרגיל טועה בגישתו לתקשורת, לא מגיב בצורה נאותה, וגורם לאנטגוניזם. לצערי אי אפשר בעידן התקשורת הפתוחה והחוקרת להמשיך ולהסתתר מאחורי "כבוד המשפחות" ו"בטחון חיילינו", העם לא מקבל את זה ותאונות שבעבר לא היו מדווחות כלל מופיעות היום בעמודים ראשיים.

הצבא צריך להבין שדו"צ צריך להיות גוף מקצועי ולא מקום להעביר בו שירות בסבבה, צריך לקחת אנשי מקצוע כדובר צה"ל (אהבתי מאד את עודד בן-עמי), ולשכור אפילו את שירותיו של יועץ תקשורת מקצועי במקרים בהם הדבר דרוש. התנהלות דו"צ ברוב המקרים היא פשוט חרפה למקצוע ועלבון לאינטליגנציה.

ישן 30-01-2007, 12:22
צלמית המשתמש של u-367
  u-367 u-367 אינו מחובר  

שנלחמים על משהו מציבים מטרה ומצפים להישגים לא רק בצה"ל גם בחיים
בתגובה להודעה מספר 137 שנכתבה על ידי צנחן1 שמתחילה ב "בנושא הכאב הנוסף ..."

במקרים כאלו מה שהיה מניח את דעתם זה החזרת הבן - וזה גם אם הרמטכ"ל ישב בכלא לא יקרה.
אני לא בא ומדבר על רמת הדפ"ר והניהול ותיפקוד של דובר צה"ל , את זה אורנה בנאי עושה הכי טוב בארץ נהדרת,בסה"כ מנסה לברר מניע.
אתה יודע בדיוק כמוני או שלא ,שדרישות ההורים במקרים כאלו בסבירות נמוכה שימלואו-צה"ל השלים את התחקירים ומעטים המקרים שבהם משתנים המסקנות \ המלצות שלהם .
את האזרח הפשוט היושב בבית שיושב בבית ולא אין קשר לצה"ל ,דברים כאלו צריכים לומר לו משהו ? קשה לי להאמין , יתרה מזאת , הורה שיש לו בן לפני גיוס או בזמן שירות מבין ויודע מה פירוש שירות ביחידה לוחמת , מודע לזה שיכולות לקרות אלף תקלות החל מתקלות אדיוטיות עד לרמה של נפילה בקרב.
אני כהורה (אם אהיה כזה מתי שהו )מתוך הבנה ברורה לטבעו של שרות כזה ,שני דברים הייתי אומר לבן כשתי אופציות יחידות שעומדות לרשותי:
א, שב בבית , צה"ל לא מסוגל לשמור עליך כמו שאני שומר עליך.
ב, שמור על עצמך ושיהיה בהצלחה.

תוכנית כזאת לא דרושה ע"מ להבין כמה מטומטמות לעיתים התאונות בצה"ל כמה זה מיותר וכמה צריך להפיק לקחים ע"מ לשפר להמשך, זה דבר שצה"ל יודע לעשות וידע לעשות.
בפני האדם הפרטי עומדות 2 אפשריות מאוד פשוטות נוכח זה . לא לשלוח לשירות את בניו או את עצמו או לקבל על עצמו את האחריות וההבנה שלא משנה כמה טובים יהיו רוב המפקדים בצה"ל סיכוי טוב שיקרה אסון בגלל טעות אדיוטית .
שיתנו לילדים לנוח בשקט , המשפחות, אורנה דור, וחברי הפורום הנכבדים .

נערך לאחרונה ע"י u-367 בתאריך 30-01-2007 בשעה 12:31.
ישן 30-01-2007, 12:42

כשיהיה לך בן חייל - גם תרצה שהתחקור בצה"ל יהיה אמיתי ומעמיק ומבוסס
בתגובה להודעה מספר 138 שנכתבה על ידי u-367 שמתחילה ב "שנלחמים על משהו מציבים מטרה ומצפים להישגים לא רק בצה"ל גם בחיים"

רק לפני שבוע הייתי בכנס שעסק בעיקר בתחקור לקוי עד תמוהה של אחת מיחידות העילית של צה"ל.

מתוך כל היחידה שהשתתפה בארוע המסויים ההוא (והמתוקשר היטב) - הגיע לתחקור רק מס' 2 של היחידה וטווה שם מסכת של אגדות שבדיעבד גרמו בעיקר נזק.

בעקבות התחקיר שבוצע במקביל כתחקיר מבצעי וכדו"ח תעודי של מחלקת ההיסטוריה של צה"ל - מתברר שהבחור כיכב בארוע, וכל השאר בעיקר פישלו. בלעדיו כנראה המבצע היה מסתיים בכישלון טוטאלי. בין היתר התהדר בפגיעה ב-3 אנשים לפחות - כאשר ישנן כ-15 עדויות של חיילים אחרים בכוח - שהנ"ל לא פגע אף לא באחד מהם...

מה אתה למד מזה על איכות התחקיר? האם היה מקובל עליך שצה"ל יתחקר ארועים באיכות שכזו? ואיזה מסקנות ניתן להפיק מתחקיר שכזה? ומה הסבירות שמחדל, אם היה, לא יקרה שוב?

ישן 30-01-2007, 12:54

זה לא היתה חידה...
בתגובה להודעה מספר 140 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "תרשה לי לנחש, מבצע יונתן?"

אבל מי שהתהדר בתחילת האשכול ביכולת התחקור של כוחות ירוקים, וכשאני שומע מה שקורה בתחקיר מבצעי והיסטורי של יחידת עילית - שמסתכם בהסתמכות על עדותו של אדם בודד, שבאותה הזדמנות משנה את ההיסטוריה מקצה אל הקצה, סותר ממצאים בשטח, ודברים שכולם יודעים שאינם נכונים.... אז מעבר לדיון באיכויותיו של איש עצמו שמהדר עצמו כשהוא דורך על גופות - אני בהחלט שואל את עצמי מה איכות התחקור, ואם בכלל התחקור הזה נעשה על מנת להגיע לתחקור אמיתי - או סתם כדי למלא דפים בטקסט.

ושוב - לא מדובר ב"סתם יחידה" וב"סתם ארוע שיגרתי" - מדובר בארוע שעשוי להשליך על שורה שלמה של ארועים בעתיד..

אגב - היום בערב התייחסות לארועים שקרו בחיל האוויר (אסון הכבל, הרשת ותאונת היסעורים)

נערך לאחרונה ע"י Soloavia בתאריך 30-01-2007 בשעה 12:56.
ישן 30-01-2007, 13:27
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

חבר מתאריך: 28.10.01
הוא לא יכול להיות טוב יותר מאשר בחיל האוויר, שכן שם התחקיר הוא מקצוע
בתגובה להודעה מספר 142 שנכתבה על ידי u-367 שמתחילה ב "קישקוש,לא התהדרתי ולא גרביים ,אמרתי ואני עדיין אומר שהוא לא פחות טוב ממה שעושה ח"א"

כאשר אתה רואה שחיל האוויר מוציא מכרזים על רכישת מכשור מתקדם יותר ויותר שמטרתו היחידה
היא שיפור היכולת לתחקר אירועים, וכאשר אתה רואה את ההשכלה הכללית של המומחים המועסקים
בחיל האוויר, בתחום הספציפי של חקר ביצועים - אין אפשרות, אלא להסיק שחיל האוויר בנה תרבות
של תחקירים שהיא ברמה גבוהה יותר משאר צה"ל, וראוי ששאר הצבא ילמד לחקות אותו. חיל
האוויר אינו מושלם והרבה דברים בו יכולים להיות מבוקרים - אבל בכל הנוגע לנושא תחקירי אירוע
(גם של הצלחות) - הם מודל לחיקוי, לכל שאר המערכת. זו אחת הסיבות שרמטכ"ל מחיל האוויר
בהחלט יכול להועיל לצבא (וכשלונו הספציפי של דן חלוץ, לא צריך לפסול בעתיד אף מח"א אחר,
כמועמד ראוי לרמטכ"לות).
ישן 30-01-2007, 13:40
  YGH YGH אינו מחובר  

לא נכנסתי לויכוח, למיטב זכרוני,
בתגובה להודעה מספר 141 שנכתבה על ידי Soloavia שמתחילה ב "זה לא היתה חידה..."

ויש לי בטן מלאה על תרבות התחקירים הצה"לית. בכל אופן, יש כמה נקודות שראוי לציין:
1. התחקיר ההוא נעשה לפני שלושים שנה. קצת קשה להביא אותו כראיה למשהו *היום*, גם אם אני מכיר כמה סיפורי זוועה בעצמי.
2. כדי להשוות בין תחקירים של חה"א לתחקירים של כוחות היבשה, יהיה מעניין אם מישהו יבחן אופי פעילות זהה - למשל, תחקירים של יחידות מיוחדות של חה"א בשנים האחרונות מול יחידות מיוחדות יבשתיות בשנים האחרונות. לא ידוע לי על השוואה כזו, וזו גם תהיה השוואה יותר רלוונטית מאשר לתחקור קרבות אויר, מכמה וכמה סיבות - הן בגלל אמצעי התיעוד השונים לגמרי, והן בגלל שלתחקר קרב אויר זה דבר הרבה יותר פשוט מלתחקר קרב אוגדתי בן יומיים.

גלריית התמונות שלי

ישן 30-01-2007, 20:34
  אבי ש. אבי ש. אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.08.06
שלום,

התאפקתי מלהגיב בימים האחרונים לאשכול הזה.
בימים האחרונים שמעתי את תגובת דו"צ לסידרה ופשוט אינני יכול להתאפק.
אינני מבין מדוע צולבים את הבימאית?, הרי היא לא כפולה של נסראללה, אין לה מתמודד למשרת מפקד מז"י שהיא רוצה לדחוף קדימה, אנא הבהירו לי אם ישנה איזו אג'נדה נסתרת שאינה ברורה לי!!.
אני שירתתי בגזרה כאשר נהרג חן כינרתי בטייבה באסון ההתחשמלות הראשון ואחרי מספר חודשים הופמן וחודיידה נהרגו באותו המקום באותה סיטואציה.
מה אמורה להרגיש משפחה שאיבדה את היקר מכל באסון מטומטם כל כך??, למה הלקחים לא נלמדו לאחר המוות הראשון??, מה יש לדובר צה"ל לומר על כך?? והנורא מכל הוא שהמח"ט אז הוא היום אלוף ןעןלם כמנהגו נוהג.
בתחילת הסדרה נאמר שחצי מתוך 1200 ההרוגים בלבנון הם מאש כוחותינו, אינני יודע אם הנתון נכון אך גם 10% הם הרבה יותר מדי ( אני מניח שגם 1 זה יותר מדי ) אך בפעילות לחימתית ישנם נפגעים ותקלות.
השאלה היא האם בצה"ל ישנה מערכת שמתחקרת ומפיקה לקחים מכל מקרה נורא שכזה?, האם ישנו תהליך של שיפור בצה"ל? ואינני מתכוון לחיל האוויר שם זה יחסית פשוט מכיוון שהסביבה מנוטרת תמידית להבדיל מחי"ר שהוא תחום הרבה יותר בעייתי.
בתחום העיסקי היום ישנה שאיפה לשיפור מתמיד, הבנה ששיפור הוא דרך חיים ולא נקודה מסוימת, ישנן שיטות כמו קייזן בנושא זה.
אני נחרד מהמחשבה שבני הקט ייצטרך לשרת בעתיד הלא רחוק כחפ"ש בצבא כזה.
אני מקווה שנבין שהבמאית אינה הבעיה, השתלחות בה אינו הפיתרון, ושלמידה לשיפור הוא הדרך היחידה מפני שהאויב תמיד משתפר ותמיד מתייעל בשיטותיו.
בברכה,
אבי ש.

ישן 30-01-2007, 22:10

התאכזבתי
בתגובה להודעה מספר 150 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "בהיבט התוכנית הערב על חיל..."

הדיון נסב סביב זוטות במקום במהות הדברים. אלו עלו, אבל לא בדגש הראוי.

התוכנית עסקה בעיקר בשני דברים:
1) למה לא הותקנה קופסה שחורה ביסעורים לפני התאונה
2) האם פרקו את חומרי הנפץ שמיועדים לכאורה להשמדת המסוק, כאשר עלו עליו חיילים

אז הנה דברים שלא נאמרו בתוכנית - וראוי היה שיאמרו:

1) אין קופסאות שחורות במטוסים צבאיים - כי אין כאלה בכל העולם. גם אחרי התאונה הזו - כמיטב ידיעתי - מערכות התיעוד אינן מותקנות ב-100% מהסד"כ ואינן מופעלות בכל טיסה. אם זה לא כך - אשמח אם יהייה מי שיתקן. הטענה כאילו קופסה שחורה היתה יכולה לחשוף תמונה נאמנה של הארועים במהלך 30 השניות שבין הפגיה באוויר והפגיעה בקרקע - אינה מבוססת מאחר שתסריט שהוצג - כאילו נפלט כדור אל תוך חומר הנפץ, שגרם לפיצוץ על הקרקע - אינו מסוג הדברים שמערכת תיעוד שכזו מתעדת.
גם התסריט הזה נראה לי הזוי למדי (לאמיל - מדובר על טענה כאילו הצליח הטייס לבצע נחיתת חרום לאחר שרוטור הזנב התנתק מהמסוק [ע"ע מקרה התרסקות היסעור בהנחת אבן הגבול] הכוח שבמסוק סבר שהמסוק נפגע מטיל בשטח לבנון ונערך להסתערות מן המסוק. במהלך ההתארגנות במסוק - נפלט כדור אל תוך חומר הנפץ שיועד להשמדת המסוק - וגרם לפיצוץ על הקרקע)

2) הנושא מידע ממקור ראשון - אני יכול להגיד שכל ההרוגים בשאר ישוב - נהרגו כתוצאה משבר במפרקת שנגרם כתוצאה מפגיעת המסוק בקרקע - כמו שאתם יודעים - בעקבות התאונה הזו החל פיתוח מערכת כריות אוויר לריכוך הפגיעה.

לא הוזכר כלל נושא התחמושת הרבה והבלתי נצורה שבמסוקים
לא הוזכר כלל נושא תרומת חומרי המבנה של המסוק להיעדר שרידים לאחר השריפה (המסוק מכיל הרבה חלקי מגנזיום)
לא הובאו מסקנות של ממש מתוך ועדת החקירה.

מנגד - הועלו טענות מוצדקות בהחלט לגבי קידום רוחבי של חלק מן המעורבים, והחזרתו לשרות של מפקד הטייסת - לאחר שזה הודח (ובצדק) ע"י ועדת החקירה.

דווקא הכרתי חלק מהחומר (לצערי גם את אחד ההרוגים, שהיה בנה של המחנכת שלי), וחלק מן המסקנות, והתאכזבתי מאיכות התחקיר.

חבל...

ישן 30-01-2007, 23:31
צלמית המשתמש של Fang
  משתמש זכר Fang מנהל Fang אינו מחובר  
מנהל בפורום צבא וביטחון

חבר מתאריך: 26.11.05
Facebook profile
זה לא הכל
בתגובה להודעה מספר 152 שנכתבה על ידי Soloavia שמתחילה ב "התאכזבתי"

בתחקיר הועלו שאלות נוקבות על האווירה בטייסת, הנהלים, ההוראות, תחומי אחריות ולבסוף על הבריחה מאחריות.
רואיינו טייסי מסוקים, אנשים מעורבים ובני משפחה שמסרו תמונת מצב על דברים כאלה, לדוגמה:
- לא היו הוראות מפורשות על טיסה במבנה, מי מוביל ומי מובל על כל המשתמע מכך
- נאמר להם לחוג באוויר לפני חציית הגבול ולמעשה כל אחד עשה זאת כפי שניראה לו ולא בצורה מסודרת ובטוחה ובעיקר לאור העובדה שהשתמשו באמר"ל שמגבילים את הראייה ההיקפית
- קציני תצפית קרקעיים לא היו במקומם על מנת לתת אישור סופי מכיוון שהלכו לאכול מבלי לדאוג למחליפים ולמעשה הפקירו את העמדה שלהם בזמן ששני מסוקים עמוסים חיילים ממתינים להם באוויר
- כל נושא החנ"פ היה מאד לא ברור, אם היה נוהל ברור שאומר אסור חנ"פ על מסוק עם חיילים מדוע לא הוסר (העדויות של תושבי כפר ברוך שהיו פיצוצים אדירים לאחר ההתרסקות, אולי אמל"ח של החיילים?)
- לתקשורת הודלף שלרס"ן ישיש עדן ז"ל היו בעיות בריאות שייתכן ופגעו בכשרות הטיסה שלו, מייד נישאלה השאלה, אם הוא לא היה כשיר מדוע מלכתחילה צוות לטיסה?
- בתדריכים לפני טיסה היו הוראות מפורשות של מה לעשות ומה לא, אך לפתע ניזרק לחלל "טיפ" של דפ"א נוספת שהיא משהו כמו "אפשר לעשות זאת, אבל זה על אחריותכם", מה זה הדבר הלא ברור הזה?
- לבסוף המלצות וועדת החקירה שבסופה במרחק השנים, מי שלכאורה היו אמורים לשאת באחריות לא עשו כן ומי שניזרק מהתפקיד (מפקד הטייסת) קיבל בעיטה מעלה להיות נספח צה"ל בוושינגטון.
לא היו נענשים בקריירה או בתנאים האישיים ובוודאי לא מעצרים או כלא.

יכול להיות שהתחקיר הזה חטא לאמת ויכול להיות שלא, דבר אחד ברור שהתנהגות צה"ל וחיל האוויר בפרט מול המשפחות השכולות היתה מאד מוזרה וגרמה להם להסתייע בבג"צ לצורך קבלת מענה על שאלות שהתשובה עליהם היתה צריכה להיות טריוויאלית וברורה.

אני יצאתי עם הרגשה מאד קשה מהסרט הזה, אני מניח שגם אחרים.

יהי זכר ההרוגים ברוך

ישן 31-01-2007, 00:47
  Tal53 Tal53 אינו מחובר  

גם אני יצאתי עם הרגשה מאוד קשה
בתגובה להודעה מספר 156 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "זה לא הכל"

עד כמה נמוך יכולה הכתבת לרדת, כמה עובדות היא מכונה לסלף, כמה צילומי תקריב של הורים שכולים הכול כדי ליצור דרמה ורייטינג על חשבון המפקדים וההורים השכולים.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Fang
בתחקיר הועלו שאלות נוקבות על האווירה בטייסת, הנהלים, ההוראות, תחומי אחריות ולבסוף על הבריחה מאחריות.
רואיינו טייסי מסוקים, אנשים מעורבים ובני משפחה שמסרו תמונת מצב על דברים כאלה, לדוגמה:
- לא היו הוראות מפורשות על טיסה במבנה, מי מוביל ומי מובל על כל המשתמע מכך
- נאמר להם לחוג באוויר לפני חציית הגבול ולמעשה כל אחד עשה זאת כפי שניראה לו ולא בצורה מסודרת ובטוחה ובעיקר לאור העובדה שהשתמשו באמר"ל שמגבילים את הראייה ההיקפית

כנראה הנקודה החשובה ביותר בתחקיר. העדר מוביל לטיסה למרות שהיה בא אלמנט של טיסת מבנה. פשע? אחריות? טעות? גדול על הכתבת...

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Fang
- קציני תצפית קרקעיים לא היו במקומם על מנת לתת אישור סופי מכיוון שהלכו לאכול מבלי לדאוג למחליפים ולמעשה הפקירו את העמדה שלהם בזמן ששני מסוקים עמוסים חיילים ממתינים להם באוויר

הכתבת סותרת עצמה, האב השכול מדבר על מישהו שהלך לאכול והכתבה מדברת על חמ"ל שהיה בשיפוצים וקצין שהיה במיקום אחר. כיצד הדבר גרם לתאונה? כנראה שאין קשר.
ציטוט:
במקור נכתב על ידי Fang
- כל נושא החנ"פ היה מאד לא ברור, אם היה נוהל ברור שאומר אסור חנ"פ על מסוק עם חיילים מדוע לא הוסר (העדויות של תושבי כפר ברוך שהיו פיצוצים אדירים לאחר ההתרסקות, אולי אמל"ח של החיילים?)

על פי הכתבת (נפלט לה פעם אחת) האיסור לטוס עם חומר הנפץ נקבע לאחר התאונה ולא לפני. על פי וועדת החקירה כל ההרוגים היו מהנפילה ולא מפיצוץ (אבל למה להכניס לסרט דברים הסותרים את התזה) רוב הפיצוצים היו מאמצעי לחימה שנשאו הלוחמים.
ציטוט:
במקור נכתב על ידי Fang
- לתקשורת הודלף שלרס"ן ישיש עדן ז"ל היו בעיות בריאות שייתכן ופגעו בכשרות הטיסה שלו, מייד נישאלה השאלה, אם הוא לא היה כשיר מדוע מלכתחילה צוות לטיסה?

אפילו בסרט המגמתי הזה נאמר שהוא היה בריא כמו 95% מהאכולוסיה בגילו וכשיר בהחלט להטיס את המסוק
ציטוט:
במקור נכתב על ידי Fang
- בתדריכים לפני טיסה היו הוראות מפורשות של מה לעשות ומה לא, אך לפתע ניזרק לחלל "טיפ" של דפ"א נוספת שהיא משהו כמו "אפשר לעשות זאת, אבל זה על אחריותכם", מה זה הדבר הלא ברור הזה?

אוי, לא כל מה שקורה במציאות מופיע בנהלים הכתובים. איך קורה דבר כזה, התדריך צריך לחזות כל מה שעלול להתרחש וכול נושא בעולם ולכסות אותם. טיפ, לי נוח לעשות משהו בצורה אחת ולאחר בצורה אחרת. לא כל דבר צריך להיות נהל. אם... התוכנית הזאת היתה מעט רצינית אולי היו דנים בהבדל בין טיפ לנוהל ונהלי הטיסה לפני התאונה.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Fang
- לבסוף המלצות וועדת החקירה שבסופה במרחק השנים, מי שלכאורה היו אמורים לשאת באחריות לא עשו כן ומי שניזרק מהתפקיד (מפקד הטייסת) קיבל בעיטה מעלה להיות נספח צה"ל בוושינגטון.
לא היו נענשים בקריירה או בתנאים האישיים ובוודאי לא מעצרים או כלא.

בדיוק, למה לא מצאו את מי "שהרג את הבן שלו"???
אולי כי לא בכול תאונה כזאת יש אשמים?
אולי כי הטעויות שעשו הן מינוריות וברור שלא גרמו ישירות לתאונה.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Fang
יכול להיות שהתחקיר הזה חטא לאמת ויכול להיות שלא, דבר אחד ברור שהתנהגות צה"ל וחיל האוויר בפרט מול המשפחות השכולות היתה מאד מוזרה וגרמה להם להסתייע בבג"צ לצורך קבלת מענה על שאלות שהתשובה עליהם היתה צריכה להיות טריוויאלית וברורה.

אני יצאתי עם הרגשה מאד קשה מהסרט הזה, אני מניח שגם אחרים.

יהי זכר ההרוגים ברוך

אכן יכול להיות שהתחקיר לא היה טוב אך לא מהסרט הזה נלמד על כך. ההורים מחפשים אשמים כפי שהם עצמם חזרו ואמרו והכתבת מנסה לנגח באמצעותם כל מה שזז.
כמו שכבר כתבתי, העובדה שהכתבת מתעלמת מההבדל בין טעות לרשלנות, ומהבדל בין ניהול של חברת הפקות לצבא שאמור לקחת סיכונים, היא פשוט מחפשת דרמות.
לדעתי המניפולציות שהוצגו היום הן הרבה יותר רחבות מאלו שהוצגו בתחקיר המפורסם של אילנה דיין.

ישן 31-01-2007, 01:43

בתגובה להודעה מספר 157 שנכתבה על ידי Tal53 שמתחילה ב "גם אני יצאתי עם הרגשה מאוד קשה"

מסכים בהחלט טל, ניסוח מעולה...
תוספות למחשבה:
בתחום הסבוך של טיסה צבאית, טעות קטנה יכולה לגרום לאסון גדול....ואני מדבר על טעות, לא על מחדל לא על הפקרות ולא על פשע....סתם טעות, אותה טעות נעשית בכל תחום אחר בכל יום, עורכי דין עושים טעויות כאלה, מתכנתי מחשבים, המוכרת בסופר...כל אחד מאיתנו עושה טעויות כאלה...מה ההבדל? שבטיסה צבאית כשעושים טעות כזו קורה אסון גדול...זה ההבדל היחיד, ישנם 2 פתרונות בלבד לעניין: פתרונות טכנולוגיים (כסא מפלט, מערכת למניעת התנגשויות, כריות אוויר וכו'..) והפתרון הנוסף- לא להילחם במלחמות ולא להשתמש בכלי תעופה צבאיים (ואני לא כותב זאת בציניות- יש מדינות שעושות זאת...)
לצערי זה המצב, רובם המוחלט כמעט של תאונות הטיסה הקרבית נובע מכך שהעסק הוא מסובך ומסוכן וקל מאוד לעשות טעויות....ולא בגלל רשלנות או מחדל....
כל טוב.
אמיל.

ישן 31-01-2007, 05:30
צלמית המשתמש של u-367
  u-367 u-367 אינו מחובר  

לאותו מקור ראשון -ברשותו ממצאים פתולוגים של הלוחמים ,איך קבע שכולם מתו משבר במפרקת ?
בתגובה להודעה מספר 152 שנכתבה על ידי Soloavia שמתחילה ב "התאכזבתי"

ציטוט:

2) הנושא מידע ממקור ראשון - אני יכול להגיד שכל ההרוגים בשאר ישוב - נהרגו כתוצאה משבר במפרקת שנגרם כתוצאה מפגיעת המסוק בקרקע - כמו שאתם יודעים - בעקבות התאונה הזו החל פיתוח מערכת כריות אוויר לריכוך הפגיעה...

רס"ן שלומי כהן לימים מג"ד 12 ומח"ט מי"ל של "אלכסדרוני" במלחמת לבנון השנייה היה אחד ממפקדי כוחות הפינוי בזמן נפילת המסוקים- כולם נהרגו במקום זה נכון ובנוסף הנ"ל בלשונו העיד על תמונות קשות מאוד של חיילים הרוגים במקום ,גופות חרוכות אברים קטועים וכ"ו, מתוך הכרות אישית עם האדם ושירות משותף עם הגדוד שלו חודשים ארוכים בקו עיישיה-ריחן אני מאמין לו , ומין הראוי שתדע זה לא שאני טוען שלא היו אופי כזה של פגיעות בכלל אך אדם שנשברה מפרקתו נראה ב 95% כאדם ישן ,כך שאם לא קראת ממצאים ודו"חות פתולוגים של ההרוגים טענת "המקור" נדחית על הסף .
טענה זו שאומרת שחיילים מתו כתוצאה משבר במפרקת נאמרה ע"מ להוכיח שהחיילים שברו את מפרקתם כתוצאה מנפילה והטחת המסוק על הקרקע , וזה לדעתי לא מה שקרה שם אם וכאשר מדברים על פיצוץ באויר שגרם להתרסקות.
מה קרה באויר , אני מניח שמה שיקרה לך כנהג הם לא תדע לשמור מרחק ממני על הכביש , פשוט נעשה תאונה.
ובגלל שאין עדות אחרת ובגלל שקופסא שחורה יכלה לתרום המון מבחינת נתונים על מה שאירע, וכל המעורבים בעניין מתים ,בזה היה צריך להסגר העניין, וכל הדיבורים גם בתוכנית וגם כאן לא מוסיפים כבוד לאף אחד .
היה ויש קצין כזה, שהלך לאכול הוא לא היה נוכח בזמן בחמ"ל וגרם לזה שהם המתינו 10 דקות באויר וחגו במעגלים, אני תמה אם זה דבר שבפועל לא קורה כל הזמן , ואם לא מתאמנים על כאלו דברים,והקצין הזה אגב שהלך לאכול ,שיביא להבא את צלחת האוכל לתוך החמ"ל,או שמבחינתי לפחות יגווע ברעב ולא יאכל כלום כל היום כאשר מדובר באישורים קריטים שהוא אמור לתת.
התוכנית הזאת מתאימה יותר לשידורים הרצים של ימי הזכרון לחיילי צה"ל , וגם זה בספק.
קח בחשבון דבר נוסף, כוחות חי"ר שעולים על מסוק עולים עם תחמושת ופק"לים לסד"כ של פלוגה \מחלקה ובהתחשב בכך שהמסוקים היו מיועדים להגיע למוצב הבופור מאוד יתכן שהיו עמוסים בתחמושת ברמת גדוד חי"ר ושריון , בלי קשר לדבר ההזוי הזה שעליו אני שומע פעם ראשונה ( מנגנון השמדה עצמית) ,פיצוץ של דבר כזה כתוצאה מהתנגשות יכול להיות גם באויר וגם על הקרקע .
כל התוכנית הזו , לא מדברת על עובדות ,לא מציגה תחקרים מעמיקים, לא בוחנת את הדברים היותר מורכבים אלא מסתמכת על דעתם העקרית ברובה של משפחות והורים שכולים ועל זה בעיניי אין סליחה ומחילה גם בפרק זה וגם בשאר הפרקים.
אני רק לא מבין על איזר יושר והגינות מקצועית - עיתונאית דיברה הגברת דור בראיון שהיה איתה לפני כמה ימים ברשת ב .

ישן 31-01-2007, 10:11

בתגובה להודעה מספר 162 שנכתבה על ידי noamlaw שמתחילה ב "לשם שינוי אמיל- אני חושב כמוך."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי noamlaw
זה לא אומר שצריך להשתיק את ההורים או מי שחושב שצריך לחקור אם נראה לו שהחקירה לא מוצתה.
כשמגיעים לשופט זמיר והוא כבר עוצר את זה. זה בעצם הסוף.

מעולם לא טענתי שצריך להשתיק מישהו.....אפילו לא את אורנה בן דור, גם אם הכתבה שלה היא ביזיון עיתונאי...
אפשר לחקור את התאונה הזו ללא סוף ותמיד לגלות עוד...אבל בסופו של דבר התאונה (בסבירות גבוהה מאוד..) נובעת מטעות ניהולית ברמה קלה/בינונית (שלבדה לא היתה צריכה להביא לתאונה..) וטעות טיסתית ברמה בינונית/גדולה (שגם אותה יש לציין, ביצע כל טייס בחיל האויר לפחות פעם אחת....וההבדל בין התאונה לבין רוב המקרים האחרים הינו רק המזל..).
אמיל.

ישן 31-01-2007, 11:12
  יסעור יסעור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.02.05
התייחסות לכתבה
בתגובה להודעה מספר 163 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=noamlaw]זה לא אומר..."

הובלת מבנה

ניתן לבצע המשימה במבנה או כבודדים.
אם המסוקים היו מיועדים להנחתה בשני מוצבים שונים אזי הסבירות הגבוהה היא כי הם היו אמורים להכנס כבודדים.

במסגרת מעגלי ההמתנה נתן לביצוע בשלושה אופנים

1 הפרדת תאי שטח וביצוע המעגלים כל אחד בתא השטח שלו.
2 טיסה במעגלים גדולים אחד אחרי השני טסים פתוח במרחקים גדולים
3 טיסה במבנה במעגלים

הכל כשר וטוב ולשיקול הצוות.

בדיקת תאורות

לא נוהל מסובך ולא נעליים !!

במסגרת נוהל חציית קו המסוקים מכבים את התאורות החיצוניות ובודקים אחד את השני לכך שלא נותר אור דולק.
משמעות כניסה לשטח מאויים עם אור דולק ידועה.
במסגרת הבדיקה טסים שני המסוקים במקביל ובודקים אחד את השני.
עניין שלוקח לא יותר מדקה.

חסימת האמר"ל את שדה הראייה
בכתבה תיאר ראובן פדצור כאילו מדובר בצינור באורך חצי מטר בקוטר 2.5 ס"מ - בולשיט !!
יש נו שדה ראייה רחב דיו וככה טסים ומבצעים את כל משימות הלילה, הנ"ל לא מהווה גורם מסייע לתאונה.

מטעני השמדה במסוקים.
בטיסות חוצות קו יש צורך במטענים מסוג זה למקרה נטישת המסוק על הקרקע.
דובר על כך שבהטסת לוחמים אין לטוס עם המטענים הללו.
ומה קורה אחרי הנחתה כשמסוק חוזר ריק?
בכל מקרה גם אם היו מטענים שהתפוצצו הם לא קיפדו חיי אדם.

כשיסעור נשרף ישנה כמות אדירה של מגנזיום שנדלקת וגם מתפוצצת בתוך תא הנוסעים בנוסף לתחמושת שהלוחמים נשאו איתם.

הטענה כי כדור נפלט על אחד המטענים היא הזיה
המסוק סבל מכשל מבני חמור באיזור הזנב כתוצאה מההתנגשות ובסוף הפיינל במעמד השיכוך וההאטה כשל הזנב והמסוק צנח לקרקע, אם מטעני ההשמדה היו מתפוצצים באוויר הפיזור של החלקים היא ברדיוס נרחב והמסוק לא היה צונח לקרגע כגוף אחד אלא מתפרק לחתיכות קטנות באוויר.
שום מטען לא התפוצץ באוויר !!

"טיפים" בטייסות -

מקצועיות היא כשעושים את הדברים בדיוק לפי הספרים. מקצוענות היא כשעושים את הדברים בדיוק לפי הספרים באופן מלוטש.
אין "טיפ" שניתן במעמד התדריך אשר נוגד או סותר את התו"ל או הוז"א או כל דבר כתוב !!

אווירה בטייסת והשמצות לגבי מפקד הטייסת וכו'... פשוט גועל נפש מדובר בהשמצות של אנשים שאין להם שמץ של מושג לגבי אופן התנהלות הטייסת - לא אתייחס לכך.

לסיכום : אווירת ה"עליהום" של התקשורת על הצבא תהווה גורם מסייע להפסד שלנו במלחמה הבאה על כל המשתמע מכך!!

זה סעיף שניתן להכניס אותו כבר עכשיו לוועדת החקירה לכשתקום.

נערך לאחרונה ע"י יסעור בתאריך 31-01-2007 בשעה 11:28.
ישן 31-01-2007, 13:02
צלמית המשתמש של RP.

מחזק+כמה נקודות
בתגובה להודעה מספר 164 שנכתבה על ידי יסעור שמתחילה ב "התייחסות לכתבה"

1. לא הוגדר מוביל מבנה? שהטייסים יגדירו מוביל מבנה ביניהם. לא מדובר פה על שני חיילים שהתגייסו אתמול אלא על טייסים ותיקים (אחד לפחות עם ותק של מעל 20 שנה). כל חי"רניק טיפש שהתגייס לפני שבוע יודע שבכל מצב יש מפקד משימה, ואם אין אז הכוח מגדיר אחד.

2. אמר"ל קטן? מה זה הבדיחה הזאת? זה מה שיש בכל העולם וכולם מסתדרים עם זה מצוין. לפי מה שהבנתי בלילה משתמשים במכשיר הדומה ל"עדי" ומניסיוני השדה ראיה הוא ממש לא קטן.

3. נוהל הורדת חומרי נפץ כשיש לוחמים - לפי מה שנכתב ע"י דו"צ בתכנית (זה הופיע למספר שניות מאוד קטן ולא הודגש) הנוהל הזה נכנס לתוקפו מתישהו ב-1997, והתאונה קרתה ב-97, אם הנוהל נכנס לאחר ההתרסקות אין פה התרשלות.

אין ספק שכנראה היו בעיות בנהלים בטייסת ועקב כך גם הודחו מפקד וסגן הטייסת מתפקידם (מי שחושב שנספח צבאי בוושינגטון הוא קידום אז הוא לא מבין יותר מדי), כנ"ל לגבי הקצינים הקרקעיים שמאיזה שהיא סיבה לא היו בעמדתם ולא הגדירו מחליף בזמן העדרותם.

אבל אני חושב שאפשר להגיד פה בלי יותר מדי הימור שהתאונה נגרמה באשמת הטייסים, כן, גם זה קורה. לא תמיד הדברים קורים באשמת הדרגות הגבוהות או המפקדים והם לא אחראים לכל תאונה.
מישהו חושב שבעקבות כל תאונת דרכים צבאית צריכים להדיח את מפקד מז"י את מפקד מבק"א? ברור שלא. כנ"ל לגבי האירוע הנ"ל.

מה שכן חבל שבדו"צ לא מפעילים טיפת מחשבה, מנסים להסתיר דברים שאין איתם בעיה, ויוצרים אנטיגוניזם אצל ההורים במקום לבוא לקראתם שאפשר, לתת להם את כל חומר החקירה האפשרי.
ישן 31-01-2007, 13:48

קופסא שחורה
בתגובה להודעה מספר 159 שנכתבה על ידי u-367 שמתחילה ב "לאותו מקור ראשון -ברשותו ממצאים פתולוגים של הלוחמים ,איך קבע שכולם מתו משבר במפרקת ?"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי u-367
ובגלל שאין עדות אחרת ובגלל שקופסא שחורה יכלה לתרום המון מבחינת נתונים על מה שאירע, וכל המעורבים בעניין מתים ,בזה היה צריך להסגר העניין, וכל הדיבורים גם בתוכנית וגם כאן לא מוסיפים כבוד לאף אחד .

קופסא שחורה הוא מושג שמתייחס לאחד משני מכשירים:

1) רישום נתוני טיסה
2) רישום הקלטות קוליות של שיחות במערכת הקשר הפנימית והקרקע

מאחר שהטענה היא שהמסוק התפוצץ כתוצאה מיזימה של חומרי הנפץ - הרי שלא מדובר בנתון שאמור להרשם במערכת.

לימים, וזה לא הוזכר, נישלחו הקלטות נתוני המכ"מ והקשר אל מעבדות נאס"א - שיצרו על פיהן הדמייה תלת מימדית של נתיבי המסוקים ואופן ההתנגשות.

ישן 31-01-2007, 13:05
  yonatan_sh yonatan_sh אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.01.06
כמה דברים:

דבר ראשון, בקשר לטענה שכל החיילים נהרגו מיד עם פגיעת המסוק בקרקע משבר במפרקת, אני לא יודע אם אתם זוכרים אבל הראו בתוכנית עדת ראייה לתאונה שנמצאה בסמוך למקום ההתרסקות של אותו מסוק מדובר (זה שלא התפוצץ מיד באויר) והיא אמרה שהיא שמעה מכיוון המסוק הבוער צעקות של "הצילו אני נשרף". עד כמה אמין? ואם היא באמת צודקת במה שהיא אומרת זה משנה את כל סיפור המפרקת ודווקא מחזק את סיפור החומר נפץ.
דבר שני, אני לא יכול להסכים יותר אם מה שאמר יסעור בקשר להפסד במלחמה הבאה. הציבור צריך להקיא כל נסיון של התקשורת לנגח את הצבא, ובטח שלא לקבל אותו כתורה מסיני כמו שאני רואה סביבי בכל מקום. בעשורים הראשונים לקיום המדינה וצה"ל, הצבא היה גוף הירואי וקדוש. אני בטוח שגם בתקופת 67 היו תאונות ומתו חיילים לחינם ומפקדים שהיו צריכים להיענש לא נענשו, אבל אז אף אחד לא ידע על זה ואף אחד גם כנראה לא רצה לדעת. צה"ל ניצח. מפקדים קיבלו החלטות (במקום לדאוג למה יהיה אם). האויבים שלנו ראו צבא חזק ומתוקתק וידעו שלא כדאי להם להתעסק עם צבא כזה. בימים שכאלה שבפריים טיים משודרות כל הזמן תוכניות כמו הנ"ל, שמתייחסת לצה"ל כמו אל איזה קייטנה בה המפקדים הם בעצם מדריכים לא אחראיים, בימים כאלה אני לא מתפלא לראות את נסראללה צוהל בהפגנה אל מול המון משולהב ומכריז קבל עם ועולם: "צה"ל חלש מקורי עכביש."

תעזבו לנו את צה"ל. תנו לו לנצח בשקט.
ישן 31-01-2007, 13:40

בתגובה להודעה מספר 171 שנכתבה על ידי yonatan_sh שמתחילה ב "כמה דברים:"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי yonatan_sh
דבר ראשון, בקשר לטענה שכל החיילים נהרגו מיד עם פגיעת המסוק בקרקע משבר במפרקת, אני לא יודע אם אתם זוכרים אבל הראו בתוכנית עדת ראייה לתאונה שנמצאה בסמוך למקום ההתרסקות של אותו מסוק מדובר (זה שלא התפוצץ מיד באויר) והיא אמרה שהיא שמעה מכיוון המסוק הבוער צעקות של "הצילו אני נשרף". עד כמה אמין? ואם היא באמת צודקת במה שהיא אומרת זה משנה את כל סיפור המפרקת ודווקא מחזק את סיפור החומר נפץ.

המסוק השני נפל באזור בית הקברות של דפנה - לא בדיוק במרכז היישוב.

כמו שראית - הוא עלה באש והתחיל להתפוצץ ולבעור באור ועשן רבים - כמו שמגנזיום בוער.

עכשיו תגיד לי כמה אפשר לבנות על ידות של מישהו ששמעה בתוך כל התופת והפיצוצים מישהו שהוא צועק, וגם להבין שהוא צעק שהוא נשרף.... לי זה נשמע מעט הזוי.

באשר לארוע עצמו - היו בו הרבה כשלים שסבבו אותו, אבל לא בהכרח גרמו לו. חלק אחר מן הדברים הם במישור הערכי, וכאן יש דברים שאולי ראויים למחשבה.

הכשל העיקרי היה בהתנהלות לאחר הארוע. אני לא יודע אם ניתן בעקבות זאת להאשים את המערכת בזדון או סתם בשלומיאליות או יותר נכון - בהלם כללי.

דו"צ סרב להגיב לכתבה - אך לפי מה שראיתי בפרומו - הוציאו את ההקלטה - אבל תמללו את הדברים - כך שלא נותרו בלא מענה. חבל שדו"צ מתפקדים כמו דו"צ - ושהתוצאה מבחינת הצבא היא ממש כמו של דו"צ - ירי של כוחותינו ע כוחותינו - אבל זה כבר לדיון אחר....

ישן 31-01-2007, 15:20
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
בהחלט סולו
בתגובה להודעה מספר 172 שנכתבה על ידי Soloavia שמתחילה ב "[QUOTE=yonatan_sh]דבר ראשון,..."

אני ממש לא מבין את הצבא ודו"צ בפרט במקרים האלה.
הרי ברור שאת הכתבה ניהלו תולעי רייטינג שבחרו להדגיש עם קצת דרמה ופירוטכניקה כל מיני נקודות שלכאורה יעניקו לכתבה נופך אמין והירואי "הנה עם ישראל חשפנו לכם את האמת" וכל זאת בשם הרייטינג.
מבחינתם לא חשוב שהיו סתירות, לא חשוב שהציגו מצבים לא הגיוניים, לא חשוב שהציגו דברים לא קשורים והנורא מכל לא חשוב שמשתמשים בקורבנות ובמשפחות שלהם בצורה מניפולטיבית.
ההפקרות הזו ממש לא ברורה - אף אחד לא יכל לשים להם גבולות לפני שידור הכתבה? אין צנזורה? אין הגבלה גם על חופש העיתונות?

לדו"צ יש יחידת הסרטה שכבר הוכיחה את עצמה בהפקת סרטים (שתי אצבעות מצידון), לא מבין למה אף אחד שם לא יכול להכין כתבה מקצועית אמיתית שתהיה מבוססת על עובדות, על נכונות לשקיפות, על הסברה ועוד על כל מיני מרכיבים שירגיעו את הציבור ויחזירו את האמון בצבא

ממעבר על התגובות באשכול הזה ניתן לראות שהאנשים פה מבינים עניין ומסוגלים להפריח את מה שנאמר בכתבה, אבל תחשבו על הישראלי הממוצע שלא מבין עניין, בעיניו עכשיו צה"ל פושע

ישן 31-01-2007, 15:27
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 171 שנכתבה על ידי yonatan_sh שמתחילה ב "כמה דברים:"

עצימת העיניים שאתה כל כך נלהב לאמץ אותה היא בדיוק הסיבה למה שקרה במלחמת יום כיפור. צריך לדעת איך להעביר ביקורת, אבל לקדש את המערכת היא איוולת גדולה הרבה יותר.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 31-01-2007, 15:46
  offerd offerd אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 174 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "עצימת העיניים שאתה כל כך נלהב..."

אף אחד לא חושב שצה"ל פושע בדברים שהוא לא פושע בהם

אבל מה לעשות שבכתבה יצאו דברים שצה"ל לא ממש נראה במיטבו (אם לדבר בלשון המעטה)
שקיפות לא היתה כאן כלל
הדרך שבה מורחים הורים שצריכים לפנות לבג"צ כדי לקבל תשובות היא בושה

קטע הסרט שבו נראה בן אליהו מדבר להורים או גם לא משהו שיש להתגאות בו (אני מניח שגם הוא לא ממש מבסוט ממה שראו עיניו)
ועדיין לא קבלנו תשובות לשאלות הנוקבות שעלו בסרט בהתייחס לוועדת החקירה. איך יתכן שעברי שנחשב אדם קפדן ביותר נתן לוועדה לא לסגור פינות והשאיר קטעים לא מכוסים, אני בהחלט מסכים עם ההורים (נדמה לי שזה היה שליט) שבדיעבד טוען שהבחירה של עברי לא היתה נבונה גם בגלל שהיה בעצמו מח"א בעבר , גם בגלל שהיה מנכ"ל משרד הבטחון. אפילו שהוא נחשב חיצוני רוב העשייה הבוגרת שלו קשורה בקשר בל ינתק מהנחקרים שלו.

ומסכים אתך ביטיס שבגישה "הכל בסדר " לא נגיע רחוק (היתה לנו דוגמא אחת או שתיים לפני חצי שנה)

ישן 31-01-2007, 17:27
  yonatan_sh yonatan_sh אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.01.06
אני לא אומר לטייח
בתגובה להודעה מספר 174 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "עצימת העיניים שאתה כל כך נלהב..."

ובטח שלא לעצום את העיניים. אבל עכשיו זה לא הזמן הנכון לפתוח את מקרה אסון המסוקים. עכשיו, כשאמונת הציבור בצה"ל כ"כ מעורערת, זה לא הזמן לצאת בתוכניות כאלה, שמציגות את הצבא כגוף שרק מגן על קציניו, שמכסת"ח, או אפילו מה שנאמר בתוכנית האחרונה- "משתמש בחיילים כברווזים במטווח." דווקא עכשיו? אחרי מלחמה קשה שהשאירה את צה"ל פצוע ומצולק? דווקא עכשיו שהחיים של כל אחד ואחד מאיתנו תלויים בהצלחתו של הצבא הזה מול האיומים הרבים המקיפים אותנו?
ובכן, אם אתה עיתונאי, שכל מה שמעניין אותך זה הסיפור, הרייטינג, העיניין והרעש הציבורי שאתה יוצר, כן. בטח שעכשיו. אלא מתי? מתי לרדת על צה"ל יהיה יותר באופנה מעכשיו?
אבל אם אכפת לך אפילו קצת מהמדינה היפה הזאת ומהצבא שלה, עכשיו זה הזמן הכי לא מתאים. לדכדך. להוריד את המורל. לעשות תעמולה בשביל אויבינו.
מעניין אותי, לפני שנה, אי אפשר היה לדבר על הבחור ההוא מדובדבן שמת באימון? או על הדו"צים השונים שהוצגו? או על אסון המסוקים? לא. כי אז לא היה לזה את אותו רעש כמו עכשיו.

הכתבה הזאת היא בזיון אחד גדול ואני, שקורא פה די הרבה, הייתי מצפה מחבר'ה כמוכם, מילואמיניקים, לוחמים, פטריוטים, חבר'ה באמת חכמים, לראות את הטריק המלוכלך הזה ולהקיא אותו כמה שיותר מהר.
ישן 31-01-2007, 17:39
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 176 שנכתבה על ידי yonatan_sh שמתחילה ב "אני לא אומר לטייח"

אולי בגלל שאני איש מילואים, אני אומר: "כן ירבו!"
העובדה הפשוטה היא שרק לחץ שכזה יגרום לצבא להשתפר ולהתקדם. הרי ברור לכל בר דעת שלו דו"צ היה עושה את עבודתו נאמנה - התמונה בתכנית הייתה שונה. אתה רוצה להאשים מישהו בצורה בה התכנית נראית? תאשים את דו"צ! במקום לשתף פעולה, להלבין תחקירים ולבוא בגישת בכפיים הנקיות - הצבא והתנהלותו יוצרים את התחושה כאילו שיש מה להסתיר.

העובדה היא שזו לא המלחמה הראשונה שצה"ל נראה בה רע - ועד היום רמת החשיפה התקשורתית היתה נמוכה - ומה עשו עם זה? כלום!!! מי שחושב שהליקויים במלחמה האחרונה הם חדשים, מוזמן לבדוק את תחקירי חומת מגן - אלא שאז כולם היו לוייאליים וזה התפוצץ להם בפרצוף.

אז אני אומר "כן ירבו!". אם הצבא לא מסוגל להתחיל להתנהל בצורה מקצוענית בעצמו, אז נאלץ אותו לכך. וזה כולל את הצורה בה הוא מוצג בתקשורת!

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 31-01-2007, 18:53
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 178 שנכתבה על ידי yonatan_sh שמתחילה ב "ובכל זאת"

אז מה? כל דבר מגמתי ניתן להזים. צריך רק להחליט לפעול בצורה מקצועית ולעמוד מול הטענות.

ישן 31-01-2007, 21:14

בתגובה להודעה מספר 179 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "אז מה? כל דבר מגמתי ניתן..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ביטיס
אז מה? כל דבר מגמתי ניתן להזים. צריך רק להחליט לפעול בצורה מקצועית ולעמוד מול הטענות.

מסכים עם הכיוון הכללי שלך..
"כן ירבו"- בהחלט, אבל אני מעדיף שירבו כתבות יותר רציניות ושיכולות באמת להאיר את עינינו, לא סתם מיחזור של היסטריה שרק יגרום לצה"ל ללכת עוד אחורה...
נראה לי שדבר אחד עוד לא הפנמת, אין דבר כזה כזה "צה"ל"...צה"ל זה אתה ואני וזהו, בסך הכל קבוצה של אנשים, לא אירגון עם איזו קונסיפרציה, אפילו אם דו"צ היא לא בכיוון....
כתבות מעוררות היסטריה כגון זו יגרמו לנזק ולא לתועלת, כל דבר מגמתי ניתן להזים אתה כותב?.....תחזור לסרט של מייקל מור בנושא קולומביין.....יש סצנה מענינת שנוגעת לעיניננו, ההשוואה בין ארה"ב לקנדה כאשר מהדורות החדשות צמאות הרייטינג, ההיסטריות והמפחידות בארה"ב לעומת חדשות מאוזנות והגיוניות בקנדה...ואכן בקנדה אנשים לא תמיד נועלים את דלתות בתיהם ואילו בארה"ב....
שורה תחתונה- אם באמת הכתבה הזו היא שיקרית ומגמתית, היא גורמת נזק למדינה ולצה"ל (ולא אני ממש לא רוצה שיצנזרו אותה...) דו"צ יכול להקטין את הנזק..אבל רק להקטין!! וגם אם הוא לא עושה זאת וגם אם אתה כועס על מירי, אין זה תירוץ לרמה עתונאית עלובה לשקרים, לסילוף ולרמיסת גולגולת בדרך לעוד אחוז רייטינג...לכך אין תירוץ!!
אמיל.

ישן 31-01-2007, 21:37
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 183 שנכתבה על ידי יסעור שמתחילה ב "כן ירבו? הם רוצים לשפוך את המים עם התינוק !!!"

הם רוצים.

מה שזה עושה, זה לאלץ את המערכת להשתפר. למצער, הצבא עדיין לא זז בלי דחיפה של הציבור - הדוגמה הכי בולטת היא כמובן הטרטורים. בסופו של דבר חשיפות לא מחמיאות דורשות שיפור והתייעלות. אני מעדיף מצב כזה, מאשר שאף אחד לא יעשה כלום, לא תהיה ביקורת (ואפילו קטלנית) ויתנו לצבא להתנהל מעצמו. היו לנו 40 שנה ויותר כאלה וזה לא עשה לנו יותר מדי טוב.

מה שאני מקווה הוא, שהסדרה הזו תגרום לראשי הצבא להפסיק לעבוד בשיטת בת היענה ולהתחיל לפעול במקצוענות. אם זה יתרחש בתחום התקשורת, זה יתרחש בשאר הצבא גם כן.

ישן 31-01-2007, 21:45

בתגובה להודעה מספר 184 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "הם רוצים. מה שזה עושה, זה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ביטיס
הם רוצים.

מה שזה עושה, זה לאלץ את המערכת להשתפר. למצער, הצבא עדיין לא זז בלי דחיפה של הציבור - הדוגמה הכי בולטת היא כמובן הטרטורים. בסופו של דבר חשיפות לא מחמיאות דורשות שיפור והתייעלות. אני מעדיף מצב כזה, מאשר שאף אחד לא יעשה כלום, לא תהיה ביקורת (ואפילו קטלנית) ויתנו לצבא להתנהל מעצמו. היו לנו 40 שנה ויותר כאלה וזה לא עשה לנו יותר מדי טוב.

מה שאני מקווה הוא, שהסדרה הזו תגרום לראשי הצבא להפסיק לעבוד בשיטת בת היענה ולהתחיל לפעול במקצוענות. אם זה יתרחש בתחום התקשורת, זה יתרחש בשאר הצבא גם כן.

שלילי,
שוב, המצב האידיאלי זה ביקורת חכמה חיצונית והוגנת שתדחוף את "צה"ל"..להשתנות.
(כאילו שצה"ל זה לא חבורה של אנשים שבסך הכל רוצים רק שיהיה יותר טוב..אפשר לחשוב שהם ארגון עובדים..ושהטירטורים מעלים להם במשכורת..לכן רצו לטרטר..)..
אבל יש הוכחות בדיוק הפוכות למצב שאתה מתאר: הצבא האמריקאי (חברי האמריקאים מתלוננים ומקללים כל הזמן על השיניוים שהם נאלצו לעשות בעקבות הלחץ התיקשורתי והפוליטיקלי קורקט...) שמושפע ישירות מן הלחצים התקשורתיים...מוכיח אכן את יכולותיו הרבים במערכה העיקרית המוצלחת....
אם אני נאלץ לבחור בין תקשורת צמאת רייטינג לבין חוסר ביקורת חיצונית כלל, האפשרות השניה היא שתהפוך את צה"ל ליותר טוב (בסה"כ מדובר על אנשים טובים..)..
כמובן שיש פיתרון יותר טוב: תקשורת הוגנת חכמה ואחראית. אז יש גם ביקורת חיצונית טובה שלא משליכה את התינוק יחד עם המים...
אמיל.

ישן 31-01-2007, 21:48
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 185 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=ביטיס]הם רוצים. מה..."

אז נאלץ לא להסכים.
לדעתי האישית, חוסר ביקורת חיצונית מוביל לסיאוב ולבינוניות.

ישן 31-01-2007, 21:59

בתגובה להודעה מספר 186 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "[font=Verdana]אז נאלץ לא..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ביטיס
אז נאלץ לא להסכים.
לדעתי האישית, חוסר ביקורת חיצונית מוביל לסיאוב ולבינוניות.

אז על מה אנחנו לא מסכימים? גם אני חושב שחוסר ביקורת חיצונית מוביל לבינוניות (כמעט בכל המקרים..).
השאלה היא מה יותר טוב, ביקורת חיצונית גרועה שיקרית ומסולפת, או חוסר ביקורת חיצונית? במקרה זה עדיף באירגון כמו צה"ל חוסר ביקורת חיצונית שהרי מדובר באנשים שעושים עבודה שהם מאמינים בה לטובת כולנו. מדוע מפקד הטייסת הולך מהמשרד ב22:00 לא פעם? ישן בכוננות? המג"ד, כמה פעמים הוא רואה את הילדים בזמן פעילות מבצעית? הסגן בתותחנים או בצנחנים, כשהחברים בתאילנד הוא בשטח....זה צה"ל זה לא ועד עובדי נתב"ג....(יש טיפשים ומצוקמקים כמובן...אבל אין כאן לאף אחד מניע לא להשתפר ולכן בסה"כ משתפרים לאט לאט גם ללא ביקורת חיצונית..).
כל הדיון הוא תאורטי, כי אין לנו ויכוח שביקורת חיצונית ישרה רצינית והוגנת היא טובה לכולם!! לכן אולי צה"ל צריך להשקיע קצת בבתי הספר לתקשורת..."עתודה לעיתונאים" ישלמו להם על הלימודים, ויוותרו להם על השרות הצבאי, ישר ילכו לעבוד בעיתונים...זה ישפר גם את צה"ל וגם את רמת העיתונות...
אמיל.

ישן 31-01-2007, 22:14
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

חוסר ההסכמה כמובן נוגע למה עדיף - חוסר או עודף.
בתגובה להודעה מספר 187 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=ביטיס][font=Verdana]אז..."

הבעיה שלי היא לא עם דרגי הביניים. הבעיה שלי היא עם הקצונה הבכירה, שהיא בסופו של דבר מעצבת את הדרך בה הצבא מתנהל. אל מולם אני מעדיף להיות טורפני מאשר לא נוכח.

בסופו של דבר, הכתבה הזו מצביעה על דברים הרבה יותר חמורים מאשר מה שמוצג שם על פניו.
הבעיה היא הנתק, חוסר האמון וחוסר הקשר בין הצבא לבין חלקים בחברה.
העובדה היא שביקורת טורפנית לעולם תתקיים בחברה פתוחה. אם חברי הכנסת סובלים מזה, בעלי ההון סובלים מזה, די ברור שגם הצבא יסבול מזה. זה הופך להיות סיפור רק כאשר לביקורת הטורפנית ישנה אמינות!
הבעיה היא לא בתכנית, אלא בעובדה שאנשים נמצאים במצב מנטלי שגורם להם להאמין בזה - הרי אם הצבא ינטוש גדוד שלם ללא אספקה, אם אחת מהפלוגות המובחרות של הצבא הגיע למצב בו הם שקלו ברצינות כניעה לחיזבאללה בגלל מחסור במים ותחמושת - למה שכל שאר הדברים לא יהיו נכונים?
צה"ל לא נראה טוב ובצדק - הגיע הזמן שצה"ל ישקיע, לא בשיפור תדמיתו, אלא בהסברה רצינית ואמיתית. ברגע שהאמינות תחזור - הביקורות הטורפניות יחזרו לפרופורציות הנכונות.

ישן 31-01-2007, 22:08
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
ביקורת חיצונית
בתגובה להודעה מספר 186 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "[font=Verdana]אז נאלץ לא..."

גם בג"צ למעשה היה סוג של ביקורת חיצונית, השופט זמיר בשלב מסויים דחה לפחות עתירה אחת של ההורים השכולים בטענה שכן נעשה תחקיר רציני וממצה.
הראיה היא שמרבית הלקחים הופקו ויושמו..

צה"ל חייב לשפר את התדמית שלו קודם כל בעיני עצמו, אח"כ בעיני הציבור ובעיני העולם ואם צריך להיעזר ביחצנים ו/או כל מיני גורמים מקצועיים חיצוניים אז זה בסדר גמור (גם אם הרמטכ"ל יצטרך לתת הוראה ישירה לדו"צ שממנה אף אחד כבר לא מצפה לכלום).
כתבות מהסוג הזה לא מאמין שיטלטלו את צה"ל ויניעו אותו לתקן את הדרך ואת המוניטין, אלא עלולות לגרום לאנשים לעשות בדיוק ההיפך, להרגיש פגועים ולבסוף יגידו "שיקפצו לנו כולם, העיקר שב 1 לחודש ניכנסת המשכורת ואף אחד לא יעצור את הפנסיה".
ביקורת אחראית ומקצועית תתקבל בהבנה ובהערכה - אחרי הכל יש בצה"ל קצינים ומפקדים מצוינים ומקצועיים שידעו להפנים וללמוד

רק זה חסר לנו שהדבר היחיד שיהיה קטליזטור לרפורמה בצה"ל הוא כתבת סוג ד' והפנטזיות שלה

ישן 31-01-2007, 22:33
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 190 שנכתבה על ידי yonatan_sh שמתחילה ב "זה אבסורד"

על אוטופיה ואידיליה לא נבנים.

מה שברור הוא שנסיון העבר מוכיח שחוסר ביקורת מוביל לשחיתות, בינוניות וסיאוב. אם אתה רוצה להבין למה היה כל הברדק במלחמה האחרונה, כל מה שצריך הוא לקרוא את התחקירים של אנשי המילואים הכנועים של חומת מגן.
לולא התקשורת, לא היו מפסיקים עם המנהג הנלוז לשלוח אזרחים בוגרי טירונות 02 שירו 20 כדור בחייהם, לשמור על ישובים בשטחים - יש כמה משפחות שבוכות על זה עד היום.
לולא התקשורת, לא היו מפסיקים עם המנהג הנלוז לזמן מילואימניקים בשביל להכשיר מטבחים, לשרת את קורס מ"פים מג"דים ולעשות עבודות רס"ר.
לולא התקשורת, לא היו אנשי המילואים מקבלים אפודים קרמיים בשטחים.
לולא התקשורת, לא היו מנקים את הרוגי וואדי חרמיה שנפלו קורבן לבזוי ב"אשמים במותם".
לולא התקשורת, אתה בגיוסך היית עושה מסדרים אמריקאיים עם אגמ"ק מלא בג'הנם, וישן 3 שעות בלילה במקרה הטוב (ומשתחרר שבור ופצוע)
זה מה שכתבים סוג ד' עשו לנו.

אז כמו שאני חוזר ואומר - עדיף טורפנות מכלום. היה לנו 40 שנה של כלום וזה לא עשה לנו טוב בכלל.

ישן 31-01-2007, 22:45
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 192 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "אתה בטוח סוג ד'?"

זו היתה ציניות (גם מכיוון שאני מעורב בחלק מהדברים ). הכוונה ברורה.

ישן 31-01-2007, 22:16

בתגובה להודעה מספר 195 שנכתבה על ידי דלעת29.11.94 שמתחילה ב "ביטיס 1 שפוי"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי דלעת29.11.94
מעניין איך שכתבה אחת על חיל-האוויר וכל הכחולים פה יוצאים מדעתם,מה לעשות אבל פשלות יש גם שם(חיל-אוויר)!!!

צהל לא יפסיד במלחמה הבאה בגלל איזה כתבה אלה בגלל מפקדים מצ'וקמקים וכסתחים מטורפים שהם תרבות בצה"ל ,אז תפסיקו לז$%#$ן תמוח על רייטינג ,ופוגעים לנו בצה"ל,ובלה בלה,בדיקה מדוקדקת של צהל רק תקדם את צהל ,בדיוק כמו שאחרי המלחמה האחרונה אם לא היה יוצא החוצה כל הביזיונות של ימחים וכו' היו מכסתחים גם את זה וההינו מגלים את עצמנו בלי חצי מהפגזים בטנק במלחמה הבאה

על מה אתה מדבר?
מי מדבר על הפרק השלישי? אני מדבר על הכל, ואיזה כחולים יש פה? יש כאן ביקורת גורפת מצד רוב האנשים בפורום, כחולים וירוקים גם על הפרקים הכחולים וגם על הירוקים...
תגיד, שאלה: כשאתה היית בצה"ל כיסתח"ת או שתיחקרת וניסית לשפר את מה שהיה לא בסדר?
אמיל.

נערך לאחרונה ע"י emile-a בתאריך 31-01-2007 בשעה 22:18.
ישן 01-02-2007, 02:03

בתגובה להודעה מספר 197 שנכתבה על ידי דלעת29.11.94 שמתחילה ב "כשהייתי בצהל?"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי דלעת29.11.94
והחודש כשאני הולך למילואים זה מה?לא צהל?
וכן,כשהייתי בסדיר ניסיתי לשפר ולא לכסתח,אבל הכסתח בקצונה מעלי הביא אותי למצב של גועל,והחלטה שאני לא מעוניין להישאר באירגון הזה יותר ממילואים(קצונה וקבע)!!!

או קי...אץה..
וגם אני ניסיתי לשפר ולא לכסת"ח וגם רוב הקצינים שאני מכיר, וגם fang ביטיס, יוסיפון, u-367, oferrd,טל35,יסעור, סולו, טל ענבר,YGH וכו'...איפה בדיוק כל הקצינים הגרועים שכולם מדברים עליהם, אלה שהתנהגים כמו ועד עובדי נתב"ג...?
זה צה"ל, אני ואתה וכל השאר כאן, כמובן שיש תפוחים רקובים אבל בסה"כ מדובר באנשים שרוצים את טובת הארגון וטובת המדינה, גם אם הם עושים טעויות מדי פעם (ועל מי אנחנו מדברים כשמדברים על תאונות מבצעיות...לא על רס"ר הבסיס!!, תמיד האחריות נופלת על איזה מג"ד או מפקד טייסת, שלא רואה כמעט את האשה והילדים, שעושה ימים כלילות בשביל שהיחידה שלו תהיה יותר טובה ופתאום יש תאונה והוא מצטייר כאיזה bad guy....כאילו שעד ליום התאונה הוא לא השקיע את נשמתו לטובת צה"ל והמדינה...).
כל טוב.
אמיל.

ישן 01-02-2007, 02:36
  Tal53 Tal53 אינו מחובר  

כאן אנחנו מעט חלוקים
בתגובה להודעה מספר 198 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=דלעת29.11.94]והחודש..."

רוב המפקדים בצהל הם בני אדם טובים, אבל עדיין בני אדם.
שתי אבחנות שלי לגבי כסת"ח בצה"ל: (1) ככול שהמערכת פחות מקבלת טעויות ויותר מחפשת אשמים עולה רמת הכסתו"ח (2) ככול שלמפקד יש יותר מה להפסיד (שנים לפנסיה, עברות קודמות) עולה רמת הכסתוח.

הדבר גורם לכך שבתחקירים של תקלות שתוצאותיהן קשות (לא התקלה קשה, התוצאה קשה) ובתחקירים בהם מעורבים מפקדים גבוהים קיים סיכוי גדול יותר שנתקל בכסת"ח.

בעשרים השנים שאני במערכת תמיד הזוטרים והמילואמניקים היו אלו שפחות חששו לצעוק שהמלך עירום והמפקדים (ויזכרו אצלי תמיד לרעה יאיר נווה ויצחק מרדכי) יערפלו וינסו לגלגל את תפוח האדמה הלוהט למישהו אחר.

כאשר ההורים השכולים מחפשים להעניש לפי מבחן התוצאה ולא המעשה וכאשר העיתונות והציבור מחפשים להתיז ראשים אין לצה"ל סיכוי לשפר את התחקירים ולהוריד את רמת הכסת"ח. חשיפה פאשלות לעיתנות היא דבר טוב (סדרת הכתבות של עובדה על המלחמה למשל), המצאת פאשלות וחיפוש אשמים היא צעד נוסף בהתדרדרות של צה"ל.

ישן 01-02-2007, 02:56

בתגובה להודעה מספר 199 שנכתבה על ידי Tal53 שמתחילה ב "כאן אנחנו מעט חלוקים"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Tal53
רוב המפקדים בצהל הם בני אדם טובים, אבל עדיין בני אדם.
שתי אבחנות שלי לגבי כסת"ח בצה"ל: (1) ככול שהמערכת פחות מקבלת טעויות ויותר מחפשת אשמים עולה רמת הכסתו"ח (2) ככול שלמפקד יש יותר מה להפסיד (שנים לפנסיה, עברות קודמות) עולה רמת הכסתוח.

הדבר גורם לכך שבתחקירים של תקלות שתוצאותיהן קשות (לא התקלה קשה, התוצאה קשה) ובתחקירים בהם מעורבים מפקדים גבוהים קיים סיכוי גדול יותר שנתקל בכסת"ח.

בעשרים השנים שאני במערכת תמיד הזוטרים והמילואמניקים היו אלו שפחות חששו לצעוק שהמלך עירום והמפקדים (ויזכרו אצלי תמיד לרעה יאיר נווה ויצחק מרדכי) יערפלו וינסו לגלגל את תפוח האדמה הלוהט למישהו אחר.

כאשר ההורים השכולים מחפשים להעניש לפי מבחן התוצאה ולא המעשה וכאשר העיתונות והציבור מחפשים להתיז ראשים אין לצה"ל סיכוי לשפר את התחקירים ולהוריד את רמת הכסת"ח. חשיפה פאשלות לעיתנות היא דבר טוב (סדרת הכתבות של עובדה על המלחמה למשל), המצאת פאשלות וחיפוש אשמים היא צעד נוסף בהתדרדרות של צה"ל.

לא רואה איפה אנחנו חלוקים..מסכים עם כל מלה שכתבת..
אמיל.

ישן 31-01-2007, 15:39
  ealany ealany אינו מחובר  

חבר מתאריך: 18.11.04

קראתי בעומק רב את התגובות, ותהיתי כמה מן הכותבים הם הוריםלחיילים המשרתים בצה"ל, לפי חלק מדברי הכותבים.

בפרקי אבות (ב' ד') נאמר"ואלתדין את חברך עד שתגיע למקומו", הלל הזקן אמר זאת משני כיוונים: האחד - במקרה ואתה לא יודע מהם הנתוניםאו הנסיבות אז אל תשפוט את האדם.

השני: ב"אל תדין", גם אם הינך חושב שאתה יודע הכל על אותומקרה ואתה בטוח שצריך לעשות איך שאתה חושב, כאן באים חז"ל ואומרים לך "אלתדין".

לכן גם התגובות/בקורות על המשפחות והן על התקשורת שראיינה את המשפחות, צריכות להיאמר בזהירות רבה – רק אילו שחל עליהם (לצערנו) חלקו השני של המשפט "עד שתגיע למקומו ", יכולים אולי להגיב מניסיונם.

משפחות שילדיהם נקראים לשרות חובה, מצפות ודורשות בצדק, שהצבא יעשההמקסימום הנדרש בכדי למנוע אסונות התלויים בצבא עצמו, בעבר בשנות המדינההראשונות היו נהוגות שיטות אימון שגרמו למותם של חיילים לק מעטים, למשל "משמעת המים" או ההנחהש 4% נפגעים בכל אימון הינו מחיר סביר, לחץ ציבורי גרם לביטול שיטות אילו מחד, ולאפגע בהערכות הצבא לבאות מאידך.

הורים נפעמים לעיתים מהמשפט התלוי בכל בסיסי הצבא והמצטט רק חלק (לצערי) מתוך דברי בן-גוריון "תדע כל אם עבריה שהפקידה גורל חיי בניה לידי המפקדים הראויים לכך".

אולם צה"ל צריך לשנן את המשפט כולו למפקדים יומם וליל את המשפט במלואו:

הדבר הזה תלוי במפקדים שיהיו לנו. אם המפקדים יעודדו האמון, את האהבה, את הדבקות בחיילים שלהם, שתדע כל אם עבריה שהפקידה גורל חיי בניה לידי המפקדים הראויים לכך" (דברי בן-גוריון בכנס סגל הפיקוד, הקריה, 2.7.1963)

אם המפקדים ילמדו ויפנימו את הנושא ושצה"ל ילמד לחקור אירועים שכאלו לא לבדו אלה עם נציגי ציבור ותחת פיקוח, אזי אירועים כאלה יתרחשו פחות ופחות ואלמנט הרשלנות, הזלזול, חוסר תשומת הלב והכסת"ח ייעלמו מנוף הצבא..

ישן 01-02-2007, 08:43
  offerd offerd אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 203 שנכתבה על ידי ealany שמתחילה ב "..."

אני מניח שחלק מהכותבים כאן הם גם הורים לילדים לפחות עפ"י הידע שהפגינו על מלחמות העבר גם חשפו את גילם

אישית אני גם עושה מילואים וגם אבא לילדים בצבא.
אני בהחלט מסכים שאין לדון את חברך עד שתגיע למקומו אבל אם ניקח את העניין עד הסוף לא תהיה ביקורת כלל כי מירב הסיכויים שאף אחד מאתנו לא נמתצא בכל מקום ובכל סיטואציה.

בסך הכל אני מאמין שמרבית הכותבים (לפחות המבוגרים ביניהם שעברו צבא וכמה שנים טובות במילואים) רוצים לשפר ורוצים להיטיב (ואני לא אומר שכל הצעירים לא). הביקורת באה ממקום חיובי, כמו כל ביקורת הגבול הוא שקובע.
בעיני הביקורת שהושמעה כאן או בסדרה בהחלט במקומה.
מצטרף לדוגמאות הרבות שהביא ביטיס המראות מה השיגה הביקורת במהלך השנים. בטח שיש גם דוגמאות הפוכות בהן הזיקה הביקורת.

ישן 01-02-2007, 16:21
  ealany ealany אינו מחובר  

חבר מתאריך: 18.11.04
בתגובה להודעה מספר 205 שנכתבה על ידי offerd שמתחילה ב "אני מניח שחלק מהכותבים כאן הם..."

הכוונה שלי לא הובנה כראוי ואני מצטער על שלא הבהרתי עצמי היטב, אין ולא הייתה לי שום כוונה שלא ניתן להעביר ביקורת, הכוונה הייתה לגבי איך המשפחות חשות, גם אני משרת במילואים (אף על פי שעברתי גיל הפוטר משירות ממילואים) וילדי אף הם משרתים, עדיין חושבני שאין אני יכול לשפוט את תחושת המשפחות (על אף השידור שייתכן ונובע משיקולי רייטינג), כמו כן ביקורת שמטרתה העיקרית היא לתקן טעויות ומישגים, לא אמורה להחליש את צה"ל אלה להיפך, לטעות זה אנושי, אבל לזלזל, לחפף וכו.., את זה יש לעקור משורש.

נ.ב - מותר גם להעביר ביקורת כל משפחות שכולות אבל הביקורת צריכה להיות רגישה ומתחשבת.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 03:50

הדף נוצר ב 0.33 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר