לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > הסטוריה ותיעוד
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 08-01-2007, 17:18
צלמית המשתמש של Big Joe
  Big Joe Big Joe אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.10.01
או קיי, אז ככה... :)
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Big Joe שמתחילה ב "לא חידה, אלא סתם שאלה מענינת"

אני מתנצל שלקח לי זמן להגיע...

אני מודה שהשאלה היא קשה, ומזמינה המון ויכוחים. אדמות נשרפו ונבזזו מאז שהחלו בני אדם להלחם זה בזה. אלא שזאת לא הייתה כוונתי בשאלה, ולכן גם "חידדתי" אותה בהמשך. השאלה כוונה רעיון של "אדמה חרוכה" לא כ"עונש" לאויב, נקמה לתוקף, או נסיון להשמיד את ארצו או מושבו, אלא כחלק מושכל מתכנון צבאי של מפקד צבאי. זאת ועוד – "אדמה חרוכה" היא פעולתו של המותקף על אדמתו שלו, או הנסוג מפני המנצח. (לפחות לפי שעה).

הראשון שהשתמש ב"אדמה חרוכה" כחלק מטקטיקה צבאית מתוכננת היה לורד וולינגטון בפורטוגל. אבל אני מוכן לקבל הסתייגות גם "לטובת" פטר הגדול, אם כי במקרה שלו מדובר יותר באסטרטגיה. בשנים 1706 – 1709 הוא הצליח "לנתב", באמצעות אדמה חרוכה את צבאותיו של קרל ה-12 מלך שוודיה במקום למוסקבה לאוקראינה, שם הונחלה להם מפלה.

אבל וולינגטון בנה את נצחונו על הרעבתו של הצבא הצרפתי – ותכניתו הוכתר בהצלחה מלאה. לאחר שספרד כבר נכבשה כליל ע"י נפוליון, ואחיו הוכתר כמלך ספרד, הצליח הגנרל וולסלי, לשכנע את ממשלת בריטניה להחזיר את הצבא הבריטי לחצי האי האיברי, לחופי פורטוגל, כדי להתחיל בדחיקתם של הצרפתים חזרה. לאחר הנצחון בטלאוורה, ב-1809, עבורו הוא זוכה בתואר מרקיז, ונכנס לספרי ההיסטוריה כלורד וולינגטון (אחרי ווטרלו הוא יהפך לדוכס וולינגטון), בהיותו נחות במידה גדולה מאד מספרית לצרפתים מסיג וולינגטון את כוחותיו, בצורה מסודרת לליסבון. בדרכו, הצבא שלו שוחט את כל עדרי הבקר והצאן, שורף את כל מחסני התבואה וזאת לפי פקודה מפורשת של הגנרל, שדורש לא להחמיץ שום מאגר מזון. לאחר שהוא חוזר בשלום לפורטוגל, הוא בונה את קו הביצורים האדיר של טורס וודרס בפתח חצי האי של ליסבון, וממתין לצרפתים ש"ישברו את הראש". התוצאה לה ציפה מתממשת, והצבא הצרפתי שחודר לפורטוגל כדי לגרש את הצבא הבריטי חזרה לים, נוחל תבוסה מרה, בעיקר בגלל כשל אפסנאי – הם פשוט גוועים ברעב.

את הזמן הזה, הוא מנצל להגדלת צבאו בהמשך הזרמת כוחות מן הים – עד שהוא פותח במתקפה שסופה להכניע את נפוליון. הוא למעשה יצר מצב הפוך: הכוחות הצרים רעבים, והניצורים (טוב, לא ממש כי הים פתוח מגבם) שבעים.

הרוסים, נקטו באותה טקטיקה נגד נפוליון – אבל הם לא היו הראשונים...

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 07:38

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר